Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Kapalı Anal Fissür Ameliyatı

Makat çatlağı için bir çok ameliyat tarif edilmiş ve zaman içerisinde uygulanmıştır. Bir çok yönden özellikle tekrarının % 1 gibi düşük düzeyde olan L.İ.S (lateral İnternal Sfinkterotomi)  ameliyatı neredeyse tüm kliniklerce benimsenmiş ve bu yöntemde karar kılınmıştır.
Halihazırda yapılan anal fissür ameliyatlarının büyük çoğunluğu bu şekilde yapılmaktadır. Lazerle tedavi gibi çeşitli laf kalabalıklarını bir tarafa bırakırsa tek seçenek denebilir. Makat çatlağı ameliyatı yani LİS ameliyatında yapılan işlem çatlağın iyileşmesini engelleyen 2-3 kibrit çöpü kalınlığındaki kasın kesilmesi işlemidir. Bu ameliyat 2 şekilde yapılır

Anal Fissür Ameliyatı

Açık anal fissür ameliyatı

Kası kesebilmek için anüs dışarıdan bağırsağa doğru 3-3.5 cm lik deri kesilerek kas açığa çıkarılır yani görünür hale getirilir ve kas uygun şekilde kesilir. 3-3.5 cm lik cilt kesisi açık bırakılabilir yada dikilerek kapatılır, bu bölgede dikiş felaketle sonuçlanan iltihaba sebep olabildiği için dikmek sıkça uygulanmaz. Cerrahi işlem sonrası kapalı yönteme göre çok daha fazla ağrı olur, kanama, iltihaplanma riski daha yüksektir. Kesi büyük olduğu için iyileşme süresi çok daha uzundur. İyileşene kadar pansuman gerektirmesi ve bölgenin hassas olması sebebiyle pansumanların çok ağrılı olması da olumsukluklarındandır. Açık teknik artık pek uygulanmayan bir yöntemdir. Anal deformasyon yani anüste yamulma yine kapalı yönteme kıyasla daha belirgin olur. Anüsün O şeklindeki yapısı yamularak Q gibi bir görünüm alabilir.

Kapalı anal fissür ameliyatı

Anüs boydan boya kesilmez 1-1.5 cm delik açılır bu delikten girilerek kas askıya alınır ve kanama olmayacak şekilde elektrokoterle veya radyo frekansla kesilir, radyo frekans kullanmak daha iyidir. Yapılan ciltteki kesik dikiş atmayı gerektirmeyecek kadar küçük olduğu için dikiş atılmaz. Ağrı açık ameliyata kıyasla çok azdır, kanama, iltihap riski yok diyecek kadar düşüktür, iyileşme günler içinde gerçekleşir. Doku içinde yapılan işlem aynı olduğu için anal fissürün tekrarlama ihtimali aynıdır.

Parks Operasyonu
Eskiden uygulanan bir yöntemdir, yaşlı ve Alman kültürü almış cerrahların uyguladı bir yöntemdir. Kası kesmek içöin ayrı yerden deri kesilmez, çatlağın olduğu bölgede kaslar ayırt edilerek kesilir. Anüste gelişen deformite çok rahatsız edici olduğu için uygulaması çok azdır.

Makat Yırtığı Ameliyatsız Tedavisi

İlaç tedavisi, bitkisel uygulamalar ve botox enjeksiyonu ayrı sayfalarda ele alınmıştır. Kısaca değinecek olursak. Ameliyatla kesilen kasın botoksla geçici olarak felç edilmesidir. Kas felç olunca anüs gevşer ve rahatlar, anüs gevşetyince fissür iyileşir. Yani kas korunmuş olur, bir kas feda edilmez. Botox ameliyata yakın başarı elde ederken cerrahide görülen gaz dışkı kaçırma yan etkisi yoktur. Botox tedavisinde başarı ameliyata yakın % 95 – 98 ler düzeyindedir.

İlaçlarla Makat Çatlağı Tedavisi

İki grup ilaç vardır, bunlardan biri tek başına kullanılır ve daha başarılıdır, diğer grup iki ilça olarak kullanılır.

1- Anuflex Merhem
İçeriğinde hem uyuşturucu hem de kas gevşetici vardır, hastalık kronikleşmediyse başarısı yüksektir.

2- Anestol Pomad + Rectoderm Merhem
Tuvalete girişte uyuşturucu etkisi olan anestol, çıkışta kas gevşetici olan Rectoderm kullanılır. Rectodermle aynı içeriğe sahip anrecta da olabilir.

54 Comments

Add a Comment
 1. fissürünüz kronikleştiği için ilaçlara cevap vermeyebilir.Anuflex krem kullanabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı kesinlikle düzenlemelisiniz.botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Hocam yaklaşık olarak 1 senedir anal fissurum devam ediyor. Tuvaletten sonra ağrı oluyor eskiden kalp atar gibi bir his oluyordu simdi o yok ama ağrı devam ediyor. Doktor parmakla muayene etti açıkçası bir şey anlayamadık. Sen iyi görünüyorsun dedi. Sonra benim anoskopla baktirma isteğim ameliyat sözüne geldi. Ameliyat yapalim dedi doktor..açıkçası ameliyat olmaktan korkuyorum. Rectoderm kullandım o ilaç da çok pahalı 4 tane anca alabildim. Şimdi ben ne yapacağım moralim çok bozuk. Kendiliğinden iyileşir mi ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun. Deniz suyu iyiymiş eğer deniz olan bir şehre gidersem iyileşme şansım varmı?:(

 3. sfinkter kesilir,kasılma ortadan kalkar ve fissür kendiliğinden iyileşirfissür kesilmez,botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm.
  Op.Dr.Seher Şirin

 4. Lis ameliyatlarını izledim hepsinde sfinger denen kas kesiliyor ve ardından gelecek rahatlama ile kolay diskilama sonucu fissurun kendiliğinden iyileşmesi bekleniyor.Lakin kas kesildiginde Fissurlu dokununda kesilmesi gerekmiyor mu.? Neden hiç bir cerrah bu işlemi yapmıyor? Anatomi ye hakim değil mi sn. Doktorlarimiz.
  Yorumlarda lis den sonra bile fissurun nuks ettiginden bahsediyor kimi hastalar. Bu yüzden bana önerilen lis ameliyatı olmucam. Sfinger in haricinde Fissuru de kesecek doktorlarımız var ise ben de ameliyat olmak istiyorum. Tüm doktorlarimiza saygılar sunarım

 5. anal fissürde üst üste iki defa ameliyat yapılmamıştır,çünkü gaz ve dışkı kaçırma riski ortaya çıkar.ikinci ameliyattan sonra ne kadar süre geçti bilmiyorum ama,dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapmanız hem dışkılamayı kolaylaştırır hemde dışkılamadan sonra ağrıyı azaltır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,bu linkteki uyarıları dikkate alın.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/ 3 ay kadar sonra eğer hala düzelme olmazsa o zaman gelin durumunuzu değerlendirelim.
  Op.Dr.Seher Şirin

 6. Hocam merhabalar derin kronik anal fissürden lis ameliyati oldum bir ay sonra tekrar ameliyat oldum ancak ikinci ameliyattan sonra kesi yapilan yerde kesinin saginda ve solunda sislik olustu su toplamis gibi arada igne batma hissi veriyor agri yok ancak iyilesemedigimden artik psikolojik olarakta beni cok yipratti bu hastalik ne yapabilirim kendimi cok kotu hissediyorum tesekkurler saygilar

 7. alanyada önerebileceğim bir doktor yok.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.bunun için şu linke bakabilirsin.https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/ botox tedavisinde dozu yetersiz uygulamış olabilirler ,doktoruna kontrole gitmeni öneririm
  Op.Dr.Seher Şirin

 8. Hacam merhaba. Ben 3 Ocak 2018 de anal fisür için botoks oldum. Ama Halen çok bir fark Yok acı kaşıntı ve yanma devam ediyor. Tuvalete girmeye korkuyorum. Tuvaletimi sıcak su dolu leğende yapıyorum. Kapalı ameliyat olmayı düşünüyorum. Tavsiyeniz ne kadar daha beklemeliyim 2,5 ay oldu. Sevgiler saygılar. Bir de Alanya da önerebileceğiniz Dr var mı?

 9. spinal anestezi ile yapıldıysa olabilir

 10. Merhabalar, ben 3 gün önce anal fissür ameliyatı oldum yatarken iyi ama kalkınca basım çok ağrıyor bu neden ne zaman geçer birde bulantı var tabi

 11. beklemekten başka seçenek yok.bazen 6-8 ayda düzelebiliyor
  Op.Dr.Demet Ağras

 12. Hocam merhaba babam 1 gün önce anal fisürden ameliyat oldu ameliyatın risklerinden olan dişkı ve gaz tutamamasından çok korkuyorduk doktoru ameliyattının çok iyi geçtiğini söyledi dışkı ve gaz tutamama riskininde ilk tuvaletinde belli olacağını söyledi babam bugün farkında olmadan biraz ishal oldu yani ishal olduğundan bile haberi yok şuan acaba korktugumuz başımızamı geldi yoksa bu durum farklı birşeymi eğer dışkı ve gaz tutamama gibi bir sorun oluştuysa önerebileceğiniz bir yol varmıdır şimdiden teşekkür ederim.

 13. hocam ben 1 hafta önce kapalı ameliyat oldum ama dışkılarken sürtme hissi hala devam ediyor.
  ameliyatın başarısız oldugundan şüpheleniyorum.
  Şuan botox yaptırmak istiyorum.
  Acaba beklemem mi gerek yoksa olmalı mıyım.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Bir hafta erken .İyiye gidiyorsa bekleyin .Yaklaşık 20 -30 gün toparlamazsanız botox yapılabilir

 14. ameliyatın riskleri var,botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisiniz
  Op.Dr.Ergun Aygören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017