online randevu tedavi ücretleri

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Makat çatlağının hasta tarafından anlatılan belirtileri ve muayene bulguları doğru teşhisin konmasında büyük oranda yeterli olur.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.
Makatın Parmakla Muayenesi
En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Makat Çatlağı Belirtileri
Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi
Dışkıya sürtünme şeklinde taze kan, genellikle tuvalet kağıdında görülür
Akıntı, fissürde iltihaptan kaynaklanır ama önemsizdir
Tuvalet sonrası değişik şiddette 1-5 saat devam eden ağrı (kronikleştiğini gösterir).
Makatta yanma, gün boyu devam edebilir
Dışkı çapında incelme, kasların kasılmasından kaynaklanır, gerçek darlık değildir
Anoskop muayenesi; Çatlakta dayanılmaz ağrıya neden olabildiğinden hastalar genellikle anoskop muayenesi yaptıramazlar. Yine makat endoskopisi de yol gösterici olabilmektedir.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye
Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

 

 

“Makat Çatlağı Teşhisi Nasıl Konur.” Yazısında 192 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  vardır.kabız kalmayın.tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin.kanama için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırın.kanmaanın nedeni tespit edilmeli.muayene ile hastalığınızın durumu belirlenir ve tedaviniz planlanız
  Op.Dr.Demet Ağras

 2. Hocam 2 gün önce anüsün sol tarafında bi acı hissettim. Cam çizmesi gibi. Ama sürekli olmuyor bu acı arada sırada hissediyorum. 3 ay öncesinde felan çok hafif bir kanamam olmuştu anüs bölgesinde. Sizce yırtılma varmıdır. Kolay gelsin…

 3. Fatih says:

  Hocam merhaba,

  Makat bölgemde gün içerisinde çok sık olmasada bi kaç kere aşırı bir kaşıntı hissi oluşuyor şuan makat bölgemin tek kenarında da az birşey şişme var sanki meme yapmış gibi. Bu durum henüz yeni yaklaşık 2 haftadır kendini gösteriyor gün içinde bi kaç kez kaşıntı ya da tualeete temizlik sırasında şişliğin elime gelip psikolojimi bozması durumunda herhangi bir rahatsızlık göstermiyor. 2 hafta bekledim düzelir mi diye ama herhangi bir değişiklik gözlemleyemedim. Sizce sebebi ne olabilir? okuduğum yorumlarda aşırı temizlik ve sabunla yıkamanın da sebep olabileceği yazıyordu nasıl bir yol izlemeleyim teşekkürler.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Anaskop ile muayene olmalısınız.<şikayetleriniz hemoroide benziyor.Hemoroidin erken tedavisi agrısızdır

 4. Anal Fissür Doktor says:

  anal fissür olabilir ama makat kanamalarının mutlaka en azından anoskopi muayenesi ile araştırılması gerekir.çünkü kötü huylu oluşumlarda kanama ile belirti verebilir.kesin tanı koyulmalı.
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Merhabalar hocam öncelikle tüm yorumlara cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
  Hocam bende 2 ay önce kabızlıkla beraber 5-10 damla kan geldi dışkıya bulaşmış şekilde internette araştırdım ve anal fissür olduğu düşündüm.Olaydan 1 gün sonra sadece peceteye bulaşacak kadar kan geldi.Bu gün ise tekrar kabızlıkla beraber 20-25 damla kanadı 2 ay içinde kabız olmuştum ama hiç kanamamıştı.Şu an ne yapmam gerekiyor anal fissür müdür?Lütfen Cevaplar mısınız hocam.17 yaşındayım

 6. Anal Fissür Doktor says:

  mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni tespit edilmeli.kötü huylu bir oluşumda kanmaaya nedne olabilir.
  Op.Dr.Nizam Kurtdre

