Makat Çatlağı Muayene Randevusu Anal Fissür Tedavi Ücretleri

Lazerle Fissür Tedavi

Makat hastalıklarından hemoroid hastalığında lazer tedavisi mümkündür ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak çatlağın lazerle tedavi yapılmamaktadır.Yapıyorum diyenlerde genellikle hastayı ikna etme çabasıyla bunu söylemektedir. Daha doğrusu lazerin burada kullanımının hiçbir anlamı yoktur, tek amaç hastanın aklındaki teknolojik kelimeyi kullanmaktır. Yapılacak ameliyat tektir ve ince bir kasın kesilmesidir, bu kas kesilmedikçe ameliyatla tedaviden söz edilemez, kibrit çöpü kalınlığındaki bu kasın lazerle kesilmesinin hiçbir artı etkisi yoktur hatta yakarak kestiği için çeşitli olumsuzlıkları vardır.

Makat Çatlağı Lazer Tedavi

Anal fissür bölge hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların ikincisidir ve makttaki ağrı sebepleri arasında en sık olanıdır. Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Makat Hastalıkları ve Lazer

Lazer Yöntemi bölge hastalaıkları arasında en sık görüleni olan hemoroid tedavisinde uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu sanmaktadır. Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlakta gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur.

lazerle-fistul-tedavisi

Makat Çatlağı Lazer Tedavi Yoktur

Anal fissür tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Çatlağın tedavisi  makatı sıkan ince bir kas kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır. Halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığuı sanılmaktadır.

Lazerin tedavinizde kolaylık getireceği beklentiniz varsa botoxla tedaviyi araştırmalısınız, çatlağın en kolay ve başarılı tedavisi botoxla yapılmaktadır. Uygulama basit bir enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır.

Makat Çatlağı ve Hemoroid

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse makat çatlağına eşlik eden 1.-2.derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden kaynaklanabilmektedir.
Müzminleşmiş çatlağın ameliyatsız tek tedavisi botoxla tedavidir. Botoxla çatlak tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Bunun dışında ilk 1-2 haftalık erken dönem fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavisi denenmelidir.

Tüm bunların uygulanması yanı sıra kabızlık mutlaka engellenmelidir, özellikle ilaçla iyileştiyse ilk kabızlıkta tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

46 Comments

Add a Comment
 1. tedaviniz yapılmış bu konuda yorum yapmayalım artık,siz alışkanlıklarınıza dikkat edin ki nüks etmesin.geçmiş olsun

 2. Hocam öncelikle merhaba. 21 gün önce 2. derece lazerle hemoraid ve çatlak ameliyatı oldum. bir gece hastanede kaldıktan sonra ertesi gün çıktım. doktorum bana öncelikle kan gelicek. daha sonra sarı bir akıntı gelicek dedi. suanda tuvalette dışkım bittiğinde sarı akıntı damlıyor. ameliyat sonrası tuvalet alışkanlığım değişti. günde 3-4 defa tuvalete gidiyorum. konoskopi ve ameliyat aynı gün yapıldı. kolonoskopi için ishal yapı ilaç kullandım.ameliyattan sonra yaklaşık 8 gün sabah akşam olmak üzere magnezi kalsin kullandım. ağır olmamakla birlikte ishalim devam ediyor. verdiğiniz değerli cevaplarda çatlağın yada yırtığın lazerle tadavi edilemeyeceğini söylüyorsunuz. Ben acaba boşunamı oldum. bu ishal durumu için ayrıca tedavi olmama gerek varmı. beslenme alışkanlığım sizin sitenizde yer alan bilgilere göre değiştirdim. Simdiden teşekkür ederim.

 3. Makat yerinin yaninda şişlik var hapse yapıp patlıyor nasıl tedavi olabilirim hangi bolum doktara gitmeliyim ve hastalığın nedir
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Hastalıgınız Anal fistül .Proctoloji uzmanı bakar

 4. Makat bolgomde ufak şişlik oluştu ve arada bir patlayıp sıvı çıkıyor nedir bu ve nasıl tedavi olabilirim ama ağrı şu zi hic yok
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Fistül uygunsa lazer yapıyoruz.Anak mr cektirip sonucunu degerlendirip karar veriyoruz

 5. makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmenizi öneririm.eğer çatlak oluşmuşsa laser tedavisi yerine botoxla tedavi daha rahattır.sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz.
  Op.Dr.ergun Aygören

 6. iyi gunler!
  yaklasik 3 hafta once makat bolgemdeki bir sislikten dolayi ozel bir hastanede genel cerrahi bolumune basvurdum. muayene sonucu dr sigmoidoskopi talep etti sonrasinda kalin bagirsak icindeki sislikten parca alip lab. gonderdiler. gelen sonuc uyarinca ulseratif kolit teshisi kondu ancak daha once herhangi bir kanama ishal ya da kabizlik sikayetim yoktu sadece gunde birden fazla buyuk tuvalete cikiyodum. esas sikayetim makat bolgemdeki sislik aceba yanlis bir teshis mi kondu bu sisligin hemoroid ya da baska bir rahatsizlikla iliskisi var mi suphe icerisindeyim. devlet hastanesine de gittim ordaki genel cerrah bolumundeki dr da ilaclari kullanmaya devam et dedi. makat bolgesinden lavman seklinde uygulanan iki adet ilac kullaniyorum ve 3 hafta gecmesine ragmen makat bolgemdeki sislik aynen duruyo hic bir degisim gostermesi dahasi kullandigim ilaclarin yan etkisi sanirim vucudumda kizariklar var bu yuzden dr gittim yine alerji ioaclari verdiler makat bolgemdeki o sislik icin gittigim devlet hastanesindeki baska bi cerrahi uzmani dr fissur gelismis dedi ve pomad verdi kullan 2-3 hafta icinde sislik gecmezse lazerle ameliyat edicez dedi cok korkuyorum aceba teshisler yanlis mi kondu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme