Anal Fissür Tedavi Ücreti

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla.Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Makat çatlağının hasta tarafından anlatılan belirtileri ve muayene bulguları doğru teşhisin konmasında büyük oranda yeterli olur.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.
Makatın Parmakla Muayenesi
En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Makat Çatlağı Belirtileri
Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi
Dışkıya sürtünme şeklinde taze kan, genellikle tuvalet kağıdında görülür
Akıntı, fissürde iltihaptan kaynaklanır ama önemsizdir
Tuvalet sonrası değişik şiddette 1-5 saat devam eden ağrı (kronikleştiğini gösterir).
Makatta yanma, gün boyu devam edebilir
Dışkı çapında incelme, kasların kasılmasından kaynaklanır, gerçek darlık değildir
Anoskop muayenesi; Çatlakta dayanılmaz ağrıya neden olabildiğinden hastalar genellikle anoskop muayenesi yaptıramazlar. Yine makat endoskopisi de yol gösterici olabilmektedir.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye
Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.
Makat Çatlağı Doktorları
Bölgelere göre şu isimler verilebilir;
Bakırköy , 0212 572 72 65 GSM 0542 621 0888 Op Dr Seher Şirin – Op.Dr.Atilla KAYA
İzmir 0232 4221006  GSM  0542 295 52 54 Op.Dr.Demet AĞRAS
Ankara 0312 431 75 47  GSM 0505 119 3690 Op.Dr.Adil ALTINSOY
Şişli  0212 246 10 04 GSM;0532 463 9682  Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bursa:  0224 2491006 GSM 0532 152 26 75  Op.Dr.Ergun AYGÖREN
Kadıköy: 0216 357 00 02 GSM 0542 231 2823 Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

 

 

Share

“Makat Çatlağı Teşhisi Nasıl Konur.” Yazısında 187 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni tespit edilmeli.kötü huylu bir oluşumda kanmaaya nedne olabilir.
  Op.Dr.Nizam Kurtdre

 2. Yasin says:

  Merhabalar hocam bende uzun yıllardır devam eden kanamalar mevcut. Özellikle kabız ve ishal olduğum zamanlarda. Tuvalet ihtiyacım giderirken pat pat kendiliginden duruncaya kadar (3dk) kanama devam ediyor bittikten sonra kalkarken peçeteyle sert silersem yeniden başlaya biliyor kanama. Kalkıp doğrulunca makat içinin dışarı çıktığını elimle de teyit ediyorum. ve inanılmaz bir acı ve yanma oluyor zor yürüyorum.
  Ve 6 7 saat kadar piponun üstüne oturamıyorum yan oturuyorum veya uzanıyorum. Son olarak bide sarımsı sümük sü yapış yapış bi sıvıda geliyor bu anal fissür müdür hemeroidmidir hocam 2 3 gün sonra herşey yoluna giriyor takı uşak veya kabız olana kadar. ne yapmam gerek saygilar

 3. hocam popo bölgesinde yanma var sanki pis koku yayıyor muşum gibi insanlar uzaklaşıyor benden, ben farkındayım ama bana hiç pis koku gelmiyor psikolojim bozuldu makatta da hafif dışa kaçma var bitkisel çözümü yokmu ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Sorun psikolojik olabilir

 4. Gülşah says:

  Hocam benim ara ara kabızlık problemim oluyor.1 hafta önce tuvaletimi yaparken sanırım zorlamadan dolayı hafif bi acı hissettim.şuanda tuvaletimi yaparken hafif bir acı ve yanma hissediyorum.ve sanki ileriye doğru bi çıkıntı oluştu.bunun sebebini öğrenebilirmiyim.şimdiden teşekkürler.
  Op Dr Demet Ağras
  İdeaklinik İzmir Proctoloji Uzmanı
  kabızlık ve zorlu ıkınmaya bağlı anal fissür oluşmuş görünüyor.anal fissüre bağlı ragad da çıkıntı sebebi olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,diyetiniz bol posa içermeli,dışkılama isteğini ertelememelisiniz,tuvalette uzun kalmamalısınız,yüksek basınçla ıkınmamalıısnız.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 5. hakkı says:

  selam hocam benim sorunum makat bölgesinden gelen tuhaf koku dışkı kokusu gibi değilsede beni ve çevremdekileri çok rahatsız eden kötü bir koku. yaklaşık bir senedir bunu çekiyorum hijyen sorunu yok hergün duş alıyorum hergün tuvalete çıkıyorum ve temizliğimi yapıyorum ama ne yaparsam yapayım bu durum devam ediyor herhangi bir akıntı kan sıvı yok ama koku duştan yarım saat sonra başlıyor makat bölgesini kuru tutuyorum pamuklu çamaşır kullanıyorum yediklerime dikkkat ediyorum hatta makat arasına peçete koyarak dolaştığımda oluyor ama bundan kurtulmadım.kaşıntı yok yanma yok batma yok sadece duştan yarım saat sonra terleme hissi ve tuhaf koku yazılarınızdan anal dermatit olabileceğini düşünerek prozan kremide kullanmıştım ondanda fayda göremedim durum böyle hocam nedersiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  gastroenterologa görünün

 6. Hocam gecmeyen bır yanmam var ne yapmam lazim
  Op Dr Altan Karan
  muayene olmalısınız

 7. 6 yıldır bır vajinada yanma vardı hayla devam ediyör 1 hafta dışı agrisini için antibiyotik ilaç yazdıklarını ise kasintiya yakalandım bır gece fitil koydum travazol diye krem sÜrdün sabah kalktığıMDA aşırı şekilde yanma vardı ve birgün boyunca sürdü ve şuanda yine yanma var ve sanki vajinanin icimde birsey varmis gibi bunu yürürken hissediyorum kullanmadım ilaç kalmadı bu yanma için ama fayda görmedim hiç ne yapmam lazım bilemedim artik
  Op DR Seher Şirin
  vaginal sorunlar jinekolojinin uzmanlık alanına giriyor.jinekologa görünmelisiniz

 8. Hocam mrb ben dogum yapali 6 ay oluyor ve malesef basurmudur anal fissurmudur anlayamadigim bi hastalikla ugrasiyorum dr gittim muayne olmaya utandim fitil krem suya atip oturabilecegim toz bir ilac ve duphalac verdi tuvalete cikarken resmen agliyorum makatta sag tarafta sanki yirtiliyor onceleri cok kanama oluyordu simdi ilaçları kullandigimdan beri kokusuz sari bi sivi geliyor acaba iyilesme surecimidir bu birde cok gaz olmaya basladi ilaclari kullandigimdan beri yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler..
  OpDr Adil Altınsoy proctoloji uzmanı

  Şikayetleriniz Anal fissür agırlıklı düşündürüyor .Hemoroid ve anal fissür tedavisi farklı oldugu için muayene olmanız gerekir

 9. Emine says:

  Hocam 17 yaşındayım makattan ses geliyor ve çok ağrı oluyor özellikle yemek yedikten sonra psikolojik tır diye doktora gitmek istemedim sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı için muayene etmek lazım,çekinmenin anlamı yok.

 10. Hüseyin says:

  Hocam merhaba ben bir yıl önce longo tekniğiyle ile hemotomdan ve makat çatlağı dan ameliyat oldum ama hiç bir faydasını göremedim diski yumuşatıcı tozumu 2 gün içmeyin biraz makat imi zorlayim yanmalar bakmaları agrilarbaşlıyor tuvalet gene işkence oluyor doktora gittim makatta daralma da yok diyor bir ameliyat daha olursan gazını tutamu yabilirsin diyorlar sizce ne yapmaliyim
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  botoxla tedavi olabilirsin.hem nüksü önlemek ve rahat iyileşmeyi sağlamak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.bunun için şu linke bakabilirsin.http://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 11. Engin says:

  Merhaba hocam.yirmi gun once kabizlikla beraber makatta yirtilma oldu.iki hafta gectikten sonra doktora gittim fitil krem ve antibiyotik yazdi.anal fissur dedi.ilaclari bes gun kullandiktan sonra agri durdu sertlik yumusadi.tam herseyin duzeldigini dusunuyorken.bugun sari ve kotu kokulu sivi akintisi oldu.?nedir bu hocam.?baska ciddi bir hadtalik mi?ne yapmaliyim?tsk.ederim.
  Op Dr Adil Altınsoy
  İltihap eklenmiş olabilir kontrole gidin

 12. mehmet zeki says:

  Merhaba hocam ben 22 yasinda erkegim yaklasik 1 senedir makatta pis koku olusuyor kapalii alanda cok kotu oluyorum psikolojikmen beni cok etkiliyor ve gaz olusumum cok fazla doktora gorundum sebebini cozemediler baharattan uzam dur dediler ben kola baharat vs yemiyorum uyku duzenim yok is nedeni ile ve yemek yeme duzenimde yok ama bu rahatsizlik neden cozemiyorum yellenme oluyor surekli yardim lutfen hocam hastaligim nedir ne yapmam gerekli
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Araştırıp sebebini bulmak lazım.

 13. remzi says:

  mehabalar hocam tuvaletimi yapaken makatta batma ve yanma oluyo ama kanama yok, ve daha sonrada 1 saat falan agrı oluyo sizce ne olabilir.
  Op Dr Altan Karan
  şikayetlerinize bakılırsa anal fissürünüz var.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavinizi yapabiliriz.aynı zamanda tedavinin kalıcılığı için beslenme ve tuvelet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 14. Merhabalar hocam ben tuvalete gittigimde makatta batma hissi oluyor ic kısmında sanki igne batiyor bazen icerden kesiliyo ciziliyo gibi bi acı oluyor kanamada oluyor biraz bunun dışında biseym yok acaba neden oluyor ne yapabilirim doktora gidip anlatamıyorum tehlikeli biseymidir internette arastirdigimda kolon kanseri basur gibi seyler çıkıyor bunlardan biri olablrmi yada geçici biseymidir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art/Genel Cerrahi Uzmanı
  tarifiniz anal fissürü düşündürüyor.kesin tanıyı muayene ile koyabiliriz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 15. Hocam makatta sadece oturdugumda yanma var ve pis koku ortaya cikiyor ama ayağa kalktigimda olmuyor doktora gittim çatlak var dedi hovam ne yapmam lazim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz ve kuru tutun,çatlak varsa ilaçla geçmezse botox veya ameliyat gerekir.

 16. Bekir says:

  Hocam makatta yırtık gibi bir şey ağrımıyor ama sizce bu nedir
  Op.Dr.Altan Karan
  muayene ile değerlendirmek gerekir.

 17. Bekir says:

  Hocam benim deliğimin üstünde biraz yırtık var acımıyor kaşııyor sizce bu nedir hocam birde tedavisi varmı evde
  Op.Dr Adil Altınsoy
  muayene ile değerlendirmek gerekir.anal fissür olabilir.ama şikayetleriniz net değil.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 18. Gözde says:

  Merhaba ;
  16 yasindayim.Benim cuma gününden beri vajinam ve makatım cok kasınıyor ,
  Vajinamda kizariklik ve hafif şişlik var cok aciyor ve kasiniyor .
  Makatimda da tuvalete cıkarken birseyler batiyor gibi oluyo o yuzden tuvaletimi yapamiyorum.
  Vajinamda makatimda cok yaniyor kasiniyor kucuk tuvaletimi yaparkende vajinamda deydigi yeri yakiyo .
  Doktora gittim cok ilgilenmedi kabiz dedi sadece ve bir ilac verdi ama benim makadim cok aciyor
  Dokunamiyorum bile bu yuzden o ilacida kullanamadim. Neyim var sizce önemlimidir
  Ne yapmaliyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Büyük ihtimalle mantar infeksyonu var,makatta fissür de olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 19. Merhaba hocam
  Bir hafta önce böbreklerimde tas oldugunu ögrendim ve
  Bugun büyük abdest yaparken, sanki birşey yemişim, midem onu sindirmemiş ve makattan çıkarken makatımı kesti ve kanattı gibisinden bir durumla karşılaştım sebebi nedir,
  Teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olma ihtimali yüksek,kabız kalma,sıcak su oturma banyosu iyi gelebilir,geçmezse muayene ile kesin tanı koyup gerekirse botox uyguluyoruz.

 20. Hocam bende 1 haftadır ishalle başlayan makatta bişey var hissi makatta ve vajinada kaşıntı var . Ayrıca tuvalette zorlanıyorum sizce neden olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hem makat hem vaginada kaşıntı genellikle mantar infeksyonunda olur,büyük tuvalette zorlanııyorsanız anal fissür olabilir,muayene etmek lazım.