Makat yırtılması nasıl tedavi edilir?

Makat yırtılması dendiğinde ilk olarak makatta çatlak akla gelir genellikle sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlayan ve giderek derinleşip müzminleşir ancak en sık sebep kabızlık olsa da aşırı ishal, dizanteri gibi hastalıklardan da makatın iç yüzeyinde yırtılma sorunu meydana gelir.

Görseller ve uygulamalar için instagram.com/analfissur
Zamanında doğru ilaçlarla tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşebilir. Makatta yırtılma (anal fissür ve çatlak ta denir) 2 derecede değerlendirilir.

 • Erken dönem makat yırtılması (akut anal fissür)
 • Kronikleşmiş makat yırtılması (kronik anal fissür)

Anüste çatlama olduktan sonraki 2-3 hafta süresince erken dönem olarak değerlendirilir.  Uygun ilaçlarla tedavilerle % 40-60 ihtimalle düzelir yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette anüsünü cam kırıkları çiziyormuş gibi acı hisseder ancak dışkılama işlemi bittiğinde ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleştiğinde ise hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat boyunca ağrı çekmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrı gibidir. Kola bacağa giren kramp ağrısına benzer. Hastalık müzminleştiyse cerrahi yöntemlerle veya botox enjeksiyonuyla yapılması gerekir çünkü hastanın kendi kullanacağı bölgesel ilaçlar fayda sağlamaz.

Tedavide tecih sırası şu şekilde olmalı

 1. İlaçlarla tedavi (Anuflex, Anestol, Rectoderm, Anrecta son ikisi aynı içeriklidir)
 2. Botox enjeksiyonu
 3. Ameliyat

İlaça Makat Çatlağı Tedavisi

İlaç tedavisinde öncelikle Anuflex tercih edilir bunun daha az yan etki yapması ve tek ilaçla tedavinin mümkün olması gibi iki önemli sebebi vardır.
Şu şekilde kullanım ilacın başarısını artırır. Her iki tarz ilaç kullanımda da kabızlığın kesinlikle engellenmesi gerekir.
Anuflex Krem
Dışkılamadan önce iki nohut kadar, dışkılamadan sonra 1 nohut kadar anüsün içine sürülür. Tek ilaç kullanmak yeterlidir.
Anestol Pomad
Dışkılamadan önce makatın içine sürülür, tek başına iyişleştirme etkisi yoktur mutlaka Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Rektoderm ve Anrecta
Dışkılamadan sonra anüsün içine nohut kadar sürülür. Bu iki ilacın ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme etkisi vardır, dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler dayanılmaz düzeylerdeyse miktarı giderek azaltılmalıdır, yine de yan etki yapıyorsa bırakılmalıdır.
Tüm bu ilaçları kullanmadan hemen önce yani dışkılamadan önce ve tuvaletten çıkmadan hemen önce ılık su oturma banyoso yarar sağlar.

İlaçlar denenmeden özellikle Anuflex denenmeden diğer tedavi yöntemlerine geçilmemelidir.
Yan etkileri sebebiyle ( özellikle kalıcı dışkı ve gaz tutamama yan etkileri) ameliyat en son tercih olmalıdır.

Makatta Yırtık

Kronikleşen Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Botox la tedavi

Bu tedavi şekli ameliyat değildir yaklaşık 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahatlatılır ve bu sayede % 95 oranında tam iyileşir. Botoxla makatta yırtık tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve tecrübeli ellerde kolayca uygulanabilir. Yapılması gereken ilaç dozu çok önemlidir. 100 ünite yapılmalıdır.

IDEA Klinik anüs bölge hastalıkları tedavi merkezinde diğer hastalıklarında olduğu gibi anal fissür hastalığı içinde ameliyatsız tedavi uyguluyoruz. Yukarda belirtildiği gibi botoxla anal fissür tedavisi gerçekleştirip sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Makat yırtığı ameliyatı

Bilinenin aksine yırtık kesilmez veya kapatmak için dikilmez, iyileşmeyi engelleyen kas krampını düzeltmek için bir gurup kas kesilir, kasın kesilmesiyle makattaki kaslar rahatlar ve rahatsızlık % 99 kalıcı olarak düzelir.
Ameliyattan sonra dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanama, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez, Ameliyat sonrası kalıcı dışkı kaçırma ihtimali binde 1 civarlarındadır ve iç çamaşırı kirletme tarzında olur, genellikle sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir.

Yazan
Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

126 Yorum

 1. Hocam selamlar umarım yorumumu okursunuz bende başlangıçta basur oldu doktorlar ilk evre olduğunu ve ameliyat gerekmediğini söyledi ilaçları verdi bir veya iki hafta sonra düzeldi fakat sonrasında sürekli yırtılma olmaya başladı 2veya 3 ayda bir ben yine ilaç kullandım geçti yıllardır ben ilaç kullanıyorum öyle geçiyor ben bundan çok sıkıldım hiçbir doktorda ameliyat lazım edelim demiyor ama sürekli makat çatlağı oluyorum yıllardır devam ediyor artık canıma tak etti kabız olmamaya çalışıyorum ve yediklerime dikkat ediyorum ama bir gün lavabo yapamasam yarın bi bakıyorum yırtılmış klozette kan var ve acı var sonra hop tekrar ilaç kullanıyorum bir hafta sonra geçiyor bunun çaresi nedir?

