Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S – lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine botox adlı ilaçla geçici olarak felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (% 95-98) ama çeşitli avantajları vardır , konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Ameliyat Sonrası Gaz Kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur. Bu yan etkinin görülme sıklığı cerrahın tecrübesine göre çok değişmektedir.
Diğer taraftan kirlenme şeklinde kaçak bilinenden çok daha fazladır. Bu hastaların çoğu önemsemediği ya da normali budur diye düşündüğü için önemsemez. Bundan şikayet edenlerin çoğu dindar yani sürekli abdestinin bozulduğunu düşünen insanlardır. Bu sebeple kirlenme şeklinde olan kaçağın oranı hakkında net bilgi edinmek mümkün değildir.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide ise bu ihtimal sıfırdır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma nasıl düzelir?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmez ve kalıcı olur. Eskiden bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanırdı. Ancak ameliyatta kesilen kas yeniden dikilebilir ancak bir kibrit çöpü kalınlığındaki kası dikmek son derece zordur ve dikilse de birleşme ihtimali çok düşüktü. Genel olarak başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Asıl tedavisi dolgu enjeksiyonudur.

Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kasın kesildiği bölgede kasların çekilmesi sonucu ortaya çukurluk çıkar, bu çukurluğun oluşturduğu deformite makatın tam kapanmasına engel olur. Bu çukurluğun dolgu maddesi ile doldurulması kaçağı tamamen engeller.
Dolgu iki şekilde yapılmaktadır ya eczanelerde satılan hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır veya göbekten alınan yağ dokusu enjekte edilir. Hyaluronik asit türüne göre 3-9 ay kalır sonra kaybolur, sorun yeniden ortaya çıkar. Kişinin kendi yağı kullanılırsa etkisi kalıcı olur.
Eskiden kesilen kas dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı ancak ameliyatların başarısı çok düşük olduğu için artık yapılmamaktadır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Yukarıda belirtildiği gibi eskiden yapılan ameliyatar çok pahalıydı ancak artık pek yapılmamaktadır. Geçici dolgu enjeksiyonu 1000-1500 TL, kalıcı yağ dolgusu enjeksiyonu 3000-4000 TL civarlarındadır. Dolgu lokal anestezi ile yani bölge uyuşturularak yapılır. Yağın alındığı göbek bölgesi de bölgesel olarak uyuşturularak alınır.

281 Yorum

 1. Merhabalar hocam 1.5 sene once anal fistul amelıyatı oldum Amelıyat sonrasında gaz kacırmaya basladım doktorum anusumu sıkıp sıkıp gevsetmemı soyledı bellı bır sure yaptım ama yınede gaz kacırıyorum 1.5 sene gecmesıne rağmen yenıden bir işlem yada egzersızler yapılabılırmi ıkıncı sorumda eşcinsel birisiyim emlıyat olduktan sonra 3 defa dıkkatlı bır sekılde anal ılıskı yasadım uzun zamandan beri de yapmıyorum anal ılıskı yasamak sorun olurmu ılerleyen zamanlarda

 2. Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

  Kesilen kasların tekrar düzelmesi mümkün değil diye biliyorum.Yanlış kesilirse ortaya çıkacak sorun kalıcı olmuyor mu..

 3. Hocam merhaba 1 sene once anal fıstul amelıyatı oldum.Amelıyat sonrası gaz kacırmaya basladım doktorum anal bolgemı sıkıp bırakmamı soyledı fakat 1 sene gecmesıne rahmen gaz kacırmam devam edıyor, gaz kacırmamamı saglıcak baska teknıkler varmıdır. Bır de anal bolgeden cınsel ılıskı yasam gaz kacırma sorunumu mu daga cok buyulturmu

  • Anal Fissür Doktor

   muayene ile değerlendirilip dolgu uygulanabilir.anal sex gaz kaçırmanızı artırabilir
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam ben Diyarbakırda oturuyorum gelme imkanım yok durumum olmuyor lütfen bana yardımcı olun ne yapabilirim doktorum hiç ilgilenmiyor diyer doktorlarda bana bakmıyor kim ameliyat yapmişsa onun yanına git diyorlar lütfen bana ne yapmam gerekiyorsa söyleyin çok zordayim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Problemin ne olduğunu yazmamışsın,ama ameliyat sonrası komplikasyon olmuşsa öncelikle ameliyatı yapan doktorunla görüşmelisin.Sorunu çözemiyorsa üniversite hastanesine başvurabilirsin.

 5. İyi akşamlar hocam ben 9 aydır fistul ameliyatı olmuşum doktorum bana 6 ay sonra gel dedi ben gittim dışkı kaçırıyorum gazı mi Tutamıyorum bana bir şey olmaz dedi kasigini tut 5 kaçar say günde üç defa ağrı var dedim benle alakası yok dedi git doğuma bu normaldir eskisi gibi olacaksımiyim

  • Anal Fissür Doktor

   muayene ile değerlendiremek gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocam anal fistül ameliyatı olduktan sonra anal bölgemde bir parmak girecek kadar boşluk oluştu eşim bu durumdan oldukca rahatsız anal bölgesine herhangi bir şey uyguluyarak az da olsa eski görünümü kazanabilme şansımız varmıdır

 7. Hocam 1 sene önce anal fistül ameliyatı oldum gaz kaçırma sorunu yaşıyorum doktorum sürekli anal bölgemi sıkıp bırakmamı öneriyor . Sıkıp bıraktıkça amelıyat yerlerımın agrıdını ve gazımın dağa sesli cıkıyor ve bu benı rahatsız ediyor 1 sene geçmesıne rahmen ne tur birşey yapa bilirim

 8. hocam benim fissürüm uzun süredir vardı botoks tedavisi gördüm ama gaz tutma konusunda inanılmaz sorun yaşıyorum bu zamanla geçebilcek birşey mi yoksa ayrı bi tedavi olmam gerekir mi

  • Anal Fissür Doktor

   botox tedavisinde gaz kaçırma sorunu yaşanabilir.fakat botoxun etkisi geçince gaz kaçırma sorunu da ortadan kalkacaktır.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 9. Merhaba iyi geceler yaklaşık 2 senedir anal fissürüm ve uzun yıllardır hemeroidim var
  şişli etfal hastanesinde muayene oldugum da hemoroidimin son evreye geldigini
  fissüründe kronikleştigini söylediler bu arada hocaya sordum lazer yada botox faydası olurmu diye
  bu evreden sonra olmaz cerrahi ameliyat şart dedi
  cerrahi ameliyat yapıyor iseniz bu 2 ameliyatın bana olacak maliyeti nedir sgk mevcut
  bu dertten çileden kurtulmak istiyorum insanı hayatından bezdiriyor
  agrıdan uyuyamıyorum o derece…

 10. Botox SGK karşılıyor sizde fark almıyorsunuz sanırım ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir