Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır. Aynı ameliyat kapalı ve açık olarak yapılabilse de kesilen kas aynı kastır yani işlem yaklaşık aynıdır. Değişen tek şey işlem sonrası hasta lüksüdür. kapalı yöntem açığa kıyasla çok daha rahattır.

Fissürektomi

Çatlağın kesilerek alınmasıdır. Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır. % 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir. Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir. Tek başına bunu uygulamak son derece yetersiz olduğu için artık pek yapılmamaktadır.
Bazı kliniklerde lazerle ameliyat bu şekilde yapmaktadırlar ancak başarısı düşük olmak durumundadır.

Parks Ameliyatı

Ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır. Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır. Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsa da kesilen kas miktarından emin olunamadığı için % 10 tekrar oluşabilir. Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta anahtar deliği gibi deformiteye sebep olabilir (key deformity)

LİS Ameliyatı (Lateral internal sfinkterotomi)

Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir. Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle iyileşmeyebilir veya tekrarlayabilir. Tecrübeli ellerde bu oran çok daha düşüktür binde birlere kadar inmektedir.
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir. Gaz kaçırma yan etkisi her iki yöntemde yaklaşık aynı sıklıkta görülür. Dışkı ve gaz kaçırma yan etkilerinin binde bir- binde iki oranında olduğu bilinir ancak tekrarlamış olan çatlaklarda ameliyat yapılırsa yani ikinci ameliyatta bu yan etkilerin görülme sıklığı on kat artmaktadır. Bu yan etkinin on kat artması sebebiyle ameliyat sonrası tekrarlayan çatlaklarda botox daha ısrarcı bir şekilde önerilmektedir.

Açık LİS Ameliyatı

Makatın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir. Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir. Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir. Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar. Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.

Kapalı LİS Ameliyatı

Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen ince uçlu alet yardımıyla anüse konan parmak eşliğinde kas kesilir ve bu şekilde anüs gevşetilir. Deride yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir, kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Yukarıda bahsedildiği gibi açık yöntemde 3 cm kesilirken burada 1 cm den daha az deri kesilmektedir.
3 santim kesildiğinde dikiş atmak gerekirken 1 santimden küçük kesiklerde dikiş gerekmez
Derideki kesik küçük olduğundan kanama riski de küçüktür.
Ağrı açık yönteme kıyasla çok daha hafif düzeylerdedir.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilir de. Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.

Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Dışkı Kaçırma

Seyrek görülen ama hasta açısından hayati olmasa da çok ciddi sosyal sorun yaratan bir yan etkidir. Tüm fissür ameliyatları arasında binde bir dolaylarında görülmektedir. Bu çok düşük oran bile hastalarda ciddi huzursuzluk yapmaktadır. Gaz ve dışkı kaçırmanın tedavisi oldukça zahmetli ve zordur. Bu yan etkileri sebebiyle LİS ameliyatları yerini bu tür yan etkilerin asla görülmediği botox tedavisine bırakmıştır. Bu tür yan etkilerinin olmaması yanı sıra diğer kanama, iltihaplanma, fistül gibi yan etkilerinin olmaması ve 1 dakika gibi kısa bir sürede kolaylıkla uygulanabilmesi de hastalara çekici gelmektedir.
Gaz Kaçırma Nasır Tedavi Edilir
Bir çok sebeple kaşırma olmaktadır. Burada fissür ameliyatı sonrası gaz kaçırmadan söz edeceğiz.
Kasın kesilmesine bağlı olarak gelişen bu sorunun iki temel nedeni vardır, kasın kesilmesi sebebiyle anüsün kasma gücünün azalması ve kesilen alanda çukurluk şeklinde deformasyon oluşmasıdır.
Kesilen kasın dikilmesi şeklinde yapılan ameliyatlar başarısız olduğu için artık yapılmamaktadır.
Oluşan deformasyonun düzeltilmesi kaçağın düzelmesini sağlamaktadır. Bunun en etkili çözümü çukurluk şeklindeki deforme alana dolgu maddesi enjekte etmektir.
Plastik cerrahların kullandığı 6 ay 1 yıl giden geçici dolgular yapılabildiği gibi hastanın göbeğinden alınan yağ dokusu da dolgu amaçlı enjekte dilmektedir.
Bu konuda en tecrübeli klinik İdea Kliniktir.
Fissür tedavisi için online randevu linki https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Botoxla Makat Çatlağı Video

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi

Ayrı bir sayfada elen alınmıştır ama kabaca şunu söyleyebiliriz, uygun dozda doğru kasa yapılırsa başarısı ameliyata yakındır ve hiç bir yan etkisi yoktur.

Lazerle Makat Çatlağı Ameliyatı
Konuyu bu kadar ayrıntılı ele alıp da lazerden söz etmek olmaz. Yukarıda bahsettiğim gibi bu hastalığın tedavisinde tanımlanan ameliyat dünyada altın standart olarak kabul edilir yani herkes aynı şekilde yapmaktadır. Ama bazı uyanıklar hastanın ”lazer” kelimesine olan ilgisini paraya çevirmek için “lazerle” diye bir ön ek koymaktadır. Oysa yapılan işlem, etkileri, yan etkileri aynıdır. Kası nasıl kestiğinizin önemi yoktur hatta lazerle kesmenin ufak tefek olumsuzlukları bile vardır ama hastanın aklını çelmek için alımlı bir kelime eklenmektedir.

631 Comments

Add a Comment
 1. 4-6 aya kadar devam edebilir, giderek azalır

 2. Botilinum toksininin etkisi kaç ay ben yaptıralıūç buçuk ay oldu hala gazımı tutamiyorum normalmıdır

 3. Bottulinum toksininin etkisi 3-4 ay sürer, sonra ortadan kalkar, yani şikayetiniz buna bağlı ise kalıcı olmaz, 3-4 ay sonra geçer.
  Dr.Nizam KURTDERE

 4. Ameliyat olalı ikibuçuk yıl olduböyle bir gaz gaçırma puroblemi yoktu botox tan sonra oldu yinede kalıcı olurmu

 5. merhaba Sultan Hanım
  botilinum tedavisinden sonra gaz ve dışkı tutamama olabilir ama bu geçicidir,asıl nedeni geçirmiş olduğunuz makat genişletme ameliyatına bağlı olabilir.eğer ameliyata bağlı ise kalıcı olabilir.

 6. Botulinum toksini enjeksiyonundan sonra gazımı tutamıyorum bu normalmi yirmi gūn olmasına ragmen agrılarım hafifledi ama tamamen geçmedi birde akşam olunca makattan dışa dogru bir baskı oluyor kasılmalar oluyor bunlar normalmıdır buarada makat genişletme ameliyatı olmuştum bundan olabilirmi

 7. enjeksiyondan sonra ilacın etkinliği giderek artar,21 gün civarında düzelme olur.fakat sadece çözüm ilaç uygulaması değil.bu dönmede beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip ,kabız kalmamalı,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız

 8. 5 gūn önce botilinum toksini oldum ama agrılarım arttı ve sūrek karın agrısı oluyor birde makatta dolgunluk varsebebi ne olabilir

 9. olabilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip uygunsa ameliyatsız yöntemlerle normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Seher Şirin

 10. Tuvaletimi yaparken hiç acıolmuyor ama tuvaletten sonra gūnboyu acım geçmiyor bu makat çatla ola bilirmi çok isal olunca ve gabız olunca dayanılmaz acılar oluyor

 11. evet yapılabilir.muayene ile değerlendirip karar verebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?