Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Ameliyatsız Geçer mi?

Makat çatlağı ameliyatsız geçer mi

Yeni başlayan yani ilk 2 hafta içerininde teşhis edilip tedavi başlanan anal fissürlerin bir kısmı kendiliğinden yada konservatif (çeşitli ilaç ve öneriler) tedavilerle geçer, konservatif tedavinin amacı kabızlık ve sert dışkı çıkışını önlemektir bunu da lifli gıdalar sağlar. Tüm öneri ve kullanılan ilaçlara rağmen 2-4 haftada iyileşmeyen vakalar müzminleşmiş kabul edilir müzminleşmiş makat çatlakları kendiliğinden yada ilaçlarla tedaviden yarar görmez.

Bu tür vakalara ameliyat dışı yöntem olarak anüs kaslarının (sfinkter) basıncını azaltan ve fissürün kendiliğinden iyileşmesini sağlayan çeşitli ilaçlar uygulanır. Bunların başında da botulinium toksini(botox) uygulamasıdır, botox uygun dozda yapılırsa % 95 iyileşme sağlamaktadır. Kliniğimizde de uzun süredir başarıyla yapılmaktadır kendi verilerimize göre başarısı%98 dir. Bir diğer bir ilaç ise isosorbit dinitrat ve gliseril trinitratdır botoxa göre daha az iyileşme sağlar sık kullanmak gerektiğinden ve çoğu vakalarda baş ağrısı yaptığından dolayı idealden uzaktır. Diltizemin kremi de daha az oranda fissürü iyileştirmektedir bu hastalarda da oluşan kaşıntı tedaviyi aksatmaktadır.

Özetle ;

Hastalığın başladığının ilk haftalarında;

Kabızlık engellenmeli, bunun için sebze meyve çok tüketilmeli, kepekli ekmek yenmeli, tuvalete alışkanlık haline getirip aynı saatlerde tecihen kahvaltı sonrası gidilmeli. Mümkün olduğu durumlarda dışkılama öncesi ve dışkılamadan hemen sonra ılık su (banyo suyundan biraz sıcak) oturma banyosu yapılmalı. Yoğun acı tüketimi birkaç hafta ertelenmeli.

Bunlara ek olarak; Rectoderm benzeri kas gevşeticiler ve uyuşturucu merhemler kullanılmalı

Düzelmezse ;

İlk tercih olarak botox enjeksiyonu yapılmalı

İkinci tercih olarak ameliyat yapılmalı. Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS Proctoloji Uzmanı

9 Comments

Add a Comment
 1. fissür fistüle dönmez.ancak apse oluşursa fistül oluşur
  Op.Dr.Ergun Aygören

 2. kabızlık beslenme ve tuvalet alışkanlıkları bozukluğuna bağlı gelişir.bunları düzenlemezseniz tekrar kabızlık ,dışkılama sorunu ve makat hastalıkları görülebilir.
  Op.Dr.Demet Ağras

 3. tedaviolunduktan sonra kabızlık sorunu tamamen ortadan kalkıyor mu

 4. ANAL FİSSÜR BOTOX TEDAVİSİ YAPILDIKTAN SONRA FİSSÜRÜM ÜN FİSTÜLE DÖNME OLASILIĞI YÜZDE KAÇTIR

 5. muayene ile değerlendirmek gerekir
  Op.dr.ergun aygören

 6. Hocam tuvaletımı yapınca sürekli anal dan kırmızı bır avuc buyuklugunde et çıkıyor ve sonra grrı gırıyor bu ne dır

 7. hocam bende fissür olduğunu söylediler ben bunun ameliyatsız bir tedavisini istiyorum mümkünmdür ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür tedavisinde ameliyattan tercihinden önce botox enjeksyonu tedavisini öneriyoruz,1-2 dakikada aşı şeklinde uyguluyoruz ve oldukça tatmin edici sonuçlar alıyoruz.

 8. botoxla tedavi edebiliriz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 9. hocam iyi günler bende anal fissür olduğu söylendi. bende ciddi rahatsızlıklara yol açıyor ben tedavi olmak istiyorum ama ameliyatsız bir işlem olmasını istiyorum bunu kliniğinizde gerçekleştirebilirmiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017