Lazerle Fissür Tedavi

Makat hastalıklarından hemoroid hastalığında lazer tedavisi mümkündür ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ancak çatlağın lazerle tedavi yapılmamaktadır.Yapıyorum diyenlerde genellikle hastayı ikna etme çabasıyla bunu söylemektedir. Daha doğrusu lazerin burada kullanımının hiçbir anlamı yoktur, tek amaç hastanın aklındaki teknolojik kelimeyi kullanmaktır. Yapılacak ameliyat tektir ve ince bir kasın kesilmesidir, bu kas kesilmedikçe ameliyatla tedaviden söz edilemez, kibrit çöpü kalınlığındaki bu kasın lazerle kesilmesinin hiçbir artı etkisi yoktur hatta yakarak kestiği için çeşitli olumsuzlıkları vardır.
Dünyada standart kabul edilen ameliyat LİS ameliyatıdır ve bir kas kesilir, kası neyle kestiğiniz değil nasıl kestiğiniz önemlidir. Kapalı yöntemin bir çok avantajı olduğu için kapalı yöntemi iyi araştırmadan kelime oyunlarına gelmeyin.

Makat Çatlağı Lazer Tedavi

Anal fissür bölge hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalıkların ikincisidir ve makttaki ağrı sebepleri arasında en sık olanıdır. Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Makat Hastalıkları ve Lazer

Lazer Yöntemi bölge hastalaıkları arasında en sık görüleni olan hemoroid tedavisinde uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu sanmaktadır. Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlakta gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur.

lazerle-fistul-tedavisi

Makat Çatlağı Lazer Tedavi Yoktur

Anal fissür tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Çatlağın tedavisi  makatı sıkan ince bir kas kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır. Halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığuı sanılmaktadır.

Lazerin tedavinizde kolaylık getireceği beklentiniz varsa botoxla tedaviyi araştırmalısınız, çatlağın en kolay ve başarılı tedavisi botoxla yapılmaktadır. Uygulama basit bir enjeksiyon şeklinde yapılmaktadır.

Makat Çatlağı ve Hemoroid

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse makat çatlağına eşlik eden 1.-2.derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden kaynaklanabilmektedir.
Müzminleşmiş çatlağın ameliyatsız tek tedavisi botoxla tedavidir. Botoxla çatlak tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Bunun dışında ilk 1-2 haftalık erken dönem fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavisi denenmelidir.

Tüm bunların uygulanması yanı sıra kabızlık mutlaka engellenmelidir, özellikle ilaçla iyileştiyse ilk kabızlıkta tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

Tedavi ücretleri ve iletiğim bilgileri için
https://www.ideaklinik.com.tr/iletisim/

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-49244-5_9

47 Yorum

 1. Merhaba.bir kaç ay önce koter ile anal kondilom aldırdım.20 gün sonra ağrılarım daha kotu olunca kontrolde bu sefer fissür olduğu söylendi ve doktorum krem,oturma banyosu ve diyet deneyelim,3-4 haftaya geçmezse kronik olduğu anlaşılır ve ameliyat ederiz dedi.yediklerime çok dikkat ederek ve termal suların da desteği ile 3-4 haftada toparladım.bundan 1 ay sonra ise tekrar kondilom çıktı.doktorum bu sefer daha derine bakacağını ve koter +lazerle temizleyeceğini, daha da tekrarlar ise kolonoskopi olmam gerekeceğini söyledi.ben de hocam arada fissul hala varsa onu da halledelim dedim ve fissülü de ameliyat da lazerle yaktığını, kondilomun bulaşma riskinden dolayı kesip bicmesinin uygun olmadigini söyledi.simdi burda olduklarımdan sonra benim lazer boşa mı gitti? Bu illetten kurtulamadim mi?

  • Anal Fissür Doktor

   Kondilom tedavisinde tedavi sonrası hastanın bir yıl düzenli kontrolü gerekir. Tedavi yapıldı bitti anlamına gelmez, Ne yazık ki böyle yanlış bir uygulama var. Tedaviden sonra düzenli kontrollerini yapılmalı ve bu bir yıl devam etmeli.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. İyi günler hocam ben fissür ameliyatı olacam son çare olarak botilinum toksini işe yaramadı cevaplarınızın biride kesilen kas için tekrar birleştirilir demişsiniz bunu sormak için rahatsız ettim. Gaz veya gaita kaçırma olursa böyle bir imkanımız varmı yada geri birlestirme için kasinim nasıl yapılması gerekiyor neştermi lazer mi tşk ederim hocam.

  • Anal Fissür Doktor

   Botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi tekrar edilebilir.yapılan doz yetersiz kalmışsa,beslenme ve tuvalet alışanlıklarınızı düzenlemediyseniz tekrar edebilir.tüm bunlar ameliyat içinde geçerli, nüks ihtimali ve gaz ve dışkı kaçırma ihtimali de var.yapılan tedavi kası dikmek şeklinde değil durumunuzu değerlendirip dolgu yapılabilir.05426210888 nolu telwfondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 3. Merhaba
  Bende de fissur var devlet hastanesi genel cerrahinde Lis ameliyati onerdiler ama ben korkuyorum cesaret edemiyorum. Nette Araştırma yaparken sizin Botox tedavinizi de duydum. Lakin 6 ay sonrasinda fissur un nuks etme olasiligi var deniliyor. Hem ben Maddi olarak şu an hazır değilim ama hazir olunca gelmeyi düşünüyorum. Bu arada arkadaşım 2017 yılında yunanistan da lazerle fissur tedavisi olduğunu söyledi. Bahsettiğine göre şu anda durumu çok iyiymiş. Anestezi altında, fissürün ve kenarlarının lazer elektrokoagülasyonu ile tedavi etmisler iç sfinkteri hemen hemen bozulmadan bırakmislar.Bu yolla, yaralı dokuyu tahrip edip dokuya, alttan başlayarak fissürün anal ülserinin üst kısmına kadar kademeli olarak iyileştirmisler. ve aynı günde taburcu edilmis. 7 gün boyunca sebze içeren bir diyetin yanı sıra ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanmış.
  Ne derece doğru bilmiyorum ama arkadaşım neden yalan söylesin.
  Değerli gorusleriniz doğrultusunda bende 2 aydir muzdarip olan fissur icin bir yontem de karar vericegimi düşünüyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz botox enjeksyonu ile tedaviyi tercih ediyoruz.6 ay sonra tekrarlama olaasılığı var ama yüksek değil ve sonuçta tekrar aşı şeklinde bir enjeksyon yapılıyor. Laser le tedaviye gelince ülsere iyileşmeyen yarayı laserle yakarak daha geniş bir yara oluşturulup iyileşmesi bize çok güven vermediği için kullanmıyoruz, ama böyle bir uygulama var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir