Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S – lateral internal sfinterotomi) ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir. Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir. Kasın kesilmek yerine botox adlı ilaçla geçici olarak felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır. Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (% 95-98) ama çeşitli avantajları vardır , konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Ameliyat Sonrası Gaz Kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur. Bu yan etkinin görülme sıklığı cerrahın tecrübesine göre çok değişmektedir.
Diğer taraftan kirlenme şeklinde kaçak bilinenden çok daha fazladır. Bu hastaların çoğu önemsemediği ya da normali budur diye düşündüğü için önemsemez. Bundan şikayet edenlerin çoğu dindar yani sürekli abdestinin bozulduğunu düşünen insanlardır. Bu sebeple kirlenme şeklinde olan kaçağın oranı hakkında net bilgi edinmek mümkün değildir.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide ise bu ihtimal sıfırdır.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma nasıl düzelir?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir. Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmez ve kalıcı olur. Eskiden bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanırdı. Ancak ameliyatta kesilen kas yeniden dikilebilir ancak bir kibrit çöpü kalınlığındaki kası dikmek son derece zordur ve dikilse de birleşme ihtimali çok düşüktü. Genel olarak başarısı çok düşük olduğu için pek yapılmamaktadır. Asıl tedavisi dolgu enjeksiyonudur.

Dışkı Kaçırma Tedavisi

Kasın kesildiği bölgede kasların çekilmesi sonucu ortaya çukurluk çıkar, bu çukurluğun oluşturduğu deformite makatın tam kapanmasına engel olur. Bu çukurluğun dolgu maddesi ile doldurulması kaçağı tamamen engeller.
Dolgu iki şekilde yapılmaktadır ya eczanelerde satılan hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır veya göbekten alınan yağ dokusu enjekte edilir. Hyaluronik asit türüne göre 3-9 ay kalır sonra kaybolur, sorun yeniden ortaya çıkar. Kişinin kendi yağı kullanılırsa etkisi kalıcı olur.
Eskiden kesilen kas dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı ancak ameliyatların başarısı çok düşük olduğu için artık yapılmamaktadır.

Dışkı Kaçırma Tedavisi Fiyatları

Yukarıda belirtildiği gibi eskiden yapılan ameliyatar çok pahalıydı ancak artık pek yapılmamaktadır. Geçici dolgu enjeksiyonu 1000-1500 TL, kalıcı yağ dolgusu enjeksiyonu 3000-4000 TL civarlarındadır. Dolgu lokal anestezi ile yani bölge uyuşturularak yapılır. Yağın alındığı göbek bölgesi de bölgesel olarak uyuşturularak alınır.

285 comments

 1. Slm 3 gün önce anal füssür ameliyatı oldum ağrım sancım yok 3 gün oldu büyük tuvaletim yok çıkamıyorum çorbo kayısı suyu içiyorum yardımcı olur musunuz

 2. merhaba, daha önce farklı zamanlarda iki kere lazer ve bo…..la fissür tedavisi oldum. botoks yırtığı iyileştiriyor ancak en ufak bir kabızlık problemimde makattaki farklı bir noktada tekrar yırtık oluşuyor. tuvalette ıkınma yapmıyorum tedavisi için illaki l.i.s ameliyatı mı olmalıyım l.i.s’te tekrar etme ihtimali nedir bu sorundan kalıcı olarak kurtulmak istiyorum sosyal konforum korkum yüzünden sıfıra indi. tşklr

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissür de lazer tedavisinin yeri yoktur. Anal fissür de en iyi tedavi yan etkileri olmadığı için botulinum toksini enjeksiyonudur. LİS ameliyatla tedavidir.kalıcı yada geçici dışkı ve gaz kaçırma riski vardır. Amerika da anal fissür tedavisi sadece botilinum toksini enjeksiyonu ile yapılmaktadır.nükslerin tedavisindede bu yöntem kullanılmaktadır. Size önerim yine bu yönde olacaktır , beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda kalıcı olaeak düzenlemelisiniz,kabız olmamalı, uzun süre tuvalette kalıp çok ıkınmamalısınız, çok sıkışınca tuvalete gitmelisiniz, asla ertelememelisiniz.
   Op. Dr.Atilla Kaya

 3. Kası kesmek bir dert dikmek bin dert türkiye tıp çok geri

  • Anal Fissür Doktor

   Anal fissür ameliyatsız tedavi edilebilen bir hastalık, Türkiye de tıp geri değil. Ameliyatsız, Botilismus enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz.05426210888 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. iyi çalışmalar hocam, bundan 2-3 sene önce size(doktor atilla kaya beye) anal fissur ameliyatı yaptırmıştım. son 1-2 haftadır, büyük hacet sonrasında dışkıda ve temizlikte kullandığım tuvalet kağıdında 1-2 damla miktarı kan oluyor, dışkılama esnasında acı yanma kaşınma hiç bir sorun yaşamıyorum, dışkı kıvamı da oldukça yumuşak, bu kanamanın sebebini merak ettim, neden olabilir ve önemli bir sorun mu muayene olmam ya da bunun için merhem vs kullanmam gerekir mi? teşekkür ederim

  • Anal Fissür Doktor

   Makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir,fissür yada hemoroid tarif etmiyorsunuz,ecikmeden muayene olmanızı öneririm.0542620888 nolu telwfondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. Merhabalar,
  5 senedir makatta buyuk abdest sonrasi temizlik yapsm da kirlenme yasiyorum. Pk cok doktora gittim degisik degisik teshisler konuldu. En son mr defekografi cekildim. Sonuc olarak ileri derecede posterior kompartman dusuklugu, orta derecede anterior rektosel ve rektoselin vajene dogru protruzyonu, hafof derecede on lompartman dusuklugu ve defekasyonda rektum lumeninde rezidu izlendi. Simdi sormak istedigim bnm rektal prolapsusum mu var bunun ameliyatini mi olmaliyim yoksa rektoseli ameliyat ettirip biofeedback ile kas guclendirebilir miyim? Bu arada kaslarimi eskisi gibi sıkamamam rektoselin bi etkisi olabilir mi? Simdiden tesekurler…

  • Anal Fissür Doktor

   bunlar kirlenmeyi izah etmez,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. Derman ariyorum

  Hocam Merhaba 2015 te makatta catlak ameliyati oldum.ilk zamanlar ameliyatin etkisinden gaz kaçağı vardı ama geçmişti 5 aydır gaz sorunum var bindoktora gittim fazla kesilmiş birsey yapılamaz dedi ameliyat eden doktor gitmiş başka ile. ilerde dışkı sorunu yaşarsın dedi ama bintedavi önerme psikolojim berbat durumda ne yapabilirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesi yerinde oluşan boşluğa dolgu yapılarak fayda gören hastalar var, bu konuda ideaklinik ten Dr Atilla Kaya ile görüşebilirsiniz.

 7. Merhaba ben 1 bucuk sene önce sezeryan öle doğum yaptım.bundan sonra bende anal fissur oluştu ve gaz kaçırmaya sebebiyet veriyor ne yapmalıyım

 8. Merhaba hocam ben 5gün önce anal fissür ameliyatı oldum tüvaletimi yaparken biraz agrı oluyo dikiş bölgesinde sonra geçiyor bu normalmidir. Birde hocam ameliyat bölgesinde biraz şişlik var ameliyatan önce yoktu sonra oldu bu normalmi kendiliginden geçermi acaba saygılar..

 9. Hocam Merhaba 3 sene önce makatta çatlak ameliyati oldum ama gaz kaçırma ve Çok Afedersiniz büyük tuvaletimin geldiğini bazen anlayamiyorum tutma vs coj yapamiyorum ditek tuvalete gitmem gitmem gerekiyor.ameliyatin yan etkisi Diye düşündüm ama gecmemesi de kafamı karıştırıyor

  • Anal Fissür Doktor

   makat çatlağı ameliyatlarından sonra gaz ve dışkı kaçağı olabiliyor.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. merhaba ben 27 yaşındayım 3 yıl önce anal fissurden lazerle ameliyat oldum durumum gayet iyiydi takı kızını doğurama kadar şimdi ise makatimda hafif bir kaşıntı var tuvaletimi yaparken biraz acı hissediyorum hafifçe peçete de kan oluyor acaba fissür tekrar etmiş olabilir mi lütfen bana yardımcı olun oturma banyolarıyla çatlak tedavi edilir mi

  • Anal Fissür Doktor

   makat kanamaları mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirilip neden tespit edilmeli.kronik hale gelmiş fissür oturma banyosuna cevap vermeyebilir
   Op.Dr.Demet Ağras

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.