online randevu tedavi ücretleri

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz hastalık olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makatın iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makatın derisinin iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık bir iki hafta sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Fissur, Çatlağı yada yırtık olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Yırtık farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Botoxla Fissür Tedavisi için randevu linki https://www.ideaklinik.com.tr/online-randevu/

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makatta gevşeme sağlanır, gevşeyen anüs kasları rahatladığı için çatlak iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 583 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  ne yazıkki fissür tedaviniz pek başarılı olmuş görünmüyor.bir süre daha bekleyip gerekirse botoxla tedavi olmanızı öneririm.,
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. Anal Fissür Doktor says:

  botox enjeksiyonu ile tedavi olabilirsiniz.böylece ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma gibi riskleirni yaşamamış olursunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Slm benim sorunum bakatta catlak küçük meme var ve cok aşırı kaşıntı var

 4. Hocam iyi gunler, ben 3 gün önce fistül abzesi ve makat çatlağı ameliyatı oldum, makatimda ki yakınmalar çok şükür hafifledi ancak tuvaletimi yaparken diskim hala serçe parmağın kadar çıkıyor( afedersiniz) ve aci hissediyorum, yaptıktan bi kaç saat sonra bu aci geçiyor, sizce bu normal bi durum mudur. Her gun bol miktar da sebze ve meyve tukediyorum, lifli posali yiyecekler.

 5. Anal Fissür Doktor says:

  anüsü muayene ile değerlendirmek gerekir.anoplasti gerekebilir
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Meraba hocam ben 1,5 yil once kolonoskopiye girdim ve o zamandan beri ishal sikayetim var gaz kaciriyorum makatimda kasinti yanma oluyo tuvalete her gidisimde agrili oluyo surekli karnim agriyo tuvalet ihtiyacim var diye gidiyorum ama cikamiyorum bicok doktora gittim muayene olmaktan korktugum icin tam anlamiyla bakamadi hafif catlak var deyip anestol pomad ve kortos fitil verdi en buyuk sikayetim gaz kacirmak psikolojim cok bozuldu lutfen napabilirim yardimci olabilir misiniz lutfen napicami sasirmis durumdayim cok doktor gezdim

 7. Anal Fissür Doktor says:

  gelirseniz muayene ile değerlendirip botox enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz
  Op.Dr.Atilla Kaya

 8. İsimsiz says:

  Hocam mrhaba bnde üç seneye yakın süredir makat çatlagı var denildi kremlerle flan geçmedi şuanda agrılarım oluyr makat kaslarında kasılma ve agrı hissediyrum ayrıca birden fazla iki yada üç çizik çatlak var gözle gördügüm kadarıyla neden acaba

 9. Anal Fissür Doktor says:

  ameliyat ne kadar geçici ise botox da o kadar geçicidir.siz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlememzseniz her ikisindede nüks görülebilir.fakat botoxun iyi yanı risklerinin olmamasıdır.ameliyattan sonra gaz ve dışkı kaçırma riski var.tercih sizin.bildiğim kadarıyla devlet hastaneerinde botox uygulanmıyor.
  Op.dr.Nizam kurtdere

 10. Botox devlet hastanelerinde yapılabiliyor mu hocam. Bir de botox geçici bi tedavi olduğunu duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum

 11. Anal Fissür Doktor says:

  şikayetiniz anal fissür.kullandığınız ilaçlar tedavi etmez.fissürde ancak akut dönemde ilaç tedavisi uygulanır.botox enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmalısınız

 12. Mrb hocam benim şikayetim tuvalette makatın iç kısmı sanki camla kesiliyomuş gibi canım yanıyor ve bu uzun zamandır var doktora gittim makat yırtığı için anestol ve madecassol verdi. Acı hissi içerden geldiği için kullanamıyorum. sebebini merak ediyorum ne yapmam gerektiğini. Şimdiden teşekkürler.

 13. Anal Fissür Doktor says:

  ilaç tedavisi için genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.anal fissür tedavisinde rectoderm krem kullanılabilir ama fissürünüzün kronikleşmemiş olması,dozunun doktor tarafından ayarlanması gerekir
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 14. Anestol krem kullanıyorum sizce ilaç tedavisi için hangi kremi kullanmalıyım teşekkürler.

 15. Anal Fissür Doktor says:

  muayene olmalısınız.ilaç tedavisi denebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
  Op.Dr.ergun Aygören

 16. Merhaba 15 gün önce fazla ikinmaktan makat çatlağı olstu hemen anestol krem aldım kullanıyorum. İhtiyacımı karsilarken çok acı çekiyorum ve ihtiyacım bittikten sonra normal ama yaklaşık 4 saat sonra dayanılmaz bir acı bastırıyor bu aci bir kaç saatlik sizce ne önerirsiniz bide hastlgm kronikleşmiş midir?

 17. Meryem onder says:

  Merhaba ben 20 gun once ishal oldum 2 gun surdu siyah kum gibi bir ishal doktora gittm ilacla ishalim durdu ama makatimda yanma kasinti hissi kaldi ve birde buyuk tuvaletimi yaparken agri oluyor sanki zilet kesiyo gibi gecmiyor ne yapmaliyim doktora gitmeyw korkuyorum muayne eder diye yardimci olursanz sevinirim simdiden sagoln
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoji)
  Anal fissür şikayetleriniz var.Muayenede anlaşılır.20 gün önce olay baslamıs.Uygunsa botox yapılır

 18. Anal Fissür Doktor says:

  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz nüks etmiş olabilir.muayene olup tedavi olmalısınız.
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 19. Turkan says:

  Mehaba ben dort yil once makat catlaginda amalitat oldum iki gundun midemdr ve karnimda gaz var cok kotu agrim var kabizlikta var cokk korkuyorum tuvalete gittiyimde basurlar disina cikiyor acaba yinemi catlak oldu gaz cikaramiyorum

 20. Anal Fissür Doktor says:

  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşme gecikebilir,tekrar edebilir.
  Op.Dr.Ergun Aygören