Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 397 Yorum

 1. Baki diyor ki:

  Hocam meraba 18 gun once dış hemoroit amilyatı oldum fakat makatımın sagında ve solunda ince uzun bir şekilde şişlik var damar şisligi gibi genellie buyuk abdestimden sonra dahada çok şişiyor agrı ve kanamam oluyor doktora gittim ilesme süreci dedi ama yorumlara bakinca makatta çatlak gibi duruyor ne yapmam gerekir ? Saygılarımla..
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Yeni ameliyat olmuşsun yaraların iyileşsin.Yara yerleri çatlak gibi görüntü verebilir

 2. selif diyor ki:

  Hocam 2 sene önce normal dogum yaptim ve sonrası kanama ve kaşıntı doktora gittim çatlak var ameliyat dedi ve bnde ameliyat olmadım suan iyiyim tuvalete kolay çıkıyorum kanama ağrı ve kasintim yok sadece anal fissur galiba makatim da 3 4 tane şişlik var bunun için ne yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikyetiniz anal fissüre benzemiyor muayene etmekte fayda var.

 3. mustafa diyor ki:

  Hocam 4 gundurlu buyuk abdestimi yaparken cok pis aci cekiorum ve elimi attigimdada etrafinda kucuk kucuk memeler var ne yapmam gerekio hangi ilaclar kullanmaliyim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Tromboze hemoroid gibi anlatmışsın.Kabızlık ishal ıkınmaya dikkat ediyorsun agrı kesici krem,oturma banyosu yapabilirsin.Erken dönemde tromboze (anal hematom)boşaltılabilir. İç hemoroidlerinde vardır.İlerde ameliyat olmamak için anaskop ile muayene olup ameliyatsız iç yöntemlerden faydalanmalısın

 4. Tekin diyor ki:

  Hocam, iyi günler.Yaklaşık iki ay önce b.abdestimi yaparken makatta ağrı ile rahatsızlığım başladı.10 gün içerisinde üç doktora (ağrılar git gide şiddetlenince ) gittim.İlkin iç basur denildi.Daha sonra anal fissür daha sonra anal fistül tanısı konuldu.Bunlarla ilgili gerekli ilaçları kullandım.Sağ kalçada şişlik ve ağrı git gide oluşunca MR Sonucu apse oluşumu sebebi ile acil görülerek ameliyat ile drenaj yapıldı.yaklaşık 25 gündür bu ameliyatı oldum.(Artık buradan iltihabi bir akıntı gelmiyor.)ilk 15 gün yerimden kımıldayamıyor sürekli sırt üstü yatıyordum.Şu ana kadar her gece terlemeden dolayı elbisem suya batırılıp çıkarılmış gibi oluyor(ancak bu durum sonrası vücutta bir rahatlama oluyor)Asıl sorun ise b.abdestimi yaparken gün geçtikçe dahada artan makat içindeki aşırı ağrı kanama ve kesik(cam-jilet) hissinin artmasıdır.Öyle ki tuvalet sonrası bir saate yakın kıvranıp ağlama düzeyinde ağrı yaşıyorum.Rahatsızlığımın tanısı anal fistül olarak konuldu.Ancak anal fissül şikayetim daha öne çıkmaktadır.Sayın hocam,bu rahatsızlığımın tedavisi nasıl olacak bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim.Saygılarımla
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  anal fissürünüzü botoxla tedavi edebiliriz.yalnız tedavinin başarısı,daha hızlı iyileşme için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

 5. perihan diyor ki:

  Hocam merhaba ben15 gun once ilostomi kapatilma ameliyatı oldum tuvalete cıkiyodum ama simdi tuvaletim var gibi oluyo ama gidince yok makat bolgem cok agrıyo tuvaletimide yapamımıyorum sanki o bolgede siskinlik var gibi ne yapmam lazım sizce
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
  Canını sıkma geçiş dönemi yaşıyorsun.Zamanla eski haline dönersin. Agrı için krem fitil kullanabilirsin.Rahatlamazsan muayene olmalısın.

 6. adem diyor ki:

  birde bu botox tedavisinin sgk lılara fiyatı ne kadardır
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ücretlere bu linkten bakabilirsiniz.
  https://www.medicalart.com.tr/tedavi-ucretleri.html

 7. adem diyor ki:

  iyi günler bende hemoroid var ama o çok rahatsız etmiyor çatlak ta 3-4 senden beri bazı zamanlar oluyo çok rahatsız ediyo doktora 3 defa gittim 2 sinde pomad la hemoroid kremi verdi ilkinde elde yapılna bi krem verdiler ama ne yaparsak yapalım sende 2 3 defa böle oluyo ve çok rahatsız ediyo ayriyetten şeker hastasıyım ne yapabilirim ankarada tedavi olabileceğimiz bi yer varmıdır
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Ankara ‘da Medical Art kliniğinin şubesi var.Kliniğimizde muayene sonrasında durumunuza göre uygulanabilecek botoks,bantla bağlama ,laser tedavileri uygulanabilir.
  Geçmiş olsun

 8. filiz diyor ki:

  Merhabalar ben 3 ay oncesi normal dogum yaptim. Dogumdan sonra popomda kasinti vardi. Ve doktora gittim anal fisur denildi. Kanamam oluyor.tuvalete agrili cikiyorum.. Bi cozum yok mu nolur yardimci oluniz..kabiz degilim dr bana kortos ve anestol pomad verdi eskiye nazaran agri azaldi kasinti bitti.. Ben bundan kurtulmak ostiyorumm..
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  botoxla tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz.fissürün temelinde yatan mutlaka bir kabızlık yada yanlış tuvalet alışkanlıkları vardır ,alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz

 9. Emre diyor ki:

  Meraba sayin hocam Ben iki senedir tuvaletten sonra makkatta yanma oluyo ve bu genelde yazin oluyo kisin olsada yanma 10 dakika filan suruyo simdi sorum su bana endoskopi yapildi gecen sene doktor ic bagsur ama onemli degil kucuk daha diyip ilac verdi Ben malum yaz geldi ve bi ozel hastahaneye gittim doktor dediki makata catlak var ameliyat dedi be ikincisi makatta catlaksa endoskopi yapan onceki doktor bunu nasil anlamadi eger catlaksa ben aci yedigim de tuvaletten sonra o acinin canumi yaktigini gordum catlak to acinin bi onemi varmi yoksa baska bi doktora daha mi gitmeliyim ve birde ameliyat no botoks mu sizce simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  İki doktoru da suçlayamayız. İç hemoroidler de,çatlak ta zaman zaman iyi durumda olduğunuzda gerileyebilir,farkedilemeyebilir.Kabız kalıp ıkındığınızda hastalık şiddetlenebilir.Muayene olduğunuzdaki durumunuz onu göstermiştir. İç hemoroidler ağrı yapmaz,tesadüfen endoskopide görülmüştür. Ağrıyı yapan fissür(çatlak)tır..Çatlak kronikleşmişse(1 aydan fazla süreden beri varsa)botok % 95 iyileştirir. Ameliyat da kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir.Kişinin durumuna göre avantaj ve dezavantajlarını anlatıyoruz.Tercihi çoğunlukla hastaya bırakıyoruz.Dilerseniz Size yakın Medical Art cerrahi merkezine gelin,önce muayene edip durumunuzu değerlendirelim
  Geçmiş olsun

 10. ahmet diyor ki:

  Hocam mrb yaklasik 1 seye yakin makat da kasintim oluyor makatimda iki tane oyulmus catlaklar var bunun bi zarari olabilirmi kremle tedavi kendin yapabilirmiyim ne yapmami oneriyosunuz
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  1 senedir olduguna göre kronik anal fissürün var.Kremle olmaz.Botox ile tedavi kolay ağrısız,iş gücü kaybı olmaksızın etkili bir yöntemdir

 11. mert diyor ki:

  Hocam Merhaba. Yaklaşık 6 ay önce dışkı ile beraber kan geldi. Ağrı hiç olmadi. Kolonoskopi yaptırdım ve anal fissür olduğu söylendi ve yememe icmeme dikkat etmem gerektiği soylendi. Herhangi bir ilaç falan verilmedi. Kanama kesildi 6 ay sonra tekrar kanama oluyor dışkı ile beraber ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür de çok ağrı olur,kanamanın nereden geldiğini görmek lazım.

 12. Anonim diyor ki:

  Hocam mrb ne olur bana yardımcı ol hocam 5 gün önce ameliyat oldum hemoroit ve anal fissur saat 12 yönünde fissurum bu 3 ameliyatim sorunum büyük abdestimi yaparken resmen canım çıkıyor normal mi acaba çok aci çekiyorum dikiş olduğu için mi acaba yoksa farklı birsey mi olmaya başladı çok korkuyorum yada dogal mi bu aci
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb./Proktoloji uzmanı
  Fissürde ameliyattan sonra rahatlamanız gerekirdi.Muhtemelen hemoroid memesi alındıktan sonra dikiş atıldığından bu sıkıntıları yaşıyorsunuz.Kabız kalmayın. Kabız kalmamak ve sert dışkılamamak için
  http://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html
  http://www.sehersirin.com/kabizlik-nedir-nedenleri-ve-tedavisi/ linklerinden faydalanabilirsiniz. Dışkılamadan önce ve sonra sıcak suya oturmak hem ağrı giderilmesinde hem de tedavide etkili.Tüm bu önlemlerle geçmezse doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 13. cemil diyor ki:

  Hocam Merhaba;
  1.5 yada 2 aydır büyük abdeste çıktığımda makatta bir acı hissediyorum sanki iğne batırıyorlar gibi açık renk kanama oluyor fakat hemen duruyor.Sizce nedir hocam.
  Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip kesin tanı koyabiliriz.bu arada kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılması gerekir.botoxla ameliyatın riklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

 14. Ali hasan diyor ki:

  Hocam merhaba, 3 gün önce tuvalette ıkınırken bir anda müthiş bir acı hissettim. O günden beri makat bölgem hiç durmadan yanıyor ve acıyor (keskin bir acı) kanama hiç yok, doktora gitmedim kendi imkanlarımla krem sürüyorum fakat faydası olmuyor, buarada 3 gündürde tuvalete gidemiyorum büyük abdest için. Sizce bu hastalığımın adı nedir ve Ne önerirsiniz doktora görüneyimmi veya beklesem geçer mi. İyi günler
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  anal fissür olabilir.önlem almalısınız.doktora görünseniz iyi olur

 15. ayşe diyor ki:

  hocam ben ücbucuk sene önce doğum yaptım ve makat catlağı oldu cok ağrım oluyordu iki bucuk sene öncede botox oldum ama kabızlığım vardı detavi yabtırırken bir hafta sürdü şimdi tuvalette gene kabız olunca kanama ve acı oluyor sonra geciyor botox birdaha yaptırsam zararı olurmu tedaviden tam sonuc almam icin napmam lazım ben kremde kullanıyorum zararı olurmu
  Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
  Tekrar botox yaptırabilirsin Makatta mekanik darlık( yani makat nomralde oldugu kadar tuvalet sırasında genişlemiyorsa) işlem öncesi muayenede mekanik darlık düsünülürse Ameliyat daha iyi bir seçenektir

 16. deva diyor ki:

  S.a hocam 3 gün önce çatlağın olduğu yerde kanama oldu ama durmuyor ne yaptıysam kar etmiyor rectoderm sürdüm yırtığa yine işe yaramadı botox olmaya gelicektim kliniğinize ne yapıyım iyileşmesinimi bekliyim yoksa Zaman kaybetmeden sizemi göriniyim…Saygılar
  Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
  Vakit kaybetmeden muayene olup size uygunsa botox yapabiliriz

 17. sude diyor ki:

  Teramisin kullaniyorum şimdi bugün büyük tualetimi yapmak için girdim tualete yaptım ama çok canım acıdı bursada oturuyorum annem zeytinyağı icirdi ne zamana düzelir biraz bilgi verirmisiniz
  Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
  İlk defa olmuş yani akut anal fissürse 1 1.5 ay süre içinde sıcak su banyosu ,agrı kesici kremlar kabızlıgın önlenmesi(İshal olmadan)ilk seceneklerdir.Bu sure sonunda geçmiyorsa veya geçip tekrarlıyorsa uygunsa birinci secenek botox degilse ameliyat olmalıdır

 18. ayşe diyor ki:

  hocam ben üçbuçuk sene önçe dğum sonrası makat çatlağı rahatsızlığı başladı iki bucuk sene önce botox yaptırdım rahetsızlığım ağrılarım geçti allaha şükür ama kabız olunca kanıyor gene tuvaletimi yabarken acıyor sonra geçiyor birdaha botox yabtırsam zararı olurmu detaviden sonuc tam sonuc almam için nabmam lazım
  Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
  Tekrar botox yaptıra bilirsin .Muayene sırasında mekanik bir darlık düsünürsek ameliyat daha iyi sonuç verecektir

 19. sude diyor ki:

  Vajinamin arkasındaki delik biraz yırtılmış tualetimi yaparken canım çok aciyo vazelin sürüyorum ve büyük tualetimi yapamıyorum napmam lazım bilgi verirmisiniz ?
  Op Dr Seher Şirin
  anal fissürünüz var.tedavi olmalısınız.sıcak oturma banyosu yapın.beslenem ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 20. Anonim diyor ki:

  hocam ii akşamlar benim makadın dış kısmında 2-3 tane sivilce den az buyuk parça 1 tanede 2 cm buyuklugunde bi parça var ben 3 gun once o buyuk parçaya kendim birini lafına uyup ip bagladım bide üresal forte diye bi krem aldım kulanıyorum şimdi koparmaya çalışıyorum kapızlık yok wc de fazla kalmıyorum acıda yoktu yanız buyuk abdes alırken rahatsı oluyordum ama şimdi agırıyor ne yapmalıyım
  Dr.Nizam KURTDERE
  Bu davranışınla kendine ciddi zarar verebilirsin,uzmanına muayene olmalısın.

bebek