Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir.Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır ,konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir.Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide bu ihtimal yoktur.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

262 Comments

Add a Comment
 1. Bende çatlak için ameliyat oldum ama bazen karnımda Bi şişginlik oluyor ameliyat olduğum yer ağrıyor ve bazen gaz çıkarmakta zorlanıyorum doktor bey acaba normal mi bu durum cevap verirseniz sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk 1-2 ay bunlar normal

 2. İyi günler
  Gecen yıl Ağustos ayında fissur ameliyatı oldum ve ameliyatım başarılı gecti
  Son 3 aya kadar herhangi bir sıkıntım yoktu gerçi fissur ile alakalı yine bir şikayetim yok da benim şikayetim tuvaletimi yaptıktan birkaç saat sonra makattan mukus gibi bir salgı gelmesi bazen çamaşırımi kirletecek kadar oluyor. Ama hiçbir ağrı sizi yok amelyatimi yapan doktora gösterdim kasların gerilimi gayet iyi dedi ve zamanla mukus salgısının geçeceğini söyledi ancak herhangi bir geçme olmadı. Fıstul olmadıgını da söyledi. Acaba bu akıntının sebebi ne olabilir
  Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyata bağlı deformasyon olabiliyor ve bu normal bir durum deformasyondan akıntı olabilir

 3. Hocam ameliyat olalı 5 gün oldu sancım sızım kalmadı sadece büyük tuvalettın çıktıktan sonra 3- dakika bir sızım oluyor yediklerime içtiklerime dikkat ediyorum ve günde her zaman iki defa tuvalete çıkan bir insanım. benim sıkıntım şu ameliyat oldum beş gün geçti ve gaz kaçırma hafif bir sızıntı var doktorum normal olduğunu bir iki hafta içinde gideceğini söyledi bu normalmi acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal

 4. Yaklasik 5 yildir fissur problemim var, botox tedavisi bir cozum olacak midir? Yoksa ameliyat sart mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox % 95 iyileştirir.

 5. Selamlar, Anal fissür amly oldum. Gaz kaçakları oldu. Psikolojim etkilendiği için kendimi hep sıkı tutmaya çalışıyorum. Ayrıca çamaşırımda lekelenmeler oluyor. Bu durumlar amly sonrası için normal midir? Geçer mi???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal değil ama olabilir

 6. ben bu hastalığı 2008 den buyana çekiyorum iki kere ameliyat oldum ama nafile doktorum geçmeyeceğini söyledi % 1 ihtimal werdi 2 senede bi ameliyatla rahatlayacağımı söyledi 🙁 çok korkuyorum artık bu ağrılar öldürüyor beni ne yapmalıyım doktorumu değiştirmeyi düşünüyorum 🙁 nolur yardım edin
  Op.Dr. Atilla KAYA
  yazdıklarınız bilimsel değil
  tekrar tekrar ameliyat olunmaz,risk giderek artar.
  botox tedavisini araştırın

 7. Bu ne bela bir hastaliktir kafama sikacagim az kaldi

 8. ben füssür catlak ameliyatı oldum 2 yılı geciyo ama devamlı gaz kacırıyorum utanc verici ne yapmalıyım05424251336
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iki yılda düzelmediyse artık düzelmez
  yeniden ameliyat gerekebilir
  ameliyatın yapıldığı noktaya dolgu yapılarak yapılan tedavi de var istanbuldaysanız gelin yapalım

 9. botox mu daha iyi l.i.s yöntemi mi ben acı cekmek hissetmek istemiyorum ameliyatı l.i.s te hissedilmiyor sanırım hocam . ve merak ettiğim şu hangi operasyonun ardından hemen günlük hayatımıza devam edebiliriz öyle bi şansımız var mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikisininde üstünlükleri var siteden okuyabilirsiniz.ameliyatta 3-5 gün ağrı olur

 10. Ameliyatta kesilen kası; sonra bulabilirsen dikersin…….:Güldürme….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bilen bulur ama siz son gülenler gibi gülmeye devam edin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017