Anal Fissür Belirti ve Şikayetleri

Rahatlamak için kullandığımız makat organımız bazı sağlık sorunları nedeniyle maalesef ciddi sıkıntıya neden olmaktadır. Bir çok sorununun görüldüğü makat bölgesi hastalıkları arasında en ciddi sorunlardan biride hiç şüphesiz Anal Fissür (Makat Çatlağı) olup, bu sayfada hastalığın ortaya çıkma aşaması ve belirtilerini göreceğiz. Çünkü erken teşhis ve tedavi süreci ile çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama 2-3 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde ise müzminleşerek, tedavisi zorlaşacaktır. Hazırsanız hemen Anal Fissür belirtilerini incelmeye başlayalım.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri

Evet değerli arkadaşlar hastalığın durumunu anlamak için 2 farklı grupta Anal Fissür belirtileri değerlendirilmektedir. Başlangıç seviyesinde görülen belirtiler ve ilerlemesi halinde oluşan şikayetleri kolayca ayırabilirsiniz. Hastalık ilk ortaya çıktığı 2 hafta içerisinde yeni kabul edilir. Yeni ortaya çıkan Anal Fissür belirtileri ile başlayalım. Alt kısımlarda ise hastalığın ilerlemesi müzmünleşmesi ile oluşan belirtileri inceleriz.

Dışkılarken Cam Çiziyormuş Gibi Acı
En tipi bulgusudur, neredeyse her hastanın hissettiği bir acı türüdür. Bazı hastalar dikenli tel çiziyormuş gibi tarif eder. Sebebi anüsün iç derisinde bütünlüğün bozulup acı sinirlerinin ortaya çıkmasıdır. Tedavi tamamlanıncaya kadar devam eder ama bu arada başka şikayetler de eklenir. Acıyı azaltmanın en etkili yolu Anuflex Merhem sürmektir. Anuflexi anüsün içine sürmek gerekir çünkü yırtık içerde olur.

Makat Ağrısı
En sık görülen belirtilerden birisi makatta ağrı olup, bu bildiğiniz gibi değil, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı yaşatan bir durum yaşanır. Bu ağrı dışkılama bitmesine karşın 7-8 saat daha sürebilir. Duruma göre gün boyu ağrıyı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas ettiği için maalesef bu acı kaçınılmazdır. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar genelde tuvalete girmek istemezler.

Makat Kaşıntısı
Bir çok sebeple ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında daha sık görülen Makatta Kaşıntı yine Anal Fissür belirtileri arasında yer almakta fakat tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısı Kondilom (Makat Siğili) ve Mayasıl (Anal Dermatit) hastalıklarının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kabızlık
Çok basit gibi görünen kabızlık aslında bir çok makat hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Şuan belirtilerini incelediğimiz Anal Fissür yanı sıra halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığının da başlıca nedenidir. Anal Fissür hastaları dışkıla esnasında can yanması problemi yaşadığı için çok fazla tuvalete gelmek istemezler. Buda barsaklar da daha fazla kabızlık sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanama
Makat iç kısmında hafif bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür zamanla genişlemektedir. Bu çizik dışkılama esnasında oluşan temasla kanamalara neden olur. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdını ıslatacak düzeyde olup, makat kanaması sadece Anal Fissür belirtisi olmayıp, aynı zamanda İç Hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilir.

Kronik Anal Fissür Belirtileri

İlk grupta hastalığın yeni ortaya çıktığında görülen şikayet ve belirtileri ele aldık, şimdi ise Anal Fissür 2 hafta içerisinde tedavi edilmemesi haline ortaya çıkan Kronik Anal Fissür belirtilerini görelim.

Makatta Ağrı (Devam Eder)
Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri olan makat ağrısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Yeni halinde dışkılama sonrası 2-3 saat sonrası geçerken ilerlemiş halinde ise 8-10 saat daha ağrı devam edebilmektedir.

Makatta Meme Oluşur
Hastalığın kronik hale geldiğini gösteren bir diğer bulgu ile makatta meme oluşmasıdır. İlk belirtiden sonra 1-2 ay içinde ortaya çıkan meme yada memeler genelde hastalığın olduğu kısımda oluşur. Bu çıkıntıya sentinal tag denir Türkçe karşılığı bekçi kıvrımdır.

Makat Darlığı ve Zor Dışkılama
İlerleyen süreçte insanlarda makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışması nedeniyle makat darlığı ve zor dışkılama gibi sorunlar sıkça görülür. Dışkılama süresi gecikmesi nedeniyle karın şişliği oluşur. Bu darlık fonksiyonel bir darlıktır, kalıcı değildir, tedavi tamamlandığında darlık da geçmiş olur. Hemoroid ameliyatı sonrası görülen makat darlığından çok farklıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Teşis için ileri teknoloji gerekmez.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.

Makatın Parmakla Muayenesi

En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Anoskopi Muayenesi

Her ne kadar gözle ve parmakla muayeneyle kesine yakın teşhis konsa da anoskop maueyenesi ile daha emin olunabilir. Daha doğrusu özellikle orta yaş hastalarda kötü huylu bir tümör olup olmadığından emin olmayı sağlar.
Fissürden kaynaklanan ağrı olacağı için fissürün uyuşturulmasından sonra anoskopi yapılması hasta rahatı için gereklidir.

Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yukarı da belirtileri ve şikayetleri ele alma imkanı bulduk, şimdi dilerseniz tedavisi konusunda biraz bilgi verelim. Sayfada belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerde sağlığınıza kavuşursunuz.

İlaçla Fissür Tedavisi

Öncelikle denemesi gereken bir uygulamadır. Kabızlık engellenir ve ilaç doğru şekilde uygulanırsa hastaların öenmli bir kısmında tam düzelme olur.
Bilinen en etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Dışkılarken olan acıyı ve devamında ortaya çıkan ağrıyı azaltarak iyileşme sağlar. Anuflex denenmeden daha ağır yöntemlere geçilmemelidir.

Botox İle Anal Fissür Tedavisi

İlk 10 gün içinde önlem aldığınızda makat çatlağı kremleri ile tedavisi mümkün olup, bu fırsatı kaçırdığınızda ise tek çözüm yolu cerrahi müdahale olmaktadır. Anal Fissür ameliyatı dışkı kaçırma vs gibi sorunlara neden olduğu için önermiyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan, Botox yöntemi sadece 1 dakika sürer ve hiç bir yan etkisi olmaz. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Anal Fissür Belirtileri hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, idea klinik hekimlerine soru sormak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

LİS Ameliyatı

Anüs kasını kesme işlemidir. Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harfleriyle oluşan bir ameliyat ismidir. Kontrolsüz kasılarak ağrı yapan, dışkılamayı zorlaştıran kas kesilir. Ameliyata son seçenek olarak bakılmalı öncelikle yukarıda yazılan tedaviler denenmeli iyileşmezse cerrahi düşünülmelidir. Çünkü seyrek görülse de kalıcı dışkı ve gaz kaçırma yan etkileri vardır.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye

Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

Teşhiste ileri teknolojiye ihtiyaç duyulmaz, ultrason, MR, tomoğrafi gibi yüksek teknolojiler yol gösterici değildir.

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30531762

274 Yorum

 1. Hocam meraba benım de bir süredir makatta kaşıntım var kaşıdıkça daha çok kaşınıyor su değdirince canım acıyor, idrarım oraya denk gelınce de acıyor bir keresinde hiç kaşımadım kendımı tuttum geçti ama gerı basladı ve cok rahatsız ediyor ne yapmalıyım

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam Merhabalar , 2 gün İshal oldum Muz,kola vb şeyler kullandım ve bu sefer kabız oldum , şuanda makat bölgemde azda olsa acı hissediyorum meme gibi ufak birşey var , ancak kanama YOK , dışkı Çıkarken acı hissetmiyorum otururken filan az acı çekiyorum, bilgilendirirseniz Çok sevinirim

  • Anal Fissür Doktor

   tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kabız kalmamaya özen gösterin.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 3. merhaba hocam ben 3 yildir surekli kabizlik cekiyorum haliyle yirtilma ve hemoroid olustu makatin disinda buyukce bi meme olustu bu arslar cok agriyor kanama yok ama yirtilma oldugunuda sezdim eczaneye nitroglsernli krem hazirlattm bugun surdum biraz rahatladm bu kreme devam edersem meme kuculup kaybolurmu yok eger ameliyatsa nasil bi ameliyat onerirsiniz bu arada kabizligim genetik yatkinlik olabilirmis doktor oyle demisti

  • Anal Fissür Doktor

   kabızlığın nednelerinden biri genetik olmaktan çok beslenme alışkanlıklarıdır.aileniz posasız bir diyetle besleniyorsa ve bu yeme alışkanlıklarını devam ettiriseniz makat hastalıkları görülebilir.3 yıldır varolan rahatsızlık kronikleşmiştir.kremle rahatlasanız bile düzelme olmayabilir.tedavi olmalısınız.şikayetiniz öncelikle fissür düşündürüyor.fissür tedavi edilirse hemoroid şikayetiniz geriler
   Op.Dr.Demet Ağras

 4. Merhaba Doğumdan sonra makatta meme oluştu şuan geçti ama dışkılama esnasında ağrı oluyor kanamam yok neyden kaynaklı olabilir? Zamanla düzelirmi doktora gitmeli miyim?

  • Anal Fissür Doktor

   hemoroid kendiliğinden iyileşmez.kabızlık vb durumda tekrar ıkınmaya bağlı tekrar oluşabilir.

 5. Hocam bende anal fissur var diskimi tam olarak yapamıyorum tam rahatlama olmuyo ve diskilamadan sonra makatimda diski sızıntısı okuyor bunun sebebi fissur olabilirmi cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Anal Fissür Doktor

   olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirilip tedavi edilebilir
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Hocam ne agrı var ne kan makatımda şişlik oluyor agrı olmuyor kaşıntı yok dışkılamasa problemim yok ama şişlik var

 7. Merhaba , ben dışkımı direk edemiyorum.Hep parça şeklinde çıkıyor.Lifli beslensem de çok büyük fark olmuyor.Dışkı şekli yaklaşık 4 aydır hep böyle oluyor.Yemeklerden sonra Karnımda ve midemde de şişlik oluyor. Çatlak filan olmuş olabilir mi ? Doktora gitmiştim 2 ay önce 2 sn bakıp bir şey YOk demişti.

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissür gelişiyor olabilir.bol posalı,bok sebze-meyve,günlük 2-3 tane kuru incir-kayısı ,bol su tüketin.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebilriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 8. merhabalar hocam ilk once benim hayatimi ciddi anlamda olumsuz etkileyen sorunlari soylemek istiyorum ilk once ben buyuk abdestimi yaparken her seferinde sesli bir sekilde gaz çıkarıyorum ve bu durum beni her yerde cok zor bi duruma getiriyor ornegin ben bir yere yatılı misafir olarak kalamiyorum mesela geçenlerde üniversite arkadasim baska bi şehirde evine misafir olarak cagirmisti uc günlük ben ordayken iki gun boyunca utancimdan lavaboya gidemedim en son o kadar kotu oldum ki dayanamayıp lavobaya gittim ve olanlar oldu evin ahalisine karsi o kadar utandim ki size anlatamam gidene kadar yuzlerine bakamadim işte bunun gibi bi durum ve ben dusunun ilerde evlenemeyecegim bu hastaligimdan dolayi ne esimin evinde kalabilirim ne beraber yatili misafirlige gidebilirim bunun gibi sorunlarim iste bi de makatim da bazen cok yogun bi sekilde agri hissediyorum iki gunu bile buldugu oluyor bu agri kesik gibi diyebilirim ve kasinmada arada oluyor ama kanamam pek olmuyor bi kere bu durumu yasadim sadece işte beni asosyal eden bu duruma vereceğiniz bilgi benim icin cok değerli çünkü bu durumu netlerde filan cok arastirdim ve benim gibi birini bulamadim umarim bana umut isigi olursunuz ve size minnettar kalirim

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetleriniz anal fissür düşündürüyor.anal fissürde gaz ve dışkı çıkarmada zorluk yaşanır.anal fissür sorunu ortadan kalkınca gaz ve dışkılama ile ilgili sorunlarınızın çözülmesi beklenir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 9. Hocam kabızlık sorunum vardı. 1 hafta önce çok zoelu bir şekilde tuvaletimi yapabildim. Hafif kanamam oldu ve sonrasında devam eden 8-10 saatlik bir ağrım oldu ve geöti. 2 gün önce tekrar kabızlık aoeunuyla çok zorlanarak tubaletimi yapabildim ve yine kanamam oldu. 1 gün boyunca ağrısını çektim ve tekrar tuvaletimi yaptım zorlanarak. Şimdi hala 1 gündür sızlama, ağrı ve kaşıntı şeklinde şikayetlerin devam ediyor. Beni 2 gecedir uyutmuyor. Hafif bir şişlik var makat bölgemde. İdrarımı yapmak için Tuvalete oturduğumda batar gibi bir ağrı yapıyor ama tuvaletimi yaparken ağrım o kadar fazla olmuyor . Ailemde de bir çok kişide hemorid sorunu var.

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissür oluşmuş ona bağlı ödem ve bekçi meme gibi görünüyor.muayene ile değerlendirilip tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 10. Slm hocam bende yaklaşık olarak 4 aydır makatta kaşıntı yanma agri oluyor cilduyeye gittim krem verdi ama biraz rahatlattı şimdi dahada çok ağrı ve yanma oluyor bu nedir ve tedavisi nasıl yapılır

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetiniz anal fissür düşündürüyor.proctologa muayene olup tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir