Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Kronik Anal Fissur

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni, başlangıç  diğer deyimle akut, birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır. Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Kronik Anal Fissür  (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez, 2 guruba ayrılır, çok hafif çatlağı tarif eden ragad ise farklı bir hastalıktır. çatlağın çok hafif formu denilebilir.

1- Yeni (akut anal fissür, başlangıç)

2- Müzmin (kronik anal fissür)

Akut Anal Fissur Başlangıcı
Makatta çatlama olduktan sonraki 2 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve doğru ilaçlar ve tuvalet alışkanlığının düzeltilmesi yani kabızlığın engellenmesiyle % 30-40 ihtimalle düzelir % 60-70 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette cam çiziyormuş gibi acı ve yanma hissi duyar ama tuvaletten çıktığında şikayetleri geçer. Dışkılama esnasındaki acıyı hasta “cam çiziyormuş gibi” veya “diken parçalıyormuş gibi” şeklinde tarif eder. Hasta ağrıdan çok acıdan söz eder. Özellikle kabızlık varsa acı dayanılmaz düzeylerde, öyle ki hastanın gözünden yaş getirecek kadar şiddetli olabilir.

Çatlak Başlangıcı Tedavisi

Bu dönemde yani hastanın ortaya çıktığı ilk 1-2 haftalık dönemde hastanın kendi kullanacağı ilaçlarla tedavisi planlanır. Özellikle yan etkisi olmayan bitkisel ilaçların en etkili olduğu dönemdir. Bitkisel ilaçlar dışında iki ilaç vardır Anestol pomad ve Rectoderm merhem. İlaçların kullanımı ayrı bir sayfada ayrıntılı ele alınmıştır. Rektoderm kullanımı olarak sorgularsanız ulaşabilirsiniz.

Müzmin Çatlak (kronik anal fissür )
Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder. Hastalık müzminleştiğinde yani müzmin makat çatlağı ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır, yine de ilaç denemek akıllıca olabilir. İlaçlardan yan etkisi olmayan bitkisel fissür ilaçları tercih edilebilir.

Anal Fissür Ameliyatı
Ameliyatla anüs yırtığı tedavisi yıllar içinde iki farklı şekilde yapılmış olsa da artık sadece L.İ.S ameliyatı yapılmaktadır, geçmişte yapılan fissürektomi, lazerle fissür ameliyatı ve park ameliyatı terk edilmiştir. LİS ameliyatında makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir, başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir. Ameliyatta kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas bir yerden kesilir. Kas kesilince makat kanalda gevşeme olur. Anüsteki bu gevşeme kalır ve hastanın yaşı ilerledikçe kasların doğalda zayıflamasının da eklenmesi ile dışkı kaçırma ihtimali yükselir. Ameliyatın kapalı ve açık olmak üzere iki farklı şekilde uygulanışı vardır, kapalı yöntem daha iyidir ve kapalı olan tercih edilmelidir.

Botox ile Fissür Tedavisi
Bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kası kesmek yerine içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır. İlaç kasın iki yerine enjekte edilir. Kesinlikle 100 ünite yapılması konusunda ısrar edilmeli hatta ilacın yapıldığından emin olmak için boş kutusu istenmelidir. Çünkü yaygın bir şekilde bir ilaç iki kişiye kullanılmakta böylece ilacın başarısı çok düşmektedir. Uygulama 1 dakika sürer hasta aynı anda işine sosyal yaşamına dönebilir. Botoxun başarısı 100 ünite yapıldığında % 95-98 ler düzeyinde 50 ünite yapıldığında % 60 lar civarındadır ve daha geç olur.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta asla görülmez, bu yan etkinin olmaması ameliyata büyük üstünlüğüdür ve gelişmiş ülkelerde ameliyatın yasaklanmasına neden olmuştur. Türkiye’de hala ameliyatla tedavi yapılmaktadır. Makat hastalıklarına özel çalığan proctoloji kliniklerinde ameliyat büyük oranda bırakılmış özellikle botox tercih edilmektedir. Türkiye’de botoxla fissür tedavisi ilk defa İdea Klinik şubelerinde yapılmış ve en fazla bu kliniklerde yapılmaktadır.

Kronik Anal Fissür Tedavi Fiyatı
İdea Kliniğin tüm şubelerinde aynı ücret uygulanmaktadır. Farklı kliniklerde farklı ücret uygulamalar vardır. İdea Klinik sitesinde paylaşılan ücretler şu şekildedir.

Botoxla Fissür Tedavisi ücreti; herkese aynıdır 1450TL . Bu ücretler dışında hastadan anoskopi, muayene veya makat endoskopisi için ek ücret alınmaz. Bu ücretler herşey dahil ücretlerdir.
Bu ücretlerin geçerli olduğu sağlık kuruluşları iletişim bilgileri

Bursa 0532 152 26 75, 0224 2491006

Bakırköy 0212 572 72 65, 0542 621 0888

Şişli 0532 463 9682, 0212 246 10 04

İzmir 0542 295 52 54, 0232 4221006

Kadıköy 0542 231 2823, 0216 357 00 02

Ankara 0505 119 3690, 0312 431 75 47

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

Sitedeki bilgiler Türkiye’nin proctoloji uzmanları Op Dr Seher Şirin, Op.Dr.Demet AĞRAS, Op.Dr.Ergun AYGÖREN, Op.Dr.Adil ALTINSOY, Op.Dr.Nizam KURTDERE, Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS, Dr.Atilla KAYA nın katkılarıyla derlenip yayına verilmiştir.

222 Comments

Add a Comment
  1. makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji uzmanına görünmenizi öneririm
    Op.Dr.Ergun Aygören

  2. merhaba hocam ben iki ay oldu anal fissür ameliyat oldum kronik dedi doktor ama hala büyük abdestimi yaptıktan sonra yaklaşık 7/8 saat acı sızı oluyor ameliyat eden dk gittim rectoderm verdi 2 haftadır kullanıyorum hala sıkıntı devam ediyor dk dedıkı bir ay sonra gel hortom atacağım ne yapabilirim saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017