Anal Fissür Resimleri

Aşağıda göreceğiniz resimler ile hastalığınıza teşhis koymanız oldukça zor olup, ancak fikir vermesi açısından değişik tipte makat çatlağı görselleri eklenmiştir. Sayfanın sonunda botoxla tedavi videosunu izleyebilirsiniz. Kendi kendinize ayırtarak görmeniz mümkün olmadığından aynı yardımıyla yada fotoğraf makinesiyle çekerek değerlendirebilirsiniz. Kalçalarınızı ve anüsünüzü ayırtmanı gerekir bunu kendi başınıza yapamayacağınızdan bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafta anal fissür görüntüsü yeterince net ise internet aracılığıyla https://www.ideaklinik.com a göndermeniz durumunda hastalığınız, hastalığınızın çeşidi ve tahmini tedavi yöntemleri size tarif edilir.

Anal Fissür Resimleri

Makat Çatlağı Başlangıcı

makat-yirtigi
Makat çatlağı başlangıcı

Bir defa da olsa kabızlığı takiben ortaya çıkar, daha seyrek olarak aşırı ishal ve amip hastalığı gibi günde 5-10 defa dışkılamaya çıkma sorunu olan kişilerde de görülebilmektedir. Sık dışkıya çıkmak anüsün derisinde hasara neden olmakta bu hasar çatlağa dönüşebilmektedir.Makat çatlağı başlangıcı da denir. Müzminleşmediği için bu dönemde ilaçla tedavide başarı daha yüksektir. Kontrolsüz kas kasılması başlamadığı için dışkılama sonrası ağrı ya hiç yoktur ya da minimaldir. Hasta tuvalette cam çiziyormuş hissi yaşar ama tuvaletten çıktığında rahattır. Çatlağın sınırında meme (sentinal tag) oluşmamıştır. Bu dönem yani akut fissür dönemi ilk iki haftalık periyoda denir. Genellikle iki haftadan sonra tuvaletten sonra saatlerce devam eden ağrı olur. İşte bu ağrı kronik hale geldiğini gösterir. Bu ayrımın özelliği kronikleşen hastalarda ilaçlar ve bitkisel ilaçlar artık yarar sağlamaz, ameliyat ya da botox enjeksiyonu gerekir.

Müzmin Makat Çatlağı

makat-catlagi-resimleri
Kronik Anal Fissür

Resimlerde gördüğünüz sentinel tag denilen çıkıntı anal fissürün müzminleştiğini (kronikleştiğini) gösteren en önemli bulgudur ve hastanın tuvalet sonrası ağrıları saatlerce devam eder. Sentinal teg denilen çıkıntı olmayanlar daha çok erken dönem yani 1-2 hafta önce ortaya çıkmış çatlaklardır ve tuvalette dışkılama sırasında hasta makatında cam çiziyormuş gibi acı hisseder, tuvaletten çıktığında acı hızla azalır ve hasta bir sonraki dışkılamaya kadar rahattır.

Yeni ve müzminleşmiş olmasının en önemli özelliği yeni olanlarda krem önerilirken müzminleşenlerde botoks enjeksiyonu veya ameliyat önerilir. Krnikleşen vakalarda ameliyat hala yapılıyor olsa da dışkı ve gaz kaçırma yan etkilerinin olması sebebiyle giderek daha az uygulanmaktadır. Bu tür yan etkileri olmayan ve çok daha pratik bir şekilde 1 dakikada uygulanabilen ameliyatsız yöntem botox enjeksiyonu giderek yaygınlaşmaktadır. Botoxun sonuçlarını gören cerrahlar ameliyatı hızla terk etmektedir.

makat-catlagiBuradaki anal fissür resimleri kesin yok gösterici değildir. Bu bulgulara göre kendiniz karar verip tedavi başlamamalısınız. Sizinki bunlardan farklı bir hastalık ta olabilir bu sebeple en doğru yaklaşım profesyonel destek almaktır. Çatlak veya benzer bir hastalık düşünüyorsanız bunun kötü huylu bir hastalık ta olabileceğini aklınızdan çıkarmamalı ve proctoloji uzmanıyla görüşmeli onun önerisiyle anoskop muayenesi, makat endoskopisi gibi teşhisi kesinleştiren uygulamalar yapılmalıdır.

Makatta Yırtık Olan Nasıl Beslenmeli

Önemli olan kabız kalınmamasıdır, kabızlığı engelleyecek her tür gıda tüketimi serbesttir.
Kabız kalmamak için sebze meyve çok yenilmeli, yeterli su içilmeeli, ekmek olarak sadece kepekli ekmek tüketilmelidir.

Makat Çatlağı Botox Video

Aşağıdaki videodan da anlaşılacağı üzere ciddi rahatsızlık veren anal fissür 1 – 2 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. İşlem yaklaşık bir dakikada tamamlanır. Çekilen ağrının tamamı iki basit enjeksiyon kadardır, parmak eşliğinde yapıldığı için anüse parmak sokmak ağrı yapmasın diye işlemden önce uyuşturucu yapılması hasta rahatını artırır.

Anal fissür ameliyatı ve yan etkilerinden korkan hastaları ciddi anlamda rahatlatacaktır. Kronikleşmiş fissürün tedavisinde uygun dozda yapılan botoxun başarısı % 95 – 98 ler düzeylerindedir. Bu başarı oranı ameliyattakine yakındır.

Ekonomik olması için 20+20 ünite toplam 40 ünite yapılan hastalarda iyileşme oranı % 60 lar düzeyindeyken 50+50 Ü. yani toplam 100 ünite yapılan vakalarda tedavi başarı oranı % 95 – 98 düzeylerindedir.
Botox yaptırmayı düşünen kişi kaç ünite botox yapıldığını sorgulamalıdır çünkü bazı uygulayıcılar ilacı 2-3 hastaya bölerek tasarruf sağlamaktadır.

Botoxla yırtık Tedavisi hasta açısından bakıldığında en önemli üstünlüğü asla kalıcı gaz dışkı yan etkisi yapmamasıdır. Ameliyatta seyrek görülen bu yan etki botoksta sıfırdır. Ameliyatta seyrek görülse de hastaları tedirgin etmektedir ve başına gelen hasta için çok rahatsız edicidir.

Diğer taraftan yine botoksla tedavide kanama, mikrop kapma, ameliyat ağrısı, fistül gelişmesi gibi sorunlar asla görülmez.

Botoxun Etkisi Geçince Fissür Tekrarlar mı?

Bu soru makatında çatlak sorunu olan ve ameliyatın risklerinden korkan hastaların sıkça sorduğu sorudur. Sorunun sebebi de kırışıklıkları yok etmek için uygulanan botoxun 6 ayda bir tekrar yapılmasının gerekmesidir.
Makatta çatlak sorunu için bu durum geçerli değildir.
Çünkü
Kırışıklık fizyolojik bir durumdur yani normalde olması gereken bir şeydir ve botoxa bağlı gevşeme etkisi geçtiğinde yaklaşık eskisi gibi olur ama çatlak fizyolojik bir durum değildir, bir tür yaradır. İyileştiğinde herşey normale döner, hastanın tekrar fissür olma ihtimali sağlıklı her insanın olması kadardır. Kabız kalmazsa tekrarlamaz.
Botoxla iyileşme tamamlandığında daha önce hasta olunduğuna dair iz bile kalmaz.

136 Yorum

 1. Hocam benim 5 6 senedir devam eden kronik fissurum var .ilk basladiginda kolonoskopi bile yaptırdım temiz dediler .Lakin anüs çevresinde kaşıntılar cok oluyor .kasimaktan zedelenmeler oluyor.Bu kaşıntıları olması normalmidir birde bunun için ne yapabilirim.

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   Makat hastalıklarında ortak şikayetlerden biri de kaşıntıdır. Fakat kaşıntının ekstra bir sebebi varmı araştırmak gerekir. tedavi olmalısınız.
   Op.Dr. Seher Şirin

 2. Merhaba
  Ben danimarka kaliyorum. 4 sefer Botilinum enjeksiyonu yaptim ama 2senedir düzelmedi. Ne yapabilirm? Türkcem iyi degil kusura bakmayin.

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   tedavinizde botilinum dozu yetersiz yapılmış olabilir.
   eğer tedaviden sonra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz yine anal fissür oluşur.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam kronik anal fissürde botoks tedavisi başarılı sonuçlar veriyor mu hastalarınızın geri dönüşleri olumlu yönde mi botoks yaptırıp 6 ay sonra iyileşmeyip tekrar etme ihtimali beni korkutuyor

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   İyileşememek, yada nüks görülmesi size bağlı, Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz böyle bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca botilinum toksini enjeksiyonunda yeter dozda ve doğru yerlere yapılması gerekir.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. Ben bir aydır bu ağrıyı çekiyorum. Doktora gittim. Ve ameliyat olmam gerektiğini iki hafta sonra ameliyata alacağını söyledi benm ağrım çok olduğu için iki haftaya kadar anuflex kremi kullansam bir zararı olur mu.

  • Anal Fissür Doktor

   Anuflex kullanabilirsiniz. Fakat ameliyatla tedavi olmanızı önermem, azda olsa kalıcı dışkı ve gaz tutamama durumu var. Kliniklerimizde makat hastalıklarına ameliyatsız tedavi ediyoruz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Merhaba oğlum 11 yaşında iki yaşından beri dışkısı çok sert ve ağrılı oluyor haftada iki kere lavman kullanıyorum anuste çatlak var yurtdışında yaşıyorum kolonoskopie yapılmasını istiyorum yaşı küçük diyorlar bu kadar uzun süreli kabızlık normalmi sizce ve hiç kilo almıyor oğlum çok zayıf gözüküyor korkuyorum şimdiden tesekurler

   • Anal Fissür Doktor

    Merhaba,
    Sadece Lavmanla dışkılayabilmek gerçekten zor bir durum, öncelikle bunun nedeni araştırılmalı. Makat çatlağı varsa botilinum enjeksiyonu ile tedavi edilebilir. Fakat asıl sorun tespit edilmeli tedavi edilmeli
    Öp. Dr. Ibrahim Kavak

 5. Yüksel Çobansarı

  Anal fissür kronik teşhisi kondu,dinmeyen ağrım var,kanama yok,doktor klonoskobi önerdi,yaptırdım,korkacak birşey olmadığı söylendi,procto-glyvenol krem yazdı,hiç bir faydasını görmedim,amaliyat olmak istiyorum,sizin öneriz ne yardımcı olursanız sevinirim.

  • Anal Fissür Doktor

   Kronik anal fissür tanısı konuldu ise tedavi olmalısınız. Ameliyat yada botilinum toksini enjeksiyonu ile ameliyatsız tedavi olabilirsiniz. Böylece ameliyata bağlı oluşabilecek gaz ve dışkı kaçırma risklerini yaşamamış olursunuz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 6. mrb benim kizim 18 aylik 6 aydr aglama kasilma ataklari oluyo her aglamada cok az yapiyo fitil lavma vermeden kakasini yapamiyo 2 kez doktora gttim catlak var dediler hamazen ve duphalac verdi duphalak icemedginden evde tedavi sicak su ve sivi yemekler haricinde birsey yapmiyorum ama gecmiyor anuflex alsam ise yararmi ?

  • Anal Fissür Doktor

   Kullanabilirsiniz. Kırmızı mercimek büyüklüğünde, anal kanala uygulamalısınız.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 7. Yılda bir maksimum iki kere kabız olur ve her tuvalete çıkışta aşırı zorlanma bazende çok küçük kanama olur ve 4-5 saatlik ağrıdan sonra ağrı olmaz ve rutin hayata devam ederdim. Bu yıllardır böyleydi. Ancak Mart ayının başında gene kabız oldum gene bir zorlanma ve ağrılı dışkılamadan sonra ağrı 5-6 saat sürdü ama makattaki hassasiyet kaldı. O günden sonra kabız olmadım ancak her tuvaşlete çıkış bazen az bazen çok ağrılı oluyor. Klasik cam kesiyormuş gibi dışkılama oluyor. Ve dışkılama sonrası 4-5 bazen 6-7 saat ağrı oluyor. Ağrı geçsin diye duşa girip sıcak su tutuyorum ve bazende ısırgan otu lapası yapıp bölgeye 15 dakika uyguluyorum. Ağrı hemen gidiyor bazen 1 saat sonra gidiyor. Faydasını görüyorum ancak ağrı konusunda yardımı oluyor. Fissür aynen kalıyor. Resimlerde görülen sentinel tag mart ayına kadar yoktu ancak o günden beri var. Dolayısı ile problemimin fissür olduğu açık ve kronik hal aldığı da açık. Ben fissür tedavisi olmuş 8 ay ya da 1 yıl rahat etmiş ancak daha sonrasına problemin kaldığı yerden devam etmiş en az 5 kişi ile konuştum. İkisi cerrahi üçü de botoks tedavisi olmuş. Gördüğüm şudur. Bu problem ile yaşamayı kabul edeceğim ve her tuvalet sonrası 5-6 saatlik ağrıya son üç ayda olduğu gibi hayatımın bundan sonraki döneminde de alışık olacağım. Olabildiğince az kabız olacağım ki cekeceğim ızdırab daha az olsun. Kesin bir tedavisi olmadığını anlıyorum ben

  • Anal Fissür Doktor

   Süreç uzandığı için bu defa tedavi olmanız gerekir, kronikleşmiş. Ameliyatsız botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavinizi yapabiliriz. Beslenmenize, tuvalet alışkanlıklarınıza özen gösterin. Extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir