Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 335 Yorum

 1. adem diyor ki:

  hocam iyi akşamlar 2 hafta önce bi genel cerraha göründüm anal fissür var dedi ve rectoderm ilacını kullanmamı önerdi 3 gün kullandım ağrım acım tamamen geçti 20 gün sonra bi kabız olduğumda tekrar ağrılar başladı ilaca tekrar başlamalımıyım ve başlarsam ne kadar süre devam etmeliyim?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  2 hafta kadar kullan.

 2. Eren Mert diyor ki:

  Hocam hayırlı akşamlar, bu şekilde bir interaktif sistemle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  Sanırım benim makatta anal fissur oluşmaya başladı iki hafta öncesinde ben kabızlık olarak düşünüyordum.daha sonra ağrı durdu. bugün bu ağrı daha da artmaya başladı lavaboya gitmeye çekinir hale geldim. Ne tavsiye edersiniz? gıda, ilaç merhem ile çözebilir miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.kabız kalmayın.tuvaletenizi ertelemeyin,barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve sertleşir,sıkışınca hemen yapmalısınız,uzun süre tuvalette kalmayın.spor yapın.rectoderm kullanabilirsiniz.3 haftayı geçen anal fissür kronik kabul edilir.ilaç tedavisine cevap vermezse botoxla tedavi olmanızı öneririm

 3. murat murat diyor ki:

  Öncelikle merhaba, 3-4 yıldır makatta kaşıntı yaşıyorum, hayatımı zehreden bir kaşıntı, daha önce doktora gitmiştim, travazol, ttovacort tarzi ilaçlar vermişti, anlık fayda saglıyor. Sonra sonra muhtemelen kaşıntıdan anüsün üstünde bir meme oluştu, cesaretimi toplayıp bugün gittim, baktı ve dediki kaşıntının sebebi meme degil kronik anal fissür. Ameliyat edilmesi gerekiyor dedi, iş bu noktadayken ameliyat hususunda siz ne dersiniz ve ameliyatsız kurtulabilir miyim? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatta gaz ve dışkı kaçırma gibi riskler var.botoxla tedavi olabilirsiniz

 4. Yağmur diyor ki:

  Hocam makat da ara sıra hafif kabuz luk ta çatlama oluyor hafiften kanıyor daha sonra acı kaşıntı oluyor ne yapmalıyım ciddi bişey varmidir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen yüzeyel bir çatlak olup iyileşiyor,kronikleşirse iyileşmez ve botox iğnesi gerekir.Kabız kalmamaya çalışın.

 5. cagrim diyor ki:

  q6 yasindayim karnim surekli agriyordu ishal oluyordum ve tuvalet kagidinda kucucuk kan wardi ( . nokta kadar ) suan ne yapmaliyim bilmiyorum tuvalete gitikten sonra agri war diger saatlerde ise agri yok hastaligim ne yani tedavisi ne dir cevap verirseniz sevinirim
  öneriniz nelerdir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabızlık ve uzun süren ishaller nedeniyle anal fissür gelişebilir.tuvalet sonrası ağrı oluşmasıda en önemli bulgularındandır.fakat makat kanaması varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni tespit edilmelidir.

 6. Sait diyor ki:

  Hocam iyi günler. 1 bucuk yıldır fissürüm var ameliyattan çekindiğim için botox uygulattım. Sitede yazdığınız yazıları önerileride detaylı şekilde inceledim. Bugün 3.gün olmasına rağmen acılarım hiç geçmedi hatta arttı diyebilirim ve hocam botox sonrası zaten anüsün yanında bulunan bir meme dışkılama sonrası şişiyor ve elime geliyor bu normali ? Ne gibi bi durumda doktora tekrar gitmeliyim. Çok ağrım oluyor geceye kadar sürüyor lütfen yardımcı olun. Pursenid kullandığım için dışkı kalın değil ama makatım kasıldığı için ıkınmadan tuvaletimi yapamıyorum.
  Op.Dr. Adil ALTINSOY
  botox uygulanalı daha 3 gün olmuş.maximum etkinlik 12-14 günde başlar.sıcak oturma banyosu yapın,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat edin,anestol pomat kullanabilirsiniz.

 7. Mehmet urfali diyor ki:

  Selam aleyküm Dr bey
  Nakat ta hafif acı yanma var birde 4 5 gündür pis kokulu bir akıntı var nakat bolgesine elimi de vuramiyorum Acıyor bu durum beni çok Rahatsız ediyor Bana yardımcı olursanız sevinirim size dua ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Abse veya fistül olabilir,muayene edip kesin tanı koymak lazım.

 8. mehmet selami diyor ki:

  iyi günler hocam yaklaşık 2ay önce makak çatlağı var dendi ilaç kulandım düzenli sıcak su banyosu yaptım 4 gün önce tekrar kabızlık yaşadım aynı ağrılar başladı sadece tuvalete giderken ağrı var sonra sında fazla yok sıcak su banyosuna ve ilaçları kulanmaya devam etsem yine geçermi ne yapmam lazım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür kronikleşince ilaçla düzelmez,biz botox iğnesi yaparak başarı ile tedavi ediyoruz.

 9. Ezgi diyor ki:

  Merhaba hocam iyi çalışmalar makat catlagim vardi kremlerle vs gecti ama yine ara ara kabızlık sorunuyla karsilasiyorum ve birşey yemeye korkuyorum artık kabizligi arttırır diye kahvaltilarda yumurtayı eksik etmeyen biriyim ancak onu da korkarak tuketiyorum bunları korkmadan yiye bilir miyim. Tesekkurler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  bol sebze -meyve tüketin,kuru incir -kuru kayısı yerseniz istediğiniz herşeyi tüketebilirsiniz.tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz.kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalmamalısınız,sıkışınca tuvalete gitmelisiniz,ertelememlisiniz,erteleyince barsakta dışkının suyu emilir.katılaşır

 10. aysun diyor ki:

  İyi günler hocam benim makatımda çok şiddetli kaşıntı var özelliklede geceleri çok yoğun oluyor doktora cildiyeye gitttim bir krem kullandım bir tüp çok iyi geldi kremi kestim tekrar başladı bazende jiletle kesmişsin gibi acıyor hacam ne yapabilrim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makatta kaşıntı yapan pek çok sebep var:fissür,hemoroid,fistül,kıl kurdu gibi. Bazen hiçbiri olmayıp basit bir allerji de olabilir.Sizde tedavi sonrası tekrarladığına göre sebebe yönelik tedavi gerekir.Size en yakın Medical Art şubemize gelirseniz değerlendirip ona göre tedavi düzenleriz. SGK lı hastalarda muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 11. duru diyor ki:

  Hocam tuvalet sirasinda kanama cam batmasi gbi aci hissediyorum 1 bucuk aydir napmaliyim nasil tedavi olmaliyim analfissur olabilirmi

  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet anal fissüre benziyor, 1.5 ay olduysa botox veya ameliyat gerekebilir

 12. aysima diyor ki:

  Hocam iyi gunler dicaksuya oturamym hamile oldugm icin erken doguma sebep oluyoms doktor ameliyt dedi 4aylk hamileyim ameliyt olsam bisey olrmu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ertelenebilen ameliyatların hamilelikte yapılmasını önermiyoruz.

 13. aysima diyor ki:

  Iyi gunler bende bugun tekrar dokrora gttm makatta catlak var dedi ameliyat olmam geekiyo 4aylik hamileyim neyapmm gerekiyo aksamlari sancidan duramym
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıcak oturma banyosu dışkılamadan önce ve sonra yaparsanız rahatlatır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 14. Deniz diyor ki:

  Hocam 1 ay önce genel cerrahiye gittim. Makat çatlağı var dedi. İki krem bir Dr toz verdi oturma Banyosu için. Bi iyileşme olmadı. Şuan ise mor 2 tane şişlik var. Şuan bi aktardan doğal krem aldım. 2 gündür kullanıyorum şişlik aynı bazen kaşıntı oluyor. Hastaneye gitmeli miyim tekrar yoksa zamanla geçer mi
  Op.Dr.Altan KARAN
  makat çatlağı ilk 3 haftada tedavi edilmezse kronikleşir.botox yada amelşyatla tedavi olmalısınız.botoxta yada ameliyatta olsanız hastalığınızın daha hızlı iyileşmesi ve nüks etmememsi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 15. mehmet selami diyor ki:

  Merhaba hocam.bende makak çatlağı var Sıcak su oturma banyosu ve krem kulanıyorum ama tuvalete gidince değişen birşey yok ameliyatsız geçmezmi teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botoxla tedavi edebiliriz.hemde gaz ve dışkı kaçırma gibi amelyatın riskleirni yaşamazsınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düznlemelisiniz

 16. mehmet selami diyor ki:

  merhaba hocam kısa bir süre önce makak olduğumu öğrendim çok ağrı var doktor ameliyat ol dedi ameliyat olmadan geçermi hocam ameliyatı mı .botoxla tedavi mi önerir siniz ameliyatsız geçermi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığın anal fissür ise biz botox iğnesi öneriyoruz.

 17. kadir diyor ki:

  hocam merhaba bende 8 gündür çatlak var yaşım 17 ne yapmamı ve hangi tedavileri önerirsiniz
  Op.Dr.Altan KARAN
  Anestol merhem ve rectodem merhem kullanın 10 günde düzelmezse botox yaparız

 18. gül diyor ki:

  Iyi akşamlar hocam benim iki bucuk yaşında oglum var doğduktan bir ay olmamıştı makatta çatlak oluştu bir yaşına kadarda tekrarladı .şimdi yine oluştu ilaç tedavisi var .bağırsakları yumuşatmak içinde şurup kullanıyoru yyedikleri dikkat ediyorum ama korktuğu için sık yapmadığın dan yine sert çıkıyor .Henüz küçük olduğu için çaresiz kaldım bu durum böyle tekrarlar mı.ne yapmalıyım.teşekkürler
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Bu konuda çocuk cerrahlarından bilgi almalısınız

 19. Ada diyor ki:

  Merhaba hocam 13 ay önce dogum yaptım doğum kanalim çok uygun olmasına ragmen kordonun çok kısa olmasından 1 saat dogumhanede ıkınarak doğum yaptım 15 gun sonra muhteşem kanamali acilarla anal fissür olduğunu ogrendim hemen botok yapıldı düzeldi şimdi 1 aydır şikayetlerim eskisi kadar şiddetli olmasada çok can yakar şekilde ve kanamalı tekrarladı tekrar mı botox yaptırmalıyım???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kronik anal fissürün tedavisi botox veya ameliyat,biz botox öneriyoruz ve gerekirse tekrar yapıyoruz,ama ameliyatı da tercih edebilirsiniz,size kalmış.

 20. Fatih diyor ki:

  Hocam mrb Öksürdügüm zaman makatta ağrı normal zamanda hafif yanma oluyor. Son 1 haftadır ishalim tuvalete fazla çıkmışımdır ama aşırı Yada fazla ıkınma olmadı. Ağrı ve yanma son 3-4 gündür var Tuvalette çok uzun süre durma huyum var 10-20 dk arası sizce doktora gitmelimiyim? Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yüzeyel anal fissür olabilir,kendiliğinden geçmezse muayene olmakta fayda var.

kadal