online randevu tedavi ücretleri

Makat çatlağının erken dönemlerinde uygulanacak ilaç tedavisi % 50-60 aranında başarı sağlayabilir. Tabiki doğru ilaçlar kullanılmalı ve kullanım süresi boyunca ve sonrasında kesinlikle kabız kalınmamalıdır, kabız kalınırsa iyileşmeyebilir veya iyileştiyse tekrarlayabilir.
Şikayetlerin sebebinin yeni oluşmuş makat çatlağı olduğu kesinleşdikten (kronik vakalarda başarı çok düşüktür)

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi
Tedaviye başlamadan önce olabilecek sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır, bu bütün hastalıklar için geçerli bir yaklaşımdır.
– Çatlağın başlamasına ve müzminleşmesine sebep olacak asıl nedenin (kabızlık ishal vs ) mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bunun için beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, sebze, meyve çok tüketilmeli, kepekli ekmek yenmeli, dışkılama alışkanlığı hergün yaklaşık aynı saatlerde ve tercihen kahvaltı sonrasına getirilmeli. Bu uygulamalarla düzelmiyorsa ek olarak sinemaki otu çayı ya da ilaçlar kullanılmalı.
– Hastalığın ilerlemesinde önemli etkenlerden biri olan ve çatlaktan kaynaklanan ağrının azaltılmasına yönelik olarak bölgesel uyuşturucu özelliği olan merhemler kullanılır. Piyasada bilindik tek ilaç Anestol Pomad dır, dışkılamadan bir kaç dakika önce sürülürse dışkılarekn çekilecek acı azalır. Anüsün hem içine hem dışına bolca sürülebilir, bilinen yan etkisi yoktur.
– Diğer bir ağrı sebebi olan makat kaslarındaki kontrolsüz kasılmayı azaltmaya yönelik olarak sıcak su oturma banyosu (içine konulan sarı toz rivanolün hiçbir anlamı yok ) ,termofor gibi uygulamalar rahatlık verir
– Bölgesel nitrogliserin kremleri  (rectogesic krem veya rectodem merhem ) makat kaslarını gevşeterek dışkılama sonrası ortaya çıkan ağrının azalmasına ve makat çatlağının düzelmesine katkı sağlar. Rectogesic Türkiye’de satılmamaktadır. Rectoderm Türkiye’de üretilen tek nitrogliserinli ilaçtır ve bu tek olması sayesinde olması gerekenden çok pahalıya satılmaktadır.
Tüm bu tedavilerle erken dönemde hastaların % 20 – 40 civarında düzelme sağlanabilir. Tam iyileşme sağlandıktan sonra kabızlık probleminin tamamen düzeltilmesi gerekir aksi halde arada birde olsa kabızlığın yaşanması durumunda hastalık % 85 ihtimalle tekrarlayabilir.

Fissür İlaçları Nasıl Kullanılır
En doğru kullanım şekli şöyledir. Tuvalete girin önce 3-4 dakika sıcak suda oturun. Kalkın bolca anestol pomad sürün. Birkaç dakika bekleyip dışkınızı yapın. Bittiğinde tekrar 3-4 dakika sıcak suda oturun, kalkın serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar rectoderm merhem sürün ve tuvaleti terk edin.

Diğer Fissür İlaçları
Fissür şikayetiyle başka kliniklere başvurmuş, özellikle devlet hastanelerine gitmiş hastaların neredeyse tamamına hemoroid ilaçları verilmektedir. Oysa çatlak için önerilen ilaçlardan kortos, proktolog, proctoglivenol gibi basur için verilenlerin psikolojik yani plasebo etkisi dışında hiçbir etkisi olmaz.

Fissürin kapsül

Makat çatlağında bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanıklara kaptırmayın.

Fissür İçin Fitil
Fissürün tedavisi için üretilen fitil yoktur, ancak alışıla gelmiş olduğu için gelen cerrahlar hemoroid fittilleri yazarlar. Fitiller hemoroid tedavisinde kullanılır ve kısmen etkilidir ama fissürde hiçbir etkisi olmaz. Fitilin prospektüsünü okursanız hemoroid için olduğu yazar.

“İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi” Yazısında 50 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak zor
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. Ahmet celik says:

  Merhaba hocam bende kanama kabizlik yok ama makatta ufak bir siskinlik var ikininca disari cikiyor Doktora gittim fitık gibi bir sey dedi. Procto glyvenol fitil verdi iki haftadir kullaniyorum sikayet hic yok ama gecmedi. Ne yapabilirim sizce

 3. Anal Fissür Doktor says:

  botox çok acılı bir işlem değildir.enjeksiyon yapılırken ne kadar acı duyarsanız ,o kadar acı olur.ilaca cevap almışsınız.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızıda düzenleyip 10 gün kadar daha ilaca devam edebilirsiniz.sonra ağrılarınız tamamen geçmemişse tedavi olmanızı öneririm
  Op.Dr.Seher Şirin

 4. Murat says:

  Meraba hocam 2 aydır makatımda büyük tuvalet sırasında yanma acı veriyo günde 2 defa tuvalete cıkıyorum herseferinde bu acı oluyo tuvaletden sonra agrıları 6-7 saat sürüyo catlak oldugunu düşünüyorum eczaneden rectoderm yerine kendilerinin yaptıgı kremi verdi birde ultraproct pomat krem kullanmaya başladım 1 hafta oldu tuvaletimi yaparken acı oluyo ama sonrasında agrılarım olmuyo iyileşiyomu ne yapmalıyım nekadar kullan malıyım gecmesse botox kesin cözümmü tekrarlarmı dahasonra botoks uygulanırken acı veriyomu teşekkür ederim.

 5. Anonim says:

  Hocam bende de kabizligim olmadigi halde cam kirigi varmis gibi oluyor kanama ve tuv.sonrasi agri yanma oluyor basur ilaci aldim eczaneden progtolog ve doxium 5gundur kullaniyorum faydasi yok ne yapayim tesekkurler
  Op Dr Demet Ağras
  anal fissürünüz var.botoxla tedavi olmanızı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 6. Anonim says:

  Merhaba hocam bundan 2 yıl önce kolonoskopi oldum fissür teşhisi kondu .doltorım madacoskol die bir krem verdi. Kremin iyi geleceği söyledi ve oyle de oldu . Yaklaşık 1 senedir rahattım fakat şimdi 4 gündür dışkılamada sorun yaşıyorum yanma ve kanama oluyor . Sonrası saatlerce Süren sancılar . Lütfen yardım edin. Ne yapmam Lazım ..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığınz tekrarlamış gibi görünüyor,kremlerle geçmiyorsa kronikleşmiş demektir.Biz botox iğnesi ile tedavi uyguluyoruz,nadiren ameliyat gerekebilir.

 7. anonim says:

  Hocam Makat çatlağı için verilen kremler ne kadar süre kullanilmali, makatta sürekli kullanımında problem çıkarmı, birde tam olarak çatlağın geçtiğini nasıl anlarız elle hissedilen çatlağın geçtiğini anlayarak mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Her ilacın gereksiz uzun süre kullanılması yarar yerine zarar verir.Steroid içeriyorsa kısa süre kullanılmalı.Agrıların geçmesi ve ilacı bırakınca tekrarlamıyorsa geçmiştir.BU ilaçları 2-3 hafta kullanmalısın.Hala geçmemişse botox uygulamalıdır.

 8. anonim says:

  Hocam bende çok kötü yanma kanama vardı aynı zamanda tuvalete çıktığımda sanki cam parçaları çıkarıyor gibiydim tuvaletten sonra da ağrılar devam ediyodu zonklar gibi gittim ve çatlak var dedi anestol ve fito verdi bi 20 gün kullandim bikac gün sonra tekrar kanama ve ağrı oldu tekrar baska bi doktora gittim o da anestol fito ve eczanecinjn hazırlaması için krem verdi şimdi onları kullanıyorum bir haftadır ama daha iyiyim ama doktor bana çatlağın büyük demişti bunları da kullan olmazsa tek çare ameliyat dedi ben şu anda kullandığım kremleri ne kadar sure kullanmaliyim geçene kadar mi acaba
  op Dr Adil Altınsoy
  süreç uzadığı için botoxla tedavi olmanızı öneririm.şikayetleriniz hafifleyebilir ama tam olarak geçmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,makat hastalıklarından korunmada,iyileşmede ve nüksü önlemede bu faktör önemlidir

 9. yene selam hocam . анестезол sam kulaniyorum catlaka karsi iyimidir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kiril alfabesini bilmiyorum.

