En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Hangisi? Krem, Botox, Ameliyat!

Anal fissür tedavisi, cerrahi dışı (ameliyatsız) ve cerrahi yöntemler dediğimiz (ameliyat) ile yapılmaktadır. Ameliyatsız yöntemler arasında kremler ve botox enjeksiyonu ön plana çıkmaktadır. (1).

En iyi anal fissür tedavisi hangisi?

Ameliyatta ise dünyada altın standart kabul edilen LİS ameliyatı tercih edilir, lazer kelimesiyle hastanın aklını çelmek etik bir yaklaşım değildir.

En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?

En başarılı tekniği belirlerken aşağıda yer alan listeyi kriter olarak göz önünde bulundurmanız gerekir. Sadece tedavi değil, sonrası süreçte önemlidir. (2).

 • Dışkı kaçırma, gaz kaçırma riski olmamalıdır.
 • Hasta fazla ağrı çekmemelidir.
 • Makatta deformasyon gelişmesi gerekir.
 • İş gücü kaybı olmaması ya da minimum olması gerekir.
 • Tekrar ihtimali düşük olmalı
 • Kanama az olmalı ya da hiç olmaması gerekir.
 • İltihap riski düşük olmalı
 • Tedavi ücreti ekonomik olmalı
 • Hasta resmi sağlık güvencesinden yararlanabilmeli

Tüm bu parametreleri içeren tek tedavi yöntemi olamaz. Bunlardan birden fazlasını bir arada sunan tedavi yöntemlerini görelim.

Makat Çatlağı İlacı İşe Yarar mı?

Başka bir sağlık merkezinde muayene olmuş ve iyileşmediği için kliniğimize gelmiş vakaların önemli çoğunluğuna kortos veya benzeri hemoroid fitili yazılmış olduğunu görüyoruz. (3).

Makat çatlağının fitil ile tedavisi yok ve zaten bu amaçla üretilmiş fitil de yoktur. Hastaya bir şey yazmış olmak için reçete edilir. Benzer şekilde yine sıkça benzer markaların hemoroid kremlerinin yazıldığını görüyoruz ve ne yazık ki bunların da işe yarama ihtimali yoktur çünkü alışıla gelmiş hemoroid ilaçlarıdır.

Makat çatlağı ilacı iki etkiye sahip olması gerekir. Acı ve ağrıyı hafifletme yanı sıra makatın kasılmış kaslarını gevşetmesi gerekir. Bunu fitil vs ile sağlamanız mümkün değildir.

Makat Çatlağı Kremi Kullanabilirsiniz

Anal fissür hastalarının, tedavisinde kremlerin etkili bir yeri vardır. Tabii ki başarı oranları %100 olduğunu söyleyemeyiz. Sadece deneme ile hareket etmek gerekir. Etki etmemesi halinde farklı bir tedavi uygulanması gerekir.

Anuflex Krem

Tek ilaçla iki etki elde edildiği için en etkili ilaçtır. Hem uyuşturma hem de kas gevşetme etkileri vardır. Anestol gibi tuvaletten önce rectoderm gibi tuvaletten sonra kullanılır. İki ilaç yerine tek ilaç kullanarak daha yüksek başarı elde edilebilir.

Makat çatlağı kremi

Bunlar en etkili çatlak kremleridir buna rağmen hastalığın başladığı ilik 1-2 haftalık dönemde etkilidir ve % 30-40 kadar hastada tam düzelme sağlar. Müzminleşmiş vakalarda etkisi olmaz.

Anestol Pomad

Makat çatlağı tedavisinde çok etkili bir yeri yoktur. Sadece uyuşturma, ağrı kesici etkisinden yararlanmak gerekir. Dışkılamadan (2-3 dakika) önce kullanarak ağrının minimal düzeyde olmasını sağlarsınız. Anuflex kullanacaklar için gerek yoktur. Rectoderm, Rectogesic, Anrecta kullanacaklar için Anestol birlikte kullanılması gerekir. (4)

Anestol pomad

Anrecta, Rectoderm ve Rectogesic Krem

Makat çatlağı kremi olarak kullanabileceğiniz bir diğer krem çeşidi ise nitrogliserin içerikli ürünler olmaktadır. Türkiye’de bu alanda 3 farklı marka olan Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta bulunmaktadır. (5).

Rectoderm merhem

Etken madde olarak %0,4 nitrogliserin (gliseril trinitrat) içermektedir. Bu ürünlerin amacı makat kasını gevşetmeye çalışmaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde BOTOX

Ameliyatsız, makat çatlağı tedavileri arasında kremler yanı sıra Botoks olduğunu belirtmiştim. Kremlere göre daha etkili bir yöntemdir. Üzerinde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma yapılmıştır. (6).

Botox uygulaması

Yukarıda sayılan (En İyi Makat Çatlağı Tedavisi Neye Göre Belirlenir?) maddelerden sadece sağlık güvencesinden yararlanma maddesi dışındaki tüm maddeleri kapsar.

Gelişmiş ülkelerde sigorta karşılarken, Türkiye’de SGK karşılamamaktadır. Ameliyata yakın bir başarı oranı var; ancak basit bir enjeksiyondur ve bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Botoks ile tedavi ameliyata yakın başarı sağlarken, ameliyattan kaynaklanabilecek yan etkilerin hiçbirini içermez. Son derece güvenlidir. Makat kaslarından birini feda etmek gerekmediği gibi vücudun anatomik bütünlüğü korunmaktadır. Kas kesilmediği için ameliyattan sonra hastaların korkulu rüyası olan kalıcı gaz ve dışkı kaçağı sorunu oluşmaz.

Tedavi sürecinde kabızlık sorununun mutlaka çözülmesi önerilmektedir. Kabızlık ve çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi almak için www.sagliktakvimi.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Makat çatlağı tedavisinde, ameliyat olarak uygulanan: kapalı ve açık olmak üzere 2 yöntem vardır. Bunlardan kapalı yöntem olan kısa adıyla LİS (Lateral internal sfinkterotomi) yukarıdaki maddelerin büyük kısmını karşılar ve hastaya bir çok avantaj sunar. (7, 8).

Makat çatlağı ameliyatı

Anüste yapılan deri kesiği olabilecek en küçük düzeyde olduğu için ağrı minimal olur, kanama, iltihaplanma gibi sorunlar en az düzeyde kalır. Doku içinde yapılan işlem aynıdır, sürekli kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas kesilir ve anüs gevşetilir. Anüs gevşeyince fissür doğal olarak iyileşir.

Eskiden uygulanan fissürektomi ameliyatı artık büyük oranda terk edilmiştir. Tek başına yapılmaz ancak kası kesme ameliyatına ek olarak yapılabilir. Burada amaç ortaya çıkan memeyi de almaktır.

Bu paragrafta lazerden de söz etmezsek eksik olur. Dünyanın hiçbir yerinde söylenmeyen bu uygulama Türkiye’de insanların kafasındaki ”lazer” kelimesini kullanmak için bazı kliniklerce öne çıkarılmaktadır. Oysa bütün dünyada uygulanan yöntem aynıdır LİS ameliyatıdır.

Lazerle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Kelime cambazlığıyla hastayı ikna etmek için ifade edilen bir yöntemdir. Bölgedeki deriyi ya da kası kesmek için lazer kullanma işini “lazerle ameliyat” diyerek hasta daha fazla para ödemeye ikna edilme işidir.

Hastaya teknoloji kullanıyoruz imajı vererek alınacak tedavi ücretini ikiye üçe katlama mantığıyla üretilmiş yöntemdir. Makat hastalıkları konusunda tecrübeli bir cerrah veya proktoloji uzmanının fikrini almadan bu tür kelime oyunlarına aldanmayın.

Flep Ameliyatı

Yine bütün dünyada terk edilmiş ama Türkiye’de 1-2 kişinin ”fissürün üzerine doku kaydırıyorum” diyerek yaptığını söylediği bir ameliyattır. Tekrarı çok yüksek olduğu ve daha önemlisi anüste sürekli devam eden ıslaklık olması (wet anus) sebebiyle terk edilmiştir.

Flep yani doku kaydırma şu şekilde yapılırdı; Bağırsağın son kısmı rektumdan bir parça deri (mukoza) çekilerek çatlağın üzerine dikilir. Bir parça bağırsak derisi anüsün dışına kadar taşar. Bağırsaktan sürekli sıvı salgılandığı için anüs her zaman ıslak kalır bu da hastayı rahatsız eder.

Sorunuza cevap bulamadınızsa sayfanın sonundaki yorum kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

KAYNAKLAR

1. Menteş, B., & Leventoğlu, S. (2011). Anal Fissür. Anorektal Bölgenin Selim Hastalıkları, 35.

2. Lund, J. N., & Scholefield, J. H. (1996). Aetiology and treatment of anal fissure. British journal of surgery, 83(10), 1335-1344.

3. Ezri, T., & Susmallian, S. (2003). Topical nifedipine vs. topical glyceryl trinitrate for treatment of chronic anal fissure. Diseases of the colon & rectum, 46(6), 805-808.

4. Colak, T., Ipek, T., Kanik, A., & Aydin, S. (2002). A randomized trial of botulinum toxin vs lidocain pomade for chronic anal fissure. Acta Gastro-Enterol Belg, 65(4), 187-90.

5. Tjandra, J. J., Tan, J. J. Y., Lim, J. F., Murray‐Green, C., Kennedy, M. L., & Lubowski, D. Z. (2007). Rectogesic®(glyceryl trinitrate 0.2%) ointment relieves symptoms of haemorrhoids associated with high resting anal canal pressures. Colorectal Disease, 9(5), 457-463.

6. Brisinda, G., Albanese, A., Cadeddu, F., Bentivoglio, A. R., Mabisombi, A., Marniga, G., & Maria, G. (2004). Botulinum neurotoxin to treat chronic anal fissure: results of a randomized ‘Botox vs. Dysport’controlled trial. Alimentary pharmacology & therapeutics, 19(6), 695-701.

7. ERSAN, Y., YAVUZ, N., KUŞASLAN, R., ÇİÇEK, Y., & ERGÜNEY, S. (2005). KRONİK ANAL FİSSÜR OLGULARINDA CERRAHİ TEDAVİ. Cerrahpaşa Tıp Dergisi, 36(4).

8. https://www.sagliktakvimi.net/kabizlik-nasil-gecer/.

112 Yorum

 1. 4 aydir anal fissur sikintisi cekiyorum. 45 gun boyunca sulu seyler yedim. Corba ve salatasiz ogun yemedim. Ama en son 3 parca pirzola yedim ve yine kanama geldi. Yurtdisindayim. Krem olarak anusol kullandim. Doktora gidemiyorum, asiri pahali. Önerebileceğiniz Amerika içi kremler var midir

  • Anal Fissür Doktor

   her ögünde mutlaka salata ,sebze günlük lifli meyveler tüketmelisiniz,bol sıvı almalısınız.rectogesic veya muadili bir ilaç kullanabilirsiniz.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 2. Bütün Doktorların cevap yazmasını istiyorum . cidden kafa karıştırmadan bu durumu cidden yaşayan biri olarak artık düzeltmek istiyorum
  Yıllardır kullanmadığım ilaç vb şey kalmadı ( anal fistür ) şikayetim . yaşım 25 hayatım bu şekilde gidiyor ve çok psikolojim bozuk escinselim ve bu daha da kötü yaşayan anlar diyorum allah rızası için kendine sonuna kadar güvenen bir doktor yazsın gidiyim

  • Anal Fissür Doktor

   tedavi süreci sadece doktorla kalmıyor.anal fissürde asıl sorunun çözümü sizde,biz tedaviyi yaparız ancak iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecek davranışları geliştirmek sizin elinizde.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeli,kabız kalmamalı,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,sıkışınca dışkılama ihtiyacını ertelememelisiniz çünkü barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.ayrıca yaşam tarzınız nedeniyle bir süre travmatize edici davranışlardan uzak durmanız gerekir.botulinum enjeksiyonu yada ameliyatla tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. tüp mide ameliyatı oldum 7 8 ay önce 2 ay öncede işe başladıgım için yemek yemegi unutuyodu o yüzden tuvalet ihtiyacım 4 5 günde 1 e düştü ve cok sancılı acılı oluyordu ama sonra yine düzeliyordu son 1 aydır aynı noktada aşırı şiddetli agrı hissediyordum dulcolax adında bir müsil kullandım yumuşak dışkılama oluyor her gün tuvalete cıkıyorum ama sıvı dışkılasam bile aynı noktada deli gibi bi cam kesigi gibi açı ve sonrasında saatlerce süren yanma devam ediyor araştırmalarıma göre anal fissür olabilir basurda olabilir zorlamadan ötürü benim asıl korkum ameliyat yada tedavi degil de muayne sanki muayne cok acılı olucakmış gibi düşünüyorum ben dış yüzeye krem bile süremiyorum ayrıca anal fissürde botox tedavisinin ücretini mailime atarsanız sevinirim eger anal fissür ise sorunum tedarikli geliyim direk botox olurum krem fln ugraşmak istemiyorum

 4. hocam merhabalar, ben de çok uzun zamandır basur olarak bildiğim ağrılarım vardı. fakat makat çatlağı dendi. 4 aylık bebeğim var emziriyorum. doktorum kronikleşmiş olduğunu ve ameliyat gerektiğini söyledi. ama ben ameliyat sonrasından ciddi anlamda korkuyorum.Rectoderm isminde bi ilaç kullanıyorum ortalama bir aydır. aağrılarımı biraz azalttı sadece ama çoğunluğu hala mevcut. tuvalete gitmeye korkuyorum resmen. botoks denilen işlem emziren annelere de uygulanabilir mi? ve dışkılama sırasında oluşan memeler botoksla geçer mi? herhangi bi yan etkisi var mıdır?

  • Anal Fissür Doktor

   botoxla tedavi edilebilir.böylece bebeğinizin bakımına ara vermemiş olursunuz.fissür tedavi edilince basur şikayteinizde gerileme olur.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. botoxun sadece görsel değil tdavi edici olduğunu sizin sitenizden bilgi sahibi alarak öğrendim. tedavinin iyileşme süreci kaç gün ve tekrar nüksetme durumu nedir
  Dr Adil Altınsoy
  Botox un etksi 4-6 ay surer ilk ayda etkisi görülür.Dogru vaka seçiminde etkisi %85 dir.

 6. Merhaba hocam anal ilişki sonrası 4 gün geçti acı olmamasına karşın biraz kanama olmuştu, 1 2 gündürde siyah katran şeklinde dışkılama mevcut fakat ağrı sızı veya baş dönmesi falan yok, normalde bu tarz ilişkiyi çok sık yaşamayız ama böyle bir durumla da daha önce karşılaşmadık, kendiliğinden geçer mi eşim doktora gitmeye utanıyor ilaç veya ne önerebilirsiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Siyah zift gibi tuvaletin anal ilişki ile ilgisi yok mide kanaması olabilir,mutlaka muayene ve gerekli tetkiklerin bir an önce yapılması lazım.

 7. Merhaba kizim 4 yasinda 6 aylikti sutten kestigim gunden beri kabiz meme catlak butun dogal seyleri denedim kayisi incir zeytinyagi kantaron yagi.10 gun gibi olunca bagisiklik kazaniyo bi etki etmiyo magnesi kullandik bir yildan fazla dozu arttirmam gerekiyo ve artik icmiyo simdi duphalak veriyorum vucudu sivilce oldu yaklasik 10 gun oldu ve etkisi azaldi cok caresizim cocugum mahvoldu piskolojisi bozuldu lutfen yardimm
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bu konuyla çocuk cerrahisi ve çocuk gastroentoroloji uzmanları ilgileniyor,iyi bir üniversite hastanesinde takibi gerekiyor.

 8. hocam iyi günler sat 12 makat çatlağı var dedi botoxsu ararştırdım bundan 1 ay evel oldum faydasını görmedim bu sizin bas edilen Lis ameliyatı riskleri nelerdir aynı gun taburcu oluyormu amelyatan sonra iyleşme suresi ne kadardır amelyatan sonra yolculuk yapılabilirmı ben bu ileten kurtulmak istiyorum şimdiden çok tşk
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Lokal anestezi ile 10 dakika süren dikiş gerektirmeyen bir işlemlemdir. Hasta talep ederse hastanede anestezi ilede yapılabilir.2-7 günde rahatlarsın.Ameliyat sonu yolculuk yapabilirsin.Ehil ellerde ameliyat riski düsüktür.

 9. hocam iyi günler bana makat çatlağı teşhisi koyuldu. ve çatlağıma ya ameliyat yada botox uygulanabileceği söylendi. ben ameliyattan çekiniyorum bu yüzden botox uygulanmasını istiyorum botoxun etkisi geçer diye bir söylem duydum doğrumudur ?

  • Anal Fissür Doktor

   botoxun etkinliği 4-6 aydır.bu süreçte beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenleyerek fissür tedavi edilmiş olur.ameliyatın hem gaz ve dışkı kaçırma riskleri var hemde eğer alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz yine aynı şekilde ondada nüks etme riski var.bu nedenle tedavi yöntemini seçerken doğru karar vermek gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. Merhabalar hocam benim 2 gundur diskilama esnasinda cam parcasi cikiyo gibi agri sonrasinda silerken tuvalet kagidinda az bir kanama ve sonrasinda agri denemez ama makat bolgesinde bi his var yani tivalet sonrasi hrmen tuvalet oncesi gibi olmuyor
  Ben kendimi bildim bileli ara ara zaten kabiz olan biriyim tuvalette ikinma ihtiyaci duyuyodum
  Daha oncede kan geldigi olmustu ama tuvaletimi agrili yapmiyodum sonrasinda gecmisti
  Ben suan olanlari roaccutane a da biraz bagladim 1 aydir roaccutane kulkaniyorum ve bu kadar agrili diskilama da 2 gundur var
  Benim merak ettigim spor su beslenme tarzi degisikligi vb. ile tamamen saglikli normal olabilir m ihersey herhangi bir insanla ayni olabilir mi rectoderm kremde sursem iyilesse sonucta asla kabiz olmayacaginin garantisini kimse veremez cok gencim 23 yasindayim ve cok uzuluyorum

  • Anal Fissür Doktor

   kanama için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.şikayetleriniz akut anal fissür gibi duruyor.akut olduğu için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz,kronikleşmeden hastalığı atlatabilirsiniz
   Op.Dr.Demet Ağras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir