Makat yırtılması nasıl tedavi edilir?

Makat yırtılması dendiğinde ilk olarak makatta çatlak akla gelir genellikle sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlayan ve giderek derinleşip müzminleşir ancak en sık sebep kabızlık olsa da aşırı ishal, dizanteri gibi hastalıklardan da makatın iç yüzeyinde yırtılma sorunu meydana gelir.

Görseller ve uygulamalar için instagram.com/analfissur
Zamanında doğru ilaçlarla tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşebilir. Makatta yırtılma (anal fissür ve çatlak ta denir) 2 derecede değerlendirilir.

 • Erken dönem makat yırtılması (akut anal fissür)
 • Kronikleşmiş makat yırtılması (kronik anal fissür)

Anüste çatlama olduktan sonraki 2-3 hafta süresince erken dönem olarak değerlendirilir.  Uygun ilaçlarla tedavilerle % 40-60 ihtimalle düzelir yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette anüsünü cam kırıkları çiziyormuş gibi acı hisseder ancak dışkılama işlemi bittiğinde ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleştiğinde ise hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat boyunca ağrı çekmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrı gibidir. Kola bacağa giren kramp ağrısına benzer. Hastalık müzminleştiyse cerrahi yöntemlerle veya botox enjeksiyonuyla yapılması gerekir çünkü hastanın kendi kullanacağı bölgesel ilaçlar fayda sağlamaz.

Tedavide tecih sırası şu şekilde olmalı

 1. İlaçlarla tedavi (Anuflex, Anestol, Rectoderm, Anrecta son ikisi aynı içeriklidir)
 2. Botox enjeksiyonu
 3. Ameliyat

İlaça Makat Çatlağı Tedavisi

İlaç tedavisinde öncelikle Anuflex tercih edilir bunun daha az yan etki yapması ve tek ilaçla tedavinin mümkün olması gibi iki önemli sebebi vardır.
Şu şekilde kullanım ilacın başarısını artırır. Her iki tarz ilaç kullanımda da kabızlığın kesinlikle engellenmesi gerekir.
Anuflex Krem
Dışkılamadan önce iki nohut kadar, dışkılamadan sonra 1 nohut kadar anüsün içine sürülür. Tek ilaç kullanmak yeterlidir.
Anestol Pomad
Dışkılamadan önce makatın içine sürülür, tek başına iyişleştirme etkisi yoktur mutlaka Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Rektoderm ve Anrecta
Dışkılamadan sonra anüsün içine nohut kadar sürülür. Bu iki ilacın ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme etkisi vardır, dikkatli kullanılmalıdır. Yan etkiler dayanılmaz düzeylerdeyse miktarı giderek azaltılmalıdır, yine de yan etki yapıyorsa bırakılmalıdır.
Tüm bu ilaçları kullanmadan hemen önce yani dışkılamadan önce ve tuvaletten çıkmadan hemen önce ılık su oturma banyoso yarar sağlar.

İlaçlar denenmeden özellikle Anuflex denenmeden diğer tedavi yöntemlerine geçilmemelidir.
Yan etkileri sebebiyle ( özellikle kalıcı dışkı ve gaz tutamama yan etkileri) ameliyat en son tercih olmalıdır.

Anal Fissür Video

Makatta Yırtık

Kronikleşen Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Botox la tedavi

Bu tedavi şekli ameliyat değildir yaklaşık 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahatlatılır ve bu sayede % 95 oranında tam iyileşir. Botoxla makatta yırtık tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve tecrübeli ellerde kolayca uygulanabilir. Yapılması gereken ilaç dozu çok önemlidir. 100 ünite yapılmalıdır.

IDEA Klinik anüs bölge hastalıkları tedavi merkezinde diğer hastalıklarında olduğu gibi anal fissür hastalığı içinde ameliyatsız tedavi uyguluyoruz. Yukarda belirtildiği gibi botoxla anal fissür tedavisi gerçekleştirip sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Makat yırtığı ameliyatı

Bilinenin aksine yırtık kesilmez veya kapatmak için dikilmez, iyileşmeyi engelleyen kas krampını düzeltmek için bir gurup kas kesilir, kasın kesilmesiyle makattaki kaslar rahatlar ve rahatsızlık % 99 kalıcı olarak düzelir.
Ameliyattan sonra dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanama, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez, Ameliyat sonrası kalıcı dışkı kaçırma ihtimali binde 1 civarlarındadır ve iç çamaşırı kirletme tarzında olur, genellikle sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir.

Yazan
Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

132 comments

 1. aelam hocam ben 2 3 yildir kasindi var ve 4 5 ayda 1 tuvalete gitigimdee colk agri oluyor simdi kanama oldu vee asiri atesim oldu usutme utu beni doktora gittim bana 10 tane inne yazdi ve kirem ve intap korutucu yazdi ve zadece lava buya gittikde asiri agri var sicak suya giriyom teste oturuyom suda 10 dka gecci ne yapmaliyim

  • Anal Fissür Doktor

   Makat çatlağı tarif ediyorsunuz, Sanırım üstüne apse eklenmiş. Muayene ile değerlendirmek gerekir. Duruma göre ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan size en yakın şubemizi öğrenip randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 2. İyi günler makatta aşırı kasintim var ve bu sebeple tahriş olmuş taharet yaparken su yakıyor.Birde bu yirtilmalar ve kaşıntı için ne kullabilirim?

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba kaşıntı için pruzon pomat kullanabilirsiniz. Fakat muayene olmanızı öneririm.
   Öp. Dr. Nizam Kurtdere

 3. Iyi günler hocam bende 2 ay önce yanma başladı makatta doktora gittim hemen makat catlagi dedi fitil ve etol hap ve rocdodem krem ver di ondan sonra bir gün ıyi iki gün kötü yum acı ve zonklama tarzı acılar saatler ce sürüyor ne yapmalı yim.

  • Anal Fissür Doktor

   çatlağınız kronikleşmiş. Botilinum toksini ile ameliyatsız tedavi edebiliyoruz. 05426210888 nolu telefondan randevu alıp gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavi edebiliriz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlwmwlisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.