Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 548 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  çatlak ameliyatsız botoxla tedavi edilebilir.böylece ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma gibi risklerinide yaşamamış olursunuz
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. Anonim says:

  Merhaba. 3 senedir hemoroidim var. Ama bana hiçbir zararı yoktu. 5 ay önce aniden bir ağrı ve sızıyla karşılaştım. 10 gün bekledim belki geçer diye ama geçmedi. Çünkü her seferinde kendiliginden ağrısı iyilesiyordu 2 güne. Doktora gittim pomad ve fito verdi. Agrilarim geçti. Ama makatimda hemoroidin yanında bir tane et parçası gibi bişey vardı. 1 ay sonda tekrardan doktora gittiğimde ise yırtık var dedi. Ameliyat günü verdi bana ben istemiştim. Ama korktuğum için gitmedim. Çünkü annemde 3 ay önce belki daha fazla aynı doktora ameliyat oldu ve hiç memnun değil hala kanamaları ve ağrıları var. Ameliyat olmadan çatlak nasıl geçer??

 3. Anal Fissür Doktor says:

  ani batma anal fissür düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. Hocam; son 2 hafta makat ta yanma, kaşıntı, dışkılamada acı ,tekrarlanan kaşıntılar,kaşıdıkça kanama oluyor.pomat kullanmama rağmen bir nebze rahatlasada şikayet im geçmiyor.Genellikle kaşıntı çok sıkve belirsiz zamanlarda,kaşıntı olmayınca kendimi rahat hissediyorum.Bazen otururken birden ani batma ,yürürken içten kıpırdanmalar parazit varmış gibi ne olduğunu anlayamadım.Lütfen cevap ! Daha önce yazdım cevaplayan olmadı 🙁 Ayrıca hangi branş dr ,una gitmeliyim?

 5. Anal Fissür Doktor says:

  kliniklerimizde anal fissür tedavisini botoxla yada cerrahi olarak yapabiliyoruz.tercih size kalmış.ücretler için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html bu linke tıklayınız
  Op.dr.atilla Kaya

 6. gökhan says:

  makat çatlağım var tedavi ücretleriniz hakkında bilgi almak istiyorum

 7. Anal Fissür Doktor says:

  gastroenterologa görünmelisiniz.
  Op.DrAlirıza Şahap Barlas

 8. Anal Fissür Doktor says:

  şikayetleriniz makat çatlağına benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 9. Hocam son 10 gündür makat ta yanma, kaşıntı, dışkılamada acı şiddetli kalıntılar kanama oluyor.pomat kullanmama rağmen bir nebze rahatlasada şikayet im geçmiyor.

 10. Serdar says:

  Merhaba hocam benim şikayetim aşırı ishalllik bağırsakta yanma oluyor kabızlık pek olmuyor nadir yani. Yaklaşık iki senedir pek çok kez ishal olma durumum oluyor sebebi nedir sizce

 11. Anal Fissür Doktor says:

  normal değildir.tekrar fissür olduğunuzu gösterir
  Op.Dr.atilla Kaya

 12. özkan says:

  hocam ben bundan 1 sene önce botox oldum hiç bir sıkıntım yoktu fakat son zamanlarda tekrar ağrılarım başladı bu normalmidir ?

 13. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi olmanızı öneririm.
  Op.Dr.Demet Ağras

 14. Anonim says:

  Hoca bende makat catlagi

 15. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi olmanız gerekir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızda düzenlmelisiniz
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 16. Recep says:

  Mrb hocam iyi günler benim sikayrtim musat bolfesinde oluşan yuvarlak sarkan bezeler ne yapmalıyım çok ağrımaya var lütfen yardım edin…

 17. Anal Fissür Doktor says:

  ücretlere bu linkten https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html bakabilirsiniz.
  Op.Dr.Seher Şirin

 18. Anal Fissür Doktor says:

  kolonoskopi yaptırmanıza gerek yok.anoskopi yada elle muayene ile tanı konulabilir.şikayetiniz anal fissüre benziyor.makat hastalıkları konusunda deneyimli genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 19. mehmet kura says:

  Simdiden cevabiniz icin tesekkurler.
  Diskim cok kati degil. Bazi gunler birden cok cikiyorum. Genelde biraz civik kivamda. Ama son bir iki aydir diskilama aninda ya da sonra tam makat agzinda (icerde degil) hafif bir sizi var. Tuvalet kagidini makata yuzeysel degil de hafif ice dogru surdugumde bazen pembe bazen kirmiziya daha yakin hafif benekler, damlalar var. Ne yapmaliyim? Barsak rahatsizligim yuzunden 7 ay once kolonoskopi oldum. Kolit oldugumu soylediler. Bir daha aymi eziyeti yasamak istemiyorum. Lutfen yardimci olun.

 20. yelda says:

  makat çatlağına uygulanan botoxu ne kadara yapıyorsunuz ?