 7. Yasin says:

  Merhabalar hocam bende uzun yıllardır devam eden kanamalar mevcut. Özellikle kabız ve ishal olduğum zamanlarda. Tuvalet ihtiyacım giderirken pat pat kendiliginden duruncaya kadar (3dk) kanama devam ediyor bittikten sonra kalkarken peçeteyle sert silersem yeniden başlaya biliyor kanama. Kalkıp doğrulunca makat içinin dışarı çıktığını elimle de teyit ediyorum. ve inanılmaz bir acı ve yanma oluyor zor yürüyorum.
  Ve 6 7 saat kadar piponun üstüne oturamıyorum yan oturuyorum veya uzanıyorum. Son olarak bide sarımsı sümük sü yapış yapış bi sıvıda geliyor bu anal fissür müdür hemeroidmidir hocam 2 3 gün sonra herşey yoluna giriyor takı uşak veya kabız olana kadar. ne yapmam gerek saygilar

 8. hocam popo bölgesinde yanma var sanki pis koku yayıyor muşum gibi insanlar uzaklaşıyor benden, ben farkındayım ama bana hiç pis koku gelmiyor psikolojim bozuldu makatta da hafif dışa kaçma var bitkisel çözümü yokmu ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Sorun psikolojik olabilir

 9. Gülşah says:

  Hocam benim ara ara kabızlık problemim oluyor.1 hafta önce tuvaletimi yaparken sanırım zorlamadan dolayı hafif bi acı hissettim.şuanda tuvaletimi yaparken hafif bir acı ve yanma hissediyorum.ve sanki ileriye doğru bi çıkıntı oluştu.bunun sebebini öğrenebilirmiyim.şimdiden teşekkürler.
  Op Dr Demet Ağras
  İdeaklinik İzmir Proctoloji Uzmanı
  kabızlık ve zorlu ıkınmaya bağlı anal fissür oluşmuş görünüyor.anal fissüre bağlı ragad da çıkıntı sebebi olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,diyetiniz bol posa içermeli,dışkılama isteğini ertelememelisiniz,tuvalette uzun kalmamalısınız,yüksek basınçla ıkınmamalıısnız.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 10. hakkı says:

  selam hocam benim sorunum makat bölgesinden gelen tuhaf koku dışkı kokusu gibi değilsede beni ve çevremdekileri çok rahatsız eden kötü bir koku. yaklaşık bir senedir bunu çekiyorum hijyen sorunu yok hergün duş alıyorum hergün tuvalete çıkıyorum ve temizliğimi yapıyorum ama ne yaparsam yapayım bu durum devam ediyor herhangi bir akıntı kan sıvı yok ama koku duştan yarım saat sonra başlıyor makat bölgesini kuru tutuyorum pamuklu çamaşır kullanıyorum yediklerime dikkkat ediyorum hatta makat arasına peçete koyarak dolaştığımda oluyor ama bundan kurtulmadım.kaşıntı yok yanma yok batma yok sadece duştan yarım saat sonra terleme hissi ve tuhaf koku yazılarınızdan anal dermatit olabileceğini düşünerek prozan kremide kullanmıştım ondanda fayda göremedim durum böyle hocam nedersiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  gastroenterologa görünün

 11. Hocam gecmeyen bır yanmam var ne yapmam lazim
  Op Dr Atilla Kaya
  muayene olmalısınız

 12. 6 yıldır bır vajinada yanma vardı hayla devam ediyör 1 hafta dışı agrisini için antibiyotik ilaç yazdıklarını ise kasintiya yakalandım bır gece fitil koydum travazol diye krem sÜrdün sabah kalktığıMDA aşırı şekilde yanma vardı ve birgün boyunca sürdü ve şuanda yine yanma var ve sanki vajinanin icimde birsey varmis gibi bunu yürürken hissediyorum kullanmadım ilaç kalmadı bu yanma için ama fayda görmedim hiç ne yapmam lazım bilemedim artik
  Op DR Seher Şirin
  vaginal sorunlar jinekolojinin uzmanlık alanına giriyor.jinekologa görünmelisiniz

 13. Hocam mrb ben dogum yapali 6 ay oluyor ve malesef basurmudur anal fissurmudur anlayamadigim bi hastalikla ugrasiyorum dr gittim muayne olmaya utandim fitil krem suya atip oturabilecegim toz bir ilac ve duphalac verdi tuvalete cikarken resmen agliyorum makatta sag tarafta sanki yirtiliyor onceleri cok kanama oluyordu simdi ilaçları kullandigimdan beri kokusuz sari bi sivi geliyor acaba iyilesme surecimidir bu birde cok gaz olmaya basladi ilaclari kullandigimdan beri yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler..
  OpDr Adil Altınsoy proctoloji uzmanı

  Şikayetleriniz Anal fissür agırlıklı düşündürüyor .Hemoroid ve anal fissür tedavisi farklı oldugu için muayene olmanız gerekir

 14. Emine says:

  Hocam 17 yaşındayım makattan ses geliyor ve çok ağrı oluyor özellikle yemek yedikten sonra psikolojik tır diye doktora gitmek istemedim sizce ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tanı için muayene etmek lazım,çekinmenin anlamı yok.

 15. Hüseyin says:

  Hocam merhaba ben bir yıl önce longo tekniğiyle ile hemotomdan ve makat çatlağı dan ameliyat oldum ama hiç bir faydasını göremedim diski yumuşatıcı tozumu 2 gün içmeyin biraz makat imi zorlayim yanmalar bakmaları agrilarbaşlıyor tuvalet gene işkence oluyor doktora gittim makatta daralma da yok diyor bir ameliyat daha olursan gazını tutamu yabilirsin diyorlar sizce ne yapmaliyim
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  botoxla tedavi olabilirsin.hem nüksü önlemek ve rahat iyileşmeyi sağlamak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin.bunun için şu linke bakabilirsin.http://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 16. Engin says:

  Merhaba hocam.yirmi gun once kabizlikla beraber makatta yirtilma oldu.iki hafta gectikten sonra doktora gittim fitil krem ve antibiyotik yazdi.anal fissur dedi.ilaclari bes gun kullandiktan sonra agri durdu sertlik yumusadi.tam herseyin duzeldigini dusunuyorken.bugun sari ve kotu kokulu sivi akintisi oldu.?nedir bu hocam.?baska ciddi bir hadtalik mi?ne yapmaliyim?tsk.ederim.
  Op Dr Adil Altınsoy
  İltihap eklenmiş olabilir kontrole gidin

 17. mehmet zeki says:

  Merhaba hocam ben 22 yasinda erkegim yaklasik 1 senedir makatta pis koku olusuyor kapalii alanda cok kotu oluyorum psikolojikmen beni cok etkiliyor ve gaz olusumum cok fazla doktora gorundum sebebini cozemediler baharattan uzam dur dediler ben kola baharat vs yemiyorum uyku duzenim yok is nedeni ile ve yemek yeme duzenimde yok ama bu rahatsizlik neden cozemiyorum yellenme oluyor surekli yardim lutfen hocam hastaligim nedir ne yapmam gerekli
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Araştırıp sebebini bulmak lazım.

 18. remzi says:

  mehabalar hocam tuvaletimi yapaken makatta batma ve yanma oluyo ama kanama yok, ve daha sonrada 1 saat falan agrı oluyo sizce ne olabilir.
  Op. Dr. Demet Ağras
  şikayetlerinize bakılırsa anal fissürünüz var.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatın risklerini yaşamadan botoxla tedavinizi yapabiliriz.aynı zamanda tedavinin kalıcılığı için beslenme ve tuvelet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 19. Merhabalar hocam ben tuvalete gittigimde makatta batma hissi oluyor ic kısmında sanki igne batiyor bazen icerden kesiliyo ciziliyo gibi bi acı oluyor kanamada oluyor biraz bunun dışında biseym yok acaba neden oluyor ne yapabilirim doktora gidip anlatamıyorum tehlikeli biseymidir internette arastirdigimda kolon kanseri basur gibi seyler çıkıyor bunlardan biri olablrmi yada geçici biseymidir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art/Genel Cerrahi Uzmanı
  tarifiniz anal fissürü düşündürüyor.kesin tanıyı muayene ile koyabiliriz.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz

 20. Hocam makatta sadece oturdugumda yanma var ve pis koku ortaya cikiyor ama ayağa kalktigimda olmuyor doktora gittim çatlak var dedi hovam ne yapmam lazim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz ve kuru tutun,çatlak varsa ilaçla geçmezse botox veya ameliyat gerekir.