Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 515 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  kanama yönünden mutlaka değerlendirilmeli.çocuk cerrahisine götürmelisiniz.
  Op.Dr.Demet Ağras

 2. SELÇUK says:

  iyi günler.. 10 yaşımdaki kızımın makat bölgesinde bir kanama meydana geliyor. kanamalar sürekli olmuyor fakat kanamanın olduğu zaman sürekli bir ağrısının devam ettiğini söylüyor. makat bölgesinde bir sıkıntı olduğunu nasıl anlarız

 3. Anonim says:

  Meraba ayni sorunu yasiyorum doktor bir krem Verdi gecmease amaliyatdedi kren baş agrisi yapti kullanamadim ne yapacagim
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji)
  Botox olup kurtulacaksın

 4. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi olmalısınız.botoxla tedavi olabilirsiniz.
  Op.Dr.Seher Şirin

 5. Kaan says:

  Merhabalar benim yaklaşık 1 yıldır makatımda problemler var ilk başta basur sanmıştım fakat doktora gidince makat füssür olduğunu öğrendim çok fazla acı çekiyorum ne işe gidebiliyorum ne de sosyal yaşantımı yaşayabiliyorum.Doktorun verdiği kremleri,hapları ve dışkı yumuşatıcı şurubunu kullandım 2 hafta ağrılar devam etti ve sonra ağrılar geçti 1 ay kadar ağrı yapmadı.Daha sonra büyük tuvaletimde çok aşırı kan geldi kanama oluryodu fakat tuvaletten sonra acı olmuyordu.Şimdi ise kanama durdu fakat inanılmaz derecede şiddetli kanamalarım var geceleri uykudan uyandırıyor tuvaleten çıktığımda ağlıyorum tekrar doktora gittim ve muane etti ve tekrar aynı ilaçları yazdı.Bu ilaçlar bana fayda sağlamıyor ne yapmam gerekir.Bu dertten kurtulursam psikiyatri kliniğine yatmayı düşünüyorum çünkü bu rahatsızlık benim psikilojimi bozdu

 6. Anal Fissür Doktor says:

  anal fissür tedavisinde spesifik ilacı rectodermdir.diğerlerinin tedavi edici yönü yoktur.3 haftayı geçtiys ekronikleşmiştir.ilaç etkilemez.botoxla tedavi olabilirsiniz
  Op.Dr.Nizam Kurtdrere

 7. Gamze says:

  Doktorum bana makat çatlağı için fucidin ve proctolog rektal krem yazdı bunlar doğru bir ilaç mı ? Fucidin açık yaraya sürülmez yazıyor ama çatlağı ben gözümle görebiliyorum ufak değil ve sürünce yanıyor

 8. Yusuf says:

  Bugün itibariyle Fissür veya dış hemoroid benzeri bir görüntü var fakat kaşınma, ağrı, acı gibi durumlar söz konusu değil.
  4-5 gün bekleyip düzelme olmaz ise doktora gitmem sorun olur mu? Yoksa hemen gidilmesi şart mı?
  İyi günler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Birkaç gün beklenebilir.

 9. Anal Fissür Doktor says:

  lağman rahat dışkılamayı sağlamak için yapılabilen bir uygulama.yanma ise makat hastalıklarının belirtilerinden birisidir.sorun olmaz
  Op.Dr.Ergun Aygören

 10. Lara says:

  Merhaba çatlaktan şüpheleniyorum ve lağma kullqndım Yanma hissi oldu yarın doktora gitmeyi düşünüyorum Axaba bi sıkıntı yaratır mı lağma ve yanma hissi?

 11. Anal Fissür Doktor says:

  çocuk cerrahisine götürmlisin,z

 12. Anal Fissür Doktor says:

  fissürünüz kronikleşmiş.botox yada ameliyatla tedavi olmalısınız
  Op.Dt.atilla Kaya

 13. Günay says:

  Genel cerrahi dr baş vurdum çatlak var dedi. Lavoboya çıkmadan önce sürmem gereken bir krem verdi lavobaya çıkarken rahatlık hissi verecek dedi. anestezi de kullanilan krem.. Lavobodan çıktıktan sonra karişim yapilmiş bir krem daha verdi onuda kullanin dedi 10 günden fazladir kullaniom ama halen ağrılar devam edio nedeni ne olabir. Kremler işe yaramiyormu

 14. Aysun says:

  2 yaşındaki kızım da 3aylik bebekliginden beri makat çatlağı var çok doktora goturdum kremler veriyorlar ama iyileşme olmadı ne yapabilirim

 15. Emine says:

  Merhabalar. Makat çatlağı ameliyatından aonra dışkı kaçırdığımızı nasıl anlarız acaba ?