Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S – lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine botox adlı ilaçla geçici olarak felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (% 95-98) ama çeşitli avantajları vardır , konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Ameliyat Sonrası Gaz Kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur. Bu yan etkinin görülme sıklığı cerrahın tecrübesine göre çok değişmektedir.
Diğer taraftan kirlenme şeklinde kaçak bilinenden çok daha fazladır. Bu hastaların çoğu önemsemediği ya da normali budur diye düşündüğü için önemsemez. Bundan şikayet edenlerin çoğu dindar yani sürekli abdestinin bozulduğunu düşünen insanlardır. Bu sebeple kirlenme şeklinde olan kaçağın oranı hakkında net bilgi edinmek mümkün değildir.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide ise bu ihtimal sıfırdır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma nasıl düzelir?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmez ve kalıcı olur. Eskiden bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanırdı. Ancak ameliyatta kesilen kas yeniden dikilebilir ancak bir kibrit çöpü kalınlığındaki kası dikmek son derece zordur ve dikilse de birleşme ihtimali çok düşüktü. Genel olarak başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Asıl tedavisi dolgu enjeksiyonudur.

Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kasın kesildiği bölgede kasların çekilmesi sonucu ortaya çukurluk çıkar, bu çukurluğun oluşturduğu deformite makatın tam kapanmasına engel olur. Bu çukurluğun dolgu maddesi ile doldurulması kaçağı tamamen engeller.
Dolgu iki şekilde yapılmaktadır ya eczanelerde satılan hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır veya göbekten alınan yağ dokusu enjekte edilir. Hyaluronik asit türüne göre 3-9 ay kalır sonra kaybolur, sorun yeniden ortaya çıkar. Kişinin kendi yağı kullanılırsa etkisi kalıcı olur.
Eskiden kesilen kas dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı ancak ameliyatların başarısı çok düşük olduğu için artık yapılmamaktadır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Yukarıda belirtildiği gibi eskiden yapılan ameliyatar çok pahalıydı ancak artık pek yapılmamaktadır. Geçici dolgu enjeksiyonu 1000-1500 TL, kalıcı yağ dolgusu enjeksiyonu 3000-4000 TL civarlarındadır. Dolgu lokal anestezi ile yani bölge uyuşturularak yapılır. Yağın alındığı göbek bölgesi de bölgesel olarak uyuşturularak alınır.

281 Yorum

 1. Makatim yirtildi ve 2 aydir bu sekilde tuvalete gidiyorum ama gelmiyo buyuk tuvaletimi yaparken agri kalmadı ve makat bolgemin 2 yaninda 2 tane sert meme gibi bisi cikti ete yapisik sekilde neden ve nasil gecer memeler

  • Anal Fissür Doktor

   muayene ile değerlendirlmeniz gerekir.sorunlar tespit edilir ve tedaviniz planlanır
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Sirf botox uyguluyorsunuz diye herkrze botox tek tedaviymis gibi para tuzagi kuruyorsunuz

  • Anal Fissür Doktor

   ameliyata bağlı ömrü boyunca gaz ve dışkı kaçıranları görseydiniz böyle bir yorum yapmazdınız.gaz ve dışkı kaçağı nedeniyle Amerikada ameliyatla tedavi yıllardır bırakılmış durumda.gerek anal fissür tedavisinde gerek nükslerinde sadece botox uygulanıyor.

 3. Ben dün anal fisur ameliyatı oldum ama arka kısımda büyük bı et parçası gibi bişey var acaba bu zamanla geçer mi yoksa o şekilde kalacak mi

 4. Kusura bakmayin bir sorum daha vsr.ben acaba tekrar kolonoskopi olsam bir zarari olur mu.gecen sene olmustum. Yada doktordan olmayi ben rica etsem olur mu.sizce uygun mudur.sizce karin agrisi.karin sisligi ve affedersiniz diskida azalma anal fissur disinda da bir hastaligin habercisi ur mu.korkuyorum.simdiden cok tesekkur ederim.

  • Anal Fissür Doktor

   makat çatlağı tanısında kolonoskopiye gerek yok.ama başka sorun varmı tespit etmek istiyorsanız yaptırabilirsiniz.makat hastalıklarından korunmak,tedavi sürecini kısaltmak,ağrıyı azaltmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz.tedavinin başarısı ve nüksü önlemek sizin bu alışkanlıklarınızı düzenlemenize bağlıdır.hekimin elinde sihirli değnek yok.tekrar tedavi olup alışkanlıklarınızı düzenleyin.daha önce ameliyatla tedavi olduğunuz için gaz ve dışkı kaçırma riski yüksek bu nedenle botoxla tedavi olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Tam 1 yil once anal fissur ameliyati oldum.acik.su anda tuvaletimi yapamiyorum.dolu gibi bir his var ama cikan kalem gibi.karin agrim ve karnimdada sislik var.ayrica gazimi da zor cikartiyorum.bu sorunlar yeni olmaya basladi.sizden biligi alabilir miyim?

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissürünüz nüks etmiş görünüyor.gerek ameliyat gerek botoxla tedavi olsanız da beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz hastalığınız nüks edebilir.daha önce ameliyat olduğunuz için ikinci defa ameliyat gaz ve dışkı kaçırmanıza neden olabilir.botox tedavisini araştırmalısınız
   Op.Dr.seher Şirin

 6. Makat bölgemde fissur denen illet var rectoderm kullandığım halde her dışkılama sonrası 3-4 saat sancı çekiyorum,sert bir cisimin köşesine oturduğum zaman biraz olsun rahatlama hissi yaratıyor.
  Ne yapabilirim,yardımcı olursanız sevinirim.

  • Anal Fissür Doktor

   tedavi olmalısınız.ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam bugun doktor makatinda ćatlak var dedi ilac yazdi 10 gün kullan gecmezsse ameliyat yapacagım dedi. Ameliyat sonrasi ne kadar süre ne gibi skntilar yasarim?. Bir de askerdeyim hava değisim izni verir mi ?

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissürde cerrahi tedavinin gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleri var.ağrı vb şikayetler 21 gün kadar sürebilir.hava değişimi süresi için herhangi bir yorum yapamam.anal fissürde en iyi tedavi botoxla tedavidir
   Op.Dr.adil Altınsoy

 8. Hocam 2 ay önce anal fissür ameliyatı oldum. Çok iyi geçti. Ama 2 aydır makattan sarı kıvamlı bir sıvı geliyor. Başlarda biraz çoktu ama azaldı biraz. Yine de 2 saatte bir falan temizliyorum. Yoksa yapış yapış oluyor iç çamaşırım ya da pişik yapıyor. Hep böyle mi olacak yoksa geçecekmi. Yardımcı olurmusunuz.

  • Anal Fissür Doktor

   Kasın kesildiği yerden fistül olmuş gibi görülüyor.kesin fistül diyebilmek ve fistül ameliyatı onerebilmek için 3 ay geçmesi gerekir.Yine de başka olasılıklar için doktorunuza kontrole gitmelisiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam anal fistul abse amlyti oldum
  2ayi geçti suan iyim ama böyle bi sorun var makatin iç tarafı bazen agryr yürürken sanki içinde bi yara var degyr öyle hisedyrm ne yapablrm

  • Anal Fissür Doktor

   kabızlık sorununuz varsa anal fissür gelişmiş olabilir.genel cerrahiye muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 10. Kontrole geçen hafta gittim hocam bi sorun yok dedi doktorum kaçak derken nerden kaçak acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir