Anal Fissür Tedavi Merkezi

Makat hastalıkları arasında ikinci sıklıkta rastlanan hastalık makatta çatlaktır.Hastalığın neden kaynaklandığı makat çatlağı hastalığına davetiye çıkaran nedenlerle makat çatlağına karşı koruma tedbiri olarak alabileceğiniz önlemleri ve hastalığın tedavi yöntemleri ele alanıcaktır. Tüm bireylerin yakalanma riski bulunan anal fissür için yazılan en kapsamlı makat çatlağı makalesidir.

fissur1 300x199 Makat Çatlağı

Makat Çatlağı Nedir

Anal fissür ve makat yırtığı olarakta isimlendirilen makat çatlağı makat iç kısmında oluşan çatlak şeklinde yaradır,makat hastalıkları arasında en sık görülen ikinci hastalıktır.Bayanlarda erkeklere kıyasla daha sık görülür.

Makat Çatlağı Nedenleri

Makat çatlağının % 95 le en sık görülen sebebi kabızlıktır ve oluşması için bir defa kabız olmak yeterlidir.Kabızlık dışında çok sık tuvalete çıkmaya sebep olan ishal,amip ve kalın cisimle zorlama makat çatlağının diğer sebepleridir

Makat Çatlağı Nasıl Anlaşılır

En sık (%99) görülen belirti acı ve ağrıdır.Dışkılama esnasında “cam parçası çiziyormuş gibi” bir acı,dışkılamadan sonra 1-5 saat kadar devam eden ağrı olur.İkinci sık görülen şikayet kaşıntıdır ve günün her saatinde görülebilir.Görsel belirti olarak hasta orda küçük bir meme fark ederki bu makat çatlağının müzminleştiğini gösterir.Kanama seyrek ve miktar olarak azdır.

makat çatlağı Makat Çatlağı

Makat Çatlağı Önlem Alma

Makat çatlağının en önemli sebebi olan kabızlık engellenirse,oluşması veya tedavi sonra tekrarlaması engellenebilir.Arasıra olsada kabızlık makat çatlağına sebep olabileceğinden genel beslenme düzeniyle kabızlık kalıcı olarak engellenmelidir.

Kremle Makat Çatlağı Tedavisi

Hastalığın erken döneminde kullanılacak uyuşturucu ve kas gevşetici kremler kullanmak ve kabızlığın engellenmesi tedavi şansını % 40-50 oranında iyileştirebilir.2-3 haftada iyileşme olmadıysa bu kronikleştiğini gösterirki ilaclarda ısrar etmenin anlamı olmaz.

Botox Makat Çatlağı Tedavisi

Ağrının çok şiddetli olduğu erken dönem hastalarda ve müzmin makat çatlağı tedavisinde % 90-95 başarıyla kullanılır.Makat kenarına yapılan enjeksiyonla makat kaslarında rahatlama sağlanır bu sayede makat çatlağı düzelir.Makat çatlağı tedavisinde gelinen son noktadır ve hiçbir anatomik hasar oluşturmadan tedavi yapılmış olur.

Makat Çatlağı Ameliyatı

Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir makat gevşetilir,gevşeyen makat rahatladığı için makat çatlağı iyileşir.Başarısı % 99 civarındadır.Makatta deformasyon gelişmesi,gaz kaçırma ve dışkı kaçırma yan etkileri seyrekte olsa görülebilmektedir.

Dışkı kaçırma konusunu yanlış değerlendirmemek lazım,kaçırma sadece iç çamaşırı kirletecek düzeyde olur.Gaz kaçırmada bunun gibi hapşırırken olabilir.hastanın yaşam kalitesini çok düşürecek düzeyde dışkı tutamama şeklinde olmaz.

Makat çatlağı ” makat yırtığı ” ve “makatta damar çatlaması ” olarakta adlandırılmaktadır.Farklı isimle anılsada aynı hastalığı tarif etmektedir.

Anüs bölgesinin en ağrılı hastalıklarından biridir.

anal fissür tedavi Makat Çatlağı
delicious Makat Çatlağıblogger Makat Çatlağıstumbleupon Makat Çatlağıdiigo Makat Çatlağıfriendfeed Makat Çatlağıtumblr Makat Çatlağılivejournal Makat Çatlağıshare 16 16 Makat Çatlağı
Anal Fissür Sorularınızı Aşağıdan Sorabilirsiniz..

“Makat Çatlağı” Yazısında 249 Yorum

 1. Subakut diyor ki:

  Merhaba hocam kabız olmasamda tuvalete çıktıktan sonra kanama ve saatlerce süren acı ve yanma hissi var ayrıca hem içte hem dışta memede var. Ayrıca makatin kenarında küçük siğil şeklinde bişey var. Acaba bende de çatlak olabilir mi? Doktora gittim krem fitil ve daflon ilaç verdi. İki haftadır kullanıyorum ama düzelme yok. Sizce ne yapmalıyım.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  ilaçla düzelmeniz zor görünüyor ameliyat gerekebilir
  THD yöntemini araştırıp tedavi olun
  beraberinde çatlak varsa botox veya ameliyat gerekebilir

 2. alper diyor ki:

  Hocam bende 6 aydir devam ediyor bu anuste ice dogru kapanma oldu dun farkettim kanama ve catlak var sanirim yediklerime dikkat ediyorum suan yazarken bile yerimde duramiyorum yanma hissi gibi ama sanirim.batma oluyor ben yurtdisindayim bana bir ilac onerirmisiniz
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  rectogesic kullanabilirsiniz

 3. ömer diyor ki:

  merhaba doktor bey 2 aydır anüste oluşan çatlaklağın ızdırabını çekiyorum sanki oturmak haramdı bana Ben böyle bir şey yaşamadım hayatımda bazen ağrıdan sabaha kadar uyuyamadıgımı bilirim.ben catlağı ikici hafta internet bilgilerle teşhis koydum.gerekli ilacları kulandım daha sonra 1haftada iyileştim sonra iyilestimi sanarak ilac kulanımını biraktım.iki sonra cok kotü kabız oldum tekrar başa döndüm.1ay sonra tekrar ilac kulanmaya bu sefer daha tecrubeliyim.çok sıkı diyet ile tedaviyi destekledim.1 hafta sonra iyileştim.bu yirtık tam anlamıyla kac haftada iyilesır.dıskı yumusatıcısın olcegini yavaş azaltıyorum diyet yaptıgim için surup 1haftadır kulanıyorum bagirsakları tembellestiriyomus devam etmesem bir sakıncası olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 ay kabızlığı engelleyin tekrar ihtimalini azaltırsınız

 4. Hasta diyor ki:

  Hocam bendeki sorun makatta ufak bir soyulma gibi yara var normal deriye gore kırzarmıs kanama falan da yok kabızlık gibi bir sorunumda yok Allah`a şükü ama gün boyu sürekli acıma yanma var ne yapmam lazım. Teşşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal ragad denilen duruma benziyor, pruzon merhem var onu araştırın

 5. kübra diyor ki:

  Doktor bey bağırsak çatlağım var 6 ay oldu ilaçlar kullandım tam kendini unutturuyor bi kaç ay sonra tekrar kanama ve ağrı şikayetlerim var şu an bi sorunum yok ama tekrarlar diye korkuyorum ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  kabız kalmazsanız tekrarlamaz

 6. Burhan G. diyor ki:

  Merhaba Hocam,yaklaşık 1 sene önce doktara gittiğimde makatta çatlak olduğunu söylemişti,bir süre kremler kullandım,yeri geldi acı azaldı,yeri geldi acı arttı ancak bu kadar zaman krem vs kullanmama rağmen hiçbir zaman acı tam anlamıyla geçmedi.Bundan 3 ay önce aynı şikayetle doktora gittiğimde ameliyatı önermedi ve çatlağın az,kreme devam et geçer dedi,ancak maalesef hala dönem dönem acılarım oluyor.Ve artık krem sürmekten sıkıldım.Konuyla ilgili önerinizi rica edebilirmiyim.Bu işi artık çözmek istiyorum.

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

  bu kadar sık tekrarlayan makat çatlağında ameliyat yada botox uygun olur

 7. kenan akın diyor ki:

  merhaba hocam anal fissürden dolayı prostat veya idrar yolları iltihaplanması enfeksiyonu gelişirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yakın komşuluk olsa da ilişkisi yok

 8. srmih diyor ki:

  merhaba hocam. ben yaklaşık 7 ay önce fissür ameliyatı oldum, yalnız bende ırritabl bağırsak sendromu var ve sürekli kabız kalıyorum. başlarda cam kesiği gibi yanmalar oluyordu ancak son dönemlerde iyileşme var ama tam değil hala tuvalete çıktığım zaman yanmalar mevcut, prockto glyvenol krem ve anestol pomad kullandım ama artık toleransları yok onların yanma olduğu zaman belirli bir süre devam ediyor ne yapabilirim. teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar sürede düzelmesi beklenirdi bence muayene olup sorunu anlayın öncelikle

 9. derya diyor ki:

  mrb doktor bey benim 12 yaşında bir kızım var 4 yaşındayken makattan kan geldi kabızlık sorunu vardı gelen kan pıhtılı ve parca parçaydı tuvalete sıçramış gibi ama hiç canı yanmamıştı daha sonra ikinci kanama bir yıl sonra oldu birkaç doktora götürdüm makatta çatlak oldugunu söylediler ama arada kanama oluyodu ve melhemini sürerken ıkındıgı zaman koyu renk sümük gibi kan geliyodu korkum gelen kanın koyu renk ve pıhtılı olması bagırsak poliplerinin var olmasından endişe ediyorum çatlaktan koyu ve pıhtılı kan gelirmi sizinde fikrinizi almak isterim doktorlara göre çatlak..
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  endoskopi yapılması iyi olur

 10. Anonim diyor ki:

  mrb doktor bey benim 12 yaşında bir kızım var 4 yaşındayken makattan kan geldi kabızlık sorunu vardı gelen kan pıhtılı ve parca parçaydı tuvalete sıçramış gibi ama hiç canı yanmamıştı daha sonra ikinci kanama bir yıl sonra oldu birkaç doktora götürdüm makatta çatlak oldugunu söylediler ama arada kanama oluyodu ve melhemini sürerken ıkındıgı zaman koyu renk sümük gibi kan geliyodu korkum gelen kanın koyu renk ve pıhtılı olması bagırsak poliplerinin var olmasından endişe ediyorum çatlaktan koyu ve pıhtılı kan gelirmi sizinde fikrinizi almak isterim doktorlara göre çatlak..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk hastalıklarını pek bilmem çocuk cerrahıyla görüşmelisiniz.

 11. Aysegul diyor ki:

  mrb hocam benim buyuk abdestimi yaparken dedeginiz gibi cam batar gini aci cekiyorum ve hafif şişlik var oramda basur fitili kremi kullandim fayda etmedi kac sattir acisini cekiyorm bu nedir hocam kanama falan olmuyor ne yapmam gerek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nitrogliserinli krem kullanın 2 haftada düzelmezse botox veya ameliyat yapmak gerekir,ameliyatı kapalı yöntemle yaptırın

 12. Ayşe diyor ki:

  Makat çatlağından nasıl kurtulabilirim hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nitrogliseirnli krem kullanın düzelmezse botox veya ameliyat yaptırın

 13. kadersz diyor ki:

  Merhba hocam bi seneye yakin olcak catlaktan amaliyat olmustum olduktan snra doktrum sende basurda war dedi snnra gl onunda amaliytini yplim dedi ama ondan sonra bya agrlarm oldu yaklsik 3 aydir makat bolgesinde aqrlarim war meme filan war doktrum bna makattaki catlk altlara dogru atlma ypmis dedi nasil oluyosu arada da cam gibi batmada oluyo agrlarmdan duramiyrum sicak suya git dedi iyi glir dedi 4 gndr kaplicadayim agri bazen gdyor snra geri gliyo kanamada oluyo yardimci olurmusunuz hocam tesekkur ederm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınıza bakılırsa çatlak düzelmemiş gibi görünüyor.

 14. sıdıka diyor ki:

  evet hocam dediğiniz gibi tahriş oluyo sanırım çünkü gün boyunca çok tuvalet yaparsam kaşıntı ve hafif yanma oluyo bu diyorum bana sorun açarmı makatımı vve fissürümü zorlarmı

 15. sıdıka diyor ki:

  hocam geçende yazmıştım kah geçen kah depreşen bir fissürüm var kabız da değilim Allaha şkr sadece sorum şu ben biraz kiloluyum birde bir daha bebek istiyorum tedavi için zayıflamam lazım baya bi zayıfladım daha zayıflamayınca doktorum thincal diye bir hap verdi o da çok karın ağrısı ve tuvalet ihtiyacı yaptırıyo ekseriyet isal gibi oluyorum ve tuvalet hissi yaptırıyo hep yağlı dışkı çıkarttırıyo bana sorum size buda bana çok kaşıntı yapıyo zararı olurmu bunun hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlı dışkı tahriş yapabilir

 16. sıdıka diyor ki:

  hocam kabızlığım yok Allaha şkr çok nadir hafif sert olabiliyo oda sert derken ağızda bekeye ufak bi prça sert oluyo gerisi sökülüyo onla ilgili bi sorun yok çok şkr sadece o tuvalet esnasında hissettiğim hafif belirtiler geçermi zamanla teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle düzelir

 17. sıdıka diyor ki:

  hocam bende geçen yıl üşütmeyle iltihaplanmış daha öncesinde de geçirilmiş fisssürüm vardı Allahın izniyle restogesic kullanarak baya bi iyiym hele bu günlerde çok şkr baya bi iyiym yalnız oluşan deriler kaldı ağrı olursa biraz kabarıyorlar akabinde geçince iniiyorlar size sorum şu 2 aydır hiç ağrım yok Allha şkr sadece tuvaletimim yaparken çatlakları hissediyorum (sağlı sollu mevcut çatlak)birde çok nadir dışkım katılaşırsa ekseriyet knamam olmuyor ama bi kaç gün hafif ağrıyıp geçiyor ama norml dışkıda ağrım yok sadece dediğim gibi hissediyorum onları o kadar yani kısacası durumum ne ve bu şek,lde devam eder mi tamamemn geçermi teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlığı engellerseniz geçebilir

 18. asli diyor ki:

  Merhaba, yaklaşık 1 buçuk 2 haftadır tuvaletimi yaparken bir sızı hissediyorum fakat sonrasında bişey kalmıyor. O an oluşuyor yani. Peçetede kan oluyor. Sebebi nedir nasıl bir tedavi uygulanmalıdır. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa anoskop muayenei iyi olur
  yazdıklarınız erken dönem fissüre benziyor

 19. kubra diyor ki:

  Merhaba hocam iki ay once dogum yaptim sezeryanla bir aydir makkatta agri batma oluyo ve kanama oluyohemoroid mi catlak mi gecmesi icin ne kullanabilirim simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta batma varsa anal fissürdür nitrogliserinli krem kullanın

 20. flzbs diyor ki:

  Merhaba hocam benim bir haftadir suren buyuk abdestimi yaparken cam ciziyormus gibi agrim oluyor ve bi kac saat devam ediyor agrim.ve makatim disaridan cok kizarik gorunuyor meme falan yok.daha onceleride adet donemlerimde ped makatima dokunuyordu koydugum an kasinti ve aci oluyordu.sizce bu nedir hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta cam ciziyor gibi olması makat çatlağı düşündürür.

siput