Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S – lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine botox adlı ilaçla geçici olarak felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (% 95-98) ama çeşitli avantajları vardır , konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Ameliyat Sonrası Gaz Kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur. Bu yan etkinin görülme sıklığı cerrahın tecrübesine göre çok değişmektedir.
Diğer taraftan kirlenme şeklinde kaçak bilinenden çok daha fazladır. Bu hastaların çoğu önemsemediği ya da normali budur diye düşündüğü için önemsemez. Bundan şikayet edenlerin çoğu dindar yani sürekli abdestinin bozulduğunu düşünen insanlardır. Bu sebeple kirlenme şeklinde olan kaçağın oranı hakkında net bilgi edinmek mümkün değildir.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide ise bu ihtimal sıfırdır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma nasıl düzelir?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmez ve kalıcı olur. Eskiden bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanırdı. Ancak ameliyatta kesilen kas yeniden dikilebilir ancak bir kibrit çöpü kalınlığındaki kası dikmek son derece zordur ve dikilse de birleşme ihtimali çok düşüktü. Genel olarak başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Asıl tedavisi dolgu enjeksiyonudur.

Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kasın kesildiği bölgede kasların çekilmesi sonucu ortaya çukurluk çıkar, bu çukurluğun oluşturduğu deformite makatın tam kapanmasına engel olur. Bu çukurluğun dolgu maddesi ile doldurulması kaçağı tamamen engeller.
Dolgu iki şekilde yapılmaktadır ya eczanelerde satılan hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır veya göbekten alınan yağ dokusu enjekte edilir. Hyaluronik asit türüne göre 3-9 ay kalır sonra kaybolur, sorun yeniden ortaya çıkar. Kişinin kendi yağı kullanılırsa etkisi kalıcı olur.
Eskiden kesilen kas dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı ancak ameliyatların başarısı çok düşük olduğu için artık yapılmamaktadır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Yukarıda belirtildiği gibi eskiden yapılan ameliyatar çok pahalıydı ancak artık pek yapılmamaktadır. Geçici dolgu enjeksiyonu 1000-1500 TL, kalıcı yağ dolgusu enjeksiyonu 3000-4000 TL civarlarındadır. Dolgu lokal anestezi ile yani bölge uyuşturularak yapılır. Yağın alındığı göbek bölgesi de bölgesel olarak uyuşturularak alınır.

281 Yorum

 1. merhaba ekim ayında anal fissür ameliyati oldum ağrım kesildi çok şükür ama şürekli gaz kaçırıyorum 42 yaşındayım beni çok etkiliyor

  • Anal Fissür Doktor

   Ne yazık ki anal fissür de cerrahiye bağlı gaz ve dışkı kaçırma görülebiliyor. O nedenle biz kliniklerimizde makat çatlağı tedavisini botilinum toksini enjeksiyonu ile yapıyoruz, gaz ve dışkı kaçağı görülme bile kalıcı olmuyor, Tek tedavisi dolgu yapılması. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alıp tedavi için gelebilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Slm 3 gün önce anal füssür ameliyatı oldum ağrım sancım yok 3 gün oldu büyük tuvaletim yok çıkamıyorum çorbo kayısı suyu içiyorum yardımcı olur musunuz

  • Anal Fissür Doktor

   Doktorunuzla görüşün

   • Merhaba, birkaç hafta önce anal fisür tanısı konuldu. Doktorum çeşitli ilaçlar verdi. İlaçları düzenli kullandım ve beslenmemi düzenledim ancak çatlak kısa süre sonra ilerledi ve bu sentinal tag denilen çıkıntılar oluştu. Bu çıkıntılar/sarkmalar yine bo… ile tedavi edilebilir mi yoksa tek çözümü ameliyat olmak mı? Ameliyattan sonra gaz ve dışkı kaçırma riski beni çok korkutuyor.

    • Anal Fissür Doktor

     Beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız dışkılama isteğini ertelememesiniz . Ameliyatla tedavide riskler var bu nedenle botilinum toksini enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
     Op.Dr. İbrahim Kavak

 3. merhaba, daha önce farklı zamanlarda iki kere lazer ve bo…..la fissür tedavisi oldum. botoks yırtığı iyileştiriyor ancak en ufak bir kabızlık problemimde makattaki farklı bir noktada tekrar yırtık oluşuyor. tuvalette ıkınma yapmıyorum tedavisi için illaki l.i.s ameliyatı mı olmalıyım l.i.s’te tekrar etme ihtimali nedir bu sorundan kalıcı olarak kurtulmak istiyorum sosyal konforum korkum yüzünden sıfıra indi. tşklr

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissür de lazer tedavisinin yeri yoktur. Anal fissür de en iyi tedavi yan etkileri olmadığı için botulinum toksini enjeksiyonudur. LİS ameliyatla tedavidir.kalıcı yada geçici dışkı ve gaz kaçırma riski vardır. Amerika da anal fissür tedavisi sadece botilinum toksini enjeksiyonu ile yapılmaktadır.nükslerin tedavisindede bu yöntem kullanılmaktadır. Size önerim yine bu yönde olacaktır , beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda kalıcı olaeak düzenlemelisiniz,kabız olmamalı, uzun süre tuvalette kalıp çok ıkınmamalısınız, çok sıkışınca tuvalete gitmelisiniz, asla ertelememelisiniz.
   Op. Dr.Atilla Kaya

 4. Kası kesmek bir dert dikmek bin dert türkiye tıp çok geri

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissür ameliyatsız tedavi edilebilen bir hastalık, Türkiye de tıp geri değil. Ameliyatsız, Botilismus enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. iyi çalışmalar hocam, bundan 2-3 sene önce size(doktor atilla kaya beye) anal fissur ameliyatı yaptırmıştım. son 1-2 haftadır, büyük hacet sonrasında dışkıda ve temizlikte kullandığım tuvalet kağıdında 1-2 damla miktarı kan oluyor, dışkılama esnasında acı yanma kaşınma hiç bir sorun yaşamıyorum, dışkı kıvamı da oldukça yumuşak, bu kanamanın sebebini merak ettim, neden olabilir ve önemli bir sorun mu muayene olmam ya da bunun için merhem vs kullanmam gerekir mi? teşekkür ederim

  • Anal Fissür Doktor

   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir,fissür yada hemoroid tarif etmiyorsunuz,ecikmeden muayene olmanızı öneririm.0542620888 nolu telwfondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir