İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağının erken dönemlerinde uygulanacak ilaç tedavisi % 50-60 aranında başarı sağlayabilir. Tabiki doğru ilaçlar kullanılmalı ve kullanım süresi boyunca ve sonrasında kesinlikle kabız kalınmamalıdır, kabız kalınırsa iyileşmeyebilir veya iyileştiyse tekrarlayabilir.
Şikayetlerin başlangıcından çok zaman geçmediyse ilaçların başarısı çok yüksektir, çok zaman geçtiği ölçüde yani hastalık kronikleştikçe ilaçların başarısı giderek azalır.

Üç grup ilaç vardır
* Tek ilaçta hem bölgesel uyuşturucu hem kas gevşetici etki yapanlar; bu grupta Anuflex Merhem vardır. Tek başına kullanımla beklenen düzeylerde başarı sağlar.

* Sadece bölgesel uyuşturma etkisi olanlar; Anestol Pomad bu grubun tek üyesidir. Kas gevşeten ilaçlarla birlikte kullanılması gerekir.

* Kas gevşetenler; Bu grupta Rectoderm ve Anrekta merhemler vardır. Bölgesel uyuşturma etkisi olan ilaçla birlikte kullanılması gerekir.

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi
Tedaviye başlamadan önce olabilecek sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır, bu bütün hastalıklar için geçerli bir yaklaşımdır.
– Çatlağın başlamasına ve müzminleşmesine sebep olacak asıl nedenin (kabızlık ishal vs ) mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bunun için beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, sebze, meyve çok tüketilmeli, kepekli ekmek yenmeli, dışkılama alışkanlığı hergün yaklaşık aynı saatlerde ve tercihen kahvaltı sonrasına getirilmeli. Bu uygulamalarla düzelmiyorsa ek olarak sinemaki otu çayı ya da ilaçlar kullanılmalı.
– Hastalığın ilerlemesinde önemli etkenlerden biri olan ve çatlaktan kaynaklanan ağrının azaltılmasına yönelik olarak bölgesel uyuşturucu özelliği olan merhemler kullanılır. Piyasada bilindik tek ilaç Anestol Pomad dır, dışkılamadan bir kaç dakika önce sürülürse dışkılarekn çekilecek acı azalır. Anüsün hem içine hem dışına bolca sürülebilir, bilinen yan etkisi yoktur.
– Diğer bir ağrı sebebi olan makat kaslarındaki kontrolsüz kasılmayı azaltmaya yönelik olarak sıcak su oturma banyosu (içine konulan sarı toz rivanolün hiçbir anlamı yok ) ,termofor gibi uygulamalar rahatlık verir
– Bölgesel nitrogliserin kremleri  (rectogesic krem veya rectodem merhem ) makat kaslarını gevşeterek dışkılama sonrası ortaya çıkan ağrının azalmasına ve makat çatlağının düzelmesine katkı sağlar. Rectogesic Türkiye’de satılmamaktadır. Rectoderm Türkiye’de üretilen tek nitrogliserinli ilaçtır ve bu tek olması sayesinde olması gerekenden çok pahalıya satılmaktadır. Dayanılmaz baş ağrısı ve tansiyon düşürmesi yan etkileri vardır ve hastaların önemli bir kısmı bu yan etkileri sebebiyle ilacı bırakmaktadır.
Tüm bu tedavilerle erken dönemde hastaların % 20 – 40 civarında düzelme sağlanabilir. Tam iyileşme sağlandıktan sonra kabızlık probleminin tamamen düzeltilmesi gerekir aksi halde arada birde olsa kabızlığın yaşanması durumunda hastalık % 85 ihtimalle tekrarlayabilir.

Fissür İçin Bitkisel Tedavi
Bitki seçimi şu bilgiler ışığında araştırılıp kullanılabilir, anestol merheme benzer şekilde uyuşturucu etki için karanfil özü.
Kasılan makat kaslarını gevşetmek ve rahatlatmak için aynısafa otu özü
Fissür zemininde tabaka oluşturma amacıyla vazelin, bu aynı zamanda diğer maddeleri de taşır. Şişliği azaltmak için herbal steroid meyan kökü özütü İçermelidir
Bu kombinasyonla dışkılarken acı azalır, kas krampı azalıp gevşer, krampı gevşeyince çatlağın olduğu bölge daha iyi kanlanır, iyileşmenin önü açılır. Bu şekilde hazırlanan bitkisel ilaın rectoderm den daha etkili olması beklenir. Rectoderm tek etkiye sahipken böyle bir bitkisel ilaç 4 farklı etki ile daha iyi sonuç verir.

Fissür İlaçları Nasıl Kullanılır
En doğru kullanım şekli şöyledir. Tuvalete girin önce 3-4 dakika sıcak suda oturun. Kalkın bolca anestol pomad sürün. Birkaç dakika bekleyip dışkınızı yapın. Bittiğinde tekrar 3-4 dakika sıcak suda oturun, kalkın serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar rectoderm merhem sürün ve tuvaleti terk edin.

Diğer Fissür İlaçları
Fissür şikayetiyle başka kliniklere başvurmuş, özellikle devlet hastanelerine gitmiş hastaların neredeyse tamamına hemoroid ilaçları verilmektedir. Oysa çatlak için önerilen ilaçlardan kortos, proktolog, proctoglivenol gibi basur için verilenlerin psikolojik yani plasebo etkisi dışında hiçbir etkisi olmaz.

Fissürin kapsül

Makat çatlağında bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanıklara kaptırmayın.

Fissür İçin Fitil
Fissürün tedavisi için üretilen fitil yoktur, ancak alışıla gelmiş olduğu için gelen cerrahlar hemoroid fittilleri yazarlar. Fitiller hemoroid tedavisinde kullanılır ve kısmen etkilidir ama fissürde hiçbir etkisi olmaz. Fitilin prospektüsünü okursanız hemoroid için olduğu yazar.

68 Yorum

 1. hocam benim makatımda dışkı yaparken dönem dönem kan gelıyor ve agrı oluyor,bunlar genellıkle kabız olunca oluyor,1 haftadır tekrar kanama olmaya basladı,acısı cok fazla degıl cok agrımda olmuyor,bugun doktora gıttım ve sadece dıskı yaparken kan geldıgını ve agrı oldugunu,kabız oldugumu soyledım,hiç bakmadan ilaç yazdı,anestol pomad,duphalac,modet, ve procto glyvenol ilaç verdi,sizce bu ilaçlar işe yarayan ilaçlar mı yoksa bunlar bağsur ilaçları mı,bende bagsur yok makatımda çatlak var,iyi gelir mi,ve etkisini ne kadar sürede gösterir yardımcı olur musunuz

  • Anal Fissür Doktor

   Sorununuz kabızlıktan kaynaklanan anal fissür,hemoroid de olabilir ama kötü huylu oluşumların da kanamaya neden olabileceği göz ardı edilmemesi, mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı. Sorun hemoroid yada fissür ise yine şikayetlerinizdaha fazla atmadan, hastalığını daha zor tedavi edilir hale gelmeden kesin neden saplanıp tedavi edilmeli. Mutlaka gecikmeden anoskopi muayenesi yaptırmalısınız
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam ben devlet hastanesine gittim bende hem hemoroid hem de yeni anal fissür var ilk 3 gün çok kanamalı geçti sonraki günler kanama durdu çok çok az 1mm kadar kan oluyo o da o bölgeyi kontrol ederken bastırıyorum kanama var mı yok mu diye ağrı sızıntı yok denecek kadar az lakin bana procto glyvenol krem verdi hemoroid dışında fissür için ilaç falan hiçbir şey vermedi

  • Anal Fissür Doktor

   şikayetleriniz ne zaman başladı eğer yenilerde başlamışsa,ilaç,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi ile sorun çözülebilir.durumunuz proctoloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli
   Op.Dr.Ergun Aygören

 3. Merhaba hocam bende kanama kabizlik yok ama makatta ufak bir siskinlik var ikininca disari cikiyor Doktora gittim fitık gibi bir sey dedi. Procto glyvenol fitil verdi iki haftadir kullaniyorum sikayet hic yok ama gecmedi. Ne yapabilirim sizce

 4. Meraba hocam 2 aydır makatımda büyük tuvalet sırasında yanma acı veriyo günde 2 defa tuvalete cıkıyorum herseferinde bu acı oluyo tuvaletden sonra agrıları 6-7 saat sürüyo catlak oldugunu düşünüyorum eczaneden rectoderm yerine kendilerinin yaptıgı kremi verdi birde ultraproct pomat krem kullanmaya başladım 1 hafta oldu tuvaletimi yaparken acı oluyo ama sonrasında agrılarım olmuyo iyileşiyomu ne yapmalıyım nekadar kullan malıyım gecmesse botox kesin cözümmü tekrarlarmı dahasonra botoks uygulanırken acı veriyomu teşekkür ederim.

  • Anal Fissür Doktor

   botox çok acılı bir işlem değildir.enjeksiyon yapılırken ne kadar acı duyarsanız ,o kadar acı olur.ilaca cevap almışsınız.beslenme ve tuvalet alışkalıklarınızıda düzenleyip 10 gün kadar daha ilaca devam edebilirsiniz.sonra ağrılarınız tamamen geçmemişse tedavi olmanızı öneririm
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam bende de kabizligim olmadigi halde cam kirigi varmis gibi oluyor kanama ve tuv.sonrasi agri yanma oluyor basur ilaci aldim eczaneden progtolog ve doxium 5gundur kullaniyorum faydasi yok ne yapayim tesekkurler
  Op Dr Demet Ağras
  anal fissürünüz var.botoxla tedavi olmanızı beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneririm

 6. Merhaba hocam bundan 2 yıl önce kolonoskopi oldum fissür teşhisi kondu .doltorım madacoskol die bir krem verdi. Kremin iyi geleceği söyledi ve oyle de oldu . Yaklaşık 1 senedir rahattım fakat şimdi 4 gündür dışkılamada sorun yaşıyorum yanma ve kanama oluyor . Sonrası saatlerce Süren sancılar . Lütfen yardım edin. Ne yapmam Lazım ..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür hastalığınz tekrarlamış gibi görünüyor,kremlerle geçmiyorsa kronikleşmiş demektir.Biz botox iğnesi ile tedavi uyguluyoruz,nadiren ameliyat gerekebilir.

 7. Hocam Makat çatlağı için verilen kremler ne kadar süre kullanilmali, makatta sürekli kullanımında problem çıkarmı, birde tam olarak çatlağın geçtiğini nasıl anlarız elle hissedilen çatlağın geçtiğini anlayarak mi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Her ilacın gereksiz uzun süre kullanılması yarar yerine zarar verir.Steroid içeriyorsa kısa süre kullanılmalı.Agrıların geçmesi ve ilacı bırakınca tekrarlamıyorsa geçmiştir.BU ilaçları 2-3 hafta kullanmalısın.Hala geçmemişse botox uygulamalıdır.

 8. Hocam bende çok kötü yanma kanama vardı aynı zamanda tuvalete çıktığımda sanki cam parçaları çıkarıyor gibiydim tuvaletten sonra da ağrılar devam ediyodu zonklar gibi gittim ve çatlak var dedi anestol ve fito verdi bi 20 gün kullandim bikac gün sonra tekrar kanama ve ağrı oldu tekrar baska bi doktora gittim o da anestol fito ve eczanecinjn hazırlaması için krem verdi şimdi onları kullanıyorum bir haftadır ama daha iyiyim ama doktor bana çatlağın büyük demişti bunları da kullan olmazsa tek çare ameliyat dedi ben şu anda kullandığım kremleri ne kadar sure kullanmaliyim geçene kadar mi acaba
  op Dr Adil Altınsoy
  süreç uzadığı için botoxla tedavi olmanızı öneririm.şikayetleriniz hafifleyebilir ama tam olarak geçmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz,makat hastalıklarından korunmada,iyileşmede ve nüksü önlemede bu faktör önemlidir

 9. yene selam hocam . анестезол sam kulaniyorum catlaka karsi iyimidir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kiril alfabesini bilmiyorum.

 10. Hangi kremi surmeyi tafsiye edersiniz en iyisi hangisi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb. Proktoloji Uzmanı
  Öncelikle fissür olup olmadığı,sonrasında akut yada kronik olup olmadığı tesbit edilmeli.Bundan sonra ilaç tedavisi önerilir. İlaçların birçoğu aynı etkide.Muayene etmeden size zarar vermemek için ilaç öneremiyorum.Kabız kalmayın,yumuşak dışkılayın.Bol sebze meyve,salata,kepekli ve lifli ürünler yiyin,Geçmezse muayene olmalısınız.SGK lılara muayene ücretsiz.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir