Makat Çatlağı Muayene Randevusu Anal Fissür Tedavi Ücretleri

Anal Fissür Belirti ve Şikayetleri

Rahatlamak için kullandığımız makat organımız bazı sağlık sorunları nedeniyle maalesef ciddi sıkıntıya neden olmaktadır. Bir çok sorununun görüldüğü makat bölgesi hastalıkları arasında en ciddi sorunlardan biride hiç şüphesiz Anal Fissür (Makat Çatlağı) olup, bu sayfada hastalığın ortaya çıkma aşaması ve belirtilerini göreceğiz. Çünkü erken teşhis ve tedavi süreci ile çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama 2-3 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde ise müzminleşerek, tedavisi zorlaşacaktır. Hazırsanız hemen Anal Fissür belirtilerini incelmeye başlayalım.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri (2 Gruba Ayrılır)
Evet değerli arkadaşlar hastalığın durumunu anlamak için 2 farklı grupta Anal Fissür belirtileri değerlendirilmektedir. Başlangıç seviyesinde görülen belirtiler ve ilerlemesi halinde oluşan şikayetleri kolayca ayırabilirsiniz. Hastalık ilk ortaya çıktığı 2 hafta içerisinde yeni kabul edilir. Yeni ortaya çıkan Anal Fissür belirtileri ile başlayalım. Alt kısımlarda ise hastalığın ilerlemesi müzmünleşmesi ile oluşan belirtileri inceleriz.

Makat Ağrısı
En sık görülen belirtilerden birisi makatta ağrı olup, bu bildiğiniz gibi değil, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı yaşatan bir durum yaşanır. Bu ağrı dışkılama bitmesine karşın 7-8 saat daha sürebilir. Duruma göre gün boyu ağrıyı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas ettiği için maalesef bu acı kaçınılmazdır. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar genelde tuvalete girmek istemezler.

Makat Kaşıntısı
Bir çok sebeple ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında daha sık görülen Makatta Kaşıntı yine Anal Fissür belirtileri arasında yer almakta fakat tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısı Kondilom (Makat Siğili) ve Mayasıl (Anal Dermatit) hastalıklarının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kabızlık
Çok basit gibi görünen kabızlık aslında bir çok makat hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Şuan belirtilerini incelediğimiz Anal Fissür yanı sıra halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığının da başlıca nedenidir. Anal Fissür hastaları dışkıla esnasında can yanması problemi yaşadığı için çok fazla tuvalete gelmek istemezler. Buda barsaklar da daha fazla kabızlık sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanama
Makat iç kısmında hafif bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür zamanla genişlemektedir. Bu çizik dışkılama esnasında oluşan temasla kanamalara neden olur. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdını ıslatacak düzeyde olup, makat kanaması sadece Anal Fissür belirtisi olmayıp, aynı zamanda İç Hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilir.

Kronik Anal Fissür Belirtileri
İlk grupta hastalığın yeni ortaya çıktığında görülen şikayet ve belirtileri ele aldık, şimdi ise Anal Fissür 2 hafta içerisinde tedavi edilmemesi haline ortaya çıkan Kronik Anal Fissür belirtilerini görelim.

Makatta Ağrı (Devam Eder)
Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri olan makat ağrısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Yeni halinde dışkılama sonrası 2-3 saat sonrası geçerken ilerlemiş halinde ise 8-10 saat daha ağrı devam edebilmektedir.

Makatta Meme Oluşur
Hastalığın kronik hale geldiğini gösteren bir diğer bulgu ile makatta meme oluşmasıdır. İlk belirtiden sonra 1-2 ay içinde ortaya çıkan meme yada memeler genelde hastalığın olduğu kısımda oluşur.

Makat Darlığı ve Zor Dışkılama
İlerleyen süreçte insanlarda makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışması nedeniyle makat darlığı ve zor dışkılama gibi sorunlar sıkça görülür. Dışkılama süresi gecikmesi nedeniyle karın şişliği oluşur.

Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yukarı da belirtileri ve şikayetleri ele alma imkanı bulduk, şimdi dilerseniz tedavisi konusunda biraz bilgi verelim. Sayfada belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. Bunun için IDEA klinik ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerine randevu alarak ücretsiz muayene olursunuz.

Botox İle Anal Fissür Tedavisi (Sadece 1 dakika)
İlk 10 gün içinde önlem aldığınızda makat çatlağı kremleri ile tedavisi mümkün olup, bu fırsatı kaçırdığınızda ise tek çözüm yolu cerrahi müdahale olmaktadır. Anal Fissür ameliyatı dışkı kaçırma vs gibi sorunlara neden olduğu için önermiyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan, Botox yöntemi sadece 1 dakika sürer ve hiç bir yan etkisi olmaz. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Anal Fissür Belirtileri hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, idea klinik hekimlerine soru sormak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

228 Comments

Add a Comment
 1. tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.makat çatlağında uzun süreli ıkınmaya bağlı memeler ve ödem oluşabiliyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. Hocam merhaba tuvalete çıkarkn makatta sanki diken varmş gibi ağrıyor kabızlık olduğunda tuvalete çıkamıyorum çok ağrıyor ve ordan 3 tane meme çıkıyor bir tanesi kıkırdak gibi sert o bni mahvediyor, zonkluyor sabh 8den akşma 11 12 kadar hissediyorum bunu oturup kalkarken bile çok ağrıyor

 3. anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 4. hocam iyi akşamlar ben büyük tuvalete gitigim zaman ağrı oluyor bu bikac saat sürüyor bazen acısını daynilmiyor nedeni neolabilir

 5. Merhaba ,
  Yaklaşık 3 gün önce tuvalete çıktıktan sonra bi ağrı hissettim makatımda. 4 sene önce fissür ameliyatı oldum. Bir şikayetim yoktu. Şimdi tekrar muayene oldum doktor çatlak olmadığını söyledi. Sizce ne olabilir?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrıya sebep olabilecek çok faktör var devam ediyorsa muayene etmek lazım.

 6. Merhaba benimde 3 ay once tuvaletimi yaparken kan gelmisti visne kirmizisi gibi anal fissur var dediler fitil vermislerdi suana kadar hic bisey yoktu ama 2 haftadan beri karnim agriyor neden acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Karın ağrısının anal fissür ile bir ilişkisi yok,muayene olmanız lazım.

 7. 9 10 yaşlarında bir kız çocuğu kabızlık sorunu yaşıyor ve her 2 saniyede bir kendini sıkıyor sebebi nedir?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Çocuk cerrahisine muayene olması lazım.

 8. Hocam merhaba. Makatımda ıkınırken içeriden çıkan şişlik oluyordu. Kabızlığım olmamasına rağmen tuvaletimi yapamıyordum. Dün Genel Cerrahi ye gitti makatta çatlak var dedi ilaç verdi ama hala yapamıyorum sorun nedir acababaşka bir şey mi
  Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür tuvalete çıkmayı engellemez ama ağrı yapar,sebebini anlamak için muayene etmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme