Anal Fissür https://www.analfissur.com Thu, 23 Nov 2023 09:30:58 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.4 https://www.analfissur.com/wp-content/uploads/2020/12/cropped-android-chrome-512x512-1-32x32.png Anal Fissür https://www.analfissur.com 32 32 Rectoderm: Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? https://www.analfissur.com/rectoderm.html https://www.analfissur.com/rectoderm.html#comments Sun, 20 Dec 2020 18:08:00 +0000 http://www.analfissur.com/?p=375 Makat çatlağının, cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılması halinde, reçetenizde yer alması muhtemel kremlerden biri Rectoderm: kas gevşetici etkisi ile çatlağı iyileştirmeyi hedeflemektedir.

Rectoderm krem

Lütfen dikkat bu ürünü kullanmadan önce mutlaka bir genel cerrahi (proktoloji) uzmanına muayene olmalısınız. Doktorunuzun anal fissür teşhisi koyması ve reçete etmesi sonucunda kullanmalısınız.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın proktoloji uzmanına ulaşmak ve sorularınızı iletmek isterseniz aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

Genel cerrahi uzmanları

Nitrogliserinli kremler kategorisinde, Türkiye’de ilk olarak ithal bir marka olan Rectogesic yer aldı. Sonrasında Rectoderm ve Anrecta gibi markalarla çeşitlilik çoğaldı. Her 3 üründe %0,4 oranında Gliseril trinitrat içermekte ve boyut olarak 30ml tüp şeklinde takdim edilmektedir.

Türkiye’de Nitrogliserinli kremlere ek olarak, bitkisel içerikli Anuflex ve diltiazem içerikli Locafen bulunmaktadır. Konumuz Rectoderm olması nedeniyle, şimdilik onları geçiyorum. (1).

Yazının devamında, Rectoderm ürün bilgisi, etki mekanizması, kullanım şekli, yan etkileri ve rectoderm fiyat bilgilerine yer vereceğiz.

Rectoderm Nedir?

Anal fissür tedavisi için geliştirilmiş, etken madde olarak %0,4 Nitrogliserin (gliseril trinitrat) içeren beyaz renkli merhemdir. Ürün gruplarına baktığımızda, vazoprotektif yönü ile damar koruyucu, vazodilatör yönü ile damar genişletici etkisi olduğunu görüyoruz.

Rectoderm Nediir

Rectoderm Ne İçin Kullanılır?

Başta makat çatlağı olmak üzere, ragad dediğimiz anüs içerisinde yer alan hafif çiziklerin tedavisinde de etkisi bulunmaktadır.

Anal fissür (makat çatlağı) probleminde en önemli sorun: iç sfinkter kasının kontrolsüz kasılması ve buna bağlı olarak gevşeyememesidir. Rectoderm krem içeriğindeki %0,4 gliseril trinitrat ile kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır. (2).

Tedavide başarı oranı %30 ile %60 arasında olmaktadır. Bu nedenle Rectooderm ya da diğer kremleri kurtarıcı gibi görmemek lazım. 2 Hafta kadar deneyerek sonuca göre hareket etmek gerekir. (3).

Rectoderm Nasıl Kullanılır?

Topikal krem olması nedeniyle bölgesel olarak kullanılması gerekir. Rectoderm krem, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe günde 2 defa anüs iç kısmına, dairesel olarak uygulamanız gerekir.

Dışkılama sonrası, cici parmağınızın son boğumun yarısı kadar kremi alarak anüs iç kısmına (1, 1,5 cm içeriye) sokarak anüse uygulamanız gerekir. Anüs dışına, çevresine sürmek bir işe yaramaz. Direkt olarak anüs iç kısmı ve sfinkter kasına etki etmesini sağlamalısınız.

Lütfen dikkat kremi süreceğiniz parmağınıza mutlaka bir eldiven ya da benzeri bir koruyucu takmalısınız. Parmağınızdan emilimi nedeniyle baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verir. Rectoderm yan etkileri kısmında bu detayı geniş şekilde ele alacağız.

Anestol Pomad İle Birlikte Kullanabilirsiniz.

Anal fissür, dışkılama esnasında dayanılması güç bir ağrıya sebep olmaktadır. Dışkı, fissüre temas etmesi ile birlikte hastaların tabir ile “sanki cam ile kesiyormuş gibi” can yanması oluşur.

Makat ağrısı için anestol pomad

Rectoderm krem bu tür ağrıların giderilmesinde tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle doktorunuz Anestol ya da farklı bir bölgesel uyuşturucu krem reçete edebilir. Bu kremler dışkılama öncesi (3-4 dakika önce) kullanılarak ağrının minimal olması sağlanır. (4).

Anuflex gibi bitkisel kremlerde, bölgesel uyuşturma imkanı sağlayan karanfil yağı olması nedeniyle ayrıca Anestol kullanmak gerekmez.

Rectoderm Yan Etkileri Nelerdir?

Çok yaygın olarak (10 hastanın en az birinde) çok şiddetli baş ağrısı şikayeti görülmektedir. Ayrıca baş dönmesi ve mide bulantısı da bulunmaktadır. Ve tabii ki unutmamanız gereken bir diğer yönü ise seyrekte olsa tansiyonu düşürmektedir. (5).

Rectoderm yan etkileri ile ilgili olarak kullanma talimatı kısmına mutlaka göz atmalısınız; yan etkileri kadar dikkat edilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır.

Ruhsat sahibi olan GENERİCA İlaç tarafından hazırlanan, Rectoderm kullanma talimatı bilgilerine aşağıda yer alan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.generica.com.tr/images/Documents/ProductInstruction/6b6ee2a3-876b-4731-af67-6a8408b2d12f.pdf

Neden Baş Ağrısı Yapar?

İçeriğindeki nitro gliserin beyin damarlarında genişleme yapar ve baş ağrısına neden olur. Hastaların önemli bir kısmı dayanılmaz baş ağrısı sebebiyle ilacı bırakmak zorunda kalır.

Rectoderm de %0.4 bulunan nitro gliserin % 0.2 olarak hazırlandığında baş ağrısı sorunu ortadan kalkabilir. Peki, %0,2 nitro gliserin içeren kremi nasıl hazırlatacağız? Tecrübeli eczacılar bu konuda size yardımcı olmaktadır.

Rectoderm Fiyatı Ne Kadar?

Tüm ürünler gibi düzenli olarak zamlanmaktadır. 21 Şubat 2020 tarihinde belirlenen tarifeye göre şuan 184,86 TL’ye satılmaktadır. Geri ödeme kapsamında değildir.

Fiyat değişimleri ile ilgili güncel bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ilacrehberi.com/v/rectoderm-04-rektal-merhem-30-g-e56c/ilac-fiyati-2020/

Makat Çatlağı Kremi İle Geçmezse Ne Yapmalı?

Rectooderm ya da diğer makat çatlağı kremlerinin %100 başarı sağlaması mümkün değildir. Bu nedenle kullandığınız ürün sizde olumlu etki etmeyebilir. Bu beklenen olası bir durumdur.

Böylesi bir durumda diğer tedavi yöntemleri planlanması gerekir. Kremlerin işe yaramadığı durumlarda başka bir ameliyatsız tedavi yöntemi olan Botox düşünebilir. Ya da kremler ile vakit kaybetmeden de botoks uygulanabilir. (6).

Botoks ile tedavi yöntemi

Dilerseniz makat çatlağı ameliyatı ile de sağlığınıza kavuşursunuz; ameliyat sonrasında dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi istenmeyen durumlar maalesef yaşanabilmektedir. O nedenle önceliği, cerrah dışı yöntemlere vermenizi öneririz.

Daha fazla bilgi için Op. Dr. Atilla Kaya’nın “Makat Çatlağı Kremi: Fiyatları, Etkileri ve Kullanım Bilgisi” ile ilgili yazısına ve aşağıda yer alan kaynaklara da göz atmanızı öneririm.

KAYNAKLAR

1. Gagliardi, G., Pascariello, A., Altomare, D. F., Arcanà, F., Cafaro, D., La Torre, F., … & Vasapollo, L. (2010). Optimal treatment duration of glyceryl trinitrate for chronic anal fissure: results of a prospective randomized multicenter trial. Techniques in coloproctology, 14(3), 241-248.

2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

3. Watson, S. J., Kamm, M. A., Nicholls, R. J., & Phillips, R. K. S. (1996). Topical glyceryl trinitrate in the treatment of chronic anal fissure. British journal of surgery, 83(6), 771-775.

4. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).

5. Gönener, A. (2015). Baş ağrılılarda aerobik dayanıklılık egzersizlerinin yararlılığı.

6. Maria, G., Cassetta, E., Gui, D., Brisinda, G., Bentivoglio, A. R., & Albanese, A. (1998). A comparison of botulinum toxin and saline for the treatment of chronic anal fissure. New England Journal of Medicine, 338(4), 217-220.

]]> https://www.analfissur.com/rectoderm.html/feed 191 En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Hangisi? Krem, Botox, Ameliyat! https://www.analfissur.com/en-iyi-makat-catlagi-tedavisi.html https://www.analfissur.com/en-iyi-makat-catlagi-tedavisi.html#comments Sun, 20 Dec 2020 10:01:00 +0000 http://www.analfissur.com/?p=551 Anal fissür tedavisi, cerrahi dışı (ameliyatsız) ve cerrahi yöntemler dediğimiz (ameliyat) ile yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler arasında kremler ve botox enjeksiyonu ön plana çıkmaktadır. (1).

En iyi anal fissür tedavisi hangisi?

Ameliyatta ise dünyada altın standart kabul edilen LİS ameliyatı tercih edilir, lazer kelimesiyle hastanın aklını çelmek etik bir yaklaşım değildir.

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?

En başarılı tekniği belirlerken aşağıda yer alan listeyi kriter olarak göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadece tedavi değil, sonrası süreçte önemlidir. (2).

 • Dışkı kaçırma, gaz kaçırma riski olmamalıdır.
 • Hasta fazla ağrı çekmemelidir.
 • Makatta deformasyon gelişmesi gerekir.
 • İş gücü kaybı olmaması ya da minimum olması gerekir.
 • Tekrar ihtimali düşük olmalı
 • Kanama az olmalı ya da hiç olmaması gerekir.
 • İltihap riski düşük olmalı
 • Tedavi ücreti ekonomik olmalı
 • Hasta resmi sağlık güvencesinden yararlanabilmeli

Tüm bu parametreleri içeren tek tedavi yöntemi olamaz. Bunlardan birden fazlasını bir arada sunan tedavi yöntemlerini görelim.

Makat Çatlağı İlacı İşe Yarar mı?

Başka bir sağlık merkezinde muayene olmuş ve iyileşmediği için kliniğimize gelmiş vakaların önemli çoğunluğuna kortos veya benzeri hemoroid fitili yazılmış olduğunu görüyoruz. (3).

Makat çatlağının fitil ile tedavisi yok ve zaten bu amaçla üretilmiş fitil de yoktur. Hastaya bir şey yazmış olmak için reçete edilir. Benzer şekilde yine sıkça benzer markaların hemoroid kremlerinin yazıldığını görüyoruz ve ne yazık ki bunların da işe yarama ihtimali yoktur çünkü alışıla gelmiş hemoroid ilaçlarıdır.

Makat çatlağı ilacı iki etkiye sahip olması gerekir. Acı ve ağrıyı hafifletme yanı sıra makatın kasılmış kaslarını gevşetmesi gerekir. Bunu fitil vs ile sağlamanız mümkün değildir.

Makat Çatlağı Kremi Kullanabilirsiniz

Anal fissür hastalarının, tedavisinde kremlerin etkili bir yeri vardır. Tabii ki başarı oranları %100 olduğunu söyleyemeyiz. Sadece deneme ile hareket etmek gerekir. Etki etmemesi halinde farklı bir tedavi uygulanması gerekir.

Anuflex Krem

Tek ilaçla iki etki elde edildiği için en etkili ilaçtır. Hem uyuşturma hem de kas gevşetme etkileri vardır. Anestol gibi tuvaletten önce rectoderm gibi tuvaletten sonra kullanılır. İki ilaç yerine tek ilaç kullanarak daha yüksek başarı elde edilebilir.

Makat çatlağı kremi

Bunlar en etkili çatlak kremleridir buna rağmen hastalığın başladığı ilik 1-2 haftalık dönemde etkilidir ve % 30-40 kadar hastada tam düzelme sağlar. Müzminleşmiş vakalarda etkisi olmaz.

Anestol Pomad

Makat çatlağı tedavisinde çok etkili bir yeri yoktur. Sadece uyuşturma, ağrı kesici etkisinden yararlanmak gerekir. Dışkılamadan (2-3 dakika) önce kullanarak ağrının minimal düzeyde olmasını sağlarsınız. Anuflex kullanacaklar için gerek yoktur. Rectoderm, Rectogesic, Anrecta kullanacaklar için Anestol birlikte kullanılması gerekir. (4)

Anestol pomad

Anrecta, Rectoderm ve Rectogesic Krem

Makat çatlağı kremi olarak kullanabileceğiniz bir diğer krem çeşidi ise nitrogliserin içerikli ürünler olmaktadır. Türkiye’de bu alanda 3 farklı marka olan Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta bulunmaktadır. (5).

Rectoderm merhem

Etken madde olarak %0,4 nitrogliserin (gliseril trinitrat) içermektedir. Bu ürünlerin amacı makat kasını gevşetmeye çalışmaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde BOTOX

Ameliyatsız, makat çatlağı tedavileri arasında kremler yanı sıra Botoks olduğunu belirtmiştim. Kremlere göre daha etkili bir yöntemdir. Üzerinde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmıştır. (6).

Botox uygulaması

Yukarıda sayılan (En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?) maddelerden sadece sağlık güvencesinden yararlanma maddesi dışındaki tüm maddeleri kapsar.

Gelişmiş ülkelerde sigorta karşılarken, Türkiye’de SGK karşılamamaktadır. Ameliyata yakın bir başarı oranı var; ancak basit bir enjeksiyondur ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Botoks ile tedavi ameliyata yakın başarı sağlarken, ameliyattan kaynaklanabilecek yan etkilerin hiçbirini içermez. Son derece güvenlidir. Makat kaslarından birini feda etmek gerekmediği gibi vücudun anatomik bütünlüğü korunmaktadır. Kas kesilmediği için ameliyattan sonra hastaların korkulu rüyası olan kalıcı gaz ve dışkı kaçağı sorunu oluşmaz.

Tedavi sürecinde kabızlık sorununun mutlaka çözülmesi önerilmektedir. Kabızlık ve çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi almak için www.sagliktakvimi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde, ameliyat olarak uygulanan: kapalı ve açık olmak üzere 2 yöntem vardır. Bunlardan kapalı yöntem olan kısa adıyla LİS (Lateral internal sfinkterotomi) yukarıdaki maddelerin büyük kısmını karşılar ve hastaya bir çok avantaj sunar. (7, 8).

Makat çatlağı ameliyatı

Anüste yapılan deri kesiği olabilecek en küçük düzeyde olduğu için ağrı minimal olur, kanama, iltihaplanma gibi sorunlar en az düzeyde kalır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır, sürekli kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve anüs gevşetilir. Anüs gevşeyince fissür doğal olarak iyileşir.

Eskiden uygulanan fissürektomi ameliyatı artık büyük oranda terk edilmiştir. Tek başına yapılmaz ancak kası kesme ameliyatına ek olarak yapılabilir. Burada amaç ortaya çıkan memeyi de almaktır.

Bu paragrafta lazerden de söz etmezsek eksik olur. Dünyanın hiçbir yerinde söylenmeyen bu uygulama Türkiye’de insanların kafasındaki ”lazer” kelimesini kullanmak için bazı kliniklerce öne çıkarılmaktadır. Oysa bütün dünyada uygulanan yöntem aynıdır LİS ameliyatıdır.

Lazerle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Kelime cambazlığıyla hastayı ikna etmek için ifade edilen bir yöntemdir. Bölgedeki deriyi ya da kası kesmek için lazer kullanma işini “lazerle ameliyat” diyerek hasta daha fazla para ödemeye ikna edilme işidir.

Hastaya teknoloji kullanıyoruz imajı vererek alınacak tedavi ücretini ikiye üçe katlama mantığıyla üretilmiş yöntemdir. Makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir cerrah veya proktoloji uzmanının fikrini almadan bu tür kelime oyunlarına aldanmayın.

Flep Ameliyatı

Yine bütün dünyada terk edilmiş ama Türkiye’de 1-2 kişinin ”fissürün üzerine doku kaydırıyorum” diyerek yaptığını söylediği bir ameliyattır. Tekrarı çok yüksek olduğu ve daha önemlisi anüste sürekli devam eden ıslaklık olması (wet anus) sebebiyle terk edilmiştir.

Flep yani doku kaydırma şu şekilde yapılırdı; Bağırsağın son kısmı rektumdan bir parça deri (mukoza) çekilerek çatlağın üzerine dikilir. Bir parça bağırsak derisi anüsün dışına kadar taşar. Bağırsaktan sürekli sıvı salgılandığı için anüs her zaman ıslak kalır bu da hastayı rahatsız eder.

Sorunuza cevap bulamadınızsa sayfanın sonundaki yorum kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

KAYNAKLAR

1. Menteş, B., & Leventoğlu, S. (2011). Anal Fissür. Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları, 35.

2. Lund, J. N., & Scholefield, J. H. (1996). Aetiology and treatment of anal fissure. British journal of surgery, 83(10), 1335-1344.

3. Ezri, T., & Susmallian, S. (2003). Topical nifedipine vs. topical glyceryl trinitrate for treatment of chronic anal fissure. Diseases of the colon & rectum, 46(6), 805-808.

4. Colak, T., Ipek, T., Kanik, A., & Aydin, S. (2002). A randomized trial of botulinum toxin vs lidocain pomade for chronic anal fissure. Acta Gastro-Enterol Belg, 65(4), 187-90.

5. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.

6. Brisinda, G., Albanese, A., Cadeddu, F., Bentivoglio, A. R., Mabisombi, A., Marniga, G., & Maria, G. (2004). Botulinum neurotoxin to treat chronic anal fissure: results of a randomized ‘Botox vs. Dysport’controlled trial. Alimentary pharmacology & therapeutics, 19(6), 695-701.

7. ERSAN, Y., YAVUZ, N., KUŞASLAN, R., ÇİÇEK, Y., & ERGÜNEY, S. (2005). KRONİK ANAL FİSSÜR OLGULARINDA CERRAHİ TEDAVİ. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 36(4).

8. https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/.

]]>
https://www.analfissur.com/en-iyi-makat-catlagi-tedavisi.html/feed 107
Anal Fissür Tedavi Ücretleri https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html#comments Fri, 01 Mar 2019 05:16:56 +0000 http://www.analfissur.com/?p=317 Merhaba arkadaşlar tedavi ücretleri bilgisine geçmeden önce makat çatlağının ameliyat ve ameliyatsız olmak üzere birçok yöntemle iyileştirildiğini belirtmek istiyorum. Ücretler de uygulanacak tedavi yöntemine göre belirlenmektedir.

Makat Çatlağı Tedavisinde Uygulanan Ücretler

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri ve Ücretlere Bakalım mı?

Yukarıda da belirtildiği gibi ameliyatsız yöntemlerle anal fissür probleminden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu kapsamda kullanabileceğiniz birçok ilaç ve krem bulunmaktadır. Tabii ki bunları kendi inisiyatifimiz ya da arkadaş, dost, akraba önerisi kullanmak yerine mutlaka doktor muayenesi sonucuna göre, doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir çünkü çatlak sandığınız hastalığınız gerçekte kötü huylu bir hastalık da olabilir. Bu sebeple öncelikle kesin teşhis konulmalıdır.

Botox Ücreti Ne Kadar?

Muayene ve tedavi ücretlerinin yayınlanması yasak olduğu için WhatsApp danışma hattımızdan bilgi alabilirsiniz. IDEA Klinik’in WhatsApp hattı 7/24 hizmet vermektedir. Bilgi için tıklayınız. https://wa.me/905426210888

BOTOX ENJEKSİYONU (Önerilir)

Kremlerle tedavi daha ekonomik ve kolay oluşu ile herkesin tercihi olacağına eminim. Fakat etkisi düşük olması ve sadece akut dönem hastalarda uygulanması ile tüm hastaları kapsadığı söylenemez. Bu nedenle size asıl önerim Botox enjeksiyonu olacaktır. Sadece 1 dakika gibi kısa sürede yapılmakta olup %99 oranında başarılıdır. Yani uygulanan 100 hastadan 99’u sağlığına kavuşmaktadır. Etki etmeyen 1 kişiye ise ameliyat uygulanması gerekebilir.

Botox Nedir? Bir tür ilaç diyebiliriz. Ama bunu evimizde kendimiz kullanabileceğimiz tür ilaçlardan değildir. Isa adı botox olup açılımı Botulinum Toxin olarak bilinmektedir. Clostridium botulinum bakterisi tarafından oluşturulan bir tür proteindir. Yani vücudumuz ile %100 uyumlu bir madde olup özellikle estetik alanında sıkça kullanılmaktadır.

Nasıl Uygulanır? Yukarıda da belirtiğim sizin evde uygulama imkânınız olmayan bir tedavidir. Doktorunuz 1 dakika gibi kısa sürede fissürün çevresine çok ince bir enjektör ile enjekte etmesi gerekir. 1 Şişe 100 ünite olup, tümü mutlaka kullanılması gerekir. Bazı sağlık merkezi tasarruf etmek için 100 üniteyi 2 hastaya kullanmaktadır. Tabii ki bu durum da etki düşmektedir. Bu hususa dikkat etmelisiniz.

Anal Fissür Ameliyatı ve Ücretlerine Bakma Vakti Geldi

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi uygulanan yöntemlerden biri de ameliyat olup, özellikle botox bulunmayan kamu hastanelerinde kronik hastalar için en çok uygulanan yöntem ameliyatlardır. Ameliyatlar arasında da yine birçok teknik bulunmaktadır. Günümüzde en çok uygulanan kısa adı L.I.S dediğimiz (Lateral Internal Sfinkterotomi) tercih edilmektedir. Kendi içerisinde 2 gruba ayrılan bu ameliyat kapalı ve açık teknikle yapılmaktadır. Bizim önerimiz daha avantajlı olması nedeniyle kapalı teknik olmaktadır.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa ve Antalya’da Hizmet Veriyor

Tekrar belirtmek gerekirse idea klinikler 3 tanesi İstanbul (Bakırköy, Kadıköy ve Şişli) olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da bulunmaktadır. Size en yakın idea klinik adres ve iletişim bilgilerine aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Evet, arkadaşlar makat çatlağı tedavi fiyatlarına dair aktaracağımız hususlar burada nihayete ermiş olup, aklınıza takılan, sayfada cevabını bulamadığınız farklı hususlar varsa onu da aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletiniz. Genel cerrahi arkadaşlarımız sorularınıza yanıt vermektedir.

Bitkisel Anal Fissür Kremi;
İçerik açısından bakıldığüında en etkili olabileceğini söyleyebileceğimiz ilaç Anuflex merhemdir. Çünkü içeriğinde yer alan bitkisel özlerle kasılan kası gevşetirken aynı zamanda uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde yardımcı ürün Anestola gerek kalmıyor. Daha ekonomik bir tedavi imkânı olur.kalabilir.

]]>
https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html/feed 80
Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama https://www.analfissur.com/makat-catlagi-ameliyati-sonrasi-gaz-ve-diski-tutamama.html https://www.analfissur.com/makat-catlagi-ameliyati-sonrasi-gaz-ve-diski-tutamama.html#comments Sun, 03 Feb 2019 19:03:09 +0000 http://www.analfissur.com/?p=233 Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S – lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine botox adlı ilaçla geçici olarak felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (% 95-98) ama çeşitli avantajları vardır , konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Ameliyat Sonrası Gaz Kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur. Bu yan etkinin görülme sıklığı cerrahın tecrübesine göre çok değişmektedir.
Diğer taraftan kirlenme şeklinde kaçak bilinenden çok daha fazladır. Bu hastaların çoğu önemsemediği ya da normali budur diye düşündüğü için önemsemez. Bundan şikayet edenlerin çoğu dindar yani sürekli abdestinin bozulduğunu düşünen insanlardır. Bu sebeple kirlenme şeklinde olan kaçağın oranı hakkında net bilgi edinmek mümkün değildir.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide ise bu ihtimal sıfırdır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma nasıl düzelir?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmez ve kalıcı olur. Eskiden bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanırdı. Ancak ameliyatta kesilen kas yeniden dikilebilir ancak bir kibrit çöpü kalınlığındaki kası dikmek son derece zordur ve dikilse de birleşme ihtimali çok düşüktü. Genel olarak başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Asıl tedavisi dolgu enjeksiyonudur.

Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kasın kesildiği bölgede kasların çekilmesi sonucu ortaya çukurluk çıkar, bu çukurluğun oluşturduğu deformite makatın tam kapanmasına engel olur. Bu çukurluğun dolgu maddesi ile doldurulması kaçağı tamamen engeller.
Dolgu iki şekilde yapılmaktadır ya eczanelerde satılan hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır veya göbekten alınan yağ dokusu enjekte edilir. Hyaluronik asit türüne göre 3-9 ay kalır sonra kaybolur, sorun yeniden ortaya çıkar. Kişinin kendi yağı kullanılırsa etkisi kalıcı olur.
Eskiden kesilen kas dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı ancak ameliyatların başarısı çok düşük olduğu için artık yapılmamaktadır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Yukarıda belirtildiği gibi eskiden yapılan ameliyatar çok pahalıydı ancak artık pek yapılmamaktadır. Geçici dolgu enjeksiyonu 1000-1500 TL, kalıcı yağ dolgusu enjeksiyonu 3000-4000 TL civarlarındadır. Dolgu lokal anestezi ile yani bölge uyuşturularak yapılır. Yağın alındığı göbek bölgesi de bölgesel olarak uyuşturularak alınır.

]]>
https://www.analfissur.com/makat-catlagi-ameliyati-sonrasi-gaz-ve-diski-tutamama.html/feed 263
Anal Fissür Belirti ve Şikayetleri https://www.analfissur.com/makat-catlagi-belirtileri-ve-gorulme-sikligi.html https://www.analfissur.com/makat-catlagi-belirtileri-ve-gorulme-sikligi.html#comments Sun, 27 Jan 2019 08:23:31 +0000 http://174.120.127.34/~analfiss/?p=8 Rahatlamak için kullandığımız makat organımız bazı sağlık sorunları nedeniyle maalesef ciddi sıkıntıya neden olmaktadır. Bir çok sorununun görüldüğü makat bölgesi hastalıkları arasında en ciddi sorunlardan biride hiç şüphesiz Anal Fissür (Makat Çatlağı) olup, bu sayfada hastalığın ortaya çıkma aşaması ve belirtilerini göreceğiz. Çünkü erken teşhis ve tedavi süreci ile çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama 2-3 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde ise müzminleşerek, tedavisi zorlaşacaktır. Hazırsanız hemen Anal Fissür belirtilerini incelmeye başlayalım.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri

Evet değerli arkadaşlar hastalığın durumunu anlamak için 2 farklı grupta Anal Fissür belirtileri değerlendirilmektedir. Başlangıç seviyesinde görülen belirtiler ve ilerlemesi halinde oluşan şikayetleri kolayca ayırabilirsiniz. Hastalık ilk ortaya çıktığı 2 hafta içerisinde yeni kabul edilir. Yeni ortaya çıkan Anal Fissür belirtileri ile başlayalım. Alt kısımlarda ise hastalığın ilerlemesi müzmünleşmesi ile oluşan belirtileri inceleriz.

Dışkılarken Cam Çiziyormuş Gibi Acı
En tipi bulgusudur, neredeyse her hastanın hissettiği bir acı türüdür. Bazı hastalar dikenli tel çiziyormuş gibi tarif eder. Sebebi anüsün iç derisinde bütünlüğün bozulup acı sinirlerinin ortaya çıkmasıdır. Tedavi tamamlanıncaya kadar devam eder ama bu arada başka şikayetler de eklenir. Acıyı azaltmanın en etkili yolu Anuflex Merhem sürmektir. Anuflexi anüsün içine sürmek gerekir çünkü yırtık içerde olur.

Makat Ağrısı
En sık görülen belirtilerden birisi makatta ağrı olup, bu bildiğiniz gibi değil, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı yaşatan bir durum yaşanır. Bu ağrı dışkılama bitmesine karşın 7-8 saat daha sürebilir. Duruma göre gün boyu ağrıyı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas ettiği için maalesef bu acı kaçınılmazdır. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar genelde tuvalete girmek istemezler.

Makat Kaşıntısı
Bir çok sebeple ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında daha sık görülen Makatta Kaşıntı yine Anal Fissür belirtileri arasında yer almakta fakat tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısı Kondilom (Makat Siğili) ve Mayasıl (Anal Dermatit) hastalıklarının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kabızlık
Çok basit gibi görünen kabızlık aslında bir çok makat hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Şuan belirtilerini incelediğimiz Anal Fissür yanı sıra halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığının da başlıca nedenidir. Anal Fissür hastaları dışkıla esnasında can yanması problemi yaşadığı için çok fazla tuvalete gelmek istemezler. Buda barsaklar da daha fazla kabızlık sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanama
Makat iç kısmında hafif bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür zamanla genişlemektedir. Bu çizik dışkılama esnasında oluşan temasla kanamalara neden olur. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdını ıslatacak düzeyde olup, makat kanaması sadece Anal Fissür belirtisi olmayıp, aynı zamanda İç Hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilir.

Kronik Anal Fissür Belirtileri

İlk grupta hastalığın yeni ortaya çıktığında görülen şikayet ve belirtileri ele aldık, şimdi ise Anal Fissür 2 hafta içerisinde tedavi edilmemesi haline ortaya çıkan Kronik Anal Fissür belirtilerini görelim.

Makatta Ağrı (Devam Eder)
Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri olan makat ağrısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Yeni halinde dışkılama sonrası 2-3 saat sonrası geçerken ilerlemiş halinde ise 8-10 saat daha ağrı devam edebilmektedir.

Makatta Meme Oluşur
Hastalığın kronik hale geldiğini gösteren bir diğer bulgu ile makatta meme oluşmasıdır. İlk belirtiden sonra 1-2 ay içinde ortaya çıkan meme yada memeler genelde hastalığın olduğu kısımda oluşur. Bu çıkıntıya sentinal tag denir Türkçe karşılığı bekçi kıvrımdır.

Makat Darlığı ve Zor Dışkılama
İlerleyen süreçte insanlarda makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışması nedeniyle makat darlığı ve zor dışkılama gibi sorunlar sıkça görülür. Dışkılama süresi gecikmesi nedeniyle karın şişliği oluşur. Bu darlık fonksiyonel bir darlıktır, kalıcı değildir, tedavi tamamlandığında darlık da geçmiş olur. Hemoroid ameliyatı sonrası görülen makat darlığından çok farklıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Teşis için ileri teknoloji gerekmez.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.

Makatın Parmakla Muayenesi

En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Anoskopi Muayenesi

Her ne kadar gözle ve parmakla muayeneyle kesine yakın teşhis konsa da anoskop maueyenesi ile daha emin olunabilir. Daha doğrusu özellikle orta yaş hastalarda kötü huylu bir tümör olup olmadığından emin olmayı sağlar.
Fissürden kaynaklanan ağrı olacağı için fissürün uyuşturulmasından sonra anoskopi yapılması hasta rahatı için gereklidir.

Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yukarı da belirtileri ve şikayetleri ele alma imkanı bulduk, şimdi dilerseniz tedavisi konusunda biraz bilgi verelim. Sayfada belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerde sağlığınıza kavuşursunuz.

İlaçla Fissür Tedavisi

Öncelikle denemesi gereken bir uygulamadır. Kabızlık engellenir ve ilaç doğru şekilde uygulanırsa hastaların öenmli bir kısmında tam düzelme olur.
Bilinen en etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Dışkılarken olan acıyı ve devamında ortaya çıkan ağrıyı azaltarak iyileşme sağlar. Anuflex denenmeden daha ağır yöntemlere geçilmemelidir.

Botox İle Anal Fissür Tedavisi

İlk 10 gün içinde önlem aldığınızda makat çatlağı kremleri ile tedavisi mümkün olup, bu fırsatı kaçırdığınızda ise tek çözüm yolu cerrahi müdahale olmaktadır. Anal Fissür ameliyatı dışkı kaçırma vs gibi sorunlara neden olduğu için önermiyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan, Botox yöntemi sadece 1 dakika sürer ve hiç bir yan etkisi olmaz. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Anal Fissür Belirtileri hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, idea klinik hekimlerine soru sormak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

LİS Ameliyatı

Anüs kasını kesme işlemidir. Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harfleriyle oluşan bir ameliyat ismidir. Kontrolsüz kasılarak ağrı yapan, dışkılamayı zorlaştıran kas kesilir. Ameliyata son seçenek olarak bakılmalı öncelikle yukarıda yazılan tedaviler denenmeli iyileşmezse cerrahi düşünülmelidir. Çünkü seyrek görülse de kalıcı dışkı ve gaz kaçırma yan etkileri vardır.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye

Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

Teşhiste ileri teknolojiye ihtiyaç duyulmaz, ultrason, MR, tomoğrafi gibi yüksek teknolojiler yol gösterici değildir.

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30531762

]]>
https://www.analfissur.com/makat-catlagi-belirtileri-ve-gorulme-sikligi.html/feed 253
Ameliyatsız Geçer mi? https://www.analfissur.com/ameliyatsiz-gecer-mi.html https://www.analfissur.com/ameliyatsiz-gecer-mi.html#comments Sun, 06 Jan 2019 21:11:49 +0000 http://www.analfissur.com/?p=465 Bir çok cerrahi hastalık gibi bu hastalığında ilaçla geçme ihtimali olduğu gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri de vardır.

Makat çatlağı ameliyatsız geçer mi

Yeni başlayan yani ilk 2 hafta içerininde teşhis edilip tedavi başlanan anal fissürlerin bir kısmı kendiliğinden yada konservatif (çeşitli ilaç ve dışkılama önerileri) tedavilerle geçer, konservatif tedavinin amacı kabızlık ve sert dışkı çıkışını önlemektir bunu da lifli gıdalar sağlar. Tüm öneri ve kullanılan ilaçlara rağmen 2-4 haftada iyileşmeyen vakalar müzminleşmiş kabul edilir müzminleşmiş makat çatlakları kendiliğinden düzelmez, ilaçlarla tedaviden yarar görme ihtimali azalır.

Bu tür vakalara ameliyat dışı yöntem olarak anüs kaslarının (sfinkter) basıncını azaltan ve fissürün kendiliğinden iyileşmesini sağlayan çeşitli ilaçlar uygulanır. Bunların başında da botulinium toksini (botox) uygulamasıdır, botox uygun dozda (100 internasyonel ünite) yapılırsa % 95 – 98 kalıcı iyileşme sağlamaktadır.
Kliniklerimizde de uzun süredir başarıyla yapılmaktadır kendi verilerimize göre başarısı%98 dir. Bir diğer bir ilaç ise isosorbit dinitrat ve gliseril trinitratdır botoxa göre daha az iyileşme sağlar sık kullanmak gerektiğinden ve çoğu vakalarda baş ağrısı yaptığından dolayı idealden uzaktır. Diltizemin kremi de daha az oranda fissürü iyileştirmektedir bu hastalarda da oluşan kaşıntı tedaviyi aksatmaktadır.
Son yıllarda üretilip türk tıbbının hizmetine sunulan Anuflex merhem diltizem ya da nitrogliserin gibi baş ağrısı yapmaz ve en az bunlar kadar başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Özetle ;

Makat Çatlağı Başlangıcı Döneminde

Kabızlık engellenmeli, bunun için sebze meyve çok tüketilmeli, kepekli ekmek yenmeli, tuvalete alışkanlık haline getirip aynı saatlerde tecihen kahvaltı sonrası gidilmeli. Mümkün olduğu durumlarda dışkılama öncesi ve dışkılamadan hemen sonra ılık su (banyo suyundan biraz sıcak) oturma banyosu yapılmalı. Yoğun acı tüketimi birkaç hafta engellenmeli.
Dışkılama ihtiyacı geldiğinde asla ertelenmemeli, eve saklanmamalı, nerede olunursa olunsun ihtiyaç giderilmelidir.

Bunlara ek olarak; Rectoderm veya benzeri olan Anrecta Merhem adlı kas gevşeticiler ve uyuşturucu Anestol merhemle birlikte kullanılmalıdır Veya hem uyuşturucu hem de kas gevşetici etkileri olan, bu sayede tek ilaç olması sebebiyle kullanım kolaylığı olan Anuflex Merhem kullanılmalıdır.

Makat Çatlağı İlaçlarla Düzelmezse

İlaçla düzelmeyen fissürlerde geriye 2 seçenek kalmaktadır
İlk tercih olarak botox enjeksiyonu yapılmalı, doğru dozda ve doğru kasa yapıldığında ameliyata yakın başarısı vardır, tecrübenin ve ilaç doğunun çok önemi vardır.

İkinci tercih olarak ameliyat yapılır. Ameliyatta dışkılama sonrası kontrolsüz kasılan kas kesilir. Anüs kalıcı olarak gevşetilmiş olur. Bu gevşeme çok seyrek olarak kalıcı gaz ve dışkı kaçaklarına neden olabilir. Ciddi bir yan etkidir  ve tedavisi zordur.

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1463-1318.2006.01185.x

]]>
https://www.analfissur.com/ameliyatsiz-gecer-mi.html/feed 8
Hastalar Nasıl Beslenmeli? https://www.analfissur.com/anal-fissur-hastalari-nasil-beslenmeli.html https://www.analfissur.com/anal-fissur-hastalari-nasil-beslenmeli.html#comments Wed, 02 Jan 2019 21:06:53 +0000 http://www.analfissur.com/?p=512 Bazı sağlık sorunları aslında beslenme ile yakından alakalıdır. Dikkat edildiğinde ciddi bir korunma imkanı sağlar. Fakat önlem alınmadığında ise yinede geç kalınmış sayılmaz. Özellikle makat hastalığı bulunan kişiler beslenme sürecine önem vermeleri gerekmektedir. Bunlardan biride anal Fissür dediğimiz (Makat Çatlağı) hastaları olup, kabızlık problemine karşı son derece dikkatli olmalıdır. Makat çatlağında beslenme gerek oluşumunda gerek tedavisinde ve gerekse ilerlemesinde son derece önemlidir. Hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri ve müzminleşmesini engellemek için beslenme alışkanlıklarını düzenlenmelidir.

Makat Çatlağı Beslenme

Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan ishal yapıcı ilaçlar kullanırlar. Bunun yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri daha doğrudur. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık , anal fissürde beslenme ne kadar önemliyse hemoroid için de o kadar önemlidir. Bağırsak alışkanlıklarında ailenin verdiği eğitim etkili olabilmektedir bu sebeple çocuklara erken yaşta alışkanlık oluşturulmalıdır.

Makat çatlağı olan nasıl beslenmeli ?

 • Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmelidir
 • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Günlük en az sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmelidir.
 • Sık kabız kalan kişilerin diyetlerinde kuru incir, kuru kayısı, kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
 • Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler yeterli yenmelidir

Kabızlık makat çatlağı sebepleri arasında ilk sırayı alır. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır. Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.

Ne yendiği kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyleki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir. Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı. Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.

Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.

Eğer tuvalette gazete, kitap, dergi okuma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli, tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.

Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.

Anal fissürde nasıl beslenildiği önemlidir çünkü en önemli sebep kabızlıktır dedik ama aşırı ishal de makatta çatlağa neden olabilir buna da dikkat edilmelidir.

Anal Fissürde Yenmemesi Gereken Gıdalar

Aslında yenmeyen değil de yenilen şeyler daha önemlidir. Şöyleki; Temel sorun kabızlık olduğu için kabız kalmayacak şekilde beslenilmelidir. Kabız kalmamak için yenmeyecek şeylerin değil fazlatan yenilkecek gıdanın önemi vardır. Sebze, veyve alışıldıktan daha fazla tüketilmeli, ekmek olarak tercihen kepekli ekmek tüketilmeli, akşamları kayısı veya türevleri yenmelidir.
Her ne kadar bazı sitelerde acı, ekşi ve baharat gibi gıdaların yasak olduğu yazılsa da bunun hiçbir bilimsel değeri yoktur. Rahatsız etmeyen her tür gıda tüketilebilir.
Kişisel yatkınlığa bağlı olarak kahve ve çay gibi kafein içeren gıdalar bazı kişilerde kabızlığa neden olabilmektedir, böyla bir sorun varsa bu gıdalardan uzak durulmalıdır.
Bazı insanlarda muz ciddi kabızlığa neden olabilir bu durumda olan kişiler muz yememelidir.

]]>
https://www.analfissur.com/anal-fissur-hastalari-nasil-beslenmeli.html/feed 2
Makat Çatlağı Kanserleşir mi? https://www.analfissur.com/makat-catlagi-kanserlesir-mi.html https://www.analfissur.com/makat-catlagi-kanserlesir-mi.html#comments Wed, 26 Dec 2018 20:25:55 +0000 http://www.analfissur.com/?p=492 Fissür (çatlak) anal bölgenin en ağrılı, acılı ve en sık rastlanan hastalıklarındandır, hastalar başka hastalıkla karıştırsa da proctoloji uzmanları muayeneyle % 100 yakın doğru teşhis koyabilir.

Makat Çatlağı Kanserleşir mi?

Anal fissür, yırtık diğer adıyla makat çatlağı kanser olur mu sorusu hastaların kafasına takılan bir sorudur ve ailesinde kanser vakası olanlar daha fazla tedirgin olmaktadır ancak anal fissür sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserden çok farklıdır. Çatlak çatlak olarak başlar ve devam eder, önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse müzminleşir ama kanserleşmez. Erken dönemde akut denir ve 2-3 haftada kronikleşir.

Makat Çatlağı Kanser

Kanser anal fissür ilişkisi sadece yerleşim yeri olarak benzeşir çatlağın kanserleşme riski yoktur. Anüs bölgesinde olan kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de çatlakla aynı sebep olmadığı bilinen bir gerçektir.

İyi de bu yanlış inanışın sebebi nedir.

Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada teşhisi konan hastalara gerçek hastalığı söylenmez iyi huylu bir başka hastalık söylenir. Hastanın kendisine kötü huylu olduğu söylenmese de yakınlarına bilgi verilir ve tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın anüs yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler yırtık yada hemoroid ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve yanlış bilgilenen konu komşu “basur ameliyatı oldu öldü” diye konuşur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın makatta yırtık yada hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi yayılır. Hastaya hastalığının kötü huylu olduğunu ve buna göre tedbir alması gerektiği konusunda bilgi verilmesi giderek daha yaygınlaşan bir anlayış haline gelmiştir.

Makat Çatlağı ile Kanseri Nasıl Ayırt Ederiz

Anal fssür                             Makat kanseri
Çok acı olur                               Pek acı olmaz
Acı rahatsız eder                     Öldürücüdür
Ameliyatsız iyileşir                 Ameliyat şarttır
Tehlikesizdir                              Çok tehlikelidir
Beklemek sorun olmaz           Erken teşhis onemlidir
Tuvalet sonrası ağrı olur        Fazla ağrıOlmaz
İlaçla düzelebilir                      İlaç tedaisi yoktur
Her yaşta olur                          Yaşlılarda görülür
Sebebi kabızlıktı                      Sebebi net değildir
Kanama seyrektir                   Kanama sıktır.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere çatlak kanserleşmez ama çatlak olduğunu tahmin ettiğiniz hastalığın kendisi kötü huylu olabilir.

Sonuç olarak ;

Çatlak kansere dönüşmez ama yinede tedavisi yapılmalıdır. Şüphe varsa tercihen hasta aydınlatılmalıdır ama ailenin kararı söylenmemesi yönündeyse aile iyi bilgilendirilmelidir. Özellikle makattan kanama olduğunda “ hemoroid” diyerek geçiştirilmemeli ve mutlaka anoskop muayenesi yaptırılarak emin olunmalıdır.
Çatlaklar asla kansere dönüşmeyen acı verse de iyi huylu bir hastalıktır.

Hemoroid Kanser midir?

Ya da kansere dönüşür mü diye insanların aklına çok takılır. Cevabı anal fissürde olduğu gibi kesin ve nettir. Hemoroid bir tür kanser değilidir ve de asla kanserleşmez. Ancak her iki hastalık da kanama yapabildiği için sıkça karıştırılabilir. kanamanız varsa kanser olmadığını kanıtlayıncaya kadar araştırmaya devam etmelisiniz.

]]>
https://www.analfissur.com/makat-catlagi-kanserlesir-mi.html/feed 5
Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir? https://www.analfissur.com/makat-catlagi.html https://www.analfissur.com/makat-catlagi.html#comments Tue, 25 Dec 2018 18:50:43 +0000 http://www.analfissur.com/?p=167 Yeteri kadar önemsemediğimiz her sağlık sorunu önümüzdeki süreçte ciddi hastalıklar olarak karşımıza çıkabilir. Örnek vermek gerekirse kabızlık, milyonlarca insanın ortak sorunu haline gelen kabızlık (konstipasyon) maalesef birçok anüs ve makat hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Kabızlık sonucu ortaya çıkan hastalıklardan biri de Anal Fissür dediğimiz (makat çatlağı) olup 1 yaşından 70 yaşına tüm insanları etkilemektedir.

Anüs İçerisinde Yırtık

Anal Fissür Nedir?

Evet, arkadaşlar her hastalığın bir tıp dili bir de yaşadığınız ülkede toplum tarafından kullanılan isimleri bulunmaktadır. Tıp dilindeki ismi Ana Fissür olup, halk arasında ise makat çatlağı, makat yırtığı gibi isimlerle anılmaktadır. Aslına bakarsanız sorun daha çok anüs ile alakalıdır. Dilerseniz öncelikle anüs ile makat arasında farkı görerek konuya devam edelim.

Makat Nedir, Anüsten Farkı Nedir? Genelde her iki kelime aynı şeyi tarif etmek için kullanılır. Çünkü anüs kalın bağırsağın son kısmında başlayan dışkının vücuttan atılmasını sağlayan kanaldır. Bu haliyle anal kanal olarak da tabir edilebilir.

Anüsü yakından tanıyınAnüs İç Kısmında Küçük Bir Kesik, Yırtık Halidir (Anal Fissür) :
Evet, arkadaşlar hastalığın yapısını tanımaya devam edecek olursak başlıkta da belirtildiği gibi anüs iç kısmında genelde makata yakın noktada kesik ya da yırtık halidir. Milimetrik bir kesik olmasına karşın daha önce hiç görmediğiniz kadar can yanmasına neden olur.

Neden Olur?

Yazının giriş kısmında neden olarak kabızlık ön plana çıksa da tek neden konstipasyon değildir. Kabızlık dışında tam tersi olan ishal (diare) ve bazı bağırsak hastalıkları da makatta çatlağa neden olabilmektedir. Bunların başında Crohn hastalığı gelmektedir. Şimdi dilerseniz hastalığın nasıl oluştuğuna bir bakalım.

Kabızlık Anüs Cildinde Kesiğe Neden Oluyor: Sorunun kaynağı büyük oranda konstipasyon olması nedeniyle sorunun nasıl olduğunu kabızlık üzerinden ele alalım. Kronik kabızlık problemi olan insanların dışkılama ihtiyacını uzun aralıklarla yaptıkları için haliyle kalınbağırsakta bekleyen dışkı daha kalın ve sert olmaktadır. Küçük ve sulu ile kalın ve sert dışkının anüsten geçmesi aynı olmaz. Kalın olması anüsün daha fazla gerilmesine, sert olması ise anüs mukozasının (cildinin) tahriş olmasına ya da kesilmesine, yırtılmasına neden olmaktadır. İşte hastalık bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Demek istediğimi aşağıda yer alan animasyon video daha başarılı bir şekilde anlatmaktadır.

NASIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında hastalığın yapısı ve nedenlerine dair bilgilere yer verdim. Şimdi ise belirtileri ve diğer anal bölge hastalıklarından nasıl ayıracağımıza bakalım.

Hastalık Akut ve Kronik Olmak Üzere İkiye Ayrılır

Hastalığın yapısını anladıktan sonra şimdi de çeşitlerine bakmak istiyorum. Doktorların sık kullandığı erken teşhis hayat kurtarır cümlesi bu hastalık içinde önem arz etmektedir. Tamam, makat çatlağı ölümcül bir hastalık değil ama erken teşhis ile tedavisi akut (erken dönemde) yapılmaktadır.

Akut Fissür Nedir?

Hastalık ilk ortaya çıktığında yeni dediğimiz akut dönemdedir. Fakat bu süre 10-15 gün kadar kısa bir dönemdir. Anal bölge hastalıklarında insanlar muayeneye utandığı için genelde bu süreç kaçırılır. Fakat bu dönemde doktora başvurmanız halinde tedavisi çoğunlukla cerrahi işleme gerek kalmadan ilaç ve kremlerle yapılmaktadır.

Kronik Fissür Nedir, Nasıl Anlaşılır?

10-15 Gün içerisinde tedavi edilmediğinde ya da uygulanan ilaç ve krem tedavisine cevap alamadığınızda hastalık ilerler ve kronik hale gelir. Böylece hem şikâyetlerin düzeyi artar, hem de tedavi seçenekleri azalır. Yani artık ilaç ve krem ile tedavi etmek imkânsız hale gelir. Pe ki akut ya da kronik olduğu nasıl anlaşılır? Şimdi bu detaylara bakalım.

Dışkılama Esnasında Can Yanması: Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren her dışkılama esnasında kendi fark ettirir. Yani kendi kendine ilerleyen, gizli bir hastalık değildir. En belirgin hali, dışkılama esnasında göz yaşartacak kadar can yanmasına neden oluşudur. Bu acıyı tarif ederken hastalar sanki anüs iç kısmını bıçak ile kesiyormuş şeklinde tarif ederler. Bunu yaşamadan anlamanız zor, hasta tuvaletten neredeyse ağlayarak gözü yaşlı çıkabilir. Bunun nedeni dışkının yırtığa temas etmesi ve kasların kontrolsüz kasılması (spazm) diyebiliriz. Yaşanan bu acı hastalığın durumuna göre dışkılama sonrası 3-4 dakika sonra kendiliğine geçebilir ya da 3-4 saat daha devam edebilir.

Ağrının Ne Kadar Sürdüğüne Bakmak Gerekir: Hastalığın akut ya da kronik olduğunu anlamak için dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrının ne kadar devam ettiğine bakmak gerekir. 3-4 Dakika içinde kendiliğinden geçiyorsa buna akut yani yeni dönem diyebiliriz. Ağrı dışkılama sonrası 3-4 saat ya da daha fazla devam ediyorsa buna da kronik fissür teşhisi konur.

Dışkılama Esnasında Kanama: Bir diğer belirti ise kanamadır. Hemoroid kadar fazla kanama olmaz. Sadece 1-2 damla bir şey fark edilir. Rengi açık ve taze görünümdedir. Çünkü makatta kanamaya neden olan basur ve kalın bağırsak kanseri de neden olmaktadır. Bu şekilde ayrım yapmak gerekir.

Makat Darlığı: Anal Fissür teşhisinde dikkat edilen bir diğer bulgu ise makat darlığı hissi olmaktadır. İstem dışı kasılan kaslar makatın daralmasına neden olur. Bunu genelde doktorunuz rektal tuşe dediğimiz parmakla muayene esnasında anlamaktadır.

NASIL GEÇER?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında, hastalığın ne olduğu, yapısının nasıl oluştuğu, belirti ve bulgularını nasıl anlayacağımıza dair bilgiler paylaştık, şimdi ise sorunun çözümüne yönelik hususlara geçmek istiyorum. Google aramalarında en sık karşılaştığımız arama öbeği “Anal Fissür Nasıl Geçer” olmaktadır.  İsterseniz öncelikle bu soruya cevap vererek başlayalım.

Makat Çatlağı Kendi Kendine Geçmez: İnsanlarda ki utanma alışkanlığı ya da işinden geri kalmama arzusu sağlığımızı ikinci plana atmamıza neden oluyor. Anal Fissür maalesef kendi kendine geçme olasılığı yok ya da çok düşüktür. 100 Kişiden belki 4-5 tanesi kendi kendine atlatmaktadır. Tabii ki yine de kabızlık sorunundan kurtularak geçmesini bekleyin. Ama 1 hafta içerisinde düzelme olmuyorsa daha fazla beklemeyin. Çünkü akut olan hastalık 1 hafta daha beklediğinizde kronik (ilerlemiş) hale gelecektir. Bu nedenle mutlaka doktora muayene olmanızı öneririm.

Anal Fissür İçin Hangi Dotkora / Bölüme Gidilir?

Doktora muayene olmaya karar verdiniz ama hangi bölüme gitmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu konuda size güzel bir kaynak önermek istiyorum. www.hangidoktora.com sitesi hangi hastalığa, hangi doktor bakar şeklinde geniş çaplı bilgilere yer vermektedir. Tekrardan konumuza dönecek olursak hemen hemen tüm makat hastalıklarında genel cerrahi bölümünü tercih edebilirsiniz. Fakat her genel cerrah makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde uzman olmayabilir. Çünkü genel cerrahi çok büyük bir bölüm, kendi içerisinde dallar oluştu. O alt branşlardan biri de Proktoloji olup, anlaşılır haliyle belirtmek gerekirse makat hastalıkları uzmanlığı diyebiliriz. Başta anal fissür olmak üzere kıl dönmesi, hemoroid, kondilom, fistül gibi birçok makat hastalığı teşhis ve tedavisinde diğerlerine göre daha fazla tecrübelidir. Bu nedenle tercih ettiğiniz hekim proktoloji uzmanı olursa daha etkili sonuç alırsınız.

Makat Çatlağı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Sorun genelde anüsün son kısmı dediğimiz noktada meydana geldiği için çoğunlukla makat muayenesinde çıplak gözle görülmektedir. Çok nadir derinlerde olmaktadır. Bu nedenle parmak muayenesine bazen gerek kalmayabilir. Dilerseniz anal bölge hastalıklarında muayenenin nasıl yapıldığını bu işin uzmanlarından dinleyelim. Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Seher Şirin bize anlatıyor.

ANAL FİSSÜR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Evet, arkadaşlar sorunun çözümü için mutlaka yapılması gereken bir şeyler bulunmaktadır. İlk yapılması gereken işlem olan muayeneyi tamamladık, teşhise göre tedavi yöntemi belirlenecektir. Akut dönem dediğimiz erken süreçte doktora müracaat etmeniz halinde şanslısınız demektir. Çünkü ilaçla ve kremle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tedavi edilmektedir. Tabii ki kremle yapılan tedavi denemesi %100 başarılı sonuç vereceği anlamına gelmez.

Makat Çatlağında Kullanılan Kremler: Evet, arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi akut dönemde kullanılan kremler %100 etkili değildir. % 30-40 da olsa kullanılmalıdır. En etkili ilaç Anuflex merhemdir. Çözüm olmaması halinde Botox ya da ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Anal fissür tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bir bölümü nitrogliserin özellikli olarak üretilmektedir. Amacı spazm sonucu kasılan kasları gevşetmeyi amaçlamaktadır. Şuan piyasada bulunan Rectoderm gibi ürünler tek başına etkili olmayıp, aynı zamanda uyuşturucu etkisi olan Anestol gibi kremlerde kullanmak gerekir. Ya da çok yakın bir zamanda satışa çıkacak olan bitkisel makat çatlağı kremi Anuflex kullanmalısınız.

Anuflex Nedir?

Bir üst satırda da belirtildiği gibi bitkisel anal fissür kremi olarak üretilmektedir. Bunun dışında rakiplerinde olmayan bir özellik olarak uyuşturucu etkisi de bulunmaktadır. Yani ek olarak Anestol kullanmak gerekmez. Tabii ki bu şekilde daha ekonomik olacaktır. Anuflex krem içeriğine bakacak olursak spazm halindeki kasların gevşetilmesi için aynı safa özü kullanılmaktadır. Yani nitrogliserin yerine kullanılmaktadır. Ağrının ortadan kaldırılması yani bölgesel uyuşturucu etkisi içinde karanfil özünden faydalanıldığı görülmektedir. Bunlara ek olarak bir de iyileşmeye yönelik çatlağın yüzeyine çinkooxit ve vazelin ile koruyucu bariyer oluşturmaktadır. Yani dışkılama esnasında dışkı yırtığa temas edemeyecektir. Böylece dışkılama sonrası ağrı neredeyse hiç olmayacaktır. Biliyorsunuz kronik fissür tedavisi gecikmesi halinde anüs içerisinde ödeme neden olmaktadır. Anuflex krem içerisinde yer alan meyan kökü özü (bitkisel kortizon) ödemi önlemektedir.

BOTOX ENJEKSİYONU (Önerilir)

Akut dönemde kremle tedavi denediniz, fakat başarılı sonuç alamadınız, ya da akut dönemi çoktan geçtiniz. Bu durumda size önerebileceğimiz bir diğer ameliyatsız tedavi ise botox enjeksiyonu olacaktır. 1 Dakika gibi kısa sürede yapılan botoks ile spazma neden olan kaslar 6 aya kadar felç edilmektedir. Böylece ağrısız ve kolayca iyileşmesi sağlanır. Aşağıda yer alan videoda botoks uygulanışı gösterilmektedir.

ANAL FİSSÜR AMELİYATI (En Son Çözüm)

Botoks en etkili çözüm olmasına karşın maalesef SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bu da demek oluyor ki kamu hastanelerinde uygulanmadığı gibi SGK anlaşmalı hastane ve kliniklerde yapılan uygulamaları da karşılamamaktadır. Bu nedenle botox uygulayan doktorları bulmanız gerekir. Kamu hastanelerinde genelde ameliyat uygulanmaktadır. Spazma neden olan kası keserek çözüm bulmaktadır. Tabii ki bu durum nadiren bile olsa istenmeyen sonuçlara, gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilir.

Nasıl Yapılır? Makat çatlağı ameliyatı olarak bir çok denenmiş olsa da günümüzde daha çok L.I.S dediğimiz (Lateral internal sfinkterotomi) uygulanmaktadır. Açık ve kapalı olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Açık yöntemde kesilmesi gereken kasa ulaşmak için 2-3 cm kesi yaparken kapalı yöntemde ise delik açarak daha az doku hasarına neden olmaktadır. Yani ameliyat olmak zorundaysanız bile mutlaka kapalı yöntem tercih etmelisiniz.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Çok fazla bir değişime neden olmaz. Yani yine makat çatlağı olarak kalmaya devam edecektir. Yani anüs kanseri vs olmaz. Fakat her dışkılama sonrası 3-4 saat ağrı ile yaşayabilir misiniz? Onu bilemiyorum. Hemoroid hastaları ilk başlarda herhangi bir ağrı olmadığı için doktora gitmeyi sürekli ertelerler. 3. Ve son evre dediğimiz 4. Derece olup ağrıların başlaması ile birlikte doktora gitmeye karar verirler. Anal fissür hastalarında ise ağrı ilk andan itibaren ortaya çıktığı için hayatı çekilmez hale getirir.

Evet, arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, hastalıkla ilgili merak edilen hususları özet şekilde aktarmaya çalıştım. Burada yer alan konu başlıklarını ayrıca sitemizde geniş kapsamlı şekilde de ele alacağız. Sormak istediğiniz hususlar varsa genel cerrahi uzmanları sitemizde sizlere destek olmaktadır. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Bursa 0532 152 26 75

Bakırköy 0542 621 08 88

Şişli 0532 463 96 82

İzmir 0542 295 52 54

Kadıköy 0542 231 28 23

Ankara 0532 350 25 87

Antalya: 0532 459 69 00

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

]]>
https://www.analfissur.com/makat-catlagi.html/feed 588
Makat yırtılması nasıl tedavi edilir? https://www.analfissur.com/makat-yirtilmasi-tedavi.html https://www.analfissur.com/makat-yirtilmasi-tedavi.html#comments Sun, 23 Dec 2018 20:17:54 +0000 http://www.analfissur.com/?p=404 Makat yırtılması dendiğinde ilk olarak makatta çatlak akla gelir genellikle sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlayan ve giderek derinleşip müzminleşir ancak en sık sebep kabızlık olsa da aşırı ishal, dizanteri gibi hastalıklardan da makatın iç yüzeyinde yırtılma sorunu meydana gelir.

Görseller ve uygulamalar için instagram.com/analfissur
Zamanında doğru ilaçlarla tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşebilir. Makatta yırtılma (anal fissür ve çatlak ta denir) 2 derecede değerlendirilir.

 • Erken dönem makat yırtılması (akut anal fissür)
 • Kronikleşmiş makat yırtılması (kronik anal fissür)

Anüste çatlama olduktan sonraki 2-3 hafta süresince erken dönem olarak değerlendirilir.  Uygun ilaçlarla tedavilerle % 40-60 ihtimalle düzelir yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette anüsünü cam kırıkları çiziyormuş gibi acı hisseder ancak dışkılama işlemi bittiğinde ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleştiğinde ise hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat boyunca ağrı çekmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrı gibidir. Kola bacağa giren kramp ağrısına benzer. Hastalık müzminleştiyse cerrahi yöntemlerle veya botox enjeksiyonuyla yapılması gerekir çünkü hastanın kendi kullanacağı bölgesel ilaçlar fayda sağlamaz.

Tedavide tecih sırası şu şekilde olmalı

 1. İlaçlarla tedavi (Anuflex, Anestol, Rectoderm, Anrecta son ikisi aynı içeriklidir)
 2. Botox enjeksiyonu
 3. Ameliyat

İlaça Makat Çatlağı Tedavisi

İlaç tedavisinde öncelikle Anuflex tercih edilir bunun daha az yan etki yapması ve tek ilaçla tedavinin mümkün olması gibi iki önemli sebebi vardır.
Şu şekilde kullanım ilacın başarısını artırır. Her iki tarz ilaç kullanımda da kabızlığın kesinlikle engellenmesi gerekir.
Anuflex Krem
Dışkılamadan önce iki nohut kadar, dışkılamadan sonra 1 nohut kadar anüsün içine sürülür. Tek ilaç kullanmak yeterlidir.
Anestol Pomad
Dışkılamadan önce makatın içine sürülür, tek başına iyişleştirme etkisi yoktur mutlaka Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Rektoderm ve Anrecta
Dışkılamadan sonra anüsün içine nohut kadar sürülür. Bu iki ilacın ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme etkisi vardır, dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler dayanılmaz düzeylerdeyse miktarı giderek azaltılmalıdır, yine de yan etki yapıyorsa bırakılmalıdır.
Tüm bu ilaçları kullanmadan hemen önce yani dışkılamadan önce ve tuvaletten çıkmadan hemen önce ılık su oturma banyoso yarar sağlar.

İlaçlar denenmeden özellikle Anuflex denenmeden diğer tedavi yöntemlerine geçilmemelidir.
Yan etkileri sebebiyle ( özellikle kalıcı dışkı ve gaz tutamama yan etkileri) ameliyat en son tercih olmalıdır.

Makatta Yırtık

Kronikleşen Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Botox la tedavi

Bu tedavi şekli ameliyat değildir yaklaşık 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahatlatılır ve bu sayede % 95 oranında tam iyileşir. Botoxla makatta yırtık tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve tecrübeli ellerde kolayca uygulanabilir. Yapılması gereken ilaç dozu çok önemlidir. 100 ünite yapılmalıdır.

IDEA Klinik anüs bölge hastalıkları tedavi merkezinde diğer hastalıklarında olduğu gibi anal fissür hastalığı içinde ameliyatsız tedavi uyguluyoruz. Yukarda belirtildiği gibi botoxla anal fissür tedavisi gerçekleştirip sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Makat yırtığı ameliyatı

Bilinenin aksine yırtık kesilmez veya kapatmak için dikilmez, iyileşmeyi engelleyen kas krampını düzeltmek için bir gurup kas kesilir, kasın kesilmesiyle makattaki kaslar rahatlar ve rahatsızlık % 99 kalıcı olarak düzelir.
Ameliyattan sonra dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanama, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez, Ameliyat sonrası kalıcı dışkı kaçırma ihtimali binde 1 civarlarındadır ve iç çamaşırı kirletme tarzında olur, genellikle sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir.

Yazan
Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

]]>
https://www.analfissur.com/makat-yirtilmasi-tedavi.html/feed 126