Biotin

Makat hastalıkları arasında ikinci sıklıkta rastlanan hastalık makatta çatlaktır.Hastalığın neden kaynaklandığı makat çatlağı hastalığına davetiye çıkaran nedenlerle makat çatlağına karşı koruma tedbiri olarak alabileceğiniz önlemleri ve hastalığın tedavi yöntemleri ele alanıcaktır. Tüm bireylerin yakalanma riski bulunan anal fissür için yazılan en kapsamlı makat çatlağı makalesidir.

fissur1 300x199 Makat Çatlağı

Makat Çatlağı Nedir

Anal fissür ve makat yırtığı olarakta isimlendirilen makat çatlağı makat iç kısmında oluşan çatlak şeklinde yaradır,makat hastalıkları arasında en sık görülen ikinci hastalıktır.Bayanlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür.

Makat Çatlağı Nedenleri

Makat çatlağının % 95 le en sık görülen sebebi kabızlıktır ve oluşması için bir defa kabız olmak yeterlidir.Kabızlık dışında çok sık tuvalete çıkmaya sebep olan ishal,amip ve kalın cisimle zorlama makat çatlağının diğer sebepleridir

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır

En sık (%99) görülen belirti acı ve ağrıdır.Dışkılama esnasında “cam parçası çiziyormuş gibi” bir acı,dışkılamadan sonra 1-5 saat kadar devam eden ağrı olur.İkinci sık görülen şikayet kaşıntıdır ve günün her saatinde görülebilir.Görsel belirti olarak hasta orda küçük bir meme fark ederki bu makat çatlağının müzminleştiğini gösterir.Kanama seyrek ve miktar olarak azdır.

makat çatlağı Makat Çatlağı

Makat Çatlağı Önlem Alma

Makat çatlağının en önemli sebebi olan kabızlık engellenirse,oluşması veya tedavi sonra tekrarlaması engellenebilir.Arasıra olsada kabızlık makat çatlağına sebep olabileceğinden genel beslenme düzeniyle kabızlık kalıcı olarak engellenmelidir.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Hastalığın erken döneminde kullanılacak uyuşturucu ve kas gevşetici kremler kullanmak ve kabızlığın engellenmesi tedavi şansını % 40-50 oranında iyileştirebilir.2-3 haftada iyileşme olmadıysa bu kronikleştiğini gösterirki ilaclarda ısrar etmenin anlamı olmaz.

Botox Makat Çatlağı Tedavisi

Ağrının çok şiddetli olduğu erken dönem hastalarda ve müzmin makat çatlağı tedavisinde % 90-95 başarıyla kullanılır.Makat kenarına yapılan enjeksiyonla makat kaslarında rahatlama sağlanır bu sayede makat çatlağı düzelir.Makat çatlağı tedavisinde gelinen son noktadır ve hiçbir anatomik hasar oluşturmadan tedavi yapılmış olur.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir makat gevşetilir,gevşeyen makat rahatladığı için makat çatlağı iyileşir.Başarısı % 99 civarındadır.Makatta deformasyon gelişmesi,gaz kaçırma ve dışkı kaçırma yan etkileri seyrekte olsa görülebilmektedir.

Dışkı kaçırma konusunu yanlış değerlendirmemek lazım,kaçırma sadece iç çamaşırı kirletecek düzeyde olur.Gaz kaçırmada bunun gibi hapşırırken olabilir.hastanın yaşam kalitesini çok düşürecek düzeyde dışkı tutamama şeklinde olmaz.

Makat çatlağı ” makat yırtığı ” ve “makatta damar çatlaması ” olarakta adlandırılmaktadır.Farklı isimle anılsada aynı hastalığı tarif etmektedir.

Anüs bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir.

Biotin Yorumları

“Makat Çatlağı” Yazısında 262 Yorum

 1. umutsahin diyor ki:

  Hocam ben 18 yaşındayim erkeğim dun aniden oturunca makatın sol tarafında cam kesiği gibi bir acı oluyor tuvalet yaparken kan gelmiyor ama oturma ve yürümede zorluk çekiyorum.nohuttanda kücuk bi et parçasıda var sol tarafta dün oldu sizce doktora gitsem ameliyat olmadan ilaçla iyileşebilirmiyim?bide hastaliğım tahminen nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıkıntı olması müzmin çatlak olduğun gösterir botox yada ameliyat yapmak gerekir

 2. hasta diyor ki:

  hocam ben 14 yaşındayım hormon tedavisi görüyorum yasmin doğum kontrol hapını kullandığımdan beri kabız olmaya başladım ve tuvalete zor çıkıyodum ve makatım çok acıyo ve ağrıyodu çocuk cerrahına gittim krem verdi onları kullanıyorum ama otururken durduk yere makatım kasılıyo ve tuah bi koku geliyo makatımdanve ayrıya gaz şişkinlik problemi yaşıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık anal fissüre sebep olabiliyor,bunun için günde 2 defa yarım çay bardağı kepeği yemeklerden önce yoğurt veya sütle karıştırarak yerseniz kabızlık geçer,yinede şikayetiniz olursa muayene etmek lazım.

 3. erkan keskin diyor ki:

  hocam merhaba bende ıkınmayla anal hemotom oluştu bunu ilk başta bilmiyordum krem sürürken 1 santim uzunluğunda küçük bir şişlik olduğunu farkettim analın içinde dışkılama sırsasında sadece küçük bir noktada dışkı geçerken batma hissi var onun dışında hiç bir ağrı acı yok kanamada yok dışkı yaptıktan 1 dk sonra sızlama geçiyor bazen sızlamada olmuyor sizce bende anal fissür varmıdır varsa ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta sızlama anal fissür düşündürür ama sizinki çok benzemiyor 1 haftada gerilemezse emin olmak için muayene olun

 4. SEMİH diyor ki:

  HOCAM MERHABA, BEN 1 YIL ÖNCE FİSSÜR AMELİYATI OLDUM AMA YANMALAR GEÇMEDİ GEÇENLERDE ANKARADA BİR DOKTORA GİTTİM ELİYLE MUAYENE SONUCUNDA SENİN MAKAT KASINI YIRTMIŞLAR DEDİ VE TEDAVİSİ YOK DEDİ. HOCAM EĞER YIRTILMIŞSA TEDAVİSİ OLMAZ MI VE BU YANMA VE KAŞINTININ SEBEBİ YIRTILMANOLABİLİR Mİ ? TEŞEKKÜRLER..
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  fissür ameliyatında bir kas kesilir ve dünyanın her yerinde bu ameliyat böyle yapılır ancak yanma ve kaşıntıyla o kasın kesilmesinin hiç ilişkisi yok, ilaç kullanmalısınız

 5. yurda diyor ki:

  Merhabalar hocam dun makat catlagi amelyati oldum bugun taburcu edildim oturunca mi bilmiyorum ama ic camasirim kan oluyor cok az bi kirlenme var bide sicak su banyosuna rivanol tozuyla oturmam istendi ama tam anlamadm hocam amelyat icin su degmememesi gerekmiyormu sicak su banyosuna oturayimmi hemen hocam. law da zorlanmiyorum ama kan geliyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyattan sonra az bir kanama olabilir,ryvanol oturma banyosu yapmanda fayda var.

 6. yurda diyor ki:

  Makat catlagi amelyati olacagim 5 gun sonrada tatile cikacam hocam herhangi bir problem olurmu kapali yontem amelyati olacagim . Agrilarim uyutmucak seviyede oldugu icin amelyati ben istedim.sadece sorun eski agrilar olacakmi tatilim zehir olacakmi cvplarsaniz cok sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Eski ağrılar azalır ancak ameliyat ağrısı olacaktır.İltihaplanırsa olursa oda rahatsız edebilir.

 7. ayse diyor ki:

  Hocam benim se çatlak problemin var iki ay önce doğum yaptim ve bi aydir büyük tuvaletimi yaparken kanama oluyor ama bir haftadir çok ama çok fazla kanama oluyor bebek biraz daha buyusun diye beklemek istiyorum. Problem çok büyür mü beklersem birkaç ay daha??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun büyümez ama boşuna acı çekmiş olursunuz
  özellikle botox tedavisi çok basit.

 8. selinnn diyor ki:

  hocam ya çok sordm ama dahiliye bölümü bakar mı? bu anal fissür hastalığına? bn kırsal kesmde yaşıyrmda ondn soruyrm..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür dahiliyenin bildiği bir hastalık değil

 9. selinnn diyor ki:

  peki hocam bu anal fissürü devlet karşılıyr mu? yoksa biz mi ödeme yapıyrz? ne kdr? bide ameliyat olmadan geçmez mi bu durum?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-3 haftayı geçtiyse ilaçla düzelme ihtimali az botox veya ameliyat gerekir botoxu devlet karşılamaz, ameliyatın bir kısmını karşılar

 10. selinnn diyor ki:

  iii gnler bnde de önceden ufak bi çatlak vardı.önceleri önemsemedm nemlendirici krem sürüyrdm.ii geliyrdu.sonraları fayda etmedi çatlak büyüdü ve makatta dışına küçk emzikler meydana geldi ne yapmalıyım.hastanade hangi bölüm bakar yardımcı olur musunuz?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  meme çıktıysa müzminleşmiş olabilir, nemlendiriciler fayda etmez ameliyatsız tedavis botox veya ameliyat gerekebilir, genel cerrahiye gidin

 11. anil diyor ki:

  Hocam iyi günler 4 gündür büyük ızdırap cekiyorum,yıllardır kabızlık problemim var.4 gün önce ilkdefa başıma geldi, bi anda fazla derecede kanama oldu, ve bi süre acı çektim, kanama azalarak bikac gun surdu,tam gecti derken bir daha tuvalete ciktim bu sefer de bi sure sonra dayanilmaz bi aci cekmeye basladim 10 saat civarı sürdü ama kanama cok deildi.yanlız tuvalet esnasında acım olmuyor, bi sure sonra oluyor ve çok şiddetli,kaşıntı falan da yok sadece şiddetli derecede yanma var. Anal fissürmüdür?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  evet anal fissüre benziyor

 12. ibrahim diyor ki:

  merhaba hocam.makatta batma ve yanma sonrası duyduğum şikayetle ilgili olmuş olduğum tedavi sonucu çatlak teşhisi kondu ve ilaç tedavisine başladım.her ne kadar tedaviye cevap versemde kabızlık nedeniyle tedavim hep daha kötuye gitti. ancak ne yaptımsa bu kabızlığın önünü alamıyorum.botoks yaptırmayı düşünüyorum.sorum şu bu kabızlığım devam ettiği sürece botoks yaptırmam ne derece mantıklıdır.tesekkur ediyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık sorununu çözmeniz lazım,mutlaka bir yolu bulunur.

 13. ada diyor ki:

  merhaba hocam ben buyuk abdestimi yaparken cam kesmis gibi kucuk bir acı hissediyorum daha sonra kan geliyor ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir,cerrahi uzmanına görünmelisin.

 14. Subakut diyor ki:

  Merhaba hocam kabız olmasamda tuvalete çıktıktan sonra kanama ve saatlerce süren acı ve yanma hissi var ayrıca hem içte hem dışta memede var. Ayrıca makatin kenarında küçük siğil şeklinde bişey var. Acaba bende de çatlak olabilir mi? Doktora gittim krem fitil ve daflon ilaç verdi. İki haftadır kullanıyorum ama düzelme yok. Sizce ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  ilaçla düzelmeniz zor görünüyor ameliyat gerekebilir
  THD yöntemini araştırıp tedavi olun
  beraberinde çatlak varsa botox veya ameliyat gerekebilir

 15. alper diyor ki:

  Hocam bende 6 aydir devam ediyor bu anuste ice dogru kapanma oldu dun farkettim kanama ve catlak var sanirim yediklerime dikkat ediyorum suan yazarken bile yerimde duramiyorum yanma hissi gibi ama sanirim.batma oluyor ben yurtdisindayim bana bir ilac onerirmisiniz
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  rectogesic kullanabilirsiniz

 16. ömer diyor ki:

  merhaba doktor bey 2 aydır anüste oluşan çatlaklağın ızdırabını çekiyorum sanki oturmak haramdı bana Ben böyle bir şey yaşamadım hayatımda bazen ağrıdan sabaha kadar uyuyamadıgımı bilirim.ben catlağı ikici hafta internet bilgilerle teşhis koydum.gerekli ilacları kulandım daha sonra 1haftada iyileştim sonra iyilestimi sanarak ilac kulanımını biraktım.iki sonra cok kotü kabız oldum tekrar başa döndüm.1ay sonra tekrar ilac kulanmaya bu sefer daha tecrubeliyim.çok sıkı diyet ile tedaviyi destekledim.1 hafta sonra iyileştim.bu yirtık tam anlamıyla kac haftada iyilesır.dıskı yumusatıcısın olcegini yavaş azaltıyorum diyet yaptıgim için surup 1haftadır kulanıyorum bagirsakları tembellestiriyomus devam etmesem bir sakıncası olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 ay kabızlığı engelleyin tekrar ihtimalini azaltırsınız

 17. Hasta diyor ki:

  Hocam bendeki sorun makatta ufak bir soyulma gibi yara var normal deriye gore kırzarmıs kanama falan da yok kabızlık gibi bir sorunumda yok Allah`a şükü ama gün boyu sürekli acıma yanma var ne yapmam lazım. Teşşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal ragad denilen duruma benziyor, pruzon merhem var onu araştırın

 18. kübra diyor ki:

  Doktor bey bağırsak çatlağım var 6 ay oldu ilaçlar kullandım tam kendini unutturuyor bi kaç ay sonra tekrar kanama ve ağrı şikayetlerim var şu an bi sorunum yok ama tekrarlar diye korkuyorum ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabız kalmazsanız tekrarlamaz

 19. Burhan G. diyor ki:

  Merhaba Hocam,yaklaşık 1 sene önce doktara gittiğimde makatta çatlak olduğunu söylemişti,bir süre kremler kullandım,yeri geldi acı azaldı,yeri geldi acı arttı ancak bu kadar zaman krem vs kullanmama rağmen hiçbir zaman acı tam anlamıyla geçmedi.Bundan 3 ay önce aynı şikayetle doktora gittiğimde ameliyatı önermedi ve çatlağın az,kreme devam et geçer dedi,ancak maalesef hala dönem dönem acılarım oluyor.Ve artık krem sürmekten sıkıldım.Konuyla ilgili önerinizi rica edebilirmiyim.Bu işi artık çözmek istiyorum.

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

  bu kadar sık tekrarlayan makat çatlağında ameliyat yada botox uygun olur

 20. kenan akın diyor ki:

  merhaba hocam anal fissürden dolayı prostat veya idrar yolları iltihaplanması enfeksiyonu gelişirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yakın komşuluk olsa da ilişkisi yok

ikan