Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Neden Olur?

Makat iç kısmını ilgilendiren ciddi sağlık sorunlarından birisi olan Anal Fissür yani halk arasında bilinen adı makatta çatlak neden olur sorusunun cevabını vereceğiz. Çünkü sık yapılan hatalara düşmediğinizde makatta çatlak oluşması ciddi anlamda risk olmaktan çıkacaktır. Sorunun kaynağı beslenme olup, kabız yapacak gıdalardan durmadığınızda başta anal fissür olmak üzere hemoroid dahil bir çok makat problemi ile karşılabilirsiniz. Fakat kabızlık dışında aşırı ishal ve dizanteri hastalığıda yine Anal Fissür hastalığına neden olup, ama hiç biri kabızlık kadar etkili değildir.

Makat Çatlağı Neden Olur

Aşağıda ayrıntılı ele alınan % 95 sebep kabızlıktır, geride kalan % 5 lik kısmı ise şunlar oluşturur;
Yoğun ishal; ishalde dışkı anüs derisini tahriş eder
Amipli dizanteri; günde 15-20 defa dışkılamaya çıkılır bu da deriyi hasarlandırır
Doğum esnasında ıkınma; ıkınırken şişme ve çizikler oluşabilir
Yabancı cisim sokma; direk yaralanmaya neden olur
Anal ilişki; anüsün zorlanmasına bağlı yırtık oluşur

Kabızlık En Önemli Makat Çatlağı Nedenidir?
Bir çoğumuzun basite aldığı aman efendim kendi kendine geçer gözüyle baktığı bu sorun aslında şuan milyonlarca insanın hastalığı haline gelmiş olan hemoroid (basur) ve şuan detaylarını incelediğiniz makatta çatlak sorunana neden olduğunu biliyormuydunuz. Artık bu dakikadan sonra biliyorsunuz.

Sert Dışkı Anüs Cildini Çizer
Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yoktur. Kabızlık ile normal durumlardaki dışkılama hiç şüphesiz aynı olmayacaktır. Kabızlık esnasında daha fazla ve kalın dışkılama olacağı için bazı durumlarda dışkı anüs yani makat iç kısmını çizebilmektedir. Bu noktadan sonra öyle ciddi sorunlar yaşarsınızki anlamamak imkansızdır. Anüs cildi çok ince olduğu için çizilir, kabızlık devam ederse bu çizik giderek derinleşir ve iyileşemeyen bir yara halini alır. 2 haftayı geçtiğinde artık kronik kabul edilir.

Neden OlurMakatta Çatlak Nasıl Anlaşılır?
Sorun anüs iç kısmında olması nedeniyle elbette görme imkannız olmayacak fakat şikayetleri size işlerin hiçte normal gitmediğini hissettirecektir. Erken dönem dediğimiz ilk günlerde makat çatlağı olan kişi dışkılama esnasında sanki dışkıda cam parçaları varmışcasına ciddi bir acı hissettirecektir. Yani daha önce hiç böylesi olmadığını anlayacaksınız. Bu şikayet ilk zamanlarda dışkılama sonrası geçsede ilerleyen zamanda ise dışkılama sonrası bile yaklaşık 4 saate varan bir süreçte devam edecektir. Bununlada sınırlı olmayıp makat kısmında kramp şeklinde ağrılar oluşacaktır. Kramp şeklinde kasılma ağrısı bazı hastalarda gün boyu devam eder.

Evet arkadaşlar sorunun kaynağını, nasıl ortaya çıktığını ve kişinin nasıl anlayacağını detaylıca ortaya koyduk aslında konu içerisinde sağlıklı insanların alması gereken önlemleride açıklamış bulunduk. Basite alıp önemsemediğimiz bir çok şeyin nasılda hayatımızı zorlaştırdığını gördünüz bu nedenle daha çok araştırıp bilgi sahibi olmalıyız.

3 Comments

Add a Comment
  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz
    OP.DR.Atilla Kaya

  2. Hocam benim makatda 3 yerde catlak varması tedavi olacam

  3. Hocam makatim 3 dört cm yirtik var nasil tedavi edelir
    op dr Seher Şirin
    muayene ile değerlendirip düzeltme yapılabilir.cerrahi olarak yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017