Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 355 Yorum

 1. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam. Yaklaşık 1-2 sene önce tuvaletimi yaparken çok zorladım. O günden beri tuvalete çıktığımda eline nohut gibi bir meme geliyor ama hiçbir şekilde ağrı, kan, acı yok. Bu ne olabilir
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  hemoroid olablir.

 2. ayşe diyor ki:

  iyi geceler
  botoks yaptırmak istiyorum. yalnız makat bölgesinde küçücük mercimek tanesi kadar bir beze ya da meme adı her neyse oluştu. botoks yaptırırken lazerle bu yok edilirmi?
  Op.Dr.Seher Şirin
  botox yapabiliriz.fakat öncelikle o meme gibi yapının muayene ile ne olduğunu değerlendirmemiz gerekir

 3. nermin diyor ki:

  Hocam 21 yaşında malatyada otryrum sezeryan dogum yaptm fakat sonra makatta çatlak meydana geldi 4 aydr çekyrum ve 3 gündür çıkamıorum agrı ve yanma oluo öyle olunca kendimi kasıyom hç çıkamıym bi tûrlû çkmasına izin veremiym cnm çk yanıo yardm edn ltfn
  Op Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal fissürünüz var ve kronikleşmiş.botox yada ameliyatla tedavi olmanızı öneririm.küçük çocuğunuz olduğu için botoxu tercih etmenizi öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlmelisiniz

 4. merve diyor ki:

  Ben 20 yaşındayım makatım da küçük bi kulak memesi kıvamında bir parça var. bu durumu 6 senedir yaşıyorum sadece buyük tuvaletimi yaparken zorlanıyordum önceden artık 10 gündür büyük tuvaleti mi yaparken hiç bir acı yok aşırı derece de damla damla kan geliyor tuvaletimi yaparken kan gelmesi makatta çatlağı mıdır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid olabilir.ama kanama nedeniyle ertelemeden mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.farklı nedenleride olabilir

 5. Hakan diyor ki:

  Hocam bende makat catlagi vardi hemen o gün doktora gittim doktor bi kaç ilaç verdi düzenli olarak her dediğini yaptım 1 haftadan beri dışkılamada hiçbir acı veya ağrı yok ilaçları halen kullanmaya devam ediyorum yalnız ara ara kasinti oluyor sizce bu makattaki catlagi geçtiği anlamami geliyor bide geçme süresi ne kadardır ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Genellikle 1-2 haftada geçmesi lazım.Geçmezse botox öneriyoruz.

kadal