Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Hastalar Nasıl Beslenmeli?

Bazı sağlık sorunları aslında beslenme ile yakından alakalıdır. Dikkat edildiğinde ciddi bir korunma imkanı sağlar. Fakat önlem alınmadığında ise yinede geç kalınmış sayılmaz. Özellikle makat hastalığı bulunan kişiler beslenme sürecine önem vermeleri gerekmektedir. Bunlardan biride anal Fissür dediğimiz (Makat Çatlağı) hastaları olup, kabızlık problemine karşı son derece dikkatli olmalıdır. Makat çatlağında beslenme gerek oluşumunda gerek tedavisinde ve gerekse ilerlemesinde son derece önemlidir. Hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri ve müzminleşmesini engellemek için beslenme alışkanlıklarını düzenlenmelidir.

Makat Çatlağı Beslenme

Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan ishal yapıcı ilaçlar kullanırlar. Bunun yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri daha doğrudur. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık , anal fissürde beslenme ne kadar önemliyse hemoroid için de o kadar önemlidir. Bağırsak alışkanlıklarında ailenin verdiği eğitim etkili olabilmektedir bu sebeple çocuklara erken yaşta alışkanlık oluşturulmalıdır.

Makat çatlağı olan nasıl beslenmeli ?

  • Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmelidir
  • Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Günlük en az sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmelidir.
  • Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir,kuru kayısı,kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
  • Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler yeterli yenmelidir

Kabızlık makat çatlağı sebepleri arasında ilk sırayı alır. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır.Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.

Beslenme kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyleki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir.Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı.Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.

Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.

Eğer tuvalette gazete,kitap,dergi okuma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli,tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.

Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.

Makat çatlağında beslenme önemlidir çünkü en önemli sebep kabızlıktır dedik ama aşısı ishal de makat çatlağı yapabilir buna da dikkat edilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017