Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Ragad

Ragad Nedir

Vücudu örten tabakada (tüm vücudu öreten deri,anüs , ağız ve vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır,çatlak daha derindir ve hastada ciddi ağrı yapar ragadlar daha yüzeyel çiziklerdir ve ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Örnek vermek gerekirse yere düştüğümüzde olan derideki yüzeysel sıyrılmaya benzetebiliriz.

Ragad neden olur

Anal ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, amipli dizanteri, anüse cisim sokmak, ters ilişki de ragada sebep olabilir.

Anal Fissür Başlangıcı

Türkçe karşılığı olmayan bu hastalık fissür başlangıcı olarak ta değerlendirilebilir. Klasik fissür gibi derin yaralanma yoktur, daha yüzeysel bir deri yaralanması vardır. Yaralanma hafif olduğu için hastanın şikayetleri de fissürden çok daha azdır.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?

En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra  makatta kaşınma, tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama, dışkılama sırasında acı, ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir. Kanam genellikle damlama ya da akma şeklinde değil daha çok tuvalet kağıdına bulaşma şeklindedir.

Ragad Tedavisi

İlaçlarla tedavi edilir. Çatlak gibi ameliyatla tedavisi yoktur. Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur. Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak makat çatlağı teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez ve kısa sürede kesilmesi gerekir. Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin, bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit ve mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı, ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Yukarıda yazılan şikayetlere ek olarak rahatsız edici düzeylerde acı veya ağrı eklendiyse bu durumda pruzon merhem yetersiz kalacaktır. Bunun yerine Anuflex Merhem kullanmak daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Kaynak:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13177-anal-fissures

51 Comments

Add a Comment
 1. ishal sık tuvalete gitmenize,ıkınmanıza neden olarak fissür oluşmasına neden olmuş olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin,kronikleşmeden ilaçla tedavi edilebilir,muayene olmalısınız

 2. Hocam merhaba 1 hafta once ishal oldum tahlil sonucu bakteri çıktı ilaç tedavisi ile ishalim geçti ama makatta ağrı başladı ve ic kısımda hafif yanma var öneriniz nedir hocam yardımcı olursanız sevinrim

 3. yırtığa bağlı kaşıntı olabilir.pruzon pomat kullanabilirsiniz.kaşıntıyı geçirir
  Op.Dr.Demet Ağras

 4. Hocam 3 hafta önce lazerle basur ameliyatı oldum. ilk birkaç gün kan vardı. kan geçti ağrı hiç yok tuvaletimi rahat yapıyorum. Ancak makatımın iç kısmında kaşıntı oluyor. Ayna yardımıyla detaylı baktığımda yarım santim kadar bir çizik gördüm. Tavsiye alabilir miyim sizden ??

 5. makat kanamalarında özelliklede başka bir belirti yoksa mutlaka anoskopi muayenesi eğer anoskopi muayenesi ile açıklanamazsa kolonoskopi yapılmalıdır.mutlaka gecikmeden genel cerrahi uzmanına görünün
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Merhaba, ben 16 yaşındayım ve birkaç yıldır yılda en fazla 3-4 kere olmak üzere dışkımda kan görüyorum. Bazen az miktarda bazen fazla. Ama hiçbir ağrı, sızı veya yanma yok. Bundan dolayı da hiç önemsemedim bugüne kadar. Fakat tuhaf olan bir durum var. Sanki düzenli olarak oluyor bu olay. Yılın hep aynı zamanlarında gerçekleşiyor. Bir sorun olabilir mi? Bu arada kabız veya ishal olmamla bir alakası yok galiba çünkü bazen kabızken bazen ishalken bazen de bir sorun yokken kan görüyorum. Rengi de açık oluyor genelde.

 7. şikayetleriniz anal fissüre benziyor.muayene ile değerlendirilip botoxla tedavi edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 8. Merhabalar,

  Benim şikayetim makatta acı, yanma hissi ve zonklama. Dışkıda değişik bir bir koku veya kan yok. Ancak sürekli bir sızı sözkonusu, tuvalete çıkınca sonrasında bu ağrı ve sancı artıyor ve saatlerce aynı dozda devam ediyor. Bilinen bir hemoroidim yok. Tamda bayram öncesi 1 hafta idare etmem gerekiyor, procto glyvenol fitil çok azda olsa acıyı dindiriyor ama çok etki etmiyor, nasıl bu acıyı dindirebilirim en azında muayeneye kadar 1 hafta süresince?

 9. Hocam merhabalar. Benim sorunum dışkılama esnasında batma hissi. Dışkı normal olsa da ( kabızlık ya da ishal olmadan) batma oluyor. Ağrım ya da kaşıntım, akıntı yok. Sadece 20 gün önce bir damla kan bulaştı tuvalet kağıdına. Bir daha da olmadı. Ragad olabilir mi hocam? Makat çatlağın da mutlaka ağrı olur deniyor. Ağrımın olmayışı ben de ragad şüphesini oluşturdu. Aralık ayında bir kez wc ye sert çıktıktan sonra batma oldu ve kremlerle 15 gün için de geçti.1,5 aydır bir sıkıntım olmadı. Bu süre için de yediklerime çok dikkat ettim ve halen ediyorum, 3lt su tüketiyorum.Kesinlikle ıkınmadan dışkılıyorum .Dediğim gibi dışkım normal. Ama şimdi hiç sebepsiz yeniden batma olmaya başladı. 15 gündür devam ediyor. Hocam , ragad olma ihtimali var mı? Bir de pruzon krem makat içine doğru el yordamıyla sürülmesinin bir zararı olur mu yoksa sadece makat dışınamı uygulanır?
  Op Dr Demet Ağras
  batma fissür bulgusudur.tekrar oluşması kronikleştiğini gösterir.botoxla tedavi olmanızı öneriirm

 10. Hocam merhaba.Affedersiniz ama ben kabız olduğumdan veya başka bir nedenden değil anüs bölgemi kaşırken tırnağımla çizdim.Ağrı yok fakat tuvalet kağıdına çok küçük kan geldi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz tutun geçmezse muayene gerekir.

 11. Slm .. Benim şikayetim.. yaklaşık bir ay önce kabız oldum. Sonrası düzeldi ama yanma başladı makatta hele wc ye çıktığımda sebebini öğrenebilir miyim.. ve ne yapmam gerekiyo.. şimdiden tşkler iyiki varsınız.
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  şikayetiniz anal fissüre benziyor,gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?