Makat Çatlağı Muayene Randevusu Anal Fissür Tedavi Ücretleri

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı

Makat çatlağı için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır. Bir çok yönden özellikle tekrarının % 1 gibi düşük düzeyde olan L.İ.S (lateral İnternal Sfinkterotomi)  ameliyatı neredeyse tüm kliniklerce benimsenmiş ve bu yöntemde karar kılınmıştır. Halihazırda yapılan anal fissür ameliyatlarının büyük çoğunluğu bu şekilde yapılmaktadır. Lazerle tedavi gibi çeşitli laf kalabalıklarını bir tarafa bırakırsa tek seçenek denebilir. Makat çatlağı ameliyatı yani LİS ameliyatında yapılan işlem çatlağın iyileşmesini engelleyen 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kasın kesilmesi işlemidir. Bu ameliyat 2 şekilde yapılır

Anal Fissür Ameliyatı

Açık anal fissür ameliyatı

Kası kesebilmek için anüs dışarıdan bağırsağa doğru 3-3.5 cm lik deri kesilerek kas açığa çıkarılır yani görünür hale getirilir ve kas uygun şekilde kesilir. 3-3.5 cm lik cilt kesisi açık bırakılabilir yada dikilerek kapatılır, bu bölgede dikiş felaketle sonuçlanan iltihaba sebep olabildiği için dikmek sıkça uygulanmaz. Cerrahi işlem sonrası kapalı yönteme göre çok daha fazla ağrı olur, kanama, iltihaplanma riski daha yüksektir. Kesi büyük olduğu için iyileşme süresi çok daha uzundur. İyileşene kadar pansuman gerektirmesi ve bölgenin hassas olması sebebiyle pansumanların çok ağrılı olması da olumsukluklarındandır. Açık teknik artık pek uygulanmayan bir yöntemdir. Anal deformasyon yani anüste yamulma yine kapalı yönteme kıyasla daha belirgin olur. Anüsün O şeklindeki yapısı yamularak Q gibi bir görünüm alabilir.

Kapalı anal fissür ameliyatı

Anüs boydan boya kesilmez 1-1.5 cm delik açılır bu delikten girilerek kas askıya alınır ve kanama olmayacak şekilde elektrokoterle veya radyo frekansla kesilir, radyo frekans kullanmak daha iyidir. Yapılan ciltteki kesik dikiş atmayı gerektirmeyecek kadar küçük olduğu için dikiş atılmaz. Ağrı açık ameliyata kıyasla çok azdır, kanama, iltihap riski yok diyecek kadar düşüktür, iyileşme günler içinde gerçekleşir. Doku içinde yapılan işlem aynı olduğu için anal fissürün tekrarlama ihtimali aynıdır.

Parks Ameliyatı
Eskiden uygulanan bir yöntemdir, yaşlı ve Alman kültürü almış cerrahların uyguladı bir yöntemdir. Kası kesmek içöin ayrı yerden deri kesilmez, çatlağın olduğu bölgede kaslar ayırt edilerek kesilir. Anüste gelişen deformite çok rahatsız edici olduğu için uygulaması çok azdır.

Makat Yırtığı Ameliyatsız Tedavisi
İlaç tedavisi, bitkisel uygulamalar ve botox enjeksiyonu ayrı sayfalarda ele alınmıştır. Kısaca değinecek olursak. Bitkisel tedavilerden en etkilisi karanfil çayı hazırlayıp bir fincan karanfil çayını 3 litre ılık suyun içine döküp içine oturulmalıdır. İlaç tedavisinde anestol ve rectodem önerilir. Bitkisel yaklaşımda başarı % 3-5 , ilaçla tedavide % 30 civarıyken botox tedavisinde başarı ameliyata yakın % 95 ler düzeyindedir. Botox ameliyata yakın başarı elde ederken cerrahide görülen gaz dışkı kaçırma yan etkisi yoktur.

46 Comments

Add a Comment
 1. spinal anestezi ile yapıldıysa olabilir

 2. Merhabalar, ben 3 gün önce anal fissür ameliyatı oldum yatarken iyi ama kalkınca basım çok ağrıyor bu neden ne zaman geçer birde bulantı var tabi

 3. beklemekten başka seçenek yok.bazen 6-8 ayda düzelebiliyor
  Op.Dr.Demet Ağras

 4. Hocam merhaba babam 1 gün önce anal fisürden ameliyat oldu ameliyatın risklerinden olan dişkı ve gaz tutamamasından çok korkuyorduk doktoru ameliyattının çok iyi geçtiğini söyledi dışkı ve gaz tutamama riskininde ilk tuvaletinde belli olacağını söyledi babam bugün farkında olmadan biraz ishal oldu yani ishal olduğundan bile haberi yok şuan acaba korktugumuz başımızamı geldi yoksa bu durum farklı birşeymi eğer dışkı ve gaz tutamama gibi bir sorun oluştuysa önerebileceğiniz bir yol varmıdır şimdiden teşekkür ederim.

 5. hocam ben 1 hafta önce kapalı ameliyat oldum ama dışkılarken sürtme hissi hala devam ediyor.
  ameliyatın başarısız oldugundan şüpheleniyorum.
  Şuan botox yaptırmak istiyorum.
  Acaba beklemem mi gerek yoksa olmalı mıyım.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Bir hafta erken .İyiye gidiyorsa bekleyin .Yaklaşık 20 -30 gün toparlamazsanız botox yapılabilir

 6. ameliyatın riskleri var,botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme