Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 495 Yorum

 1. Kullanıcı 1 diyor ki:

  Hocam öncelikle iyi günler ben makat çatlagı (anal fissür) olacagımda maximum iyleşme süresi deniz havuz gibi faliyetleri kaç gün içinde yapabilirim bir cevap lütfen
  Op.Dr.Adil Altınsoy( Proktoloji Uzmanı)
  Botoks ile tedavi edilirseniz.Hemen hayata devam edersiniz (deniz havuz gibi) İlacın etkisi 5. gün başladıktan sonra tedavin başlar

 2. Turan diyor ki:

  Yurtdışındayım 3 yıl önce anal fissur ameliyat oldum 6 ayda zor iylestim.simdi son bir aydır tekrar kötü oldum burdaki doktora gittim tekrar ameliyat olmam gerekiyor dedi hemde basur oluşmuş hem catlak krem sıcak su hic bi sey fayda etmiyor daha bir ay var izine gelebilmem icin tekrar ameliyat olmaktan cok cekiniyorum çok acı cekmistim ilk ameliyatta ne yapmam gerekiyor ameliyattan başka alternatif yok mu teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fisssür ameliyattan sonra tekrarlarsa ne ameliyatı yapıldığının epikrizini görmek ve gerekirse bazı tetkikler yapmak lazım.Botox denenebilir görüp değerlendirmek lazım.

 3. bekir diyor ki:

  Slm hocam ben 2015 te anal fissur ameliyati oldum…Aradan 6 ay geçtikten sonra tekrar mikserle fissur bu sefer anal fistule çevirdi. ..2016 ocakta yine ameliyat oldum ağrılar çok arttı dayanilmayacak boyutta idi..ilaçlar tedaviler yine olmadı…Bu sefer haziran ayında lis ameliyatı açık oldum …kasların kesilmesi ve hemorid alınması içeride hafif çatlak vardı onlarda alındı…şimdi ağrılar azaldı…ayakta ve biraz oturduğu zaman hafif ağrıyor..ağrı kesici pek kullanmıyorum…kanama da yok.son ameliyat olalı 2 hafta oldu. ..ne kadar sürede normale dönerim.hastalık tekrarlama olasılığı var mı .Görüşlerinizi alabilirmiyim..tsk.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2-3 haftada iyileşmiş olması beklenir,nüks bütün cerrahi girişimlerde olabilir.

 4. serdar diyor ki:

  anal fissür ameliyatı oldum.4 gün oldu sıcak suya oturma banyosu yapıyorum küçük beyaz iltihap parçaları var,tuvaletten sonrada yanma oluyor.normal mi.birde makatta çatlağın olduğu yerde tele benzeyen bi cisim var o kadar yorumda böyle bişey okumadım aydınlatırsanız sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranız henüz iyileşmedi sabırlı olun.

 5. yakup diyor ki:

  30/06/2016 da anal fissürden ameliyat oldum.tuvalet sonrası yanma oluyor normaldir sıcak suya oturma banyosu yaptıktan sonra suda çok küçük beyaz iltihaplar var; diğer sorum ise asıl beni rahatsız eden makatın içinde tel var ameliyat yapan değerli hocamız çatlak damarı yırtacak demişti.bu tel kendisini düşücek nasıl bir operasyon geçirdim anlamadım. ilginiz için teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürde tel konmaz,muhtemelen fistül ameliyatında seton uygulanmış uzun sürede düşer.

 6. Sinem diyor ki:

  Anal apseden fistule dondugunu soyledi doktorum apse dagilmis iltihap akintim oluyo ilac tedavisi icin gec oldugunu hemen ameliyat olmam gerektigini soyledi ama okudugum yorumlardan dolayi endiselendim ameliyat cok riskli gorunuyor ne yapacagimi bilmiyorum. Ama agrilarimda cok fazla artik dayanamiyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistül oluştuysa ameliyat dışında tedavisi yok,bazı fistüllerin ameliyatı sorunsuz yapılabilir ancak komplike ve kasların üstünden geçen fistüllerde direkt ameliyat yapılamaz ve seton yöntemi yada başka yöntemler uygulanır.

 7. Sinem diyor ki:

  Hocam mrb 2 gun once asiri agri sebebiyle doktora gittim oturamiyorum yuruyemiyorum. Doktor muayene sonrasi apse oldugunu ve apsenin icerde patlayip yayildigini son evreye geldigini soyledi ilac verdi 10 gun sonra ameliyat dedi. Botox yontemi mi uygulatmaliyim yoksa ameliyat sart mi. Vajinanin yan tarafinda bile cok asiri agrilarim var
  Op Dr Seher Şirin
  şikayetleriniz anal apsemi yoksa anal fissürmü net değil.anal apse ise gecikmeden apse tedavisi yaptırmalısınız.çünkü fistüle neden olur.fissür ise botoxla tedavi olabilirsiniz.ama sizin hastalığınız daha çok anal apse gibi duruyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 8. Gizem diyor ki:

  Merhaba hocam ben 22 yaşındayım 6-7 yıldır dönemsel kabızlıklar ve kanama sıkıntısı yaşıyorum 4 yıl kadar önce iyi bir doktora muayene olduğumda ameliyat olma aşamasında olmadığımı ama dikkat etmem gerektiğini söylemişti. Ve babam da o dönemler aynı sorundan ameliyat olmuştu. Bu kabızlık ve kanama durumu ara ara devam etse de genel olarak düzenli ve normal dışkılama seyretti.
  Fakat şu son 1 aydır yani ramazan başladığından beri su tüketimim çok azaldı ve 5-6 günde bir zar zor kanama ile tuvalete çıkıyorum. Ve fissürlerin büyüdüğünü hisseder gibiyim. Açıkçası ameliyattan korkuyorum ve beslenme spor ile tekrar eski düzenime dönmek istiyorum. Sizce ramazan sonrası diyet ve sporla bu işi halledebilir miyim yoksa ameliyat şart mı ?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  ailesel beslenme alışkanlıklarınız nedeniyle makat hastalıklarına yatkın grubtasınız.bu nedenle öncelikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html. makat hastalıkları birbirine karışabilir.ortak belirtiler gösterdiği için .bu nedenle gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle (ameliyatsız) tedavinizi yapabiliriz

 9. seda diyor ki:

  Merhaba hocam, 6 gün önce fissur ameliyati oldum, ameliyatla varolan cikinti da alındı. Şuan hafif Ağrım, sızıntı şeklinde kanamam ve akıntım var. Yediğim yiyeceklere dikkat ediyorum, bol su içiyorum, sıcak suya oturuyorum, ilaç ve kremlerimi de kullanıyorum. Dikislerim kendiliğinden elime geldi geçen gün ve tuvaletimi yaparken çok zorlanıyorum, cok acıyor. Normal mi sizce? Teşekkürler. .
  Op Dr Ergun Aygören
  ameliyatda olsanız beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.yoka hastalığınızın ya iyileşmesi gecikir yada kısa sürede nüks eder.bu alışkanlıklarınızı düzenlemek için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 10. Anonim diyor ki:

  Mr hocam ben 10 nisanda normal yaptım. Makatta catlak oldu normal ameliyat olsam ameliyattan sonra ilaç verilirse süte geçermi bebeğim küçük bi sorumda botoks yöntemi kalıcı gecicimi bu yöntemle ilaç verilirse süte gecermi ona göre bir karar vercem ne olur yardimci olun lütfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox un süte karışması için kana karışması gerekir,oysa lokal uygulanıyor,kana karışmadığını kabul edebiliriz,yinede uygulamayı takip eden 3 günde emzirmenin kesilmesini öneriyoruz.Başarı oranı %80 cıvarında ve kalıcıdır.

 11. Demir diyor ki:

  Hocam ben anal fissür ameliyat olduktan sonra iktidarsızlık ve gaita ince gelmeye başladı.Rektoskopi sonucu temiz geldi. Ameliyatın bu duruma bir etkisi olmuşmudur.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyatla ilgisi yok.

 12. Canan diyor ki:

  Ben uc ay once anal fissur ameliyati oldum iyilesmistim uc gun once ishal oldum ondan sonra tekrar makatta kendini hissettiren bir agri olmaya basladi ustune oturamiyorum acaba tekrarmi yirtik olustu fitil kullanmalimiyim
  Op Dr Altan Karan
  tuvalette fazla ıkındıysanız olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

 13. Anonim diyor ki:

  Mrb hocam bir hafta önce makat catlagi ameliyati oldum ve dikisler çok açıyor agrilar devam bu iyileşme süresi nekadari bulur bütün piskololejim altüst oldu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra ağrılar düzelir. Bazen uzun sürebilir. Geçmezse doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 14. ekrem erk diyor ki:

  şükürler olsun bu anal fissür denen rahatsızlıktan 4 aydır cektigim acı ızdırap bitti.darısı bu rahatsızlıgı cekenlere

 15. seda diyor ki:

  Merhabalar hocam 3.5 ay önce normal doğum yaptım ve bunu sonucu makat catlagi ve hemeroid oluştu şimdiye kadar sadece dışkı etrafında kanama varken dün bir kaç damla kan geldi ve doktora gittim ameliyat dedi 10 dakika sürer yarım saat sonrada eve gönderirim dedi korkuyorum ne yapmam lazim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  öncelikle varsa fissürün tedavi edilmesi gerekir.fissür tedavi edilince hemoroide yönelik şikayetleriniz azalacaktır.gelirseniz küçük çocuğunuz olduğu için yatak istirahati gerektirmeyen botoxla fissürünüzü tedavi ederiz,daha sonra hemoroid tedavisi yapılabilir.

 16. ayşe diyor ki:

  Slm ben geçen hafta makat çatlaklığından ameliyat oldum. Doktorum çatlaklığın içe doğru gittiğini tam temizlemediğini dikişlerimin 15 gün arayla alınması gerektiğini söyledi. Herşey in serbest olduğunu söyledi ama ben ekmek falan dediğim de kabiz oluyorum smdi sadece corba yogurt ihlamur iciyorum.
  Bana yardimci olabilir misiniz?
  Dikisler alinirken cok aciyo mu ?
  Oturma surem ne olcak?
  Daha sonradan tekrarlama olasiligi ne ?
  Ayrica yemem gerekenler ne ?
  Op Dr Seher Şirin
  Dikiş az acır tabi
  kabız kalmayacak şekilde beslenin
  tekrar ihtimali % 1

 17. Onur diyor ki:

  Merhaba ,iyi çalışmalar
  forumlara bakarken sizin sitenizi keşfettim. Ben 6 yıldır kronik anal fissür ile mücalede ediyorum. son 4 yılda3 kere sfinkter kası kesilerek ameliyat oldum. iyileşme süreçlerim çok geç sürüyor ve iyileştikten 6 ay sonra nüksediyor. Kolonoskopi ve Endoskopi sonuçlarım temiz çıktı. Ama artık kısır bir döngüye girdiğimi düşünüyor ve psikolojik boyutta hasar almaya başladım. Öneri ve görüşlerinize çok ihtiyacım var.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durumda muayene ve endo-anal USG yapılıp internal kasın uygun şekilde kesilip kesilmediğini kontrol etmek lazım

 18. cubuk diyor ki:

  Doktorum bana anal fissür olduğumu ameliyatın çözüm olacağını söyledi fakat ilaçlar ile bir deneme haftası verdi krem+ağrı kesici + kalın bağırsak yumuşatıcı surup sorum ameliyet olanlar bile tekrar sıkıntıların devam ettiğini söyledi buna istinaden ameliyat olmadan çözüm yokmu? birde tuvalet alışkanlığı derken sadece ıkınma mı yoksa ekstra farklı bir şeylere dikat ediyormuyuz?
  Op Dr Adil Altınsoy
  kabız kalmayın.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.

 19. Levent diyor ki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık 1 ay önce anal fissür ameliyatı oldum fakat ameliyatın olduğu yerde bazen 2-3 damla kan geliyor ve amleiyatli yerde şişkinlik devam ediyor genellikle yururkende ameliyattan yapıyor ne gibi bir sebepten dolayı olabilir soylermisiniz tesekkur ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kanama nedeniyle kontrole gitmenizi öneririm

 20. Hikmet diyor ki:

  Hocam merhaba anal fissür ameliyatı olalı 3 hafta oluyor. Son kontrolümde henüz dikişlerimin düşmediğini söyledi doktorum. Ağrımda ilk günlere nazaran daha fazla gibi. Yara ne zaman tam kapanır ve ağrılarım geçer? Ayrıca ıslatmada söz konusu bu durum geçici mi? Teşekkürler şimdiden, kolay gelsin.
  Op.Dr Atilla KAYA
  3 haftada şikayetlerinizin azalması beklenirdi.ıslatma ise ya ameliyat yeriniz iyilemdi yada ameliyata bağlı komplikasyon gelişti.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendrip botox uygulayabiliriz

monyet