Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse

Tedavi edilmezse yada tedavi sürecinde gecikme yaşandığında ne olur anal fissür hastalığını daha iyi hastalığın tedavisinde yaşanacak gecikmelerde neler olabileceğini ele alıyor.

Makatta yırtık da denmektedir, bölgenin uzun süren en ağrılı hastalığıdır. Hemoroid ağrı yapmazken çatlakta en rahatsız edici bulgu dışkılama sırasında acı ve dışkılama sonrasında değişik şiddette ağrı olmasıdır.

Makattaki çatlağın ilk birkaç haftalık “akut” denilen döneminde daha çok acı vardır hasta dışkılarken dışkının makattan geçişi sırasında hastanın “cam çiziyormuş” gibi tarif ettiği bir acı vardır hasta tuvaletten çıktığında acı kesilir ve kişi rahatlar.

Makatta çatlak oluştuktan birkaç hafta sonra makatın kasında kasılma başlar hasta bunu tuvalet sonrası 30 dakika ile 8 saat arası süren ağrı şeklinde hisseder. Genellikle hastalar bu ağprıyı makatım çok şiddetli ağrı yapacak şekilde kasılıyor” şeklinde ifade eder. Tuvalet sonrası ağrı müzminleşme bulgusudur.Özellikle kabızlık olursa hem tuvalet esnasındaki acı hem sonrasındaki ağrı çok şiddetli olur klasik kitaplarda “tuvalette hastanın gözünden yaş gelir” şeklinde tarif eder.

Erken dönem makat çatlağı hastanın kullanacağı ilaçlarla % 50 oranında düzelirken birkaç hafta geçip kronikleştikten sonra hastanın kullanacağı ilaçlar işe yaramaz yani müzminleştiğinde botox tedavisi veya ameliyatla tedavisinin yapılması gerekir.

Çatlak müzminleştiğinde son aşamaya gelinmiştir yani daha müzmin, ileri müzmin gibi daha ileri seviyeleri yoktur. Derecelendirme yapılmamaktadır. Hemoroid gibi değildir hemoroidde derecelendirme vardır ve hastalığık şiddeti ilerledikçe cerilen derece 1. dereceden 4. dereceye kadar değişir.

Sonuç olarak fissür tedavisi yapılmazsa ilaçla tedavi edilebilen yeni (akut anal fissür) döneminden ilaçla iyileşmeyen yani botox enjeksiyonu veya ameliyatla tedavisi yapılan müzmin (kronik anal fissür) dönemine geçer. Mizminleşmeden önce muayene olup erken dönemde ilaçlar kullanarak kabızlığı engelleyerek hastalıktan daha kolay kurtulmak mümkündür. Erken dönemde iyileştirmek için hastanın yapacağı en etkili uygulamalar Anuflex Merhem kullanılması, kabızlığın engellenmesi ve sıcak su oturma banyosudur. Ek olarak verilen kremler bu uygulamalara destek olur ancak bunlar kadar etkili değildir. Fissür müzminleştikten sonra hastanın ızdırabı giderek artar ama hastalığın adı ve tedavide uygulanacaklar değişmez.

Makatta yırtık uzun yıllar  müzminleşmiş bir şekildeyken tedavi edilmezse makat kaslarında yapısal değişiklikler kalıcı olabilmekte ve makatta darlık bulguları ortaya çıkabilmektedir.

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse Kanserleşir mi?

Hayır kesinlikle kansere dönüşmez ancak giderek daha ciddi düzeylerde yaşam kalitesi kaybına neden olur.

Makat Çatlağında Doktor Önerisi

Tabi ki bütün hastalıklarda olduğu gibi sorun daha ciddi ve daha fazla rahatsız edici düzeylere gelmeden tedavi planlanmalıdır.
Tedavide şu sıra izlenmelidir
Anuflex Merhem kullanmalı, kabızlık engellenmelidir, Anuflex merhemin başarısı
% 40 civarıdır yani % 60 iyileşmez ama bu oran da çok iyi bir orandır ve mutlaka denenmelidir.
Anuflexle düzelmediyse
İkinci seçenek Botox enjeksiyonudur. 100 ünite botoxla iyileşme ihtimali % 95-98 civarıdır ki bu oran ameliyata yakın başarı demektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey Botoxun dozunun yeterli yapılmasıdır. Bazı klinikler ilaç pahalı olduğu için bir kutu ilacı iki hastaya uygulayarak ekonomi sağlamaktadır ama başarısı çok düşmektedir.
Botoxla düzelmediyse ya yeniden botox yapılmalı veya LİS ameliyatı planlanmalıdır. LİS ameliyatı başarısı % 99 civarıdır.

Fissürle ilgili ayrıntılı bilgi, tedavi ücretleri ve randevu için   https://www.ideaklinik.com

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynak
http://guncel.tgv.org.tr/journal/27/pdf/300.pdf

401 Yorum

 1. Hocam ben 50 yaşındayım, 27 yaşında basur oluştu bende ameliyat olmadım.
  Önce iç basur, ve 1 yıldan fazladır dış tarafa şişkinlik yapıyor.
  Artık tuvaletim geldiğinde o şişkinlik korkusunu yaşıyorum, basur korkusundan tuvalete bile gitmek istemiyorum,kanama, şişkinlik , bir ara biti sonra tekrar başladı..
  Şimdiye kadar fitil kulandım, kırem PROCTOLOG kulandım geçmedi , değişik bir yöntem varsa yardımcı olursanız çok makbule geçer, ALLAH RAZI OLSUN

  • Anal Fissür Doktor

   özellikle kanamanız varsa durumunuzu acilen anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir. Klinikleeimizde makat hastalıklarına ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Uygunsa tedavinşzi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz.
   Öp. Dr. Nizam kurtdere

 2. Hocam buyuk tuvaletimi yaptıktan sonra daysnılmayacak kadar bir agrı oluyor doktora gittim makatta catlak var dedi kırem verdı bir haftadır kullanıyorum ama yine aynı napmam gerek nolur yardımcı olurmusunuz

  • Anal Fissür Doktor

   Dışkılamadan sonra görülen ve uzun süren ağrı söylediğiniz gibi çatlak bulgusudur. Kabızlık, tuvalette uzun kalıp ıkınmaya bağlı gelişir, eğer kronikleşmişse ilaç tedavisine cevap vermeyebilir. Doktorlar bazen hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçları da önerebiliyor, bu doğru bir yaklaşım değil, anal fissür2 tedavisinde kullanılacak ilaçlar Anuflex yada Rectoderm benzeri ilaçlardır. Ameliyatsız yöntemlerle ve ameliyatlada tedavi edilebilir. Fakat tercihinizin ameliyatsız botulinum toksini enjeksiyonu ile olmasını önwririm. Ameliyatla tedavi de gaz ve dışkı tutamama gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışmaktadır, extra bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam iki gün önce büyük abdestimi alırken cam kesermiş gibi bir his oldu ve ondan sonra da sanki makatımın içinde bir şey varmış hissi oluştu hep.Nedir bu ?yardimci olabilir misiniz

  • Anal Fissür Doktor

   Şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.Kabızlık, ıkınma ve tuvalette uzun kalma gibi alışkanlıklarınız varsa gelişmiş olabilir. Eğer yeni başladıysa anuflex pomad kullanabilirsiniz

 4. Merhaba 18 yaşındayım bundan 7-8 ay önce bir kere dışkılamadan sonra kanama oldu acile gittim doktor muayene etti ve hemoroid oluşumu var dedi ve proctolog verdi.Kremi1 hafta falan kullandım daha sonra kullanmadım.Düne kadar önemli bi kanama olmamistisadece kabız olduğumda gaytamı yaparken acı hissediyordum ve nadir bi sekilde igne ucu kadar kanama oluyordu ve bazen yanma oluyordu ağrı hic olmadı.Birkac gün önce ishalli hastalık gecirmistim ve 2 gündür tuvalete cıkmamistim.Dün çıktım ve asırı derecede kabız olmamama ragmen tuvaletimi yaptıktan sonra damlama seklinde kanama oldu ve yaparken yine hafif bir acı hissettim.2-3 ay kadr önce farkettigim anüste mercimek tanesi kadar bir et parcasi var.Yarin genel cerraha görünecegim sizin düşünceniz nedir?

 5. Hocam Ben dogum yapali 50 gun oldu dogum yaptigim gunden beri muthis derecede kabizim vardi ama artik dayanilmaz hai aldi arka taraf sanki baya bi dudaklandi ve yara var her wc ye gidip de büyük abdestimi yaptktan sonra en az bir saat ağrım oluo ne oturabiliom ne ayakta durabiliom ne uzanabiliom hiç bişey yapamıyorum ameliyat gerekirse de çok korkuyorum

  • Anal Fissür Doktor

   kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle de yapabiliriz.kabız kalmayın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Merhaba hocam 2 aydır makatta ağrı ve kanama şikayetim vardı son uç gündür tuvalete gidemiyecek kadar çoğaldı Dr gittim ve anal fissür dedi krem verdi tuvalete gitmeyi ihmal etme dedi ama gidemiyorum oturur oturmaz dayanilmaz bir ağrı başliyor lavma işe yararmi

  • Anal Fissür Doktor

   beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeli,ayrıca botulinum toksini yada cerrahi olarak tedavinizi yaptırmalısınız.şikayetleriniz başlayalı uzun zaman olduğu için kronikleşmiştir.

 7. Hocam benim yaklaşık 2 3 senedir bağsur rahatsizligim var ve büyük abdestimi yaptıktan sonra şişlik ve ağrılarım oluyor.bunun tedavisi nedir yardımcı olurmusunuz

 8. Ben 3-4 aydir bu agrilari cekiyordum doktora gitmeye cekindigim icin surekli oturma banyosu gibi seyler deniyodum artik tuvalete gitmek tam bir aciydi gozlerimden yaslar geliyodu sonra bir yerde okumustum bol bol su icmek gerekiyomus bende oyle yaptim bol bol su ictim ve spor hareketleri ozellikle bacak hareketleri yapmaya basladim ve bir sure sonra duzeldi suan ara sira ufak tefek oluyo ama şunu unutmamak lazim hicbir sekilde doktora gitmekten utanmamaliyiz ve ne olursa olsun Allah bir dert veriyorsa eger bizim ona sabretmemiz ve herseye ragmen biraz daha kotusunu yasamadigimiz icin sukretmemiz gerekiyo

 9. Merhaba
  Hocam benim yaklaşık 25 gündür makatımda şiddetli bir ağrı var Yürüyemiyorum oturamıyorm bile doktor anal fissür teşisi koydu ama yine de ağrı çok fazla bu normal değil dedi . Rekroskopi çekti orada da anal fissür +hemeroid çıktı. Ağrıya dayanamıyorum artık anak fissür bu kadar ağrı yapar mı ? Başka birşey olma ihtimali var mı ?

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissür ve tromboze hemoroid çok ağrıya neden olabilir.tedavi olmalısınız.makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 10. Bende ortalama 3 ay önce makatta çatlak oluştu doktor bey krem verdi ilk dönemlerim çok kötüydü kremi düzenli kullanınca biraz hafifledi şu an yine tutuyor ara ara ve çok kötü tutuyor ne yapmalıyım lavabo özellikle ızdırabım oluyor

  • Anal Fissür Doktor

   tedavi olmalısınız.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir