Nitrogliserinli Krem

Makat çatlağı tedavisinde hastanın kullanabileceği 2 grup ilaç vardır bunlardan biri anestol  ile birlikte kullanılan  Rectoderm ( anrecta ve rectogesic aynısıdır) kremdir. Rectoderm yerine eczacının yaptığı aynı içerikli nitrogliserinli kremler kullanılmaktadır.
Diğeri ise tek ilaç olarak kullanılan ve tedavide yeterli olan Anuflex Merhemdir.
Anuflex Merhem tek ilaçla daha iyi başarı sağladığı için ayrıntısını incelemeden hangi ilacı alacağınıza karar vermeyin.
Bu yazı yazıldıktan sonra anal fissür tedavisi için geliştirilmiş 3 ilaç piyasaya verildi, bunların ikisi kas gevşetici özellik arz eden nitrogliserinli merhem Rectodem ve Anrecta merhem diğeri aynı etkiyi bitkisel kas gevşeticilerle elde eden ve kas gevşetmeye ek olarak bölgesel uyuşturucu etkisi de olan Anuflex Merhemdir. Anuflex aynı anda Anestol merhem etkisini ve nitrogliserinin kas gevşetme etkisini de gösterir.

Muayeneye giden hastaların büyük çoğunluğuna doktor hastanın beklentisini karşılamak için proctoglivenol, kortos, daflon, proctolog gibi ürünler yazmaktadır ancak bunların hepsi hemoroid ilacıdır ve anal fissurde hiçbir yarar sağlamaz hatta özellikle fitil koymak hasta için eziyet olmaktadır.

Gliseril Trinitrat Krem Fiyat

Gliseril trinitrar nitro gliserinle aynı maddedir sadece isim farklılığı vardır. Rectoderm merhem tek marka olması sebebinden kaynaklanan bir şekilde 92 TL gibi yüksek bir rakama satılmaktadır. Eczaneler bu konuda daha insaflı olup aynı ilacı uygun fiyat ile satmaktadır. Bu konuda konumu gereği en fazla ilaç yapan Aslı Eczanesinden her an gidip alabilirsiniz. İstanbul dışında yaşıyorsanız eczacidemetsari @ gmail.com dan maille sipariş verebileceğiniz gibi 0212 280 6400 nolu telefondan sipariş vermeniz halinde 1-2 gün içinde 48 TL karşılığında kapınıza teslim edebilmektedir.

Anal fissürünüz varsa anestol krem ve nitrogliserinli kremler kullanarak hastalığınızdan % 40-50 ihtimalle kurtulabilirsiniz buna ek olarak kabızlığın engellenmesi ve sıcak su oturma banyosu başarıyı daha da artırır.Gerek anestol gerekse nitrogliserinli ilaçlar makatın dışına ve hafifçe ağzına sürülür unutmayın tüple veya fitil olarak makatın içine verilen ilaçlar makat çatlağınıza en küçük yarar sağlamaz çünkü içeri uygulanan ürünler sadece iç hemoroid tedavisinde kullanılır anal fissur tedavisi için değildir.

Nitrogliserinli Krem Nasıl Etki Eder

Makat çatlağında en önemli sorun çatlak sebebiyle makat kaslarının aşırı kasılmasıdır bir anlamda makata kramp girmesidir, nitrogliserin bu spazmı açarak makatı rahatlatır ve fissure iyileşir. Aslında ameliyatta da botox enjeksiyonunda da amaç aynı kası gevşetmektir. Anestol ise çatlaktan olacak acıyı azaltır.

Nitrogliserin Merhem Nasıl Kullanılır

Uyuşturma yani acıyı azaltma etkisi olmadığı için öncesinde Anestol Pomad kullanılmalıdır, tek başına yetersiz kalır. Kas kasılması dışkılamayı takiben ortaya çıkıp saatlerce sürdüğü için dışkılamadan hemen sonra anüsün dışı ve içine sürülmelidir. Böylece kaslar gevşer ve daha az ağrı olur. Miktar olarak serçe parmağın son boğumunun yarısı kadar süreülebilir. Mercimek kadar önerilse de o kadarı etkili olmayabilir.
İlaca bağlı baş ağrısı veya tansiyon düşme problemi yaşanırsa miktar azaltılmalıdır.

Nitrogliserinli Kremlerin Yan Etkileri

Hayati önemi olmayan ama hastayı ciddi düzeyde rahatsız eden yan etkileri vardır. En sık görülen yan etkisi baş ağrısıdır ve dayanılmaz düzeylerde olabilir hatta hasta ilacı kesmek zorunda kalabilir. Neredeyse her hastada baş ağrısı olur ama hepsinde ilacı bırakacak kadar şiddetli değildir. İkinci sıklık ta tansiyon düşüklüğüdür ancak bu o kadar rahatsız etmez hasta birkaç dakika dinlenince düzelir. Tansiyon düşüklüğü çok belirgin olup hastanın tuvalette düşmesine neden olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü çok belirgin olsa da öldürücü olmaz. Nitrogliserinli merhem yerine yaklaşık aynı kas gevşemesini sağlayabilen bitkisel makat çatlağı ilaçlarında bu tür yan etkiler görülmez.

Nitrogliserinli Krem Yapan Eczaneler

212 325 17 43 Aslı Eczanesinden temin edebilirsiniz, telefonla bildirmeniz halinde adresinize kargoyla teslim edilmektedir.

83 comments

 1. Ankara’da Nitrogliserinli Krem Yapan Eczane var mı? Yada telefon sipariş verebileceğimiz başka bir eczane?

 2. Hocam iyi akşamlar benim sorunum bende anal fisul catlaginada ameliyat oldum üç hafta oldu herşey iyi tuvalete gittimmi ağrım olmuyo duzenede girdi kabizligim lifli sebzelerle besleniyom ekmegi yemiyom ama bende bişey başladı tuvalete gittikden yarım saat sonra bı ağrı ve yanma ameliyat yerimde acaba enfeksiyon mu kaptım ondanmi oluyor ne yapmam lazım

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissür tarif ediyorsunuz muayene ile değerlendirmek gerekir.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.tedavinizi botulinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam doktora gittim ve makatında Yırtık var dedi ve 2 krem önerdi ,Anestol ve Anrecta ikisini aynı anda kullana bilirmiyim? ve hangi zaman aşamasıyla kullanmam lazım?,mesela ilk anestolu sürüp 1 saat aradan sonra Anrectayi sürsem olurmu ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.