Anal Fissür Tedavi Fiyatı

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır.

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir.

Anestol pomad

Anestol içindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur,merhem yapısındadır ve yağ tabakası bırakır.Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic merhem

Türkiyede artık satılmamaktadır.Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar.Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu,fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir.Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir.Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır.Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur.Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir.Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;

Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp anestol merhem sürülür,3 dakika sonra dışkılama yapılır.Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur,kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır.Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüse çepeçevre sürülmelidir.

Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur.

 

Biotin Yorumları

“Makat Çatlağı Kremi” Yazısında 264 Yorum

 1. eliff diyor ki:

  Hocam merhaba 16 yaşındayım 1.5 aydır makatta kaşıntım vardı ve resimleri inceleyince makatımın üst kısmında anal fissüre benzer bi bir yırtık gördüm ağrım hiç yok ama aşırı kaşıntı var bepanthonol sürüyorum son günlerde siz ne önerirsiniz?
  Op.Dr Altan KARAN
  tedavi olmanı öneririm.şikayetlerin her geçen gün giderek artacak çünkü.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.kliniğimiz makat hastalıklarının amelyatsı tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz muayene ile durumnuzu değerlendirir ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.kaşıntı için pruzon kullanabilirsin

 2. özge diyor ki:

  24 yaşındayım 1.5 aylik bebegim var emziriyorum ciddi sekilde kabızlık sorunum var ve catlak oluştu kanama oluyor surekli bu yüzden tuvalete cikmayi erteliyorum nasil bir yol izlemeliyim emzirdigm icin kabizlik ilaci kullanabilir miyim ve merhem olarak ne kullanabilirim tedavi yöntemi söyleyebilir misiniz lütfen
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  şikayetleriniz başlayalı 3 haftadan fazla olduysa kronikleşmiş demektir.eğer 3 haftadan azsa,emzirdiğiniz için prospektüsünde emzirenlere rectoderm kullanılması önerilmemiş.bu nedenle botox tedavisi yada cerrahi tedavi size daha uygun

 3. tefomm diyor ki:

  selamu aleykün hocam nasılsınız iyisiniz inşallah hocam 28 yaşanda bir bay bende geçen sene makat çatlağı vardı doktora gittim bir kaç tane ialaç verdi fena değil ağrıyı kaç hafta kesti yine yaklaşık olarak 1- 2 aydır büyük abdeste acı çekiyorum bazen kanama oluyor ve kaşıntı da oluyor bazen eğer tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varsa çok sevinirim saygılar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Rectoderm krem kullanın,geçmezse botox iğnesi yapmak gerekir.

 4. selin diyor ki:

  merhaba hamileyim 25. haftanın ıçındeyim ve 5. kez basurum zaten bende hamile olmadanda çok öncelerde vardı ama yılda bi kez olurdu şimdi feci neyse genel cehrahıye gittim duplahalac anestol pomad ve hameton aldım fayda yok proctolog kullanmayı korkuyorum ben yediğime içtiğime dikkat eden insanım lütfen yardım edinn
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hamilelerde girişimsel tedavi yapamıyoruz,kabız kalmayın tuvalette çok ıkınmayın,tuvaletinizi 1-2 dakikada bitirin ve sıcak su oturma banyosu yapın.

 5. fatma diyor ki:

  Hocam merhaba.kızımda makattan kan geliyor bazen bir kaç damla bazende akıcı bir şekilde ve dışkılama esnasinda batma ve ağrı oluyo.kaşıntıda çok sık oluyor.doktora gittiğimizde c harfi ile başlayan bir krem vermişti kullandık ama hâlen tekrarlıyor.3yıldır var bu sorun 9 yaşında kızım.ne önerirsiniz.hangi kremi kullanmamız gerek.ve çocuklara aneskopi yapılıyormu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çocuk cerrahisine muayene olması gerekir.

 6. Ferit diyor ki:

  Hocam Ağrı sızı yok sadece aşırı kaşıntı var ve ilk Günler’de azda olsa açık renkte kanama oluyordu yardımcı olursanız çok sevinirim tuvalet ihtiyacımda falan bir sıkıntı çekmiyorum sadece kaşıntı çok şiddetli önerdiğiniz bir ilaç varmı acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal kaşıntıya sebep olan çok sayıda hastalık var,%50 hastada bir sebep bulunamaz,araştırmak lazım.Pruzon krem deneyebilirsin.

 7. oguzhan diyor ki:

  hocam ben geçen sene ishalden anal füssür e yakalandım makatta sanki cam dışkılıyormuşsun hissi vererek büyük abdestimi yapıyordum ve sonrasındada saatlerce ağrıyordu 2 ay çektim nitro gliserinli bi ilaç kullandım (melhem değil) 2 günde ağrısını kesti ve uzun süre idare etti geçen şubat ayına kadar rahattım sonra tekrar aynı hastalık baş gösterdi bu sefer o ilaç fayda etmedi bende nitrogliserinli melhemi vardı onu aldım oda ilk başlarda iyi geldi sabah akşam sürdüm geçti geçen hafta tekrar etti hastalığım ve bu sefer kanamada oluyor bi kaç damla değil bayag bi kanıyor ve o kremde geçirmiyor normal gün içinde ağrı fazla olmasada tuvalet sırasında çok aşırı acısı var sigortam olmadıgından hastaneyede gidip gösteremedim uzman görüşünüzü almak istiyorum ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kronik anal fissür ilaç tedavisine cevap vermez,biz önce botox iğnesi öneriyoruz yada ameliyat olacaksınız.

 8. rj diyor ki:

  Hocam merhaba,25 yaşındayim ve Yaklaşık 5 senedir ara ara kabızlık problemi yaşıyprum , kaç kez doktora gittim fitil ve kremle kısmı iyilik sağladı . 3 ay önce (çok küçük ) dış hemoroidden dolayı tekrar doktora gittim , ilaçla geçti.Geçen haftadan beri anal fissür çıktı bende , iki günde bir bazen iki damla kanama olur , ama tam günde kaç saat ağrı ve yanma hissediyorum . Önerinizi rica ediyorum.Saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi olmalsınız.kronik anal fissürünüz var gibi görünüyor.gelirseniz botoxla tedavi edebiliriz.dışkılama ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz .bol posalı ,bol sebze-meyve tüketmelisiniz.kuru incir-kayısı yiyebilirsiniz.hareketsiz yaşamınız varsa spora başlayabilirsiniz.kabız kalmamalısınız.uzun süre tuvalette kalıp ıkınmamalısınız.belli saatlerde dışkılama alışkanlığı geliştirmelisiniz.ve dışkılama ihtiyacı olduğunda ertelememelisiniz.ertelemek kabızlığa,kabızlıkta tuvalette çok ıkınmaya neden olur.

 9. Mehmet diyor ki:

  Hocam Merhabalar
  3 gün önce ishal oldum ve tuvaletten çıktığımda makatta biraz ağrım oldu. Sorun etmedim. Akşam tekrar tuvalete girdiğimde ishal geçmişti ve dışkı çıkarken inanılmaz bir acı ve yaklaşık 4-5 saat sancısı devam etti. Sıcak su uygulamasını günde 3 kere yapıyorum. Doktora gittim. Muayeneden sonra bana ilk söylediği fissürün saat 7 yönünde olduğu ve ameliyatın gerek olduğuydu. Ameliyattan sonra da kolonoskopi yapılması gerektiğiydi. Dupholac şurup ve şu an adını hatırlayamadığım Abdi İbrahim’e ait olan bir fitil verdi. Krem vermedi. Bunları düzenli kullanıyorum. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Bu ilaçları kullansam iyileşir mi? Önereceğiniz başka bir ilaç var mıdır?
  Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en etkili ilaç rectoderm dir.onu kullanabilirsin.bol sebze-meyve kuru incir kuru kayısı tüket.spor yap.kabız kalma.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenle.

 10. ferya diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Makatımın ust bolgesinde hafif bicak kesigi gibi bir catlak var.doktora gitmedim,6 gun once kabizlik sebebiyle oldu.ilk gunlerdeki gibi aci vermiyor ama yine de baya aciyor.kabizligi engellicek sekilde sivi besleniyorum,oturma banyosu yapiyorum ve bepanthol suruyorum.bu gecer mi,ne yapmaliyim,doktora gitmeli miyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  15 günde geçmezse muayene etmekte fayda var.

 11. yılmaz diyor ki:

  Hocam 5 6yıl önce makadın dışında şişlik olmuştu 1gun içinde tekrar çıktı ne yapmam lazım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal hematom olabilir,kesin tanı için anoskopla muayene olmakta fayda var.

 12. demet diyor ki:

  Selam hocam benim 3.aydır makat bölgemin üste doğru icte şişlik var her tuvalete çıktığım da ağrı ve intihap geliyor çok ağrı oluyor bu neden olur tedavisi nedir ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınız fistül veya iltihaplı fissür olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

 13. halil efe diyor ki:

  Slm hocam bnde sadece agri var kanama yok anuste hangi. Kremi kullanmayim surekli agri olmuyo iki hafta da bibazen hic olmuyo ne yapmam lazim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabız olmamalısın.sebze – meyve ,kuru kayısı-incir tüketebilirsin.ağrın olduğu zaman sıcak oturma banyosu yapabilirsin.anestol pomat kullanablirsin.

 14. Pakize POYRAZ diyor ki:

  Merhaba Hocam. 2 Ay önce sezaryenle dogum yaptim. Yaklasik bir Ay sonra kabizlik sonucu diskida kan gordum. Diskilamadan sonra siddetli zonklamayla seyreden dayanilmaz agrilarim oldu. 8 Saat surdugu oluyor,ustune oturamiyorum,dolasiyorum uyku yok. Sutum kesilecek endisesi var.Korkudan 5 gun tuvalete cikamadigim oldu,haliyle kabizlik geCmedi. Dayanamayip genel cerraha gittim. Distan bakti tuse yapmadi en cok korkum da tuse yapmasiydi. 2 yerde catlak var dedi. Anestol krem,duphalac surup ve rectubin fitil Verdi. Fitili uygulayamiyorum bi turlu geri geliyor. Emzirdigim icin baska bisey veremedigini soyledi. Siz bisey oneremez misiniz? Anneligimin tadina bile varamadim su illetten. Allah kimseye vermesin bu derdi. Lutfen yardimci olun,muayeneye gelemem uzakta oturuyorum. Hemoroid yoktur insallah bide o olursa isimiz is. Gunde 8 bardak su uciyorum,incir yiyorum,inciri kaynatip iciyorum sadece gaz ve guruldama oluyor. Zaten psikolojide bitti ondan da kaynaklaniyodur. Zonklama,agri,kasinti,can orda atiyor adeta say say bitmez,buyuk kabus. Ameliyat dusunmuyorum,rektal tuse yaptirmak zaten buyuk korkum,arastiriyorum ne kadar bitkisel sey varsa deneyecegim. Ameliyat olanlar olma diyorlar cogu kaynakta. O kadar zor durumdayim ki derdimi anlatirken bile karmasik anlattim siz gerisini dusunun. Degerli dusuncelerinizi bekliyorum. Allah razi olsun.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  rectoderm kullanabilirsiniz.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.şikayetleriniz 3 haftadan fazla olduysa kronikleşmiştir.ilaca çok iyi cevap vermez.botoxla tedavi yaptırabilirsiniz.bakırköy,kadıköy ,nişantaşı ve ankara kızılayda şubelerimiz var size yakın olan şubeye gidebeilirsiniz

 15. Selami kurtar diyor ki:

  Hocam Benin problemim makat catlahi tuvalete git meye korku yorum sanki cam batmasi sanki bicak kesihi gibi arada kanama yapiyor ben englat ta yasiyorum nasil bir kirem kullana bilirim cok tesekkur ederimmm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  rectogesic kullanabilirsiniz

 16. Aytaç diyor ki:

  İyi günler hocam. Doktor yaranın derinleştiğini söyledi bazı ilaç ve tavsiyeler verdi botoksla geçme olasılığı nasıl ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Eğer bahsettiğin yara anal fissür ise botox ile iyi sonuçlar alıyoruz.

