Rectoderm: Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Makat çatlağının, cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılması halinde, reçetenizde yer alması muhtemel kremlerden biri Rectoderm: kas gevşetici etkisi ile çatlağı iyileştirmeyi hedeflemektedir.

Rectoderm krem

Lütfen dikkat bu ürünü kullanmadan önce mutlaka bir genel cerrahi (proktoloji) uzmanına muayene olmalısınız. Doktorunuzun anal fissür teşhisi koyması ve reçete etmesi sonucunda kullanmalısınız.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da size en yakın proktoloji uzmanına ulaşmak ve sorularınızı iletmek isterseniz aşağıda yer alan WhatsApp butonuna tıklayarak hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

Genel cerrahi uzmanları

Nitrogliserinli kremler kategorisinde, Türkiye’de ilk olarak ithal bir marka olan Rectogesic yer aldı. Sonrasında Rectoderm ve Anrecta gibi markalarla çeşitlilik çoğaldı. Her 3 üründe %0,4 oranında Gliseril trinitrat içermekte ve boyut olarak 30ml tüp şeklinde takdim edilmektedir.

Türkiye’de Nitrogliserinli kremlere ek olarak, bitkisel içerikli Anuflex ve diltiazem içerikli Locafen bulunmaktadır. Konumuz Rectoderm olması nedeniyle, şimdilik onları geçiyorum. (1).

Yazının devamında, Rectoderm ürün bilgisi, etki mekanizması, kullanım şekli, yan etkileri ve rectoderm fiyat bilgilerine yer vereceğiz.

Rectoderm Nedir?

Anal fissür tedavisi için geliştirilmiş, etken madde olarak %0,4 Nitrogliserin (gliseril trinitrat) içeren beyaz renkli merhemdir. Ürün gruplarına baktığımızda, vazoprotektif yönü ile damar koruyucu, vazodilatör yönü ile damar genişletici etkisi olduğunu görüyoruz.

Rectoderm Nediir

Rectoderm Ne İçin Kullanılır?

Başta makat çatlağı olmak üzere, ragad dediğimiz anüs içerisinde yer alan hafif çiziklerin tedavisinde de etkisi bulunmaktadır.

Anal fissür (makat çatlağı) probleminde en önemli sorun: iç sfinkter kasının kontrolsüz kasılması ve buna bağlı olarak gevşeyememesidir. Rectoderm krem içeriğindeki %0,4 gliseril trinitrat ile kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır. (2).

Tedavide başarı oranı %30 ile %60 arasında olmaktadır. Bu nedenle Rectooderm ya da diğer kremleri kurtarıcı gibi görmemek lazım. 2 Hafta kadar deneyerek sonuca göre hareket etmek gerekir. (3).

Rectoderm Nasıl Kullanılır?

Topikal krem olması nedeniyle bölgesel olarak kullanılması gerekir. Rectoderm krem, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe günde 2 defa anüs iç kısmına, dairesel olarak uygulamanız gerekir.

Dışkılama sonrası, cici parmağınızın son boğumun yarısı kadar kremi alarak anüs iç kısmına (1, 1,5 cm içeriye) sokarak anüse uygulamanız gerekir. Anüs dışına, çevresine sürmek bir işe yaramaz. Direkt olarak anüs iç kısmı ve sfinkter kasına etki etmesini sağlamalısınız.

Lütfen dikkat kremi süreceğiniz parmağınıza mutlaka bir eldiven ya da benzeri bir koruyucu takmalısınız. Parmağınızdan emilimi nedeniyle baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verir. Rectoderm yan etkileri kısmında bu detayı geniş şekilde ele alacağız.

Anestol Pomad İle Birlikte Kullanabilirsiniz.

Anal fissür, dışkılama esnasında dayanılması güç bir ağrıya sebep olmaktadır. Dışkı, fissüre temas etmesi ile birlikte hastaların tabir ile “sanki cam ile kesiyormuş gibi” can yanması oluşur.

Makat ağrısı için anestol pomad

Rectoderm krem bu tür ağrıların giderilmesinde tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle doktorunuz Anestol ya da farklı bir bölgesel uyuşturucu krem reçete edebilir. Bu kremler dışkılama öncesi (3-4 dakika önce) kullanılarak ağrının minimal olması sağlanır. (4).

Anuflex gibi bitkisel kremlerde, bölgesel uyuşturma imkanı sağlayan karanfil yağı olması nedeniyle ayrıca Anestol kullanmak gerekmez.

Rectoderm Yan Etkileri Nelerdir?

Çok yaygın olarak (10 hastanın en az birinde) çok şiddetli baş ağrısı şikayeti görülmektedir. Ayrıca baş dönmesi ve mide bulantısı da bulunmaktadır. Ve tabii ki unutmamanız gereken bir diğer yönü ise seyrekte olsa tansiyonu düşürmektedir. (5).

Rectoderm yan etkileri ile ilgili olarak kullanma talimatı kısmına mutlaka göz atmalısınız; yan etkileri kadar dikkat edilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır.

Ruhsat sahibi olan GENERİCA İlaç tarafından hazırlanan, Rectoderm kullanma talimatı bilgilerine aşağıda yer alan linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.generica.com.tr/images/Documents/ProductInstruction/6b6ee2a3-876b-4731-af67-6a8408b2d12f.pdf

Neden Baş Ağrısı Yapar?

İçeriğindeki nitro gliserin beyin damarlarında genişleme yapar ve baş ağrısına neden olur. Hastaların önemli bir kısmı dayanılmaz baş ağrısı sebebiyle ilacı bırakmak zorunda kalır.

Rectoderm de %0.4 bulunan nitro gliserin % 0.2 olarak hazırlandığında baş ağrısı sorunu ortadan kalkabilir. Peki, %0,2 nitro gliserin içeren kremi nasıl hazırlatacağız? Tecrübeli eczacılar bu konuda size yardımcı olmaktadır.

Rectoderm Fiyatı Ne Kadar?

Tüm ürünler gibi düzenli olarak zamlanmaktadır. 21 Şubat 2020 tarihinde belirlenen tarifeye göre şuan 184,86 TL’ye satılmaktadır. Geri ödeme kapsamında değildir.

Fiyat değişimleri ile ilgili güncel bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://www.ilacrehberi.com/v/rectoderm-04-rektal-merhem-30-g-e56c/ilac-fiyati-2020/

Makat Çatlağı Kremi İle Geçmezse Ne Yapmalı?

Rectooderm ya da diğer makat çatlağı kremlerinin %100 başarı sağlaması mümkün değildir. Bu nedenle kullandığınız ürün sizde olumlu etki etmeyebilir. Bu beklenen olası bir durumdur.

Böylesi bir durumda diğer tedavi yöntemleri planlanması gerekir. Kremlerin işe yaramadığı durumlarda başka bir ameliyatsız tedavi yöntemi olan Botox düşünebilir. Ya da kremler ile vakit kaybetmeden de botoks uygulanabilir. (6).

Botoks ile tedavi yöntemi

Dilerseniz makat çatlağı ameliyatı ile de sağlığınıza kavuşursunuz; ameliyat sonrasında dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi istenmeyen durumlar maalesef yaşanabilmektedir. O nedenle önceliği, cerrah dışı yöntemlere vermenizi öneririz.

Daha fazla bilgi için Op. Dr. Atilla Kaya’nın “Makat Çatlağı Kremi: Fiyatları, Etkileri ve Kullanım Bilgisi” ile ilgili yazısına ve aşağıda yer alan kaynaklara da göz atmanızı öneririm.

KAYNAKLAR

1. Gagliardi, G., Pascariello, A., Altomare, D. F., Arcanà, F., Cafaro, D., La Torre, F., … & Vasapollo, L. (2010). Optimal treatment duration of glyceryl trinitrate for chronic anal fissure: results of a prospective randomized multicenter trial. Techniques in coloproctology, 14(3), 241-248.

2. Bakanlığı, T. S. ANAL FİSSÜR TEDAVİSİNDE TOPİKAL GLİSERİL TRİNİTRAT, LATERAL İNTERNAL SFİNKTEROTOMİ VE ANAL DİLATASYON TEDAVİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI.

3. Watson, S. J., Kamm, M. A., Nicholls, R. J., & Phillips, R. K. S. (1996). Topical glyceryl trinitrate in the treatment of chronic anal fissure. British journal of surgery, 83(6), 771-775.

4. Aksoy, H. M., Aksoy, B., & Öç, B. (2017). Topikal lidokainin bilateral otoplasti sütür alınması klinik modelinde ağrıyı azaltmada etkinliğinin değerlendirilmesi. Genel Tip Dergisi, 27(4).

5. Gönener, A. (2015). Baş ağrılılarda aerobik dayanıklılık egzersizlerinin yararlılığı.

6. Maria, G., Cassetta, E., Gui, D., Brisinda, G., Bentivoglio, A. R., & Albanese, A. (1998). A comparison of botulinum toxin and saline for the treatment of chronic anal fissure. New England Journal of Medicine, 338(4), 217-220.

202 Yorum

 1. hekimim binde bir kullaıyorom binde iki yapsam nasıl olur

 2. Mail tekrar gönderebilirmisiniz birde telefon numaranızı almak istiyorum teşekkürler.

 3. Hüseyin sekeroglu

  Cok ilginç bir krem
  Makat kaslarim damarlarim gevseyip fissur iyilessin diye makatima sürüyorum ama bu lanet krem gidiyor beyin damarlarimi gevsetiyor ve beynim zonkluyor. Fissur agrimami aglayim kafamdaki zonklamayami aglayim. Makat neredee beyin nerede bu krem beyine nasıl etki ediyor Yoksa ben mi yanlış kullaniyorum anlamadım.

 4. Hocam rectodermden(103 tl) daha ucuz krem olan Anrecta(88 tl.) dan bahsetmelisiniz yazinizda. Boylece rekabet olur fiyatlar daha da iner. Belki sgk karsilamaya baslar.

 5. hocam recdorem aldım üzerinde 2.5 santim yazıyor o kadar çıkarmalımıyım içinden botoxda yaptırdım bir zararı olurmu botox a recdoremde kullanıyorum ölçümü 2.5 santimmi

  • Anal Fissür Doktor

   anüs dışına sürmeden ,anal kanala içeri uygulamalısınız.2,5 cm çok fazla olur ve başağrısı yapar
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Merhabalar hocam benimde bir sorum olacaktı. Sadece ameliyat olmadan botox ile durumuma bakılabilir mi?

 7. Rectoderm kulak cinlamasina neden olurmu,kulak bolgesindeki damarlarda kalici benisleme yaparmi.

 8. Rectoderm emzirirken kullanılabilir mi, çok kötü durumdayım

 9. Yeriniz nerde ozel sigorta gecerlimi

 10. Hocam botoks tedavisi nasıl oouyor acaba

  • Anal Fissür Doktor

   Kronik anal fissürde botox çok ince bir iğne ile spazm yapmış kasa enjekte edilmekte ve o kasın geçici olarak felç edilmesi sağlanmaktadır.Böylece gevşeme ile anal kanal basıncı düşmekte ve kan dolaşımı düzelince yara iyileşmektedir.Bu girişimde felç edilen kas yaklaşık 4 ay sonra tekrar çalışmaya başlamakta ve anatomik bozukluk oluşmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında kronik anal fissürde botox tedavisi makat’ın anatomi ve fonksyonel yapısına daha uygun görünmektedir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir