Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 438 Yorum

 1. Kaan diyor ki:

  Hocam ben escinselim. Ters iliski sonucu sonrasinda bundan 3 sene once tuvaletimde bir kanama geldi ve eczaneden catlak olarak dusunerek krem aldim naalesef geçmedi, yurtdisindaydim doktora gidemedim ve bunun uzerine basur kremi aldim ve gecti. Uzun bir sureden sonra bundan 3 haftaonce benzer sorunlar basladi. Genel olarak cinsel hayatim var ama yaklasik 3 yildir herhangi bi sey yoktu ama yaklasik 2 haftadir makatimda bir kasinma tuvalet ederken öncekine nazaran hafif ağrılar mevcut fakat kanama yok ve sabahları akıntı mevcut. Sampuan tarzi seyler kullanmıyorum ve mumkun oldugunca temiz tutuyorum. Fakat bu kroniklesmis bir catlak mi yoksa basur mu yoksa mikrop ile alakali bir hastalık mi anlamadım. Sizce sorun hakkinda fikirleriniz nedir? Maalesef üç sene önce yaşadığım sorunu yurtdisindan dondukten sonra yakladik 1, 5 2 ay sonra doktora gitmis ve kanama ve kabizlik olarak soylemistim ve onlarda bana endoskopi yapmislardi ve ihtihaplanma oldugunu soylemisler ama cok az kaldigini ve gectigini soylemislerdi ve ters iiliski yaşadığımı doktorlara soyletemedim. Bu catlaksa bu catlak agrisi ve sorunundan nasil kurtulabilirim?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anaskop ile muayene olup teşhis konulmalıdır.Çatlak ise botox ile tedavi edilebilir

 2. Hasta diyor ki:

  Hocam bende hemeroit mi var hiç Bi bilgim yok yaklaşık 5 6 ay önce büyük tuvaletimde kan gelmeye başladı aktar A gittim çoban çantası diye birşey verdi kanama geçti son 1 haftadır kadar basur da batma var en son tuvalete girdiğimde deliğin üstüne parmağımı sürdüğümde yanma oldu hala daha acıyor , aşırı derecede kaşınma var lütfen yardım edin
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Proctoloji Uzmanı
  anal fissürünüz var gibi görünüyor.gelirseniz muayeneile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz

 3. Gokhan diyor ki:

  Merhaba daha once doktor anal fissur teshisi koymustu ama sikayetlerim azalmisti simdi makatimda sizlama var ve bugun tuvalette asiri kan geldi karnimin sag tarafindada el ile bastirinca sertlik var kolon kanseri miyim acaba
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kanama nedneiyle mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı,gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer anal fissürünüz varsa botoxla tedavinizi yapabiliriz

 4. mustafa çayan diyor ki:

  hocam merhaba benim oglum 9 yaşında 8 ay kadar önce çatlak oluştu tedavi ettik çatlaklar geçti ama yine oluyor tuvalette agrı sızı vs bi sıkıntımız yok ama neden olur cerrah dr gateentoloji gidin dedi cevaplarsanız sevinirim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  beslenme ve tuvalet alışkanlıkları mutlaka düzenlenmeli.

 5. Yunus diyor ki:

  Hocam iyi günler bende makatta ufak çatlaklar var ara ara oluyor ağrısı pek yok ama tuvalet kağıdına arada hafif kan geliyor siZce bu hastalık mıdır
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)Ankara
  Ara sıra kanama olması anaskopik muayene gerektirir

 6. Anonim diyor ki:

  Hocam merhaba ben geçtigimiz kurban bayramında dr gittim anal fisstur teşhişi koydu oanestol ve özel karışım bir krem verdi hala kullanıyorum ama makatta kaşınma çok oluyor önceden cam kesigi gibi batmalar oluyordu artık onlar olmuyor çok hafif bir sızı oluyor ve makkata 1 milim bir meme oluyor dışkılamada daha sonra kayboluyor yaklaşık 1 ayı geçti ilaçlara devam ediyorum sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu rahatsızlıkta kullanılan kremlerin 2-3 haftalık kullanımı sonucu bırakılması gerekir,şikayetler devam ediyorsa botox enjeksyonu öneriyoruz.

 7. Hakan diyor ki:

  Merhaba hocam sabah tuvalete gittim tuvaletimi hemen yapabıldım ama 10 saniyede yaptım bir anda zorladım.Ve suan yanı o gunun aksamı cok ama cok ınceden bir agrı var ama cok cok az anlasılma bıle anlasılmıyor birsey olurmu cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler acı yok anlasılma bıle anlasılmıyor
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  akut anal fissür oluşmuş. rectoderm kullanabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 8. Ege diyor ki:

  Hocam 10 yaşındaki oğlumda ara ara kanama oluyor küçük bir catlatigi var ama ağrısı hiç olmuyor.
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Proctoloji Uzmanı
  çocuk cerrahına götürün değerlendirsin

 9. Esma diyor ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacaktı ben kanama agri şikayetlerinden dolayi hastaneye gidip muayene oldum doktor anal fissur olduğu söyleyip fito kremi ve isordil sublingual 50 adet tabletiyle vazelin karışımı yapılmasını isteyip kullanılmasını istedi sizce verdiği kremler doğru mu ve ise yarar mı ???
  Op Dr Altan Karan
  Medicalart İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
  beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip,botoxla tedavi olmanızı öneririm

 10. isimsiz diyor ki:

  iyi günler hocam ben temmuzun 3 ünde doğum yaptım ilk aylar bir sıkıntım yoktu bundan 2 3 hafta önce tuvalete çıktığımda kanamam ve cok kotu makatimin sol tarafında ağrı oldu hala da devam ediyor hr tuvalete çıktığımda aynı sorunu Yaşıyorum ne olabilir acaba ağrı cam kesigi mi desem yirtilma gibi desem bilemiyorum 🙁
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  fissürünüz var ama bunun yanısıra başka şikayetlerinizde olabilir.gelin muayene ile değerlendirelim.fissürünüzü botoxla tedavi edebiliriz..beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 11. Yusuf diyor ki:

  Merhaba hocam ben 15 yaşındayım 3 kere anal fissür oldum ilk rahatsıslıgımda resmen sadece kan çıkıyordu ağrı ve acıyla birlikte 2. Rahatsızlıgımda kanama yarıya düşmüşdü ancak ağrı acı ve yanma çok arttı şuanki rahatsızlıgımda ise kanamam yok ancak öncekilerden daha daha şiddetli bir ağrı acı ve yanma var genel cerraha gittim doktor makadda çok gerilme var dedi 2 tane krem yazdı parmağını makadına masaj yaparak içeri doğru makadını genişletmen lazım dedi ancak acısından yapamıyorum 2 3 ayda sürekli oluyorum be bi önceliden daha kötü oluyom yaşımdan dolaı ameliyat önermiyolar ne yapmalıyım nolr ?? 🙁
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  botoxla tedavi edebiliriz.ameliyata gerek yok

 12. Alparslan diyor ki:

  Merhaba;
  Hocam kolay gelsin benim sorunun diğer arkadaşlarınkinden farklı ben şimdi büyük tuvalete çıktığımda ıkındığımda makak mı diyorsunuz bilmiyorum ama arkadan doğru beynime ağrılar gitti ne yapcağımı bilemedim òlüyodum zannettim..
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  🙂 şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatın riskleirni yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.

 13. Öznur diyor ki:

  Hocam ben 3 yıl kadar önce fissürden ameliyat oldum fakat geçen yıl başka Bir doktora gittiğimde üç yerden yırtılma olduğunu ve ameliyatın çözüm olmadığını tekrarlayabileceğini söyledi ilaç tedavisi önerdi fakat ilaçlar da iyi gelmedi şuan tuvalete girdiğim Zamanlar kanamam oluyor ve biraz kabızlıkta var ne yapmam gerekiyor bunun nedeni ne olabilir teşekkur ederim
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi botoxla yapabiliriz.daha önce ameliyat olduğunuz için dışkı ve gaz kaçırma riskiniz yüksek.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 14. sevda diyor ki:

  Hocam benim makata yakın yerde kaşıntı ve kuruma var genelde dışkıdan sonra sızlıyor ve çok kaçınıyor nedir sebebi
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy Şubesi proctoloji Uzmanı
  şikayetleriniz anal fissüre benziyor.gelirseniz botoxla amel,yatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.fakat gerek botox gerek ameliyatla tedavi olsanızda ,kısa sürede iyileşme,nüksü önleme ve makat hastalıklarından korunmak için beslenm ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 15. Feyza diyor ki:

  Hocam merhaba 1 yıl önce kabızlıktan dolayı sanırım çatlak oluştu şuan da 3 aydır aynı sorunu yaşıyorum doktor çatlak dedi çok ilgilenmedi 1 ay içinde mutlaka tekrar yaşıyorum tamamen ıyılesemedım bundan tamamen kurtulmanın yolu yok mi
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz.yalnız botox yada ameliyatla tedavi olsanızda ,kısa sürede iyileşme,nüksü önleme ve makat hastalıklarından korunmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 16. gülay diyor ki:

  Hocan merhana benim 4 aylik bir bebeğim var.Normal doğum yaptım doğumdan sonra çok kabız kaldım bir kere çok zorlandim ardindan kanama oldu makatımda.yaklaşik 1 aydir çok zorlandığımda acı oluyor kanama ara ara oluyor.koltukta kaykilarak oturduğumda da ayni aciyi hissediyorum
  Op Dr Seher Şirin
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji uzmanı
  öncelikle anoskopi yapıp kanamanın nedenini tespit etmek gerekir.şikayetlerinize bakılırsa makat çatlağı var gibi görünüyor.botoxla ameliyatsız tedavinizi yapabiliriz.bu arada beslenme v etuvalet alışkalıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 17. hamza diyor ki:

  Merhaba hocam ben bundan 2ay once hemoroid ameliyati oldum gum gunden beri tuvalate cikinca cok aciyor sanki yirtilma hissi oluyormus gibi oluyor biraz da darlik var gibi tuvaletten cikinca makatim tam anusun giris kismi sislik oluyor yurumeme ustune oturamama sikayetleri oluyor cok ciddi bi sekilde 8 9 saat sonra felan anca iniyor sizce bunun nedeni nedir ve hocam bende catlaklar var bu catlaklar bunlarin olmasi sebebmi yani catlaklarda bu sekilde bi vaka gorulebilirmi cok tesekkur ederim simdikten
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ameliyatı sonrası çatlak oluşabilir,muayene edip ona göre karar vermek lazım.Ameliyatın başka bir komplikasyonu da olabilir.

 18. rumeysa diyor ki:

  merhaba hocam benim ara ara kabızlık problemim oluyor ve makatta kanama oldu genel cerraha gittim ve makat çatlağı dedi ve 2 3 ayda bir tekrarlıyor kabızlığa bağlı olarak ne yapmalıyım teşekkür ederim şimdiden
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Medicalart Ankara Şubesi Proctoloji uzmanı
  Tekrarlaması kronik oldugunu gösteriyor.Botox ile agrısız iş gücü kayıpsız.tedavi edebiliriz

 19. Anonim diyor ki:

  Hocam benim üç yaşında kızımda çatlak var ve makat dışında meme şeklinde görünüyor kızım kabızlık olmuyor fakat günde üç kez tuvaletini yapıyor gece gaz yaparken hem ağlıyor hemde elini makamına götürüyor çıldırıcam bana yardım edin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Proctoloji Uzmanı
  çocuk cerrahisi ile görüşmelisiniz

 20. Anonim diyor ki:

  Hocam bundan 6-7 ay önce tuvalete çıkarken büyük bir ağrı oluştu zaten kabızdım tuvalet kağıdında az bir kan vardı.daha sonra muayene oldum perianal fissür teşhisi koydu doktor.tuvalete çıkarken hala ağrı oluyor.botoks uygulaması işe yarar mı gerçekten
  Op Dr Ergun Aygören
  Medicalart Bursa Şubesi Proctoloji uzmanı
  botox uygulaması Amerikada fissür tedavisinde rutin uygulanan bir yöntemdir.ameliyat bırakılmıştır.nükslerinin tedavisinde bile botox uygulanmaktadır.botoxla tedavi olup beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

anjing