Biotin

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır.

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir.

Anestol pomad

Anestol içindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur,merhem yapısındadır ve yağ tabakası bırakır.Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic merhem

Türkiyede artık satılmamaktadır.Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar.Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu,fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir.Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir.Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır.Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur.Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir.Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;

Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp anestol merhem sürülür,3 dakika sonra dışkılama yapılır.Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır.Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüse çepeçevre sürülmelidir.

Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur.

 

Biotin Yorumları

“Makat Çatlağı Kremi” Yazısında 222 Yorum

 1. fadimana senyurt diyor ki:

  Iyi gunler hocam ben almanyada yasiyorum son zamanlarda tuvelete gitmek iskence oldu kabiz oldugum zaman surekli makat bölgesinde yirtilma aci ve kanamam cok oluyo agliyorum zaman zaman bi ara gecmisti malesef gene ayni bu nedir nasil yorumlarsiniz yemek yemege korkor oldum bunun almanyada ameliyatsiz tedavisi varmidir korkuyorum tehlikeli bur hastaligin habercisimi acaba diskiylan beraber kan gelmesi lütfen cevap yazin saygilarimla
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz kronik anal fissüre uyuyor,tedavisi botox iğnesi veya ameliyat biz öncelikle botox tercih ediyoruz.

 2. ibrahim diyor ki:

  Doktor bey ben makedonya da öğrenci yim 2 ay önce basur rahatsizligi geçirdim 1,2 haftada geçti ama içeride iltihap yara birakti ve tahminimce yara anal fissur olusturdu tahria etti bunu 1 aydir cekiyorum. Turkiyeden ilaç 1bucuk gundur elime ulasti hametan , anestol pomad daflon 500 mg tablet bir de proctolog rektal krem kullandim ama hala yanma hala aynii kanama yok meme de yok sadece wc sonrasi şiddetli yanma krem sizden kullanmaya devam edeyim mi ilaclari tesir eder mi ve hangisi kullansam iyi olur lütfen yardimci olun mahvediyor bu insani
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Makedonya da rectogesic diye ilaç olmalı onu kullanın.

 3. Seda diyor ki:

  Doktor Bey
  Bu anal fissür son 1 aydır hayatımı cehenneme çevirdi. Neler neler yapmadım geçmesi için ama nafile sıcak su banyoları bağırsak düzenleyiciler cerraha gittim bana fissür kremi diye bir sürü hemoroid kremleri verdi bi fito biraz işe yarar gibi oldu sonra yine başa döndüm.Tuvalete gitmek işkence oldu her gün ağlıyorum artık yemek yemekten korkuyorum iyice zayifladim. Araştırdım ameliyat kesin çözüm değilmiş dışkı ve gaz tutamama problemleri cabasıymış. Bunun kesin bi tedavisi yok mudur artık bıktım yaşamak istemiyorum size yalvarırım bunu geçirecek birşeyler söyleyin bana :(
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  botox tedavisi yapıyoruz ve ameliyat kadar başarılı

 4. ayse diyor ki:

  Merhaba hocam 1.5 ay önce şiddetli kabızlık geçirdim anal fissur olustu.Anestol pomad ve oturma banyosu yaptım.Son 1.5 haftadır şikayetım yoktu ama 2 gündur kendimi biraz zorladı.Bugün tuvaletten sonra uzun zaman süren ağrım oldu kremi tekrar kullanmaya başladım.Tekrar iyileşir mi yoksa ameliyat gerekir mi kronikleşmiş diyebilir miyiz?yardımcı olursanız çok mutlu olurum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Düzelme ihtimali var,geçmezse muayene edip ameliyattan önce botox enjeksyonu öneriyoruz.

 5. Seda diyor ki:

  Merhaba hocam
  Nişanlımla ilk kez anal ilişkiye girdik. Sonrasında makatımda şişlik ve acı oldu. Şişlik indi. Ama acı devam ediyor. Ben çok sık kabız oluyorum. Çocukluğumdada makatta çatlama problemleri yaşamışım. Kremlerle geçmiş. Şuan da yine kabızım. Yürürken acı duyuyorum. Sızlıyor, zonkluyor. Girdiğim ilişkiden kaynaklı çatlama oldu sanırım. Tuvaletten korkar oldum. Anestol adında krem var onu kullanıyorum. Hafif şeyler yemeye çalışıyorum ama malesef kabızlığım geçmiyor. Bu nedenle çatlamada iyileşemiyor. 2 hafta oldu. Endişeleniyorum. Bana ne önerebilirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ectoderm krem deneyin düzelmezse botox veya ameliyat yapılması gerekir

 6. Anonim diyor ki:

  merhaba hocam
  1 haftadan beri makatımda bir ağrı var.Kabızlıktan kurtulduğum halde devam ediyor.Sıcak su oturma banyosu yapıyorum iyi geliyor .bugun eczaneden şu ilaçları aldım “KORTOS KREM 30MG ” daha hiç kullanmadım.Sizce kötü bir seymidir . Doktora gitmem gerekir mi?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  fissür olabilir kortos yileşme sağlamaz, muayene olmalısınız

 7. ozlem guldas diyor ki:

  Merahaba hocam 22 aylik kizim da uzun sureli kabizliga bagli anal fissur var oyle ki artik kakasini tutuyor yapmamak icin anestol pomat ve fito krem kullaniyoruz ayrica dolcolax diye bir hap verdi dr fauda etmiyor cocugum perisan oldu kac tane dr goturdum kizimin psikolojisi bozuldu kaka deyip agliyor ne yapmaliyim cok zor durumdayiz botoks okudum fayda eder mi eskisehirde yasiyorum ama caresi neredeyse o sehire giderim yeter ki tedavisi olsun cvp yazin ne olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk cerrahının fikrini almalısınız

 8. Derya diyor ki:

  Merhaba hocam. Bende 3 aydır anal fissür mevcut. Doktor tavsiyesi ile anestol pomad ve fito krem kullanıyorum. Şimdi 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Krem tedavisine devam etmem bebek için sakınca oluşturur mu ? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürünüz kronikleştiyse ilaçlardan fayda görmez,ayrıca hamileliğin ilk üç ayında mümkün olduğunca ilaç kullanmamak lazım.

 9. Yüksel diyor ki:

  Merhabalar hocam. Yaklaşık 2 ay önce hemoroid, anal fissür ameliyatı oldum. Ameliyatımdan bu güne kadar tuvalete gitmek benim için zulüm oldu ve makatımda daralma oldu. Ameliyattan sonra bir süre ishal yapıcı ilaçlar kullandım, şuan kullanmıyorum ama makat darlığı nedeniyle büyük abdestim çok ince ve çok ağrılı şekilde geliyor. Sizce bu rahatsızlığımın herhangi bir ameliyat olmadan geçme ihtimali var mı? Tekrar ameliyat olmak zorunda mıyım? Aynı acıları ve o kötü günleri tekrar yaşamak istemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Teşekkür ederim. Başarılar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen tekrar ameliyat olmanız gerekecek.

 10. mrv diyor ki:

  merhabalar hocam. Ben crohn hastasıyı
  m. Makatımda çatlak ve fistüller var. Nitrogliserinli karışım yazdı doktor 5 gündür kullanıyorum ama faydasını görmedim aynı şekilde pomadlarda işe yaramıyor.tuvalete çıktıktan sonra ağrılarım gün boyunca devam ediyor,crohn hastası olduğum için de ameliyat olmak da istemiyorum ne önerirsiniz teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığı engelleyin 1-2 hafta daha kullanın düzelmezse botox yapabiliriz.

 11. Nesrin diyor ki:

  Merhaba hocam benim 3 aylık bebeğim var emziriyorum bende hemoroid ve çatlak var her tuvalette kanamam ve şiddetli ağrı oluyor doktora gittim ameliyat gerek yok kremlerle gecer diyorlar sıcaksu 2.5 aydır hayatım işkenceye döndü benim sorunum kabızlıktan oluyor ne tavsiye edersiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür 2,5 ay sürdüyse kronikleşmiş demektir ve ilaç tedavisine cevap vermez,ameliyat olmak istemiyorsanız botox enjeksyonundan fayda görürsünüz.

 12. Emel diyor ki:

  Merhaba eşim bypaslı 7 temmuzda oldu.anal fissuru 3 gündür azdı.çok acı çekiyor anestol krem hazırlanmış merhem fitil,sıcak su hepsini yapıyoruz fayda etmiyor.kanıyor.lazerle çözüm diye okudum ne kadar doğru,başka ne yapabiliriz..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat çatlaüğında lazer uygulaması yok,bu dönemde ,lçaaç kullanılır yada botox yapılır

 13. ALİ RIZA diyor ki:

  Bundan 4-5 sene önce bağsurum memelerim vardı hangisi iyi geldi bilmiyorum doktor bir krem verdi birde bitkisel ilaçlar kullandım.bağsurum geçti ama şu anda tuvaletim geldiğinde çok acı oluyor ve ıkınmam gerekiyor. tuvaletten sonra baya ağrım oluyor. çok nadir bazen çok az kanamam oluyor.
  doktora gittim krem verdi biraz rahatlattı ama tekrar başladı ne yapmam gerekir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  büyük ihtimalle kabızlık sebebiyle olmuştur kabızlığı engelleyin

 14. canan diyor ki:

  merhaba hocam.2.5 aylık hamileyim.yorumları okuyunca sanırım bendede fissür var. 20 gün önce başladı. sanırım 1 hafta kadar kanama oldu.tuvaletimi yaparkaenn yırtılma hissi duyuyorum.sonrasında canım acıyo.aslında ben kolay kolay kabız olmam.hergün düzenli tuvaletimi yaparım neden oluştu anlamadım.ne yapabilirim.nasıl bi ilaç kullanabilirim.teşekkürler.

  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal fissür için tek ilaç rectoderm onu kullanabilirsiniz.

 15. Ali diyor ki:

  Hocam merhaba ben büyük abdestimi yaptıktan sonra makattımda ağrı oldu ertesi gün kaşıntı arada ağrı tuvalet kağıdına bulaşan kan 3 gündür devam ediyor ne olabilir hangi ilacı kullanmalıyım. Teşekkürler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ilaç kullanmadan önce kanamanın nedenini bulmak için anoskop muayenesi gerekir çünkü tehlikeli bir hastalık olabilir

 16. adile diyor ki:

  Merhaba hocam 1 yasinda kizim var 3 ayliktan itibaren 3 veya 4 gunde bir kaka yapiyordu son bir haftdan beri kabiz yaparken cok agliyor duphalac surup kullaniyorum ve poposuna fito krem suruyorum faydasi olur mu daha once doktor bunlari vermisti sizin onerebileceginiz bir sey var mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çocuk cerrahı daha iyi önerilerde bulunur,branşım olmadığı için yardımcı olamam

 17. murad diyor ki:

  Hocam merhaba, anal fissür için eczacı rectoderm diye bi krem önerdi kullanmamın faydası olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet faydası olur

 18. özlem diyor ki:

  Atila bey 20 gunluk bebegim ve onun makatinda tahris seklinde yaralar. Olustu ve her kakasini yaptiginda baya agliyor onun icinde ne yapmam gerekiyo beni bilgilendirirmisiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bebekte makat hastalığı hiç bilmediğim bir konu çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 19. özlem diyor ki:

  Merhaba atila bey ben 20 gunldur dogum yaptim ve dogum yaptigimdan beri makatimda diskiya cikinca cok agrim oluyor kasiniyo yaniyo ve dolgunluk hissi var o bolgede dikislerim oldugu icin suan doktora gitmeye korkuyorum acaba buda makat catlagimi arada hafif kanama oluyo agrida tuvaleten ciktiktan sonra yikayip iyice kurutuktan sonra geciyo ne yapmam gerekiyo bana lutfen kulanabilecegim bisey onerirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet anal fissüre benziyor

 20. tuba diyor ki:

  Hocam 3senedir cekerim bu hastaligi ishal yapici ilaçlar kullanarak bazen acilarim gider bazen nukseder.ve son3 gundur resmen işkence şeklinde bağıra bağıra diskiliyorum nitro gliserin dediginiz ilaç gliserin trinitratmi ve karisimin oranin yuzdesini yazarmisin iz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım buradan reçete gibi ayrıntılı yazmak yasal olarak yasak

kadal