 17. betul diyor ki:

  Iyi gunler hocam
  bende 3 gun once dışkımi kati yapiyordum zorlaniyorum bi kac gun sonra yine tuvalete ciktigim da silme islemi sirasinda kan geldi diger gunde aynisi oldu suan tuvalete ciktigimda zorlandigimda yine oluyor ama ilk zamanki gibi cok kanamiyor birazcik silme isleminde yine kan geliyor makatta catlak olabilir mi acaba hemoroitde aklima geldi ama ben hic bu zamana kadar kabirsizlik problemi yasamadim tuvalet aliskanliklarim duzgundu son 3-4 gundur zorlaniyorum doktora gitmeyede cekiniyorum napabilirim acaba bide sivilce habi kullaniyordum aknetrent bu durumu yasayinca habi biraktim 2ay once apandisit ameliyati olmustum bununlada alakali olabilir mi acaba lutfen yardimci olurmusunuz simdiden tesekkurler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalmamak için bol sebze meyve ve salata tüketin,sıcak su oturma banyosu yapın şikayetiniz devam ederse muayene edip kesin tanı koymak gerekir.

 18. özlem guldas diyor ki:

  Hocam iki yasinda Bir kizim var makatta catlak var eskisehirde ne kadar genel cerrah varsa giturdum sonuc alamadim ne olur yalvariyirum yardimci olun ne yapabiliriz cigliklarina dayanamiyorum artik
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz.sıcak oturma banyosu yaptırabilirsin.

 19. ibrahim halil aslan diyor ki:

  Hocam 1 hafta önce bant ligasyonu uygulayan doktoruma kontrole gittim ve kanama ve ağrının devam ettiğini söyledim yapılan kontrolde çatlak olduğu için kanama ve ağrımın olduğunu söyledi ve bir karışım yazıp eczaneden hazirtlatmami istedi ilacı aldım kullandım ilk günlerde kanamayı da ağrıyı da azalttı ama şimdi kanamam da ağrıda şiddetlendi (her sıcak su oturma banyosu yaptıktan sonra kanama çoğalıyor suyu biraz sıcak tutuyorum etkisi çok olsun diye) anestol kullaninca biraz rahatlatıyor 8 hafta karışımı kullanmam gerekiyor bu karışım iyileşme sürecinde etkili olur mu ya da şöyle söyleyeyim etki göstermesi için kaç gün daha geçmesi gerekiyor ameliyat olmak istemiyorum gaz ve dışkı tutamama riski varmış okuduğum yazılarda botox ile kesin düzelir mi bi fissür
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zaten hemoroidiniz varmış birde fissür eklenmiş.siz mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.ameliyat olmak istemiyorsanız botoxla tedavi olabilirsiniz.zaten ABD de anal fissür artık ameliyatla değil botoxla tedavi ediliyor sadece

 20. İbrahim diyor ki:

  İyi gunler benim iki ay once makatta kan geldi yurt disindayim doktora gittim yapilan kontrolde basur baslangici var denildi ve iltihap yapmis dedi ilac kullandim 20 gin sonra yine makatta agri basladi ilac krem vs bir care bulamiyorum tuvalete ciktigimda aci oluyo anlicaniz oksurmeye bile cekiniyorum benim bu durumuma bi care lutfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimiz makat bölgesi hastalıklarına yönelik çalışan proctoloji kliniğidir.gelirseniz durumunuzu değerlendirir ve ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

kambing