Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir, makat çatlağında bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir. Tedavide önemli olan makat kaslarında gevşeme sağlayarak ağrının azaltılabilmesidir. Ağrıyı azaltmada ne kadar başarılı olunursa tedavide o kadar başarılı olur.

Tedavinin Etkili Olması İçin Gereken Etkiler

Makat çatlağında iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.
1-Makattaki yırtılmadan kaynaklanan acının azaltılması
2-Acıya reaksiyon olarak ortaya çıkan kas krampı ve buna bağlı olarak dışkılamadan sonra saaetlerce devam eden ağrı
Gerek ameliyatta, gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır. Bitkisel tedavilerdede amaç bu olmalıdır

Bitkisel aktiflerden oluşan Anuflex Merhem içeriğindeki bölgesel uyuşturucu etkisi olan karanfil özü eugenol yanı sıra kas gevşetici etkiye sahip aynısafa özü sayesinde tek ilaçla iyileşme sağlamaktadır. Bunlara ek olarak iyileşmeyi hızlandıran sarı kantaron yağı ve dışkıyla çatlak arasında bariyer oluşturan maddeler vardır. Bunların varlığı sayesinde beşeri ilaçlardan daha iyi sonuç vermektedir.

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

 • Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir. Bunun için bol sebze meyve yenmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.
 • Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur. Sıcak su oturma banyosu tek başına etkili olabilir ama içine papatya çayı koymak kasları gevşeteceği için daha etkili olur.
 • Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir; Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.
 • karanfil Çayı; Papatya çayı kaslarda gevşeme yaparak etkili olur, karanfil çayı da ağrıyı azaltarak etkili olur. Hazırlanan sıcak suyun daha doğrusu can yakacak kadar ılık suyun içine bu iki çay birlikte konabildiği gibi biri de konabilir.

Bitki özlerinden doğru oranlarda hazırlanmış merhem ile anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30-40 kadar olabilmektedirki bu oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı biraz daha düşüktür.

Fissurin kapsül

Makatta yırtık hastalığı için bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanık şarlatanlara kaptırmayın.

Lapes Fissür Kapsül

Nasıl bir kelime üretmişlerse Shifa diye bir kelime de üretmişler, adı bile meymenetsiz bu ürün de 64 liranızı almak dışında hiçbir etkisi olmayacak bir üründür.
Benzer şekilde çok sayıda kapsül veya tablet formunda ürünler olabilir, hepsini aynı sınıfa sokabilirsiniz. Fissürün tedavisi bölgesel olarak uygulanan ürünlerle yapılmalıdır.

Anal Fissürün tedavisi bölgesel yapılır, tabletlerle hiç bir başarı elde edilemez. Tablet kullanılabilecek tek durum kabızlığın varlığıdır yani kabızlık varsa bir tek bunun için tablet kullanılır. Bunun dışında sadece merhemler kullanılır.
Tabletle fissürü tedavi edebileceğini iddia etmek akla, mantığa ve bilime aykırıdır, hiçbir tıbbi donanımı olmayan kişilerin ürettiği bu tür ürünlere boşa para vermeyin.
Tabletlere benzer şekilde hemoroid tedavisinde kullanılan fitiller ve hemoroid kremleri de herhangi bir etki yapmaz.

230 Yorum

 1. Maraba hocam yıllardır makattan kan gelme problemi yaşıyorum bagirsak catlakligi denildi ilaç krem çok kullandım hiçbir ise yaramadı şimdi aşırı sekilde kanamam oluyor tuvalete gittiğimde oturur oturmaz fışkırıyor.karnım şişiyor bir sanciyla kendimi tuvalete atıyorum. Artık oturduğum yerde ic Camasirim kan oluyor yine bisuru ilaç fitil verildi kullanıyorum. Ne yapmaliyim

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba.
   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi gerekirse kolonoskopi yapılmalı, varsa bir sorun tespit edilip tedavi edilmeli. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz değerlendirlip tedavinin en uygun yöntemle yapılır. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba kolonoskopi yapıldı saat 11 yönünde anal fissur tanısı kondu . Locofen krem ve anestol krem tedavisi uyguladım oturma banyosu yaptım ama fayda etmedi. En son 20 dakikalık bir operasyon yapıldı. Oradaki kas kesildi rahatladı. Ama halen ar ara ağrılarım oluyor . Bu tamamen nasıl geçecek. Veya ölene kadara biz bu hastalık ile yaşayacakmışız.

  • Anal Fissür Doktor

   Henüz iyileşme döneminde iseniz ağrı olabilir, eğer uzun zaman oldu ise kesi yetersiz olabilir. Tuvalette uzun kalmayın, ısınmasını, posalı yiyin, bol su için, yürüyüş yapın.
   Öp. Dr. Ergün Aygören

   • Cerrahı operasyonla anal füssür ameliyatı oldum 6 ay oldu hala iyilesemedim normalhayatima dönemiyorum dönem dönem uzun yol yuruyusyürüyüşleri bana sıkıntı verdi bisiklet sürdüm ciddi rahatsizlik verdi sanirim d tam iyilesmeden butur zorlamalardan dolayi iyilesme surecini cok uzatti kolonoskopiyede girdim temiz cikti bu icerdeki yarayi hizli birsekilde iyilestirebilmem adina ne tavsiye edersiniz lutfen bu konuda bana yardimci olun ömrü mboyunca sizlere duaci olurum

    • Anal Fissür Doktor

     Merhaba,
     Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip sorunu tespit edebiliriz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Ibrahim Kavak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir