Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Rectoderm

Anal fissür tedavisi için kullanılan rectoderm krem benzeri ilaç yıllar önce rectogesic adıyla bir ilaç ithal ediliyordu. Pahalı olması ve beklenen düzeyde başarı göstermemesi sebebiyle kullanıcı sayısı azalmış ve zamanla ithalatı durdurulmuştu.
Anuflex Merhem ile ilgili ayrıntılı araştırma yapmadan anal fissür ilacı almayın ve de denemeyin.
Bu açığı gören bir firma rectoderm adıyla piyasaya % 0.4 nitrogliserinli merhem sürdü. Ancak fiyat bu üründe de beklenenden pahalı olarak belirlendi. Aynı merhemin eczanede hazırlanan şekli ( ki daha pahalı olması beklenir) 30-50 TL, aynı etkileri gösteren hatta ek olarak uyuşturma etkisi de olan Anuflex Merhem 49.50 TL iken rectoderm fiyatı 119 TL bir diğer sorun da SSK nın ödeme durumudur, rectoderm SGK tarafından karşılamamaktadır. Bu kadar pahalı olması hastalar açısından rahatsız edici olmaktadır.

Rectoderm Neden Baş Ağrısı Yapar

İçeriğindeki nitro gliserin beyin damarlarında genişleme yapar ve baş ağrısına neden olur, hastaların önemli bir kısmı dayanılmaz baş ağrısı sebebiyle ilacı bırakmak zorunda kalır. Rectoderm de % 0.4 bulunan nitro gliserin % 0.2 olarak hazırlandığında baş ağrısı sorunu tama yakın biter. % 0.2 nitro gliserinli krem Eczacı Demet Sarı tarafından hazırlanıp hastaya gönderilmektedir. Evinizde otururken eczacidemetsari @ gmail.com üzerinden ya da 02122806400 no telefondan sipariş vermeniz halinde kapınıza kadar teslim edilmektedir. % 0.2 rectoderm üretilmemektedir.

Rectogesic Türkiyede Bulunmuyor
Hekim olarak bizde hastalara çözüm üretebilmek amacıyla yaklaşık aynı içeriği eczacılara karışım şeklinde hazırlatarak hastalara reçete ettik ve özellikle çok pahalı ilaç alacak durumu olmayanlara yazmaya devam ediyoruz.

Anal Fissür Tedavisi İçin Rectoderm

Rectoderm krem anal fissür tedavisinde daha çok erken dönem yani ilk birkaç gün içinde % 20-30 hastada kısmi rahatlama sağlayabilir. Ancak kronikleştikten sonra pek etkili olması beklenmez bu sebeple makatınızda çatlak olduğu yönünde şüpheniz varsa en kısa sürede dışkılama alışkanlığınızı düzenlemeli ve tedavi başlamalısınız. Cevap alamadınızsa ısrar etmeden ameliyat yada botox yaptırmalısınız.

IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi
Anuflez Merhem veya Rectoderm yeterli gelmemesi durumunda en etkili ikinci tercih Botox tedavisi araştırılmalıdır. idea klinik Anal Fissür Tedavi Merkezinde 1 dakika içerisinde uygulanan botox enjeksiyonu ile % 98 ihtimalle hastalığınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Anal Fissür İlaçları

Anal fissürün hapla tedavisi yoktur. Ve şu ilaçlar kullanılmaktadır.

Rectodem Kullanımı

Rectogesic adlı ilacın benzeridir. Rectodem merhem makat çatlağı için geliştirilmiş en etkili ilaçtır, burada en etkili derken yanlış değerlendirmemek gerekir. Şöyle ki ; makat çatlağına en etkili ilaç denince sanki % 100 etkiliymiş gibi algılanabilir ne yazık ki böyle değil. Erken dönem yani fissür başladıktan sonraki 2 hafta içerisinde rektoderm kullanımı % 30- 40 hastada tama yakın düzelme sağlar, % 60-70 hastada kronikleşir yani hiçbir etkisi olmaz. İlk iki haftadan sonra yani müzmin çatlak oluştuktan sonra rectodem kullanımı neredeyse hiç etki etmez.

Rectoderm Nasıl Kullanılır 

Anestol merhem ile birlikte kullanılması önerilir. Şu şekilde kullanımı en iyi sonuç alınmasını sağlar. Tuvalete girilmeli, 3-4 dakika sıcak su oturma banyosu yapılmalı kalkıp anestol merhem derinlemesine sürülmeli, 3-4 dakika bekledikten sonra dışkı yapılmalı, sonra tekrar sıcak suya 3-4 oturmalı ve rectoderm uygulaması sonrası tuvaletten çıkılmalıdır.

Rectoderm Ne Kadar sürülür ?

İlacın prospektüsünde mercimek kadar sürülür yazsa da bu miktarı o kadar alana dağıtmak imkansızdır ve hiçbir etkisi görülmemektedir. Serçe parmağın son yarsısı kadar sürmek en etkili miktardır. rectoderm yan etkileri
Rectoderm Kullananlar

Kesinlikle bu dönemde kabızlığı engellemelidir yoksa ilacın başarısı daha da düşer yada kısmen düzelse de ilk kabızlıkta hastalık % 85 ihtimalle yeniden başlar. Diğer taraftan aşırı ishal de aynı sorunu yaratacağından ishalden de korunulmalıdır, ishal yapıcı ilaç alınıyorsa dozu doğru ayarlanmalıdır. Acı yemek ciddi sorun yaratmaz ancak yanma hissi artacağı için 2-3 hafta tüketilmemelidir.

Rectoderm Yan Etkileri

En rahatsız edici yan etkisi baş ağrısı, en tehlikeli yan etkisi tansiyon düşmesidir. Tansiyon düşmesi seyrektir ama tehlikelidir çünkü hasta tuvalette yığılıp kalabilir. Baş ağrısının bir tehlikesi yoktur ama ciddi düzeyde rahatsız edicidir. Her ikisini de önlemenin tek yolu ilaç dozunu azaltmaktır. Önceki kullanılan miktarın yarısına yine yan etkiler devam ederse yine yarısına düşürülmelidir.

Rectoderm Baş Ağrısı

Çok sık rastlanan yan etkisidir, neredeyse her hastada görülür ancak bu hastaların bir kısmında baş ağrısı dayanılmaz düzeylerde olduğu için hasta ilacı bırakmak zorunda kalır.Bu uygulamalarla makat çatlağı düzelmediyse o zaman daha etkili yöntemlere geçilmelidir. Bunlar tercih sırasına göre

rectoderm kullanımı
Botoks enjeksiyonu
Ve
Ameliyattır.
Her ikisi için de ayrıntılı sayfalar olmakla birlikte özetle şunlar söylenebilir.
Çatlağa Botoks Enjeksiyonu ; ilaç makat kasının içine yapılır, gevşemesi istenen kas 5-6 ay süreliğine felç olur bu sürenin ilk 1-2 ayı içerisinde hastalık düzelmiş olur. Başarısı % 95 ler düzeyindedir ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.
Çatlak ameliyatı; Tek ameliyat vardır kapalı ve açık olarak uygulanır, hasta rahatlığı açısından kapalı yöntem tercih edilir. Başarı şansı % 99 lar düzeyindedir.

Op Dr Seher Şirin

rectoderm ne kadar sürülür

 

 

 

188 Comments

Add a Comment
 1. rectodermin %01liği yok %04lüğü var

 2. hekimim binde bir kullaıyorom binde iki yapsam nasıl olur

 3. 05426210888 nolu telefondan ulaşabilirsiniz

 4. Mail tekrar gönderebilirmisiniz birde telefon numaranızı almak istiyorum teşekkürler.

 5. uyguladığınız dozu azaltmalısınız

 6. Cok ilginç bir krem
  Makat kaslarim damarlarim gevseyip fissur iyilessin diye makatima sürüyorum ama bu lanet krem gidiyor beyin damarlarimi gevsetiyor ve beynim zonkluyor. Fissur agrimami aglayim kafamdaki zonklamayami aglayim. Makat neredee beyin nerede bu krem beyine nasıl etki ediyor Yoksa ben mi yanlış kullaniyorum anlamadım.

 7. Hocam rectodermden(103 tl) daha ucuz krem olan Anrecta(88 tl.) dan bahsetmelisiniz yazinizda. Boylece rekabet olur fiyatlar daha da iner. Belki sgk karsilamaya baslar.

 8. anüs dışına sürmeden ,anal kanala içeri uygulamalısınız.2,5 cm çok fazla olur ve başağrısı yapar
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?