Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Botox la Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi

Botoxla makat çatlağı tedavisi bu hastalığın tedavisi için geliştirilmiş en son tedavi yöntemidir ve 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında bir dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ısdırap olmaz.

Botoxla Makat Çatlağı Tedavisi
İlaç enjeksiyonunun hangi kasa yapıldığını hissederek enjekte edebilmek için parmak anüse sokulur (rektal tuşe), bu işlem çok ağrılı olabileceği için öncesi uyuşturucu yapılarak ağrısız bir şekilde uygulanabilir. İşlem enjeksiyon kadar zahmetlidir, bu sayede hasta işlemden hemen sonra işine, evine veya sosyal yaşamına dönebilir.
işlem öncesi lavman veya tahliller gibi hiçbir ek işlem ve hazırlığa ihtiyaç durulmaz, teşhis konduğu anda yapılabilir.

Botox Avantajları
Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz, ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı  şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
– Kalıcı gaz dışkı kaçağı asla görülmez
– Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür.
– Makat çatlağı ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
– Narkoz riski taşıyanlara risk yaşatılmaz.
– Çok pratiktir 1 dakikada uygulanır.
– Hiçbir hazırlık (lavman, müsil, tıraş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden yapılır.
– Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
– Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
– Uygulamadan hemen sonra işe dönülebilir.
– İş gücü kaybı olmaz
– Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
– İltihap riski yoktur.
– Hem müzmin olanlarda hem de yeni olanlarda güvenle uygulanabilir
– Gebelik dışında her hastaya uygulanabilir
Botox Dezavantajları
– Türkiye’de resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
– Kullanılan ilaç pahalıdır.(400 TL)
– İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
– Uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.
– Tasarruf amaçlı bir şişe ilaç iki kişiye yapılırsa iyileşme ihtimali çok düşe
– Devlet hastanelerinde uygulanmaz

Fissürde Botox Tekrar Yapılması Gerekir mi?
Hastalık düzeldiğinde daha önce hiçbir sorun yaşamamış gibi olunur. Hastalığın tekrar etme ve yeniden botox gerekme ihtimali normal toplumla aynı düzeylerde olur. Yani sokaktaki insanla aynı düzeyde risk taşınır. nasıl herkesin fissür olma ihtimali varsa botox yaptıranın riski de bu kadardır. Bu oran % 5 ten daha azdır.
Botoxla anal fissür tedavisi makat anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi seçeneğidir.

Botoxa benzer şekildei ameliyatsız anal fissür tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç Anuflex Merhemdir. Anuflex merhem Botoxa benzer şekilde kasları gevşetme yanı sıra bölgesel uyuşturucu etkisi sayesinde acı ve ağrıyı da azaltmaktadır. Bitkisel aktif maddelerle üretilen anuflex merhem kullanmadan ameliyat ya da botoxa karar verilmemelidir.

Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas

Randevu için www.ideaklinik.com

394 Comments

Add a Comment
 1. tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız meme oluşması ve dışarı çıkması normal.anuflex ve anestol pomat kullanabilirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam ben kronik fissür rahatsızlığım nedeniyle botox tedavisi oldum. Tedavinin uygulandığı gün ve ertesi günü en ufak ağrı sızı yaşamadım. Fakat botox uygulamasından iki gün sonra sabah (sentinel pile veya skin tag bekçi meme)denilen meme şeklindeki parça anüs dışına çıktı ve şuan 3.gün tekrar geri girmiyor sürekli ağrı yapıyor Kabızlık ya da ihsal rahatsızlığım yok devamlı sıcak su ile uygulama yapıyorum. Doktorum normal olduğunu söyledi ama ağrım çok ne yapmalıyım ilaç/krem kullanımı gibi bir öneriniz var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. kliniklerimizde botulinum toksini enjeksiyonunu anesteziye gerek kalmadan uygulayabiliyoruz.genel anestezinin kendi içinde riskleri var.gelirseniz tedaviizi anestezisiz yapabiliriz.
  Op.Dr.Seher Şirin

 4. Mrblr Hocam anal fissür sorunum var ıkı aydır botox olucam fakar aneZtezi için tahlıl aldılar bugun bazı yerlerde buna gerek olmadıgı yazıyor szın onerınız nedr aneztezı kalp hastası oldugum ıcın almak ıstemıorm şimdıden tşkler

 5. Merhabalar,kronik anal fissürde botoks tedavisi uygulanır mı,eğer işe yaramazsa lateral internal sfinkterotomi sonrası inkontinans ihtimali nedir ve nasıl düzeltilebilir ? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox zaten kronik anal fissürde kullanılıyor. LİS ameliyatı sonrası inkontinans oranları % 1-3 cıvarındadır.

 6. muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıklarında nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek gerekir
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Merhaba iyigünler ic bagsur teshisiyle özel bir klinikte bagsurlar baglandı fakat şu an tekrarladı gibi yanma ıslaklık felan olmaya basladi

 8. botulinum toksini enjeksiyonunun etkisi 4-6 aya kadar devam eder.muayene ile değerlendirmek gerekir
  Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Merhabalar hocam bende anal fissür hastalığı var.ama benim şikayet ağrı veya yanma değil.tuvaletimi yapamıyorum,günde 1 defa tuvalete gidiyorum ama sanki tam boşalmamış hissi veriyor.makattım da daralma ve çok hafif bi şişme var 1 senedir çok zorlanıyorum tuvaletimi yaparken.kabızlıkta yok niye olduğunu bilmiyorum.botoks oldum ilk 3 gün çok rahatladım tuvaletimi rahat yapabiliyordum günde 3 defa sorunsuz çıkıyordum ama 3 gün sonra daralma oldu ve daha kötü oldu ne yapmam gerekiyor

 10. botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz
  OP.Dr.Atilla Kaya

 11. Hocam makata derin çatlak var nasıl yapmam lazim

 12. kliniklerimizde botilinum toksini ile tedavi yapılmaktadır.size en yakın kliniğimize gelebilirsiniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 13. gelirseniz durumunuzu tekrar değerlendirebiliriz.fakat makat hastalıklarından korunmak,iyileşmeyi hızlandırmak ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/
  Op.Dr.Seher Şirin

 14. Ben bir ay önce sizde botulinum toksini enjeksiyonu oldum ama maalesef çatlak hala devam ediyor ve hiç iyileşmedi ne yapması gerektiğini tavsiye eder misiniz lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?