Biotin

Anü hastalıkları arasında en sık görülen hatalık makat yırtılmasıdır.Anal fissür ve makat çatlağıda denmektedir.En sık bulgu tuvalette cam çiziyormuş gibi acı vermesi ve tuvalet sonrası 1-8 saat süren kramp şeklinde ağrıdır.

Makat yırtığı nedir

Makat yırtığı makat iç kısmında oluşan çatlak şeklinde yaradır,makat hastalıkları arasında en sık görülen ikinci hastalıktır.Sebebi izah edilememiştir ama bayanlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür.Aynı hastada bir veya birden fazla yırtık olabilir.Sayı arttıkça şikayet artar ancak tedavisi aynıdır.
Yırtığın oluşma nNedenleri;

İlk akla gelen kabızlıkıtır, % 95 le en sık görülen sebebi kabızlıktır ve oluşması için bir defa kabız olmak yeter.Kabızlık dışında çok sık tuvalete çıkmaya sebep olan ishal,amip ve kalın cisimle zorlama makatta yırtılmanın diğer sebepleridir
Yırtığı Nasıl Anlarız ?

En sık (%99) görülen belirti acı ve ağrıdır.Dışkılama esnasında “cam parçası çiziyormuş gibi” bir acı,dışkılamadan sonra 1-5 saat kadar devam eden ağrı olur.İkinci sık görülen şikayet kaşıntıdır ve günün her saatinde görülebilir.Görsel belirti olarak hasta orda küçük bir meme fark ederki bu makat çatlağının müzminleştiğini gösterir.Kanama seyrek ve miktar olarak azdır.Ancak hasta uzun süre ıkınırsa kanama miktarı çok artabilir.

Oluşumunu engelleme

Yırtıkta en önemli sebebi olan kabızlık engellenirse,oluşması veya tedavi sonra tekrarlaması engellenebilir.Arasıra olsada kabızlık makat çatlağına sebep olabileceğinden genel beslenme düzeniyle kabızlık kalıcı olarak düzeltilmelidir çünkü seyrekte olsa kabızlık yırtığı yeniler.
Kremle yırtığın tedavisi

Hastalığın erken döneminde kullanılacak uyuşturucu ve kas gevşetici kremler kullanmak ve kabızlığın engellenmesi tedavi şansını % 40-50 oranında iyileştirebilir.2-3 haftada iyileşme olmadıysa bu kronikleştiğini gösterirki ilaclarda ısrar etmenin anlamı olmaz.Bu tedavi şeklinde uyuşturucu merhem ve hitrogliserinli kremler kullanılır.

Botox Makat Çatlağı Tedavisi

anüsteki ağrının çok şiddetli olduğu erken dönem hastalarda ve müzmin makat çatlağı tedavisinde % 90-95 başarıyla kullanılır.Makat kenarına yapılan enjeksiyonla makat kaslarında rahatlama sağlanır bu sayede makat çatlağı düzelir.Makat çatlağı tedavisinde gelinen son noktadır ve hiçbir anatomik hasar oluşturmadan tedavi yapılmış olur.Tedavi sonrası ameliyattan sonra görülme ihtimali olan kalıcı gaz ve dışkı kaçırma botoxda asla görülmez.
Anüste yırtık ameliyatı

Yırtığa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir makat gevşetilir,gevşeyen makat rahatladığı için makat çatlağı iyileşir.Başarısı % 99 civarındadır.Makatta deformasyon gelişmesi,gaz kaçırma ve dışkı kaçırma yan etkileri seyrekte olsa görülebilmektedir.

Dışkı kaçırma konusunu yanlış değerlendirmemek gerekir,kaçırma sadece iç çamaşırı kirletecek düzeyde olur.Gaz kaçırmada bunun gibi hapşırırken olabilir.hastanın yaşam kalitesini çok düşürecek düzeyde dışkı tutamama şeklinde olmaz.Yani anüs kontrolü tamamen kaybolmaz.

Makat yırtığı  “makatta damar çatlaması ve makat çatlağı  ” olarakta adlandırılmaktadır.Farklı isimle anılsada aynı hastalığı tarif etmektedir.

Makat yırtığı verdiği acı sebebiyel hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürebilir,sabah tuvalete çıkan hasta gün boyu onun ağrısını çekebilir,gece tuvalete giden hasta ağrı sebebiyle cinsel hayatını bozabilir.tüm bu şikayetler için kalıcı tedavi akıllıca olur.Tedaviyi geciktirmek hayati önem arzetmez ancak hastaya eziyet olur.Erken dönemde tedaviye alınan makat yırtıkları daha iyi cevap verir.Makat yırtığının ameliyatla tedavisi sonrası tekrar ihtimali yok diyecek kadar azdır (%1).Terarın en önemli sebebi kesilmesi planlanan kasın yetersiz kesilmesidir

Biotin Yorumları

“Makat yırtığı” Yazısında 52 Yorum

 1. mahmutl diyor ki:

  Hocam benim Makat yirtigim var .Bir sene once olmusdu tetavi gortum iyilesti Tekrar geri geldi cok rahatsis oluyorum Benin tekrar ne yapmam lazim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrar tedavi olmalısınız.diyetine ,su tüketimine dikkat etmen gerekir

 2. ibrahim diyor ki:

  Merhaba hocam ben yurt dışında öğrenciyim. Hocam bende bir veya iki senede bir basur geliyordu fakat bu uç hafta önce yine geldi çok az kanama ve hafif kabizlik ilk iki gün devam etti ondan sonra hep WC de dediginiz yorumda ki gibi cam kesmesi yara parcalamasi gibi agri veriyor ve WC den sonra 4-5 veya 7-8 saat şiddetli şekilde yanma oluşuyor ama kanama meme hic yok sadece yanma günüm zehir oluyor oturup kalkamiyorum ders calisamiyorum hastahaneyede gidemiyorum burada. Bu ne olabilir hocam sizden bir öneri veya olabilecek ihtimal bekliyorum. Şimdiden tesekkurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetlerin anal fissüre uyuyor,muayene ile tanı kesinleşir,Kronikse tedavisi botox iğnesi veya ameliyat.

 3. haluk diyor ki:

  Selam hocam eşim kalın bağırsak ameliyatı oldu tamamı alındı en son
  4 ay önce kapama ameliyatı olduktan 3-4 gün sonra makata
  Ağrılar yanmalar kaşıntılar başladı Tekrar rektoskopi cekildik
  Fissür yaratıklar var dendi 3-4 cm içerisinde 3 tane. Ankaradan
  2 krem verdiler gönderdiler zamanla dediler ameliyat olalı 4 ay
  Oldu geceleri hiç uyuyamıyor eşim ağrıdan kalın bağırsak alındığı
  İçinde tuvalete cok sık cıkıyor allah rızası için yardımcı olun hocam
  Sakaryadan yazıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Rectoderm krem günde 2 defa deneyebilirsin

 4. murat diyor ki:

  Hocam ben on ay önce anal fissür ameliyatı oldum.ameliyat bölgede bağlanmış ip var.bu ip ömür boyu öylemi kalacak.yardımcı olursanız sevinirim..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İpin kalması gerekmiyor,çıkarılabilir.

 5. merve diyor ki:

  doktor bey 19 yaşındayım tuvaletimi yaptıığımda çok az bir acı hissettim dışkımda kan vardı ama tvalet kağıdında yoktu bu beni çok korkuttu doktora gittim yırtık var dedi krem fitil ve şurup verdi aklıma hep kötü şeyler geliyor çünkü ağrı çok olmadı çok az oldu sadece dışkıda kan olunca çok korktum aceba başka bi şey olabilir mi şimdi tuvaletimi yaparken bi sorun yok kan da yok kanser belirtisinde de kan yazıyodu lütfen yardım edin çok korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu yaşta kanser çok nadir,ayrıca ona bağlı kanamalar sık sık tekrarlar,şikayetiniz tekrarlarsa anoskopla muayene ve kolonoskopi yapılabilir.

 6. Anonim diyor ki:

  hocam merhaba ben 4 sene önce fissür amelyatı oldum lazerle geçen haftaya kadar birşey yoktu geçen hafta tuvalette cam çiziyi açısı duydum şimdi 5 6 saat ağrı sürüyor anestol krem kullanıyom ağrısı duruyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ve anoskopla bakılmasında fayda var.

 7. Yunus diyor ki:

  Peki hocam botoks için gelicem ama ankarada öğrenciyim. Bayramdan önce yada sonra ne zaman geliyim yada bayramda hangi günler çalışıyorsunuz ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  bayram günleri hariç istediğiniz zaman gelebilirsiniz.

 8. Mehmet diyor ki:

  Anal fissürüm geçti diyebilirim sadece yırtılma hissi çokta az olsa hala devam ediyor. Birde hocam yürürken kaşıntım oluyor ama sadece yürürken ne yapabilirim neden oluyor bu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Temiz ve kuru tutun.

 9. yunus diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben sizin yerinize geldim tedavi oldum ve fissürün kronik olduğunu söylediniz. anestol ile rectoderm verdiniz çokta güzel acımı ve kanamamı dindirdi 1 2 aydır da kullanıyorum fakat yırtılma hissi çokta az olsa hala devam ediyor. Bu ilacı ne kadar kullanmam lazım çok baş ağrısı yapıyo. Neden yırtılma hissi geçmiyor ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kronik fissür ilaç tedavisi ile tamamen düzelmeyebilir.Bu sürede iyileşmediyse artık ilaçta ısrar etmenin anlamı yok.Botox enjeksyonu veya ameliyat düşünmelisiniz.

 10. nihat diyor ki:

  merhaba hocam işkazası sonucunda belden aşağı felçkiğim sürekli kabızoluyorum dışkıyı ancak parmak yardımıyla çıkarıyorum makatımda yırtılma olmuş yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin anal fissür olabilir hastaneye başvurup muayene olmalısın.

 11. esma diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar inşallah bir nebze olsun sıkıntilariniza derman olurum diye dusunurek bir kaç tavsiye vermek istiyorum bende kronik anal fissur hastasıyım malesef bir sene kadar once yakalandık bu hastalığa ameliyat oldum baya da ıyi bir doktora fakat tekrar nüksetti size tavsiyem kendi kendinizin doktoru olmanız ben günlerce gecelerde ağladım çaresizlikten forum forum gezdim ama suan allaha şükür rahatım simdi soyleyeckelrimi dikkate alırsanız eminim cok işinize yarayacaktır belki bende bir dua alırım sizden öncelikle şu günde üç litre en az iki buçuk kesinlikle ihmal etmeyin. Kayısı kayısı sizin ilacinizdir unutmayin yemeklerden önce aç karnına ik üç tane bile yeter fakat üzerine hemen ılık şu icmelisiniz bunu her sabah kalkar kalkmaz yapın bis mideyle bakın nasılda göreceksiniz yararını kayısı yokmu elma armut erik vs de olur sonrasında bol bol sebze yemeği çorba gibi şeyler tuketin form çayları vs ben denemedim mümkünse hamur işini kesin ekmek olarak tam bugday ekmeği bol bol yiyebilirsiniz suyu emdiği için kabizlik açısından rahat lavaboya çıkmamıza sebeb olacaktır meyvayi bol bol yemelisiniz çerez olarak aycekirdegi ve misiri öneririm kabizligi önlüyor son olarak manat bölgemizin bol bol şu ile yıkayın ve iyice kurulayin ıslak kalmamasını özen gösterin soğuk yerlere taşa betona oturmayin ve gelelim can suyu niteliğindeki son önemli bölüme kantaron yağı sorarlarsa satılır şifalidir doğal bulabilirseniz daha ıyi pamukla o bölgeye bir ay kadar Her gün gece yatmadan yapın o zaman farkı göreceksiniz acil sifalar diliyorum faydasını görürseniz bana da dua edin insallah..

 12. sumeyra diyor ki:

  Hocam merhaba iki ay önce sezeryanla doğum yaptım ve tuvalete giderken zorlanıyordum basur var zannettim genel cerraha gittim makatta iki tane yırtık olduğunu söyledi ilaç verdi ishal yapıcı şurup merhem ve toz verdi kullan yirmi gün sonra gel geçmezse ameliyat dedi bundan ameliyat olanların bir kısmı da ameliyat olma tekrarlıyo diyorlar bebeğinde çok küçük daha ne yapmam gerekiyor her tuvaletten sonra inanılmaz derecede ağırıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat yada botox yapılması doğru olur

 13. mizgin diyor ki:

  Botox tedavisini duydum eger gerçekten gecicekse yani tamamen bu sorun ortadan kalmacaksa ameliyat olurum hani genelde ameliyati bazi hastaliklarda önermedikleri icin bende korkuyorum eski sagligima kavuşurmuyum gercekten iyileşirmi orasi hocam bira icimi rahatlatin lütfen cok cekiyorum cunki
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  % 95 ihtimalle tamamen kurtulursunuz

 14. mizgin diyor ki:

  Hocam yaklaşık 1 senedir makatımda sorunum var doktora ilk gittigimde yırtık oldugunu söyledi ilaç verdi kullandım ve geçti ondan 10 snra yani şimdi tekrar oldu doktora gittim ayni şeyi soyledi ayni ilaclari verdi ishal yapici ilaclarda kullandim geçti sanip biraktim ilaclari ama tekrar oldu ama buseferki cok cok kötü canimi cok acitiyor sanki cam çikariyomuş gibi doktora gittim yine ayni ilaclari verdi gecmezse ameliyat edicem dedi ve ilaclari kullaniyirum bi türlü gecmiyo tuvaletten snra acısı kaliyo krem sürüyorum hafifliyo acisi ama tekrar tuvalete cıktımda ayni aci ayni şey oluyo artik dayanamiyorum ameliyat iyimidir korkuyorum ameliyatla daha kötüsü olur diye kaşintida var yanmada agrida var ne yapmam lazim yardımci olurmusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dah kötü olacaksa neden ameliyat edelimki :9 ayrıca botox tedavisi var onu arştırın

 15. rabia diyor ki:

  Iyi geceler hocam esim gecen hafta makat catlamasi var diya amaliyat oldu ama tuvalete cikamiyor kanaması cok ağrısı var ne yapmamiz gerekiyor teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat ağrısını kesmenşn en şyş yolu sıcak su oturma banyosu ,sıkça yapabilir

 16. İbrahim diyor ki:

  Hocam B’nde de bugun itibari ile oldu ancak kabiz değilim zorlanarak idrara çıktım makatim 4-5 ağrıdı kanama ve kaşıntı yok sadece tahris de olmus olabilir mı ? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tahriş olablir ama yeni başlayan anal fissür de olabilir

 17. havin diyor ki:

  Slm hocam 3 once dogum yaptim tuvalete ciktigimda igne batiyormus gibi oluyor doctor yirtik var dedi fakat bebek emziriyorum ne yapa bilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu dönemde ikabızlığı engelleyip ilaç kullanın

 18. kartal diyor ki:

  Hocam 13 yaşda anal fissür oluşurmu?şu an 18 yaşimdayim ama 13 yaşimda tuallette çok zorluk çekiyordum, şimdi iyi hiç sizlama veya agri yok ama analimda kuçuk memeler var bu sorun olubilirmi? Teşekurler!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar anal fissür belirtisi değil

 19. ayşe diyor ki:

  6 aydan beri anal fissürüm var .doktor kortos ve anestol verdi kullandım geçmedi.başka doktor proctolog verdi 2 ay kullancakmışım sizce bunun faydasını görür müyüm?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kortos ta proctolog da hemoroid ilacıdır yarar beklemeyin
  rektogesic iyidir ama Türkiyede yok,onun benzerini eczacınıza yaptırabilirsiniz nitrogliserinli krem derseniz yaparlar

 20. alev diyor ki:

  Hocam benim makatta yirtiklik var cok kan geliyo ve kasinti da feleket buyuk duvalettim gelince korkutorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox veya ameliyat olmanız gerekebilir

burung