Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 509 Yorum

 1. Onur diyor ki:

  Hocam ben 2 ay önce anal fissür oldum ilk hafta doktora gittim tanı konuldu anestol pomad verdi kanama ilk haftadan sonra durdu lavabolarım bazen acılı bazen normal ameliyat mı botox mu önerirsiniz kesin iyileşme nasıl sağlanır hayatım zehir oldu şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatın zorluğu ve komplikasyonları nedeniyle öncelikle botox tercih ediyoruz.

 2. erdem acar diyor ki:

  anal fissür veya makat çatlağı ameliyatlarında sadece belli bölgeler uyuşturuluyor yoksa kompe bütün beden narkozla uyutuluyor mu. kaç gün hastanede yatılıyor.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Hastanede bel altı uyuşturma yani spinal anestezi ile yapılabilir.Bir gece yatabilirsiniz. Lokal anestezi ile agrısız dikişsiz yapılabilir.Ben bunu tercih ediyorum.

 3. Ali arslan diyor ki:

  Merhabalar hocam makat çatlağı ameliyatı sırasında kesilen kaslar tekrar eski yerine geliyorrmu
  Yanlışlıkla fazla kesilirse gaz ve gaita kaçırıma oluşumu nasıl engellenir
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  kaçaklar bazen geçici bazende kalıcı olabiliyor,bu riski yaşamamanız için botoxla tedavi olmanızı öneririm

 4. Busra diyor ki:

  Merhabalar hocam ben yaklaşık 3 ay önce anal fissür ameliyatı oldum (LİS) ağrılarım hafifledi eskisi kadar şiddetli değil ama yine de tam bir rahatlama olmadı yine hafif şiddette ağrım oluyor dışkı öncesi ve sonrası bu durum normal mi acaba
  Op Dr Altan Karan
  Medicalart İzmir Şubesi Genel Proctoloji Uzmanı
  tam düzelme olması beklenirdi.ya yetersiz kesi yapılmış yada beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediğiniz için sıkıntı yaşıyorsunuz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 5. murat diyor ki:

  hocam ben 21/06/2016 tarihinde malatya araştırma hastanesinde gastrik by pass ameliyatı oldum. ameliyattan 20 gün sonra ciddi bir kabızlık başladı ve bunun sonucunda anal fissür meydana geldi. doktorlar ilaç tedavisi uyguladılar ama bir türlü geçmedi. diyetisyenim probiyotik ilaç kullanmamı söyledi bende kullanmaya başladım kullanınca dışkı yumuşuyor ama yinede acı çekiyorum. bu konuda öneriniz nedir. ameliyat bana korkutucu geldi yani ameliyat sonrası dışkı yaparken ciddi sancım olur mu
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Proctoloji Uzmanı
  ameliyatla tedavi sonrası en önemli sorun gaz ve dışkı kaçağı,bunun yanında birkaç gün ağrınızın olması çok önemsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatın sıkıntılarını yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

 6. ferdi diyor ki:

  ben hakkari kırsalında görev yapan askeri personelim 1 hafta sonra makat catlağından ameliyat olacam ameliyattan sonra görev yerime gidince makarna, konserve gibi yiyecekler ve uzun yuruyuslu intikallere katılacam ve banyoda haftada 1 gün tedavimin olumlu sonuclanması icin rapor olmam uygun olur mu yoksa bu konuların herhangi bir sakıncası yok mudur ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  ben botoxla tedavi olmanızı öneririm.hastalığınız nedneiyle mutlaka posalı yiyecekler tüketmek zorundasınız.yoksa hastalığınız nüks eder.

 7. Ece diyor ki:

  Hocam ben 2 yıl önce fissür ameliyatı oldum(L.İ.S). 2 haftadır kabızlığı yenemediğim için tuvalet sonrası 10-15 saat süren ağrılarım oluyor(Hiç kanamam olmadı). Merak ettiğim şey şu. Eğer spazmlı kas kesilip yaranın iyileşmesi sağlanmış ise. Bu mantığa göre tekrar fissürüm olsa bile kaslar gevşediği için zamanla geçer mi ? 4000 de 2 oranı oyüzdenmi düşük ?
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi proctoloji Uzmanı
  geçmez.gevşeyen kaslar zamanla tekrar birbirine tutunarak kasılabilir ve fissüre neden olabilir.yada yetersiz kesilmiş olabilir.bu nednele tekrar edebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip botoxla tedavi olabilirisniz.alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakınız.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 8. filiz diyor ki:

  3 hafta önce anal füssür ameliyatı oldum ama ağrılarım hiç hafiflemedi tuvalet yaparken ve sonrası devam ediyor daflon ilaç verdi doktorum merhemler kabız olma diye şurup hepsini harfiyen uyguluyorum ama neden rahatlayamadım daha erkenmi endişem
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Fissür ameliyatından sonra 3 haftada rahatlamanız gerekirdi.Doktorunuz ameliyata ek olarak bekçi memeyi aldıysa biraz uzun sürebilir. Yine de apse gibi yan etkiler olup olmadığını kontrol için doktorunuza gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 9. efe diyor ki:

  hocam ben anal fisur ameliyati olali 1hafga oldu akinti ve tuvaletimi yaparken aci tuvaletimi yaptiktan snrada devam ediyor.ve de az bir sey karin agrisi var normalmidir
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  1 hafta erken bir süre sonuçta ameliyat oldunuz.

gajah