Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse

Makat çatlağı tedavi edilmezse yada tedavi sürecinde gecikme yaşandığında ne olur anal fissür hastalığını daha iyi anlamak adına IDEA Klinik cerrahi dal merkezi doktorları tarafından hazırlanan yazı ile anal fissür hastalığının tedavide yaşanacak gecikmelerde neler olabileceğini ele alıyor.

Makat çatlağı

Makat çatlağı yada diğer adıyla makatta yırtık makat bölgesinin uzun süren en ağrılı hastalığıdır.Hemoroid ağrı yapmazken makat çatlağında en rahatsız edici bulgu dışkılama sırasında acı ve dışkılama sonrasında değişik şiddette ağrı olmasıdır.

Makat çatlağının ilk birkaç haftalık “akut” denilen döneminde daha çok acı vardır hasta dışkılarken dışkının makattan geçişi sırasında hastanın “cam çiziyormuş” gibi tarif ettiği bir acı vardır hasta tuvaletten çıktığında acı kesilir ve kişi rahatlar.

Makatta çatlak oluştuktan birkaç hafta sonra makat kasında kasılma başlar hasta bunu tuvalet sonrası 30 dakika ile 8 saat arası süren ağrı şeklinde hisseder.Genellikle hastalar bu ağprıyı makatım çok şiddetli ağrı yapacak şekilde kasılıyor” şeklinde ifade eder.Tuvalet sonrası ağrı müzminleşme bulgusudur.Özellikle kabızlık olursa hem tuvalet esnasındaki acı hem sonrasındaki ağrı çok şiddetli olur klasik kitaplarda “tuvalette hastanın gözünden yaş gelir” şeklinde tarif eder.

Erken dönem makat çatlağı hastanın kullanacağı ilaçlarla % 50 oranında düzelirken birkaç hafta geçip kronikleştikten sonra hastanın kullanacağı ilaçlar işe yaramaz yani müzminleştiğinde botox tedavisi veya ameliyatla tedavi gerekir.

Makat çatlağı müzminleştiğinde son aşamaya gelinmiştir yani daha müzmin,ileri müzmin gibi daha ileri seviyeleri yoktur.Makat çatlağı derecelendirmesi yapılmamaktadır.Hemoroid gibi değildir hemoroidde derecelendirme vardır ve hastalığık şiddeti ilerledikçe cerilen derece 1.dereceden 4.dereceye kadar değişir.

Sonuç olarak makat çatlağı tedavi edilmezse ilaçla tedavi edilebilen yeni (akut anal fissür)döneminden ilaçla tedavi edilemeyen yani botox enjeksiyonu veya ameliyatla tedavi edilebilen müzmin (kronik anal fissür) dönemine geçer.Mizminleşmeden önce muayene olup erken dönemde ilaçlar kullanarak kabızlığı engelleyerek hastalıktan daha kolay kurtulmak mümkündür.Erken dönemde tedavi için hastanın yapacağı en etkili uygulamalar kabızlığın engellenmesi ve sıcak su oturma banyosudur.Ek olarak verilen kremler bu uygulamalara destek olur ancak bunlar kadar etkili değildir.Makat çatlağı müzminleştikten sonra hastanın ızdırabı giderek artar ama hastalığın adı ve tedavi şekli değişmez.

Makat çatlağı uzun yıllar  müzminleşmiş bir şekildeyken tedavi edilmezse makat kaslarında yapısal değişiklikler kalıcı olabilmekte ve makat darlığı bulguları ortaya çıkabilmektedir.

Makat çatlağıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve randevu için   https://www.ideaklinik.com

404 Comments

Add a Comment
  1. anal fissür ve tromboze hemoroid çok ağrıya neden olabilir.tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
    Op.Dr.A.Şahap Barlas

  2. Merhaba
    Hocam benim yaklaşık 25 gündür makatımda şiddetli bir ağrı var Yürüyemiyorum oturamıyorm bile doktor anal fissür teşisi koydu ama yine de ağrı çok fazla bu normal değil dedi . Rekroskopi çekti orada da anal fissür +hemeroid çıktı. Ağrıya dayanamıyorum artık anak fissür bu kadar ağrı yapar mı ? Başka birşey olma ihtimali var mı ?

  3. tedavi olmalısınız.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
    Op.Dr.A.Şahap Barlas

  4. Bende ortalama 3 ay önce makatta çatlak oluştu doktor bey krem verdi ilk dönemlerim çok kötüydü kremi düzenli kullanınca biraz hafifledi şu an yine tutuyor ara ara ve çok kötü tutuyor ne yapmalıyım lavabo özellikle ızdırabım oluyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017