Biotin

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

Biotin Yorumları

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 392 Yorum

 1. NAZLI diyor ki:

  hocam ben on ay önce anal fisür ameliyatı oldum botoxla ama Her ay yine tekrarladı yine tuvalete çıkarken Ağrı oluyor ne yapmam Lazım yine yırtılma olabilirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrın devam ediyorsa hastalık geçmemiştir,doktoruna kontrol olmalısın.

 2. erol kılıç diyor ki:

  Hocam yaklaşık 2 yıl önce anal fistül ameliyatı oldum hiç bir problemim yoktu ancak son bir haftadır daha önce ameliyat olduğum yerde bir şişlik ve kızarıklık meydana geldi makat kenarında tuvalet ihtiyacı esnasında patladı patladı sarı leke ve kırmızı kan geldi acaba fistül yinemi meydana geldi sıcak suya otursam geçermi ameliyat eden doktoroma gittim fistül olmadığını söyledi ama ikna olmadım aynen daha önceki olduğu durum gibi teşekkür eder saygılarımı sunarım.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  apse olup patlamıştır fistül demek için 2 ay akıntı devam etmesi gerekir

 3. ahmet diyor ki:

  mrb hocam ben 5 gün önce makatta çatlak fissür ameliyatı oldum tuvaletimi yapıp çıktıktan sonra çok siddetli ağrım oluyor bende hemen sıcak su banyosu yapıyorum biraz ağrım azalıyor.hocam sarı akıntı ve pembe kan oluyor bunlar ne kadar sürer birde hocam doktorumun yazdığı ilaçlar şunlar doxium500,sineral,tilaç ve rivanolum krem yok bunlara kaç gün devam etmeliyim tşk ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat yarası henüz iyileşmedi,doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 4. safa diyor ki:

  Hocam ben yırtık ve memeleri aldırdım ameliyat sonrasi ve 1gun sonrasında agrı duymadım ilk tuvaletim sonrası agrı duydum ve 1gün geçti agrı devam ediyor kaç gün sürer acaba geçmesi bu arada lazerle oldum.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  1-2 hafta sürer

 5. berna diyor ki:

  slm hocam ben 1ay önce anal fissur ve hemoroid ameliyatı oldum . makatta darakma olurmu tuvalete cıkmakta zorkanıyorumda.birde doktor dediki daha sonra büyük ameliyat olacaksın ne demek istedi annıyamadım korkuyorum yardımınıza ihtiyacım var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makatta daralma hemoroid ameliyatı sonrası nadir görülen bir komplikasyondur,ancak sizin durumunuzu muayene sonrası anlayabiliriz,daha sonra büyük ameliyat olmanızla ilgili bir şey söyleyemem tanıyı bilmek lazım,en iyisi doktorunuzla konuşmanız.

 6. elif diyor ki:

  Hocam ameliyt oldum ama hala zorlaniyorm beslenmeme dikkat ettiğim halde tuwalette cok zorlaniyorm kanamamda oluyor hastalik ewresnde en kötü oldgum zamanlardaki gbi oldum korkuyorm
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  1 ay olduysa iyileşememiş olabilir

 7. halil diyor ki:

  Mrb 5 hafta oldu ben ameliyat olalı fissur+hemoroid iç ve dis meme alindi tuvalete ciktigimda damla damla kan akiyor hala sizce bir problem var mı? Bu kadar zamanda iyileşmesi gerekmez mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İyileşmiş olması gerekir,doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 8. ayşe diyor ki:

  slm hocam 3hafta önce anal fisür ve hemoroid ameliyatı oldum .tuvalete çıkmakta zorlanıyorum. çıktığımda ise agrıdan duramıyorum. akıntıda geliyor.karnımda şişiyor dayanamıyorum ağrılarıma nezaman gecer tesekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  aslında belirgin azalma beklenirdi ama bazı kişilerde 2 ay sürebiliyor

 9. Rauf diyor ki:

  Hocam merhabalar. Anal fissür+hemoroid ameliyatı oldum iç ve dış meme alındı ve çatlak için tedavi uygulandı. Problemim şu ki, hemen hemen her tuvaletim kanlı oluyor bir miktar kan da çıkıyor. Bu daha ne kadar sürer? İyileşmesi gerekmez miydi bu zamana kadar? Başka sıkıntım yok kanama olması beni uzuyor gecmeyecekmis hissi yaratıyor. Teşekkürler simdiden..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyattan sonra 1 hafta 10 güne kadar hafif kanama olabilir.

 10. ceren diyor ki:

  hocam merhaba ben 2 hafta önce anal fissür ameliyatı oldum makatta yırtık vardı.ameliyat sonrası doktorum furaderm,hameltan,furacin ve anestal pomad kremlerini verdi birde parol tentürdiyot birde doxium hap.sabah aksam kullandıgım halde ameliyattan 2 gün sonra dikiş yerinde agrıya sebep olan ihtihap olustu ve şişti ilk 3 gün tuvalete cıkmak işkence gibiydi sarı sıvı cıkmaya basladıkca hafifledi hatta gecti ama sürekli iltihap tekrarlıyor doktora kontrolum 17 ekimde. ilacları ve kremleride kullandıgım ve dikkat ettigim halde gecmiyor.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  makat bölgesi iltihabı geç düzelebilir

 11. kubilay diyor ki:

  merhaba hocam ben 10 gun once anal fissür ameliyatı oldum ilk baslarda ilaclar vasıtasında sıkıntı yaşamadım beslenmeme meyve sebze oranında aşırı dikkat ediyorum ve dışkılama esnasında kesınlıkle ıkınmıyorum yalnız dışkılamadan sonra makatımda daralma soz konusu oluyor bu fıssurun geçmedığınemı tekabul eder acaba?… teşekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrınız azalıyorsa hastalığınız düzeliyor demektir, sabırlı olun

 12. elif diyor ki:

  Hocam 1 hafta once anal fissur operasyonu gecirdim acik pembe kan bazende akıntı gelmesi ne kadar dha sürer
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu dönemde normal 2-3 haftaya sdüzelir

 13. Tuğba diyor ki:

  Doktor bey bn 4 gun once fissur ameliyati oldum makatta sislik degilde sertlik var gbi dikis wrmi bilmiyorm sertlik olmasi normalmi agrim sizim yok sadce bel agrim oluyor artk oturmamda bi sakinca warmi rahat we tam otramadm korkumdan smdiden Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir problem görünmüyor,oturabilirsiniz.

 14. neslihan diyor ki:

  merhaba doktor bey ben 1 ay önce anal fissür ameliyatı oldum kabız olmamaya dikkat ediyorum ama yinede makat çevrelerimde kücük kücük şişlikler var kaşıntı yok ağrısıda dışkıdan dakika sonra geçiyo amma beni şişlikler tedirgin ediyo acaba hemeroid olmuş olabilir mi lütfen yardımcı olun psikolojim çok bozuldu bu hastalık yüzünden şimdiden tesekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olabilir,anoskopla muayene olmalısın.

 15. Rauf diyor ki:

  Merhabalar. 5 gün önce anal fissur ve hemoroid ameliyatı oldum. Fissurun haricinde iki iç ve iki diş memeye de müdahale edildi. Sizinti ve kan neredeyse hep devam ediyor az da olsa. Tuvaletimi yapiyorum ama birkaç kez yalanci oluyor yaptigimda da ince ve parca parca yapiyorum. Bir defasında kanama fazla gibi oldu pihtilasmis kan gördüm. Gaz var şuan bile tuvalet hissi var. Bir de makatin yaninda deri altında sert bi şişlik oluştu ve dokununca aciyor sadece. Doktorum da izine cikmis o yüzden cevaplamaniz benim için çok önemli. Sorum su ki; sikayetlerim geçecek gibi mi? Kanama normal mi, düzelir mi ve o şişlik sizce nedir? Tesekkur ederim iyi calismalar..
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  bu günlerde olması normal haftalar içinde düzelir düzelmezse doktorunuzla görüşün

 16. ayşe diyor ki:

  Merhaba ben bir hafta önce anal fissür ameliyatı oldum doktor çatlağı aldıktan sonra oraya dikiş attığını söyledi. İki gündür kabızlık durumum var ve kanama oluyor. Bu durum ameliyatıma ve dikişlere zarar verir mi tekrarlama riski olur mu teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık anal fissür için bir sorun oluşturabilir dizeltilmesinde fayda var.

 17. şule diyor ki:

  nizam doktorum.bugün kolonoskopi oldum.baktılar birşey olmadığını söylediler yaranın düzeldiğini söylediler . Hala da kanamam var doktor bana 1000kişiden 2 kişide bu şekilde olduğunu söyledi doğrumudur . Sol tarafimda ameliat olmadan öncede ağrı vardı ameliyat olduktan sonra ağrısı daha da çok arttı.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Durumunuzla ilgili burdan yorum yapmam doğru olmaz doktorunuzla konuşun komplikasyon gelişip gelişmediğini öğrenebilirsiniz.

 18. şule diyor ki:

  mrb 1 buçuk ay önce 1 haftada 2 kere anal fissür ameliyatı oldum. bugun tuvalete çıktığım zaman tekrardan kan fışkırdı. neden olabilir bu şekilde kan gelmesi riskli mi acil cevap yazarsanız çok sevinirim. :(
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın ameliyat yerinden mi?yoksa başka yerden mi?olduğunu tesbit etmek lazım.Bu da muayene,rektoskopi veya kolonoskopi ile olur.

 19. merhaba diyor ki:

  Merhabalar 4 gün önce anal fissür ameliyatı oldum kasın kesildiğı, içerde oluşan şişlik, çatlak ve dıştaki memelerin alındığı söylendi. Tuvalet esnasında inanılmaz bir ağrı oluyor ameliyat öncesinden daha şiddetli fakat kanama yok. Ne kadar sürede iyileşirim sizce bir sorun var mı teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal bölge ameliyatları kolay iltihaplanıyor,doktorunuza kontrol olmalısınız.

 20. sefi diyor ki:

  Merhaba hocam.benim annem 5 agustosta anal fissur ameliyati gecirdi kolonoskopide bir polip izlendi ve alindi ve sonclar cktktan snra anal fissir amelytna girdi ayni zamanda hemoroidide alindi.fakat bir ayi asmasina ragmen ödem olustu ve asiri derecede gazi olustu karni cok sisiyor ve ara ara kanma oluyor.yediklerine cok dikkat etmesine ragmen karni sisiyor ve o gun icerisinde diskilama yapamiyor.diski yumusatan ilacida kullandigi halde zorlaanma yaşıyor. Dun gun boyunca gazi vardi ve karni sisti.amelitatini bir prof yapti ve basarili gecrigini soyledi.ameliyet incesinde iki ay boyunca cektigi sancilar canindan bezdirmisti.bu hastaligi yasayan herkesn Allah yardmcsi olsun sizi de basimizdan eksik etmesin hocam.karni sismesi ve asiri gazi normal mi lutfen yardimci olun.Allah a emanet olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Karın şişmesi ve aşırı gaz şikayetinin anal fissür ameliyatı ile ilgisi pek yok,onu ayrıca araştırmak lazım

badak