Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 530 Yorum

 1. uğur says:

  makat bölgemde çatlak meydana geldi ve aşırı ağrı yapıyor. tuvalete çıkma korkumdan dolayı bir şey yiyemiyorum bana ne türden bir tedavi uygun görürsünüz ?
  Op Dr Atilla Kaya
  botoxla tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 2. meryem says:

  Hocam merhabalar, yaklaşık 3 hafta önce fissur ameliyatı oldum. Doktorum agrilarimin 2-3 hafta süreceğini söylemişti. Ameliyatimin oldukça başarılı geçtiğini söylediler. Ağrılarım hâlâ var, idare ediyorum ancak merak ettiğim konu şu ki doktorum dikislerimin bir kısmını aldığını bir kısmını vücudumun kendisinin atacağını söyledi. Gittiğim doktor tecrübeli, tavsiye üzerine gittiğim bir doktor. Bu ipligin düşmesi nasıl olacak, Nasıl bir süreç beni bekliyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Emilebilir ipikler kullanıldığında onları almak gerekmez,doktorunuza kontrol olabilirsiniz.

 3. Zehra Akin Palaz says:

  Merhaba. 28 gün önce normal doğum yaptım ancak lohusaligim hassasiyetim ve ara ara hafif kanamalarim devam ediyor. Kabiz olmamak icin ugrassamda kabiz oldum ve bir yil onceki catlagimdan sonra tekrar bir catlak olustu..su an mega kolon gb genisleyen bagirsagim kuzu gb anlatilmaz bir aci ile gunde bir parcayi zor çıkarıyorum. Psikolojik olarak da bu surecte yiprandim..tedavi sureci nasıl işler yani lohusa iken neler yapilabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da kabızlık için öneriler var,geçmiyorsa ilaç kullanılabilir.Çatlak için botox düşünülebilir.

 4. Arjen says:

  Mrb hocam benim makatimda. Degilde kenarlari elledigim zaman aciyol içinde sanki sivri diken gibi bisey var gaitami yaptigimda dayanacak gucte degillim sadece daflon ağrısı kesiyo ayaklarima bacak larima kadar agrisi. Var
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz

 5. Zeynep says:

  Hocam merhaba ben 15 yaşındayım bebekliğimden beri kabizlik problemim var sebebini bilmiyoruz. Son birkac aydir daha da artmaya basladi her kabiz oldugumda makatim yirtiliyor inanilmaz bir aciyla ve kanama oluyor. Bir genel cerrah 18 yasindan once ameliyati yok dedi suan magnezyum sutuyle ishal olabiliyorum ancak ama haftada 1 kabiz olup yirtik olusuyor. Tavsiyeniz nedir?
  Op Dr Seher Şirin
  botoxla tedavi olmanı öneririm

 6. Mahmut says:

  Peki hocam deformasyon genelde düzelmez demişsiniz. Ben ömür boyu bu ağrıyı mı çekicem hocam üstüne oturmakta zorlanıyorum bunun bi tedavisi yok mudur acaba ? Bi ömür yan oturmak zorunda kalmam heralde değil mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrı varsa onun ayrıca değerlendirilmesi gerekir,ameliyatı yapan doktorunuza görünmelisiniz.

 7. Mahmut says:

  Mrb hocam ilk sorduğum soru için söylemiştim. 4,5 ay önce fissür ameliyatı oldul fissür iyileşti tuvalette kanama ağrı yok fakat ameliyatın olduğu yer yani saat 9 yönünde kesinin yapıldığı yerde halen ağrım var. Yara kapandı sadece küçük bi boğum ve boşluk gibi bişy var. üstüne oturmakta zorluk çekiyorum. Siz de bunun deformasyon olduğunu söylediniz. Acaba bu deformasyon zamanla düzelir mi ve daha çabuk düzelmesi için hangi ilaçları kullanabilirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Deformasyon kesilen kasın oluşturduğu boşluğa tekabül eder ve genelde düzelmez.

 8. Mahmut says:

  Cevabınız için çok teşekkürler hocam. Çok aşırı bi ağrı yok ama rahatsız ediyor tabi. Peki kendiliğinden geçer mi ve daha çabuk geçmesi için kullanabileceğim bir ilaç var mı ?
  Op Dr Adil Altınsoy
  yeni oluştusa birtakım önlemler alırsanız düzelir.ama 3 haftayı geçtiyse kronikleşmiştir

 9. Mahmut says:

  Hocam mrb 4,5 ay önce anal fissür ameliyatı oldum. Fissürüm iyileşti tuvalete çıktığımda ağrım kanamam yok fakat ameliyatın olduğu yerde yani makatın saat 9 yönünde kesinin yapıldığı yerde halen ağrım var. Yara kapandı sadece iz ve bi kabarıklık var. Oturduğum zaman ağrı yapıyor. Tüy dökücü kremle makattaki tüyleri alınca ağrım azaldı ama halen var. Neden ne acaba ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fissür ameliyatıdan sonra makatta deformasyon olabiliyor,ancak ağrı çoksa doktorunuza muayene olmanızda fayda var.

 10. yasemin says:

  Hocam 1 yaşında oğlumun makatında yırtık var 1.5 aydır gitmediğimiz doktor kalmadı duphalac Anestol Pomad ve bur cok ilac verdiler hepsini duzenli sürüyorum ama kabızlık ta yumuşama olmadı sürekli erik kayısı komposto şeklinde yapıp veriyorum saf zeytinyağı içiyorum ama onlar da ise yaramadı hangi bölüme götürüp gösterebilirim veya ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çocuk cerrahisi bölümü konuyla ilgileniyor.

 11. Sevda says:

  19 ocak 2017 anal fissur ameliyatı oldum tuvalete çıktıktan sonra agrı acı vd yanma oluşuyor bacağıma vuruyor. Günde 2 defa sıcak su oturma banyosu yapıyorum yedıkllerime dikkat etmeme rağmen neden agrım oluyor normal mi bu durum ne kadar süre içinde düzelir kremlerimi kullanıyorum düzenli olarak yardımınıza ihtiyacım var
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattaki ameliyatlarda yara infeksyonu sık olur ve iyileşme gecikebilir,doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 12. Marsel says:

  Hocam mrb yaklasikk bir yildir makatta agrim var doktora gittim catlak var dedi doktor ancak hic kanamaya rastlamadim bazen makatta yaş hissi var gibi hisediyorum ben botox hakkinda bilgi almak istiyoeum hem fiyat hem de tedavi olarak simdiye kadar botoxla tedavi olani gormedim o yuzden soru isarwtleri var kafamda eger ise yaramazsa diye
  Op Dr Seher Şirin
  çatlakta ameliyatla tedavi de olabilirsiniz.fakat nüks yine görülebilir.ikinci defa ameliyatta kesinlikle gaz ve dışkı kaçırma riski ortaya çıkıyor.bu nednele yapılamıyor.botoxla tedavi olmanızı ,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm.temel sorun kabızlık ve kötü tuvalet alışkanlıkları,bunları düzenlemediğiniz sürece hastalık nüks eder.

 13. Mevlüt says:

  Hocam mrb
  Annem 40 yaşında anal fisür ameliyatı olacak ancak hipertansiyon hastası günde 3 adet tansiyon ilacı kullanıyor.
  Doktorumuz dedi ki genel anestezi ile ameliyatı yapacağım gelirken yanında dil altı ve tansiyon ilaçlarınıda getir dedi doktor.Şimdi benim sorum ve sıkıntım hipertansiyon hastası genel anestezi riski var mıdır? neden dil altını yanında bulundur dedi olacağı hastanede küçük bir devlet hastanesi genel anesteziye gerek var mıdır kısaca biz tansiyondan dolayı narkoz sıkıntı yaparmı DİE endişeliyiz. Teşekkür ederim cevap verirseniz…
  Op Dr Atilla Kaya
  anal fissürde ameliyata ve anestezi riskini yaşamaya gerek yok.yaşadığınız yerde botoxla tedavi yapan kurumları araştırın

 14. Kursat says:

  Uzun süredir çektiğim hemoroit rahatsızlığım sonunda, yaklasik 6 ay önce tedavi oldum, bir iğne yaptılar ve hemoroit şimdilik geçti. Ancak o dönemden kalma makat catlagi mevcut ve ben 7 – 8 aydır bundan dolayı çok şiddetli ağrılar çekiyorum. Hemoroidi iyilestiren doktor catlakla ilgili bir sey yapmadi. Her gün tuvalete çıkan biriyim ve her tuvaletten sonra 8 – 10 saat çok şiddetli ağrılarım oluyor. Ne oturabilir ne yatabiliyorum, sabaha kadar uyuyamıyor kıvranıp duruyorum hayatım zindan oldu. Sormak istediğim, botox yönteminde çatlagin tekrar nuks etme ihtimali, diğer yöntemlere göre az mıdır fazla mıdır? Hemoroit ile de sadece bi iğne yaparak tedavi ettiler ancak iğnenin batırıldigi bölge bir süre yara oldu kabuk tuttu, sanirim bir çeşit zehir içeriyordu ve iğnenin batırıldigi doku kısmen öldü. Botox yöntemi de bunun gibi bir şey mi? Operasyon sonrası tamamen iyileşme ve ağrının devam etme süresi, diger yöntemlere göre daha mı kısadır botox ta? Birde botox u hangi doktor uygular? İsim olarak kimden randevu almalıyım? Teşekkür ederim…
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  BOtox ameliyatsız agrısız iş gücü kaybı olmayan, ehil ellerde yapıldıgında %85 gecen bir uygulamadır. Geçmeyen % 15 lik hastaya 2. seans botox ile düzeltilebilir.505 119 36 90 nolu whatssap hattımızdan bilgi alabilirsiniz

 15. Alı says:

  Hocam mrb
  Yaklaşık 2 ay önce makat çatlağından ameliyat oldum şuan eskisine göre çok çok iyiyim ama tuvalete çıktıktan sonra hafif ağrım oluyo arada sırada kanama oluyo bu normal mi
  Ameliyat olduğum doktora gittim küçük Bi çatlama var dedi
  Merhem verdi bunla devam ediyorum geçmedi daha ne kadar sürede geçer tekrar ameliyat olmam gerekiyo mu
  Op Dr Nizam Kurtdere
  Kabızlığı engelleyin ve 1-2 ay daha sabredin. 2. ameliyatta dışkı kaçırma riski on kat arttığı için pek tercih edilmez, botox öneriyoruz

 16. Büşra says:

  Hocam merhaba, 2 hafta önce anal fissür ameliyatı oldum. Şuan gayet iyiyim tuvalet alışkanlığı kazandım sadece hafif yanma oluyor. Ama bende 2 tane bekçi meme vardı sanki ameliyattan sonra o meme orda duruyormus gibi elime geliyormuş gibi hissediyorum. Meme alınmamış olabilirmi ?
  Op Dr Altan Karan
  zamanla kendiliğinden gerileyecektir

 17. Emel says:

  Hocam anal fissur ameliyat olali 20 gun oluyor nerdeyse. Fakat hala tuvaletten sonra hafif yanma ve agri var. Yediklerime dikkat ediyorum. Gunde 2 defa su banyosu yapiyor procto gylvenol krem kullaniyorum. Hala hafif yanma ve agri ameliyat ise yaramamismi demek? Iyilesme suresi 21 gun diye biliyorum. Kahve icmem zararli mi? Surekli sebze meyve yiyorum. Daha napmam gerek? Lutfen yardimci olun. Devlet hastanesinde yaptirdim. Ve orda pek ilgilenmiyorlar dahasi sira gun almak zor. Tesekkurler.
  Op Dr Seher Şirin
  https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html bu linkten beselnem ve tuvalet alışkanlıkları ile ilgili önerilere bakınız

 18. cemal2 says:

  Hocam Merhaba, erzurumda yaklaşık 2 ay önce makat yırtığından dolayı lazer ile ameliyat oldum. Ancak ameliyattan sonrada şimdide makatta sürekli sıvı gelmesi nedeniyle endişeleniyorum. bu konuyla ilgili yardımcı olabilirmisiniz. bu zamanla geçer demişti doktor bey ama halihazırda da devam etmekte.
  Op Dr Ergun Aygören
  İdea Klinik Bursa Genel Cerrahi Uzmanı
  8 aya kadar düzelme ihtimali var ama düşük ihtimal

 19. Hocam ben 12 gun once lis yontemiyle anal fissur ameliyati oldum. Ilk gundenn itibaren hic acim olmadu ve ilk hafta surekli ishal oldugum icin zorlanma yasamadim. Tek sorunum meme olmasiydi. Doktor bunun onemsiz oldugunu aldiklari takdirde makatin daralacagini soyledi ve kortos krem verdi. Daha sonraki gunde diskini fazla sert olmasiyla agrilarim oldu. Tipki ameliyat oncesi zamanlardaki gibi cok korktum ve takrar ettigini dusunup doktora kostum. Yaranin biraz acildigini fakat tekrar etmesi icin cok erken oldugunu soyledi procto glyvenol krem ve agri kesici verdi. Sonraki gunlerde agrilarim devam etti ve ayni zamanda regl doneminde oldugum icin daha fazla oldu. Suan agri,kasinti ve batma hissi var. Gercekten ameliyati bosa yaptirmisim gibi hissediyorum. Surekli oturma banyosu yapiyorum. Kremleri suruyorum. Gecer mi dersiniz? Bunu dusunmekten islerimi yapamiyorum. Lutfen olusan meme ve agri hakkinda yardimci olun.
  Op Dr Seher Şirin
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  bu linke bakmanızı ve önerilere uymanızı öneririm.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 20. özlem says:

  hocam ben k60.3 anal fistül operasyonu geçirdim, makatın çevresinde yırtık gibi yerler var acaba onlar kendiliğinden mi kaynaşacaktır?
  Op Dr Altan Karan

  muayene ile değerlendirmek gerekir

babi