Makat Çatlağı Kremi

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır. Kremler en fazla iki hafta kullanılmalıdır. daha fazla kullanmanın anlamı yoktur çünkü ilk bir haftada olmlu cevap alınamdıysa artık ilaçla düzelmeyecek demektir. Bu durumda yani beklenen iyileşme sağlanmadıysa ilaçta ısrar etmeyip botox veya ameliyat yöntemleri uygulanmalıdır.
Makat çatlağı tedavi ücretleri ve online randevu için https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir. Ancak ne yazıkki gidilen genel cerrahların çoğu hastaya eziyet dışında etki etmeyen hemoroid fitilleri ve kalın bağırsağa sıkılan hemoroid kremleri vermektedir. Bu tür ilaçlar uygularken son derece rahatsız edicidir ve fissüre hiçbir etkisi olmaz.

Anuflex Merhem

Tek başına kullanılabilen tek makat çatlağı ilacıdır. İçeriği bitkisel aktiflerle oluşturulmuştur karanfil extraktı eugenol anestol gibi uyuşturucu etki gösterirken, aynı safa otu özü de kas gevşetir. Tek ilaçla iki etki olması ikinci bir ilaç kullanmak gerekmez. Tuvalette dışkılamadan önce ve dışkılama bitiminde kullanılması önerilir.

Anestol pomad

Buradan aşağıda yazan merhemlerle birlikte kullanılması gerekir. İçeriğindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur, pomad yapısındadır ve yağ tabakası bırakır. Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic Pomad

Türkiyede artık satılmamaktadır. Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar. Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu, fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir. Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir. Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır. Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur. Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir. Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Rectoderm Merhem

Rectogesic ile aynı içeriğe sahiptir, aktif madde oranı da aynıdır. Kullanım şeklide aynı şekildedir.

Anrecta Merhem

Rectoderm ile aynı içeriğe sahiptir, sonradan çıktığı için rekabet ortamı yaratmıştır % 20 daha uygun fiyattan satılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;
Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp bolca anestol merhem anüsün dışına ve içine sürülür, 3 dakika ilacın etki etmesi içinbeklenir sonra dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır. Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüsün içine çepeçevre sürülmelidir. Bu gurup ilaçlar tansiyonda düşme ve baş ağrısı yapabilir. Miktar şu şekilde olmalıdır. Serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülür, baş ağrısı veya tansiyon düşüklüğü yaşanırsa bu miktarın da yarısı uygulanmalı ve komplikasyon görülmeyene kadar azaltılır.
Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur. Kas gevşetidi etkisi olmayan tedavi yaklaşımı başarısız olur.

Hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın tedavi süresince ve tedaviden sonra kesinlikle kabız kalınmamalıdır. Kabızlık hastalığın oluşmasında, ilerlemesinde ve tedaviden sonra tekrarlamasında en önemli sebeptir.

Anal Fissür Krem Satış Fiyatları

Anuflex Pomad 49 TL (tek ilaç olarak kullanılır)
Anestol Pomad 12 TL (rectoderm veya anrecta ile birlikte etkilidir)
Anrecta Merhem 102 TL (Anestol ile birlikte kullanılmalıdır)
Rectoderm Merhem 119 TL (Anestol ile birlikte kullanılmalıdır)

491 Yorum

 1. Yaklaşık sekiz senedir hemoroid ve catlagim var doktora gittim çatlak var dedi fitil krem kullaniyorum ama care olmuyor agridan duramıyorum ne yapmam gerekiyor

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   tedavi olmanız gerekir.kullandığınız fitil ve ilaçlar tedavi edici değildir.sadece şikayetlerinizi azaltabilir. Muayene olup tedavi olun, nüksü önlemek içinde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. İyi günler hocam. Hamileyim kabızlık sorunu çekiyorum ara ara. Fitüs oluştu hafif kanama oldu doktor 2 krem verdi yaklaşık 1 aydır dediği şekilde kullanıyorum. Kullandığım günden beri kanama ya da tuvalette acı hissi oluşmadı. İyileşmiş midir kullanmayı bırakayım mı. Ne kadar süre kullanmam gerektiğini söylememişti bende sormamıştım

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Kabızlık sorununuz yoksa bırakabilirsiniz. Kabız kalmayın, tuvalette uzun kalıp ısınmasını.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Merhaba hocam bende 1 senedir kronik Anal fissür var zayıflama çayı kullandıktan sonra başladı bu olay bende sürekli ishal olmaktan.Yaklaşık 5 ay önce cerrahi ameliyat olmama rağmen yine tekrar etti dışkılama esnasında önceden batma oluyordu şimdi biraz ağrı oluyor.Son zamanlar da yine arttı ağrı batma kaşıntı oluyor ne yapmalıyım ve bütün gün ağrısını çekiyorum .Ameliyatta oldum cerrahi operasyon.Ama bir işe yaramadı artık hayatımı mahvetti bu acı.

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissür nüks edebilir.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarına ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavisini ameliyatsız yapabiliriz. Siz zaten daha önce ameliyat olduğunuz için tekrar ameliyat olamazsınız. Gaz ve dışkı kaçırma riski yüksek. 05426210888 nolu telefona ondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

   • İyi akşamlar hocam bende 24 yapısından beri bu hastalığı çekiyorum hem hemoroid hemde çatlak var tabi bitmek bilmeyen kabızlık sorunum tuvalette çıktıktan sonra ağrıdan duramıyorum ne yapmam lazım benim bu hastalık tan kurtulmak icin

    • Anal Fissür Doktor

     Merhaba,
     Tedavi olmalısınız. Kendi haline geçecek bir hastalık değil. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam ben dün konya anit hastanesinde muayene oldum kronik makat catlagim olduğunu söyledi cunku daha öncede yaşamıştım. Buyuk tuvalet sonrası inanılmaz bi acı çekiyorum böyle batıyor ve tuvalet yaparkende cam kesiği gibi batarak çıkıyor ve damlama şeklinde cok kaniyordu. Bana lazer ameliyat olmami söyledi. Ama kendimi hazır hissedince olmak istediğimi söyledim bana krem verdi bunlar sadece rahatlatır dedi acaba kremlerle geçme olasılığı varmi . Bana verilen kremin biri anestol digeri hamazinc birde agri kesici hap verdi rantudil diye

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Her iki krem de anal fissürde tedavi edici olmaz. Ya anuflex yada rectoderm krem kullanmalısınız. Kronik ise ameliyatla değil botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm. Hiç bir riski yok. Ankara kliniğimize gelebilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

  • Merhaba.1 yıl önce kanama oldugum icin doktora gittim.Doktor el ile kontrol yaptiginda catlak var dedi.Baska bir hastanede kolonoskopi yapildi.Iç hemoroid oldugu soylendi.Kabizlik problemim yok.Bu aralar yine tuvalet sonrasi cok az kanama oluyor.Agri olmuyor.Cam kesigi gibi bir problemde yok.Benim problemim icin ne onerirsiniz

   • Anal Fissür Doktor

    Makat hastalıklarının tedavisini çok ertelemek iyi değildir. Çünkü hastalık ilerler ve tedavisi zorlaşır.hem Fissür hem de hemoroidiniz olabilir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve ameliyatsız tedavi yöntemlerini yöneliktir tür teknolojiye sahibiz, gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba 18 yaşındayım bundan 1 sene önce makatımda koku ve dışkılarken zorluk çektiğim için hastaneye gitmiştim gittigimde doktor eline eldiven geçirip makatımı kontrol etti hiçbir sorun yok elma çorba ve yeşil sebzeler önerdi ha birde Procto Glynvenol kremini önerdi o kremi kullandım mı kullanamadım mı pek bilmiyorum kremi makatımdan içeri sokarak sıkıyordum günde 1 kere etki etmemişti acaba ben mi yanlış kullandım bilmiyorum asıl en büyük şikayetim dışkılarken zorlanıyorum ıkınıyorum ıkınırken adeta bayılıcak gibi oluyorum makatım çok dar birde psikolojik olarak çok etkilendim makatım kokuyormuş gibi bir hissiyatım var dışkı yaptığımda makatımı elimle kontrol ediyorum hafif bi koku oluyor ne yapmalıyım bana yardımcı olun lütfen

  • Anal Fissür Doktor

   Sizin gerçek sorununuz makat çatlağı yada anismus. Makat hastalıkların spesifik çalışıyoruz, gelirseniz mynet ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 6. Fissür tedavisi için anestol pomad ve locafen kremleri yeterli midir? Ben yalnızca kolay dışkılama olmasını değil ameliyatsız bir şekilde tedavi olmayı istiyorum çünkü beş yıl kadar önce ameliyat oldum zaten

  • Anal Fissür Doktor

   Eğer fissürünüz varsa anuflex, rectoderm vb bir ilaç kullanmalısınız. Ve kremi anüs içine çepeçevre dışkılamaxan önce ve sonra uygulamalısınız.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 7. İyi günler. Doktorum çatlak olduğunu söyledi ve bana Anrecta merhem ile Duhhalac şurup verdi. Kremi nasıl sürmem gerektiğini sormayı unuttum. Ve yukarda yazılanlar gibi bana başka bir merhem vs. önermedi. Duş aldıktan sonra mı sürmeliyim ve iç kısma mı? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Anal Fissür Doktor

   Parmağın ilk doğumunu kadar içeri çepeçevre uygulamalısınız, dışkılamadan önce ve sonra uygulamalı.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 8. Merhabalar,
  Fissür için diclomec ve anestol kremlerini kullanıyorum. Sadece makat bölgesine sürüyorum. Anüsün içine de sürmek gerekir mi?

  • Anal Fissür Doktor

   Her ikiside fissürü tedavi eden ilaçlar değil. Sadece ağrı kesici ve uyuşturucu özelliği olan ilaçlar.
   Öp. Dr. Adil altınsoy

 9. Merhaba, dışkılama sonrası makatta batma ve basınç oluşuyor korona sebebiyle doktora gidemedim. Yalnızca geceleri oluyor ve sanki dışkılama ihtiyacım hiç bitmemiş gibi oluyor. Kanama hiçbir şekilde olmadı. Makat çevresi gri mavi renge döndü bu da çatlak mıdır? Hiç kanama olmadan da çatlak olabilir mi ?

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Makat çatlağınız var, ameliyatsız tedavi edebiliriz. Kliniklerimizde pandemiye karşı tüm önlemlerimizi aldık ve randevulu hasta kabul ediyoruz. Gelirseniz tedavisini yapabiliriz. Sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba, 10 gündür aşırı ağrı çekiyorum doktorun biri hemoroid biri anal fissür teşhisi koydu nasıl anlarız farkı ameliyatsız tedavi mümkün mü

    • Anal Fissür Doktor

     Dışkılarken cam kesiği şeklinde ağrı, dışkılamadan sonra uzun süren ağrı varsa makat çatlağı olabilir. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, Tüm kliniklerimizdeki doktorlarımız proktoloji uzmanıdır. Gelirseniz muayene ile değerlendirip hastalığınızı doğru olarak teşhis ederiz. Tedavisini de ameliyatsız yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.