Anal Fissür Tedavi Merkezi

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.
Anal fissür tedavisinde SSK,Bağ-Kur,Memur ve bunların emeklilerine hizmet medicalart ta Tel:212 573 45 44

anal fissür tedavi Makat Çatlağı Ameliyatı
delicious Makat Çatlağı Ameliyatıblogger Makat Çatlağı Ameliyatıstumbleupon Makat Çatlağı Ameliyatıdiigo Makat Çatlağı Ameliyatıfriendfeed Makat Çatlağı Ameliyatıtumblr Makat Çatlağı Ameliyatılivejournal Makat Çatlağı Ameliyatıshare 16 16 Makat Çatlağı Ameliyatı
Anal Fissür Sorularınızı Aşağıdan Sorabilirsiniz..

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 375 Yorum

 1. şule diyor ki:

  mrb 1 buçuk ay önce 1 haftada 2 kere anal fissür ameliyatı oldum. bugun tuvalete çıktığım zaman tekrardan kan fışkırdı. neden olabilir bu şekilde kan gelmesi riskli mi acil cevap yazarsanız çok sevinirim. :(
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanamanın ameliyat yerinden mi?yoksa başka yerden mi?olduğunu tesbit etmek lazım.Bu da muayene,rektoskopi veya kolonoskopi ile olur.

 2. merhaba diyor ki:

  Merhabalar 4 gün önce anal fissür ameliyatı oldum kasın kesildiğı, içerde oluşan şişlik, çatlak ve dıştaki memelerin alındığı söylendi. Tuvalet esnasında inanılmaz bir ağrı oluyor ameliyat öncesinden daha şiddetli fakat kanama yok. Ne kadar sürede iyileşirim sizce bir sorun var mı teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal bölge ameliyatları kolay iltihaplanıyor,doktorunuza kontrol olmalısınız.

 3. sefi diyor ki:

  Merhaba hocam.benim annem 5 agustosta anal fissur ameliyati gecirdi kolonoskopide bir polip izlendi ve alindi ve sonclar cktktan snra anal fissir amelytna girdi ayni zamanda hemoroidide alindi.fakat bir ayi asmasina ragmen ödem olustu ve asiri derecede gazi olustu karni cok sisiyor ve ara ara kanma oluyor.yediklerine cok dikkat etmesine ragmen karni sisiyor ve o gun icerisinde diskilama yapamiyor.diski yumusatan ilacida kullandigi halde zorlaanma yaşıyor. Dun gun boyunca gazi vardi ve karni sisti.amelitatini bir prof yapti ve basarili gecrigini soyledi.ameliyet incesinde iki ay boyunca cektigi sancilar canindan bezdirmisti.bu hastaligi yasayan herkesn Allah yardmcsi olsun sizi de basimizdan eksik etmesin hocam.karni sismesi ve asiri gazi normal mi lutfen yardimci olun.Allah a emanet olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Karın şişmesi ve aşırı gaz şikayetinin anal fissür ameliyatı ile ilgisi pek yok,onu ayrıca araştırmak lazım

 4. Yasin taşdelen diyor ki:

  fissür ve dış hemoroidden dolayı longo yöntemiyle ameliyat oldum 12 gün oldu kanamalarım ani sancı kramplarım oluyor. Kanama normalmi ne kadar sürede iyileşirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım yanlış anlamışsınızdır çünkü longo yöntemi dış hemoroid ve fissür tedavisinde kullanılmaz.

 5. Koray bilge diyor ki:

  Hocam ben 20 ağustosta samsunda prof. Dr zafer malazgirt e fissür ve hemoroid ameliyatı oldum gaz sancısı sıkışıklık ağrı sancı yaparken zorlanma tavan durumda kaç gün oldu geçmedi geçen gece acile gittim film çektiler gaz yok ama için dolu dediler lağman yaptılar rahatladım. Kabız olmamak için elimden geleni yapıyorum ( gıda ve çay anlamında) ne yapmalıyım çok canım acıyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Her yemekten önce yarım çay bardağı kadar saf kepek (yoğurtla karıştırabilirsin) yersen kabızlığa iyi gelebilir.

 6. eda ozer diyor ki:

  Hocam 1bucuk ay once fissur ameliyati oldum ama hala bi sizi ve yanma hissi oluyo gun boyunca sicak suya oturunca hafifliyor kabiz degilim fitil kullandim ama faydasi olmadi
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  genellikle 1 ayda düzelir ama bazen uzayabilir, toplam 2 ay bekleyin gerekirse gelin değerlendirelim

 7. şule diyor ki:

  nizam doktorum. Birinci ameliyatından sonra kan durmamışti eskisinden daha da kötü olmuştu.sonra doktor 10 dakikalık bi kılcal damarları yakıcam dedi annemi ameliyata aldı.ve 2 saat uyanmadi bütün kılcal damarları yaktığını söyledi. Annem epilepsi ve astım hastası ama Yapılan tahliller temiz çıktı. Doktor hastalıklarından dolayıda kanın durmayacagini söyledi ama onunla bi alakası olabilir mi. Dışkısını ayakta yapıyo klozete dahi oturamiyo.sarı akıntı da geliyo normal mi acaba .
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat ameliyatları genelde ağrılı olur,yarasında başka bir sorun olup olmadığını en iyi ameliyat eden doktoru bilir,bence kontrol ettirin.

 8. şule diyor ki:

  mrb. Annem 1 hafta içinde 2 kere anal fissür ameliyatı geçirdi ilk ameliyatı başarısızdı ikinci defa yine aldılar. Ama bu defa ağrıları çok şiddetli dışkısını tutamıyo ve makattan sarı akıntı geliyo dışkısını tutamaması normal mi ne kadar sürede geçer. Ağrılarından dolayı doktora gitmeye korkar oldu artık
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir hafta içinde 2 defa ameliyat olması bir sorun yaşandığını düşündürüyor,bir komplikasyon mu? gelişti,bunları bilmeden sorunuzu net cevaplayamam.Dışkısını tutamaması normal değil.

 9. ayşe diyor ki:

  merhaba. 3 gün önce anal fisürden ameliyat oldum.tuvalete oturduğum an tekrardan kan geliyo ve normal bi kan değil adeta fışkırıyo çok acı çekiyorum çok ağrım oluyor bu normal mi. Acaba doktora gitmem gerekirmi açil cevap verirseniz çok sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hafif sızıntı kabul edilebilir,ancak çok kan geliyorsa kontrol edilmesi gerekir.

 10. kudret diyor ki:

  mrb pazartesi günü anal fissür ameliyatı oldum verilen ilaçları fitili kremi vs. Kullanıyorum şimdi büy. Büyük tuvaletimi yaparken tekrardan kan fışkırdı acaba tekrardanmi çatlak oluştu lütfen acil cevap yazarsanız sevinirim çok zor durumdayım.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  geçici bir durum olabilir

 11. lale diyor ki:

  hocam ben 45 gün önce çatlak ameliyatı oldum.kas kesti ve orayı rahatlattım dedi doktor.kontrollere gittim ameliyat yaram hala tam kapanmadı.ama rahattım.dün inanılmaz acıyla tekrar gttm kapanan yara tekrar açılmış dedi operasyon gerekir dedi.yeni ameliyat olmuş gibiyim.acım çok.ne yapmam gerekir bi öneride bulunun.birleşen doku neden tekrar açılır? bactroban sür bir hafta bekle dedi.bu krem yarayı kapatır mı.bir cevap yazarsanız sevinirm.çaresizm.özellikle büyük abdestten sonra yara yerim çok şiddetli zonkluyor.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  45 günde kapanması beklenirdi bazen 2 ayı bulabiliyor

 12. sewqi diyor ki:

  İyi aksamlar hocam ben bes qun once amelyat oldum hem catlak hem basur faka buyuk abdesimi yaparken iskence qibi bisey olioru canim cok yanio ne zaman qecer bu acilar eski halime ne zaman kawusucam we doktor fitil melhem werdi ben fitili kulanamiorum canimi yakio ama melhemi kulaniorum we sicak suda oturiorm.
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  2-3 hafta sürebilir

 13. resul diyor ki:

