Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 487 Yorum

 1. seda diyor ki:

  Merhaba hocam, 6 gün önce fissur ameliyati oldum, ameliyatla varolan cikinti da alındı. Şuan hafif Ağrım, sızıntı şeklinde kanamam ve akıntım var. Yediğim yiyeceklere dikkat ediyorum, bol su içiyorum, sıcak suya oturuyorum, ilaç ve kremlerimi de kullanıyorum. Dikislerim kendiliğinden elime geldi geçen gün ve tuvaletimi yaparken çok zorlanıyorum, cok acıyor. Normal mi sizce? Teşekkürler. .
  Op Dr Ergun Aygören
  ameliyatda olsanız beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.yoka hastalığınızın ya iyileşmesi gecikir yada kısa sürede nüks eder.bu alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 2. Anonim diyor ki:

  Mr hocam ben 10 nisanda normal yaptım. Makatta catlak oldu normal ameliyat olsam ameliyattan sonra ilaç verilirse süte geçermi bebeğim küçük bi sorumda botoks yöntemi kalıcı gecicimi bu yöntemle ilaç verilirse süte gecermi ona göre bir karar vercem ne olur yardimci olun lütfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox un süte karışması için kana karışması gerekir,oysa lokal uygulanıyor,kana karışmadığını kabul edebiliriz,yinede uygulamayı takip eden 3 günde emzirmenin kesilmesini öneriyoruz.Başarı oranı %80 cıvarında ve kalıcıdır.

 3. Demir diyor ki:

  Hocam ben anal fissür ameliyat olduktan sonra iktidarsızlık ve gaita ince gelmeye başladı.Rektoskopi sonucu temiz geldi. Ameliyatın bu duruma bir etkisi olmuşmudur.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatla ilgisi yok.

 4. Canan diyor ki:

  Ben uc ay once anal fissur ameliyati oldum iyilesmistim uc gun once ishal oldum ondan sonra tekrar makatta kendini hissettiren bir agri olmaya basladi ustune oturamiyorum acaba tekrarmi yirtik olustu fitil kullanmalimiyim
  Op Dr Altan Karan
  tuvalette fazla ıkındıysanız olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

 5. Anonim diyor ki:

  Mrb hocam bir hafta önce makat catlagi ameliyati oldum ve dikisler çok açıyor agrilar devam bu iyileşme süresi nekadari bulur bütün piskololejim altüst oldu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra ağrılar düzelir. Bazen uzun sürebilir. Geçmezse doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 6. ekrem erk diyor ki:

  şükürler olsun bu anal fissür denen rahatsızlıktan 4 aydır cektigim acı ızdırap bitti.darısı bu rahatsızlıgı cekenlere

 7. seda diyor ki:

  Merhabalar hocam 3.5 ay önce normal doğum yaptım ve bunu sonucu makat catlagi ve hemeroid oluştu şimdiye kadar sadece dışkı etrafında kanama varken dün bir kaç damla kan geldi ve doktora gittim ameliyat dedi 10 dakika sürer yarım saat sonrada eve gönderirim dedi korkuyorum ne yapmam lazim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  öncelikle varsa fissürün tedavi edilmesi gerekir.fissür tedavi edilince hemoroide yönelik şikayetleriniz azalacaktır.gelirseniz küçük çocuğunuz olduğu için yatak istirahati gerektirmeyen botoxla fissürünüzü tedavi ederiz,daha sonra hemoroid tedavisi yapılabilir.

 8. ayşe diyor ki:

  Slm ben geçen hafta makat çatlaklığından ameliyat oldum. Doktorum çatlaklığın içe doğru gittiğini tam temizlemediğini dikişlerimin 15 gün arayla alınması gerektiğini söyledi. Herşey in serbest olduğunu söyledi ama ben ekmek falan dediğim de kabiz oluyorum smdi sadece corba yogurt ihlamur iciyorum.
  Bana yardimci olabilir misiniz?
  Dikisler alinirken cok aciyo mu ?
  Oturma surem ne olcak?
  Daha sonradan tekrarlama olasiligi ne ?
  Ayrica yemem gerekenler ne ?
  Op Dr Seher Şirin
  Dikiş az acır tabi
  kabız kalmayacak şekilde beslenin
  tekrar ihtimali % 1

 9. Onur diyor ki:

  Merhaba ,iyi çalışmalar
  forumlara bakarken sizin sitenizi keşfettim. Ben 6 yıldır kronik anal fissür ile mücalede ediyorum. son 4 yılda3 kere sfinkter kası kesilerek ameliyat oldum. iyileşme süreçlerim çok geç sürüyor ve iyileştikten 6 ay sonra nüksediyor. Kolonoskopi ve Endoskopi sonuçlarım temiz çıktı. Ama artık kısır bir döngüye girdiğimi düşünüyor ve psikolojik boyutta hasar almaya başladım. Öneri ve görüşlerinize çok ihtiyacım var.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durumda muayene ve endo-anal USG yapılıp internal kasın uygun şekilde kesilip kesilmediğini kontrol etmek lazım

 10. cubuk diyor ki:

  Doktorum bana anal fissür olduğumu ameliyatın çözüm olacağını söyledi fakat ilaçlar ile bir deneme haftası verdi krem+ağrı kesici + kalın bağırsak yumuşatıcı surup sorum ameliyet olanlar bile tekrar sıkıntıların devam ettiğini söyledi buna istinaden ameliyat olmadan çözüm yokmu? birde tuvalet alışkanlığı derken sadece ıkınma mı yoksa ekstra farklı bir şeylere dikat ediyormuyuz?
  Op Dr Adil Altınsoy
  kabız kalmayın.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.

 11. Levent diyor ki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık 1 ay önce anal fissür ameliyatı oldum fakat ameliyatın olduğu yerde bazen 2-3 damla kan geliyor ve amleiyatli yerde şişkinlik devam ediyor genellikle yururkende ameliyattan yapıyor ne gibi bir sebepten dolayı olabilir soylermisiniz tesekkur ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kanama nedeniyle kontrole gitmenizi öneririm

 12. Hikmet diyor ki:

  Hocam merhaba anal fissür ameliyatı olalı 3 hafta oluyor. Son kontrolümde henüz dikişlerimin düşmediğini söyledi doktorum. Ağrımda ilk günlere nazaran daha fazla gibi. Yara ne zaman tam kapanır ve ağrılarım geçer? Ayrıca ıslatmada söz konusu bu durum geçici mi? Teşekkürler şimdiden, kolay gelsin.
  Op.Dr Atilla KAYA
  3 haftada şikayetlerinizin azalması beklenirdi.ıslatma ise ya ameliyat yeriniz iyilemdi yada ameliyata bağlı komplikasyon gelişti.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendrip botox uygulayabiliriz

 13. nesrin diyor ki:

  hocam 16 gun once anal fissur ameliyati oldum. kolonoskopim temizdi. doktor cikista polip var dedi ve pqtolojiye gonderdi neyseki temiz cikti. yalniz rahim duvarin makata yakin oldugu icin derine inmedim dedi. suan suya oturmadan tuvalete gidiyorum. ama arada aci oluyir ve hala orada meme gibi birsey var sanki ameliyat olmamis gibi. daglon vr agri kesico krrm ve fito krem kullanıyorum. dikislerun kendisi dusecek dedi. gecen kontrole gittogimde dikis kesigi olmus kanarsa gel irayi ugusturayip duzelteyim dedi. suan kanamam yok. ama elime meme gibi birsey geliyor normalmi. ayrica kolonoskopim oldugu halde ve polipler patolojide temoz coktigi halde tekrar kolonoskppi istemeai normalmi. ve ayrica biz simdi bu ameliyati oluyoruz ama bu ameliyat sobrasi her sey temiz ise de kansere cevirme durumu olurmu teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür için biz ameliyat pek yapmıyoruz,botox iğnesi ile tedavi ediyoruz,polip için alınıp patolojiye gönderildiğinde sonuç temizse sorun yok,ama kontrol endoskopi yapılabilir.

 14. burcu diyor ki:

  Meraba ben 3 hafta önce botoksla kronik anal fissür tedavisi oldum. Bide catlagin olusturdugu bi meme vardi onu da aldirdim. Bikac gundur tuvaletimi yaparken batma acima oluyo bide et parcasi gibi bisey var hala.. Acaba alinan meme iyilesmedigi icin mi yoksa catlakla mi alakasi var?
  Op Dr Altan Karan
  ödeme bağlı olabilir.ortalama 21 günde düzelmesi beklenir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz

 15. Hakan diyor ki:

  9 gün önce Anal Fissür tedavisi için LİS ameliyatı oldum. İlk iki gün ayakta idim. Sonra ağrılarım başladı. Son 7 gündür sürekli yatıyorum ve sıcak su torbası ile o bölgeyi ısıtıp rahatlıyorum. Ayağa kalkınca 1-2 dakika içinde makat ve iç bölgesinde yoğun baskı oluşuyor ve tuvalete çıkıyorum. Ya bir miktar gaz yada az bir dışkı geliyor. Tuvalette ızdırabım da çok oluyor. Ağrıdan ağlıyorum. Çıkınca tekrar yatıyorum, baskı yarım saatte dağılıyor. Arveles, daflon, anestol kullanıyorum. Ayakta iken oluşan baskılar normal mi? Yatmam doğru mu? Ağrılar ne zaman hafifler? İlginiz için teşekkürler…
  Op.Dr.Seher ŞİRİN/Medical Art Cerrahi Merkezi
  Anal fissürde LİS ameliyatından sonra ağrının bu kadar uzun sürmesi beklenmez.Doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 16. fatih diyor ki:

  Mrb hocam ben 23 yaşındayım askerde anal fisur ameliyatı oldum. Ama şimdi anuste aralıklarla yanma oluyor bende basurda var acaba basurdanmi yoksa makat catlagi tekrarlanmış olabilirmi
  Op Dr Altan Karan
  Makat çatlağı tekrarlarsa ağrı olması beklenir, basur olabilir

 17. anonim diyor ki:

  merhaba hocam. ben yaklaşık 35 gün önce anal fissür amaliyatı oldum. fakat tuvalatte hala dayanılmaz ağrılar cekiyorum son iki gündür biraz kabızlık var ve ağrı dayanılmaz oldu uyuyamıyorum ağrıdan normalmi bu durum acaba 2 gündür yürürken bile ağrım var. teşekkür ederim
  Op Dr Seher Şirin
  Bu kadar sürede geçmesi beklenir
  Kontrrole gitmeniz iyi olur

 18. naz diyor ki:

  hocam merhabalar, ameliyatın üstünden 1 ay geçti ağrılarım hemen hemen bitti gibi ama çatlak henüz kapanmadı toparlandı diyebilirim..2 sorum olacak sizlere 1.si sabah akşam sıcak su oturma banyosuna devam ediyorum etmeli miyim? 2.si ise akşamları madecassol yara kapatıcı merhem sürüyorum 1 defaya mahsus dogru mudur?
  Op.Dr.Seher Şirin
  hiçbir şey yapmanıza gerek yok

 19. Metin diyor ki:

  Hocam makatta meme var yıllardan beri okadar baharat et acı bulgur tükettim sıkıntı yaşamadım kanama akıntı hiç olmadı aradan 10 yıl sonra sert kabız oldum parmakla zarar verdim tuvaleti yaparken biraz ağrı sonra 5 saatte 10 arası sızı yanma zonklama oluyor cerrahacgittim fito kremle geçti silerken kan yok yırtık çatlak var dedi 35 gün geçmedi Prof gittim baba anal fissur kronik olmuş dedi ameliyat dışkı kası kesilecek dedi ameliyat olacam tavsiye edermisiniz tuvelet yaparken ilk dışkı biraz ağrı sonra rahat ama 1-2 saat sonra yanma sızı zonklama kasılıyor Bayada yemeklerine çok dikkatlı oldum sıcak su banyolar çok aşırı yaptım ne tavsiye edersiniz kronik anal fissur ve çatlak dışarda meme ve küçük yapışık çok küçük et makat çevresinde ana basur değil çok korkuyorum pisokolojım çok bozuk
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ameliyat olabilir ama botox tedavisini de araştırın ameliyatın riskleri botoxta yok

 20. soysal diyor ki:

  Hocam merhaba,10 gün önce anal fissür ameliyatı oldum dışkı yumuşatmak için ilaç kullanıyorum sebze ağırlıklı besleniyorum fakat en ufak ıkınmada bile ağrım oluyor ve ameliyat olmadan önce makat bölgesinde bulunan çıkıntılar tekrar ortaya çıktı.
  Bu yüzden çok stresliyim ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim.
  Iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz anal fissür için ameliyat yapmayı çok tercih etmiyoruz,botox enjeksyonu tercih ediyoruz,yaranız iyileşince şikayetler geçmezse doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

babi