Anal Fissür Tedavi Merkezi

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

anal fissür tedavi Makat Çatlağı Ameliyatı
delicious Makat Çatlağı Ameliyatıblogger Makat Çatlağı Ameliyatıstumbleupon Makat Çatlağı Ameliyatıdiigo Makat Çatlağı Ameliyatıfriendfeed Makat Çatlağı Ameliyatıtumblr Makat Çatlağı Ameliyatılivejournal Makat Çatlağı Ameliyatıshare 16 16 Makat Çatlağı Ameliyatı
Anal Fissür Sorularınızı Aşağıdan Sorabilirsiniz..

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 319 Yorum

 1. murat özkılıç diyor ki:

  hocam merhaba ben 2 yıl önce anal fissür ameliyatı oldum. yırtık tekrar oldu. baya bir daralma var. doktorum o zaman, zamanla genişler demişti. ocak ayından beri ağrılarım devam ediyor. başka bir doktora gittim. parmağını içeri sokamadı, çok bağırdığım için. tekrar ameliyat olmak istemiyorum. başka şansım yok mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox enjeksiyonu yapıyoruz çünkü 2.ameliyatta risk 10 kat artar

 2. mehmet yılmaz diyor ki:

  hocam merhabalar. 2012 yılında askeri hastanede soliter rektal ülser teşhisiyle 15 gün hastanede yattım. ordaki doktorda anal fissürde var dedi. hocam başlıca durumumu şöyle özetleyebilirim. örneğin bi yemek yiyorum veya katı bişi hemen midemi rahatsız olmuş gibi hissedip tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. sürekli tuvaletten ıkanma ve parmakla çıkarmak zorunda kalıyorum ve fazlaca tuvalette kalıyorum. ara sıra kanamada oluyor. hocam tuvalet çıkışı 10-15 dakika ağrıda çekiyorum. bişey yiyecek olurken acaba dokunur mu dokunmaz mı diye bin kez düşünüyorum. hocam tedavisi nedir neleri yemeliyim neleri yememeliyim. lütfen yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir,muayeneyle emin olmalısınız.yemeklerle alası yok.

 3. cangül diyor ki:

  hocam iyi günler bende doğumdan sonra makatta çatlak oluşmuştu.ilk başlarda çok ağrım olmuştu sonra ben diyetime dikkat ederek dışkılama sorunumu düzelttim.şimdi hiç bir şikayetimyok.yalnızca makattaki meme geçmedi.ben sadece memeleri aldırmak istiyorum.sadece buna yönelik ameliyat varmı.lazerle alınabilirmi.çok ağrı yaparmı.teşekkürler….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  memeleri alıyoruz,dışardaki memeler lazerle alınmaz

 4. ali diyor ki:

  merhaba ben 2ki yıldır makatta yırtık var bir türlü ileşmedim yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox enjeksiyonu veya ameliyat gerekir

 5. sevgi diyor ki:

  ameliyattan sonra suya oturma banyosu öneriyor çoğu doktor ama ben 2nisanda ameliyat oldum ve doktor 1hafta boyunca banyo olmucaksn devamlı batikonla pansuman yap dedi.Batikon sürdükten sonra da çok sızım oluyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben her ikisini de önermiyorum

 6. mustafa diyor ki:

  hocam anal fissür rahatsızlığım var
  doktorum tek çözüm ameliyat diyor
  ameliyatı koter yöntemi ile yapacağını dikiş veya pansumana gerek olmadan
  bir gün hastanede kaldıktan sonra hayatıma geri dönebileceğimi söyledi
  bu yöntem nedir
  uygulama sıklığı nedir
  güvenilir midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fissür için yapılan tek ameliyat var LİS açık veya kapalı yapılabilir,alternatif tedavi botox enjeksiyonudur.

