En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Hangisi? Krem, Botox, Ameliyat!

Anal fissür tedavisi, cerrahi dışı (ameliyatsız) ve cerrahi yöntemler dediğimiz (ameliyat) ile yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler arasında kremler ve botox enjeksiyonu ön plana çıkmaktadır. (1).

En iyi anal fissür tedavisi hangisi?

Ameliyatta ise dünyada altın standart kabul edilen LİS ameliyatı tercih edilir, lazer kelimesiyle hastanın aklını çelmek etik bir yaklaşım değildir.

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?

En başarılı tekniği belirlerken aşağıda yer alan listeyi kriter olarak göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadece tedavi değil, sonrası süreçte önemlidir. (2).

 • Dışkı kaçırma, gaz kaçırma riski olmamalıdır.
 • Hasta fazla ağrı çekmemelidir.
 • Makatta deformasyon gelişmesi gerekir.
 • İş gücü kaybı olmaması ya da minimum olması gerekir.
 • Tekrar ihtimali düşük olmalı
 • Kanama az olmalı ya da hiç olmaması gerekir.
 • İltihap riski düşük olmalı
 • Tedavi ücreti ekonomik olmalı
 • Hasta resmi sağlık güvencesinden yararlanabilmeli

Tüm bu parametreleri içeren tek tedavi yöntemi olamaz. Bunlardan birden fazlasını bir arada sunan tedavi yöntemlerini görelim.

Makat Çatlağı İlacı İşe Yarar mı?

Başka bir sağlık merkezinde muayene olmuş ve iyileşmediği için kliniğimize gelmiş vakaların önemli çoğunluğuna kortos veya benzeri hemoroid fitili yazılmış olduğunu görüyoruz. (3).

Makat çatlağının fitil ile tedavisi yok ve zaten bu amaçla üretilmiş fitil de yoktur. Hastaya bir şey yazmış olmak için reçete edilir. Benzer şekilde yine sıkça benzer markaların hemoroid kremlerinin yazıldığını görüyoruz ve ne yazık ki bunların da işe yarama ihtimali yoktur çünkü alışıla gelmiş hemoroid ilaçlarıdır.

Makat çatlağı ilacı iki etkiye sahip olması gerekir. Acı ve ağrıyı hafifletme yanı sıra makatın kasılmış kaslarını gevşetmesi gerekir. Bunu fitil vs ile sağlamanız mümkün değildir.

Makat Çatlağı Kremi Kullanabilirsiniz

Anal fissür hastalarının, tedavisinde kremlerin etkili bir yeri vardır. Tabii ki başarı oranları %100 olduğunu söyleyemeyiz. Sadece deneme ile hareket etmek gerekir. Etki etmemesi halinde farklı bir tedavi uygulanması gerekir.

Anuflex Krem

Tek ilaçla iki etki elde edildiği için en etkili ilaçtır. Hem uyuşturma hem de kas gevşetme etkileri vardır. Anestol gibi tuvaletten önce rectoderm gibi tuvaletten sonra kullanılır. İki ilaç yerine tek ilaç kullanarak daha yüksek başarı elde edilebilir.

Makat çatlağı kremi

Bunlar en etkili çatlak kremleridir buna rağmen hastalığın başladığı ilik 1-2 haftalık dönemde etkilidir ve % 30-40 kadar hastada tam düzelme sağlar. Müzminleşmiş vakalarda etkisi olmaz.

Anestol Pomad

Makat çatlağı tedavisinde çok etkili bir yeri yoktur. Sadece uyuşturma, ağrı kesici etkisinden yararlanmak gerekir. Dışkılamadan (2-3 dakika) önce kullanarak ağrının minimal düzeyde olmasını sağlarsınız. Anuflex kullanacaklar için gerek yoktur. Rectoderm, Rectogesic, Anrecta kullanacaklar için Anestol birlikte kullanılması gerekir. (4)

Anestol pomad

Anrecta, Rectoderm ve Rectogesic Krem

Makat çatlağı kremi olarak kullanabileceğiniz bir diğer krem çeşidi ise nitrogliserin içerikli ürünler olmaktadır. Türkiye’de bu alanda 3 farklı marka olan Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta bulunmaktadır. (5).

Rectoderm merhem

Etken madde olarak %0,4 nitrogliserin (gliseril trinitrat) içermektedir. Bu ürünlerin amacı makat kasını gevşetmeye çalışmaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde BOTOX

Ameliyatsız, makat çatlağı tedavileri arasında kremler yanı sıra Botoks olduğunu belirtmiştim. Kremlere göre daha etkili bir yöntemdir. Üzerinde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmıştır. (6).

Botox uygulaması

Yukarıda sayılan (En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?) maddelerden sadece sağlık güvencesinden yararlanma maddesi dışındaki tüm maddeleri kapsar.

Gelişmiş ülkelerde sigorta karşılarken, Türkiye’de SGK karşılamamaktadır. Ameliyata yakın bir başarı oranı var; ancak basit bir enjeksiyondur ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Botoks ile tedavi ameliyata yakın başarı sağlarken, ameliyattan kaynaklanabilecek yan etkilerin hiçbirini içermez. Son derece güvenlidir. Makat kaslarından birini feda etmek gerekmediği gibi vücudun anatomik bütünlüğü korunmaktadır. Kas kesilmediği için ameliyattan sonra hastaların korkulu rüyası olan kalıcı gaz ve dışkı kaçağı sorunu oluşmaz.

Tedavi sürecinde kabızlık sorununun mutlaka çözülmesi önerilmektedir. Kabızlık ve çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi almak için www.sagliktakvimi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde, ameliyat olarak uygulanan: kapalı ve açık olmak üzere 2 yöntem vardır. Bunlardan kapalı yöntem olan kısa adıyla LİS (Lateral internal sfinkterotomi) yukarıdaki maddelerin büyük kısmını karşılar ve hastaya bir çok avantaj sunar. (7, 8).

Makat çatlağı ameliyatı

Anüste yapılan deri kesiği olabilecek en küçük düzeyde olduğu için ağrı minimal olur, kanama, iltihaplanma gibi sorunlar en az düzeyde kalır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır, sürekli kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve anüs gevşetilir. Anüs gevşeyince fissür doğal olarak iyileşir.

Eskiden uygulanan fissürektomi ameliyatı artık büyük oranda terk edilmiştir. Tek başına yapılmaz ancak kası kesme ameliyatına ek olarak yapılabilir. Burada amaç ortaya çıkan memeyi de almaktır.

Bu paragrafta lazerden de söz etmezsek eksik olur. Dünyanın hiçbir yerinde söylenmeyen bu uygulama Türkiye’de insanların kafasındaki ”lazer” kelimesini kullanmak için bazı kliniklerce öne çıkarılmaktadır. Oysa bütün dünyada uygulanan yöntem aynıdır LİS ameliyatıdır.

Lazerle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Kelime cambazlığıyla hastayı ikna etmek için ifade edilen bir yöntemdir. Bölgedeki deriyi ya da kası kesmek için lazer kullanma işini “lazerle ameliyat” diyerek hasta daha fazla para ödemeye ikna edilme işidir.

Hastaya teknoloji kullanıyoruz imajı vererek alınacak tedavi ücretini ikiye üçe katlama mantığıyla üretilmiş yöntemdir. Makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir cerrah veya proktoloji uzmanının fikrini almadan bu tür kelime oyunlarına aldanmayın.

Flep Ameliyatı

Yine bütün dünyada terk edilmiş ama Türkiye’de 1-2 kişinin ”fissürün üzerine doku kaydırıyorum” diyerek yaptığını söylediği bir ameliyattır. Tekrarı çok yüksek olduğu ve daha önemlisi anüste sürekli devam eden ıslaklık olması (wet anus) sebebiyle terk edilmiştir.

Flep yani doku kaydırma şu şekilde yapılırdı; Bağırsağın son kısmı rektumdan bir parça deri (mukoza) çekilerek çatlağın üzerine dikilir. Bir parça bağırsak derisi anüsün dışına kadar taşar. Bağırsaktan sürekli sıvı salgılandığı için anüs her zaman ıslak kalır bu da hastayı rahatsız eder.

Sorunuza cevap bulamadınızsa sayfanın sonundaki yorum kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

KAYNAKLAR

1. Menteş, B., & Leventoğlu, S. (2011). Anal Fissür. Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları, 35.

2. Lund, J. N., & Scholefield, J. H. (1996). Aetiology and treatment of anal fissure. British journal of surgery, 83(10), 1335-1344.

3. Ezri, T., & Susmallian, S. (2003). Topical nifedipine vs. topical glyceryl trinitrate for treatment of chronic anal fissure. Diseases of the colon & rectum, 46(6), 805-808.

4. Colak, T., Ipek, T., Kanik, A., & Aydin, S. (2002). A randomized trial of botulinum toxin vs lidocain pomade for chronic anal fissure. Acta Gastro-Enterol Belg, 65(4), 187-90.

5. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.

6. Brisinda, G., Albanese, A., Cadeddu, F., Bentivoglio, A. R., Mabisombi, A., Marniga, G., & Maria, G. (2004). Botulinum neurotoxin to treat chronic anal fissure: results of a randomized ‘Botox vs. Dysport’controlled trial. Alimentary pharmacology & therapeutics, 19(6), 695-701.

7. ERSAN, Y., YAVUZ, N., KUŞASLAN, R., ÇİÇEK, Y., & ERGÜNEY, S. (2005). KRONİK ANAL FİSSÜR OLGULARINDA CERRAHİ TEDAVİ. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 36(4).

8. https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/.

112 Yorum

 1. Ya bende makatta kanama var ne yapmalıyım

 2. İkikez basur ameliyatı oldum 9 ay önce kabızlıktan çatlak vardedi doktorum ve kas kesildi 9aydır rahattım kabız oldum şimdi çatlak yenilemiş dayanılmaz ağrım oluyor ne yapmam lazım lütfen yardımcı olursanız sevinirim potoks etkili kesin bir çözümmüdür artık piskolojim bozuldu sürekli oturma geriği hissediyorum uzun yol yada ayakta uzun süre kalamıyorum şimdiden teşekkürler

 3. Bende doğumdan sonra ortaya çıkan anal fissur yasiyorum.ne kremler ne de ilaçlar nede fitiller hiç biri fayda etmedi. Ameliyat olmalimiyim yada ne yapabilirim?

  • Anal Fissür Doktor

   gelişmiş ülkelerde artık tedavi ameliyatla yapılmıyor.botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. makat yanmasımı artık nedir bilmiyorum doktora gittim bi fayda görmedim beni aşirı derece rahatsız ediyor yanma gibi bir şeyler oluyor yaklşk 2 3 sene böyle psikolojim bzuldu pskolosim bozuldu bunun yüzünden ne yapmalım

  • Anal Fissür Doktor

   proctologa görünmenizi öneririm.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendrip sorunu tespit edebiliriz,en uygun yöntemlede tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. hocam meb 10 gün kadardır büyük tuvalet sonrası aşırı kaşıntı oluyor birazda kanama var kanama peçete sürünce derisi kalkmış yara kanaması gibi duruyor ne önerirsiniz yardımcı olursanız minettar kalacağım iyi çalışmalar

 6. Hocam mrblar makatta ıkı yerde kronık anal fıssur catlagım var cok dayanılmaz agrılar cekıorum doktor derın ve kronık oldugunu soyledı kremlrt fayda etmıyor botox yaptırcam fakat doğuştan kalp kapakgımda rahatsızlıgım var bu durumda botoxun zararı olurmu

  • Anal Fissür Doktor

   botilinum toksini uygulandığı alanda etkilidir,kalp kapakçıklarını etkilemez
   Op.Dr.Seher Şiirn

 7. Merhaba 17 yaşındayım 2 yıldır makat ağrısı çekiyorum tuvalette çıktığım zaman çok ağrı oluşuyo ve tuvaletten sonra ağrı devam ediyo bazen oturamıyorum bile dayanamıyorum bazen ve hiç doktora gitmedim korkumdan ne yapmalıyım sizce

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetiniz anal düşündürüyor,durumunuzu muayene değerlendrip gerek ameliyatla gerek ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. 4 yil once lazer basur ameliyati oldum ama makatta 3 tane meme kaldi.daralmada oldu sert diskilamaca zorlaniyorum son bir aydir da diskilama yaparken cam.kesigi gibi aci hissediyorum.makatimda sismede var.cok diknat etmeme ragmen son zamanlarda diskilamam yumusak fakat yapamiyorum ikinmak zorunda kaliyorum.ama diskilamada zorlaniyorum lutfen yardim edi. Simdiden tesekkur ederim.

  • Anal Fissür Doktor

   cam kesiği hissi anal fissürde olur.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,en önemlisi tedavi olmalısınız,gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 9. İyi günler 3 haftadır diskilamada sorun yaşıyorum ilkez böyle oluyor 2 gün çok azda olsa kanama oldu sonra düzeldi şuan krem ve fitil kullanıyorum daha iyi ama yinede bilgi almak istedim çünkü meme oluştu tedirginim iyi günler

  • Anal Fissür Doktor

   kanama olduğu için geciktirmeden anoskopi muayenesi olmanızı öneririm.çünkü kanamanın kabızlık dışında bir nedeni olabilir.
   Op.Dr.Demet Ağras

 10. 4 yaşında bir oğlum var ve yaklaşık 3 senedir anal fissür sikayetimiz var.sebze meyve yemede sıkıntımız yok bol lifli gıdalar tuketmesine çalışıyorum ama büyük tuvaletlerimiz kabus oluyor. Kakasini tutuyor 6gün yapmadığı bile oluyor. Nitrofurazon içeren krem ve laktuloz kullaniyorum sürekli bi çözüm alamadık yardımcı olurmusunuz işin içinden çıkamıyorum artık. İkimizin de psikolojisi bozuldu artık.

  • Anal Fissür Doktor

   dışkılamadan önce makatına vazelin sürerseniz dışkılama esnasında canı yanmaz,iyileşme daha hızlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir