Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissür’ün tedavisine yönelik geliştirilmiş olan 2 seçenek bulunuyor. Bunlar ameliyat ve botox olduğunu belirtmek gerekir. Anal Fissür ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere 2 teknikle yapılabilir. Kapıl da yapılsa açık ta yapılsa binde bir ihtimalle kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilimektedir. Çok seyrek te görülse bu yan etki insanlarda ciddi tereddüte neden olmaktadır. Haklı bir tereddüttür de.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

İlaçla Fissür Tedavisi

 

Anuflex Krem

Bilimsel veriler ışığında fabrika ortamında hazırlanan Anuflex merhem gibi bitkisel ilaçlardan beklenti daha yüksek olabilir. İçeriğindeki bitkisel aktiflerle acı ve ağrıyı azaltan uyuşturucu etki, kas gevşetici etki, yara iyileşmesini hızlandırıcı etki, fissürle dışkı arasında bariyer oluşturma etkileri sayesinde başarısı daha yüksektir. Birden fazla etkisinin olması sebebiyle beşeri ilaç kullanımında iki ilaç kullanmak gerekirken anuflexte tek ilaç yeterli olmaktadır.

Anestol ve  Nitrogliserinli İlaçlar
  İki ilaç vardır.
Anestol Merhem; Çatlağı uyuşturarak dışkılama sırasında acı çekilmesini engellemek için kullanılır. Acıyı tamamen geçirmez ama azaltması da olumlu etki sağlar.
İkinci ilaç nitrogliserin içeren yapma ilaç ve hazır ilaç olarak iki çeşittir. Her ikisinin de nitrogliserinden kaynaklanan ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme yan etkileri vardır. Baş ağrısı nedeniyle ilacı bırakmak zorunda kalan hastalar vardır.
Nitrogliserinli krem; Eczanelerde hazırlanabilmektedir, rectoderm adıyla eczanelerde satışı yapılmaktadır.
Rectoderm Merhem; Eskiden Rectogesic adlı merhem vardı ancak ithalatı 2010 yılında durduğu için artık Türkiye’de satışı yoktur. Rectogesic in ithalatı durunca benzer içerikli Rectoderm Türkiye’de üretilmeye başlandı. Makatın kaslarını gevşeterek dışkılamadan sonraki saatlerde kas kasılmasını azaltır, asıl etkili ilaç budur çünkü fissürün iyileşmemesinin en önemli nedeni makatın kaslarının kramp girmiş gibi kasılmasıdır, bu kasılma ağrının da nedenidir.
İlaç kullanım süresince ve sonrasında kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Tedavi döneminde kabız kalınırsa ilaçların başarısı düşük kalır, iyileştikten sonra kabız kalınırsa ilk kabızlıkta % 50 – 60 ihtimalle yeniden oluşur.
Anrecta
Rectoderm ile bire bir aynıdır.

Makat Çatlağı İlaç Fiyatları

Anuflex Merham 49.50 TL
Rectodem Merhem 119 TL
Anrekta Merhem 102 TL
Anestol merhem (tek başına işe yaramaz) 12 TL

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi;

En son ve en gelişmiş tedavi yöntemi olup 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek uygulanışı hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır. Kronik anal fissürde başarısı % 95 tir yani uygulanan 100 hastanın 95 inde tam iyileşme sağlanır. 100 ünite yapılması halinde bu başarı elde edilir. Bazı klinikler pahalı olan ilaçtan tasarruf sağlamak için bir şişe ilacı iki hastada kullanmaktadır. Bu durumda başarısı çok düşer. Botoxla tedavi randevusu için  https://www.ideaklinik.com/online-randevu
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Klinik şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Üstünlükleri

Ameliyatta bir kas kesilirken botox’ta makatta kalıcı hasar oluşturulmaz. Ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botox’ta makatın görünümü değişmez.

 • Ameliyat korkusu olan insanlar için ideal bir çözümdür.
 • Ameliyatla tedavisi sonrasında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu asla olmaz.
 • Narkoz riski ve korkusu yaşatmaz
 • Çok pratik olup 1 dakikada uygulanır.
 • Hiçbir hazırlık gerekmez; lavman, musil, traş, rektoskopi, kolonoskopi ve tahlil istemeden yapılabilir
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun doz ilaç kullanımında % 90-95)
 • Uygulamadan hemen sonra işinizi okulunuza dönebilirsiniz.
 • İş gücü kaybı olmaz, hasta 1 dakika sonra işinin başına dönebilir.
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
 • Cerrahi bir işlem olmadığı için iltihap riski yoktur.
 • Fistüle neden olmaz

Dezavantajları:

 • Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
 • Kullanılan ilaç pahalıdır. (400 TL civarı)
 • İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
 • Uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.
 • Suistimale açıktır, botoxun bir kısmını başka hastaya kullanmak için hastaya az yapılabilir bu durumda başarı düşer.
Ameliyata gerek yok

Anal Fissür Botoks Uygulamasını SGK Karşılıyor mu?

Botoks suistimal edilen pahalı bir ilaç olduğu için Türkiye’de SGK gibi kurumlar karşılamaz ama bazı özel sağlık sigortaları önceden onay almak koşuluyla kabul etmektedir. Gelişmiş ülkelerde ameliyattan çok daha ekonomik ve insan sağlığı için çok daha iyi olduğu için tüm sigorta şirketleri ücretini ödemektedir.

Anal Dilatasyon (makatı genişletme)

Çok eskiden uygulanan ameliyatsız yöntemlerdendir. Operatör narkoz altındaki hastanın ansüne önce bir parmak sonra iki parmak şeklinde artırrak başparmaklar hariç her iki elin dörder parmağını makata sokup genişlemeye zorlardı. Başarı oranı % 50 den fazlaydı ama çok fazla gaz ve dışkı kaçağı olduğu için terk edilmiş bir yöntemdir.

13 comments

 1. Merhaba hocam 1ay once anal fistül ameliyatı oldum lazer uygulaması kullanıldı akıntı ara ara devam ediyor nolmal mi

 2. Merhaba hocam yaklaşik 10 yıldan berı anal fissür rahatsızlıgı yaşiyorum tabi zaman zaman iyi oluyorum kabızlık cektıgım zaman tekrardan yaşiyorum ve kabızlıgı önleyecı ilaç kullanıyorum 8 yıldır her akşam bekünüs olan ilacı içiyorum konoloskobıyede gırdım anal füssür cıktıktı ben artık bu hastalıktan kurdulmak istıyorum bunun için bana yardımcı olabılirmısınız ve ne yapmam lazım tam detaylı bılgı almak istıyorum önerilerinizi beklıyorum şimdiden cok teşekkur ediyorum
  Not kullandıgım bekünüs olan ilaçın zararı varmı
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctolog)
  Uzun suren fissür hastasısın .Muayene edilir uygunsan botox degilsen ameliyat tercih edilir.Uzun sure kabızlık ilacı içmen dogru degil.Botox ve ameliyat 10 dakikada ayaktan işlemler.Önemli olan bu işle uğrasan birinin yapması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.