Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Kremi

Anal fissür hastalığı bir diğer adıyla makat çatlağı hastalığı olarak bilinen hastalığın tedavisinde kullanılan kremler ve anal fissür tedavi kremlerinin sağladığı etkiler yazımızda detaylı olarak sunulmaktadır. Kremler en fazla iki hafta kullanılmalıdır. daha fazla kullanmanın anlamı yoktur çünkü ilk bir haftada olmlu cevap alınamdıysa artık ilaçla düzelmeyecek demektir. Bu durumda yani beklenen iyileşme sağlanmadıysa ilaçta ısrar etmeyip botox veya ameliyat yöntemleri uygulanmalıdır.
Makat çatlağı tedavisi için online randevu linki https://www.ideaklinik.com/online-randevu

Anal Fissür Kremleri

Hemoroid tedavisinde kullanılan çok sayıda krem varken makat çatlağında kullanılan krem sadece 2 çeşittir. Ancak ne yazıkki gidilen genel cerrahların çoğu hastaya eziyet dışında etki etmeyen hemoroid fitilleri ve kalın bağırsağa sıkılan hemoroid kremleri vermektedir. Bu tür ilaçlar uygularken son derece rahatsız edicidir ve fissüre hiçbir etkisi olmaz.

Anestol pomad

Anestol içindeki uyuşturucu sayesinde ağrıyı azaltır ve hastanın daha rahat dışkılamasına yardımcı olur, merhem yapısındadır ve yağ tabakası bırakır. Tercihen tuvaletten önce yapılacak sıcak su banyosu sonrası kullanılmalıdır.

Rectogesic merhem

Türkiyede artık satılmamaktadır. Nitrogliserin içerir makat çatlağına bağlı kasılma sebebiyle artmış olan anal kanal basıncını düşürerek iyileşmeye katkı sağlar. Eskiden eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanırdı ve temini zordu, fabrikasyon üretimi işi, kolaylaştırmıştır ancak olması gerekenden çok pahalıdır.

İstediği fiyatı uygulayamayacağı için üretici firma ilaç ruhsatı almamakta ve resmi hastalara satışıyla ilgilenmemektedir. Bu şekilde ilaç ruhsatı alınmaya çalışılsa muhtemelen Sağlık Bakanlığı onda bir fiyat verecektir. Rectogesic Türkiyede satışı yoktur.

Rectosic kremle aynı etkiyi gösterecek ve yaklaşık aynı düzeyde başarı sağlayacak nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır. Nitrogliserinli krem doktorun reçetesiyle eczacı tarafından karıştırılarak hazırlanır ve hastaya sunulur. Bu tür yapma ilaçları yapan eczacı sayısı artık çok azaldığı için bulmak zor olabilir, 212 325 17 43 aslı eczanesi bu ilacı yapıp kargoyla evinizi teslim etmektedir. Bulamazsanız bilgi alabilirsiniz.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır

Kremin kullanılışı değişik şekillerde tarif edilsede en başarılı sonuç şu şekilde alınır;
Tuvalete oturmadan 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp bolca anestol merhem anüsün dışına ve içine sürülür, 3 dakika ilacın etki etmesi içinbeklenir sonra dışkılama yapılır. Dışkılama bitince tekrar 3 dakika sıcak suya oturulur, kalkıp kurulandıktan sonra yapma krem anüs etrafı ve biraz içinde tabaka oluşturacak kadar uygulanır. Birçok yerde yazdığı gibi çatlağın üstüne değil anüsün içine çepeçevre sürülmelidir. Bu gurup ilaçlar tansiyonda düşme ve baş ağrısı yapabilir. Miktar şu şekilde olmalıdır. Serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar sürülür, baş ağrısı veya tansiyon düşüklüğü yaşanırsa bu miktarın da yarısı uygulanmalı ve komplikasyon görülmeyene kadar azaltılır.
Çatlak kremi çatlak üzerinden değil çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kasılmasının düzeltilmesiyle etkili olur.

 

459 Comments

Add a Comment
 1. beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip,ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. hocam bnmki yaklaşık 3 yıl once başladı hamileyken kabiz oldum şimdi ara ara oluyo çok kötü agrıyo sanki cam kesiği gbi yırtıldığımı hissediyorum 3 gun tuvalete gitmesem iyileşecek gbi oluyo sonrasında kabız olduğum zaman yine aynı dönüyorum eski halime kanama yok ama ağrısı tam 6 saat sürüyor diyebilirim

 3. yoğun kanamanız varmış,bu nedenle geciktirmeden anoskopi muayenesi yapılmalı
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Hocam merhaba ben 19 yaşındayım 3 aydır ne zaman büyük tuvaletimi yapacak olsam çok fazla kan oluo ve feci derecede acı çekiyorum tuvaletimi yaparken sanki bir sürü iğne batırılıyormuş gibi bir acısı oluo tabi bu birden olmadı bunun öncesinde 1 ay kadar süren bir kabızlık çekmiştim şimdi büyük abdestimi yaparken özellikle ilk çıkarımda çok acıo sonra her şey normale dönüo ama dediğim gibi yoğun bi kanama oluyor

 5. botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.Seher Şirin

 6. Hocam iyi gunler. 9 ay once uzun sure ishal olmustum. Hastaligim nedeniye. O evre de kanama oldu. Ve sonrasinda tuvaletimi yaparken aci cekmeye basladim. 9 aydir bu aciyi yasiyorum. Anal fissur teshisi konuldu. 4 5 ayri doktora gittim. Verilen ilaclar kremler hep ayni. Ve bu ilaclar fayda etmiyor. Bol suda iciyorum. Yediklerime de dikkat ediyorum. Tuvaletlerim de duzenli. Kabiz da degilim. Ishal de degilim. Ama her tuvalet esnasinda bi aci agri oluyor. Bicak kesmis gibi. Anestol ve procto glyvenol hem hapindan hem kremlerinden kullandim. Sizin onerebileceginiz bir sey var mdir acaba?

 7. rectogesic kullanabilirsiniz.,makat hastalıklarından korunma,daha kolay iyileşme, ve nüksü önlemek için birtakım önlemler almak gerekiyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız.bol sebze ve meyve yemeli,bol su içmeli,günlük kuru incir-kayısı tüketmelisiniz.spor yapmak yürümek barsak hareketlerini arttırır.en azından günlük düzenli yürüyüşler yapmalısınız.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,bu rahat dışkılamayı sağlar ve dışkılamaya bağlı ağrıyı azaltır.dışkılamadan önce yine anestol pomat kullanabilirsiniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Hocam ben Yurtdışında yaşıyorum, yaklaşık iki yıldır çok şiddetli ağrılar çekiyorum ve 1 yıla yakındır tedavi görüyorum, doktorlar kremden başka birşey vermiyor, özel hastanede botoks yaptırmaya karar verdim ama aşırı derecede pahalı($5500) olduğu için vazgeçip devlet hastanesine beklemeye alındım, o da 1 yıl civarı sürebiliyor, amerikadan krem aldım mentollü olduğu için çok yakıcı acı veriyor ve kullanamıyorum, çoğu zaman büyük tuvaletimi 3 5 gün yapmıyorum, çok acıttığı için, en son Türkiyeden bir krem siparişi verdim bekliyorum onuda deneyecem, yaşadığım ülkenin doktorlarının çoğunun bilgisi yeterli değil, Sizin önerebileceğiniz bir krem varmı acaba, en azından ağrıyı kesmesi için? Şimdiden teşekkür ederim

 9. ishal de anal fissüre neden olur.muayene olmalısınız
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017