Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anal hematom

Anal hematom (makatta pıhtı toplanması) makatta fissürden sonra ağrı yapan en sık 2 hastalıktır. Eğer sıradan genel cerraha gidilirse %99 ihtimalle yanlış teşhis koyup hemoroid der ve ona göre tedavi planlar. Oysa makat hastalıkları konusunda tecrübeli proctoloji uzmanına gidilirse büyük ihtimalle doğru teşhis koyar.
ANAL HEMATOM NEDENLERİ
Makatta pıhtı toplanmasının nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.
Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur; normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma pıhtı toplanması yapar.
ANAL HEMATOMDAKİ KLİNİK BULGULAR
Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan makatta pıhtı toplanmasının büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir. Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.
Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik. Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir, çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.
ANAL HEMATOMDAN KORUNMA YOLLARI
Korunmak oldukça kolaydır, kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer. Tuvalette kalış süresi bir dakikayı geçmemeli, hala dışkı varmış hissi olsa dahi kalkmalı ve daha fazla ıkınmamalıdır.
ANAL HEMATOM TEDAVİ
Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır. Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu bir cm lik yeri uyuşturup içerdeki pıhtı ve ölü dokuları almaktır. İçi boşaltıldığı anda hasta “ohh be dünya varmış” diyecek kadar rahatlar. çok kolay bir işlemdir 1-2 dakikada biter. Bu kadar etkili olmasa da  sıcak su oturma banyosuda rahatlık verir ve gün içinde saysız defa yapılabilir. Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir. İstirahat ta ızdırabı azaltır. Şişlik çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.
Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.
Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.
Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

Tromboze Hemoroid Basur Boğulması
En sık karşılaştığı hastalıktır, bir çok yönden benzerler ama tromboze hemoroidin en büyük özelliği hastanın uzun süredir hemoroidi vardır ama son günlerde değişikliğe uğramıştır. Oysa pıhtı toplanmasında hastanın o güne kadar hiçbir şikayeti olmamıştır. Tedavi yaklaşımı da farklıdır. Pıhtı toplanmasında şişlik indiğinde herhangi bir tedavi önerilmez ama boğulmuş basurda şişlik geçtikten sonra hemoroid tedavisi yapılmalıdır.
Hemoroidin şişliği 4-8 haftada iner yani ağrı şişlik kaybolur ama içerde hemoroidler duruyordur. 6-8 hafta sonra hasta anoskop muayenesiyle değerlendirilir ve hemoroidin düzeyine göre  lazer, lastikle boğma, THD veya Longo gibi ameliyatlardan biri yapılır.

6 Comments

Add a Comment
 1. iyi günler hocam benim makatımın kenerında küçük bir şişlik var ama hiçbir şekilde ağrı yapmıyor tuvaletimide rahatça yapıyorum yanlız çok az sızlıyor anal hematom olduğunu düşünüyorum önceden de olmuştu ve kendiliğinden geçmişti geçmesi için ne yapmak gerek şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kabız kalmazsanız tekrarlamaz

 2. pardon 15 mart ve 21 mart tarihler yanlış yazdım 🙂

 3. merhabalar hocam
  15 şubat 2011 de ameliyat oldum makatta çatlak ve hemoroid den bugün 21şubat 2011 ameliyat olduğum bölgede şişlik var ve 3 4 meme şeklinde korktum biraz sadece biraz kaşıntı var neden olabilir acaba…teşekkürler…
  Dr.Atilla Kaya
  Bu dönem iyileşme dönemi bu tür sorunlar olur

 4. Tekrardan selamlar.
  İlk cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Beni ziyadesiyle rahatlatmıştınız. 4 gün önce yazdığıma göre şikayetlerim arttı Hocam. Şişlik biraz daha şişerek daha yumuşak bir hâl aldı. Şimdi daha fazla sızlama var. Ayrıca bir de şöyle bir şey fark ettim. Tuvalete çıktıktan hemen sonra (fazla ıkınmadığımı da belirteyim) makat çevresinde eşit düzeyde kabarbalar oldu. Kabarmalar bir süre sonra geçti. Tabii şişlik duruyor. Fikriniz hâlâ anal hematomdan yana ise -ki umarım öyledir- acaba geçme belirtilerini de belirtebilir misiniz?Son bir soru olarak da acaba size resim gönderip fikrinizi almak mümkün müdür?
  Dr.Atilla Kaya
  Bence fotoğraf göndermek yerine yakın bir yere gidip muayene olun

 5. Merhabalar Hocam.
  Genelde 3-4 günde bir tuvalete çıkıyorum. 1-2 senedir genel bir kabızlık sorunum var. Spor yaptığım dönemlerde düzeliyor genelde. Birkaç gün önce bir ameliyat geçirdim ve antibiyotik kullanmam gerekti. Antibiyotik de hemen ishale neden oluyor bende. Neyse dün akşam bir sızlama ve sabah elle kontrol ettiğimde nohut büyüklüğünde bir şişlik fark ettim. Görünüşü hafif bulanık siyahlı gibi. Tam makatın yanında, çok yakın yani. Hemen internette araştırmaya koyuldum ve anal hematom olabileceğini düşündüm. Öyle olmasını umarak size de bir sorayım istedim. Çok çok rahatsız eden bir ağrım yok ama devamlı bir sızlama var. Önceki cevap yazılarınızda bir ilaç kullanımına gerek olmadığını, ağrı kesicinin yeterli olduğunu ve bir süre sonra kendiliğinden geçeceğini söylemişsiniz. Ayrıca dikkat etmem gereken bir şey var mıdır? Tabii bu anal hematomsa. Umarım kıl dönmesi falan değildir. Şimdiden teşekkürler.
  Dr.Atilla Kaya
  Anlattıklarınız anal hematom düşündürüyor kendiliğinden düzelir.

 6. Hocam,

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim.
  4 gün önce ishal yüzünden üst üste tuvalete çıkmam neticesinde gün sonunda makat bölgesinde sızı hissetmeye başladım. Gün boyu sürekli ayaktaydım. Rahatlamak amacıyla akşam sıcak su banyosuna oturdum. Şikayetlerim azaldı. Fakat Ertesi gün devam etti. Neticesinde makat kenarında meme gibi ağrı yapan bir şişlik oluştu. Hakikaten son iki gündür ciddi ızdırap veriyor. Sıcak su oturması yapıyorum. Nispeten rahatlatıyor. Bugün temizlik esnasında damla şeklinde kanama gördüm. Kanamayla birlikte ağrım nispeten azaldı. O bölgeyi mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışıyorum. Hocam ne tavsiye edersiniz, ne yapmalıyım?
  Dr.Atilla Kaya
  Anlattıklarınız anal hematoma benziyor,birşey yapmasanızda kendiliğinden düzelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017