Ragad

Vücudu örten tabakada (tüm vücudu öreten deri,anüs , ağız ve vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır,çatlak daha derindir ve hastada ciddi ağrı yapar ragadlar daha yüzeyel çiziklerdir ve ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Örnek vermek gerekirse yere düştüğümüzde olan derideki yüzeysel sıyrılmaya benzetebiliriz.

Ragad neden olur

Anal ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, amipli dizanteri, anüse cisim sokmak, ters ilişki de ragada sebep olabilir.

Anal Fissür Başlangıcı

Türkçe karşılığı olmayan bu hastalık fissür başlangıcı olarak ta değerlendirilebilir. Klasik fissür gibi derin yaralanma yoktur, daha yüzeysel bir deri yaralanması vardır. Yaralanma hafif olduğu için hastanın şikayetleri de fissürden çok daha azdır.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?

En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra  makatta kaşınma, tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama, dışkılama sırasında acı, ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir. Kanam genellikle damlama ya da akma şeklinde değil daha çok tuvalet kağıdına bulaşma şeklindedir.

Ragad Tedavisi

İlaçlarla tedavi edilir. Çatlak gibi ameliyatla tedavisi yoktur. Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur. Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak makat çatlağı teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez ve kısa sürede kesilmesi gerekir. Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin, bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit ve mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı, ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Yukarıda yazılan şikayetlere ek olarak rahatsız edici düzeylerde acı veya ağrı eklendiyse bu durumda pruzon merhem yetersiz kalacaktır. Bunun yerine Anuflex Merhem kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Kaynak:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

51 Yorum

 1. hocam merhaba 13 yaşındayım makatta yanma var ancak ağrı zonklama yok yani olsa bile nadir çookk az oluyor ama sürekli yanıyor ve geçmiyor fissür olabilir mi yoksa ragat mıdır

  • Anal Fissür Doktor

   Evet, fissür olabilir. Özellikle kabızlık ve tuvalette uzun kalıp ıkınma varsa, fissür çok rahat oluşur. Yanmaya bunun ilk bulgularındandır. Muayene ile değerlendirmek gerekir.
   Öp. Dr. Ibrahim Kavak

   • Iyi gunler hocam.10 15 yildir yilda bir ve 2 defa usudugumu hissettigimde gece agri olur on dakika tuvalet istegiyle oturrum wc ye ama buyuk tuvalet olmaz.kendimii isitinca da gecer.yilda bir veya 2 defa tekrarlanirdi.ama bu yil olmadi ama pevlik kaslarimi siktigimda hafif ogri oluyor.pevlik kaslarini guclendirmek icin surekli.pevlik hareketlerini yaparim.yanma surekli oluyor ama siddetli degil sma rahatsiz ediyor sadece,tuvaletini yarken hic bir sikinti yasanmiyorum.sadece bazen yanma ve usudugumu hissettigimde makatta yada rectum bolgesinde hafif agri olur.nedeni nedir hocam?

    • Anal Fissür Doktor

     Kronik anal fissür düşündürüyor. Makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam merhaba 1 hafta once ishal oldum tahlil sonucu bakteri çıktı ilaç tedavisi ile ishalim geçti ama makatta ağrı başladı ve ic kısımda hafif yanma var öneriniz nedir hocam yardımcı olursanız sevinrim

  • Anal Fissür Doktor

   ishal sık tuvalete gitmenize,ıkınmanıza neden olarak fissür oluşmasına neden olmuş olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin,kronikleşmeden ilaçla tedavi edilebilir,muayene olmalısınız

 3. Hocam 3 hafta önce lazerle basur ameliyatı oldum. ilk birkaç gün kan vardı. kan geçti ağrı hiç yok tuvaletimi rahat yapıyorum. Ancak makatımın iç kısmında kaşıntı oluyor. Ayna yardımıyla detaylı baktığımda yarım santim kadar bir çizik gördüm. Tavsiye alabilir miyim sizden ??

 4. Merhaba, ben 16 yaşındayım ve birkaç yıldır yılda en fazla 3-4 kere olmak üzere dışkımda kan görüyorum. Bazen az miktarda bazen fazla. Ama hiçbir ağrı, sızı veya yanma yok. Bundan dolayı da hiç önemsemedim bugüne kadar. Fakat tuhaf olan bir durum var. Sanki düzenli olarak oluyor bu olay. Yılın hep aynı zamanlarında gerçekleşiyor. Bir sorun olabilir mi? Bu arada kabız veya ishal olmamla bir alakası yok galiba çünkü bazen kabızken bazen ishalken bazen de bir sorun yokken kan görüyorum. Rengi de açık oluyor genelde.

  • Anal Fissür Doktor

   makat kanamalarında özelliklede başka bir belirti yoksa mutlaka anoskopi muayenesi eğer anoskopi muayenesi ile açıklanamazsa kolonoskopi yapılmalıdır.mutlaka gecikmeden genel cerrahi uzmanına görünün
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 5. Merhabalar,

  Benim şikayetim makatta acı, yanma hissi ve zonklama. Dışkıda değişik bir bir koku veya kan yok. Ancak sürekli bir sızı sözkonusu, tuvalete çıkınca sonrasında bu ağrı ve sancı artıyor ve saatlerce aynı dozda devam ediyor. Bilinen bir hemoroidim yok. Tamda bayram öncesi 1 hafta idare etmem gerekiyor, procto glyvenol fitil çok azda olsa acıyı dindiriyor ama çok etki etmiyor, nasıl bu acıyı dindirebilirim en azında muayeneye kadar 1 hafta süresince?

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetleriniz anal fissüre benziyor.muayene ile değerlendirilip botoxla tedavi edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir