Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 455 Yorum

 1. can diyor ki:

  SN. Hocam Merhaba

  Bir ay önce anal fissür ve fistülden ameliyat oldum hiç bir sorun ve sıkıntım olmadı üzerinden bir ay geçtikten sonra alkol aldım iki gün aralıklar bir kaç sefer şu anda tuvalette çıkarken bir sorun yok ama gün boyu süren bir ince sızı var makatın uç kısmında değilde sanki biraz daha iç tarafta bu neden kaynaklanmaktadır ve yapmam gerekenler nelerdir hiç alkol almıycakmıyım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler,
  Saygılarımla.
  Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
  şikayetiniz alkole bağlı değilde daha çok kabızlık ve acı -baharatlı yiyecekler tüketmişseniz ortaya çıkmış olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı dzenleyip acı baharatlı yiyeceklerden uzak durun

 2. Ayşe diyor ki:

  Merhaba
  1ay önce fissür ameliyatı oldum 2 gün önce tekrar eder gibi bir batma oldu oturma banyosu yapıyorum ama böyle durumlar için krem kullanmalımıyım ne tür bir krem kullanmalıyım? Böyle bir imkan verip sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederi.
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.iyileşme devam ediyordur.bu arada anestol pomat kullanabilirsiniz.sıcak oturma banyosu uygulamasına da devam edebilirsiniz

 3. ilyaz özer diyor ki:

  Hocam
  Yaklaşık 50 gün önce fissul ameliyatı oldum ameliyatın üzerinden 1 ay geçmesine rağmen ameliyatla gelen şikayetlerim geçmedi bunlar açık yaradan dışkı gelmesi ve akabinde uzun süren dayanılmaz ağrılar doktorum tekrar ameliyat olmamı önerdi yapılan operasyon anal explrasyon gibi bişeydi fakat bunun da üzerinden 10 gün geçmesine rağmen şikayetler devam ediyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatınızın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum,ama komplikasyon gelişmiş gibi görünüyor,ameliyat olduğunuz hekimle konuşmalısınız.

 4. Anonim diyor ki:

  Hocam apseden amaliya t oldum 3 yıl sonra fistule cevirdi amaliya olmasam ne olur
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat olmazsan hastalığın ilerler ve tedavisi daha zor olur.

 5. orhan diyor ki:

  Mrb hocam ben 7 gün önce fissür ve hemeroid amelyati oldum kanamam yok dikiş te atilmamiş yaralarim acık sıkıntım ise anal bölgede zonklamanin olmasi hemde şidettli bu neden olabilir şimdiden teşekür ederim .
  Op.Dr.Altan KARAN
  ödemdendir kendiliğinden düzelir, sıcak su oturma banyosu kısmen azaltır

 6. Ayşen diyor ki:

  Merhaba hocam
  10 gün önce fissür ve iç hemoroid ameliyatı oldum.Çok fazla ağrılarım olmadı,dışkılamadan sonra 5-10 dk süren ağrılarım oluyor,benim sorunum özellikle tuvaletten sonra dışkıyla karışık akıntı gelmesi, o gün 3-4 kez oluyor,normaldede yapışkan sarımsı az miktarda bir akıntı oluyor,birde kesinin yapıldığı yerdeki dikişin dibi yara gibi acıyor,bu akıntının gelmesi bu dönemde normal midir?Teşekkür ederim.
  Op.Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  normal.iyileşme 21 günü bulabilir.ama beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir.kabızlık,uzun süreli ıkınma,şiddetli ıkınma yara iyileşmesini geciktirir

 7. Turgut diyor ki:

  Hocam 3 ay önce kabızlık yaşadım dolayısıyla ardından çatlak meydana geldi. Doktora gittim krem verdi 1 ay çok sıkıntı çektim kanama agrı vs. kabızlıgım geçti 2 aydır hergün tuvalete çıkıyorum agrı sızıda yok ama çatlak var tahret alırken belli oluyo yine. 1 hafta önce bekçi meme çıktı yine agrı sızı kanama yok ama oturunca yürürken bekçi meme rahatsız ediyo ne yapmalıyım çatlak ilerlermi bundan sonra 2 aydır hiçbir agrım fılan yokdu yine başlatmı agrı kanamalar bekçi meme çıktıgı için ? Birde hocam bekçi memeye dokunca acıyor patlatmı acaba ?
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  aldırabilirsiniz.böylece rahatlarsınız

 8. Okan diyor ki:

  Bekçi meme patlayabilir mi spora gidicem koşu ve vucut geliştme sıkıntı yaratır mı çatllak ve bekçi memeye spor sıkıntı yaratırmo
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kronik anal fissürde oluşan bekçi memenin ilaçla tedavisi yok,çok rahatsız ederse cerrahi olarak çıkarılabilir,kalmasında kozmetik görüntü dışında bir sakınca yok (anal fissür nüks ederse büyür),hayatına normal devam edebilirsin.

 9. Serkan diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşık 5 ay önce fussur ameliyatı oldum ama hala büyük abdest sirasinda sanki iğneler batiyor acı hissediyorum ve bi hayli zor oluyor sebrbini doktoruma sorduğumda fussur çok geç iglesen bir durum bu yüzden elinden gelgince oturma banyosu yap dedi bunlara rağmen hala aynî durumdayım sizce bunun durum sebebi nedir tşk ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şu ana kadar çoktan iyileşmiş olması lazımdı,muayene etmek lazım.

 10. Mehmet çetinkaya diyor ki:

  Hocam ben 16 ay önce anal fistul ameliyatı oldum . Böyle sümüķ şü bir akıntı hiç geçmedi. Arada doktorum u arayıp sorduğum da zamanla yara kapanacak ve geçecek dedi. Tekrar ameliyat olma riski m varmı acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  16 ay kapanması için uzun bir süre.Telefon yerine doktorunuza göstermenizde fayda var.
  Geçmiş olsun

 11. Anonim diyor ki:

  Merhaba ben 1 ay önce anal fissür ameliyatı oldum. Ameliyat sırasında hemoroid i de aldığını söylemişti ancak patoloji sonucunda doku olduğu ortaya çıktı. Ameliyattan sonra 2 hafta çok zor geçti tam düzeliyorum derken tuvalete çıkamama durumum oldu, kabız Değilim ancak tuvalete gittiğimde orada bir kasılma ve acı hissediyorum ve tuvalete çıkamıyorum, kanama da mutlaka oluyor, bir de makat ağzında serçe parmağının ilk boğumu kadar şişlik var. En büyük problem tuvalete gitmek ve yapamamak, ameliyat yetersiz olmuş olabilir mi sizce ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Durumunuzu görmeden değerlendirme yapmak mümkün değil.

 12. emel diyor ki:

  hocam merhabalar 1 hfta önce lazer yontemıyle anal fissür amelıyatı oldum . amelıyat sonrasında bır kac gun wc cıkabıldım ve daha sonrasında sankı daralma oldu ve wc cıkamıyorum acaba bu gecıcı bır problemmı? ve makatın darlıgını gıdermek ıcın ne yapmallıyım onerebılecegını krem yada fıtıl mevcutmu ıyı calışmalar dılerımmm
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Ödeme bağlı geçici daralma olabilir. Ancak yinede doktorunuza başvurup bir komplikasyon olup olmadığına baktırmalısınız.
  Geçmiş olsun

 13. Mehmet diyor ki:

  Hocam ben 3 ay önce makat çatlağı ameliyatı oldum doktor ameliyatın bir kası keserek yapılacağını söyledi. Şuan ağrılarım ve şişlik kalmadı fakat iltihapà benzer sıvı dışkılar geliyor ne yapmam gerekir.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Anal fissür (makat çatlağı) ameliyatında makatı sıkan adeleyi kesiyoruz.Bu ameliyatın yan etkilerinden(komplikasyonlarından) biri de ameliyat yerinde fistül gelişmesidir. Fistülde makatın yanındaki cilt kesi yerinden dışkılı akıntı gelir. Sizdeki durum buna benziyor. Yinede görüp muayene etmek gerekir. Doktorunuza başvurmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 14. Aylin diyor ki:

  Hocam ben 2 gun önce anal fisür amelyati oldum ama makatimda içten disa dogru şiş damar gibi birsey var ve sert. Birde tuvalette biraz kanama oluyor normal mj ve şislik normal mi ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makat bölgesinde ameliyat sonrasında bir miktar şişlik(ödem) ve hafif kanama normaldir. Ağrı olursa ve bu şikayetlerde artma olursa doktorunuzun görmesinde fayda var.Geçmiş olsun

 15. Murat diyor ki:

  Hocam merhabalar. 6 gün önce lazer yontemiyle anal fissur ameliyati oldum.lazerle fissuru yaktiginu ve makat kasinida kestiginu soyledi doktorum.bosaltim sirasinda acim yok fakat yakilan yer surekli sizliyor ve akinti oluyor.tam olarak ne zaman iyilesme olur acaba ve onerebileceginiz agri kesici krem mevcutmudur. Iyi calismalar dilerim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  10-15 günde iyileşmesi lazım,doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 16. Huseyin diyor ki:

  Mrb ben yaklaşık 6 hafta önce tromboze hemoroit ameliyati oldum ankara da çok ağrılı bu dönem geçirdim hala ağrılarım gecmedi ameliyattan sonra 3kez daha işlem uyguladılar birinde şişlik vardı onları boşalttı birinde kesi ettik dedi ler en son bugün yine gittim tekrar kasları r ahatlattik dediler ne yapmalıyım bilemiyorum hocam batma hissi vardı ve bu sabah dan baslayip öğleden sonraya kadar devam ediyordu bu kasları r ahatlattik dedikleri işlem ne olabilir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anladığım kadarıyla ameliyatında komplikasyon gelişmiş,ne tür bir ameliyat ve sonrasında nasıl bir müdahale yapıldığını bilemediğimizden yorum yapamayız,en iyisi durumu bilen doktorunuzdan bilgi almak.

 17. Yasin diyor ki:

  Hocam anal fissür ameliyatımın üstünden yaklaşık 1 ay geçti. Ameliyat yaram iyileşti. Şükür kanamam falan yok. Ama dışkılarken hala hafiften bi yanma ve ağrı oluyor,dışkıdan sonra da hala bir şişliği elimle içeri ittirmek zorunda kalıyorum. Acaba fissürüm iyileşmedi mi?kabız da olmadım hiç.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  iyileşme uzun sürebilir.sadece fissür değil aynı zamanda hemoroidinizde olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.sadece kabız kalmamak değil tuvalettede uzun süre kalmamnız gerekir.fazla ıkınmadan dışkılamanız gerekir

 18. Yasin diyor ki:

  Iyi günler. Anal fissür ameliyatı oldum. Bugün 10.gün. Ilk başlarda dışkıdan sonra 2-3 dakika bi ağrı oluyordu sonra geçiyordu. Ama bugün sabah dışkıdan sonra ishal ya da kabız olmamama rağmen 3-4 saattir süren bi ağrı var. Makatımda yine hafiften bi kasılma var. Acaba ameliyat eksik yapılmış olabilir mi ? Bu aşamada ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  açık yöntemle yapılan tedavilerde iyileşme 1 ayı bulabilir.sıcak oturma banyosu yapın.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp çok ıkınmayın

 19. Yasin diyor ki:

  Merhaba hocam. Ameliyatın 6.günündeyim. Ağrılarım ve morluklarım azaldı. Ama dünden beri başlayan ve iç çamaşırıma da bulaşan bi kanama mevcut.nohut büyüklüğünde bir yara da var. Acaba dikişlerin açılma olasılığı nedir?doktoruma görünmeli miyim
  Op.Dr.Altan KARAN
  kabız kalmamalısınız,tuvalette çok ıkınmamalısınız..beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 20. Kemal diyor ki:

  Meraba hocam ben 4 ay önce fissür ameliyatı oldum bir hafta dan sonra işler normale dönmüştü ama son 1 aydır bu seferde içerdeki kas dokusu kendini kasmaya başladı aynı kesilen dıştaki kas gibi oda kendini kasmaya başladı içerden yırtılmalar başladı aynı ağrılarım tekrar başladı bu konuda ne ypabilirim ne önerirsiniz.şimdiden yardımlarınız için sağolun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha önce ameliyat olduğunuz için size ikinci defa ameliyat olmanızı önermem,çünkü gaz ve dışkı kaçırma riski çok yüksek.ben hastalarıma botoxla tedavi öneriyorum.böylece ameliyatın risklerinden korunmuş oluyorlar. ABD de anal fissürün ve nükslerinin tedavisi uzun süredir botoxla yapılıyor.ama gerek botox gerek ameliyatla tedavi olsanız da birtakım önlemler almalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

domba