Anal Fissür Belirti ve Şikayetleri

Rahatlamak için kullandığımız makat organımız bazı sağlık sorunları nedeniyle maalesef ciddi sıkıntıya neden olmaktadır. Bir çok sorununun görüldüğü makat bölgesi hastalıkları arasında en ciddi sorunlardan biride hiç şüphesiz Anal Fissür (Makat Çatlağı) olup, bu sayfada hastalığın ortaya çıkma aşaması ve belirtilerini göreceğiz. Çünkü erken teşhis ve tedavi süreci ile çok basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ama 2-3 hafta içinde tedavi edilmemesi halinde ise müzminleşerek, tedavisi zorlaşacaktır. Hazırsanız hemen Anal Fissür belirtilerini incelmeye başlayalım.

Makat Çatlağı Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri

Evet değerli arkadaşlar hastalığın durumunu anlamak için 2 farklı grupta Anal Fissür belirtileri değerlendirilmektedir. Başlangıç seviyesinde görülen belirtiler ve ilerlemesi halinde oluşan şikayetleri kolayca ayırabilirsiniz. Hastalık ilk ortaya çıktığı 2 hafta içerisinde yeni kabul edilir. Yeni ortaya çıkan Anal Fissür belirtileri ile başlayalım. Alt kısımlarda ise hastalığın ilerlemesi müzmünleşmesi ile oluşan belirtileri inceleriz.

Dışkılarken Cam Çiziyormuş Gibi Acı
En tipi bulgusudur, neredeyse her hastanın hissettiği bir acı türüdür. Bazı hastalar dikenli tel çiziyormuş gibi tarif eder. Sebebi anüsün iç derisinde bütünlüğün bozulup acı sinirlerinin ortaya çıkmasıdır. Tedavi tamamlanıncaya kadar devam eder ama bu arada başka şikayetler de eklenir. Acıyı azaltmanın en etkili yolu Anuflex Merhem sürmektir. Anuflexi anüsün içine sürmek gerekir çünkü yırtık içerde olur.

Makat Ağrısı
En sık görülen belirtilerden birisi makatta ağrı olup, bu bildiğiniz gibi değil, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı yaşatan bir durum yaşanır. Bu ağrı dışkılama bitmesine karşın 7-8 saat daha sürebilir. Duruma göre gün boyu ağrıyı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas ettiği için maalesef bu acı kaçınılmazdır. Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlar genelde tuvalete girmek istemezler.

Makat Kaşıntısı
Bir çok sebeple ortaya çıkan ve özellikle yaz aylarında daha sık görülen Makatta Kaşıntı yine Anal Fissür belirtileri arasında yer almakta fakat tek başına yeterli değildir. Çünkü makat kaşıntısı Kondilom (Makat Siğili) ve Mayasıl (Anal Dermatit) hastalıklarının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kabızlık
Çok basit gibi görünen kabızlık aslında bir çok makat hastalığı sebepleri arasında yer almaktadır. Şuan belirtilerini incelediğimiz Anal Fissür yanı sıra halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığının da başlıca nedenidir. Anal Fissür hastaları dışkıla esnasında can yanması problemi yaşadığı için çok fazla tuvalete gelmek istemezler. Buda barsaklar da daha fazla kabızlık sorunu yaşanmasına neden olmaktadır.

Kanama
Makat iç kısmında hafif bir çizik olarak ortaya çıkan Anal Fissür zamanla genişlemektedir. Bu çizik dışkılama esnasında oluşan temasla kanamalara neden olur. Dışkılama esnasında tuvalet kağıdını ıslatacak düzeyde olup, makat kanaması sadece Anal Fissür belirtisi olmayıp, aynı zamanda İç Hemoroid başlangıcı olarak değerlendirilir.

Kronik Anal Fissür Belirtileri

İlk grupta hastalığın yeni ortaya çıktığında görülen şikayet ve belirtileri ele aldık, şimdi ise Anal Fissür 2 hafta içerisinde tedavi edilmemesi haline ortaya çıkan Kronik Anal Fissür belirtilerini görelim.

Makatta Ağrı (Devam Eder)
Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri olan makat ağrısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Yeni halinde dışkılama sonrası 2-3 saat sonrası geçerken ilerlemiş halinde ise 8-10 saat daha ağrı devam edebilmektedir.

Makatta Meme Oluşur
Hastalığın kronik hale geldiğini gösteren bir diğer bulgu ile makatta meme oluşmasıdır. İlk belirtiden sonra 1-2 ay içinde ortaya çıkan meme yada memeler genelde hastalığın olduğu kısımda oluşur. Bu çıkıntıya sentinal tag denir Türkçe karşılığı bekçi kıvrımdır.

Makat Darlığı ve Zor Dışkılama
İlerleyen süreçte insanlarda makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde çalışması nedeniyle makat darlığı ve zor dışkılama gibi sorunlar sıkça görülür. Dışkılama süresi gecikmesi nedeniyle karın şişliği oluşur. Bu darlık fonksiyonel bir darlıktır, kalıcı değildir, tedavi tamamlandığında darlık da geçmiş olur. Hemoroid ameliyatı sonrası görülen makat darlığından çok farklıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Teşis için ileri teknoloji gerekmez.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.

Makatın Parmakla Muayenesi

En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Anoskopi Muayenesi

Her ne kadar gözle ve parmakla muayeneyle kesine yakın teşhis konsa da anoskop maueyenesi ile daha emin olunabilir. Daha doğrusu özellikle orta yaş hastalarda kötü huylu bir tümör olup olmadığından emin olmayı sağlar.
Fissürden kaynaklanan ağrı olacağı için fissürün uyuşturulmasından sonra anoskopi yapılması hasta rahatı için gereklidir.

Anal Fissür Nasıl Geçer?
Yukarı da belirtileri ve şikayetleri ele alma imkanı bulduk, şimdi dilerseniz tedavisi konusunda biraz bilgi verelim. Sayfada belirtilen şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka alanında tecrübeli Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmanız gerekir. IDEA Klinik Anal Fissür Tedavi Merkezi İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerde sağlığınıza kavuşursunuz.

İlaçla Fissür Tedavisi

Öncelikle denemesi gereken bir uygulamadır. Kabızlık engellenir ve ilaç doğru şekilde uygulanırsa hastaların öenmli bir kısmında tam düzelme olur.
Bilinen en etkili ilaç Anuflex Merhemdir. Dışkılarken olan acıyı ve devamında ortaya çıkan ağrıyı azaltarak iyileşme sağlar. Anuflex denenmeden daha ağır yöntemlere geçilmemelidir.

Botox İle Anal Fissür Tedavisi

İlk 10 gün içinde önlem aldığınızda makat çatlağı kremleri ile tedavisi mümkün olup, bu fırsatı kaçırdığınızda ise tek çözüm yolu cerrahi müdahale olmaktadır. Anal Fissür ameliyatı dışkı kaçırma vs gibi sorunlara neden olduğu için önermiyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemi olan, Botox yöntemi sadece 1 dakika sürer ve hiç bir yan etkisi olmaz. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Anal Fissür Belirtileri hakkında aktaracaklarımız bu kadar olup, idea klinik hekimlerine soru sormak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.

LİS Ameliyatı

Anüs kasını kesme işlemidir. Lateral internal sfinkterotomi kelimelerinin baş harfleriyle oluşan bir ameliyat ismidir. Kontrolsüz kasılarak ağrı yapan, dışkılamayı zorlaştıran kas kesilir. Ameliyata son seçenek olarak bakılmalı öncelikle yukarıda yazılan tedaviler denenmeli iyileşmezse cerrahi düşünülmelidir. Çünkü seyrek görülse de kalıcı dışkı ve gaz kaçırma yan etkileri vardır.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye

Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

Teşhiste ileri teknolojiye ihtiyaç duyulmaz, ultrason, MR, tomoğrafi gibi yüksek teknolojiler yol gösterici değildir.

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30531762

274 Yorum

 1. 9 10 yaşlarında bir kız çocuğu kabızlık sorunu yaşıyor ve her 2 saniyede bir kendini sıkıyor sebebi nedir?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Çocuk cerrahisine muayene olması lazım.

 2. Hocam merhaba. Makatımda ıkınırken içeriden çıkan şişlik oluyordu. Kabızlığım olmamasına rağmen tuvaletimi yapamıyordum. Dün Genel Cerrahi ye gitti makatta çatlak var dedi ilaç verdi ama hala yapamıyorum sorun nedir acababaşka bir şey mi
  Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür tuvalete çıkmayı engellemez ama ağrı yapar,sebebini anlamak için muayene etmek gerekir.

 3. Merhaba
  Bu gün sabah tuvalete çıktığımda dışkımın üzerinde kan vardı ama kabız falan değilim ama kanamanın içten olduğuna eminim bu beni çok korkuttu ne yapacağımı bilemiyorum ilk kez kanadı ve şu an kanamıyor geçmiş gibi hiçbir ağrıda yok neden olmuş olabilir ve yaşımda 20 lerde

  • Anal Fissür Doktor

   makat kanamalarında nedeni tespit etmek için geciktirilmeden anoskopi muayenesi yapılmalıdır
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Hocam 5 ay once dışkılama sırasında kan geldı bir defa kabızlıkda vardı onemsemedınim.. ama 10 gün öncede dışkılama sırasında hem kasıntı hem de kanama tekrar oldu bide makat etrafında ufak bir sısıklık var hocam bugün yıne kanama oldu hocam

 5. bana botox uygulandığında tuvaletimi yapmamda sorun yaşarmıyım acaba

  • Anal Fissür Doktor

   15 gün kadar sıkıntılarınız devm edebilir.fakat beslenme alışkanlıklarınıza dikkat eder düzenlerseniz sorun yaşamazsınız

 6. hocam benim 2 haftadır her tuvalet sırasında makatta çok fazla kanama oluyor bugün de tuvaletten 4 saat kadar sonra da oldu yok denecek kadar az bi ağrı var sizce ne olabilir

  • Anal Fissür Doktor

   doğrusunu isterseniz makat kanamaları önemlidir.basit bir makat hastalığından tutunda kötü huylu bir oluşuma kadar gidebilir.bu nedenle mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilmesi gerekir.bu nedenle mutlaka muayene olmanızı öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 7. Hocam ben makat çatlagindan supheleniyorum kananam olmuyo hafif cok az rahatsizlik veriyo bana bol bol su ictigimde rahatlıyorum ve duzeliyorum sizce ne yapmaliyim

  • Anal Fissür Doktor

   kabız kalmaz,tuvalette uzun kalıp ıkınmaz ve bol sıvı tüketirseniz,extra bir uygulama gerekmeyebilir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 8. merhaba hocam, bende dışkılamadan sonra makattan kan geliyor. genel ceraha gittiğimde anal fissür var dedi ve anestol pomad ve duphalac verdi.3 haftadır merhemi kullanmama rağmen kanama geçmedi ve son günlerde kaşıntı başladı. ancak genel belirtilerde söylenen büyük acı yok hatta acıyı 10 üzerinde 2 olarak anca değerlendirebilirm. ayrııca kabızlık sorunum yok.

  • Anal Fissür Doktor

   tuvalette uzun kalıp ıkınmak,daha önce geçirdiğiniz kabızlık öyküsü bu soruna neden olmuş olabilir.tedavi olmanız gerekir.kanama olduğu için extra sorun varmı diye anoskopi muayenesi ile değerlendirip botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 9. HOCAM MAKAT BÖLGEMDE BİR ÇATLAK VAR. 9 AY ÖNCE BİR BOTOX UYGULANDI AMA ETKİSİNİN GEÇTİĞİNİ SÖYLEDİLER. AMELİYAT OLMAM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER AMELİYATNE KADAR SÜRER

  • Anal Fissür Doktor

   tekrar botox enjeksiyonu yaptırabilirsiniz.çünkü ameliyatın riskleri var.gaz ve dışkı kaçırma gibi.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. kolay gelsin benim makat bolgesine bir parmak kadar yakin bir bolgede uzun zamandir sislikvar bir sivilce gibi ve kasintiyopiyor sisiyor iltihaplaniyor makatta catlak olabilirmi bazen tuvaletten sonrada kan oluyor
  op.Dr.Adil Altınsoy
  anal fistül çıkış deligi olabilir. Anaskop ile muayene olmalısın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir