Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 475 Yorum

 1. nesrin diyor ki:

  hocam 16 gun once anal fissur ameliyati oldum. kolonoskopim temizdi. doktor cikista polip var dedi ve pqtolojiye gonderdi neyseki temiz cikti. yalniz rahim duvarin makata yakin oldugu icin derine inmedim dedi. suan suya oturmadan tuvalete gidiyorum. ama arada aci oluyir ve hala orada meme gibi birsey var sanki ameliyat olmamis gibi. daglon vr agri kesico krrm ve fito krem kullanıyorum. dikislerun kendisi dusecek dedi. gecen kontrole gittogimde dikis kesigi olmus kanarsa gel irayi ugusturayip duzelteyim dedi. suan kanamam yok. ama elime meme gibi birsey geliyor normalmi. ayrica kolonoskopim oldugu halde ve polipler patolojide temoz coktigi halde tekrar kolonoskppi istemeai normalmi. ve ayrica biz simdi bu ameliyati oluyoruz ama bu ameliyat sobrasi her sey temiz ise de kansere cevirme durumu olurmu teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür için biz ameliyat pek yapmıyoruz,botox iğnesi ile tedavi ediyoruz,polip için alınıp patolojiye gönderildiğinde sonuç temizse sorun yok,ama kontrol endoskopi yapılabilir.

 2. burcu diyor ki:

  Meraba ben 3 hafta önce botoksla kronik anal fissür tedavisi oldum. Bide catlagin olusturdugu bi meme vardi onu da aldirdim. Bikac gundur tuvaletimi yaparken batma acima oluyo bide et parcasi gibi bisey var hala.. Acaba alinan meme iyilesmedigi icin mi yoksa catlakla mi alakasi var?
  Op Dr Altan Karan
  ödeme bağlı olabilir.ortalama 21 günde düzelmesi beklenir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz

 3. Hakan diyor ki:

  9 gün önce Anal Fissür tedavisi için LİS ameliyatı oldum. İlk iki gün ayakta idim. Sonra ağrılarım başladı. Son 7 gündür sürekli yatıyorum ve sıcak su torbası ile o bölgeyi ısıtıp rahatlıyorum. Ayağa kalkınca 1-2 dakika içinde makat ve iç bölgesinde yoğun baskı oluşuyor ve tuvalete çıkıyorum. Ya bir miktar gaz yada az bir dışkı geliyor. Tuvalette ızdırabım da çok oluyor. Ağrıdan ağlıyorum. Çıkınca tekrar yatıyorum, baskı yarım saatte dağılıyor. Arveles, daflon, anestol kullanıyorum. Ayakta iken oluşan baskılar normal mi? Yatmam doğru mu? Ağrılar ne zaman hafifler? İlginiz için teşekkürler…
  Op.Dr.Seher ŞİRİN/Medical Art Cerrahi Merkezi
  Anal fissürde LİS ameliyatından sonra ağrının bu kadar uzun sürmesi beklenmez.Doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 4. fatih diyor ki:

  Mrb hocam ben 23 yaşındayım askerde anal fisur ameliyatı oldum. Ama şimdi anuste aralıklarla yanma oluyor bende basurda var acaba basurdanmi yoksa makat catlagi tekrarlanmış olabilirmi
  Op Dr Altan Karan
  Makat çatlağı tekrarlarsa ağrı olması beklenir, basur olabilir

 5. anonim diyor ki:

  merhaba hocam. ben yaklaşık 35 gün önce anal fissür amaliyatı oldum. fakat tuvalatte hala dayanılmaz ağrılar cekiyorum son iki gündür biraz kabızlık var ve ağrı dayanılmaz oldu uyuyamıyorum ağrıdan normalmi bu durum acaba 2 gündür yürürken bile ağrım var. teşekkür ederim
  Op Dr Seher Şirin
  Bu kadar sürede geçmesi beklenir
  Kontrrole gitmeniz iyi olur

 6. naz diyor ki:

  hocam merhabalar, ameliyatın üstünden 1 ay geçti ağrılarım hemen hemen bitti gibi ama çatlak henüz kapanmadı toparlandı diyebilirim..2 sorum olacak sizlere 1.si sabah akşam sıcak su oturma banyosuna devam ediyorum etmeli miyim? 2.si ise akşamları madecassol yara kapatıcı merhem sürüyorum 1 defaya mahsus dogru mudur?
  Op.Dr.Seher Şirin
  hiçbir şey yapmanıza gerek yok

 7. Metin diyor ki:

  Hocam makatta meme var yıllardan beri okadar baharat et acı bulgur tükettim sıkıntı yaşamadım kanama akıntı hiç olmadı aradan 10 yıl sonra sert kabız oldum parmakla zarar verdim tuvaleti yaparken biraz ağrı sonra 5 saatte 10 arası sızı yanma zonklama oluyor cerrahacgittim fito kremle geçti silerken kan yok yırtık çatlak var dedi 35 gün geçmedi Prof gittim baba anal fissur kronik olmuş dedi ameliyat dışkı kası kesilecek dedi ameliyat olacam tavsiye edermisiniz tuvelet yaparken ilk dışkı biraz ağrı sonra rahat ama 1-2 saat sonra yanma sızı zonklama kasılıyor Bayada yemeklerine çok dikkatlı oldum sıcak su banyolar çok aşırı yaptım ne tavsiye edersiniz kronik anal fissur ve çatlak dışarda meme ve küçük yapışık çok küçük et makat çevresinde ana basur değil çok korkuyorum pisokolojım çok bozuk
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ameliyat olabilir ama botox tedavisini de araştırın ameliyatın riskleri botoxta yok

 8. soysal diyor ki:

  Hocam merhaba,10 gün önce anal fissür ameliyatı oldum dışkı yumuşatmak için ilaç kullanıyorum sebze ağırlıklı besleniyorum fakat en ufak ıkınmada bile ağrım oluyor ve ameliyat olmadan önce makat bölgesinde bulunan çıkıntılar tekrar ortaya çıktı.
  Bu yüzden çok stresliyim ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim.
  Iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz anal fissür için ameliyat yapmayı çok tercih etmiyoruz,botox enjeksyonu tercih ediyoruz,yaranız iyileşince şikayetler geçmezse doktorunuza kontrol olmanızda fayda var.

 9. Nurşen diyor ki:

  Hocam merhabalar,
  Üç ay önce makat çatlağı ameliyatı oldum,ilk günler daha rahat tuvalete çıkarken,bir aydır sürekli gaz ve karın ağrısı problemim var ve bugün az miktarda kanamam oldu.Çatlak tekrarlamış olabilir mi,sıcak suya fln otursam geçer mi?
  Op Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşme gecikir.sıcak su oturma banyosu rahatlatır.yapabilirsiniz

 10. Hakannnn diyor ki:

  2012 ve 2015 6. Ayda 2 kez anal fissur ameliyati oldum, ikisinde de sfinkterotomi yapildi. Fakat bir degisme olmadi hala ciddi acilar cekiyorum. Diskilamadan sonra 6 ile 15 saate kadar acimaya devam edio kan hep gelior ve aci oluor. Doktora gittigimde ameliyat dedi ama ben istemedim. Sizce 3. Kez ameliyat olmak tehlikeli mi ben korkuorum diski tutamama sorunu yasamaktan , sizce ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha önce ameliyatla tedavi olduğunuz için şimdi gaz ve dışkı kaçırma riski var.bu nedenle botoxla tedavi olmalısınız.fakat daha önce ameliyatla tedavi olmuşsunuz iki defa ve tekrar etmiş.kesinlikle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.yoksa yine tekrar edecektir.makat hastalıklarının temelinde beslenme ve tuvalet alışkanlıklarında bozukluk yatar.gelirseniz botoxla tedavi edebiliriz

 11. naz diyor ki:

  hocam insanların sorularını cevapsız bırakmıyor sabırla yanıtlıyorsunuz Allah sizden razı olsun.. batticonlu sıcak suya oturuyorum sabah akşam zaten..sebze meyve ağırlıklı besleniyorum günde 3 litre su içiyorum kaysıyı eksik etmiyorum beyaz ekmek kesinlikle tüketmiyorum yatarken 1 y.k zeytinyağı içiyorum inşallah kurtulacağım bu rahatsızlıktan..hocam dr um sfinkter kasının %90 ını çıkardığını gaz gaita kaçakları olmasın diye az kısmını bıraktığını söyledi.. siz kliniğiniz de hepsini mi çıkarıyorsunuz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz anal fissürde ameliyat tercih etmiyoruz,botox iğnesi uyguluyoruz,ameliyata yakın başarısı var,son çare ameliyat olabilir ve internal kası tamamını kesiyoruz.

 12. naz diyor ki:

  Atilla hocam lis amaliyatımın üstünden 10 gün geçti ağrılarım bir miktar azalmakla birlikte devam ediyor normal mi? çatlak ağrımdan bahsediyorum kesi yerim değil
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrılarınız için sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz,anestol pomat kullanabilirsiniz.beslenme ve tuvale alışkanlıklarınızı düzenleyin.en erken 21 günde düzelme olur

 13. Faruk diyor ki:

  Merhabalar hocam bugünün tarihi ile 21 gün önce fistül ve hemoroid ameliyatı oldum ameliyat olmadan önce fistülün olduğu bölgeden gelen pembemsi kan ve iltihap şimdide geliyor ve dikişlerden mi bilmiyorum batma var birde ameliyat olduğum bölge çok sert sizce normal mı bunlar korkuyorum tekrarlamasından 3 ay önce yine ameliyat oldum bu ikinci şimdiden cevabınız için teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  21 günde yaranın iyileşmesi beklenir,tarif ettiğin şikayetler için muayene gerekli,kontrole gitmende fayda var.

 14. Oğuzhan diyor ki:

  Doktor bey iyi günler, ben 6 aydır anal fissür hastalığıyla mücadele ediyorum, doktorumun tavsiyesi üzerine krem ve sıcak suya oturma tedavisini uyguladım.Yara 2 kere iyileşti ama kabız olduğumda tekrar etti.Doktorum bu ay sonu tekrar muayene olmamı ve geçmezse önümüzdeki ay ameliyat günü vereceğini söyledi.Benim problemim yaklaşık 2-3 haftadır makat sağında ve solunda tuvalet sonrası dışkı birazcık sert olduğunda nohut büyüklüğünde sert şişlik oluşması ve bu şişlikler aniden oluşuyor.5-6 gün sonra geçiyor ve dışkı biraz sert oldumu tekrar oluşuyor.Beni asıl korkutan makatın arka tarafında fissürün hizasında bir şişlik daha oluşması ama bu şiş makatla temaslı değil biraz uzak.Bunlar ne olabilir?
  Şişlikler normalde ağrı veya acıya neden olmuyor sadece dokunduğumda ağrı yapıyor, ilginiz için teşekkür ederim.
  Op.Dr.Altan KARAN
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kabız kalıp fazla ıkınmaya bağlı oluşur.makatın arka tarafındaki oluşumu muayene ile değerlendirmek gerekir,kondilom olabilir eğer kondilomsa hızlı yayılır ve bulaşıcıdır

 15. Huseyin diyor ki:

  Hocam dört gün önce rektosel ameliyati oldum mesh yama koyduğunu söyledi doktorum kendiliginden eriyen dikislerim var bu ameliyattan sonra bağırsak hareketlerin yavaşladı sanırım bu mmkunmu ayrıca kaşıntı var makat bolgesinde tam olarak duzelmmem nekadar zamanda olur
  Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
  nasıl bir tedavi yapıldığına bağlı,karın açılarak yapılırsa 1 ay,alttan yapılırsa 2 hafta

 16. naz diyor ki:

  Merhaba 5 gün önce lis ameliyatı oldum dikişsiz ağrım sızım pek olmadı şükür ama bugün biraz çok çıktım wc ye peş peşe ishal veya kabız değilim tuvalet esnasında ağrım yok denecek kadar azdı sonrasında makat bölgemde ağrı devam etti normal midir? spazmın devam etmesi kasın yetersiz kesilme ihtimalı beni endişelendiriyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz.

 17. Hseyinh diyor ki:

  Hocam yaklaşık beş ay once tromboze hemorit ameliyati oldum iyilesemedi tekrar catlak oluştu ve bir kasımı kesmisler tüm bunların altında rektosel yatiormuş suan bu kesilen kasim agri yapio kendi iyilesirmi yoksa bi operasyon mu gecirmem lazim rektosel ameliyati olacagim bu ameliyattan sonra iliski yasağı nekadar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kesilen kas ağrımaz.ağrı için doktorunuzla görüşmelisiniz.rectosel olRk teşhis edilen şikayetinizi söyleseydiniz ona göre değerlendirme yapabilirdim.

 18. antalyalı diyor ki:

  iki kez anal fissürden ameliyat oldum ama ameliyat bölgesinde bi meme oluştu doktor ödem olabileceğini söyledi ama ıkı haftadır gecmedi bi krem verdı gececıgını soyledı ama yok hala bı etkisi ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Altan KARAN
  muayene ile değerlendirmek gerekir.ödem nedeniyle olabilir

 19. selim esin diyor ki:

  hocam, benim makat üstü 9-10 yıldır sürekli apse oluyor.doktora gittim ameliyat önerdiler.Ameliyat şart mı? ameliyat olmasam sıkıntı olur mu?
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  sık tekrar eden apseler fistüle neden olabilir.bu nedenle tedavi olmalısınız

 20. Sinan diyor ki:

  Merhaba hocam 13.gun once ameliyat oldum ameliyat oldugum yerde hem hafif bir agri hem arada batma hissi hem de kasinti var.Doktoruma gittim kontrole iyiye gidiyor dedi.Sizcede normalmi bu?
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  iyileşme 20 güne kadar devam eder.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlarsınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

ikan