En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Hangisi? Krem, Botox, Ameliyat!

Anal fissür tedavisi, cerrahi dışı (ameliyatsız) ve cerrahi yöntemler dediğimiz (ameliyat) ile yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler arasında kremler ve botox enjeksiyonu ön plana çıkmaktadır. (1).

En iyi anal fissür tedavisi hangisi?

Ameliyatta ise dünyada altın standart kabul edilen LİS ameliyatı tercih edilir, lazer kelimesiyle hastanın aklını çelmek etik bir yaklaşım değildir.

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?

En başarılı tekniği belirlerken aşağıda yer alan listeyi kriter olarak göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadece tedavi değil, sonrası süreçte önemlidir. (2).

 • Dışkı kaçırma, gaz kaçırma riski olmamalıdır.
 • Hasta fazla ağrı çekmemelidir.
 • Makatta deformasyon gelişmesi gerekir.
 • İş gücü kaybı olmaması ya da minimum olması gerekir.
 • Tekrar ihtimali düşük olmalı
 • Kanama az olmalı ya da hiç olmaması gerekir.
 • İltihap riski düşük olmalı
 • Tedavi ücreti ekonomik olmalı
 • Hasta resmi sağlık güvencesinden yararlanabilmeli

Tüm bu parametreleri içeren tek tedavi yöntemi olamaz. Bunlardan birden fazlasını bir arada sunan tedavi yöntemlerini görelim.

Makat Çatlağı İlacı İşe Yarar mı?

Başka bir sağlık merkezinde muayene olmuş ve iyileşmediği için kliniğimize gelmiş vakaların önemli çoğunluğuna kortos veya benzeri hemoroid fitili yazılmış olduğunu görüyoruz. (3).

Makat çatlağının fitil ile tedavisi yok ve zaten bu amaçla üretilmiş fitil de yoktur. Hastaya bir şey yazmış olmak için reçete edilir. Benzer şekilde yine sıkça benzer markaların hemoroid kremlerinin yazıldığını görüyoruz ve ne yazık ki bunların da işe yarama ihtimali yoktur çünkü alışıla gelmiş hemoroid ilaçlarıdır.

Makat çatlağı ilacı iki etkiye sahip olması gerekir. Acı ve ağrıyı hafifletme yanı sıra makatın kasılmış kaslarını gevşetmesi gerekir. Bunu fitil vs ile sağlamanız mümkün değildir.

Makat Çatlağı Kremi Kullanabilirsiniz

Anal fissür hastalarının, tedavisinde kremlerin etkili bir yeri vardır. Tabii ki başarı oranları %100 olduğunu söyleyemeyiz. Sadece deneme ile hareket etmek gerekir. Etki etmemesi halinde farklı bir tedavi uygulanması gerekir.

Anuflex Krem

Tek ilaçla iki etki elde edildiği için en etkili ilaçtır. Hem uyuşturma hem de kas gevşetme etkileri vardır. Anestol gibi tuvaletten önce rectoderm gibi tuvaletten sonra kullanılır. İki ilaç yerine tek ilaç kullanarak daha yüksek başarı elde edilebilir.

Makat çatlağı kremi

Bunlar en etkili çatlak kremleridir buna rağmen hastalığın başladığı ilik 1-2 haftalık dönemde etkilidir ve % 30-40 kadar hastada tam düzelme sağlar. Müzminleşmiş vakalarda etkisi olmaz.

Anestol Pomad

Makat çatlağı tedavisinde çok etkili bir yeri yoktur. Sadece uyuşturma, ağrı kesici etkisinden yararlanmak gerekir. Dışkılamadan (2-3 dakika) önce kullanarak ağrının minimal düzeyde olmasını sağlarsınız. Anuflex kullanacaklar için gerek yoktur. Rectoderm, Rectogesic, Anrecta kullanacaklar için Anestol birlikte kullanılması gerekir. (4)

Anestol pomad

Anrecta, Rectoderm ve Rectogesic Krem

Makat çatlağı kremi olarak kullanabileceğiniz bir diğer krem çeşidi ise nitrogliserin içerikli ürünler olmaktadır. Türkiye’de bu alanda 3 farklı marka olan Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta bulunmaktadır. (5).

Rectoderm merhem

Etken madde olarak %0,4 nitrogliserin (gliseril trinitrat) içermektedir. Bu ürünlerin amacı makat kasını gevşetmeye çalışmaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde BOTOX

Ameliyatsız, makat çatlağı tedavileri arasında kremler yanı sıra Botoks olduğunu belirtmiştim. Kremlere göre daha etkili bir yöntemdir. Üzerinde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmıştır. (6).

Botox uygulaması

Yukarıda sayılan (En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?) maddelerden sadece sağlık güvencesinden yararlanma maddesi dışındaki tüm maddeleri kapsar.

Gelişmiş ülkelerde sigorta karşılarken, Türkiye’de SGK karşılamamaktadır. Ameliyata yakın bir başarı oranı var; ancak basit bir enjeksiyondur ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Botoks ile tedavi ameliyata yakın başarı sağlarken, ameliyattan kaynaklanabilecek yan etkilerin hiçbirini içermez. Son derece güvenlidir. Makat kaslarından birini feda etmek gerekmediği gibi vücudun anatomik bütünlüğü korunmaktadır. Kas kesilmediği için ameliyattan sonra hastaların korkulu rüyası olan kalıcı gaz ve dışkı kaçağı sorunu oluşmaz.

Tedavi sürecinde kabızlık sorununun mutlaka çözülmesi önerilmektedir. Kabızlık ve çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi almak için www.sagliktakvimi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde, ameliyat olarak uygulanan: kapalı ve açık olmak üzere 2 yöntem vardır. Bunlardan kapalı yöntem olan kısa adıyla LİS (Lateral internal sfinkterotomi) yukarıdaki maddelerin büyük kısmını karşılar ve hastaya bir çok avantaj sunar. (7, 8).

Makat çatlağı ameliyatı

Anüste yapılan deri kesiği olabilecek en küçük düzeyde olduğu için ağrı minimal olur, kanama, iltihaplanma gibi sorunlar en az düzeyde kalır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır, sürekli kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve anüs gevşetilir. Anüs gevşeyince fissür doğal olarak iyileşir.

Eskiden uygulanan fissürektomi ameliyatı artık büyük oranda terk edilmiştir. Tek başına yapılmaz ancak kası kesme ameliyatına ek olarak yapılabilir. Burada amaç ortaya çıkan memeyi de almaktır.

Bu paragrafta lazerden de söz etmezsek eksik olur. Dünyanın hiçbir yerinde söylenmeyen bu uygulama Türkiye’de insanların kafasındaki ”lazer” kelimesini kullanmak için bazı kliniklerce öne çıkarılmaktadır. Oysa bütün dünyada uygulanan yöntem aynıdır LİS ameliyatıdır.

Lazerle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Kelime cambazlığıyla hastayı ikna etmek için ifade edilen bir yöntemdir. Bölgedeki deriyi ya da kası kesmek için lazer kullanma işini “lazerle ameliyat” diyerek hasta daha fazla para ödemeye ikna edilme işidir.

Hastaya teknoloji kullanıyoruz imajı vererek alınacak tedavi ücretini ikiye üçe katlama mantığıyla üretilmiş yöntemdir. Makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir cerrah veya proktoloji uzmanının fikrini almadan bu tür kelime oyunlarına aldanmayın.

Flep Ameliyatı

Yine bütün dünyada terk edilmiş ama Türkiye’de 1-2 kişinin ”fissürün üzerine doku kaydırıyorum” diyerek yaptığını söylediği bir ameliyattır. Tekrarı çok yüksek olduğu ve daha önemlisi anüste sürekli devam eden ıslaklık olması (wet anus) sebebiyle terk edilmiştir.

Flep yani doku kaydırma şu şekilde yapılırdı; Bağırsağın son kısmı rektumdan bir parça deri (mukoza) çekilerek çatlağın üzerine dikilir. Bir parça bağırsak derisi anüsün dışına kadar taşar. Bağırsaktan sürekli sıvı salgılandığı için anüs her zaman ıslak kalır bu da hastayı rahatsız eder.

Sorunuza cevap bulamadınızsa sayfanın sonundaki yorum kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

KAYNAKLAR

1. Menteş, B., & Leventoğlu, S. (2011). Anal Fissür. Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları, 35.

2. Lund, J. N., & Scholefield, J. H. (1996). Aetiology and treatment of anal fissure. British journal of surgery, 83(10), 1335-1344.

3. Ezri, T., & Susmallian, S. (2003). Topical nifedipine vs. topical glyceryl trinitrate for treatment of chronic anal fissure. Diseases of the colon & rectum, 46(6), 805-808.

4. Colak, T., Ipek, T., Kanik, A., & Aydin, S. (2002). A randomized trial of botulinum toxin vs lidocain pomade for chronic anal fissure. Acta Gastro-Enterol Belg, 65(4), 187-90.

5. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.

6. Brisinda, G., Albanese, A., Cadeddu, F., Bentivoglio, A. R., Mabisombi, A., Marniga, G., & Maria, G. (2004). Botulinum neurotoxin to treat chronic anal fissure: results of a randomized ‘Botox vs. Dysport’controlled trial. Alimentary pharmacology & therapeutics, 19(6), 695-701.

7. ERSAN, Y., YAVUZ, N., KUŞASLAN, R., ÇİÇEK, Y., & ERGÜNEY, S. (2005). KRONİK ANAL FİSSÜR OLGULARINDA CERRAHİ TEDAVİ. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 36(4).

8. https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/.

107 Yorum

 1. Merhaba hocam doğum sonraasında hemoroid oluştu ama ağrısı geçti fakat makatımda tuvelet esnaasında ve sonrasında saatlerce deli gibi ağrı ve yanma oluyor 2 aydır çekiyorum re…. ve anes… merhem verdi dr. Sütüm kesildi bu durumdan ötürü emzirmiyorum ne yapmalıyım yada ne kullabnmalıyım.

  • Anal Fissür Doktor

   Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. Iki ay geçtiği için ilaca cevap alamayabilirsiniz bu durumda botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız tedavi edebiliriz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba anal fissür ameliyatı olmak istiyorum lakin yaşım 26 ilerleyen zamanda büyük abdesti ve gazı tutamazsın diyorlar dogru mu

  3 aydan beri baya bir agrım var ameliyat olmadan bunun bir tedavisi var mı

  Şimdiden teşekkür ederim

  • Anal Fissür Doktor

   Ameliyasızz anal fissür tedavisi botilinum toksini enjeksiyonu ile yapılır.beraberindde besllenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlemelisiniz. Extra bilgi ve randevu için 054226210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Merhabalar hocam,
    Hemoroid ameliyatı sonrası biraz fazla ayakta dursam veya yürüsem wet anüs problemi yaşıyorum. Ufak bir miktar gazda kaçırıyorum. Botoks yöntemi benim için faydalı olur mu

    • Anal Fissür Doktor

     Merhaba,
     Muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
     Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Hocam 1 yıl önce anal apse olusumudan dolayı apse boşaltıldı ama ameliyatla değil 2 apse oluşumunda kendiliğinden patladı 3 ise ameliyat oldum ve suan 4 üncü oluştu ameliyat yapan doktor olmadığı için başka doktora muane oldum oda fitik ve kremler verdi ve ben biliyorum bu ilaçlar sadece acı yi kesiyor kesin çözüm için ne yapmayalım ve nasıl bir yol izlemeyelim

  • Anal Fissür Doktor

   Yorum yapmak için muayene ile değerlendirmek gerekir.05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 4. Hocam makat catlagim ve hemoroid mevcut 3.5 ay once dogum yaptim emziriyorum. Ne yaptiysa canimin yangisi gecmedi duphalac ve anestol kullandim doktor muayenesiyle ama gecmek bilmedi sicak suyada aksamlari ancak oturabiliyorum cocuktan dolayi tekrar doktora gittim ve bu sefer lacofen verdi buyuk abdestte ciktikca o gun boyunca aci cekiyorum tekrari olmayan suttumu kesmeden nasil ve hangi ameliyat turunu yaptirmaliyim bunaldim tamamenn kurtulmak istiyorum

  • Anal Fissür Doktor

   Muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz. Fakat tedavinin başarısı için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 5. MUZAFFER ZENGİN

  SEVGİLİ HOCAM KABIZLIK VAR İDRARA ZORLANDIGIM ZAMAN MAKATDAN ZAMAN ZAMAN KAN GELİYOR. HIÇ AGRIM FALAN OLMUYOR.. İKİ SENE ÖNCE BİR KERE LAZAR TEDAVİZİ OLDUM AMA YİNE BAŞLADI KAN KESİLİNCEDE 5 6 AY GİDİYOR. ARKADAŞLARIN TAVSİYE ÜZERİNE …AN… İSMİNDE BİR GİREM ALDIM ONUDA KORKUMDAN KULLANAMIYORUM. SİZCE NASIL YAPMALIYIM ANTALYANIN ALANYA İLCESİNDE KALIYORUM BU KONUDA UZMAN ARKADAŞINIZ VARDA TAVSİYE EDERSENİZ SEVİNİRİM..YUKARDAKİ AN…GİREMİNİ KULLANA BİLİRMİYİM. SAYGILAR ALLAHA EMANETSİNZİ. TEL 0535 6020560

  • Anal Fissür Doktor

   Kanamanız olduğu için gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız. Sorun hemoroid yada anal fissür gibi bazit makat hastalıkları olabileceği gibi kötü huylu hastalıklarda olabilir. Bu nedenle bir an önce muayene olmalısınız. Krem kullanarak zaman kaybetmeyin.
   Op. Dr. Seher Şirin

 6. Hocam makatımda ,büyük abdestimi yaptıktan sonra yanma oluyor ,ondan önce kabız olmuştum biraz zorladım ondan sonra başladı bu durum ne yapabilirim bu noktada bana bilgi verirmisiniz iyi günler.

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetleriniz yeni başladıysa tedavi de Anuflex pomat kullanabilirsiniz.eğer uzun züre olduysa kronikleşmiştir.05426210888 nolu telefondan bilgi alıp,size en yakın kliniğ. öğrenip tedaviye gelebilirsiniz.Botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyarsız,risksiz tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Sirin

 7. Hocam 17 yasindayim ve makat bolgemde 3 parmak genisliginde sislik ve cok agrı yanma var bunun nedeni ne olabilir

 8. hocam merhaba eşimle anal yoldan ilişki yapıyorum. Yanlız ilişkiden sonra makatımın suyla temas etmesi halinde kenarında çok feci şekilde yanma hissediyorum bıçak kesiğine tuz basmak gibi. Sonra Bi İki Gün Tuvaletimi Yapmakta Güçlük çekiyorumBundan5 yıl öncede hermoroid ameliyat ı oldum. Sorun ne olabilir. Hastaneye Gitmeye çekiniyorum.

 9. Merhaba! Hocam bundan 15 gün evvel kabızlık sonucu kanamam oldu
  Geçen Cumartesi’ye kadar tek duk devam etti sonrası ben yaklaşık 1 haftadır her saha erken kalktıp 3-4 km yürüyüş yaptım sonrası dereotu yedim her sabah Aç karnına birtutam kabız edecek yiyeceklerden kaçındım kanama vs yok dün ise doktora gittim kontrol icin ne olur ne olmaz diye doktor fissur olmuş ama iyileşmiş cok az ucunda kalmış dedi ve bana fitil, 0.4 aneca ,kortox krem gibi ilaçlar verdi yan etkileri oldukça fazla okudum sizce kullanmasam ne olur sıkıntı olur mu ? Onceden hemoroid de vardı oda düzeldi sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir