Makat Çatlağı Muayene Randevusu Anal Fissür Tedavi Ücretleri

Makat yırtılması nasıl tedavi edilir?

Makat yırtılması dendiğinde ilk olarak makatta çatlak akla gelir genellikle sert bir kabızlıkla anüs cildinin çizilmesiyle başlayan ve giderek derinleşip müzminleşir ancak en sık sebep kabızlık olsa da aşırı ishal, dizanteri gibi hastalıklardan da makatın iç yüzeyinde yırtılma sorunu meydana gelir. Zamanında doğru ilaçlarla tedaviye başlanırsa müzminleşmeden iyileşebilir. Makatta yırtılma (anal fissür ve çatlak ta denir) 2 derecede değerlendirilir.

 • Erken dönem makat yırtılması (akut fissür)
 • Kkronikleşmiş makat yırtılması (kronik fissür)

Anüste çatlama olduktan sonraki 2-3 hafta süresince erken dönem olarak değerlendirilir.  Uygun tedavilerle % 40-60 ihtimalle düzelir yaklaşık bu kadarı da kronikleşir. Erken dönemde hasta tuvalette anüsünü cam kırıkları çiziyormuş gibi acı hisseder ancak dışkılama işlemi bittiğinde ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleştiğinde ise hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat boyunca ağrı çekmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki cam çiziyormuş gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrı gibidir. Kola bacağa giren kramp ağrısına benzer. Hastalık müzminleştiyse cerrahi yöntemlerle veya botox enjeksiyonuyla yapılması gerekir çünkü hastanın kendi kullanacağı bölgesel ilaçlar fayda sağlamaz.

Makatta Yırtık

Kronikleşen Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?
Botox la tedavi
Bu tedavi şekli ameliyat değildir yaklaşık 1 dakikada uygulanan basit bir enjeksiyon işlemidir. Kramp giren kas rahatlatılır ve bu sayede % 95 oranında tam iyileşir. Botoxla makat yırtığı tedavisinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve tecrübeli ellerde kolayca uygulanabilir. Yapılması gereken ilaç dozu çok önemlidir. 100 ünite yapılmalıdır.

Makat yırtığı ameliyatı
Bilinenin aksine yırtık kesilmez veya kapatmak için dikilmez, iyileşmeyi engelleyen kas krampını düzeltmek için bir gurup kas kesilir, kasın kesilmesiyle makat rahatlar ve rahatsızlık % 99 kalıcı olarak düzelir.
Ameliyattan sonra dışkı kaçırma, gaz kaçırma, kanama, iltihaplanama, ağrı gibi sorunlar görülürken botoxla tedavide bu tür sorunların hiçbiri görülmez, Ameliyat sonrası kalıcı dışkı kaçırma ihtimali binde 1 civarlarındadır ve iç çamaşırı kirletme tarzında olur, genellikle sosyal yaşamı etkileyecek düzeyde değildir.
IDEA Klinik anüs bölgesi hastalıkları tedavi merkezinde diğer hastalıklarında olduğu gibi anal fissür yani makat ırtığı hastalığı içinde ameliyatsız tedavi uyguluyoruz. Yukarda belirtildiği gibi botoxla anal fissür tedavisi gerçekleştirip sadece 1 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Op. Dr. Atilla KAYA
Genel Cerrahi (Proctoloji) Uzmanı

88 Comments

Add a Comment
 1. makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayensi yapılmalıdır.

 2. Merhaba hocam benim genellikle kabizlik problemim var .Dıskimı yaptiktan sonra 4 5 gün kanamam oluyor ama agrim olmuyor .Kabiz olmadigim zamanlar bi sorun yasamiyorum .ne yapmami onerirsiniz .

 3. makat kanaması varsa anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalıdır.dışkılamada zorlanma anal fissür düşündürür.ama kanmanın fazla miktarda olması mutlaka araştırılmalı.gecikmeyin
  Op.Dr.Demet Ağras

 4. kanama varsa anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir.özelliklede kabızlık yada dışkılama alışkanlıklarında bir bozukluk yoksa
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 5. şikayetiniz ne kadar anal fissürü düşündürsede siz daha fazla gecikmeden öncelikle anoskopi muayenesi eğer anoskopi ile sorun tespit edilemezse kolonoskopi yaptırmalısınız.makat kanamalarında muayene geciktirilmemelidir.
  Op.Dr.Seher Şirin

 6. Merhaba bnde uzun zamandır makatta ağrı ve kan gelme gibi bir durum söz konusu ..kan bazen çok fazla oluyor bazense az agrilarin 1 saat sonra geçmeye başlıyor ve dışkılama sırasında çok acı çekiyorum bunun nedeni nedir kanser riski var mi ?

 7. Merhaba dün spor solunda squat yaptım ertesi günün sabahı tuvalet kağıdında kan gördüm sizce ne olmuş olabilir bununla alakalı mıdır hastane gitmem gerekiyor mu

 8. Merhaba hocam BN de dışkımı yaptıktan snra asiri kanama oluyor çok zorlaniyorum ve çok kaşınıyor ne dir sizce hocam yirtilma mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme