Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatalğına yönelik çeşitli ameliyatlar yapılmış olsada artık tüm dünyada altın standart kabul edilen ameliyat uygulanmaktadır.FİSSÜREKTOMİ (çatlağın alınması):
Sadece çatlağın kesilerek alınıp müzminleşmiş çatlağın yenilenmesi ameliyatıdır.% 90 lara varan tekrarları olduğu için kullanımı oldukça azalmış bir ameliyat tekniğidir.Birlikte asıl problemi ortadan kaldıran L.İ.S. ameliyatınında eklenmesi halinde tekrarlama ihtimali % 1 e düşmektedir.
PARKS AMELİYATI (ameliyatı tanımlayan şahsın adıyla anılmaktadır): Oluşan meme ile birlikte çatlağın çıkarılması ve çatlağın zemininden makat kaslarını gevşetecek şekilde kasların kesilmesi şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Var olan çatlaktan başka bir yer kesilmediği için avantajlı olsada kesilen kas miktarından emin olunamadığından % 10 tekrar oluşabilir.Ağrı miktarı L.İ.S Ameliyatından fazladır ve makatta deformiteye sebep olabilir (key deformity)
Lateral internal sfinkterotomi (L.İ.S):
Dünyada anal fissürün ameliyatla tedavisinde altın standart olarak değerlendirilmektedir.Makatta oluşan çatlağın müzminleşmesine sebep olan ve iyileşmesini engelleyen kas spazmını ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan bir ameliyattır. Literatürde başarı şansı % 99 olarak verilmektedir yani % 1 ihtimalle tekrarlayabilir (4000 hasta tedavisinden oluşan kişisel portföyümde bana tekrar fissür şikayetiyle baş vuran 2 hastama tekrar müdahale etmem gerekti).
Açık ve kapalı olarak yapılabilmektedir.
Açık L.İ.S Ameliyatı:
Makadın sol yanından görünen alandan içeriye doğru 2.5-3 cm lik cilt kesilerek açılıp spastik kas görünür hale getirilir.Açığa çıkarılan bu spastik kas elektrokoter veya neşter yardımıyla kesilir.Kesilen cilt açık bırakılabildiği gibi emilebilir dikişlerle kapatılabilir.Açık bırakılması halinde iyileşme süresi uzar kapatılması halinde enfeksiyon riski artar.Kapalı yönteme göre ağrı belirgin derecede fazla olur.Hasar verilen doku miktarı daha fazla olduğu için kapalı yöntemden daha fazla sorun yaşanabilmektedir.
Kapalı (subkutan) L.İ.S Ameliyatı:
Cilde yapılan 7-8 mm lik kesiyle spastik kasa ulaşılır buradan girilen alet yardımıyla anuse konan parmak eşliğinde kas gevşetilir.Yapılan kesi ve oluşturulan hasar miktarı daha az olduğundan ameliyat sonrası hasta lüksü daha iyidir,kirlenme az olduğu için enfeksiyon riski açık yöntemden daha azdır.
Fissüre bağlı olarak gelişen memeler ameliyat anında alınabilir ancak ağrı miktarı artacağı için alınmayabilirde.Alınmasının asıl hastalığın tedavisinde önemi olmamakla birlikte bölge estetiği açısından hastanın isteği üzerine alınmaktadır.

“Makat Çatlağı Ameliyatı” Yazısında 563 Yorum

 1. muhammed says:

  2 yıl önce fissür ameliyatı oldum bugün yeniden fissür olduğumu öğrendim tekrar ameliyat yapılır mı? botox tedavisi uygun mudur?
  op Dr Adil Altınsoy
  Tekrar ameliyat riskleri artırır.En iyisi botox tedavisidir

 2. 24 haftalık hamileyim makat çatlağım var tedavi görmem mümkünmüdür ?
  Op.Dr Adil Altınsoy
  Gerekmedikçe yapmayız ama durumunuz cok kötü ise ufak bir işlem yapılabilir

 3. Anal Fissür Doktor says:

  ameliyat sonrası gaz ve dışkı kaçırma gibi riskler olabiliyor,bu nedenle botoxla tedavi olmanızı öneririm
  Op.Dr.seher Şirin

 4. bahar says:

  1 hafta önce devlet hastanesinde bana fissür tanısı koyuldu. ya ameliyat yada botox önerildi. hangisinin yaptırılması iyileşme sonucunda başarıyı arttırır

 5. Anal Fissür Doktor says:

  normal kabul edilebilir
  Op.Dr.adil Altınsoy

 6. Anal Fissür Doktor says:

  normal.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz %100 geri döner

 7. Hayrullah says:

  Evet arkadaşlar dun anal fissür ameliyati oldum hala ağlıyorum olmayın derim başka da birşey demem .

 8. Hocam 2 gün önce anal fissür ameliyati oldum kanama olmasi normal mi ve hocam bu hastalign geri dönme ihyimali kac

 9. Anonim says:

  Ameliyattan sonra af edrsinz büyük tuvalete ciknca kanama olmasi sizce normal mi

 10. 4 hafta önce anal fissur ameliyati oldum (dikiş atılmadan)kesilen yerden 1 cm lik et parcasi sarkiyor bu nedir acaba?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Ödemli bir doku parçası olabilir.Tabiki görmek gerekir

 11. Anal Fissür Doktor says:

  en rahat tedavi şekli bu yaşlarda botox enjeksiyonudur.tedavinin herhangi bir sakıncası yoktur
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 12. mustafa says:

  hocam 68 yaşında bir annem var. makat bölgesinde çatlak olduğunu söylediler. tedavi olması gerekiyor fakat yaşından dolayı bir sakıncası olur mu ?

 13. Anal Fissür Doktor says:

  2 haftada belirgin düzelme olması beklenirdi.sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalmayın,uzun süre tuvalette kalıp ıkınmayın.şikayetleriniz 21 günde düzelmezse doktorunuza kontrole gidin
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas