online randevu tedavi ücretleri

Makat çatlağı tedavi edilmezse yada tedavi sürecinde gecikme yaşandığında ne olur anal fissür hastalığını daha iyi anlamak adına IDEA Klinik cerrahi dal merkezi doktorları tarafından hazırlanan yazı ile anal fissür hastalığının tedavide yaşanacak gecikmelerde neler olabileceğini ele alıyor.

Makat çatlağı

Makat çatlağı yada diğer adıyla makatta yırtık makat bölgesinin uzun süren en ağrılı hastalığıdır.Hemoroid ağrı yapmazken makat çatlağında en rahatsız edici bulgu dışkılama sırasında acı ve dışkılama sonrasında değişik şiddette ağrı olmasıdır.

Makat çatlağının ilk birkaç haftalık “akut” denilen döneminde daha çok acı vardır hasta dışkılarken dışkının makattan geçişi sırasında hastanın “cam çiziyormuş” gibi tarif ettiği bir acı vardır hasta tuvaletten çıktığında acı kesilir ve kişi rahatlar.

Makatta çatlak oluştuktan birkaç hafta sonra makat kasında kasılma başlar hasta bunu tuvalet sonrası 30 dakika ile 8 saat arası süren ağrı şeklinde hisseder.Genellikle hastalar bu ağprıyı makatım çok şiddetli ağrı yapacak şekilde kasılıyor” şeklinde ifade eder.Tuvalet sonrası ağrı müzminleşme bulgusudur.Özellikle kabızlık olursa hem tuvalet esnasındaki acı hem sonrasındaki ağrı çok şiddetli olur klasik kitaplarda “tuvalette hastanın gözünden yaş gelir” şeklinde tarif eder.

Erken dönem makat çatlağı hastanın kullanacağı ilaçlarla % 50 oranında düzelirken birkaç hafta geçip kronikleştikten sonra hastanın kullanacağı ilaçlar işe yaramaz yani müzminleştiğinde botox tedavisi veya ameliyatla tedavi gerekir.

Makat çatlağı müzminleştiğinde son aşamaya gelinmiştir yani daha müzmin,ileri müzmin gibi daha ileri seviyeleri yoktur.Makat çatlağı derecelendirmesi yapılmamaktadır.Hemoroid gibi değildir hemoroidde derecelendirme vardır ve hastalığık şiddeti ilerledikçe cerilen derece 1.dereceden 4.dereceye kadar değişir.

Sonuç olarak makat çatlağı tedavi edilmezse ilaçla tedavi edilebilen yeni (akut anal fissür)döneminden ilaçla tedavi edilemeyen yani botox enjeksiyonu veya ameliyatla tedavi edilebilen müzmin (kronik anal fissür) dönemine geçer.Mizminleşmeden önce muayene olup erken dönemde ilaçlar kullanarak kabızlığı engelleyerek hastalıktan daha kolay kurtulmak mümkündür.Erken dönemde tedavi için hastanın yapacağı en etkili uygulamalar kabızlığın engellenmesi ve sıcak su oturma banyosudur.Ek olarak verilen kremler bu uygulamalara destek olur ancak bunlar kadar etkili değildir.Makat çatlağı müzminleştikten sonra hastanın ızdırabı giderek artar ama hastalığın adı ve tedavi şekli değişmez.

Makat çatlağı uzun yıllar  müzminleşmiş bir şekildeyken tedavi edilmezse makat kaslarında yapısal değişiklikler kalıcı olabilmekte ve makat darlığı bulguları ortaya çıkabilmektedir.

Makat çatlağıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve randevu için   https://www.ideaklinik.com

376 Comments

Add a Comment
 1. 05426210888 nolu telefondan bilgi alabilir yada size en yakın şubemize şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam.Esimde fissür var. Dayanılmaz bir acı. Onu görüyorum. Sizin yeriniz nerde. Size nasıl ulaşabilirim.

 3. sabah ve akşam iki kez düzenli tuvalete çıkıyorum.
  Boraks tozu suya karıtırıp günde 2 kez tuvaletten sonra sıcak suya oturuyorum
  sonrasında suya oturup kurulandıktan sonra proctolog kremini sürüyorum.
  Çare olmazsa en uygun ve risksiz yöntem botox gibi gözüküyor.
  DEBRİDAT,PROCTOLOG,ANESTOL POMAD ve borax toz yazıldı.
  Çok dikkat ediyorum.kolonoskopiden sonra bir hafta herşey normaldi.anestol pomadı hiç kullanmamıştım.
  ağrılar tekrar başladı SONRA tekrar normale döndüm.
  Anestol pomad sürüyorum ama ağrı geçmiyor.Acaip bir yanma oluyor
  Ameliyattan sonra gaz ve dışkı tutamama oluyormuş.O nedenle çekiniyorum.
  Haftada bir rakı içiyordum.Hastalığımı Anlayınca 15 günde bir içmeye başladım.Bunun hastalığa etkisi varmıdır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür kremlerle geçmiyorsa botox enjeksyonu öneriyoruz 1 dakikada aşı gibi kolay uygulanıyor ve başarı şansı yüksek,mecbur kalınırsa ameliyat yapılabilir.Bu rahatsızlığın rakı ile ilgisi pek yok.

 4. okulunuza gidin tabiiki.ama kanama olduğu için anoskopi muayenesi yaptırmalısınız neden kötü huylu bir oluşumda olabilir,mutlaka muayene ile değerlendirilmeli.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleydüzenlemelisiniz,kabız kalmamalısınız,uzun süre tuvalette kalmamalısınız,ıkınmamalısınız,sıkışınca tuvalete gitmelisiniz,ertelememlisiniz,erteleyince barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.

 5. Doktorum ben tuvaletten çıktım ve nerdeyse yok denecek kadar kan damlacığıyla karşılaştım bu çatlağın evde bi tedavisi yok mu acaba ? Okula da gitmem lazım çünkü

 6. anal fissür olabilir.muayene olmalısınız
  Op.Dr.seher Şirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017