Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi

Her hastalığın birden fazla tedavi yöntemi ve bu yöntemlerin de birden fazla alternatifi vardır, zaman içinde gelişen teknolojiler ve yapılan bilimsel çalışmalar her zaman daha iyiyi elde etme amaçlıdır. Buradaki en önemli şey hastanın beklentilerinin karşılanması ve hastaya zarar verilmemesidir. Hipokrat’ın dediği gibi “önce zarar verme” mantığı tedavide temel mantığı oluşturmalıdır.

Daha fazla fotoğraf ve video için instagram.com/analfissur

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi

Hastaya şunları sunmalıdır;
– Dışkı kaçırma, gaz kaçırma riski olmamalı,
en etkili makat çatlağı merhemi– Fazla ağrı çekmemeli,
– Makatta deformasyon gelişmemeli
– İş gücü kaybı en az olmalı
– Tekrar ihtimali düşük olmalı
– Kanama az olmalı
– İltihap riski düşük olmalı
– Olabildiğince ekonomik olmalı
– Hasta resmi sağlık güvencesinden yararlanabilmeli
– Rahat ulaşılır olmalı

Tüm bu parametreleri içeren tek tedavi yöntemi olamaz ama bunlardan en fazla içeren ler şöyle sıralanabilir.

En İyi Makat Çatlağı İlacı

en etkili anal fissür kremi

Başka yere muayene olmuş düzelmediği için kliniğimize gelmiş vakaların önemli çoğunluğuna kortos veya benzeri hemoroid fitili yazılmış olduğunu görüyoruz, anal fissürün fitille tedavisi yoktur zaten bu amaçla üretilmiş fitil de yoktur, hastaya bir şey yazmış olmak için yazılır. Benzer şekilde yine sıkça benzer markaların hemoroid kremlerinin yazıldığını görüyoruz ve ne yazık ki bunların da işe yarama ihtimali yoktur çünkü alışıla gelmiş hemoroid ilaçlarıdır.
Makat çatlağı ilacı iki etkiye sahip olmalıdır, acı ve ağrıyı alma, makatın kasılmış kaslarını gevşetme.

Anuflex Merhem

Tek ilaçla iki etki elde edildiği için en etkili ilaçtır. Hem uyuşturma hem de kas gevşetme etkileir vardır. Anestol gibi tuvaletten önce rectoderm gibi tuvaletten sonra kullanılır. İki ilaç yerine tek ilaç kullanarak daha yüksek başarı elde edilebilir.
Bunlar en etkili çatlak kremleridir buna rağmen hastalığın başladığı ilik 1-2 haftalık dönemde etkilidir ve % 30-40 kadar hastada tam düzelme sağlar. Müzminleşmiş vakalarda etkisi olmaz.

Anestol pomad

Sadece uyuşturucu etkisi vardır, bu uyuşturucu etkisi sayesinde dışkılarken olan acı azalır. Tvalet yapmadan bir kaç dakika önce kullanılır.

Anrecta ve Rectoderm

Kas gevşetme etkileri vardır, birbirinin aynı iki ilaçtır. Nitrogliserin içeren krem (eczanede yaptırılabilir) olarak bilinirler. Dışkılama bittikten sonra kullanılır.

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi
makat neden çatlar

Üzerinde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmış botox enjeksiyonudur, yukarda sayılan maddelerden sadece sağlık güvencesinden yararlanma maddesi dışındaki tüm maddeleri kapsar. Gelişmiş ülkelerde sigorta karşılarken Türkiye de karşılamamaktadır. Ameliyata yakın bir başarısı vardır ancak basit bir enjeksiyondur ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Botoxla tedavi ameliyata yakın başaırı sağlatken ameliyattan kaynaklanabilecek yan etkilerin hiçbirini yapmaz. Son derece güvenidir. Makatın kaslarından birini feda etmek gerekmemekte, vücudun anatomik bütünlüğü korunmaktadır. Kas kesilmediği için ameliyattan sonra hastaların korkulu rüyası olan kalıcı gaz dışkı kaçağı botoxta asla olmaz.

En İyi Makat Çatlağı Ameliyatı
makat çatlaması

LİS ameliyatıdır. Kapalı ve açık olmak üzere 2 yöntem vardır. Bunlardan kapalı olan yukarıdaki maddelerin büyük kısmını karşılar ve hastaya bir çok avantaj sunar. Anüste yapılan deri kesiği olabilecek en küçük düzeyde olduğu için ağrı minimal olur, kanama, iltihaplanma gibi sorunlar en az düzeyde kalır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır, sürekli kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve anüs gevşetilir. Anüs gevşeyince fissür doğal olarak iyileşir.

Eskiden uygulanan fissürektomi ameliyatı artık büyük oranda ter edilmiştir. Tek başına yapılmaz ancak kası kesme ameliyatına ek olarak yapılabilir. Burada amaç ortaya çıkan memeyi de almaktır.
Bu paragrafta lazerden de söz etmezsek eksik olur. Dünyanın hiçbir yerinde söylenmeyen bu uygulama Türkiye’de insanların kafasındaki ”lazer” kelimesini kullanmak için bazı klniiklerce öne çıkarılmaktadır. Oysa bütün dünyada uygulanan yöntem aynıdır LİS ameliyatıdır.

Fissür Flep Ameliyatı

Yine bütün dünyada terk edilmiş ama Türkiye’de 1-2 kişinin ”fissürün üzerine doku kaydırıyorum” diyerek yaptığını söylediği bir ameliyattır. Tekrarı çok yüksek olduğu ve daha önemlisi anüste sürekli devam eden ıslaklık olması (wet anus) sebebiyle terk edilmiştir.
Flep yani doku kaydırma şu şekilde yapılırdı; Bağırsağın sonm kısmı rektumdan bir parça deri (mukoza) çekilerek fissürün üzerine dikilir. Bir parça bağırsak derisi anüsün dışına kadar taşar. Bağırsaktan sürekli sıvı salgılandığı için anüs her zaman ıslak kalır bu da hastayı rahatsız eder.

Sorunuza cevap bulamadınızsa sayfanın sonundaki yorum kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

 

102 Comments

Add a Comment
  1. apse olabilir,muayene olmalısınız,gecikmeden tedavi olmalısınız

  2. Hocam 17 yasindayim ve makat bolgemde 3 parmak genisliginde sislik ve cok agrı yanma var bunun nedeni ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?