Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 404 Yorum

 1. Murat diyor ki:

  Saygilae hocam yaklasik 1 aydir buyuk tuvaletimi yaparken ilk etapta bir batma oluyordu kucuk sinek isirigi yada kucuk cam batmasi ayarinda bagsurdan suoeleniyordum fakwt bugun kan geldigini gordum ve biraz pihtilasmis kanda vardi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin anı için muayene etmekte fayda var

 2. Merih diyor ki:

  Merhaba benım sıkıntım tuvalete cıkınca popomun kanaması yaparken zorlanmıyorum ama popom kanıyor ve acıyor aradan bıra zaman gecınce cok kasınmaya baslıyor korkuyorum kıl kurdu olabılır mı yada hemoroid falan ?
  Op.Dr.Adil Altınoy(proctoloji Uzmanı)
  Muayene olmanız anaskopi yapılması gerekir.

 3. fatih diyor ki:

  hocam merhabalar yaklasık bır haftadır makat etrafında kasıntı ve akıntım var suyla temızlerken sıddetlı bır sekılde yanmada oluyor acaba benım hastalıgım nedır ve tedavısı nedır ?
  Op Dr Atilla Kaya
  makat hastalıkları birbiriyle karışabilir.apse yada fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 4. yelda diyor ki:

  Hocam makatıma bir zorlamadan dolayı makatım kanamıştı biraz acımıştı fakat daha sonra hatta iki üç gün sonra bile acı çekmedim bir Ay kadar bir süre hiçbir ağrı sızı hissetmedim kabızlık çeksem bile hiç acı hissetmedim hiçbir kanamam olmadı bu süre içinde çatlak olup olmadığı aklıma takıldığı için kendimi çok kontrol ettim uğraştım hemşire bir arkadaşa baktırdım birşey yok dedi öyle ışık falan tutmadan baktığı için emin olamadım vede acı veya kanama sorunum yoktu . Bahsettiğim makatıma olan Zorlamadan bir Ay kadar süre sonra ne olduysa makatımda acı hissi olmaya başladı ve bir yıl kadardır her tuvalette acı duyuyorum ve kanamalar oluyor ve baktığımda makatımın birçok Yerinde çatlak olduğunu gördüm ama meme oluşumu yok sizce bu fissür ilk bahsettiğim zorlamadan dolayımıdır yani önce çatlağı hissetmemiş olup daha sonra ilerlediği içinmi acılar sonradan başladı? fakat illaki zorlamadan sonraki o bir Ay içinde tuvalette acılarım başlardı ilerlerdi diye düşünüyorum Çünkü kabızlıkta çektim o süreçte eğer zorlamadan olsaydı o bir Ay içinde kabızken kanamalar acılar olurdu diye düşünüyorum çünkü tuvalette hiç zorluk çekmiyordum muhtelemelen bu fissür sonraki kabızlıklarımdandır değilmi?Hocam bir An önce aydınlatırsanız çok sevineceğim bu arada çok kabızlık yaşayan bir insanım o bir Aydan sonrada hep kabızlık çektim bunuda dikkate alarak cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden. teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle muayene edip fissür olup olmadığına kesin karar vermek lazım,ne zaman olduğunu araştıramayız ancak kabızlık ve zorlanma ile bağlantısı var.Tedavi için botox iğnesi öneriyoruz.

kalkun