Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissür’ün tedavisine yönelik geliştirilmiş olan 2 seçenek bulunuyor. Bunlar ameliyat ve botox olduğunu belirtmek gerekir. Anal Fissür ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere 2 teknikle yapılabilir. Kapıl da yapılsa açık ta yapılsa binde bir ihtimalle kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilimektedir. Çok seyrek te görülse bu yan etki insanlarda ciddi tereddüte neden olmaktadır. Haklı bir tereddüttür de.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi;

En ucuz, en pratik, en kolay seçenek olduğu için ilk uygulanması gereken yöntemdir. Başarısı % 30-40 civarıdır yani ilaç kullanan 100 hastadan 30 kadarında tam düzelme olur, geri kalanlarda kronikleşir ve şikayetler çok artar. İlaç tedavisi 1-2 hafta denenmelidir cevap alınamadıysa daha fazla sürdürmenin gereği yoktur. Bu süre zarfında anestol pomat ve rectodem merhem kullanılmalı ve kabızlık kesinlikle engellenmelidir. İyileştikten sonra kabız kalınırsa % 85 ihtimalle tekrar olacağı için kabızlık sorunu kalıcı olarak düeltilmelidir.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi;En son ve en gelişmiş tedavi yöntemi olup 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek uygulanışı hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır. Kronik anal fissürde başarısı % 95 tir yani uygulanan 100 hastanın 95 inde tam iyileşme sağlanır. 100 ünite yapılması halinde bu başarı elde edilir. Bazı klinikler pahalı olan ilaçtan tasarruf sağlamak için bir şişe ilacı iki hastada kullanmaktadır. Bu durumda başarısı çok düşer. Botoxla tedavi randevusu için  https://www.ideaklinik.com/online-randevu
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Klinik şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Üstünlükleri

Ameliyatta bir kas kesilirken botox’ta makatta kalıcı hasar oluşturulmaz. Ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botox’ta makatın görünümü değişmez.

 • Ameliyat korkusu olan insanlar için ideal bir çözümdür.
 • Ameliyatla tedavisi sonrasında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu asla olmaz.
 • Narkoz riski ve korkusu yaşatmaz
 • Çok pratik olup 1 dakikada uygulanır.
 • Hiçbir hazırlık gerekmez; lavman, musil, traş, rektoskopi, kolonoskopi ve tahlil istemeden yapılabilir
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun doz ilaç kullanımında % 90-95)
 • Uygulamadan hemen sonra işinizi okulunuza dönebilirsiniz.
 • İş gücü kaybı olmaz, hasta 1 dakika sonra işinin başına dönebilir.
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
 • Cerrahi bir işlem olmadığı için iltihap riski yoktur.
 • Fistüle neden olmaz

Dezavantajları:

 • Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
 • Kullanılan ilaç pahalıdır. (400 TL civarı)
 • İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
 • Uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.
 • Suistimale açıktır, botoxun bir kısmını başka hastaya kullanmak için hastaya az yapılabilir bu durumda başarı düşer.

Ameliyata gerek yok

Anal Fissür Botoks Uygulamasını SGK Karşılıyor mu?
Botoks suistimal edilen pahalı bir ilaç olduğu için Türkiye’de SGK gibi kurumlar karşılamaz ama bazı özel sağlık sigortaları önceden onay almak koşuluyla kabul etmektedir. Gelişmiş ülkelerde ameliyattan çok daha ekonomik ve insan sağlığı için çok daha iyi olduğu için tüm sigorta şirketleri ücretini ödemektedir.

Botoxla Makat Çatlağı Ücreti
Farklı klinikler çok farklı ücretler uyglamaktadır. İnternette ücret paylaşımı bir tek İdea Klinikçe yapılmıştır. www.ideaklinik.com sitesinde herşey dahil 1300 TL olarak verilmiştir. Bu ücret herşey dahildir. Yapılan muayene, anoskop, makat endoskopisi gibi uygulamalar için hastadan ek ücret talep edilmez.
Botoxla tedavi randevusu için  https://www.ideaklinik.com/sgkli-hastalarin-tedavi-fiyatlari-ne-kadar.html

Anal Dilatasyon (makatı genişletme)
Çok eskiden uygulanan ameliyatsız yöntemlerdendir. Operatör narkoz altındaki hastanın ansüne önce bir parmak sonra iki parmak şeklinde artırrak başparmaklar hariç her iki elin dörder parmağını makata sokup genişlemeye zorlardı. Başarı oranı % 50 den fazlaydı ama çok fazla gaz ve dışkı kaçağı olduğu için terk edilmiş bir yöntemdir.

12 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba hocam yaklaşik 10 yıldan berı anal fissür rahatsızlıgı yaşiyorum tabi zaman zaman iyi oluyorum kabızlık cektıgım zaman tekrardan yaşiyorum ve kabızlıgı önleyecı ilaç kullanıyorum 8 yıldır her akşam bekünüs olan ilacı içiyorum konoloskobıyede gırdım anal füssür cıktıktı ben artık bu hastalıktan kurdulmak istıyorum bunun için bana yardımcı olabılirmısınız ve ne yapmam lazım tam detaylı bılgı almak istıyorum önerilerinizi beklıyorum şimdiden cok teşekkur ediyorum
  Not kullandıgım bekünüs olan ilaçın zararı varmı
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctolog)
  Uzun suren fissür hastasısın .Muayene edilir uygunsan botox degilsen ameliyat tercih edilir.Uzun sure kabızlık ilacı içmen dogru degil.Botox ve ameliyat 10 dakikada ayaktan işlemler.Önemli olan bu işle uğrasan birinin yapması

 2. Merhaba hocam yaklaşık olarak 12 yıl önce muz yeme yarışması yapmıştık cok fazla muz yemekten kabız oldum ve tam 15 gun tuvalete gidemedim lavmanla sorunu giderdik fakat o sure zarfında sürekli agrilarim oldu ve bu agrılar 12 yıldan beri her lavaboya gittigimde kanamalı olarak devam ediyor botox tedavisini düşünüyorum fakat yanlış anlamadiysam 100 kez bu igneyi vurulmak zorundayız dogrumu birde antalyada yasıyorum bu tedavi nasil bir süreç içerisinde gelişecek şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Valla çok güldüm
  İlacın miktarı 100 ünitedir ve bir defada yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017