Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 466 Yorum

 1. Emine says:

  Merhaba hocam ben 1 hafta önce botoks oldum ağrıların neredeyse bitti sayılır sadece biraz batma var o da geçer mi? Çatlak tam olarak ne zaman iyileşir acaba
  Op Dr Demet Ağras
  Fissürün düzelmesi daha geç olur bu normal bir durum

 2. Yusuf says:

  Ocam ben 6 ay sonea 16 yaşıma giricem yaklaşık 1 yılı aşkın bi süre içine 5 6 defa basur hastalıgına yakalandım ilkinde çok aşırı kanamalı oluyodu sırf kan çıkıyodu ilk rahatsıslıgım 1 2 ay sürdü 3 4 ay sonra tekrar başladı sürekli tekrarlıyoe böle 1 2 ay sürüyor 3 4 ay sonra tekrar başlıyor ve tuvaletimi yaparken sanki içimi parçalaya parçalaya yapıyorum çektiğim acının tarifi yok birçok doktora gittim hepsi kornikleşmiş anal fissür diyo anestol yazıp gönderiolar şuanki durumum ise makat çatlağı sanırsam bide damarlar çok şişiyo içerde onun acısı 7/24devam ediyo 1 dakika durmuyor bu hastalık peşimi bırakmicak gibi tamamen asla iyleşmiyoe ilaçlarla illaki 3 5 ay sonra kesinlikle tekrarlıyor artık je yapacagımı sasırdım
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Anaskop ile muayene edilir çatlak ise 16 yaşında oldugundan ilk tercih botox olmalıdır.Ameliyatsız kolay uygulanır olması.Ameliyattın istenmeyen bazı yan etkilerini içermediginden tercih edilir.

 3. Caglar says:

  Merhaba Hocam benim yaklaşık 1 yıl önce bi makatta çatlak tedavisi konuldu o zamanlar dikkat ettim geçti sonrasında 2016 6. Ayda başladı o zamanlar agri ile birlikte bikaç damla kan geliyordu kolonoskopi yapıldı çatlak tehşisi koyan doktor sadece fitil şurup ve krem verdi fitil yanlış kullanmam sebebiyle geçmedi aksine daha da arttı 3 ay önce tatilden sonra istanbula geldiğimde çok dikkat ettim ve 1 ay hiçbir şekilde kan yoktu sonrasında artarak yine kendini gösterdi acile gittiğimde krem hap ve fitil verdi 2 3 gün içinde yine geçti 1 ay oldu şimdide daha çok arttı 10 15 damla kan geliyor. Burdaki bir sorum da kanın neden arttığıdır? Ya psikolojimi bozdu desem yeridir önceleri cam kesiği gibi acı vardı şimdi çok rahat yapabiliyorum acı yok ama kabızlık var biraz sanırım bu yüzden tekrar nüksetti hastalık. Ne yapmalıyım Botoks veya ameliyat a güvenmiyorum sonrasında bir sorun çıkar sebebiyle. Ne önerirsiniz Sayın Hocam..
  Op Dr Atilla Kaya
  tedaviye güvenmeyebilirsiniz ama sonuçta kendinize güvenmek zorundasınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemlisiniz.buna dikkat etmezseniz makat hastalıklarından korunamazsınız,tedavi olursanız iyileşme uzun sürer ve kolay nüks eder.ameliyatsız tedavide 100 ünite botox uyguluyoruz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz

 4. Filiz says:

  İyi geceler 4 yaşında bir kızım var idrarını tuvalete fakat kakasını ısrarla korktuğu için bezine yapıyor.Canının acıdığını ve korktuğunu söyleyerek bezini bağlatıyor başka bir odaya geçip ayakta parmak uçlarını üstüne kalkıp bazen bir saatte bazen de bu süre 2 buçuk saate kadar çıkıyor kimi zaman çamur kıvamında bir topak halinde kimi zamanda ceviz büyüklüğünde yapıyor ve temizleme esnasında bacaklarını kasıp çok ağlıyor sizce ne yapmamız gerekiyor bizi aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.
  Op Dr Adil Altınsoy
  makat çatlağı var,çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 5. Emine says:

  Merhabalar ben 2 gün önce botoks oldum sanki makatımda bşr tıkanıklık varmış gibi hissediyorum gazım bile zor çıkıyor bu normal mi neden böyle olmuş olabilir
  Op Dr Altan Karan
  ödem nedeniyle olabilir.sıcak oturma banyosu yapın

 6. Selma says:

  Merhabalar hocam beş yaşında kızım yaklaşık bir aydın kakasını yaptıktan sonra beze bulaşan bir miktar kan görünüyor kakasının rengi normal hergün düzenli olarak tuvalete çıkar ksbızlık problemi de Yok acaba ne olabilir bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Seher Şirin
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 7. Meher says:

  Ben 16 yaşındayım ve kaç yıldır dışkılama sorunu çekiyorum geçen yıldan beri artık iyice acı çekmeye başladım ve doktora gittim makat çatlağı teşhisi konuldu ilaçlar verildi fakat pek işe yaramadı bende devam etmedim ama bir iki aydır kanamalı dışkılama yapıyorum doktora gitmekten korkuyorum ne yapmam gerekiyor tavsiyeleriniz var mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi ertelemeden yapılmalıdır.çatlak yada basur neden olabileceği gibi kötü huylu bir oluşumda bunun nedeni olabilir.korku hastalığınızı tedavi etmez.aksine ilerlemesine neden olur

 8. Emre says:

  Makat yirtiginin tedavisi krem seklindemi yoksa bi operasyon gerektirirmi ve bunun icin hangi bölüme danismam gerekir?
  Op Dr Adil Altınsoy(proctolog)
  Anal fissür başladıktan sonra genellikle 2 hafta sürede iyilesmemisse kroniklesmeye başladıgı düşünülür.Kronikleşmenin göstergesi çatlagın oldugu yerde et parcası(nöbetçi meme)dir .Yeni vakalarda botox tedavisi başarılıdır.Uygun vakalarda ilk seçenegimiz ameliyatsız yöntem olan botox dur agrısız iş gücü kaybı olmadan tedavi olursunuz.

 9. Emre says:

  Iyi gunler. Diskilama esnasinde ve sonrasi yaklasik 10 saat boyunca cam kesmesi gibi bi agri olusuyor bunun nedeni nedir?
  Op Dr Atilla Kaya
  Yazdıklarınız makat çatlağı düşündürüyor, çatlağın nedeni % 95 kabızlıktır

 10. Emre Türker says:

  Merhaba öncelikle bana ibs tanisi koydular arada makatta yanma kaşınma oluyor.kabiz olduğum dönemlerde ve tuvalet kağıdında nokta kadar kan görebiliyorum ne yapmamı önerirsiniz ?
  Op dr Adil Altınsoy
  Kanama az da olsa mutlaka izah edilmeli, bunun için anoskop muayenesi yapar bulgulara göre tedavi planlarız

 11. Hatice says:

  Merhaba ben 19 yasindayim yaklasik 1 bucuk ay once anal fissur teshisi kondu ve bazi merhemler verildi bana. Merhemleri kullandim catlagim iyilesmek uzereyken tuvalette zorlanmamla birlikte tekrar bas gosterdi ama suan o da iyilesti fakat makatimin cevresi hafif kabarikli kirmizi ve kasiniyo bunun nedeni ne olabilir ciddi bi durum mudur bana yardimci olur musunuz simdiden tesekkur ederim
  Op Dr Seher Şirin
  Kullandığınız ilaca bağlı tahriş olabilir

 12. İsmail says:

  Hocam Merhaba; Ben “Dışkılama Esnasında Acı” başlıklı yazıda ki sorunları aynen yaşıyorum. (Yaklaşık 3 aydır.) Utanıyorum tabi doktor a gidemiyorum., Açıkçası korkuyomda. (Canım Azdır da) Dışkılama sorası ağrı ve yanma da oluyor. Ne yapmalıyım? Şimdiden ALLAH Razı Olsun.
  Op Dr Ergun Aygören
  Hastalığınız müzminleşmiş botox veya ameliyat gerekir, botoxu araştırmadan karar vermeyin

 13. Büşra says:

  Merhabalar ,19 yaşındayım duphalac şurup bağırsak tembelliği yapar mı ? Yaparsa da ne kadar kullanımdan sonra yapar
  Op Dr Ergun Aygören
  İdea Klinik Bursa Genel Cerrahi Uzmanı
  yapar.3 günden fazla kullanılması pek önerilmez

 14. Merhaba hocam. 3 ay önce bir makat bölgemde ufak pembe renkte bir kanama oldu. Başta önemsemedim tuvalet kağıdına baktığımda oluyordu. Genel cerraha muayene oldum. İlaç verdi ilaçları kullandıktan sonra kanama kesildi. Fakat bu zaman sürecinde makat kısmında şişkinlik hala duruyor büyük tuvaletimi yapınca çok az dışarı çıkıyor düzeltiyorum. Sonra makat iç kısmında boncuk kadar sertleşmiş bir şey var elimle tutabiliyorum. Bu nedir ameliyatsız geçer mi? Birde doktorun vermiş olduğu kremleri kullanmadım sadece hapları kullanıyorum. Kanama yok acıda yok sadece tuvalete çıktiktan sonra 5 dakika kadar hissedilmeyecek kadar bir acı oluyor veya bana öyle geliyor makat kaslarının kasildigini farkediyorum. Makat çatlağı mi bu yoksa başka bir şey mi ne yapabilirim. İlginiz için teşekkür ederim. İyi günler.
  Op Dr adil Altınsoy
  İdea Klinik Ankara Genel Cerrahi Uzmanı
  anoskopi muayenesi ile değerlendirip sorunları tespit etmek gerekir

 15. selamlar,14 hafta gebeliğim var botoks tedavisinin riski hamilelikte nedir?
  Op Dr Atilla Kaya
  gebelikte beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.bol posalı ,bol sebze-meyve yiyin.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın.doğumdan sonra botoxla tedavi edebiliriz

 16. merhaba benim baya bir suredir makatimda meme vardi ama bana hic bi zarari olmuyofu sadece arada cok zorlandigimda peceteme cok az kan geliyordu ama son 2haftadir buyuk tuvaletimi yaparken acimaya basladi ve sonrasinda acimaya dvam etti. o ilk memeden sonra cok kucuk bir meme daha olustu ve gitgide buyudu suan iki tane var ve catlakta goruyorum sanki ben makat catlagi oldugunu dusunuyorum acaba iki tane meme olmasi botoks ile tedaviyi engeller mi ameliyat mi olmam gerekiyor ya da hic kremle tedavi edilemez mi? asiri dayanilmaz bir acisi yok sadce gorunus olarak cok rahatsizlik verici simdiden tesekkr ederim cevabiniz icin
  Op Dr Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  İki tane olması botoksla tedavi olmasını etkilemez.Anaskop ile muayene edilip tanı konur görünüş düzeltiir

kambing