 10. Hangi kremi surmeyi tafsiye edersiniz en iyisi hangisi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı
  Öncelikle fissür olup olmadığı,sonrasında akut yada kronik olup olmadığı tesbit edilmeli.Bundan sonra ilaç tedavisi önerilir. İlaçların birçoğu aynı etkide.Muayene etmeden size zarar vermemek için ilaç öneremiyorum.Kabız kalmayın,yumuşak dışkılayın.Bol sebze meyve,salata,kepekli ve lifli ürünler yiyin,Geçmezse muayene olmalısınız.SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

 11. Selam hocam bende 2 hafdadir kabiz oldum ilk once 2 hafda once birinci hikimamda 1-2 damci kan geldi bu 4-5 gun surdu sonra disari yene cikdiqimda kan gelmiyor ama cok aciyor sanki cam kesintisi gibi. sadece disari cikdikda oluyor . sonra hemen kesiyor aci kasinti olmuyor 2 gundur dikat ediyorum yediyime kabiz olmayan seyler yiyiyorum. анестозел-anestozrl sam kulandim nasil etkiler var samin? ve hangi krem onerirsiniz? iylesirmiyim ? lutven hepisin cevaplayin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür gibi görünüyor,kremlerle geçmezse botox uyguluyoruz.

 12. gülseren says:

  merhaba hocam tuvalette sorun yaşadığım için doktora gittim; doktor makatta çatlak teşhisi koydu yeni ve küçük olduğunu söyledi ilaç tedavisi ile geçer mi? ve tedavide önereceğiniz ilaçlar nelerdir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuzun verdiği ilaçlarla geçmezse botox iğnesi uyguluyoruz.

 13. Merhaba hocam bendd makat catlagi var ama doktor procto-glyvenol krem ve fitilini verdi faydası olur mu ? Suanda diclomec ve anestol kullanıyorum bunlar fayda eder mi makat catlagi için ne yapmaliyim yardimci olur musunuz ?
  Op. Dr. Demet Ağras
  makat çatlağı akutsa rectoderm kullanabilirsiniz.ama 3 haftadan uzun sürmüşse kronikleşmiştir,ilaca cevap vermez .botox tedavisi yada ameliyat olmalısınız.risklerinden dolayı ameliyat değil botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

 14. tugay says:

  merhaba hocam benimde sorunum tuvalet sonrası makatta yanma olması. kanamam yok. Doktora göründüm makatta çatlaklar var dedi.ılık su banyosu, kortos fitil,madecassol ve fito krem verdi. 5 gündür kullanıyorum fakat bir rahatlama olmadı. merak ettiğim ilaçları makkatdan içeri kullandığım zaman çok şiddetli yanma olması (sanki açık yaraya ilaç sürüyormuş gibi) yanma normalmi?
  Op.Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  yanma normal.rahatlama olmazsa botoxla tedavi olmanızı öneririm

 15. sevda says:

  hocam bendede anal fissür teshisi konuldu konoloskopi incelemesine gerek var mıdır
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  anal fissür ise kolonoskopiye gerek yok.botoxla tedavi edebiliriz.nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 16. cigdem says:

  Hocam merhaba ben kendımı bıldım bıleli kabizlık gıbı bı sorunum var genelde ıkı gunde bır tuvalete cıkarımm ancak hiç bır agrım sızımm yokk arada kabızlık sırasında kan gordumm sadece o an cok az yanma olusuyo. Ama son zamanlarda bı kasınma mevcut anal ve genital ama ole cok elimi alamazcasına degil gece hıssedıyorum gunduz hiç kasınmıyo ve son zamanlarda anal kısım hafıf kırmızı ve nasıl desem uc dort tane kırmızı benek gibi . Ama bi ıltıhap yada ucunda bi sıvı yok cok kasıyınca olur ya bazen öle gibi tırnaklarım uzun belkı tahrış ettım bılmıyorum ama bi acım agrım yok cok kuru ve kasıyınca pul pul oluyo. Kedım var ve bı ara mantar oldu bende o yuzden korktumm doktorada gıdemıyorum. Travozol var evde kedımden dolayı onu yada pruzon pomat kullansam ıyı gelırmi. Lutfen cevabınızı beklıyorum.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nedeni izah edilmeli çünkü kötü huylu birşeyde olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirir daha iyi önerilerde bulunabiliriz

 17. önder says:

  kabiz olmazsam yinede tekrarlar mı çatlak
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrarlamaz

 18. önder says:

  makatta çatlak vardı sıcak su banyosu yaptım 3-4 gün krem kullandım ve son 2-3 gündür hiç yanma acı flen yok. acaba çatlak geçmişmidir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet geçmiş olabilir
  kabız kalırsanız yeniden olabilir

 19. önder says:

  hocam çatlağım vardı ama şu an şikayetim yok 2-3 günden beri normal bir şekilde tuvaletimi yapıyorum yanma kanama acı yok acaba çatlak geçmiş midir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta acı olması çatlak düşündürür

 20. önder says:

  Procto-Glyvenol bu krem makat çatlağına fayda etmez mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydalı olması beklenmez