Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir, makat çatlağında bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir. Tedavide önemli olan makat kaslarında gevşeme sağlayarak ağrının azaltılabilmesidir. Ağrıyı azaltmada ne kadar başarılı olunursa tedavide o kadar başarılı olur.

Tedavinin Etkili Olması İçin Gereken Etkiler

Makat çatlağında iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.
1-Makattaki yırtılmadan kaynaklanan acının azaltılması
2-Acıya reaksiyon olarak ortaya çıkan kas krampı ve buna bağlı olarak dışkılamadan sonra saaetlerce devam eden ağrı
Gerek ameliyatta, gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır. Bitkisel tedavilerdede amaç bu olmalıdır

Bitkisel aktiflerden oluşan Anuflex Merhem içeriğindeki bölgesel uyuşturucu etkisi olan karanfil özü eugenol yanı sıra kas gevşetici etkiye sahip aynısafa özü sayesinde tek ilaçla iyileşme sağlamaktadır. Bunlara ek olarak iyileşmeyi hızlandıran sarı kantaron yağı ve dışkıyla çatlak arasında bariyer oluşturan maddeler vardır. Bunların varlığı sayesinde beşeri ilaçlardan daha iyi sonuç vermektedir.

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

 • Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir. Bunun için bol sebze meyve yenmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.
 • Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur. Sıcak su oturma banyosu tek başına etkili olabilir ama içine papatya çayı koymak kasları gevşeteceği için daha etkili olur.
 • Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir; Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.
 • karanfil Çayı; Papatya çayı kaslarda gevşeme yaparak etkili olur, karanfil çayı da ağrıyı azaltarak etkili olur. Hazırlanan sıcak suyun daha doğrusu can yakacak kadar ılık suyun içine bu iki çay birlikte konabildiği gibi biri de konabilir.

Bitki özlerinden doğru oranlarda hazırlanmış merhem ile anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30-40 kadar olabilmektedirki bu oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı biraz daha düşüktür.

Fissurin kapsül

Makatta yırtık hastalığı için bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanık şarlatanlara kaptırmayın.

Lapes Fissür Kapsül

Nasıl bir kelime üretmişlerse Shifa diye bir kelime de üretmişler, adı bile meymenetsiz bu ürün de 64 liranızı almak dışında hiçbir etkisi olmayacak bir üründür.
Benzer şekilde çok sayıda kapsül veya tablet formunda ürünler olabilir, hepsini aynı sınıfa sokabilirsiniz. Fissürün tedavisi bölgesel olarak uygulanan ürünlerle yapılmalıdır.

Anal Fissürün tedavisi bölgesel yapılır, tabletlerle hiç bir başarı elde edilemez. Tablet kullanılabilecek tek durum kabızlığın varlığıdır yani kabızlık varsa bir tek bunun için tablet kullanılır. Bunun dışında sadece merhemler kullanılır.
Tabletle fissürü tedavi edebileceğini iddia etmek akla, mantığa ve bilime aykırıdır, hiçbir tıbbi donanımı olmayan kişilerin ürettiği bu tür ürünlere boşa para vermeyin.
Tabletlere benzer şekilde hemoroid tedavisinde kullanılan fitiller ve hemoroid kremleri de herhangi bir etki yapmaz.

243 Yorum

 1. merhaba hocam daha önce fissür ameliyatı olmuştum lazerle şimdi normal doğum yaptım 10 gün oldu makatta şuan diskimi yaparken acıma var ardından da biraz kan sizce fissür tekrarlamasını yoksa yeni bir fissür mu var bide evde tedavi edebilirmiyim tekrar ameliyat olmak istemiyorum burada hamileykende sonrasındada hiç kabız olmadım lütfen cevap verin şimdiden teşşekkurler

  • Anal Fissür Doktor

   kabızlık vb durum yaşamadığınız ve kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kanamanın nedeni izah edilmeli
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Hocam sağolun yoruma cevap verdıgınız ıcın kartos dıe bır melhem

 3. Iyı aksamlar hocam bndede fıssül var ama küçük bir cizik bana doktor bırtane melhem verdi o da agrıyapmaya dewm edıyor bepanten suruom ıyılesıyor doktorunkı agrı yapıyor acaba dıyorum doktorun verdıgı ılac kaynatıyor dıyemı acı yapıyor bı yardımcı olabılırmısınız hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kullandığın ilacın ne olduğunu bilmeden yorum yapmak doğru olmaz, Ama doktorunuz verdiyse söylediği gibi kullanıp sonra kontrole gitmeniz lazım.

 4. Derin kronik anal fissür teşhisi var krem ilaçla tedavi süresinde sadece sıvı besinler tüketilse katı gıda hiç alınmasa sağlık açısından bir sakıncası olur mu simdiden teşekkürler

  • Anal Fissür Doktor

   fissürün tedavisinde beslenme tam sizin düşündüğünüzün tersidir.sıvı besinle tüketimesi,posalı yiyecekler yenmemesi,sebze-meyve tüketilmemesi kabızlığa neden olur.barsak hareketleri yavaşlar.fissür şikayetleri artar.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 5. Fikstür için botoks veya işin tedavisi istiyorum yardımcı olursanız çok teşekkürler 5428259775

 6. MERHABALAR ,

  makat bölgesinde şişlik yanma ve cok ağırı var hareket ederken çok kötü agıyr
  tuvaletımı yaparken rahatlıkla yapabilyorum kan falan gelmiyor ama çok agıyr ne yapabilirim hangi ilaçı kulanmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetiniz anal fisür düşündürüyor.botox enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olabilrsiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 7. Hocam 2 haftadır kabızlık sorunu çekyorum ve makatımdan tuvalet sonrası parlak kırmızı kan geliyordu. Bu sabah yine tuvalete çıktım ve bu sefer yoğun şekilde kırmızı kan geldi acaba kronikleşti mi? Bunu nasıl önleyebilirim yardım eder misiniz?

  • Anal Fissür Doktor

   gecikmeden muayene olmalısınız.makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. Anal Fissür Doktor

  makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Botoxla dusunduk ama kim nerde en iyi bilemedik birde catlak kendiliginden iyilesir mi doktor bey kremlerle falan orda catlak derisi yapisir mi tekrardan

 10. Peki catlak kremlerle falan iyilesir mi yani deri kendiliginden yapisir mi ?botoxla ameliyati dusunduk ama kim nerde en iyisi bilemedik suan belki bi umit yapisir diye bekliyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat çatlağı erken dönemde (ilk 2-3 hafta) kremlerle % 40 oranında iyileşir daha sonraki dönemde iyileşme ihtimali çok düşüktür.Bu durumda ya botox enjeksyonu yada ameliyat gerekir.Biz botox enjeksyonu öneriyoruz çünkü 1 dakikada aşı gibi uygulanıyor ve bilinen ciddi bir komplikasyonu yok.Ancak bundan cevap alamazsak ameliyat düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir