online randevu tedavi ücretleri

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni, başlangıç  diğer deyimle akut, birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır. Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Kronik Anal Fissür  (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez, 2 guruba ayrılır, çok hafif çatlağı tarif eden ragad ise farklı bir hastalıktır. çatlağın çok hafif formu denilebilir.

1- Yeni (akut anal fissür, başlangıç)

2- Müzmin (kronik anal fissür)

Akut (yeni) fissur
Makatta çatlama olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve doğru ilaçlar ve tuvalet alışkanlığının düzeltilmesiye % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer. Dışkılama esnasındaki acıyı hasta “cam çiziyormuş gibi” veya “diken parçalıyormuş gibi” şeklinde tarif eder. Hasta ağrıdan çok acıdan söz eder.

Çatlak Başlangıcı Tedavisi

Bu dönemde hastann kendi kullanacağı ilçalarla tedavisi planlanır. İki ilaç vardır Anestol pomad ve Rectoderm merhem. İlaçların kullanımı ayrı bir sayfada ayrıntılı ele alınmıştır. Rektoderm kullanımı olarak sorgularsanız ulaşabilirsiniz.

Müzmin Çatlak
Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder. Hastalık müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

1-     Ameliyatla anüs yırtığı tedavisi ;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir. Ameliyatta kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas bir yerden kesilir. Kas kesilince anal kanalda gevşeme olur. Anüsteki bu gevşeme kalır ve hastanın yaşı ilerledikçe kasların doğalda zayıflamasının da eklenmesi ile dışkı kaçırma ihtimali yükselir. Ameliyatın kapalı ve açık olmak üzere iki farklı şekilde uygulanışı vardır, kapalı yöntem daha iyidir ve kapalı olan tercih edilmeldir.

2-     Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır. İlaç kasın iki yerine enjekte edilir. Kesnlikle 100 ünite yapılması konusunda ısrar edilmeli hatta ilacın yapıldığından emin olmak için boş kutusu istenmelidir. Çünkü yaygın bir şekilde bir ilaç iki kişiye kullanılmakta ve ilacın başarısı çok düşmektedir. Uygulama 1 dakika sürer hasta aynı anda işine sosyal yaşamına dönebilir.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez.

Kronik Anal Fissür Tedavi Fiyatı
Farklı kliniklerde farklı uygulamalar vardır. İdea Klinik sitesinde paylaşılan ücretler şu şekildedir.

Ameliyat ücreti; SGK yoksa 1960 TL, SGK varsa 980 TL.
Botox ücreti; herkese aynıdır 1300 TL . Bu ücretler dışında hastadan anoskopi, muayene veya makat endoskopisi için ek ücret alınmaz.

220 Comments

Add a Comment
 1. fissürde olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam meraba yaklaşık 2 aydır ana fissür sıkıntısı çekiyorum doktora da gittim ilaç kullandım ağrım sızım şimdilik yok ama şişkinlik ve memeler duruyor bunlar geçecek mi yoksa ameliyat mı olmam lazım?

 4. hocam bana anal fissur olduğum söylendi ama hiç ağrım yok sadece soğuk su kullanınca butun vucudum ağrıyor bayılacak gibi oluyorum ne olabilir bu yardım edin 3 doktor da fıssur olduğunu söyledi

 5. anlattığınıza göre fissür ve hemoroid bir arada ,muayene ile değerlendirlmesi gerekir.fissür botoxla tedavi edilebilir.ama hemoroid varsa memeden kurtulmak için mutlaka tedavi olmanız gerekir.uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.Bakırköy şubemie gelebilirsiniz
  Op.Dr.Seher şirin

 6. Hocam birkac yildir anal fissurum var on tarafa dogru meme yapmis icinde derin bir yarik var doktorum ameliyat olmasan gelmene gerek yok beslenmeme dikkat et dedi bende 2_3 yıldır hiç kontrole girmedim benim sorum şu ameliyatsız botoksla bu hastalıktan dışarıdaki memeden kurtulabilirmişim beni yonlendirebilirmisiniz nereye gideyim istanbul avrupa takasındayım şimdiden teşekkür ederim

 7. otomobil yada başka bir cihaz satın almıyorsunuzki garanti verilebilsin.bunlarda yedek parça üretimi vardır olmazsa değiştirirsin ama insan da öyle değil ki…botoxu uyguladık diyelim siz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı yeterince düzenlemez,kabız kalırsanız,bol su içmezseniz,tuvalette uzun kalırsanız,yüksek basınçla ıkınırsanız,dışkılama isteğinizi erteleyip kabızlığa neden olursanız hastalığınız nüks edebilir.birde herkesin yapılan tedaviye bünyesinin verdiği cevap farklı olabiliyor.bu nedenle sağlıkta garanti olmaz.garanti arıyorsanız şarlatanlardan yada beyaz eşya satıcılarından hizmet almalısınız
  Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Merhaba hocam size bu saatte yaziyorum cunku agridan uyuyamiyorum yasim 18 bu hastaligi 3 senedir cekiyorum.Ben beslenme aliskanliklarimi kontrol edebilirim siz bana botox ile orayi iyilestirebileceginizi garanti edebiliyormusunuz.Anestal pomad kullansam agrilarim gecici bi sure kesilse bende bolca lifli gidalarla beslensem 1 ay boyunca bunu uygulasam kronik yaranin duzelme sansi var mi ? Kolay gelsin.

 9. botox uygulanalı ne kadar süre oldu,bu önemli.eğer tedavi sonrası beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz fissür tekrar edebilir.yine nükslerin tedavisi botoxla yapılabilir.makat hastalıklarından korunmada,tedavinin kısa sürede gerçekleşmesinde,nüksü önlemede bu alışkanlıklar önemlidir.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 10. HOCAM MAKAT BÖLGEMDE BİR ÇATLAK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. BUNUN İÇİN BOTOX TEDAVİSİ GÖRDÜM AMA TEKRARLAMA OLDUĞU SÖYLENİLDİ. BANA NE ÖNERİRSİNİZ ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017