  Merhaba hocam yaklaşık 19 gün önce anal fistül ameliyatı oldum patoloji sonuçlarında yazanlar; materyalin alındığı yer: anal bölge
  materyalin alınma şekli: Eksizyonel biopsi
  patolojik tanı: anal bölge : fistül traktı
  hocam ameliyattan 1 hafta sonra dikişlerden kanlı sıvı gelmeye başlamıştı. kontrole gittim iltihaplama yapmış dedi . 3 gün boyunca iltihabı aldılar ve serum ve oksijenli su ile iltihabı aldıkları delikten yarayı temıizlememızı soyledı. ancak açtıkları delik ile makat arasında baglantı var . oradan serum enjekte ettiğimizde makattan çıkıyor . iltihap deliğinden dışkı geldiğide oluyor ve sürekli kanlı iltihap geliyor sanki makatın agzı kapanmış gibi sertlik var tuvalete gitmek öldürüyor ama tuvalet haricinde hiç bir agrı yok . günlük yaklaşık 4 defa tuvalete gitmek zorunda kalıyorum çogunda dışkı yerine kanlı iltihap geliyor ve çok acı veriyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fistülün değişik tipleri ve değişik ameliyatları var,bazen oldukça problemli komplikasyonları olabiliyor.

 14. güney diyor ki:

  Mhb hocam ben 4 ay önce makat çatlağı fisürden ameliyat oldum hala iyileşmedim büyük abdestimi yapıp çıktıktan 5 dk sonra ağrıyordu ve dış tarafında küçük bir meme oluşmuş hep ağrı ondan geliyor dokunduğumda çok ağrıyordu o meme gittikçe beni rahatsız etmeye başladı geceleri bazen ağrı yakalıyor bırakmiyor sabaha kadar ve o küçük dediğimiz meme eti gittikçe büyüdü sanki küçük parça ete dönüştü hep ağrı yapiyor ılık suyadakoyuyorum bazen ağrıyı yok ediyor bazende ağrı bırakmiyor sizce neydendir niye iyileşemiyorum kabızlığımda yok teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat olduğunuz doktora kontrol olmalısınız.

 15. eda ozer diyor ki:

  Hocam ben 3hafta once catlak ameliyati oldum dun tuvaletim biraz sertti acidi bugunde yaparken acidi ve yanma var yoksa catlak gerimi basladi tesekkurler hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normalde tekrarlamaması lazım,sıcak su oturma banyosu yapın ve kabız kalmayın.

 16. bengu diyor ki:

  Merhabalar hocam 2 hafta once anal fissur ameliyati gecirdim. Doktor hemoroid baslangici da var dedi. İlac ve ksurup yazdi. Surekli sicak suya oturuyorum. Fakat 2 gun once tuvalete gittikten sonra fissur de olusan memeslemis olan yer daha da belirginlesti daha bir gorunur oldu neden acaba gecer mi yakin bir zamanda? Simdidrn tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fazla ıkındıysanız ondan olabilir

 17. eda ozer diyor ki:

  Hocam iyi gunler ben 2hafta once fissur ameliyati oldum ikininca makattan sanki bagirsak disari cikiyomus gibi oluyor bu nedir hocam
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  ödem olabilir fazlaıkınmayın

 18. elif diyor ki:

  Selam hocam iyi bayramlar ben 3 ay önce anal fissür ameliyati oldum dışarda ödem oluştu hala geçmedi bu memeler neden çıktı acaba doktorum ödem onlar gerçek demişti ama geçecek gibi görünmüyor acaba bi ilaç varmı geçirecek .üzülüyorum ben bu duruma.sadece o memeler için bile ameliyati tekrar göze alıyorum

  Başka bi sıkıntım kalmadı tek bu memeler beni rahatsız eden veya ödem :(
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ödemin 3 ayda geçmesi beklenirdi, normal basur memesi olabilir

 19. hamza diyor ki:

  Merhaba hocam . Geçen muayene oldum ve doktor çatlak olduğunu söyledi , ilaç verdi kaşıntım azalmış durumda , ameliyat olmadan kurtulabilirmiyim acaba . Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı yoksa ameliyat gerekemez

 20. Sezen diyor ki:

  Gecen hafta yazmışım hocam geçen gün dicektimm birde atilla bey bir hafta sonra denize girebilirmiyim peki. İlaçlarım bitince tekrar devam edeyimmi. Aprol ağrı kesicimi agrın oluca üç demistiniz agrım oluo kesik agrısı gibi sızlama değil. Devam edeyimmi hocam ilaçlarıma.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  girebilirsiniz

kucing