Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır. Aynı ameliyat kapalı ve açık olarak yapılabilse de kesilen kas aynı kastır yani işlem yaklaşık aynıdır. Değişen tek şey işlem sonrası hasta lüksüdür. kapalı yöntem açığa kıyasla çok daha rahattır.FİSSÜREKTOMİ
Çatlağın kesilerek alınmasıdır. Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır. % 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir. Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir. Tek başına bunu uygulamak son derece yetersi olduğu için artık pek yapılmamaktadır.
PARKS AMELİYATI
Ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır. Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır. Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir. Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta anahtar deliği gibi deformiteye sebep olabilir (key deformity)
LİS Ameliyatı (Lateral internal sfinkterotomi)
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir. Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir. Tecrübeli ellerde bu oran çok daha düşüktür binde birlere kadar inmektedir.
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir. Gaz kaçırma yan etkisi her iki yöntemde yaklaşık aynı sıklıkta görülür
Açık LİS Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir. Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir. Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir. Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar. Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı LİS Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir. Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir, kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde. Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.

Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Dışkı Kaçırma
Seyrek görülen ama hasta açısından hayati olmasa da çok ciddi sosyal sorun yaratan bir yan etkidir. Tüm fissür ameliyatları arasında binde bir dolaylarında görülmektedir. Bu çok düşük oran bile hastalarda ciddi huzursuzluk yapmaktadır. Gaz ve dışkı kaçırmanın tedavisi oldukça zahmetli ve zordur. Bu yan etkileri sebebiyle LİS ameliyatları yerini bu tür yan etkilerin asla görülmediği botox tedavisine bırakmıştır. Bu tür yan etkileinin olmaması yanı sıra diğer kanama, iltihaplanma, fistül gibi yan etkilerinin olmaması ve 1 dakika gibi kısa bir sürede kolaylıkla uygulanabilmesi de hastalara çekici gelmektedir.
Fissür tedavisi için online randevu linki https://www.ideaklinik.com/online-randevu/

Botoxla Makat Çatlağı Video

600 Comments

Add a Comment
 1. sorun olmaz

 2. Dun anal fissur ameliyati oldum.Dun agrim yoktu.Bu gun cocuklari doktora götürdüm.Birazda ayakta kaldim.Hafif sizinti kan var .Agrimda var bisry olur mu

 3. laser sadece basit fistülde uygulanabilir.komplike fistülde kullanılmaz.muayene ile değerlendirmek gerekir
  Op:Dr.Adil Altınsoy

 4. hocam fistül ameliyati olucam lazer mi yoksa seton tegnigi ilemi ameliyat olatım hangisi sizce iyi başarı oranı daha yüksek olan teknik hangisi beni aydınlatırsanız sevinirim

 5. Merhaba hocam bir genel cerrah uzman gorundum anal fistul teşhis koydu bende ameliyat olmaktan korkuyorum ameliyat olmasam bir zarari varmi yada ameliyat olursam bu fistul tekrarlanirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül ameliyat edilmezse ilerleyebilir ve komplike fistül haline gelir. Tedavisi çok zorlaşır ve komplikasyonlar gelişebilir. Fistül ameliyatı fistülün tipine göre değişir bir kısmı çok sıkıntılı olabilir ve tekrarlama ihtimali vardır.

 6. ağrı kabızlık,tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı oluşur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.ortalama 20.günden itibaren rahatlarsınız
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 7. Hocam merhabalar 15 gün önce Ankara Hacettepede Anal Fissür ameliyatı oldum.Şikayetlerim azaldı fakat büyük abdestten sonra makatın belli bölgesinde ağrı oluyor.Kanama yok denilecek kadar az.Bu ağrı normalmidir? Doktora sorduğumda ortalama iyileşme 1.5-2 ayda olur dedi.

 8. hocam bundan 6 sene önce makat bölgemde bi ağrı ile uyandım. doktora gittim o bölgemde apse olduğunu söyledi ve beni narkoz bile kullanmadan (apseyi iğne ile çıkartmak suretiyle) acı çektirerek tedavi! etti. sonrasında makat bölgemdeki o doktor!un açtığı delik kapanmadı. artık iyice canım sıkılmaya başladı. tedavi olmak istiyorum. benm durumum biraz farklı ve makat bölgeme çok yakın değil.ne tavsiye edersiniz? teşekkü ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fistül gibi görünüyor,tipine göre değişik ameliyat yöntemleri var,muayene ile tipi belirlenip ona göre tedavi yöntemi seçilebilir.

 9. kanama olduğu için gecikmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır.
  Op.Dr.A.Şahap barlas

 10. Hocam 1 aydan fazladır ağrım var önce kanamayla başladı sonra küçük bi şişlik var aşırı yanma ve kaşıntı var ne yapmalıyım çok kötü ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017