Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 483 Yorum

 1. Emine says:

  Hocam ben de 4 aydır anal fissür var tuvalet alışkanlığım düzgün her sabah yumuşak şekilde dışkılıyorum. Ancak fissürüm iyileşmiyor . Önce anestol pomad ve recbutin kullandım geçer gibi oldu ama tekrarladı daha sonra rectoderm kullandım yine geçmedi botoks yaptırdım biraz hafifleme dışında bir değişiklik olmadı. Doktorum artık ameliyat diyor artık çok yoruldum sosyal hayatımı çok etkiliyor. Ne yapmalıyım sizce? Cevabınız için teşekkürler
  Op Dr Seher Şirin
  botoxu genellikle az uyguluyorlar.biz kliniğimizde tedavide 100 ünite botox kullanıyoruz.ameliyat olmadan bence tam doz botox yaptırmalısnız.

 2. Feride says:

  Hocam merhaba,çok çok özür dilerim sizden bende anüste kaşıntı ve yanma hissi oluyor fakat kabız değilim ve kanamam da yok.tuvaletimi rahat bir şekilde yapıyorum bir sorunum yok bittikten sonra ama yanma kaşıntı oluyor sanki yara gibi hissediyorum ve içte bişey varmış hissi geliyor iç taraftan o da azcık hissediyorum hemen hemen değil.hemeroid olmam değilmi???lütfen yardım edin doktora gitmeyeceğim için sizden sormak kararı aldım.ailem hemeroit olması için kabız ve kan gelmeli ve üstelik çok gençsin diyorlar.hemoroid olmaz değilmi?ve ayrıca yemek düzenimi düzeltirsem geçermi ciddi bişey değildir umarım???ve ne gibi şeyler tüketmeliyim? nelerden uzak durmalıyım.. Lütfen yardım edin ..Şimdiden teşekkürler
  Op Dr Seher Şirin
  dışkılamadan sonra oluşan kaşıntı ve yanma anal fissür düşündürür.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemk için şu linke bakınız.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 3. hocam bende fistül var 3 ay önce tedavi gördüm fakat tekrarlama oldu. nasıl yardımcı olabilirsiniz şiddetli ağrım ve şişmem var.
  Op Dr Adil Altınsoy
  tekrar botox yapılabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 4. Emine says:

  Hocam merhaba kliniğinizde makat çatlağı için basınç kontrollü sfinkterotomi yapıyor musunuz bunun lis ameliyatından bir farkı var mı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sfinkterotomi LİS ameliyatı demek,biz kası kesmektense öncelikle botox enjeksyonu tercih ediyoruz

 5. Merhaba hocam

  Uzun zamandır makatta ağrılarım oluyordu bi süre geçti tekrar başladı ağrılarım kanamamda çok oluyor utandığım için muayene olamıyorum ama canımda çok yanıyor.. tuvalet isteği olmadığı için 3 günde bir falan çıkıyorum bunu nasıl düzene soka bilirim? Birde afedersiniz dışkım çok kalın çıkıyor bununla nasıl baş ederim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu konuda http://www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 6. burak says:

  Merhaba hocam bu gün doktora gittim ve bende çatlak olduğunu söyledi gün içinde sıcak suya otur ve 15 gün sonra gel dedi ara sıra kanama oluyor kolay kolay kabızlık olmuyor ishal oluyorum arada sizce sorun nedir?
  Op Dr Seher Şirin
  tuvalet alışkanlıklarınızdaki hatalar nedneiyle olabilir.uzun kalıp ıkınmayın.tedavi olmanızı öneririm

 7. Elifo says:

  Hocam makat catlagi olustu ilac icin neyo öneriyorsunuz acil. Lutfen
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissürde erken dönemde rectoderm krem faydalı olabilir,3-4 haftayı geçmişse botox uygulaması öneriyoruz.

 8. Emine says:

  Hocam merhaba . Ben 1 ay önce botoks oldum. Yırtılırcasına ağrı bitti ama hala gün boyu orada hafif bir ağrı oluyor ve geçmiyor . Sizce ne yapmam lazım ? Tekrar botoks uygulanabilir mi ? Yoksa daha beklemeli miyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biraz daha bekleyebilirsiniz geçmezse botox tekrarlanabilir.

 9. Tuğba says:

  Merhaba hocam iki aydır anüste çok rahatsız eden bir kaşıntı başladı bende yanma ya da kabızlık gibi bir sorunum yok sadece kaşıntı muayene oldum anüste fisür dediler.. merhem kullanmaya başladım.. kafama takılan sayfada okuduklarımdan bende sadece kaşıntı var acaba anüste çatlak değil de başka birşey olabilir mi ya da sadece kaşıntıyka çatlak olabilir mi? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  Çatlakta acı, ağrı ve yanma gibi şikayetler de beklenir sizinki farklı bir sorun olabilir

 10. Rabia says:

  Ben 16 yaşındayım.Bende makatta çatlak vardı ilacla falan tedavi oldum.o zaman gecti.Aradan bir yıl geçmeden tekrar oldu.Kabizlik var.Diskida kanama biraz fazla geldi. Çatlak ilerlemiş mısır?
  Op Dr Demet Ağras
  kronikleşmiştir.ilaç tedavisine cevap vermez.botoxla tedavi olmanı öneririm

 11. Mehmet says:

  Meraba hocam 1.5 yıl önce doktora başvurmuştum makattaki ağrımdan dolayı,bende gittim doktor makat çatlağı var dedi bana krem verdi geçer dedi belli bir süre sonra.fakat ben düzenli bir şekilde kullanmadım.ayda bir iki defa özellikle soğuk havalarda wc ye gittiğimde kabız olup dışkıyı çıkartırken çok zorluk çekiyorum bazen kanama geliyor az miktarda bazen gelmiyor birde kaşıntı var fazla,bezende iç çamaşırıma dışkı lekesi bulaşıyor ve rahatsız oluyorum.makattan dışarıya doğru memelerin olmadığını düşünüyorum.makatta sıvımsı hissi ve kaşıntı var.sizce hemoroid miyim yoksa çatlak mı var ne gibi tedavi önerirsiniz yardımcı olun hocam tşkler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ayırıcı tanı için muayene olup ona göre bir tedavi uygulanması lazım.

 12. Aylin says:

  Bendede yırtık var doktorum başlangıç olarak değerlendirdi. Kremler verdi . Yeme içmemede dikkat ediyorum. Ama geçen acı yedim ve lavaboya cıktıgımda anestol sürmeme rağmen acıyı hafif hissettim ve çok fazla kanamam oldu. Kabızlığımın geçmesi için duphalac şurubu nu haftada kaç kez kullanmam lazım? Ayrıca 3 günde bir çıkıyorum tuvalete çünki 3 günde bir büyük abdest isteği oluyor. Uzun yazarsanız sevinirim 🙁
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlığınızın düzelmesi için her yemekten önce 3-4 kaşık buğday kepeği yoğurt veya ayran ile tüketin,geçmiyorsa gastroentoroloji uzmanına görünün.Kabızlık geçmezse anal fissürün iyileşmesi zor.Kabızlık düzeldikten sonra anal fissür devam ediyorsa botox enjeksyonu öneriyoruz.

 13. Selamlar
  Makat çatlağım var.Biray önce botox yaptırdım ve biraz rahatlama olmuştu.hafif bir dışkı sertleşmesiyle tekrar acılar arttı.bu arada botoxtan sonra gaz ve tuvaletimi tutamıyorum.farklı bir doktora gittim ameliyat olmak İçin fakat tuvaletimi tutamadığımda. Dolayı ameliyat olmak İçin botoxun etkisinin geçmesini beklemek gerekiyormuş. sizin yorumunuzu alabilirmiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalmayın ve biraz daha sabredin botox enjeksyonundan sonra iyileşme bazen gecikebilir.

 14. Emine says:

  Hocam kabızlık için keten tohumu tüketebilen miyim ? Çok fazla kabızlık yaşamıyorum ama arada sert olabiliyor ve ben anal fissür hastasıyım kabız olmamak için keten tohumunu önerir misiniz ?
  Op Dr Seher Şirin
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek için şu linke bakabilirsin.https://www.ideaklinik.com/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 15. canset says:

  hocam merhaba bende makat çatlağı var aynı zamanda 3. derece hemoroidim var. ankaradaki kliniğinize gelip tedavi olmak istiyorum. aynı gün içerisinde hem makat çatlağım hemde hemoroidimin tedavi olması mümkünmüdür ? 2 gündürde yoğun kanamam var . şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayeneden sonra karar verilebilir.

 16. Anonim says:

  makat bölümünde çatlaklık var tedavisi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat çatlağı yani anal fissür tedavisi merhemlerle denenebilir ancak başarı şansı düşüktür,genellikle botox enjeksyonu veya ameliyat gerekebilir.

 17. murat says:

  Hocam Merhaba benim makat bölgemde ağrı var hiç bir akıntı yok tuvalet yapınca ağrı pek yok bazen hiç agrimiyor bazen şiddetli kaşınma bu ne olabilir yardimci olurmusunuz

  Op dr Ali Rıza Şahap Barlas
  muayene ile değerlendirmek gerekir

 18. Emine says:

  Merhaba hocam ben 1 hafta önce botoks oldum ağrıların neredeyse bitti sayılır sadece biraz batma var o da geçer mi? Çatlak tam olarak ne zaman iyileşir acaba
  Op Dr Demet Ağras
  Fissürün düzelmesi daha geç olur bu normal bir durum

 19. Yusuf says:

  Ocam ben 6 ay sonea 16 yaşıma giricem yaklaşık 1 yılı aşkın bi süre içine 5 6 defa basur hastalıgına yakalandım ilkinde çok aşırı kanamalı oluyodu sırf kan çıkıyodu ilk rahatsıslıgım 1 2 ay sürdü 3 4 ay sonra tekrar başladı sürekli tekrarlıyoe böle 1 2 ay sürüyor 3 4 ay sonra tekrar başlıyor ve tuvaletimi yaparken sanki içimi parçalaya parçalaya yapıyorum çektiğim acının tarifi yok birçok doktora gittim hepsi kornikleşmiş anal fissür diyo anestol yazıp gönderiolar şuanki durumum ise makat çatlağı sanırsam bide damarlar çok şişiyo içerde onun acısı 7/24devam ediyo 1 dakika durmuyor bu hastalık peşimi bırakmicak gibi tamamen asla iyleşmiyoe ilaçlarla illaki 3 5 ay sonra kesinlikle tekrarlıyor artık je yapacagımı sasırdım
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Anaskop ile muayene edilir çatlak ise 16 yaşında oldugundan ilk tercih botox olmalıdır.Ameliyatsız kolay uygulanır olması.Ameliyattın istenmeyen bazı yan etkilerini içermediginden tercih edilir.

 20. Caglar says:

  Merhaba Hocam benim yaklaşık 1 yıl önce bi makatta çatlak tedavisi konuldu o zamanlar dikkat ettim geçti sonrasında 2016 6. Ayda başladı o zamanlar agri ile birlikte bikaç damla kan geliyordu kolonoskopi yapıldı çatlak tehşisi koyan doktor sadece fitil şurup ve krem verdi fitil yanlış kullanmam sebebiyle geçmedi aksine daha da arttı 3 ay önce tatilden sonra istanbula geldiğimde çok dikkat ettim ve 1 ay hiçbir şekilde kan yoktu sonrasında artarak yine kendini gösterdi acile gittiğimde krem hap ve fitil verdi 2 3 gün içinde yine geçti 1 ay oldu şimdide daha çok arttı 10 15 damla kan geliyor. Burdaki bir sorum da kanın neden arttığıdır? Ya psikolojimi bozdu desem yeridir önceleri cam kesiği gibi acı vardı şimdi çok rahat yapabiliyorum acı yok ama kabızlık var biraz sanırım bu yüzden tekrar nüksetti hastalık. Ne yapmalıyım Botoks veya ameliyat a güvenmiyorum sonrasında bir sorun çıkar sebebiyle. Ne önerirsiniz Sayın Hocam..
  Op Dr Atilla Kaya
  tedaviye güvenmeyebilirsiniz ama sonuçta kendinize güvenmek zorundasınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemlisiniz.buna dikkat etmezseniz makat hastalıklarından korunamazsınız,tedavi olursanız iyileşme uzun sürer ve kolay nüks eder.ameliyatsız tedavide 100 ünite botox uyguluyoruz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

kalkun