Anal Fissür Belirti ve Şikayetleri

Rahatlamak için kullandığımız makat organımız bazı sağlık sorunları nedeniyle maalesef ciddi sıkıntıya neden olmaktadır. Bir çok sorununun görüldüğü makat bölgesi hastalıkları arasında en ciddi sorunlardan biride hiç şüphesiz Anal Fissür (Makat Çatlağı) olup, bu sayfada hastalığın ortaya çıkma aşaması ve belirtilerini göreceğiz. Çünkü erken teşhis ve tedavi süreci ile çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama 2-3 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde ise müzminleşerek, tedavisi zorlaşacaktır. Hazırsanız hemen Anal Fissür belirtilerini incelmeye başlayalım.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri

Evet değerli arkadaşlar hastalığın durumunu anlamak için 2 farklı grupta Anal Fissür belirtileri değerlendirilmektedir. Başlangıç seviyesinde görülen belirtiler ve ilerlemesi halinde oluşan şikayetleri kolayca ayırabilirsiniz. Hastalık ilk ortaya çıktığı 2 hafta içerisinde yeni kabul edilir. Yeni ortaya çıkan Anal Fissür belirtileri ile başlayalım. Alt kısımlarda ise hastalığın ilerlemesi müzmünleşmesi ile oluşan belirtileri inceleriz.

Dışkılarken Cam Çiziyormuş Gibi Acı
En tipi bulgusudur, neredeyse her hastanın hissettiği bir acı türüdür. Bazı hastalar dikenli tel çiziyormuş gibi tarif eder. Sebebi anüsün iç derisinde bütünlüğün bozulup acı sinirlerinin ortaya çıkmasıdır. Tedavi tamamlanıncaya kadar devam eder ama bu arada başka şikayetler de eklenir. Acıyı azaltmanın en etkili yolu Anuflex Merhem sürmektir. Anuflexi anüsün içine sürmek gerekir çünkü yırtık içerde olur.

Makat Ağrısı
En sık görülen belirtilerden birisi makatta ağrı olup, bu bildiğiniz gibi değil, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı yaşatan bir durum yaşanır. Bu ağrı dışkılama bitmesine karşın 7-8 saat daha sürebilir. Duruma göre gün boyu ağrıyı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas ettiği için maalesef bu acı kaçınılmazdır. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar genelde tuvalete girmek istemezler.

Makat Kaşıntısı
Bir çok sebeple ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında daha sık görülen Makatta Kaşıntı yine Anal Fissür belirtileri arasında yer almakta fakat tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısı Kondilom (Makat Siğili) ve Mayasıl (Anal Dermatit) hastalıklarının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kabızlık
Çok basit gibi görünen kabızlık aslında bir çok makat hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Şuan belirtilerini incelediğimiz Anal Fissür yanı sıra halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığının da başlıca nedenidir. Anal Fissür hastaları dışkıla esnasında can yanması problemi yaşadığı için çok fazla tuvalete gelmek istemezler. Buda barsaklar da daha fazla kabızlık sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanama
Makat iç kısmında hafif bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür zamanla genişlemektedir. Bu çizik dışkılama esnasında oluşan temasla kanamalara neden olur. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdını ıslatacak düzeyde olup, makat kanaması sadece Anal Fissür belirtisi olmayıp, aynı zamanda İç Hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilir.

Kronik Anal Fissür Belirtileri

İlk grupta hastalığın yeni ortaya çıktığında görülen şikayet ve belirtileri ele aldık, şimdi ise Anal Fissür 2 hafta içerisinde tedavi edilmemesi haline ortaya çıkan Kronik Anal Fissür belirtilerini görelim.

Makatta Ağrı (Devam Eder)
Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri olan makat ağrısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Yeni halinde dışkılama sonrası 2-3 saat sonrası geçerken ilerlemiş halinde ise 8-10 saat daha ağrı devam edebilmektedir.

Makatta Meme Oluşur
Hastalığın kronik hale geldiğini gösteren bir diğer bulgu ile makatta meme oluşmasıdır. İlk belirtiden sonra 1-2 ay içinde ortaya çıkan meme yada memeler genelde hastalığın olduğu kısımda oluşur. Bu çıkıntıya sentinal tag denir Türkçe karşılığı bekçi kıvrımdır.

Makat Darlığı ve Zor Dışkılama
İlerleyen süreçte insanlarda makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışması nedeniyle makat darlığı ve zor dışkılama gibi sorunlar sıkça görülür. Dışkılama süresi gecikmesi nedeniyle karın şişliği oluşur. Bu darlık fonksiyonel bir darlıktır, kalıcı değildir, tedavi tamamlandığında darlık da geçmiş olur. Hemoroid ameliyatı sonrası görülen makat darlığından çok farklıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Teşis için ileri teknoloji gerekmez.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.

Makatın Parmakla Muayenesi

En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Anoskopi Muayenesi

Her ne kadar gözle ve parmakla muayeneyle kesine yakın teşhis konsa da anoskop maueyenesi ile daha emin olunabilir. Daha doğrusu özellikle orta yaş hastalarda kötü huylu bir tümör olup olmadığından emin olmayı sağlar.
Fissürden kaynaklanan ağrı olacağı için fissürün uyuşturulmasından sonra anoskopi yapılması hasta rahatı için gereklidir.

Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yukarı da belirtileri ve şikayetleri ele alma imkanı bulduk, şimdi dilerseniz tedavisi konusunda biraz bilgi verelim. Sayfada belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerde sağlığınıza kavuşursunuz.

İlaçla Fissür Tedavisi

Öncelikle denemesi gereken bir uygulamadır. Kabızlık engellenir ve ilaç doğru şekilde uygulanırsa hastaların öenmli bir kısmında tam düzelme olur.
Bilinen en etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Dışkılarken olan acıyı ve devamında ortaya çıkan ağrıyı azaltarak iyileşme sağlar. Anuflex denenmeden daha ağır yöntemlere geçilmemelidir.

Botox İle Anal Fissür Tedavisi

İlk 10 gün içinde önlem aldığınızda makat çatlağı kremleri ile tedavisi mümkün olup, bu fırsatı kaçırdığınızda ise tek çözüm yolu cerrahi müdahale olmaktadır. Anal Fissür ameliyatı dışkı kaçırma vs gibi sorunlara neden olduğu için önermiyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan, Botox yöntemi sadece 1 dakika sürer ve hiç bir yan etkisi olmaz. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Anal Fissür Belirtileri hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, idea klinik hekimlerine soru sormak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

LİS Ameliyatı

Anüs kasını kesme işlemidir. Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harfleriyle oluşan bir ameliyat ismidir. Kontrolsüz kasılarak ağrı yapan, dışkılamayı zorlaştıran kas kesilir. Ameliyata son seçenek olarak bakılmalı öncelikle yukarıda yazılan tedaviler denenmeli iyileşmezse cerrahi düşünülmelidir. Çünkü seyrek görülse de kalıcı dışkı ve gaz kaçırma yan etkileri vardır.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye

Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

Teşhiste ileri teknolojiye ihtiyaç duyulmaz, ultrason, MR, tomoğrafi gibi yüksek teknolojiler yol gösterici değildir.

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30531762

274 Yorum

 1. Merhabalar . Dün akşam boşaltımda biraz ağrı çektim baharatlı yemek yedim. Ve temizlerkende ağrı biraz arttı bu gün farkettim ki biraz akıntı yapmış. O bölgeye peçeteyle biraz gezdirme yaptım ve 3 5 minik şekilde damla kan farkettim. Ayna karşısında baktım fakat ufak ufak kırmızılıklar hariç herhangi bir şey yok . Yardımcı olursanız sevinirim

  • Anal Fissür Doktor

   makat kanaması varsa bu birkaç damlada olsa anoskopi muayenesi ile değerlendirilmeli
   Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hocam bende kronik anal fissur vardı bir sene önce ameliyat oldum ama doktor ameliyatı yapamamış şuan yine fissur var diskilamayi tam olarak yapamıyorum bunun sebebi fissurmudur ve diskilamadan sonra makat kasim çok sert oluyo ve gaz cikaramiyorum karnım çok sis bunlarin sebebi fissur olabilirmi kolonoskopi de bişey çıkmıyor çünkü cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetiniz fissüre benziyor,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. Bana anal fissur denildi bir iki kere kan gelmişti krem ve fitil kullandım geçip geçmediğini nasıl anlarim

  • Anal Fissür Doktor

   makat ağrısı,kaşıntı,dışkılamadan sonra ağrı varsa geçmemeiştir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Hocam kolay gelsin bende anal fissür olduğu söylenildi doktor krem verdi 2 aydır kullanıyorum çatlak iyileşti sanırım tuvalette zorlanmıyorum hiç ama meme geçmiyor bunun icin hangi tedavi yöntemini önerirsiniz veya ameliyat gerekirmi?

  • Anal Fissür Doktor

   meme içte ise ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir ama dışta ise cerrahi olarak alınması gerekir
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam merhaba. Geçen yıl makat apsesi dolayısıyla drenaj oldum. Şimdi de drenaj yerimde hafif şişlik ,bazen kanama ve ağrı var. Aynı durum mı tekrarlanıyor yoksa başka birşey mi ?

  • Anal Fissür Doktor

   muayene olmalısınız.apse ise tedavisi gecikmemeli.gelirseniz muayen eile değerlendirip tedavinzi yapabiliriz
   Op.Dr.Demet Ağras

 6. Merhabalar hocam bende de aynı şikayet var dr gittim makat yırtığı dedi ve anestol rectoderm krem verdi normalde kanama çok çok az oluyo ama kabızlık yaşadığım dönemde de kanama çok oluyo fakat aşırı ağrı olmuyo sonrasında 1 2 saat sonra geçiyo doktortorda kolonoskopiye gerek duymadı makat yırtığı dedi kabızlıkta kanama olması normal dedi Ne yapmam gerek hocam kremlere devam mı edeyim bende anksiyete bozukluğu var ilaç kullanıyorum kaygı ediyor beni durum sizce normal mi anal fisürde bunları yaşamam lütfen cevap verin hocam saygılar

  • Anal Fissür Doktor

   botox enjeksiyonu ile tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 7. Hocam merhaba tuvalete çıkarkn makatta sanki diken varmş gibi ağrıyor kabızlık olduğunda tuvalete çıkamıyorum çok ağrıyor ve ordan 3 tane meme çıkıyor bir tanesi kıkırdak gibi sert o bni mahvediyor, zonkluyor sabh 8den akşma 11 12 kadar hissediyorum bunu oturup kalkarken bile çok ağrıyor

  • Anal Fissür Doktor

   tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.makat çatlağında uzun süreli ıkınmaya bağlı memeler ve ödem oluşabiliyor.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. hocam iyi akşamlar ben büyük tuvalete gitigim zaman ağrı oluyor bu bikac saat sürüyor bazen acısını daynilmiyor nedeni neolabilir

  • Anal Fissür Doktor

   anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 9. Merhaba ,
  Yaklaşık 3 gün önce tuvalete çıktıktan sonra bi ağrı hissettim makatımda. 4 sene önce fissür ameliyatı oldum. Bir şikayetim yoktu. Şimdi tekrar muayene oldum doktor çatlak olmadığını söyledi. Sizce ne olabilir?
  Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrıya sebep olabilecek çok faktör var devam ediyorsa muayene etmek lazım.

 10. Merhaba benimde 3 ay once tuvaletimi yaparken kan gelmisti visne kirmizisi gibi anal fissur var dediler fitil vermislerdi suana kadar hic bisey yoktu ama 2 haftadan beri karnim agriyor neden acaba
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Karın ağrısının anal fissür ile bir ilişkisi yok,muayene olmanız lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir