Anal Fissür Tedavi Ücreti

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni diğer deyimle akut,birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır.Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Müzmin makat çatlağı (Kr.Anal fissür)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez,2 guruba ayrılır

-Yeni (akut anal fissür)

-Müzmin (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir.Müzm,inleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder.Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.

Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

1-     Ameliyat;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

2-     2-Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez.

“Kronik Fissur” Yazısında 208 Yorum

 1. Anal Fissür Doktor says:

  tedavi süreci zorlu ve uzun.ama tedavi edilebilir.uygun hekime giderseniz
  Op.Dr.Seher Şirin

 2. Mesut says:

  Hocam Merhaba ben 2 yıldır anal fistül rahatsızlığı çekiyorum 3 kere ameliyat oldum ve halen şişme ve iltihap sıkıntısı çekiyorum gerçi hatayı biraz kendimde buluyorum ilaçları düzenli kullanmadım oturma banyosu yapmadım hiç muhtemelen sebebi bu diye düşünüyorum bide birşeyi merak ediyorum bu hiç geçmeyecek bir hastalıkmı yoksa biraz uğraştırarak geçecek bir rahatsızlık mi sizin fikriniz merak ettim en kısa sürede cevaplamanız ümidiyle hoşçakalın.

 3. Anal Fissür Doktor says:

  çocuk cerrahisi ile görüşmneniz gerekir
  Op.Dr.Demet Ağras

 4. Anonim says:

  Hocam benim 8yaşında bir kızım var makatta çatlak var daha önce rivanol banyosun 10gün süre ile anestol hametan ve protolog kullandık geçer gibi oldu yanlız çatlak gibi değil sanki basur gibi küçük bir meme yapmış ve bana ilacı parmağını içeri sokarak sürecek sin dedi bunu yaptığımda küçük parmağımın ikinci boğumuna kadar çıkıntıyi hissediyorum

 5. mehmet says:

  merhaba sayın hocalarım, 2015 yılı eylül ayında anal fistül ameliyatı oldum ağrım sancım vs. yoktu fakat makattan sürekli iltihaplı akıntı geliyordu. ameliyatı yapan doktor fistül kanalını kazıdığını ve akıntıların maksimum iki ay içinde geçeceğini söyledi. 1 yıldır akıtıntı devam ediyor , tekrar muayene olmaya gittiğimde kronik anal fissür olduğunu ve ameliyat ettiği yerdeki yaranın kapanmadığını söyledi bir müdahale de bulunmadan başka bir doktora yönlendirdi beni ama zaman ve imkan bulamadığımdan dolayı gidemedim . Yardımınıza ihtiyacım var ağrı sancı yok ama bazen şişlik hergün de akıntı oluyo ne yapmam lazım?
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  Fistülünüz iyileşmemiş, yeniden ameliyat olmanız gerekir.

 6. hurşit says:

  hocam merhabalar.ben bundan yaklasık bir sene önce bi gün mastürbasyon yaparken ereksiyon oldugum sırada karnımda kasıklarımda bişey hissetmiştim bi yırtık gibiydi ve ereksiyonumu yarıda kesti.Ve o günden sonra bidaha hiç düzgün ereksiyon olamadım.Uzun bi sürede iliskiye giremedim.tuvalet düzenimde aynı anda bozuldu.bi senedir doktor doktor geziyorum.endoskopi kolonoskopi ne gerekiyosa yapıldı,Kr. anal fissür oldugumu ögrendim.X-M haplardan verildi.bi faydasını görmedim.proctolog kullandıgım zaman makatım felc oluyor ve bikacgün tuvalete cıkamıyorum.ben bu fissürün o gün basıma geldigini düşünüyorum.sizin bu konudaki görüşünüz nedir ve ne yapılabilir.çok yardıma ihtiyacım var hocam.
  Op Dr Atilla Kaya
  Fissürün tedavisini yapmalısınız ama iki durum bence ilişkisiz.

 7. Anonim says:

  Hocam ben ikinci kez botox yaptırdım ama yaram bir türlü iyileşmiyor eskisi gibi kasılma yok ama neden böyle oluyor beslenmemde düzgün ikincisini yaptıralı iki ay oldu hâlâ iyileşme şansım varmı korkuyorum ameliyatlada düzelmezse diye ne yapmalıyım bu hastalıktan kurtulmak için kaç gün daha beklersem iyileşeceğim belli olur acaba
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Genel Cerrahi Uzmanı
  ağrı,yanma gibi şikayetleriniz yoksa zaman içinde düzelecektir.iyileşme sürecinizi bünyenizin özellikleri belirler

 8. Merhabalar ben 18 gun once anal fissur ameliyati oldum agrilarum azda olsa azaldi ama tam gecmedi hala agri kesici kullaniyorum anestoI suruyirum kabiz degilim ergun tuvalete cikiyorum bide tuvaletten sonra yanma oluyo bu agrilar ve yanma normal mi morelim cok bozuk yoksa iylesmiycekmi
  Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji
  Yaklaşık bir ay olsun hala azalmıyorsa muayene olman lağzım