Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anal Fissür Resimleri

Aşağıda göreceğiniz resimler ile hastalığınıza teşhis koymanız oldukça zor olup, ancak fikir vermesi açısından değişik tipte makat çatlağı görselleri eklenmiştir. Kendi kendinize ayırtarak görmeniz mümkün olmadığından aynı yardımıyla yada fotoğraf makinesiyle çekerek değerlendirebilirsiniz. Kalçalarınızı ve anüsünüzü ayırtmanı gerekir bunu kendi başınıza yapamayacağınızdan bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafta anal fissür görüntüsü yeterince net ise internet aracılığıyla https://www.ideaklinik.com a göndermeniz durumunda hastalığınız, hastalığınızın çeşidi ve tahmini tedavi yöntemleri size tarif edilir.

Anal Fissür Resimleri

Yeni Makat Çatlağı

makat-yirtigi

Makat çatlağı başlangıcı

Bir defa da olsa kabızlığı takiben ortaya çıkar, daha seyrek olarak aşırı ishal ve amip hastalığı gibi günde 5-10 defa dışkılamaya çıkma sorunu olan kişilerde de görülebilmektedir. Sık dışkıya çıkmak anüsün derisinde hasara neden olmakta bu hasar çatlağa dönüşebilmektedir.Makat çatlağı başlangıcı da denir. Müzminleşmediği için bu dönemde ilaçla tedavide başarı daha yüksektir. Kontrolsüz kas kasılması başlamadığı için dışkılama sonrası ağrı ya hiç yoktur ya da minimaldir. Hasta tuvalette cam çiziyormuş hissi yaşar ama tuvaletten çıktığında rahattır. Çatlağın sınırında meme (sentinal tag) oluşmamıştır. Bu dönem yani akut fissür dönemi ilk iki haftalık periyoda denir. Genellikle iki haftadan sonra tuvaletten sonra saatlerce devam eden ağrı olur. İşte bu ağrı kronik hale geldiğini gösterir. Bu ayrımın özelliği kronikleşen hastalarda ilaçlar ve bitkisel ilaçlar artık yarar sağlamaz, ameliyat ya da botox enjeksiyonu gerekir.

Müzmin Makat Çatlağı

makat-catlagi-resimleri

Kronik Anal Fissür

Resimlerde gördüğünüz sentinel tag denilen çıkıntı anal fissürün müzminleştiğini (kronikleştiğini) gösteren en önemli bulgudur ve hastanın tuvalet sonrası ağrıları saatlerce devam eder. Sentinal teg denilen çıkıntı olmayanlar daha çok erken dönem yani 1-2 hafta önce ortaya çıkmış çatlaklardır ve tuvalette dışkılama sırasında hasta makatında cam çiziyormuş gibi acı hisseder, tuvaletten çıktığında acı hızla azalır ve hasta bir sonraki dışkılamaya kadar rahattır.

Yeni ve müzminleşmiş olmasının en önemli özelliği yeni olanlarda krem önerilirken müzminleşenlerde botoks enjeksiyonu veya ameliyat önerilir. Krnikleşen vakalarda ameliyat hala yapılıyor olsa da dışkı ve gaz kaçırma yan etkilerinin olması sebebiyle giderek daha az uygulanmaktadır. Bu tür yan etkileri olmayan ve çok daha pratik bir şekilde 1 dakikada uygulanabilen ameliyatsız yöntem botox enjeksiyonu giderek yaygınlaşmaktadır. Botoxun sonuçlarını gören cerrahlar ameliyatı hızla terk etmektedir.

makat-catlagiBuradaki anal fissür resimleri kesin yok gösterici değildir. Bu bulgulara göre kendiniz karar verip tedavi başlamamalısınız. Sizinki bunlardan farklı bir hastalık ta olabilir bu sebeple en doğru yaklaşım profesyonel destek almaktır. Çatlak veya benzer bir hastalık düşünüyorsanız bunun kötü huylu bir hastalık ta olabileceğini aklınızdan çıkarmamalı ve proctoloji uzmanıyla görüşmeli onun önerisiyle anoskop muayenesi, makat endoskopisi gibi teşhisi kesinleştiren uygulamalar yapılmalıdır.

113 Comments

Add a Comment
  1. 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz.ücretlere bu linkten bakabilirsiniz.https://www.analfissur.com/tedavi-ucretleri.html

  2. Bende sanırım fissur oldum. Sizden ricam bu sayfaya kendimden bir kaç resim atabirmiyim. Botox tedavisi mi olmalıyım yoksa ameliyat mı olmalıyım. Resmi görüp degerlendirebilirmisiniz ve SGK liyim fiyatlarida bahseder misiniz rica etsem.

  3. rahatsanız tedaviniz başarılı olmuş demektir.kabız kalmayın,beslenmenize ve dışkılama alışkanlıklarınıza dikkat edin.bol sebze-meyve tüketin.bol su için ,kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın
    Op.Dr.atilla Kaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017