Makat Çatlağı Kremi

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır. Kremler en fazla iki hafta kullanılmalıdır. daha fazla kullanmanın anlamı yoktur çünkü ilk bir haftada olmlu cevap alınamdıysa artık ilaçla düzelmeyecek demektir. Bu durumda yani beklenen iyileşme sağlanmadıysa ilaçta ısrar etmeyip botox veya ameliyat yöntemleri uygulanmalıdır.
Makat çatlağı tedavi ücretleri ve online randevu için https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir. Ancak ne yazıkki gidilen genel cerrahların çoğu hastaya eziyet dışında etki etmeyen hemoroid fitilleri ve kalın bağırsağa sıkılan hemoroid kremleri vermektedir. Bu tür ilaçlar uygularken son derece rahatsız edicidir ve fissüre hiçbir etkisi olmaz.

Anuflex Merhem

Tek başına kullanılabilen tek makat çatlağı ilacıdır. İçeriği bitkisel aktiflerle oluşturulmuştur karanfil extraktı eugenol anestol gibi uyuşturucu etki gösterirken, aynı safa otu özü de kas gevşetir. Tek ilaçla iki etki olması ikinci bir ilaç kullanmak gerekmez. Tuvalette dışkılamadan önce ve dışkılama bitiminde kullanılması önerilir.

Anestol pomad

Buradan aşağıda yazan merhemlerle birlikte kullanılması gerekir. İçeriğindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur, pomad yapısındadır ve yağ tabakası bırakır. Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic Pomad

Türkiyede artık satılmamaktadır. Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar. Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu, fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir. Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir. Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır. Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur. Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir. Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Rectoderm Merhem

Rectogesic ile aynı içeriğe sahiptir, aktif madde oranı da aynıdır. Kullanım şeklide aynı şekildedir.

Anrecta Merhem

Rectoderm ile aynı içeriğe sahiptir, sonradan çıktığı için rekabet ortamı yaratmıştır % 20 daha uygun fiyattan satılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;
Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp bolca anestol merhem anüsün dışına ve içine sürülür, 3 dakika ilacın etki etmesi içinbeklenir sonra dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır. Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüsün içine çepeçevre sürülmelidir. Bu gurup ilaçlar tansiyonda düşme ve baş ağrısı yapabilir. Miktar şu şekilde olmalıdır. Serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülür, baş ağrısı veya tansiyon düşüklüğü yaşanırsa bu miktarın da yarısı uygulanmalı ve komplikasyon görülmeyene kadar azaltılır.
Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur. Kas gevşetidi etkisi olmayan tedavi yaklaşımı başarısız olur.

Hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın tedavi süresince ve tedaviden sonra kesinlikle kabız kalınmamalıdır. Kabızlık hastalığın oluşmasında, ilerlemesinde ve tedaviden sonra tekrarlamasında en önemli sebeptir.

Anal Fissür Krem Satış Fiyatları

Anuflex Pomad 49 TL (tek ilaç olarak kullanılır)
Anestol Pomad 12 TL (rectoderm veya anrecta ile birlikte etkilidir)
Anrecta Merhem 102 TL (Anestol ile birlikte kullanılmalıdır)
Rectoderm Merhem 119 TL (Anestol ile birlikte kullanılmalıdır)

471 Yorum

 1. Yaklaşık sekiz senedir hemoroid ve catlagim var doktora gittim çatlak var dedi fitil krem kullaniyorum ama care olmuyor agridan duramıyorum ne yapmam gerekiyor

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   tedavi olmanız gerekir.kullandığınız fitil ve ilaçlar tedavi edici değildir.sadece şikayetlerinizi azaltabilir. Muayene olup tedavi olun, nüksü önlemek içinde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir