Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Nitrogliserin krem nasıl kullanılır

Makat çatlağı tedavisinde en etkili merhem nitrogliserinli olanlardır.Çatlağın iyileşmesini engelleyen kası gevşeterek iyileşmeyi sağlar.Türkiye de hazır formu olmadığı için eczacılar tarafından yapılarak hastaya sunulur bu sebeple içinde prospektüs olmaz ve hastalar nasıl kullanılacağından emin olamaz.

Anal fissürde en önemli sorun dışkılamadan sonra saatlerce devam eden kas spazmı ve buna bağlı olarak gelişen dayanılmaz ağrıdır.Bu kas spazmını en aza indirmek için dışkılamadan sonra banyo suyundan biraz daha sıcak suya 3-5 dakika oturulmalı kalkıp nitrogliserinli kremi sürü tuvaletten öyle çıkılmalı.Dışkılamadan önce 3-4 dakika sıcak su oturma banyosu yapıp arkasından anestol pomat sürülürse daha az acı olması beklenir.
Gerek anestolü gerekse nitrogliserinli kremi hem anüsün dığşına hemde anüsün içine ( mümkün olduğunca) sürmek tedavi başarısını artırır. Çok canınızı yakmadan içeri kısma uygulamaya çalışmalısınız.

72 Comments

Add a Comment
 1. doktorun önermeli.dışkılamadan önce ve sonra fissür olan bölgeye vazelin uygulayabilirsin,yine sıcak oturma banyosu ve anestol pomat kullanabilirsin
  Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. Anal fissür için botoxs yöntemiyle tedavi sürecindeyim şuan.Eczacıların hazırladıgı nitrogliserinli kremi kullansam daha hızlı bir iyilesme gerceklesir mi hocam?

 3. bu linkten size en yakın şubemize ulaşabilirsiniz.https://www.ideaklinik.com/iletisim
  Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Adresinizi ve telefonunuzu yollarmisiniz

 5. ameliyat olduysanız,itrogliserinli kremi kullanmaya gerek yok
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Hocam merhaba bende makat çatlağı vardı yeni ameliyat oldum hiçbir krem verilmedi nitrogliseril kremi var kullanabilirmiyim

 7. ara iyileşmesi sıklıkla scar dokusu ile olur.scar dokusuda esnemez bir dokudur.bu nedenle daha kolay fissür oluşabilir.bu nedenle dikkat etmeniz gerekir
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 8. Hocam botoks ile tedavi olalı 3 sene oldu.3 gün önce ıkınma olmadıüı halde çok ağrı hissettim ve sıxlamalar devam ediyor.bu botoks ile tamamen iyileşen bir doku aynı yerden nasıl nüks edebilir.yaranın üzerinden yıllar geçmiş olması çok mantıksız geliyor.farklı bir bölgede olsa anlayacağımmancak epitel hale gelen doku daha sağlam olmaz mı?aydınlatırsanız sevinirim saygılar..

 9. ishale bağlı sık dışkılama,tuvalette uzun kalma ve istemsiz ıkınmaya bağlı fissür oluşabiliyor.şikayetleriniz düzeldiyse sorun yok demektir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.
  Op.Dr.Ergun Aygören

 10. Hocam Merhaba. Bende 2 yıl önce kadar makat çatlağı vardı. Nitrogliserinli bir krem sayesinde bu çatlak geçti ve çok rahattım hiç bir problemim yoktu kabız dahi olsam sorunsuz atlatıyordum ancak 4 gün öncesine ishal oldum ve tuvalet sonrası makatta aşırı bir yanma oluyordu. Normaldir deyip geçtim şuanda azıcık bir kaşıntım var. İshalim normale döndü kanama falanda yok acaba normalmi ?

 11. Merhabalar,

  Dışkılama sırasında kanama olduğunu gözlemledim ve beklemeksizin Genel Cerrahi servisine gittim. Doktor bey yaptığı muayene sonrası Anal Fissür olduğunu söyledi. Biraz açmasını söylediğimde kronik olduğunu ve makat bölgemin dar olduğunu söyledi. Hap ve krem verdi. Rahat ettim bir süre sonra tekrarladı ve geri gittim. Muayene etti ve bu sefer Anal Fistür olduğumu söyledi. Bende kontrol ettiğimde nohut büyüklüğünde şiş olduğunu gözlemledim. Farklı ilaç verdi ama pek etkisi yok gibi.. Doktor bey ameliyat olmamı söyledi en kısa sürede.. Sizin önereceğiniz bir krem var mı ya da ağız yoluyla alabileceğim ilaç. Aydınlatırsanız sevinirim.

  Kullandığım ilaçlar: Anestol Pomad %5 Lidokain 30 g , Fucidin %2 Fusidik Asit Krem , Kortos Krem 30 g , Sulcid 750 mg Film Tablet
  Op Dr Atilla Kaya
  Fistül ilaçla iyileşmez ama yazdıklarınız fistüle pek benzemiyor

 12. Mrb
  Rectoderm kremi surmekte zorlaniyorum cok fena sizlatiyor acitiyor. Bu durum iyilestigini mi gosterir ….nekadar surede kremle tedavi olur.
  Ve botox ile nekdr surede tedavi olur ..tamamen.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Rektoderm kası gevsetir botox felç eder Botox ile tedavi hızlıdır.Her gün krem sürecem ve basagrısı derdin olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017