 7. ibrahim diyor ki:

  hocam ben anal fissürden ameliyat olcam fakat ben askerim doguda görev yapıyorum benim için ameliyat dogru kararmı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  acınız fazlaysa doğru karar

 8. can diyor ki:

  hocam 1,5 ay önce anal fisür ameliyatı oldum ara ara gaita sertliği oldu ama şimdiye kadar bi sorun olmamıştı 4 gündür süren makat bölgesinde darlık gibi bişey var ağrı oluyor sanırım bi miktarda şişme var az miktarda 4.günün sonunda damlama şeklinde kan geldi ne yapmam gerekli
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kontrole gitseniz iyi olur

 9. karadavut diyor ki:

  hocam ben ıkı ay once anal fıssur amelıyatı oldum doktorum amelıyat esnasında 3 adet ıcerden meme almıs sımdı makat bolgemde hala kasıntım var sızce normalmı bırde popomdakı bırlesım yerı kızarık ve yara gıbı sebebeı ne olabılır
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  1 ay daha devam ederse kontrole gidin

 10. oznur diyor ki:

  Meraba hocam.ben bir kac gun once anal fissur ameliyati oldum.agrim yok daha sonra olma ihtimali varmi iylesme surecin de dikislerden dolayi.tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle tekrar olmaz

 11. oznut diyor ki:

  Meraba hocam.ben 1 gun once ameliyat oldum.hic agrim yok sonradan olurmu bide ictigim ilactan isal oldum bunun bir zarari varmi tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ishalin zararı yok ama normal kıvamda olsa daha iyi olur

 12. nurgül k. diyor ki:

  merhaba hocam ben 2 ay önce ameliyat oldum anal fissurden ameliyat oldum içinde yara ve çatlak vardı .Hala 2 aydan beri kabızlıkım hala düzelmedi ara ara kanama oluyor.bazen ağrı oluyor neler yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ayda düzelmesi beklenirdi kontrole gitseniz iyi olur

 13. Burcu diyor ki:

  Hocam merhaba benim sorum olacak ama acil cevap bekliyorum benim annem anal fisür ameliyatı oldu bundan iki ay önce dikişleri açıldı ve bir ay önce tekrar oldu şimdi doktorumuz tekrar dikişlerin açıldığını ve ankarAya gidip göbekten delik açılıp sondayla diskilama yapmamızı söylüyor bunun başka çaresi yokmudur
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  sanırım farklı bir hastalığı var,önerilere uymalısınız

 14. ece diyor ki:

  iyi geceler ben yaklaşık 15 gün önce anal fissür amelyetı oldm şu son 2 güne kadar hiç agrım olmadı diyebilirim ama şu 2gündür agrılarım var ve an ve an dayanlmyack gibi oluyor neden böyle agrılarım oluyor yardımcı olursanz sevnrm
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  sıcak su oturma banyosu yapabilirsiniz.

 15. osman diyor ki:

  hocam 3 ay önce anal fissür ameliyatı oldum tuvalete cıktıgımda agrı kanama oluyo Tekrarlamış olabılır mı
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  daha tam düzelmemiş olabilir

 16. nisa diyor ki:

  Mrb hocam ben kronik anal fisurdum 14 gun once amelyat oldum memede vardi amelyatta yirtigi alip dikttigini ve memeyi alip diktigini soyledi doktorum amelyattan 3 gun sonra tuvalete ciktim cok kotu oldum doktora gittim dikislerin iyi durumda agrin giderek hafifler dedi agrim ilk lavaboya cikmama gore azaldi ama yinede cok agrim var dikislerim ne zaman duser ve ne zaman duzelirim acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 ayı geçebilir

 17. mehmet akif diyor ki:

  selam hovam ben 20 gün çnce amaliat oldun birtane dikişim var fuvalete oturdugum zman sorun pek olmuyor ama tvaleten kalktıktan sonra acıma ve laşıntı oluyor anestrol pamak kullanırsan rahatım toksa ızdırap sizce iyileşmedimi tekrarmı amalyat olacagım
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  dikişi aldırabilirsiniz
  tekrar demek için erken

 18. melek diyor ki:

  İyi günler hocam, 5 gün önce anal fissur ameliyatı oldum. Yaklaşık ne kadar süre sonra spora baslayabilirim? Cardio, koşu vs olmasa bile en azından tempolu yürüyüşe ne zaman baslayabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu gün başlamanızda sakınca yok

 19. Erdim diyor ki:

  Hocam resmen yikildim suan ya cocuklar bize 10 fark atmisti olmadi bu simdi :D

 20. Erdim diyor ki:

  Hocam benim sorum biraz tuhaf. Cuma anak fissur ameliyati oluyorum. Pazartesi cok onemli bi hali saha maci var oynamam da herhangi bi sakinca olur mu ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  biraz zor oynarsınız :)

badak