online randevu tedavi ücretleri

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni, başlangıç  diğer deyimle akut, birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır. Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Kronik Anal Fissür  (Müzmin makat çatlağı)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez, 2 guruba ayrılır, çok hafif çatlağı tarif eden ragad ise farklı bir hastalıktır. çatlağın çok hafif formu denilebilir.

1- Yeni (akut anal fissür, başlangıç)

2- Müzmin (kronik anal fissür)

Akut (yeni) fissur
Makatta çatlama olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve doğru ilaçlar ve tuvalet alışkanlığının düzeltilmesiye % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir. Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer. Dışkılama esnasındaki acıyı hasta “cam çiziyormuş gibi” veya “diken parçalıyormuş gibi” şeklinde tarif eder. Hasta ağrıdan çok acıdan söz eder.

Çatlak Başlangıcı Tedavisi

Bu dönemde hastann kendi kullanacağı ilçalarla tedavisi planlanır. İki ilaç vardır Anestol pomad ve Rectoderm merhem. İlaçların kullanımı ayrı bir sayfada ayrıntılı ele alınmıştır. Rektoderm kullanımı olarak sorgularsanız ulaşabilirsiniz.

Müzmin Çatlak
Müzminleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder. Hastalık müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

1-     Ameliyatla anüs yırtığı tedavisi ;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir. Ameliyatta kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kas bir yerden kesilir. Kas kesilince anal kanalda gevşeme olur. Anüsteki bu gevşeme kalır ve hastanın yaşı ilerledikçe kasların doğalda zayıflamasının da eklenmesi ile dışkı kaçırma ihtimali yükselir. Ameliyatın kapalı ve açık olmak üzere iki farklı şekilde uygulanışı vardır, kapalı yöntem daha iyidir ve kapalı olan tercih edilmeldir.

2-     Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır. İlaç kasın iki yerine enjekte edilir. Kesnlikle 100 ünite yapılması konusunda ısrar edilmeli hatta ilacın yapıldığından emin olmak için boş kutusu istenmelidir. Çünkü yaygın bir şekilde bir ilaç iki kişiye kullanılmakta ve ilacın başarısı çok düşmektedir. Uygulama 1 dakika sürer hasta aynı anda işine sosyal yaşamına dönebilir.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma, gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez.

Kronik Anal Fissür Tedavi Fiyatı
Farklı kliniklerde farklı uygulamalar vardır. İdea Klinik sitesinde paylaşılan ücretler şu şekildedir.

Ameliyat ücreti; SGK yoksa 1960 TL, SGK varsa 980 TL.
Botox ücreti; herkese aynıdır 1300 TL . Bu ücretler dışında hastadan anoskopi, muayene veya makat endoskopisi için ek ücret alınmaz.

“Kronik Anal Fissur” Yazısında 216 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  anlattığınıza göre fissür ve hemoroid bir arada ,muayene ile değerlendirlmesi gerekir.fissür botoxla tedavi edilebilir.ama hemoroid varsa memeden kurtulmak için mutlaka tedavi olmanız gerekir.uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.Bakırköy şubemie gelebilirsiniz
  Op.Dr.Seher şirin

 2. Hocam birkac yildir anal fissurum var on tarafa dogru meme yapmis icinde derin bir yarik var doktorum ameliyat olmasan gelmene gerek yok beslenmeme dikkat et dedi bende 2_3 yıldır hiç kontrole girmedim benim sorum şu ameliyatsız botoksla bu hastalıktan dışarıdaki memeden kurtulabilirmişim beni yonlendirebilirmisiniz nereye gideyim istanbul avrupa takasındayım şimdiden teşekkür ederim

 3. Anal Fissür Doktor says:

  otomobil yada başka bir cihaz satın almıyorsunuzki garanti verilebilsin.bunlarda yedek parça üretimi vardır olmazsa değiştirirsin ama insan da öyle değil ki…botoxu uyguladık diyelim siz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı yeterince düzenlemez,kabız kalırsanız,bol su içmezseniz,tuvalette uzun kalırsanız,yüksek basınçla ıkınırsanız,dışkılama isteğinizi erteleyip kabızlığa neden olursanız hastalığınız nüks edebilir.birde herkesin yapılan tedaviye bünyesinin verdiği cevap farklı olabiliyor.bu nedenle sağlıkta garanti olmaz.garanti arıyorsanız şarlatanlardan yada beyaz eşya satıcılarından hizmet almalısınız
  Op.Dr.Atilla Kaya

 4. fatih says:

  Merhaba hocam size bu saatte yaziyorum cunku agridan uyuyamiyorum yasim 18 bu hastaligi 3 senedir cekiyorum.Ben beslenme aliskanliklarimi kontrol edebilirim siz bana botox ile orayi iyilestirebileceginizi garanti edebiliyormusunuz.Anestal pomad kullansam agrilarim gecici bi sure kesilse bende bolca lifli gidalarla beslensem 1 ay boyunca bunu uygulasam kronik yaranin duzelme sansi var mi ? Kolay gelsin.

 5. Anal Fissür Doktor says:

  botox uygulanalı ne kadar süre oldu,bu önemli.eğer tedavi sonrası beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz fissür tekrar edebilir.yine nükslerin tedavisi botoxla yapılabilir.makat hastalıklarından korunmada,tedavinin kısa sürede gerçekleşmesinde,nüksü önlemede bu alışkanlıklar önemlidir.
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. HOCAM MAKAT BÖLGEMDE BİR ÇATLAK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. BUNUN İÇİN BOTOX TEDAVİSİ GÖRDÜM AMA TEKRARLAMA OLDUĞU SÖYLENİLDİ. BANA NE ÖNERİRSİNİZ ?

 7. Anal Fissür Doktor says:

  botoxla tedavi olmanızı öneririm.
  Op.Dr.Nizam Kurtdere

 8. Samet says:

  Hocam yaklaşık 1haftadır anal fissur oldum doktora gittim krem ve fitil verdi düzenli olarak kullandım yanında sürekli sıcak suya oturdum bol bol su tüketip yürüme egzersizleri yaptım ama ağrılarım gün geçtikçe artı ve yırtılmalar şişmeye başladı açısından artık ağlamaya başladım acaba ne yapmaliyim

 9. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi süreci zorlu ve uzun.ama tedavi edilebilir.uygun hekime giderseniz
  Op.Dr.Seher Şirin

 10. Mesut says:

  Hocam Merhaba ben 2 yıldır anal fistül rahatsızlığı çekiyorum 3 kere ameliyat oldum ve halen şişme ve iltihap sıkıntısı çekiyorum gerçi hatayı biraz kendimde buluyorum ilaçları düzenli kullanmadım oturma banyosu yapmadım hiç muhtemelen sebebi bu diye düşünüyorum bide birşeyi merak ediyorum bu hiç geçmeyecek bir hastalıkmı yoksa biraz uğraştırarak geçecek bir rahatsızlık mi sizin fikriniz merak ettim en kısa sürede cevaplamanız ümidiyle hoşçakalın.

 11. Anal Fissür Doktor says:

  çocuk cerrahisi ile görüşmneniz gerekir
  Op.Dr.Demet Ağras

 12. Anonim says:

  Hocam benim 8yaşında bir kızım var makatta çatlak var daha önce rivanol banyosun 10gün süre ile anestol hametan ve protolog kullandık geçer gibi oldu yanlız çatlak gibi değil sanki basur gibi küçük bir meme yapmış ve bana ilacı parmağını içeri sokarak sürecek sin dedi bunu yaptığımda küçük parmağımın ikinci boğumuna kadar çıkıntıyi hissediyorum

 13. mehmet says:

  merhaba sayın hocalarım, 2015 yılı eylül ayında anal fistül ameliyatı oldum ağrım sancım vs. yoktu fakat makattan sürekli iltihaplı akıntı geliyordu. ameliyatı yapan doktor fistül kanalını kazıdığını ve akıntıların maksimum iki ay içinde geçeceğini söyledi. 1 yıldır akıtıntı devam ediyor , tekrar muayene olmaya gittiğimde kronik anal fissür olduğunu ve ameliyat ettiği yerdeki yaranın kapanmadığını söyledi bir müdahale de bulunmadan başka bir doktora yönlendirdi beni ama zaman ve imkan bulamadığımdan dolayı gidemedim . Yardımınıza ihtiyacım var ağrı sancı yok ama bazen şişlik hergün de akıntı oluyo ne yapmam lazım?
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  Fistülünüz iyileşmemiş, yeniden ameliyat olmanız gerekir.

 14. hurşit says:

  hocam merhabalar.ben bundan yaklasık bir sene önce bi gün mastürbasyon yaparken ereksiyon oldugum sırada karnımda kasıklarımda bişey hissetmiştim bi yırtık gibiydi ve ereksiyonumu yarıda kesti.Ve o günden sonra bidaha hiç düzgün ereksiyon olamadım.Uzun bi sürede iliskiye giremedim.tuvalet düzenimde aynı anda bozuldu.bi senedir doktor doktor geziyorum.endoskopi kolonoskopi ne gerekiyosa yapıldı,Kr. anal fissür oldugumu ögrendim.X-M haplardan verildi.bi faydasını görmedim.proctolog kullandıgım zaman makatım felc oluyor ve bikacgün tuvalete cıkamıyorum.ben bu fissürün o gün basıma geldigini düşünüyorum.sizin bu konudaki görüşünüz nedir ve ne yapılabilir.çok yardıma ihtiyacım var hocam.
  Op Dr Atilla Kaya
  Fissürün tedavisini yapmalısınız ama iki durum bence ilişkisiz.

 15. Anonim says:

  Hocam ben ikinci kez botox yaptırdım ama yaram bir türlü iyileşmiyor eskisi gibi kasılma yok ama neden böyle oluyor beslenmemde düzgün ikincisini yaptıralı iki ay oldu hâlâ iyileşme şansım varmı korkuyorum ameliyatlada düzelmezse diye ne yapmalıyım bu hastalıktan kurtulmak için kaç gün daha beklersem iyileşeceğim belli olur acaba
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Genel Cerrahi Uzmanı
  ağrı,yanma gibi şikayetleriniz yoksa zaman içinde düzelecektir.iyileşme sürecinizi bünyenizin özellikleri belirler

 16. Merhabalar ben 18 gun once anal fissur ameliyati oldum agrilarum azda olsa azaldi ama tam gecmedi hala agri kesici kullaniyorum anestoI suruyirum kabiz degilim ergun tuvalete cikiyorum bide tuvaletten sonra yanma oluyo bu agrilar ve yanma normal mi morelim cok bozuk yoksa iylesmiycekmi
  Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji
  Yaklaşık bir ay olsun hala azalmıyorsa muayene olman lağzım