Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anuflex Merhem

Bu yazımızda sizlere oldukça sık karşılaşılan makat çatlağı rahatsızlığının tedavi seçeneği olan Anuflex kremden bahsedeceğiz. Diğer fissür kremlerinden en büyük farkı diğer ilaçlar iki ilaç birlikte kullanılması gerekirken Anuflex tek başına yeterlidir.

Anuflex Pomad

Makat çatlağı diğer adı anal fissür olan bu sağlık sorunu kabızlık, fazla ıkınma ve ishale bağlı olarak makatın fazla zorlanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüz beslenme alışkanlıklarında ki düzensizlikler ve hazır gıdalar yüzünden çoğu kişi sindirim sorunları yaşamakta ve buna bağlı olarak kabızlık ile karşı karşıya kalmaktadır. Hal böyle olunca da fissür şikayeti yaşayan kişilerin sayısında da artış yaşanmaktadır.

Fissür makatın zorlanmasına bağlı olarak anal bölgese meydana gelen yırtık ve yaralardır. Bu lezyonlar evresine göre akut ve kronik dönem olarak ikiye ayrılmaktadır. Yırtık oluştuktan sonra ki ilk iki hafta akut dönem olarak değerlendirilir. Sonraki süreç ise kronik fissür evresidir. Kişi kendini ve şikayetlerini doğru bir şekilde gözleyerek hastalığın akut döneminde bitkisel yollarla tedavi seçeneğini deneyebilir. Kronikleşen bir fissürün cerrahi müdahale olmaksızın tedavisi söz konusu değilken akut dönemde kremle tedavi mümkündür.

Krem hakkında bilgi veremeden kısaca hastalığı n belirtilerini ve akut dönemin nasıl anlaşılacağından bahsedeceğiz.

Fissür Belirtileri

Hastalık ortaya çıkar çıkmaz görülen ilk şikayet dışkılama esnasında yaşanan can yanmasıdır. Bu can yanması hastalar tarafından tıpkı cam kesiyormuş gibi şeklinde ifade edilmektedir. Yaşanan can yanması dışkılama işleminden sonra kısa sürede kayboluyorsa bu akut dönemde olunduğunun işaretidir. Eğer acı uzun süre devam ediyorsa kronikleşmiş demektir.

Diğer belirti ise dışkılama esnasında oluşan kanamadır. Makat hastalıklarının bazıları kanamaya neden olabilmektedir. Fissür kaynaklı kanamalar taze kan yani açık kırmızı renkli kandır.

Bu yazımızda bitkisel içeriği ve uyuşturucu etkisi olan makat çatlağı kremi Anuflex’ten bahsedeceğiz. İlerlemiş bir fissür de krem veyahut kullanılacak ilaçlar işe yaramamaktadır. Bu sebeple hastalığın erken tanınması kremle tedavi seçeneğine olanak sunacaktır.

Ürünün içerisinde etkinliği kanıtlanmış bitkisel yağlar ve özler bulunmaktadır. Ürünün en büyük avantajı ise bitkisel içerikli olması sayesinde diğer ürünlerin kullanımında yaşanacak yan etkilerin bertaraf edilmiş olmasıdır.

Anuflex İçeriği

Makat çatlağı için satılan kremlerin uyuşturucu etkisi olmaması sebebi ile alınan ürüne ek olarak birde anestol krem alınması gerekmektedir. Ancak anuflex’te bulunan doğal içerikli bitki özleri uyuşturmayı sağlamaktadır. Ürünün etkili olması için kasları gevşetici ve yara iyileştirici nitelikte olmalıdır. Aslında cerrahi müdahalede de amaç aynıdır. Botox enjeksiyonu uygulanarak kasların geçici bir süre kasılmasını engellemektir amaç. İlk evrelerde bu etki uygun içerikli bir ürün sayesinde sağlanabilir. Kasların kasılmasının engellenmesi ile yaranın iyileşmesi için olanak sağlanmış olmaktadır. Şimdi ise Anuflex’in içerisinde bulunan doğal özleri ve yağları inceleyeceğiz. Ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

            Meyan Kökü Extraktı ( Liquiritiea Extrat)

İnsan vücudunda bulunan kortizol hormonunun sentetik haline kortizon denilmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizonun özellikle uzun süreli kullanımında pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Yaraların iyilşemesi, şişlik ve ödemin engellemesi, iltihap oluşumunu engellemek gibi işlere yaramaktadır. Meyan kökü ise sentetik kortizonla aynı işleve sahip doğal bir maddedir.  Doğal olması sayesinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Meyan kökü ağrı, kaşıntı ve şişliğin tedavi edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Karanfil Yağı (Scidic Oleum)

Fissürün iyileşmesi için makat kaslarının uyuşması gerektiğinden bahsetmiştik. Karanfil yağı bu uyuşmayı doğal yollarla sağlayacak bir üründür. Bu özelliği ile ürünün vazgeçilmez etken maddelerinden bir tanesidir. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan karanfil yağı mikrop öldürücü etkisi sayesinde çatlağın iyileşmesine de olumlu etki etmektedir. Ayrıca uyuşturucu özelliği sayesinde dışkılama işlemi esnasında yaşanan acı da hissedilmemektedir.

Sarı Kantaron Yağı ( Loannis Struthio Oleum)

Kantaron yağı oldukça faydalı ve bebeklerde bile güvenle kullanılabilecek bir yağdır. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Makat çatlağı tedavisindeki yeri yara iyileştirici özelliği ile yırtığı iyileşmesini sağlamaktır.

At Kestanesi Extraktı ( Equum Castanei Oleum)

Atkestanesi extraktı dolaşım sistemini destekleyici ve yara iyileştirme özelliği olan bir etken maddedir. Dolaşımı düzenlemesi sayesinde yara/yırtık olan bölgedeki kan akışını düzenleyerek yaranın iyileşme hızını arttırmaktadır. Ayrıca fissürün sebep olduğu kanamaları engelleme özelliği de bulunmaktadır.

Aynı Sefa Yağı ( Calendula Oleum)

Fissür tedavisinde en önemli nokta kasların gevşemesi ve bu sayede yaraya iyileşecek zamanın tanınmasıdır. Aynı sefa yağı doğal olarak gevşetici etkisi sayesinde kasların gevşemesini sağlamakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Pyrethri Extraktı ( papatya eksraktı)

Papatya özü ağrıyı azaltıcı, gevşetici ve sakinleştirici özellikleri bulunan bir özdür. Diğer etken maddelerde olduğu gibi kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ağrıyı azaltıcı etkisi sayesinde de yaşanan şikayetleri aza indirip, dışkılama işlemini kolaylaştırmaktadır.

Çinko Oksit ( Zinc Oxide)

Oldukça önemli etken maddelerden bir tanesi de çinkodur. Bu etken madde hücrelerin yenilenmesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Bu sayede yara olan bölgede derinin hızla kendini yenilemesini sağlamaktadır. Ek olarak antiseptik özelliği sayesinde mikroplarla da savaşmaktadır.

Lanolin

Suda kolaylıkla çözünebilen ve koyunyününden elde edilen bir maddedir lanolin. Cildi yumuşatıcı ve koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu sayede cilde esnek bir yapı kazandırmaktadır. Böylece cilt daha korunaklı bir hale gelmektedir.

Provitamin B5

Antikor yapımında rol oynayan b5 vitamini vücutta depolanmayan bir vitamindir. Derinin yenilenmesinde ve güçlenmesinde rol oynar. Bu sayede yara iyileşmesine de katkı sağlar.

Allontoin

Salyongozların kabukları zarar gördüğü zaman yenilenmesi için salgıladıkları madde allontoindir. Deriyi yenileme ve canlandırma özelliği bulunması sayesinde pek çok cilt bakım ürününde bu madde bulunmaktadır. Cildi tazeleme özelliği sayesinde makat çatlağı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Anuflex doğal içerikli ve yan etkisi olmayan bir makat çatlağı kremidir. İçeriğinin son derece güvenilir olması sayesinde bebeklerde bile güvenle kullanılabilir. Ayrıca içeriğindeki maddeler sayesinde kasları gevşetmesi sayesinde dışkılama işleminin de zorlu ve can yakıcı olmasını engellemektedir.

Makat Çatlağı Kremlerinin Fiyatları

Anuflex Krem

Anestol + Rectoderm merhemin birlikte etkisine sahiptir. Hem anestol gibi uyuşturur hem de Rectoderm gibi kas gevşetir. Tek ilaçla daha yüksek başarı elde etmek mümkün gibi görünmektedir. Tuvaletin önünde ve sonunda nohut kadar uygulamak hastalrın % 30 – 40 kadarında net iyileşme sağlamaktadır. Türkiye’de satış fiyatı 49.50 dir.

Nitrogliserinli Krem Fiyatı

Hastalardan geri dönüşlere bakıldığında aynı miktarda ve yoğunlukta nitrogliserinli ilaç için Yeşilköy de 30 TL, Bakırköy de 60 TL, Taksim de 150 TL, Nişantaşı nda 320 TL ödendiğine şahit oldum. Bu acımasız piyasa koşullarında rectogesic merhem de hakkına düşeni alıyor ve tek ilaç olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanıyor.
Rectoderm krem tüm bu sorunlara pratik bir çözüm getirmiştir. Fabrika ortamında üretilmesi güven vermektedir. 40 TL ye satın alabileceğiniz tek eczane tespit edebildim 212 325 17 43 Aslı Eczanesinden temin edebilirsiniz, telefonla bildirmeniz halinde adresinize kargoyla teslim edilmektedir.

Rectoderm fiyatı

Bu ilaçla ilgili bence en önemli sorun bu, tek ürün olması sebebiyle rekabet etmemesi, Sağlık Bakanlığının fiyat denetimi yapmayacağı sınıftan çıkarılması sayesinde 119 TL gibi yüksek rakamlara satılmaktadır. Tabiî ki hastalık için gereken bedel ödenir, hele hele makatındaki ağrı ve acı sebebiyle tuvalete ağlayarak giden biri için bu paranın hiç önemi yok ama fakir biri için önemli bir miktardır.
Tahmin ediyorum ki önümüzdeki 1-2 yıl içinde muadil bir ürün çıkarsa şu anki fiyatların altında satış yapılacaktır.
Peki bu kadar pahalı bir ürün beklendiği kadar etkili olurmu?
Erken dönem yani ilk 1-2 haftalık anal fissür de etkisi olur ve tam düzelme sağlama ihtimali % 20 – 40 civarındadır, kabızlığın kesinlikle engellenmesi halinde bu oran geçerlidir kabızlığk düzeltilmezse başarısı düşer. Kronikleştikten sonra yani 2-3 haftadan sonra etkili olma ihtimali çok düşer bu durumda botox enjeksiyonu yada ameliyat planlanmalıdır.

Anrecta Merhem Fiyatı

Rectodermle aynı içeriğe sahiptir ancak biraz daha ucuzdur, 102 TL ye satılmaktadır.

Anestol Merhem Fiyat

Oldukça ekonomiktir 12 TL ye satılmaktadır ancak tek başına etkisi yoktur, mutlaka Rectoderm veya Anrecta Merhem ile birlikte kullanılması gerekir.

Türkiye’de reçete ile satışı yapılan daha doğrusu SGK gibi ilaç bedelini ödeyen kurumların ödemeyi kabul ettiği ilaçların fiyatını Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Rectoderm gibi reçetesiz de satılan SGK tarafından bedeli karşılanmayan ilaçların (aslında ilaç sınıfında değil “ara ürün” sınıfındadır) fiyatını üretici kendi istediği şekilde belirlemektedir. Özellikle rekabetin oluşamadığı az sayıda üreticinin üretmesi fiyatın çok yüksek olmasına neden olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?