Makat Çatlağı Kanserleşir mi?

Fissür (çatlak) anal bölgenin en ağrılı, acılı ve en sık rastlanan hastalıklarındandır, hastalar başka hastalıkla karıştırsa da proctoloji uzmanları muayeneyle % 100 yakın doğru teşhis koyabilir.

Makat Çatlağı Kanserleşir mi?

Anal fissür, yırtık diğer adıyla makat çatlağı kanser olur mu sorusu hastaların kafasına takılan bir sorudur ve ailesinde kanser vakası olanlar daha fazla tedirgin olmaktadır ancak anal fissür sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserden çok farklıdır. Çatlak çatlak olarak başlar ve devam eder, önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse müzminleşir ama kanserleşmez. Erken dönemde akut denir ve 2-3 haftada kronikleşir.

Makat Çatlağı Kanser

Kanser anal fissür ilişkisi sadece yerleşim yeri olarak benzeşir çatlağın kanserleşme riski yoktur. Anüs bölgesinde olan kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de çatlakla aynı sebep olmadığı bilinen bir gerçektir.

İyi de bu yanlış inanışın sebebi nedir.

Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada teşhisi konan hastalara gerçek hastalığı söylenmez iyi huylu bir başka hastalık söylenir. Hastanın kendisine kötü huylu olduğu söylenmese de yakınlarına bilgi verilir ve tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın anüs yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler yırtık yada hemoroid ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve yanlış bilgilenen konu komşu “basur ameliyatı oldu öldü” diye konuşur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın makatta yırtık yada hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi yayılır. Hastaya hastalığının kötü huylu olduğunu ve buna göre tedbir alması gerektiği konusunda bilgi verilmesi giderek daha yaygınlaşan bir anlayış haline gelmiştir.

Makat Çatlağı ile Kanseri Nasıl Ayırt Ederiz

Anal fssür                             Makat kanseri
Çok acı olur                               Pek acı olmaz
Acı rahatsız eder                     Öldürücüdür
Ameliyatsız iyileşir                 Ameliyat şarttır
Tehlikesizdir                              Çok tehlikelidir
Beklemek sorun olmaz           Erken teşhis onemlidir
Tuvalet sonrası ağrı olur        Fazla ağrıOlmaz
İlaçla düzelebilir                      İlaç tedaisi yoktur
Her yaşta olur                          Yaşlılarda görülür
Sebebi kabızlıktı                      Sebebi net değildir
Kanama seyrektir                   Kanama sıktır.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere çatlak kanserleşmez ama çatlak olduğunu tahmin ettiğiniz hastalığın kendisi kötü huylu olabilir.

Sonuç olarak ;

Çatlak kansere dönüşmez ama yinede tedavisi yapılmalıdır. Şüphe varsa tercihen hasta aydınlatılmalıdır ama ailenin kararı söylenmemesi yönündeyse aile iyi bilgilendirilmelidir. Özellikle makattan kanama olduğunda “ hemoroid” diyerek geçiştirilmemeli ve mutlaka anoskop muayenesi yaptırılarak emin olunmalıdır.
Çatlaklar asla kansere dönüşmeyen acı verse de iyi huylu bir hastalıktır.

Hemoroid Kanser midir?

Ya da kansere dönüşür mü diye insanların aklına çok takılır. Cevabı anal fissürde olduğu gibi kesin ve nettir. Hemoroid bir tür kanser değilidir ve de asla kanserleşmez. Ancak her iki hastalık da kanama yapabildiği için sıkça karıştırılabilir. kanamanız varsa kanser olmadığını kanıtlayıncaya kadar araştırmaya devam etmelisiniz.

5 Yorum

 1. Methaba. Bir hafta oncesinde bir yirtik vardi ve simdi baktım 4 tane olmus. Tedavi sekli nedir acaba

  • Anal Fissür Doktor

   makat çatlağında komplikasyonsuz,risksiz tedavi botoxla tedavidir.günlük yaşamınıza ara vermeniz,anestezi almanız gerekmez.birkaç dakika içinde uygulanır ve hemen işinize okulunuza dönebilirsiniz
   Op.Dr.seher Şirin

 2. 6 yıl önce makat çatlağında ameliyat oldum 44 yaşındayım ama şikayetlerim devam ediyor şu an daha kötüyüm makatımda meme ucları gibi et parçaları var ve bir kaç tanesi çok sert tuvalete çıktıgımda çok acı çekiyorum ve gaz yaptığımda bile acıyor ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yapılan ameliyatın yeterli olup olmadığını endoanal USG ile araştırılabilir veya botox ile tedavi deneyebiliriz.

 3. Hocam ben 20 gundur makat catlak ameliyati oldum iki gundur yine iyne batar gibi ağrim oluyor lutfen bana bir aciklama yapin catlaklik gerimi geldi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranız tam iyileşmemiş olabilir,kontrol olmanızda fayda var.

 4. yazdığım yorumu bulamıyorum acaba onaylanmadımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir