Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissür’ün tedavisine yönelik geliştirilmiş olan 2 seçenek bulunuyor. Bunlar ameliyat ve botox olduğunu belirtmek gerekir. Anal Fissür ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere 2 teknikle yapılabilir. Kapıl da yapılsa açık ta yapılsa binde bir ihtimalle kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilimektedir. Çok seyrek te görülse bu yan etki insanlarda ciddi tereddüte neden olmaktadır. Haklı bir tereddüttür de.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

İlaçla Fissür Tedavisi

Anuflex Krem

Bilimsel veriler ışığında fabrika ortamında hazırlanan Anuflex merhem gibi bitkisel ilaçlardan beklenti daha yüksek olabilir. İçeriğindeki bitkisel aktiflerle acı ve ağrıyı azaltan uyuşturucu etki, kas gevşetici etki, yara iyileşmesini hızlandırıcı etki, fissürle dışkı arasında bariyer oluşturma etkileri sayesinde başarısı daha yüksektir. Birden fazla etkisinin olması sebebiyle beşeri ilaç kullanımında iki ilaç kullanmak gerekirken anuflexte tek ilaç yeterli olmaktadır.

Anestol ve  Nitrogliserinli İlaçlar
  İki ilaç vardır.
Anestol Merhem; Çatlağı uyuşturarak dışkılama sırasında acı çekilmesini engellemek için kullanılır. Acıyı tamamen geçirmez ama azaltması da olumlu etki sağlar.
İkinci ilaç nitrogliserin içeren yapma ilaç ve hazır ilaç olarak iki çeşittir. Her ikisinin de nitrogliserinden kaynaklanan ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme yan etkileri vardır. Baş ağrısı nedeniyle ilacı bırakmak zorunda kalan hastalar vardır.
Nitrogliserinli krem; Eczanelerde hazırlanabilmektedir, rectoderm adıyla eczanelerde satışı yapılmaktadır.
Rectoderm Merhem; Eskiden Rectogesic adlı merhem vardı ancak ithalatı 2010 yılında durduğu için artık Türkiye’de satışı yoktur. Rectogesic in ithalatı durunca benzer içerikli Rectoderm Türkiye’de üretilmeye başlandı. Makatın kaslarını gevşeterek dışkılamadan sonraki saatlerde kas kasılmasını azaltır, asıl etkili ilaç budur çünkü fissürün iyileşmemesinin en önemli nedeni makatın kaslarının kramp girmiş gibi kasılmasıdır, bu kasılma ağrının da nedenidir.
İlaç kullanım süresince ve sonrasında kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Tedavi döneminde kabız kalınırsa ilaçların başarısı düşük kalır, iyileştikten sonra kabız kalınırsa ilk kabızlıkta % 50 – 60 ihtimalle yeniden oluşur.
Anrecta
Rectoderm ile bire bir aynıdır.

Makat Çatlağı İlaç Fiyatları

Anuflex Merham 49.50 TL
Rectodem Merhem 119 TL
Anrekta Merhem 102 TL
Anestol merhem (tek başına işe yaramaz) 12 TL

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi;

En son ve en gelişmiş tedavi yöntemi olup 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek uygulanışı hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır. Kronik anal fissürde başarısı % 95 tir yani uygulanan 100 hastanın 95 inde tam iyileşme sağlanır. 100 ünite yapılması halinde bu başarı elde edilir. Bazı klinikler pahalı olan ilaçtan tasarruf sağlamak için bir şişe ilacı iki hastada kullanmaktadır. Bu durumda başarısı çok düşer. Botoxla tedavi randevusu için  https://www.ideaklinik.com/online-randevu
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Klinik şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Üstünlükleri

Ameliyatta bir kas kesilirken botox’ta makatta kalıcı hasar oluşturulmaz. Ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botox’ta makatın görünümü değişmez.

 • Ameliyat korkusu olan insanlar için ideal bir çözümdür.
 • Ameliyatla tedavisi sonrasında görülebilen kalıcı gaz ve dışkı kaçırma sorunu asla olmaz.
 • Narkoz riski ve korkusu yaşatmaz
 • Çok pratik olup 1 dakikada uygulanır.
 • Hiçbir hazırlık gerekmez; lavman, musil, traş, rektoskopi, kolonoskopi ve tahlil istemeden yapılabilir
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde ve uygun doz ilaç kullanımında % 90-95)
 • Uygulamadan hemen sonra işinizi okulunuza dönebilirsiniz.
 • İş gücü kaybı olmaz, hasta 1 dakika sonra işinin başına dönebilir.
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
 • Cerrahi bir işlem olmadığı için iltihap riski yoktur.
 • Fistüle neden olmaz

Dezavantajları:

 • Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
 • Kullanılan ilaç pahalıdır. (400 TL civarı)
 • İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
 • Uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.
 • Suistimale açıktır, botoxun bir kısmını başka hastaya kullanmak için hastaya az yapılabilir bu durumda başarı düşer.

Ameliyata gerek yok

Anal Fissür Botoks Uygulamasını SGK Karşılıyor mu?

Botoks suistimal edilen pahalı bir ilaç olduğu için Türkiye’de SGK gibi kurumlar karşılamaz ama bazı özel sağlık sigortaları önceden onay almak koşuluyla kabul etmektedir. Gelişmiş ülkelerde ameliyattan çok daha ekonomik ve insan sağlığı için çok daha iyi olduğu için tüm sigorta şirketleri ücretini ödemektedir.

Anal Dilatasyon (makatı genişletme)

Çok eskiden uygulanan ameliyatsız yöntemlerdendir. Operatör narkoz altındaki hastanın ansüne önce bir parmak sonra iki parmak şeklinde artırrak başparmaklar hariç her iki elin dörder parmağını makata sokup genişlemeye zorlardı. Başarı oranı % 50 den fazlaydı ama çok fazla gaz ve dışkı kaçağı olduğu için terk edilmiş bir yöntemdir.

14 Comments

Add a Comment
 1. normal

 2. Merhaba hocam 1ay once anal fistül ameliyatı oldum lazer uygulaması kullanıldı akıntı ara ara devam ediyor nolmal mi

 3. Merhaba hocam yaklaşik 10 yıldan berı anal fissür rahatsızlıgı yaşiyorum tabi zaman zaman iyi oluyorum kabızlık cektıgım zaman tekrardan yaşiyorum ve kabızlıgı önleyecı ilaç kullanıyorum 8 yıldır her akşam bekünüs olan ilacı içiyorum konoloskobıyede gırdım anal füssür cıktıktı ben artık bu hastalıktan kurdulmak istıyorum bunun için bana yardımcı olabılirmısınız ve ne yapmam lazım tam detaylı bılgı almak istıyorum önerilerinizi beklıyorum şimdiden cok teşekkur ediyorum
  Not kullandıgım bekünüs olan ilaçın zararı varmı
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctolog)
  Uzun suren fissür hastasısın .Muayene edilir uygunsan botox degilsen ameliyat tercih edilir.Uzun sure kabızlık ilacı içmen dogru degil.Botox ve ameliyat 10 dakikada ayaktan işlemler.Önemli olan bu işle uğrasan birinin yapması

 4. Merhaba hocam yaklaşık olarak 12 yıl önce muz yeme yarışması yapmıştık cok fazla muz yemekten kabız oldum ve tam 15 gun tuvalete gidemedim lavmanla sorunu giderdik fakat o sure zarfında sürekli agrilarim oldu ve bu agrılar 12 yıldan beri her lavaboya gittigimde kanamalı olarak devam ediyor botox tedavisini düşünüyorum fakat yanlış anlamadiysam 100 kez bu igneyi vurulmak zorundayız dogrumu birde antalyada yasıyorum bu tedavi nasil bir süreç içerisinde gelişecek şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Valla çok güldüm
  İlacın miktarı 100 ünitedir ve bir defada yapılır

 5. Merhaba doktor.
  Ben 5 yaşında bayanım. seneler önce yurtdışınta doktora gitmişdim fissul olduğumu söylemişti ve fitil ve kremlerle tedavi almıştım.
  Sonra üzerine çok düşmedim. Kabızlık sorunu yaşıyorum bazen. Ve zorluyorum kendimi her gun ve ya 2 gunde bir tualete çıkmaya. Fakat son gunlerde yine peçeteyle silerken kan gördüm. bir eczaneden aldığım fitil kullandım. kan yoktu. yine bu gün zorlandım ve hafif kan gördüm. Ağrım hiç olmuyor. Anal bölgemde yumşak küçük meme şeklinde çıkıntı oluyor. elimle içeri ittiğimde gidiyor. Bazen karnımda şişkinlikler oluyor, ve bazen da karnıma kramp giriyor gibi oluyor.
  Anlattıklarım hemeroid belirtisimi ya fissulmu acaba? Bazen anal deliğimde hafif yanmalar oluyor. Ve son zamanlar sarı renkli akıntılarım var.BUnunla ilgili ne önere bilirsiniz bana?
  Op Dr Atilla Kaya
  anal fissür ve hemoroidiniz var gibi görünüyor.ama kanama olduğu için ertelemeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.sorunlarınız muayene ile tespit edilir.ve gerek fissürünüzü gerek hemoroidinizi uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz

 6. Hocam merhaba, yaklasık 25 gundur analfissur rahatsizligi yasamaktayım.2 defa muayene olmama karşın henuz bir ilerleme saglayamadım. Gerekli diet ve sicaksu banyolarinida uyguluyorum. Son olarak rectoderm ilacinada basladim. Ancak benim hastaligimda diger vakalardan farkli olarak çok ciddi miktarda kan kaybı yasamaktayim. Doktorlar bu konu uzerine fazla egilmedi ancak araliksiz ve fışkırma derecesinde kan kaybı yaşıyorum. Çatlağımın damara denk geldigini dusunuyorum. Botokslu tedavi sekli bu tarz bir vakada işe yararmı?

  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama olduğu için öncelikle anoskopi muayenesi ile değerlendirip sorunu tespit etmeliyiz.anal fissürse botoxla tedavi edebiliriz.yalnız sizde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlememlisiniz

 7. Hocam 2 yasnda kızım var ve makat çatlağı var yaklaşık bir buçuk seneden dolayı bu problemle ugrasyoruz bütün goturdugum doktorlar ameliyat onermiyor belki başlı kremler ve yöntemler söyleniyor ama bize fayda etmiyor duphalac magnesicalsy gibi ilaclarsa kullanyoruz ama sonuç hep olumsuz iki yaşındaki çocuk için ameliyatı gerekli yoksa beklenmelimidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz.botoxla tedavi edilebilir

 8. Hocam biraz ozel olucak ama erkek arkadasimin israri uzere anal bi birliktelik yapamaya karar verdik lakin ben ilk birlikteligim oldugu icin korktum ve bu korkuyu asmak adina iki gece once kendim evde bi deneme yapmaya calistim canim cok yandi ve kanamam oldu hemen biraktim ama kanamam devam etti ibi gun boyimca azar azarbaktigimda makat bolgemde ust kisma yakin bi yirtik olustugunu gordum durduk yere sagligimdan oldum cok pismanim bunu dusunmus olabildigim icin bile ne yapamam gerek duzelmesi icin ne onerirsiniz sadece bi bolgede var ve olmasi gerktigi gibi durmuyo cikinti seklinde disa dogru anca elimde ice dogru ittirdigimde eski halini aliyo gecmez mi bi çare??
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıkıntılar büyümeden bir an önce muayene olup tedavini planlamalısın

 9. Meraba ben 20 yasindayim ve daha cok yeni bi fissurum var bir hafta oldu olmadi ne yapmam gerketigini bilmiyorum biraz kanamam oldugunu fark ettim ve bu garip aciya anlam vermedim basta baktigimda ciddi bi yirtik oldugunu farkettim makat bolgemi saran kasta bi yirtik var ve olmasi gerktigi gibi durmuyo daha cok disa dogru cikinti seklinde o bolge ne yapmam gerek daha gec olmadan yardimci olur musunuz . Suanda cok yeni botox tedavisi mi olmam gerek bunun icin bu tedavinin ucreti nedir yada bi ilactan bahsedilmis bu ilac tedavi olmama yardimci olurmu bu asamada ilaca nasil ulasabilirim yardimci olun lutfen ilerleyen yaslarda problem olabailecegi yaziyo krtulmak istiyorum bu durumdan ilginiz icin simdiden tesekkur ederim
  Op. Dr. Demet Ağras
  botox tedavisi yapılabilir.daha kesin çözüm olur.ama yeni ise rectodermde kullanabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. Hocam ben 20 yaşındayım 4 yıldır fissürüm var 2 ay önce bir cerraha göründüm ve bana krem verdi baska birşeye gerek yok dedi ama ilaçlar fazla etki etmedi tuvalete çıkarken ve çıktıktan sonra çok fazla ağrım oluyor ne yapmalıyım botox tedavisi icin geçmi kaldım bu botox her yerde yapıla biliyormu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürünüz kronikleşmiş ve ilaçla iyileşmesi pek mümkün görünmüyor.Botox enjeksyonu veya ameliyat gerekli,biz önce botox tercih ediyoruz.SGK ödemediği için çok yaygınlaşmadı.

 11. HOCAM MERHABA.BOTOXLA TEDAVİ UZUN YILLARDIR VAR OLAN ANAL FİSSÜRLER İÇİN DE GEÇERLİ Mİ ACABA.7 YILLIK FİSSÜR İÇİN DE YAPABİLİR MİSİNİZ?İLAÇ TEDAVİLERİ CEVAP VERMİYOR.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür kronikleşince ilaçla tedaviye cevap vermez.Botox veya ameliyat gerekir,7 yıllık da olsa botox uygulaması ile çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

 12. ÇOK KIYMETLİ HOCALARIM…
  Ben 46yaşındayım, yaklaşık 2-3 aydır makat rahatsızlığı yaşıyorum.Oturmakta ve yürümekte çok acı ve ağrılar yaşıyorum.Bazen ağrılar olmuyor.Ben aile hekimine gittim.
  Dr.bana vermiş olduğu ”BATTİCON” isimli ilac tedavisini sıcak su içerisinde kullandım.Ağrı bazen kesildi ama yinede ağrı ilerleyen günlerde başladı.Yediğim acı biber gıdalarından mı bilemiyorum.Bu kullanığım ilaca devam etmeliyim veya her hangi bir ilaç varmı.Yeşil kart sahibi olduğum için ,sizden ricam ücret ve tedavi bilgilerini bilmek isterim.
  saygılarım ile.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  batticonla tedavi olabilecek hiçbir hastalık yok makatta.o nedenle kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz muayenenizi yapar sorununuzu tespit eder ameliyatsız teknolojik yöntemlerle tedavinizi gerçekleştirebiliriz.ücretler için http://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri.html adresine bakabilirsiniz

 13. Selamün aleyküm saygıdeğer hocalarım ve emektar sağlık çalışanlarım..Ben 4 kez Anal fissür ameliyatı oldum 4 yıldır iyileşmedi.makattan bazen akıntı fazla oluyor.soğuklarda makat çevresi kaslarında ve içerde fazla ağrı oluyor.Hastalığım iyileşsin diye borçlandım ve yinede borçlanırım yeterki geçsin.. sizden ricam beni bilgilendirirmisiniz.benim düşüncem bu bir ömür benlemi gidecek.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat olmaya gerek yok.bu kadar sık nüks ediyorsa botoxla tedavi olmalısınız.amerkada anal fissür tedavisi artık sadece botoxla yapılıyor ve nükslerin tedaviside.risksiz olduğu için.öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 14. Bulunduğum ilde bir genel cerraha muayeneye gittim. 3 ay önce başka bir cerrah fissür teşhisi koymuştu. 2. Cerrah muayene edip görmem gerek dedi ve açarak bakmaya çalıştı. Çok fazla canım yandı. Buna dayanamıyorsanız botoxu nasıl yapıcaz, ondada içini açıp iğne yapmam gerekecek dedi. Gerçekten botox sırasında bu kadar çok canım yanacak mı? Bu kadar zor ve acı verici bir işlemmi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Canınız yanmasın diye botox yapmadan önce çatlağı uyuşturuyoruz yoksa gerçekten canınız yanabilir.O arkadaş neden öyle yaklaşmış anlamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?