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz, makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirip sorunu yada sorunlarınızı tespit edip tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhabalar,1.5 yıl önce tronboze hemoroid ameliyatı oldum fakat bu ameliyat sırasında doktorum içerde de 3 büyük hemoroid oldugunu görüp onlarıda çıkar mış.Fakat ameliyat sonrasında çok ciddi ağrılarla aylarca yaşadım.Doktorum makatta açıklık kaldığını bunun 2-3 ay sonra geçeceğini söyledi.1.5 sene geçmesine rağmen iyilleşmem olmadı.Makat bölgem çok acıyor.Tuvalet sırasında ağrı falan yok.kanamamda hiç olmadı.Fakat 24 saat o bölge sanki deri yanmış gibi çok hassas ve acılı.Sizce bu makat çatlağı mıdır ve tedavisi varmıdır.Anuflex krem aldım faydası olur mu ne öneririrsiniz teşekkür ederim hocam

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer anal fissür ise anuflex rahatlamanızı sağlayacaktır.05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
   Op.dr.Atilla Kaya

 3. aelam hocam ben 2 3 yildir kasindi var ve 4 5 ayda 1 tuvalete gitigimdee colk agri oluyor simdi kanama oldu vee asiri atesim oldu usutme utu beni doktora gittim bana 10 tane inne yazdi ve kirem ve intap korutucu yazdi ve zadece lava buya gittikde asiri agri var sicak suya giriyom teste oturuyom suda 10 dka gecci ne yapmaliyim

  • Anal Fissür Doktor

   Makat çatlağı tarif ediyorsunuz, Sanırım üstüne apse eklenmiş. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Duruma göre ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemizi öğrenip randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

   • Hocam bendede 2 gün önce ishal oldum bu günde tuvalete girerken peçeteyle silerken canımın çok yandığını farkettim ve şu an ıkınırkeb bile can acıtıyor

    • Anal Fissür Doktor

     Akut anal fissür olmuşsunuz, tuvalette uzun kalmayın, Fazla ısınmasını, bol paralı tüketim, bol su için, yürüyüş yapın. Anuflex pomat kullanabilirsiniz.
     Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 4. İyi günler makatta aşırı kasintim var ve bu sebeple tahriş olmuş taharet yaparken su yakıyor.Birde bu yirtilmalar ve kaşıntı için ne kullabilirim?

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz. Fakat muayene olmanızı öneririm.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 5. Iyi günler hocam bende 2 ay önce yanma başladı makatta doktora gittim hemen makat catlagi dedi fitil ve etol hap ve rocdodem krem ver di ondan sonra bir gün ıyi iki gün kötü yum acı ve zonklama tarzı acılar saatler ce sürüyor ne yapmalı yim.

  • Anal Fissür Doktor

   çatlağınız kronikleşmiş. Botilinum toksini ile ameliyatsız tedavi edebiliyoruz. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlwmwlisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhabalar hocam benimki yaklasik 2 buçuk aydir devam ediyor ilk zamanlarda günün her saati dayanilmaz aci vardı doktora gittim krem verdi ve 1 hafta içinde gecmezse ameliyat dedi 1 hafta sonra tamamen gecmedi ama büyük oranda gelişme vardi zamanla gececegini düşündüm ama 2 buçuk aydir her diskilamadan sonra 5 10 dk agri cekiyorum botilinum toksini veya ameliyattan olmadan zamanla gecme ihtimali var midir yoksa operasyon mecburiyetinde miyim yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba, 2,5 aydır ilaç kullanmanıza rağmen ağrı tamamen gelmediyse botilinum toksini enfeksiyonu ile tedaviyi düşünmenizı öneririm. Çünkü şikayetleriniz en ufak bir kalınlıkta artacaktır. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklıklarınızı düzenlemelisiniz.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 7. Benim yaklaşık 1 buçuk yıl önce makatım çatlamıştı ve doktorun verdiği kremlerle iyileşti.Şimdi tekrar büyük abdestimi yaparken 2 damla kan geldi biraz yandı ama 2 dakika falan sürdü sizce ne olmuş olabilir

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissürünüz nüks etmiş görünüyor. Fakat kanama olduğu için temelde yatan başka bir neden var mı değerlendirmek için mutlaka bir anoskopi muayenesi yapılmalı. Muayene de başka bir neden yoksa ve sadece fissürünüz var ise ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavisini yapabiliriz. Extra bilgi ve randevu. Çin 05426210888 nolu telefonu arayabilir ve whatsapptan yazabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. İyi günler efendim benim şikayetim şu şekilde bende kanama vs şeyler olmuyor büyük ve küçük abdest tuvalete çıkacağım zaman makat bölgesinde yoğun bir kaşıntı başlıyor ve daha sonra acil tuvalete gitme isteğim oluyor gittiğimde canım yanana kadar o bölgeyi kaşıyorum kendime dur diyemiyorum daha sonra tuvaletimi yaptıktan 5 dk sonra herşey. Normale dönüyor ve bu her tuvalete sıkışmamla birlikte yeniden başlıyor çeşitli tanılar koydular hiçbirinin benim şikayetimi belirten sonuçlara götürmedi 3 4 yıldır bu şekilde devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir