Anal Fissür Tedavi Ücreti

İnsan vücudu yüzlerce hastalığa karşı sürekli risk altıdadır. Örnek makat bölgesinde bile yaklaşık 10 farklı hastalık görülebilmektedir. Onlardan biride Anal Fissür dediğimiz hastalık olup, aslında dikkat edildiğinde kesinlikle hayatınızda böyle bir hastalık ile karşılaşmazsınız. Aşağıda neden olduğu hususunu görünce bana hak vereceksiniz.

Makat Yırtığı Nedir

Makat Çatlağı Hastalığı Nedir?
Anüs iç kısmında ortaya çıkan bir hastalık olup, ilk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle bir çok yerde makat yırtığı hastalığı şeklinde tasvir edilmektedir.

Anal Fissür Neden Olur?
Anüs bölgesinde ortaya çıkan hastalıkların nedenlerine göz atarsanız bir çoğunun genelde aynı nedenle olduğunu görürsünüz. Aslında küçük ayrıntılara dikkat etmemiz halinde bir çok hastalığa karşı önlem almış oluruz.

Kabızlık: En sık nedenlerden biri kabızlık olup, uzun süre dışkılama yapmayan insan normalden fazla dışkılama yapmaktadır. Buda makatın iç kısmının zorlanması demektir. Dışkılama esnasında makat kanalında dışkının sert olması nedeniyle küçük bir çizilme olabilmektedir.

İshal: Bir diğer nedeni aşırı ishal ve amip olup, tabii ki kabızlık kadar önemli bir yere sahip değildir. Demek ki ishal ve kabızlık problemine karşı önlem almak gerekmektedir.

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?
Sinsi bir hastalık olmayıp, ilk andan itibaren size dayanılması hüç bir acı yaşatarak her zaman durumun normal olmadığını ortaya koymaktadır.

Dışkılama Esnasında Acı: Dışkılama esnasında oluşan çizik ilk andan itibaren ve bundan sonraki dışkılama aşamasında size öylesine dayanılmaz bir acı yaşatır ki bu sorunu yaşayan insanlar bunu sanki makatın derisinin iç kısmını cam ile kesiyorlar şeklinde özetlemektedir. Bir çok insan o acıyı yaşamamak için dışkılama alışkanlığını olabildiğinde uzun tutmaktadır. Tabii ki buda yeniden kabızlığa ve daha fazla şikayete neden olmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Yukarıda belirtildiği şekilde hastalığı siz ilk andan itibaren farkına varıyorsunuz. Aynı şekilde her dışkılama esnasında yaşadığınız acı ile farkında olacaksınız. Siz utanma sorunu yada başka nedenlerle muayene ve tedaviden uzak durmanız halinde hastalık bir iki hafta sonra kronik müzmin hale gelecektir. Yani artık erken süreç bitmiş olacaktır. Tekrar belirtmek gerekirse hastalığın farkına vardığınız anda en geç 10 gün içinde tedavi olmalısınız.

Makat Yırtığı Nedir?
Fissur, Çatlağı yada yırtık olarak bilinmekte olup, bu sayfada geçen hastalıktır. Makatta çatlak olarakta karşınıza çıkabilir. Yırtık farklı bir hastalık olmayıp, bildiğiniz makat çatlağıdır.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle hastalık erken ve kronik olarak ayırdık, çünkü tedavisinde erken teşhis her zaman etkili olmakta olup, ilk 1 hafta 10 gün içinde bir Genel Cerrahi Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olduğunuzda size bir krem yazarak tedavi imkanı sunacaktır. Fakat 15 gün sonrası gelmeniz halinde artık kremle tedavi imkanı kalmayacaktır.

Botoks: IDEA klinik olarak kronik hale gelmiş olan tüm hastalarda ameliyatsız makat çatlağı tedavisi öneriyoruz. En gelişmiş tekniklerden biri olan Botoks sadece bir dakika sürecek bir işlem olup, çok ince bir enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Tedavide başarı oranı %95 olup, en güzel yönü ise ameliyat sonrası ortaya çıkan dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlara yol açmamaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Botoxla Fissür Tedavisi için randevu linki https://www.ideaklinik.com.tr/online-randevu/

Makat Çatlağı Ameliyatı: (ÖNERMİYORUZ) Çatlağa bağlı olarak gelişen makat spazmını çözmek için makat kaslarından bir gurubu kesilir ve bu şekilde makatta gevşeme sağlanır, gevşeyen anüs kasları rahatladığı için çatlak iyileşir. Başarısı %95 civarındadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan makatta deformasyon gelişmesi, gaz kaçırma ve dışkı kaçırma gibi yan etkileri nedeniyle idea klinik hekimleri olarak uygulamıyor ve hastalara Anal Fissür Ameliyatı önermiyoruz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Alanında tecrübeli genel cerrahi Proctoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA hekimleri bu konuda sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilir, yada ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanarak doktorlarımız ile yüz yüze görüşebilir, 1 dakika içinde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

Share

“Makat Çatlağı (Anal Fissür) Nedir?” Yazısında 564 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşme gecikebilir,tekrar edebilir.
  Op.Dr.Ergun Aygören

 2. Hocam merhaba. 4 ay önce bir proktoloji uzmanına makat sarkması ve makat çatlağı ameliyatı oldum. Makat sarkması içim thd ameliyatı çatlağım için ise basınç kontrollü sfinkteretomi uygulandı. Aslında iyiydim ama bazen tuvalette bir acı oluşuyor . Aynayla baktığımda kesi yerini görebiliyorum yAni hala daha tam kapanmış değil o mu acıyor acaba diye düşünüyorum ama çok korkuyorum. Sizce çatlak tekrar etmiş midir? Bu kadar kısa sürede çatlak tekrar eder mi

 3. Anal Fissür Doktor says:

  kanama için anoskopi muayenesi yaptırmalısınız.tedaviyi ertelemeyin daha fazla
  Op.Dr.ergun Aygören

 4. Merhaba benim yaklaşık 3 senedir bu problemim var ilk doktora gittiğimde makatta çatlak olduğunu söyledi ilaç citil ve kremler verdi geçmesse ameliyat olunması gerekir dedi bende korktuğum için bidaha gitmedim ama bu sene kamama ve ağrılarım çoğalmaya başladı sizce ne yapmalıyım

 5. Anal Fissür Doktor says:

  botoxla tedavi olabilirsiniz.doğal yolla geçme şansı yok.çünkü hastalığınız kronikleşmiş.
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 6. iyi çalışmalar hocam, 25 yaşındayım, benim yaklaşık 1,5 yıl önce makatta yanma ile kaşıntı başladı ilk başlarda pruzon krem kulandım geçti. ancak son 3 aydır yanma ve kabızlık sorunum var. doktora gittim makat catlagı dedi. anestol merhem ve kabızlık icin fitille ilaç verdi, 1 ay kullan geçmezse yine gel dedi. kullandım geçmedi. doktora tekrar gittimde ameliyat olmam gerektiğini anacak sonucunda % 4 ihtimalle dışkı kaçırma sorunu yaşıyacagımı söyledi. bende tedirgin oldum doğal yolla geçme gibi bi çözümü yokmu hocam. bide psikolojikmen çok kötü oldum hastalık yüzünden hergün agrı ve yanma yapıyor özellikle tuvalet ihtiyacından sonra. doğal bi yolu varsa yardımcı olursanız sevinirim. tesekkürler.

 7. Anal Fissür Doktor says:

  anal hematom ve fissür ağrılı olur.hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
  Op.Dr.Demet Ağras

 8. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.tedavinizi botoxla normal yaşamınıza ara vermeden yapabiliriz.
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 9. Ben 18 yaşındayım bağsur sorunum var 3 4 senedir ve bu son 2 aydır hep kabız oluyorum cam keser gibi acıyor ve az kanama oluyo sınra saatlerce bi ağrı tutuyor ne yapmalıyım

 10. Hocam ben yaklaşık 3-4 gün önce lavaboda fazla ıkındım kabızdım. Biraz zorladığım için makatımda bi yumuşak orta boylu bi nohut gibi bir şey var. Ikındıkça iç kısmında da yumuşak bir şey olduğunu gördüm. Büyük tuvaletimi zor yapıyorum yani ağrı sızı ya da kanama yokta hani çıkmıyor küçükte olsa. Hocam basur falan değildir demi ? Normal yaşantıma devam ediyorum ağrı yok sızı yok sadece merak ediyorum ne olduğunu ? Anal hematom mu makat çatlağı mı ? Kendiliğinden geçer mi ? Ama dışkılarken biraz ıkınmak zorunda kalıyorum yoksa çıkmıyor hocam ne yapmalıyım ? Bir gün ıkındım ve böyle bir şeyle karşı karşıya kaldım nolur bir şey yapın.

 11. Anal Fissür Doktor says:

  kabız kalmamalı,bol sebze-meyve yemeli.bol su tüketmeli.
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 12. 3 yasında Oglum düştü ve makat çatlağı olduğunu öğrendim dışkısını yaparken çok acı çekiyor çoçuk cerahi bize anestol, bepanthol, duphalac verdi ama hiçbir işe yaramıyor sanki sıcak su tedavisi de uyguluyorum siz nasıl bir tedavi önerirsiniz acaba ne yapmamız lazım

 13. Anal Fissür Doktor says:

  kanama mutlaka anoskopi muayenesi ile araştırılmalı.neden tespit edilince tedavinizde yapılır
  Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

 14. Anal Fissür Doktor says:

  şikayetin makat çatlağı gibi duruyor.kanama olduğu için anoskopi muayenesi yapılmalı.durumunuz değerlendirilir.botoxla tedavi edilebilir
  Op.Dr.seher Şirin