İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağının erken dönemlerinde uygulanacak ilaç tedavisi % 50-60 aranında başarı sağlayabilir. Tabiki doğru ilaçlar kullanılmalı ve kullanım süresi boyunca ve sonrasında kesinlikle kabız kalınmamalıdır, kabız kalınırsa iyileşmeyebilir veya iyileştiyse tekrarlayabilir.
Şikayetlerin başlangıcından çok zaman geçmediyse ilaçların başarısı çok yüksektir, çok zaman geçtiği ölçüde yani hastalık kronikleştikçe ilaçların başarısı giderek azalır.

Üç grup ilaç vardır
* Tek ilaçta hem bölgesel uyuşturucu hem kas gevşetici etki yapanlar; bu grupta Anuflex Merhem vardır. Tek başına kullanımla beklenen düzeylerde başarı sağlar.

* Sadece bölgesel uyuşturma etkisi olanlar; Anestol Pomad bu grubun tek üyesidir. Kas gevşeten ilaçlarla birlikte kullanılması gerekir.

* Kas gevşetenler; Bu grupta Rectoderm ve Anrekta merhemler vardır. Bölgesel uyuşturma etkisi olan ilaçla birlikte kullanılması gerekir.

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi
Tedaviye başlamadan önce olabilecek sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır, bu bütün hastalıklar için geçerli bir yaklaşımdır.
– Çatlağın başlamasına ve müzminleşmesine sebep olacak asıl nedenin (kabızlık ishal vs ) mutlaka düzeltilmesi gerekir. Bunun için beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, sebze, meyve çok tüketilmeli, kepekli ekmek yenmeli, dışkılama alışkanlığı hergün yaklaşık aynı saatlerde ve tercihen kahvaltı sonrasına getirilmeli. Bu uygulamalarla düzelmiyorsa ek olarak sinemaki otu çayı ya da ilaçlar kullanılmalı.
– Hastalığın ilerlemesinde önemli etkenlerden biri olan ve çatlaktan kaynaklanan ağrının azaltılmasına yönelik olarak bölgesel uyuşturucu özelliği olan merhemler kullanılır. Piyasada bilindik tek ilaç Anestol Pomad dır, dışkılamadan bir kaç dakika önce sürülürse dışkılarekn çekilecek acı azalır. Anüsün hem içine hem dışına bolca sürülebilir, bilinen yan etkisi yoktur.
– Diğer bir ağrı sebebi olan makat kaslarındaki kontrolsüz kasılmayı azaltmaya yönelik olarak sıcak su oturma banyosu (içine konulan sarı toz rivanolün hiçbir anlamı yok ) ,termofor gibi uygulamalar rahatlık verir
– Bölgesel nitrogliserin kremleri  (rectogesic krem veya rectodem merhem ) makat kaslarını gevşeterek dışkılama sonrası ortaya çıkan ağrının azalmasına ve makat çatlağının düzelmesine katkı sağlar. Rectogesic Türkiye’de satılmamaktadır. Rectoderm Türkiye’de üretilen tek nitrogliserinli ilaçtır ve bu tek olması sayesinde olması gerekenden çok pahalıya satılmaktadır. Dayanılmaz baş ağrısı ve tansiyon düşürmesi yan etkileri vardır ve hastaların önemli bir kısmı bu yan etkileri sebebiyle ilacı bırakmaktadır.
Tüm bu tedavilerle erken dönemde hastaların % 20 – 40 civarında düzelme sağlanabilir. Tam iyileşme sağlandıktan sonra kabızlık probleminin tamamen düzeltilmesi gerekir aksi halde arada birde olsa kabızlığın yaşanması durumunda hastalık % 85 ihtimalle tekrarlayabilir.

Fissür İçin Bitkisel Tedavi
Bitki seçimi şu bilgiler ışığında araştırılıp kullanılabilir, anestol merheme benzer şekilde uyuşturucu etki için karanfil özü.
Kasılan makat kaslarını gevşetmek ve rahatlatmak için aynısafa otu özü
Fissür zemininde tabaka oluşturma amacıyla vazelin, bu aynı zamanda diğer maddeleri de taşır. Şişliği azaltmak için herbal steroid meyan kökü özütü İçermelidir
Bu kombinasyonla dışkılarken acı azalır, kas krampı azalıp gevşer, krampı gevşeyince çatlağın olduğu bölge daha iyi kanlanır, iyileşmenin önü açılır. Bu şekilde hazırlanan bitkisel ilaın rectoderm den daha etkili olması beklenir. Rectoderm tek etkiye sahipken böyle bir bitkisel ilaç 4 farklı etki ile daha iyi sonuç verir.

Fissür İlaçları Nasıl Kullanılır
En doğru kullanım şekli şöyledir. Tuvalete girin önce 3-4 dakika sıcak suda oturun. Kalkın bolca anestol pomad sürün. Birkaç dakika bekleyip dışkınızı yapın. Bittiğinde tekrar 3-4 dakika sıcak suda oturun, kalkın serçe parmağınızın son boğumunun yarısı kadar rectoderm merhem sürün ve tuvaleti terk edin.

Diğer Fissür İlaçları
Fissür şikayetiyle başka kliniklere başvurmuş, özellikle devlet hastanelerine gitmiş hastaların neredeyse tamamına hemoroid ilaçları verilmektedir. Oysa çatlak için önerilen ilaçlardan kortos, proktolog, proctoglivenol gibi basur için verilenlerin psikolojik yani plasebo etkisi dışında hiçbir etkisi olmaz.

Fissürin kapsül

Makat çatlağında bitkisel tedavi olarak üretilmiş fissür tedavisinde herhangi bir etkisi olması mümkün olmayan bir üründür. Şeytanın bile aklına gelmeyecek kadar uyanıkça bir stratejiyle üretilmiş ne idüğü belirsiz bir bitkisel ilaçtır. Siz siz olun paranızı bu uyanıklara kaptırmayın.

Fissür İçin Fitil
Fissürün tedavisi için üretilen fitil yoktur, ancak alışıla gelmiş olduğu için gelen cerrahlar hemoroid fittilleri yazarlar. Fitiller hemoroid tedavisinde kullanılır ve kısmen etkilidir ama fissürde hiçbir etkisi olmaz. Fitilin prospektüsünü okursanız hemoroid için olduğu yazar.

68 Yorum

 1. Merhaba hocam bende arada bir dışkıda kan geliyor mide bulantısı ve halsizlik oluyor sonrasında ilçe hastanesine gittim çatlak olabilir diyip kortos fitil ve krem verdi acaba çatlak dışında başka birşey varmıdır basur olacagını sanmıyorum kaşınma falan yok

  • Anal Fissür Doktor

   Merhaba,
   yazdığınız ilaçların çatlak tedavisinde yeri yok, hemoroid tedavisinde kullanılabilir fakat hemoroidde de sadece şikayetlerinizi azaltabilir tedavi edici değildir.hemoroidin mutlaka ameliyatsız yada cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. muayene olup tedavi olmalısınız.
   Op. Dr. Seher Şirin

 2. Merhabalar hocam benimde bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.bende de çatlak vardı herhalde arada kanama oluyordu ama şiddetli değildi kanama üç dört gün önce lavabaoya gidince baya bi zorlandım ve kanama çok şiddetli oldu ve hala lavaboya gittiğimde oluk oluk kan akıyor bugün bır krem aldım procto-glyvenol işe yarar mı acaba ne yapmam gerekiyor iş gereği doktora da gidemiyorum . ağrım sızım yok eskiden arada bir kaşıntı oluyordu oda artık yok yani ağrım sizi yok sadece kanama var ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.tesekkur ederim şimdiden.

  • Anal Fissür Doktor

   Kanama varsa gecikmeden anozkopi muayenesi yapılmalı. Kanamanın nedeni mutlaka tespit edilmeli, Kötü huylu bir oluşuma olabilir. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Seher Şirin

 3. Hocam 1 ay dan beri kabizim ilaç idenden tuvaletimi yapamiyom hocam üç hemrodid var kabızlık piskolejimi bozdu ne yapmam lazim

  • Anal Fissür Doktor

   öncelikle kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.kabızlık ve ıkınma şikayetleeinizi artıracaktır.çok sıkışınca tuvalete gidin ,ertelemeyin,bol sebze-meyve ve su tüketin.sıcak oturma banyosu yapın .tedavi olun. Kliniklerimizde makat hastalıklarına ameliyarsız yöntemlerle tedavi ediyoruz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Adil Altınsoy

 4. hocam ben büyük ve küçuk abdesti yapınca agrılar giriyordu 2 gün sonra sadece büyük abdestimde yanma oluyo ama hocam cok agrı olmuyo tuvalleten sonra hiç agrı olmuyo sadece büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyorum

  • Anal Fissür Doktor

   Dışkılama esnasında ağrı,yanma ve zorlanma anal fissür bulgusudur. gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam iyi günler doktor bana anal fissür için kortos krem verdi fakat ben onu kullanamıyorum bir türlü
    Aceba fitil formunu kullansam bir sakıncası olur mu?

 5. Hocam merhaba Ben 3 haftadır kabızum akut fissur ‘ne yapmalıyım bo….mu olmak gerek hangi ilaç kullamıyım doktor bana fıtıl verdi iyileşirmı Bıde antrecta krem verdi baş ağrısı yaptığı için kullanmiyorum

  • Anal Fissür Doktor

   İlaç tedavisini denemelisiniz, eğer cevap alamazsanız o zaman botilinum toksini enjeksiyonu yada cerrahi tedavi olabilirsiniz. Eğer başağrısı oluyorsa ilacın dozunu azaltın, mutlaka anüs içine kanal boyunca uygulayın. Eğer başağrısı devam ederse Anuflex pomadı deneyebilirsiniz.
   Op. Dr. Seher Şirin

 6. hocam bende fissür var geçen sene kabızlıkka başladı 6 ay sonra isal le tekrar oldu ama sonrasında meme oluştu hatta patladı 1 i kanama oldu, eczacı akrabam progto glyvenol verdi, bugün başladım kullanmaya ama fissür için drğil şişlik için

  • Anal Fissür Doktor

   Bir psikoloji uzmanına muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Kullandığınız ilaç tedavi edici değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir