Anal Fissür Tedavi Merkezi

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır.

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir.

Anestol pomad

Anestol içindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur,merhem yapısındadır ve yağ tabakası bırakır.Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic merhem

Türkiyede artık satılmamaktadır.Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar.Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu,fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir.Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir.Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır.Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur.Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir.Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;

Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp anestol merhem sürülür,3 dakika sonra dışkılama yapılır.Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır.Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüse çepeçevre sürülmelidir.

Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur.

 

anal fissür tedavi Makat Çatlağı Kremi
delicious Makat Çatlağı Kremiblogger Makat Çatlağı Kremistumbleupon Makat Çatlağı Kremidiigo Makat Çatlağı Kremifriendfeed Makat Çatlağı Kremitumblr Makat Çatlağı Kremilivejournal Makat Çatlağı Kremishare 16 16 Makat Çatlağı Kremi
Anal Fissür Sorularınızı Aşağıdan Sorabilirsiniz..

“Makat Çatlağı Kremi” Yazısında 189 Yorum

 1. ayşe diyor ki:

  mrb hocam 1 yıl önce anal fissür tedavisi gördüm iyileştim şuan çok acı yedim diye küçük bi şişlik zonklama ve kanama var ama eskisi gibi tuvalette bıçak kesiği gibi ağrı yırtılma hissi yok anestol krem doxium hap kullanıyorum doktora gitmedim önceden yazılan ilaçları kullanıyorum acaba bu yırtık mı yoksa hemoroid mi bu ilaçlarla geçermi teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisi de değildir anal hematom olabilir

 2. iklim diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşık bir aydır makatım da anal fissür oluşmuş daha doktora gitmedim .gitmem şart mi gitmeden de krem kullanabilir mıyım şimdi den tskler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  nitrogliserinli krem kullanabilirsiniz.

 3. özkan diyor ki:

  Merhaba hocam dün sorduğum soruya cevaben fissür daha derin planda olabilir demişsiniz.Öyle olup olmadığını tesbit etmek için nasıl bir muayene gerekir? ve dediğiniz gibi derin pilandaysa nasıl bir tedavi gerekir? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anoskop muayenesiyle teşhis edilir,aynı şekilde tedavi edilir.

 4. özkan diyor ki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir buçuk sene önce fissür ameliyatı oldum.Ancak çok şiddetli olmasada sancım geçmedi.Çok kısa bir süre düzelir gibi oluyor kabızlıkla alakalı tekrar sancılar başlayıp uzun süre devam ediyor.Bahsettiğiniz eczanede aldığım kremi kullanırken ve acının hissedilişini göz önünde bulundurduğumda çatlağın iç kısımdaki boğumda sizin tabirinizle sfinkter de olduğunu düşünüyorum.Böyle bir durum olabilirmi? yani iç kısımda fissür olurmu? Çünkü dış kısımda görünen bir şey yok.Saygılarımı sunuyorum.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  fissür bazen daha derin planda olabilir

 5. zeyno diyor ki:

  Iyi gunler hocam 6 aydir tuvalet esnasinda cok buyuk aci yasiyorum dr gittim anal fitsur dedi nitrogliserin ilac kullaniyorum birbucuk aydir sandoz krem bide hicbir iylesme olmadi ne yapmalitim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kronikleşmiştir botox veya ameliyat gerekir

 6. figen diyor ki:

  Yeniden merhaba hocam
  Prospektüsünü bilhassa okudum anal fissür de kullanılır diyordu, fakat geçme olmadı nitrogliserinli krem yerine başka önerebileceğiniz krem var mıdır hocam buradaki 2 eczaneye sordum özel hazırlanıyormuş sanırım bulamadım, onun yerine alternatif krem önerebilirmisiniz lütfen?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat kaslarını gevşeterek iyileşme sağlayan tek krem türü nitrogliserinli kremdir bunun alternatifi olmaz

 7. figen diyor ki:

  merhaba hocam bana doktor anal fissür teşhisi koydu ve kortos fitil ile doxium hap adında bir ilaç verdi. kortos fitili bitirdim fakat herhangi bir geçme olmadı, doxium devam ediyor. ayrıca bölgede ara sıra hareketlilik hissi oluyorne yapmamı önerirsiniz. Birde kortos fitili verimli kullanamadım sanırım,tuvaletten sonra kullanmama rağmen bazı kullanışlarımda tekrar tuvalate çıkma ihtiyacı hissetim onun yerine kullanacabileğim krem önerebilirmisiniz? kortos krem, anestol pomad vs.. gibi? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  onların her ikiside hemoroid ilacı fissürde herhangi bir etki yapması beklenmez,aslında prospektüsünü okusaydınız farkederdiniz.
  fissür teşhisi doğruysa nitrogliserinli krem kullanın

 8. mert diyor ki:

  slm ben ist mert ben bir kaç defa makattan ilişkiye girdim makatimdan kan gelmeye başladı ve bir kadınla şimdi iişkiye girdiğimde fazla zevk alamıyorum makkatımda biraz açılma var bunun için bir tedavi varmı yada bir krem onerirmisiniz nasıl sıkılastırırım_?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kremle yada başka türlü bir müdahale gerekmez

 9. gökhan diyor ki:

  merhaba hocam ben daha önce iki kere ameliyat oldum hemoroid sıkıntısından 2-3 senedir gene nüks etti aşırı memeli hemoroidimle yaşamaya çalışıyordum bir daha ameliyat olmamak için fazla ameliyatda sonrası sıkıntıda çok oluyormuş.ağrılarım dayanılmaz ve kanamalarım çoğalınca genel cerreha gittim eczacı karışımı bir krem verdi pek faydası olmadı ama kaynanam yurtdışından gelirken bir fitil getirdi 3 kutu onu kullandım yaklaşık birbuçuk ay kadar herşey çok güzel gidiyordu fitil bitti 1 hafta sonra damla damla tuvalet kağıdında kan gözüktü ve şişme oldu gene botox uygulamasından önceden ameliyat olduğum için bir zararı olabilirmi doktorum 2 ameliyat geçirmişsin bi daha yapmamaya çalışalım dedi saygılar hocam .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox risk yaratmaz,

 10. ahmet diyor ki:

  Selam hocam 3 Ay önce doktora gittiğimde doktorun bana Makat bölgesinde çatlak oluştuğunu söyledi doktora gitmeden önce tuvalete çıktığımda uzunca kaldığımdan dolayı kabzık meydana gelmiş ve aşırı zorlanmadan dolayı maktta çatlak oluşmuş genel olarak innternete baktığımda doktorların dediği gibi krem ve su banyosu tafsiye etti Kullandıgım krem ( Ultraproct ) Dediği gibi 10 gün kadar kullandıktan sonra geçti ama daha sonradan yine kabızlık meydana geldiğinden ve aşırı zorlamadan dolayı yinede kana oldu Vermiş olduğu kremi ve su banyosunu yaptığımda düzelme olabileceğini düşünüyorum ama kafama takılan ve beni rahatsız eden aşırı kanama olduğundan bir sakıncası olurmu bunun için eczaneden kan ilaçları alıp kullana bilirmiyim Şimdiden teşekkürler….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissür fazla kanamaz,kanama fazlaysa başka sorun da olabilir
  anoskop muayenesi gerekir

 11. hasan diyor ki:

  selam arkadaslar yegenımde makatta catlak var kanama var bıde buyuk abdesti yapamıyor doktor 2 ılac verdı ıse yaramadı ne yapmalıyız yardımcı olurmusunuz bıde ncare dong quai beyaz şakayık onerı tanıdıgımız alsak bı etkısı olurmu

 12. Sultan diyor ki:

  Merhaba benim uc aylik bebegim var emziriyorum makatta bebim
  Catlak olusmus genel cerraha gittim wc ye gittigimde gozlerimden yas geliyor cok kotu durumdayim dr krem verdi bi iyilesme yok bununla ilgili acil mudahale lazim
  Ne yapmaliyim
  Yardimci olurmusunyz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelirseniz gerekeni yaparız

 13. cigdem diyor ki:

  Hocamsurekli anestol pomad be proctolog kullanmanin karacigere zarari olurmu
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  hayır zararı olmaz ama bunla uğraşmak yerine kalıcı olarak tedavi olaiblirsiniz.

 14. Alparslan diyor ki:

  Merhaba hocam
  Bende son 1 haftadır tuvalet esnasında ağrı oluyor hafif, fakat ilk kez olduğunda çok aşırı derecede ağrıdı ve makatın tam ortasında sert meme gibi birşey hissettim fakat ertesi gün memenin indiğini hissettim. Sanırım ondan önce aşırı ishalden dolayı oldu. Sabah 1 kez tuvalate gidebiliyorum o günden sonra, akşam gitmek istiyorum fakat yapamıyorum, ayrıca gün içerisinde ve tuvaletten sonra cam kırığı şeklinde ağrı oluyor. Eczaneden nasıl bir krem alıp kullanmamı önerirsiniz hocam? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nitrogliserinli krem kullanabilirsiniz

 15. merhabalar diyor ki:

  şikayetimi tam olarak anlatacak olursam. bundan 3 yıl önce başladı makat bölgesinde acı şikayetiyle doktora gittim 2 tane şuan adını unuttuğum krem verdi onları kullan dedi kullanmazsan ameliyat olmak zorunda kalırsın ilerde dedi. kullandım geçti geçen yıl hamileliğim oldu hamileyken 1 kere bile sorun yaşamadım. eylülde doğum yaptım loğusalığımın 20. gününde tekrar başladı. 4 ay önce bidaha doktora gittim çatlaklarımın olduğunu söyledi ılık su banyosu önerdi ama bebeğimin küçük olmasından dolayı pek yapamadım. başladığından bu yana 6 ay oldu makat çevresinde bezelye büyüklüğünde şişlik ve 4-5 çatlak var ayrıca tuvaletimi her yaptığımda kanamam oluyo. yediğime içtiğime dikkat ediyorum çoğunlukla ancak dışkım yumuşak olsa dahi kanamam yine oluyo ve çok acımasada yine acıyo. ne yapmam gerekiyo bilmiyorum kafam çok karışık ameliyat olsam şuan bebek emziriyorum zor olur diye düşünüyorum lütfen yardımcı olun çok çaresizim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox tedavisi de yapılabilir ,emzirmeniz ameliyata engel olmaz

 16. baris diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey,
  Geçen sene kanama nedeniyel doktora gitmiştim. Çatlak var deyip iburofen diye krem verdi. Ama bu çatlağa dikkat etmek gerek devam edebilir kronik fissur olur diye hiç uyarısı olmadı.
  1 ay kadardır kaşıntı koku oluyordu. Mantar filan sandım önce sonra kanama olunca çatlak aklıma geldi. Acı ya da ağrım yok. doktora gittim kronik anal fissur dedi. protolog fitil ve procto-glyvenol krem verdi. 1 haftadır kullanıyorum. Zaten ağrı acı yoktu, koku ve kaştını vardı sadece. Onlar da geçti şimdi ama çatlak var hala. Ne yapmam gerek. Bu ilaç işe yarar mı?
  Teşekkürler, iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız fissür değil hemoroid ilaçları
  ağrı yoksa ameliyat yada botox düşünülmez,kabız kalmazsanız kendiliğinden düzelebilir.

 17. Mert diyor ki:

  Hocam merhaba benim agri sanci yanma gibi sorunlarim yok ama tuvaletten sonra peceteye damla damla kan geliyor bugunde ishalimle birlikde kan geldi ne yapmam gerekir ameliyat olmak istemiyorum
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanamanın sebebinden emin olmak için anoskop muayenesi gerekir

 18. kubilay diyor ki:

  Merhaba hocam ben büyük abdestimi her zaman yumuşak ve balgamli yapiyorum .diskiyla beraber akintilar oluyor bazen ani ishallerim oluyor o akinti ve ishalden sonra genel olarak söyleyeyim büyük abdestimden sonra yanmalar kasintilar basliyor hatta o akinti kabiz olmusum gibi makatimi catlatiyor bir yıl önce ameliyat oldum ama birgün bile iyilesemedim suandada ayni durumdayim ne kullandiysam fayda etmedi irtihabil bagirsak sendromu Rahatsizligi varmis galiba o düzelmeden anal fissür rahatsizligim gecmezmi saygilarimla
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  İBS ile fissürün çok ilişkisi yok,fissür için yeniden tedavi olun düzelmezse botox veya ameliyat gerekir

 19. Ramazan diyor ki:

  Hocam aslı eczanesini aradık nitrogliserinli krem için bu krem basp dur içinran dedi arayıp doktora sorun dedi numaranızı bulamadık hocam ve benim catlağım kronik yinede yardımı olur mu teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  “krem basp dur içinran” yazarak ne dediğinizi anlamadım

 20. serdar diyor ki:

  hocam onerebılecegınız ne olabılır bogulmus bagsur ve anal fıssur ıcın tekrardan tesekurle hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5-6 hafta bekleyin boğulmuş basur düzelsin sonra fissüre botox yada ameliyot yaptırın

penyu