Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Kremi

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır. Kremler en fazla iki hafta kullanılmalıdır. daha fazla kullanmanın anlamı yoktur çünkü ilk bir haftada olmlu cevap alınamdıysa artık ilaçla düzelmeyecek demektir. Bu durumda yani beklenen iyileşme sağlanmadıysa ilaçta ısrar etmeyip botox veya ameliyat yöntemleri uygulanmalıdır.
Makat çatlağı tedavisi için online randevu linki https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir. Ancak ne yazıkki gidilen genel cerrahların çoğu hastaya eziyet dışında etki etmeyen hemoroid fitilleri ve kalın bağırsağa sıkılan hemoroid kremleri vermektedir. Bu tür ilaçlar uygularken son derece rahatsız edicidir ve fissüre hiçbir etkisi olmaz.

Anestol pomad

Anestol içindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur, merhem yapısındadır ve yağ tabakası bırakır. Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic merhem

Türkiyede artık satılmamaktadır. Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar. Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu, fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir. Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir. Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır. Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur. Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir. Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;
Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp bolca anestol merhem anüsün dışına ve içine sürülür, 3 dakika ilacın etki etmesi içinbeklenir sonra dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır. Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüsün içine çepeçevre sürülmelidir. Bu gurup ilaçlar tansiyonda düşme ve baş ağrısı yapabilir. Miktar şu şekilde olmalıdır. Serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülür, baş ağrısı veya tansiyon düşüklüğü yaşanırsa bu miktarın da yarısı uygulanmalı ve komplikasyon görülmeyene kadar azaltılır.
Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur.

 

449 Comments

Add a Comment
 1. ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hocam merhaba bende yaklasik bu sikinti 7 yildir var fakat ara ara cok siddetleniyor bendekinin biraz daha psikolojik olduguna inanmaya basladim cunku sikintilarim fazlalastiginda fissurum siddetleniyor su anda isirgan otuyla bi sekilde tedavi etmeye calsiiyorum kendimi fakat cok daha iyi sonuclar lamadim daha bana onerebileceginjz end iyi cozum kremi hangisidir

 3. makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba uzun süredir çekmiş olduğum anal fissür sıkıntısından kurtulmak için botoks yaptırmaya karar verdim yaptırdım 1 hafta sonra karnımda şiddetli bi agrıyla hastaneye kaldırıldım tomografi sonucu kalın bağırsağındaki delindiğini söylediler ve ameliyata aldılar 4 kez ameliyata girdim 1 hafta içinde ilk 2 ameliyat vak makinesi baglandı iltihap atmak için 3.ameliyatta bagırsaklar baglandı ve tekrar dışkı sızdı 4.ameliyatta kolostomi torbası takıldı .1sene geçmesi söylendi ve 2 hafta önce kapatıldı genel durumum iyi fakat makattaki çatlak sıkıntım hala devam ediyor doktora kontrola gittiğimde hemoroid diyorlar ve sürekli proctolog ve doxinum tablet yazıp gönderiyorlar ve hiç bi faydasını göremiyorum ilaçların lifli yicekler yiyorum sıcak suya oturuyorum kabız olmamaya çalışıyorum ama psikolojik olarak kötü durumdayım hocam ne yapım bütün düzenim bozuldu ne olur bana yardım edin.

 5. hastalığınız nüks etmiş görünüyor.makat hastalıklarında nüksü önlemek,korunmak ve çabuk iyileşmeyi sağlamak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekirdi.ameliyattan sonra görülen nükslerde tekrar cerrahi tedavi yapılması gaz ve dışkı kaçırma riski nedeniyle uygun değildir..botulinum
  toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız tedavi olmanız gerekir

 6. Hocam merhaba ben 3 yıl önce anal fissür ameliyatı oldum kurtulmuştum, ancak 3 haftadır yine ağrılar başladı tuvaletten sonra saatlerce acı çekiyorum oturamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 7. şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor.
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. iyi günler acı çiğ köfte yedikten sonra hocam bende kıl çekmesi gibi bir gerilme oldu sıcak su tuttum rahatladım ama gerilme devam etti sıcak su Terramycin ve arko kullanıyorum 4. gün oldu arko kollandığımda bi sıkıntı hissetmiyorum yaklaşık dört gün oldu genel cerrahiden randevu aldım 8 ne sizce makat çatlağımı kabızlık var ilk günden beri

 9. kullandığınız bu ürünlerin makat çatlağında tedavi edici bir özelliği yoktur.birtek anestol pomat dışkılama öncesi ve sonrası uygularsanız ağrınızı azaltabilir.eğer çatlak yeni oluştuysa beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemeniz halinde ilaç tedavisine cevap verebilir.burda tedavide kullanacağınız ilaç rectoderm dir.rectodermin nasıl , ne kadar süre kullanılacağı ve doz belirlemesi içinde genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.eğer çatlak oluşalı 3 haftayı geçtiyse zaten kronikleşmiştir ilaç tedavisine cevap vermez,botox yada ameliyatla tedavi olmalısınız
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017