Makat Çatlağı Muayene Randevusu Anal Fissür Tedavi Ücretleri

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse

Makat çatlağı tedavi edilmezse yada tedavi sürecinde gecikme yaşandığında ne olur anal fissür hastalığını daha iyi anlamak adına IDEA Klinik cerrahi dal merkezi doktorları tarafından hazırlanan yazı ile anal fissür hastalığının tedavide yaşanacak gecikmelerde neler olabileceğini ele alıyor.

Makat çatlağı

Makat çatlağı yada diğer adıyla makatta yırtık makat bölgesinin uzun süren en ağrılı hastalığıdır.Hemoroid ağrı yapmazken makat çatlağında en rahatsız edici bulgu dışkılama sırasında acı ve dışkılama sonrasında değişik şiddette ağrı olmasıdır.

Makat çatlağının ilk birkaç haftalık “akut” denilen döneminde daha çok acı vardır hasta dışkılarken dışkının makattan geçişi sırasında hastanın “cam çiziyormuş” gibi tarif ettiği bir acı vardır hasta tuvaletten çıktığında acı kesilir ve kişi rahatlar.

Makatta çatlak oluştuktan birkaç hafta sonra makat kasında kasılma başlar hasta bunu tuvalet sonrası 30 dakika ile 8 saat arası süren ağrı şeklinde hisseder.Genellikle hastalar bu ağprıyı makatım çok şiddetli ağrı yapacak şekilde kasılıyor” şeklinde ifade eder.Tuvalet sonrası ağrı müzminleşme bulgusudur.Özellikle kabızlık olursa hem tuvalet esnasındaki acı hem sonrasındaki ağrı çok şiddetli olur klasik kitaplarda “tuvalette hastanın gözünden yaş gelir” şeklinde tarif eder.

Erken dönem makat çatlağı hastanın kullanacağı ilaçlarla % 50 oranında düzelirken birkaç hafta geçip kronikleştikten sonra hastanın kullanacağı ilaçlar işe yaramaz yani müzminleştiğinde botox tedavisi veya ameliyatla tedavi gerekir.

Makat çatlağı müzminleştiğinde son aşamaya gelinmiştir yani daha müzmin,ileri müzmin gibi daha ileri seviyeleri yoktur.Makat çatlağı derecelendirmesi yapılmamaktadır.Hemoroid gibi değildir hemoroidde derecelendirme vardır ve hastalığık şiddeti ilerledikçe cerilen derece 1.dereceden 4.dereceye kadar değişir.

Sonuç olarak makat çatlağı tedavi edilmezse ilaçla tedavi edilebilen yeni (akut anal fissür)döneminden ilaçla tedavi edilemeyen yani botox enjeksiyonu veya ameliyatla tedavi edilebilen müzmin (kronik anal fissür) dönemine geçer.Mizminleşmeden önce muayene olup erken dönemde ilaçlar kullanarak kabızlığı engelleyerek hastalıktan daha kolay kurtulmak mümkündür.Erken dönemde tedavi için hastanın yapacağı en etkili uygulamalar kabızlığın engellenmesi ve sıcak su oturma banyosudur.Ek olarak verilen kremler bu uygulamalara destek olur ancak bunlar kadar etkili değildir.Makat çatlağı müzminleştikten sonra hastanın ızdırabı giderek artar ama hastalığın adı ve tedavi şekli değişmez.

Makat çatlağı uzun yıllar  müzminleşmiş bir şekildeyken tedavi edilmezse makat kaslarında yapısal değişiklikler kalıcı olabilmekte ve makat darlığı bulguları ortaya çıkabilmektedir.

Makat çatlağıyla ilgili ayrıntılı bilgi ve randevu için   https://www.ideaklinik.com

389 Comments

Add a Comment
 1. Anal fissur amleiyati oldum ameliyattan sonra 8 gun agri cektim 9. Gun cok iyi oldum bence boyle bir sorunu olan olmali kurtulmali ama tek tavsiyem gunde 4 defa sicak su..incir hosafi…gun kurusu kayisi hosafi ve duzenli ilac kullanimiyla bolgeyi de temiz tutarsak daha cabuk iyilesiriz..

 2. İyi günler doktor bey bende uzun yıllardır makatta yırtık var ve yaklaşık 10gıl önce ameliyat oldum tedavide ameliyatmı yoksa botoksmu olması gerektiğine ne etken oluyor teşekür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İkisinin avantaj ve dezavantaj larını karşılaştırıp ona göre tercihinizi yapabilirsiniz. Biz çok kolay uygulanması ve yan etkilerinin neredeyse olmaması nedeniyle önce botox uygulamasını öneriyoruz.

 3. fistül oluşmuş gibi görünüyor.muayene olmanızı öneririm.tedavisi geciken fistüller komplike hale gelerek tedavisi zorlaşır

 4. Hocam benim makattan 1 2 cm kenarda şişlik olusuyor daha sonra patliyor surekli ayni sekil oluyor intihap gibi sivi geliyor

 5. şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.3 aydır varolduğu için sizin şiakyetleriniz artık kronikleşmiş.botox enjeksiyonu yada ameliyat olmanız gerekir.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Mrb hocam 3 aydır büyük tuveletimi yaoarken ağrı var makatta sanki camla çiziliyo 3 aydır geçmedi kendiliğinden geçer mi genelikle ne kadar sürede geçer ?

 7. şişlik kabızlığa bağlı ıkınma ile oluşur.kabızlığın önüne geçerseniz düzelecektir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. Hocam benimki bir balon gibi sismis disa dogru sizce gecmi kaldım tedavi için ve tedavi olsam bunun cikma ihtimali varmi artık teskurller

 9. yorumunuz biraz karışık olmuş sgklı iseniz kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip sorunlarınızı tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Seher Şirin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme