Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz makat çatlağı hastalığı olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs (Makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makat iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makat iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık 15 gün sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Anal Fissur, Makat Çatlağı, yada Makat Yırtığı olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Makat yırtığı farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: Medical Art klinikleri olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makat gevşetilir, gevşeyen makat kasları rahatladığı için makat çatlağı iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle Medical Art olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı Medical Art hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 418 Yorum

 1. Nur diyor ki:

  Benim küçüklüğümden beri kabızlık şikeyetim vardı bagirsaklarımın uzun olmasından kaynaklanıyor demişlerdi . Şimdi 21 yaşındayım normal doğum yaptım ve kabızlık şikayetim vardı bir süre hâlâda devam ediyor büyük abdestimi yaparken sanki camla kesiliyormuş gibi hissediyorum ve kanama oluyor . Rahatlamak için parmakla ıkınmak istedim ve sanki içerde bir duvar varmiş ondan tuvalaetimi yapamıyormuşum gibi bunun nedeni nedir? Ayrıca doğumum çok zor geçti ..şiddetli ıkınmalarda cabası ..
  op dr Seher Şirin
  medicalart bakırköy şubesi proctoloji uzmanı
  şikayetleriniz tipik anal fissür,hem küçük bebeğiniz olduğu için hemde ameliyatın risklerini yaşamamanız için botoxla tedavi olmanızı öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin ,bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

 2. sevl diyor ki:

  Hocam makatta içte sisiklik var otururken ağrıyor tuvalete cikamiyorum dışkı çıkmıyor bende zorlmiyorum sürekli gaz çıkıyo sizce sorun ne hastalık mı ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  Anal fissür olabilr.Muayene olmalısınız

 3. Selim diyor ki:

  Hocam ben tuvalette çok uzun süre kalıyorum makatimda cok ufak bi yirtik vardı pek önemsemedim yalniz zamanla zorlanmadan dolayi yırtık büyüdü cok rahatsız oluyorum ne yapmalıyım
  Op Dr Ergun Aygören
  gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 4. Erhan diyor ki:

  Hocam makatimda sert bir cisim var bastırinca agriyor o nedir acaba
  Op Dr Seher Şirin
  anal hematom olabilir.ama başka bir nedenide olabilir bu yüzden muayene olmalısınız

 5. ergin diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Bi kaç yıl evvel kıl dönmesi ameliyatı oldum ve o süreçte kabızlık geçirdim sonra da anal fissur rahatsızlığı oluştu
  Doktora gittim krem verdi iyileşme olmazsa ameliyat olmam gerektigini soyledi.krem faydalı oldu lakin bu sıkıntı tekrar tekrar olmaya başladı iyileşme oluyor sonra bi kabizlikta tekrar anal fissur durumu oluşuyor.ameliyat durumundan da korktum gaz kaçırma dışkı kaçırma bu durumlarda sıkıntı yarattı şimdi bu hastalık ile boğuşuyorum ve psikolojik olarak ta hiç iyileşme olmayacak korkusu sarıyor beynimi lütfen bi yol gosteriniz?

  Ssaygılar Hoca..
  Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
  Tekrarlaması kronik oldugunu gösterir .Botoks konuda tecrübeli kişi uygularsa sorununuzu çözer

 6. Vdgvvvvfdds diyor ki:

  anusumun icinde deil altinda kesik var onun icin ne yapmaliyim ama hic makat yirtigina benzemiyo ……
  Op Dr Ergun Aygören
  gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

 7. Mehmet diyor ki:

  Büyük tuvalet esnasında hepsini atamıyorum ne kadar uzun süre dursam da belli bi yerden sonra kalanını atamıyorum tedavisi nedir ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Tuvalette uzun süre kalmak makat hastalıklarına zemin hazırlar.bu nedenle atabildiğiniz kadarından sonra beklemeden çıkın daha sonra su içip biraz hızlı hareket edip barsaklarınızın çalışmasını sağlayın. Normal beslenmenizde lifli besinler tüketin,bol su için
  Geçmiş olsun

 8. Murat diyor ki:

  Hocam merhabalar daha önce doktora çıkmadim 2 gündür anüsün agzinda bir acı var basur mu veya yirtilmami bilemiyorum daha önce ailemden kimsede olmamıştı ilk bende oldu doktora gitsem mi yoksa kendiliğinden geçer mi ? Teşekkürler lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Bir kaç gün ılık suya oturma banyosu ve kabızlıga dikkat ederek bekleyebilirsin.Geçmezse doktora gitmelisin

 9. Didem diyor ki:

  İyi günler kusura bakmayın benim yaklaşık bir ay önce bi anda kuyruk sokumu kısmında bi ağrı oluştu acil ortopedi doktoruna gittim röntgen çekildi bana dolarex ağrı kesici ve oturma simidi önerdi doktor bi hafta oturma simidine oturdum ağrım geçmedi özellikle büyük tuvaletimi yaparken acıdan ölüyodum tekrar başka bi ortopedi doktoruna gittim tekrar röntgen çekildi kuyruk sokumum da çatlak olduğunu 3 haftaya kadar kendiliğinden geçeceğini söyledi 3hafta geçti kabızlık yok kuyruk sokumum da ağrı da yok fakat ne zaman ki büyük tuvaletimi yapıyorum kuyruk sokumuma doğru acaip bi ağrı giriyor acaba kuyruk sokumum mu batmış çok ağrıyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler….
  Op Dr Ergun Aygören
  medicalart bursa şubesi proctoloji uzmanı
  şikayetiniz anal fissür.boş yere 2 defa ortopediye gitmişsiniz.genel cerrahiye görünseydiniz sorununuz çözülürdü.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 10. Anonim diyor ki:

  Merhabe hocam bende on sene önce felaket kanama ve ağlatacak kadar sancım vardı doktora gittim ve kümeç ile maydonoz kökünü haşlayıp üzerine oturdum geçmişti şimdi ise kanama yok ama sancı var ne yapabilirim
  Op Dr Altan Karan
  Medicalart İzmir Şubesi Poctoloji Uzmanı
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

 11. Fatih diyor ki:

  Merhaba doktor bey anal fissur ameliyatından sonra dışkılama sırasında devamlı kan gelmesi normal mi? Not: ameliyattan 6gecsebile
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat yarası iyileştikten sonra artık kan gelmez.

 12. Ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam ben dogumdan sonra baya bi cektim hemorid dediler lazer le tedavi oldum gecti aradan 3 hafta sonra kanama oldu doktorlar catlaklik olmuş dediler kirem verdi 2 haftadan gecti bi aya kadar iyidim hic sorun yoktu şimdide sol tarafda yirtilma hisefiyorum cok canim yaniyor artik dayanilmaz hale gelmişim korkmaya başladim kütü bişi yoktur inşallah lütfen yardimci olun şimdiden teşekürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  gerek ameliyat gerek botoxlada tedavi olsanız beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html. gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip botoxla ameliyatın gaz ve dışkı kaçırma gibi risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

 13. ali diyor ki:

  Merhaba hocam, her tuvalet esnasında ve sonrası makatımda çok fazla acı hissediyorum, acıyı uzanırken felan da hissediyorum, özellikle son iki gündür sabahları uyanınca çok fazla acı oluyor, şu sıralar kanama hiç yok ve daha önceden olup olmadığını hatırlamıyorum, basur olduğunu sanmıyorum. Bu arada çok kabızlık yaşayan bir insanım. Ben, Anal Fissür olabileceğinden şüpheleniyorum. Hastalığım nedir, nasıl geçer ve evde tedavi olabilirmi eğer olmazsa ne doktoruna gitmeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloi Uzmanı)
  Şikayetleriniz fissüre beziyor.Botox uygularız Ameliatsız iş gücü kaybı olmadan agrısız iyileşirsiniz

 14. Enes diyor ki:

  Hocam kolay gelsin ilk once Erzincan’dan selamlar.Benim makat bolgesinde kasilma esnasinda ve 3-4 gundur nerdeyse oturmami ve buyuk tuvalet sirasinda tahret alirken elimle hafif dokundugum anda bir aci var birazda siskinlik oluşmuş sizce kac gune kadar gecebilir ve bu hastaligin tam ismi ne oluyor acaba bir de evde tedavi yontemi nasil yapilabilir
  Op Dr Seher Şirin
  anal hematom olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.sıcak oturma banyosu yapın.10 günde düzelmesi beklenir.

 15. Murat diyor ki:

  Saygilae hocam yaklasik 1 aydir buyuk tuvaletimi yaparken ilk etapta bir batma oluyordu kucuk sinek isirigi yada kucuk cam batmasi ayarinda bagsurdan suoeleniyordum fakwt bugun kan geldigini gordum ve biraz pihtilasmis kanda vardi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin anı için muayene etmekte fayda var

 16. Merih diyor ki:

  Merhaba benım sıkıntım tuvalete cıkınca popomun kanaması yaparken zorlanmıyorum ama popom kanıyor ve acıyor aradan bıra zaman gecınce cok kasınmaya baslıyor korkuyorum kıl kurdu olabılır mı yada hemoroid falan ?
  Op.Dr.Adil Altınoy(proctoloji Uzmanı)
  Muayene olmanız anaskopi yapılması gerekir.

 17. fatih diyor ki:

  hocam merhabalar yaklasık bır haftadır makat etrafında kasıntı ve akıntım var suyla temızlerken sıddetlı bır sekılde yanmada oluyor acaba benım hastalıgım nedır ve tedavısı nedır ?
  Op Dr Atilla Kaya
  makat hastalıkları birbiriyle karışabilir.apse yada fissür olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

 18. yelda diyor ki:

  Hocam makatıma bir zorlamadan dolayı makatım kanamıştı biraz acımıştı fakat daha sonra hatta iki üç gün sonra bile acı çekmedim bir Ay kadar bir süre hiçbir ağrı sızı hissetmedim kabızlık çeksem bile hiç acı hissetmedim hiçbir kanamam olmadı bu süre içinde çatlak olup olmadığı aklıma takıldığı için kendimi çok kontrol ettim uğraştım hemşire bir arkadaşa baktırdım birşey yok dedi öyle ışık falan tutmadan baktığı için emin olamadım vede acı veya kanama sorunum yoktu . Bahsettiğim makatıma olan Zorlamadan bir Ay kadar süre sonra ne olduysa makatımda acı hissi olmaya başladı ve bir yıl kadardır her tuvalette acı duyuyorum ve kanamalar oluyor ve baktığımda makatımın birçok Yerinde çatlak olduğunu gördüm ama meme oluşumu yok sizce bu fissür ilk bahsettiğim zorlamadan dolayımıdır yani önce çatlağı hissetmemiş olup daha sonra ilerlediği içinmi acılar sonradan başladı? fakat illaki zorlamadan sonraki o bir Ay içinde tuvalette acılarım başlardı ilerlerdi diye düşünüyorum Çünkü kabızlıkta çektim o süreçte eğer zorlamadan olsaydı o bir Ay içinde kabızken kanamalar acılar olurdu diye düşünüyorum çünkü tuvalette hiç zorluk çekmiyordum muhtelemelen bu fissür sonraki kabızlıklarımdandır değilmi?Hocam bir An önce aydınlatırsanız çok sevineceğim bu arada çok kabızlık yaşayan bir insanım o bir Aydan sonrada hep kabızlık çektim bunuda dikkate alarak cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden. teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle muayene edip fissür olup olmadığına kesin karar vermek lazım,ne zaman olduğunu araştıramayız ancak kabızlık ve zorlanma ile bağlantısı var.Tedavi için botox iğnesi öneriyoruz.

kecoa