Anal Fissür

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni diğer deyimle akut,birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır.Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Müzmin makat çatlağı (Kr.Anal fissür)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez,2 guruba ayrılır

-Yeni (akut anal fissür)

-Müzmin (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir.Müzm,inleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder.Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.

Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

1-     Ameliyat;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

2-     2-Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez.

Biotin Yorumları

“Kronik Fissur” Yazısında 157 Yorum

 1. ilknur koç diyor ki:

  Hocam kızım 8 yaşında doğuştan kaka yapamama olayimiz vardı dr lar sürekli lavmanlar ve çeşitli suruplar verdiler fakat iyilesmedi 4 yaşında botox ameliyatı oldu 1 gün sonra tuvaletini sorunsuz kendisi yapmaya başladı şimdi tekrar yaklaşık 4 yıl sonra tuvaletini tam yapamamaya başladı bugün tekrar lavman yardimiyla yaptırdım ne yapmam lazım tekrar mi ameliyat gerekir. Çok endişe ediyorum lütfen yardımcı olurmusunuz..
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  botox ameliyat değil.ilaç uygulamasıdır.tekrar botox yaptırabilirsiniz

 2. aziz diyor ki:

  merabalar 3 aylik bebegim var sadece anne sütü alıyor ve yaklaşık 2 aydır makat çatlagı var tuvaletini yapmiyor makatini uyardigimizda yapabiliyor ağlayarak.ne yapmamiz lazim nasıl gecer ameliyat felan olur mu.eger ameliyat olmasi gerekirse kaç günde iyilesir.şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  çocuk cerrahisine götürmelisiniz

 3. Yasin diyor ki:

  Hocam Merhaba . 28-29 Aralık Günü Makatta Arada Bir Kaşıntı Oluşuyordu. 1 Ocak Günüde Pişik Oldum Sandım . Tuvaletten Sonra Bir Ağrı Felan Oluşuyordu. Daha Sonra Orada Bir Sivilce Gibi Bir Sey Oluştu. Kaşıntı Devam Edince Daha Sonra 6 ocak (Pazartesi) Günü . Doktora Gittim. Kabızlık Var mı Diye Sordu Yok Dedim İshal de Yoktu. Bana Basur Olmussun dedi. Krem Ve Hap Verdi Onları Kullanıyorum. Hocam Benim Aklıma Bir sey Takıldı. Yılbası Günü Arkadaşlarla Alkol Aldık. Sabah Uyandıgımda Bir Sey Yoktu. Akşama dogru Hıssetmeye Başladım. O Ağrıyı. Hocam Bide Vücut Geliştirme Yapıyorum 2 Ay. Som bir Aydırda Bisiklete Biniyorum Spor Salonunda. ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık,aşırı ıkınma,alkol,acı ve baharat hemoroid şikayetlerini arttırır.

 4. faruk diyor ki:

  Selam.kr.anal fissür hastasıyım(7)yıl..saat12 hizasında 1adet fissür ve küçük bir nöbetçi memem var. Botox tedavisinde fissürektomi yapılması da gerekir mi? Nöbetçi meme çıkarılmasa da olur mu? Teşekkürler.aile hk Dr.faruk.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyatta bile fissürektomi çok seyrek yaptığımız bir şey, LİS yapıyoruz, botoxda da fissürektomi gerekmez, pili estetik için alınabilir.

 5. sevde diyor ki:

  Merhaba hocam 40 gün once normal doğum yaptım ve doğumdan sonra anal Fissür oldum tedavi olarak ameliyat mı botoks mu önerisiniz çok kararsız kaldım ilginiz için teşekkürker..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  her ikisininde üstünlükleri var ama botox da kalıcı hasar oluşturulmadığı için tercih edilebilir

 6. Anonim diyor ki:

  Merhaba hocam 40 gün once normal doğum yaptım ve doğumdan sonra anal Fissür oldum tedavi olarak ameliyat mı botoks mu önerisiniz çok kararsız kaldım ilginiz için teşekkürker..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Benim tedavi önerilerim önce rectoderm krem 3 hafta,geçmezse botox uygulaması,son tercihim ameliyat.

 7. Melis diyor ki:

  Merhaba hocam;
  2 sene önce kabızken zorlandım ve sanırım makatımda çatlak oluşmuş 2 ay kadar kendi kendime kremler sürerek acıyı hafiflettim ama yinede içim rahat etmedi cerraha gittik anal fissür olduğunu söyledi klasik ve bilindik kremler verdi 1.5 sene boyunca sadece tuvalette acı hissediyodum ama çıktığımda ağrı yada acı olmuyordu kremleride sadece tuvaletten cıktıktan sonra kullandım ve uzun süre aralıklarla kendi kendine iyileşir nasılsa acımıyor diye önemsemedim geçenlerde kabızlıktan ve gereksiz ıkınmadan dolayı daha beter acı çektim o kadar sene canım ilk defa bu kadar acıdı günde bi kere 20 dakika sıcak su oturma banyosu yapmaya calısıyorum kremler sürüyorum dışarı doğru küçük bir basur memesi gibi bişey çıktı şimdide…. acısını sadece tuvalette hissediyorum yine dışarı çıktğımda herhangi bir ağrı yada çok belirgin bir acı yok sizce fissür kronikleşmişmidir bana yardımcı olun lütfen 17 yasında oldugum için ameliyatta olmak istemiyorum şimdiden çok teşekkürler.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tuvaletten çıktıktan sonra ağrı devam ediyorsa kronikleşmiş demektir, bu arada o küçük memenin çıkması da kronikleşme bulgusudur.bu durumda botox veya ameliyat öneriyoruz tabiki muayene sonucu

 8. ece diyor ki:

  merhaba
  botox ameliyatı ne kadar sürüyor ve ne kadar zaman sonra iyileşir.dışarıdan gözüken ve ağrı yapan meme var görüntü ve ağrı geçer mi. başka şehirden gelecem yalnız atlatabilir miyim tedaviyi. bide ameliyattan ne kadar sonra anal ilişkiye girebilirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Botox bir ameliyat değildir, anal fissür tedavisinde kullanılan ve makattaki kasa 1 dakikada yapılan bir enjeksyondur.Aşı enjektörü ile yapılır.Herhangi bir yara vs olmadığından iyileşme süresi diye bir şey söz konusu değildir,anal fissür 15 günde düzelir.Meme konusu muayeneden sonra konuşulabilir.

 9. melek diyor ki:

  hocam 2014 mayıs ayında anal fissür ameliyatı oldum.bu arada makatın dısında emziklerde vardı onlarda alındı fakat ameliyatın akabinde tekrr meme oluştu.ödemdir gecer dendi fakat gecmedi.bu durum beni estetik olarak rahatsız ediyor..acaba kremle falan gecermi.yoksa tekrar ameliyatmı gerekir..gerekirse ilk ameliyatım gibi ağrı olurmu.sadece memeler alınacagı için haffmi geçiririm.bilgileriniz için tekşekkr ederim iyi aksamlar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durum ilaçla geçmez,o bölgenin ameliyatları hep ağrılı olur.

 10. ali diyor ki:

  hocam doktorumun olduğu yerden ayrilip calistigim şehre geldim. irin akıntısı oluyor bu bagirsak mukozasi mı yoksa anal çatlak ameliyati sonucu kaslarda hasar olustu da içerde fistül, iltihap enfeksiyon vb. birşey mi olustu acaba? sarı!yeşil akıntı var sürekli. 3 hafta oldu kanama agri yok ama bunlar devam ediyor. ayrıca büyük abdest de ufak da olsa az kendiliğinden kaçırma oluyor. hocam kusura bakmayın calistigim yerde doktor da yok sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  toplam 2 ay beklşeyin devam ederse muayene olun

 11. ali diyor ki:

  hocam bazen irin akıntısı oluyor bu ligasure yaralarından mi yoksa ameliyat sonrası hemen sonra oluşan ödemden mi geliyordur. ödemi nasıl tarif edebiliriz. bendeki ameliyattan hemen sonra olustu. kaba et parçası gibi duruyor makatın sağında oluştu.hatta kaba et parçasının arasında hafif aralık da var.fistül mü yoksa gerçekten ödem mi ödem ise kendiliğinden geçer mi yoksa ameliyatla alınır mi.
  çok soru sorduğum için özür diler verdiginiz cevaplar için de Allah razı olsun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ligasure geniş yanık oluşturduğu için bunların olması doğal,2 ay geçmeden bunlarla ilgili hiçbir şey yapılmaz

 12. ali diyor ki:

  Atilla hocam büyük abdestten sonra 20 dakikalık sıcak su uygulaması yapıyorum iyice temizleniyorum ama ciktiktan sonra hafif dışkı akıntıları oluyor.acaba anüste dışkı mi kalıyor yoksa kaçırma mi söz konusu. 18 gün oldu doktorum normal diyor. bu sfınktoretomi aameliyati etkisi mi yoksa ligasure ameliyatında alınan 4 tane büyük memeden mi kaynaklanıyor? ayrıca bu iki ameliyat yapılır yapılmaz makatın hemen sağında bir şişlik oldu doktor ödem dedi. bu fistül olabilir mi acaba. bazen akıntı oluyor. çok soru soruyorum ama dışkı ve gaz kaçırması korkusu yüzünden gurbete gidip öğretmenlik mesleğime dönemiyorum. ve hala evden çıkmıyorum. biraz aydınlatırsanız çok sevinirim tsk ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 aya kadar bu sorunlar olabilir

 13. ali diyor ki:

  Atilla hocam affınıza sığınıp son bir soru soracağım. bende antral gastrit ve reflü de var. ayrıca 13 gün olmasına rağmen genelde hareketsiz duruyorum. günde en az 25-30 kere sesli-sessiz gaz oluyor. bu acaba anal çatlak ve ligasure ameliyati sonrası komplikasyon mu yoksa gastrit reflü ve hareketsizlik ile bir alakasi olabilir mi? kısacası gaz kaçırmasını tam olarak nasıl tanımlayabiliriz?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ligasure dendir ama geçici ödemdendir kalıcı demek için 2-8 ay beklenmeli

 14. ali diyor ki:

  sayın Atilla hocam. ligasure ev anal çatlak ameliyati (sfınktoretomi) sonrası hafif akıntı var gaz olduğunda. benim öğrenmek istedigimbaşka birşey. her iki ameliyatta da dikiş yok. peki sürekli kullanılan günde 2 defa sıcak su banyosu yapılması bu açık yaraların iyileşmesini geciktirmez mi? yani su ile sürekli temastan dolayı kabuk tutup iyilesme geçilmez mi. saygilarimi sunuyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tam tersi anal bölge ne kadar sık yıkanırsa o kadar çabuk iyileşir.

 15. hasan diyor ki:

  hocam peki bu ağrılı büyük abdest ne zamana kadar süre. ve bu gaz sonrası kanama da hiç durmayacak durmayacak gibi yani hala aynı üstelik dışkı yumuşak olmasına rağmen. şu anda ağrı kesici kullanmıyorum günde 2 defa sıcak su egzersizi yapıyorum. son olarak hocam ligasure ve anal çatlak ameliyatından 8 gün geçti. arada yürüyüş yapmak iyileşmeyi etkiler mi?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu soruları doktoruna sorsan daha iyi olur.

 16. hasan diyor ki:

  hocam aşağıda anal çatlak ve ligasure ile basur ameliyat olduğumu yazmıştım. peki gastrit ve reflü var bunun sonucunda mı sürekli gaz oluyor yoksa yemeklerden sonra hareket etmeyip yatakta uzandığım için bağırsakların çalışmaması sonucu mu aşırı gaz oluşuyor. her gazdan sonra kanama oluyor çünkü.bir hafta geçti doktorum bunlar normal dedi. ayrıca gazi alsın diye nane kekik rezene anason benzeri çaylar içiyorum. bunlar bana zarar verir mi?son olarak ligasure eve anal çatlak tam olarak ne kadar sürede iyileşir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yemek ve hareketsizlik gaz şikayetini etkileyebilir,içtiğin çaylara devam edebilirsin,iyileşme süresi ameliyata göre değişebilir,genelde 15 günü bulur.

 17. hasan diyor ki:

  hocam merhaba 5 gün önce ligasure yöntemi ile 4 tane basur memesi alındı ve anal çatlak ameliyati oldum. ameliyattan hemen sonra bir şişlik var. lavaboya 1 kere ciktim işkence gibi. kanlı dışkı geldi. ırtibal bağırsak sendromu olduğu için lavaboda fazla kalıyorum dışkı belirli aralıklarla geliyor. ayrıca sürekli sesli sessiz gaz çıkıyor ve kanlı akıntı oluyor. nerdeyse bez bağlayacağım. bu akıntı sebebi nedir? ayrıca antral gastrıt ve kös yetmezligi var. bur sürekli kanama sebebi nedir? şişlik sebebi ne olabilir ve tam olarak ne zaman iyileşebilirim?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ve anal fissür ameliyatı sonrası hafif kanamalar ve şişlikler olabilir,doktorunuza kontrol olun.Tarif ettiğiniz kanamalar mide hastalıkları ile ilgili olmaz çünkü mide cıvarı kanamalarda kan sindirilir ve makattan zift gibi simsiyah gelir.

 18. Fatih diyor ki:

  Hocam İyi Çalışmalar
  Botoxla tedavide, makatta sıkmaya yarayan kasa ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar o kasın felç olması sağlanıyor sizin sayfanızdan takip ettiğim kadarıyla. Burda 2 sorum olcak hocam.
  1. bu süre zarfında (ilacın etkisi geçinceye kadar) fissür düzelmezse en başa tekrar mı dönülür?
  2. makatta sıkmaya yarayan kas felç ediliyorsa botoxta dışkı ve gaz kaçırma ihtimali neden yok?
  şimdiden teşekkürler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en başa dönülmez çünkü zaten en baştan ayrılmamışsınız demektir bu ihtimal % 5 civarı
  kas guruplarından biri felç ediliyor ameliyatta da aynı kas kesiliyor, bu kas sıkmaya yarayan kaslardan iyileşmeyi engelleyen kas.
  soru hakkınız bittiii :)

 19. Savaş diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey, 2 sene önce kanamadan dolayı gittiğimde doktor çatlak var dedi. krem verdi. geçti sonra. kaşıntı ve koku ovardı sonra kanama oldu. doktora gidince kronik fissur var dedi. protolog, proctogyvenol bir sure kullandım kaşıntı vs geçti. ama belirttiğiniz gibi onlar hemoroid kremi. şimdi kullanmıyorum. 7-8 ay geçti ama yine kaşıntı oluyor, tam temizlenme olmuyor gibi. bakınca 2. bir delik var, çatlak o mu? ağrı, acı olmuyor sadece kaşıntı ve koku var. ne tavsiye edersiniz? teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı yoksa fissür tedavisi gerekmez ancak delik varsa fissür değil fistül olabilir

 20. serdar kıpırtı diyor ki:

  iyi akşamlar fissür ameliyatı olalı bir buçuk yıl oldu ama devamlı akıntı geliyor neden olduğu ve neler yapacağımı yazarsanız teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  fistül ameliyatı yapılan yerde fistül gelişmiş olabilir

banteng