Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi

Bir çok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir, makat çatlağında bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir. Tedavide önemli olan makat kaslarında gevşeme sağlayarak ağrının azaltılabilmesidir. Ağrıyı azaltmada ne kadar başarılı olunursa tedavide o kadar başarılı olur.

Tedavinin Etkili Olması İçin Gereken Etkiler

Makat çatlağında iki temel sorun  vardır çatlak bu sorunun sebebidir ama tedavinin özü bu iki sorunu ortadan kaldırmaktır.
1-Makattaki yırtılmadan kaynaklanan acının azaltılması
2-Acıya reaksiyon olarak ortaya çıkan kas krampı ve buna bağlı olarak dışkılamadan sonra saaetlerce devam eden ağrı
Gerek ameliyatta, gerek ilaçlarda gerekse botox tedavisinde amaç kas spazmını çözüp ağrıyı azaltıp çatlağın iyileşmesini sağlamaktır. Bitkisel tedavilerdede amaç bu olmalıdır

Bitkisel aktiflerden oluşan Anuflex Merhem içeriğindeki bölgesel uyuşturucu etkisi olan karanfil özü eugenol yanı sıra kas gevşetici etkiye sahip aynısafa özü sayesinde tek ilaçla iyileşme sağlamaktadır. Bunlara ek olarak iyileşmeyi hızlandıran sarı kantaron yağı ve dışkıyla çatlak arasında bariyer oluşturan maddeler vardır. Bunların varlığı sayesinde beşeri ilaçlardan daha iyi sonuç vermektedir.

Evde Makat Çatlağı Tedavisi

 • Ağrının azaltılması için mutlak yapılması gereken kabızlığın engellenmesidir. Bunun için bol sebze meyve yenmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, kayısı veya ürünleri kullanılmalıdır.
 • Kas spazmının çözülmesi için en etkili uygulama sıcak su oturma banyosudur. Sıcak su oturma banyosu tek başına etkili olabilir ama içine papatya çayı koymak kasları gevşeteceği için daha etkili olur.
 • Sıcak su şu şekilde hazırlanabilir; Bir demlikte papatya çayı hazırlanır 5 litre kadar haifif can yakacak kadar sıcak suyun içine bir çay bardağı konur ve ondan sonra 4-6 dakika otururlur.
 • karanfil Çayı; Papatya çayı kaslarda gevşeme yaparak etkili olur, karanfil çayı da ağrıyı azaltarak etkili olur. Hazırlanan sıcak suyun daha doğrusu can yakacak kadar ılık suyun içine bu iki çay birlikte konabildiği gibi biri de konabilir.

Bitki özlerinden doğru oranlarda hazırlanmış merhem ile anal fissür tedavisi yapıldığında erken dönemlerde başarı % 30-40 kadar olabilmektedirki bu oldukça yüksek bir başarıdır, müzminleşmiş makat çatlağında bu başarı oranı biraz daha düşüktür.

Fissurin kapsül

Makatta yırtık hastalığı için bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanık şarlatanlara kaptırmayın.

Lapes Fissür Kapsül

Nasıl bir kelime üretmişlerse Shifa diye bir kelime de üretmişler, adı bile meymenetsiz bu ürün de 64 liranızı almak dışında hiçbir etkisi olmayacak bir üründür.
Benzer şekilde çok sayıda kapsül veya tablet formunda ürünler olabilir, hepsini aynı sınıfa sokabilirsiniz. Fissürün tedavisi bölgesel olarak uygulanan ürünlerle yapılmalıdır.

Anal Fissürün tedavisi bölgesel yapılır, tabletlerle hiç bir başarı elde edilemez. Tablet kullanılabilecek tek durum kabızlığın varlığıdır yani kabızlık varsa bir tek bunun için tablet kullanılır. Bunun dışında sadece merhemler kullanılır.
Tabletle fissürü tedavi edebileceğini iddia etmek akla, mantığa ve bilime aykırıdır, hiçbir tıbbi donanımı olmayan kişilerin ürettiği bu tür ürünlere boşa para vermeyin.
Tabletlere benzer şekilde hemoroid tedavisinde kullanılan fitiller ve hemoroid kremleri de herhangi bir etki yapmaz.

243 Yorum

 1. Merhaba kolonoskopi yapıldı saat 11 yönünde anal fissur tanısı kondu . Locofen krem ve anestol krem tedavisi uyguladım oturma banyosu yaptım ama fayda etmedi. En son 20 dakikalık bir operasyon yapıldı. Oradaki kas kesildi rahatladı. Ama halen ar ara ağrılarım oluyor . Bu tamamen nasıl geçecek. Veya ölene kadara biz bu hastalık ile yaşayacakmışız.

  • Anal Fissür Doktor

   Henüz iyileşme döneminde iseniz ağrı olabilir, eğer uzun zaman oldu ise kesi yetersiz olabilir. Tuvalette uzun kalmayın, ısınmasını, posalı yiyin, bol su için, yürüyüş yapın.
   Öp. Dr. Ergün Aygören

   • Cerrahı operasyonla anal füssür ameliyatı oldum 6 ay oldu hala iyilesemedim normalhayatima dönemiyorum dönem dönem uzun yol yuruyusyürüyüşleri bana sıkıntı verdi bisiklet sürdüm ciddi rahatsizlik verdi sanirim d tam iyilesmeden butur zorlamalardan dolayi iyilesme surecini cok uzatti kolonoskopiyede girdim temiz cikti bu icerdeki yarayi hizli birsekilde iyilestirebilmem adina ne tavsiye edersiniz lutfen bu konuda bana yardimci olun ömrü mboyunca sizlere duaci olurum

    • Anal Fissür Doktor

     Merhaba,
     Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip sorunu tespit edebiliriz. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 2. Botulinum toksini enjeksiyonu bir ilaç mı nereden temin edebiliriz

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Enjeksiyonla uygulanır, Bu ilacı ancak proktologlar uygulanabilir. Siz kendi kendinize uygulayamazsınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Merhabalar hocam.

  Benim şuan 3 derece iç hemoroidim var. Tuvalet esnasında dışarı çıkıyor ve geri giriyor içeri, aynı zamanda makatta deri katlanması ve sertlik oluyor makat çok gergin ve sıkı tahareti yapmakta zorlanıyorum. Makatta herhangi bir ağrı yok, bazen tuvaleti 2 3 dakika bekletirsem yanma oluyor önceden geçirilmiş veya devam eden bir füssür olabilirmi.

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Hemoroidiniz tarifinize göre ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilecek düzeyde, bu şansınızı kaçırmayın. Ayrıca hafif bir anal fissürünüz de olabilir. Proktologa muayene olmalısınız. Extra bilgi ve muayene için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 4. Hocam, 1 ayı geçti anal fissür tanısı konuldu. Krem, fitil kullandım.oturma banyosunu düzenli olarak yaptım fakat gün içinde çok ağrım sancım oluyor ayakta duramıyor, yürüyemiyorum. Üç gündür Rectoderm kullanıyorum. Tuvalette hala canım yanıyor ağrı ve yanmalar var çok şiddetli olmasa da.
  Ve botilinum toksini enjeksiyonunun hamile olma ihtimalinde kullanımı nedir? Tüp bebek transferi olacağım yakın zamanda.

 5. Çatlak var çok ağrıyor fitil mehrem kullanyorsun fakat gemiyo

  • Anal Fissür Doktor

   çatlak varsa botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmalısınız.fitil ve krem tedavi etmez
   Op.Dr.Ergun Aygören

 6. Hocam merhaba bende 3 yıldır hemoroid 4 yıldır fissür var 3 yıl önce şiddetli bir hemoroid geçirdim fakat iyiyim şimdide diş ameliyatı olduğum içim 5 gündür yemek yiyemediğim dışkılama yeni oldu oda makatta kanama yaptı hafif acıma mevcut proctol glv. Fitil kullandım başka ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim evde tedavi için

 7. Gabız yaptıgım zaman makatta agrı ve peçetede cok az bir kan oluyor PROCTOLOG kremini kullandım 6 7 aydır ama bir sonuç alamadım sizin tavsiyeniz nedir hocam?

  • Anal Fissür Doktor

   makat çatlağında etkin bir krem değil kullandığınız ve makat çatlağınız kronikleşmiş.botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatın risklerini yaşamadan tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. Benimki sadece iki gündür var ondan önce hiçbirşey yoktu hiçbirşey de olmadi basur olabilirmi

  • Anal Fissür Doktor

   kabızlık,tuvalette uzun kalma ve ıkınma gibi alışkanlıklarınız varsa hemoroid olabilir yoksa anal apsedir,gecikmeden muayene olmanız gerekir
   Op.Dr.Seher Şirin

 9. Benimde böyle sorunum var ne yapmam gerekiyor makatta yara var

  • Anal Fissür Doktor

   size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu dğeerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 10. Merhaba ben 50 yaşındayım 20 gün önce kapalı rahim ameliyatı oldum ..ameliyat sonrası mide ağrısı çok oldu şimdi bağırsak problemrim var.Dün bağırsaklarımda aşırı gaz hareketleri vardı zorlama olmadığı halde makattan kanama oldu.çok korktum hatta ısrarı yaparken bile bu kanama oldu .Ne yapmalıyım. .şu anda yok ama tuvalete gitmeye korkuyorum ..Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir