Botox la Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Botoxla makat çatlağı tedavisi bu hastalığın tedavisi için geliştirilmiş en son tedavi yöntemidir ve 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında bir dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ısdırap olmaz.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi
İlaç enjeksiyonunun hangi kasa yapıldığını hissederek enjekte edebilmek için parmak anüse sokulur (rektal tuşe), bu işlem çok ağrılı olabileceği için öncesi uyuşturucu yapılarak ağrısız bir şekilde uygulanabilir. İşlem enjeksiyon kadar zahmetlidir, bu sayede hasta işlemden hemen sonra işine, evine veya sosyal yaşamına dönebilir.
işlem öncesi lavman veya tahliller gibi hiçbir ek işlem ve hazırlığa ihtiyaç durulmaz, teşhis konduğu anda yapılabilir.

Botox Avantajları
Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz, ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı  şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
– Kalıcı gaz dışkı kaçağı asla görülmez
– Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür.
– Makat çatlağı ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
– Narkoz riski taşıyanlara risk yaşatılmaz.
– Çok pratiktir 1 dakikada uygulanır.
– Hiçbir hazırlık (lavman, müsil, tıraş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden yapılır.
– Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
– Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
– Uygulamadan hemen sonra işe dönülebilir.
– İş gücü kaybı olmaz
– Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
– İltihap riski yoktur.
– Hem müzmin olanlarda hem de yeni olanlarda güvenle uygulanabilir
– Gebelik dışında her hastaya uygulanabilir
Botox Dezavantajları
– Türkiye’de resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
– Kullanılan ilaç pahalıdır.(400 TL)
– İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
– Uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.
– Tasarruf amaçlı bir şişe ilaç iki kişiye yapılırsa iyileşme ihtimali çok düşe
– Devlet hastanelerinde uygulanmaz

Fissürde Botox Tekrar Yapılması Gerekir mi?
Hastalık düzeldiğinde daha önce hiçbir sorun yaşamamış gibi olunur. Hastalığın tekrar etme ve yeniden botox gerekme ihtimali normal toplumla aynı düzeylerde olur. Yani sokaktaki insanla aynı düzeyde risk taşınır. nasıl herkesin fissür olma ihtimali varsa botox yaptıranın riski de bu kadardır. Bu oran % 5 ten daha azdır.
Botoxla anal fissür tedavisi makat anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi seçeneğidir.

Botoxa benzer şekildei ameliyatsız anal fissür tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç Anuflex Merhemdir. Anuflex merhem Botoxa benzer şekilde kasları gevşetme yanı sıra bölgesel uyuşturucu etkisi sayesinde acı ve ağrıyı da azaltmaktadır. Bitkisel aktif maddelerle üretilen anuflex merhem kullanmadan ameliyat ya da botoxa karar verilmemelidir.

Randevu için www.ideaklinik.com

376 Yorum

 1. Ben de bu problemimden uzun bir süre cektim.ancak en son tekrarlamasında artik ne nitroglesirinli kremler ne diğer ilaçlar çare olmadı.diskilamak başlı başına bir dertti ve giderek daha da zorlanıyor ve tüm gün ağrılarla bogusuyordum bu psikolojimi dahi bozuyordu.hastahane ortamlarından nefret etmeme rağmen gittim doktor göz ucuyla bakıp ameliyat dedi .bu beni oldukça ürküttü.sonra internette botilinum toksini enjeksiyonu yöntemini araştırdım ve özel bir hastahanede proktologa gözüktüm.botilinum toksini enjeksiyonuyla rahat bir şekilde iyilesebilecegimi söyledi ve 10 dakikaya iğnemi hazırlayacağını söyledi.bu ameliyattan çok daha stressiz ve rahat olacaktı.igne yaparken acımadı ancak enjekte ederken hafif bir ağrı yaptı. 3 ya da 4 dakikalık bir işlemdi.ne istersem yiyebilecegimi hamur işi hariç ve 3 gün icin de ilacın etkisini göstereceğini belirtti eve gittim.igne yapılan yerde hafif bir sızlama vardı ilk iki gün dışkılama çok zordu,3. Gün-de bir seferde çıkarabildim ancak ağrı vardı.6. Gün-de ise değişimi fark ettim artik ne ağrı vardı ne de dışkılamada sorun. Bugün tedavimin 8. Günü ve herhangi bir problemim kalmadı.size tavsiyem ameliyat olmadan bu botilinum toksini enjeksiyonu yöntemini deneyin. Korkmaya ve endişe edilecek bir şey yok.

 2. Merhaba Atilla Bey, ben 3 ay önce doğum yaptım ve doğumdan sonra makat çatlağı oluştu rek…. ve fitil kullanamaz rağmen geçmedi. 1 hafta önce botilinum toksini oldum. Ama şikayetlerimde h bir azalma olmadı acaba 1 haftada etki etmez mi yoksa bende botilinum toksini enjeksiyonu işe yaramadı mı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.o

  • Anal Fissür Doktor

   Makat çatlağında mutlaka tedavi ile birlikte beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlemeniz gerekiyor. Yaklaşık 21 günde etkisi ortaya çıkar. Bu arada yine Rect…m kullanabilirsiniz. Eğer şikayetleriniz tamamen geçmezse botilinum toksini enjeksiyonu tekrar yapılabilir.
   Op. Dr. Seher Şirin

 3. Hocam ben kronik fissür rahatsızlığım nedeniyle botox tedavisi oldum. Tedavinin uygulandığı gün ve ertesi günü en ufak ağrı sızı yaşamadım. Fakat botox uygulamasından iki gün sonra sabah (sentinel pile veya skin tag bekçi meme)denilen meme şeklindeki parça anüs dışına çıktı ve şuan 3.gün tekrar geri girmiyor sürekli ağrı yapıyor Kabızlık ya da ihsal rahatsızlığım yok devamlı sıcak su ile uygulama yapıyorum. Doktorum normal olduğunu söyledi ama ağrım çok ne yapmalıyım ilaç/krem kullanımı gibi bir öneriniz var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Anal Fissür Doktor

   tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız meme oluşması ve dışarı çıkması normal.anuflex ve anestol pomat kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Mrblr Hocam anal fissür sorunum var ıkı aydır botox olucam fakar aneZtezi için tahlıl aldılar bugun bazı yerlerde buna gerek olmadıgı yazıyor szın onerınız nedr aneztezı kalp hastası oldugum ıcın almak ıstemıorm şimdıden tşkler

  • Anal Fissür Doktor

   kliniklerimizde botulinum toksini enjeksiyonunu anesteziye gerek kalmadan uygulayabiliyoruz.genel anestezinin kendi içinde riskleri var.gelirseniz tedaviizi anestezisiz yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Merhabalar,kronik anal fissürde botoks tedavisi uygulanır mı,eğer işe yaramazsa lateral internal sfinkterotomi sonrası inkontinans ihtimali nedir ve nasıl düzeltilebilir ? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox zaten kronik anal fissürde kullanılıyor. LİS ameliyatı sonrası inkontinans oranları % 1-3 cıvarındadır.

 6. Osman topaloğlu

  Merhaba iyigünler ic bagsur teshisiyle özel bir klinikte bagsurlar baglandı fakat şu an tekrarladı gibi yanma ıslaklık felan olmaya basladi

  • Anal Fissür Doktor

   muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıklarında nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek gerekir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Merhabalar hocam bende anal fissür hastalığı var.ama benim şikayet ağrı veya yanma değil.tuvaletimi yapamıyorum,günde 1 defa tuvalete gidiyorum ama sanki tam boşalmamış hissi veriyor.makattım da daralma ve çok hafif bi şişme var 1 senedir çok zorlanıyorum tuvaletimi yaparken.kabızlıkta yok niye olduğunu bilmiyorum.botoks oldum ilk 3 gün çok rahatladım tuvaletimi rahat yapabiliyordum günde 3 defa sorunsuz çıkıyordum ama 3 gün sonra daralma oldu ve daha kötü oldu ne yapmam gerekiyor

  • Anal Fissür Doktor

   botulinum toksini enjeksiyonunun etkisi 4-6 aya kadar devam eder.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir