Anal Fissür Tedavi Merkezi

Makat çatlağı hastalığı ilk 2-3 haftalık dönemde yeni diğer deyimle akut,birkaç haftadan sonra müzminleşmiş yani kronik olarak adlandırılır.Bu yazıda daha çok müzmin makat çatlağı ve tedavisi hakkında bilgiler vardır.

Müzmin makat çatlağı (Kr.Anal fissür)

Makat çatlakları hemoroid gibi derecelendirilmez,2 guruba ayrılır

-Yeni (akut anal fissür)

-Müzmin (kronik anal fissür)

Makatta çatlama olduktan sonraki 2-4 hafta süresince akut yani yeni makat çatlağı olarak değerlendirilir ve uygun tedavilerle % 50 ihtimalle düzelir % 50 ihtimalle müzminleşir.Müzm,inleştiğini gösteren en önemli bulgu hasta tuvaletten çıktıktan sonra 1-4 saat ağrısı devam eder.Akut dönemde hasta tuvalette acı duyar ama çıktığında ağrısı geçer.

Makat çatlağı müzminleştiğinde yani kronik anal fissür ortaya çıktığında kişinin kendi kullanacağı ilaçlar veya bitkisel ürünlerle düzelme ihtimali oldukça azalır bu durumda iki tedavi seçeneği kalır;

1-     Ameliyat;ameliyatta makatta sıkmaya yarayan bir kas kesilir,başarısı % 99 gibi oldukça yüksektir.

2-     2-Botox la tedavi;bu tedavi şeklinde ameliyatta kesilen kas kesilmez içine ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar felç olması sağlanır.

Ameliyatta küçük ihtimalle görülebilen dışkı kaçırma,gaz kaçırma gibi sorunlar botoxta görülmez.

anal fissür tedavi Kronik Fissur
delicious Kronik Fissurblogger Kronik Fissurstumbleupon Kronik Fissurdiigo Kronik Fissurfriendfeed Kronik Fissurtumblr Kronik Fissurlivejournal Kronik Fissurshare 16 16 Kronik Fissur
Anal Fissür Sorularınızı Aşağıdan Sorabilirsiniz..

“Kronik Fissur” Yazısında 145 Yorum

 1. ali diyor ki:

  Atilla hocam affınıza sığınıp son bir soru soracağım. bende antral gastrit ve reflü de var. ayrıca 13 gün olmasına rağmen genelde hareketsiz duruyorum. günde en az 25-30 kere sesli-sessiz gaz oluyor. bu acaba anal çatlak ve ligasure ameliyati sonrası komplikasyon mu yoksa gastrit reflü ve hareketsizlik ile bir alakasi olabilir mi? kısacası gaz kaçırmasını tam olarak nasıl tanımlayabiliriz?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ligasure dendir ama geçici ödemdendir kalıcı demek için 2-8 ay beklenmeli

 2. ali diyor ki:

  sayın Atilla hocam. ligasure ev anal çatlak ameliyati (sfınktoretomi) sonrası hafif akıntı var gaz olduğunda. benim öğrenmek istedigimbaşka birşey. her iki ameliyatta da dikiş yok. peki sürekli kullanılan günde 2 defa sıcak su banyosu yapılması bu açık yaraların iyileşmesini geciktirmez mi? yani su ile sürekli temastan dolayı kabuk tutup iyilesme geçilmez mi. saygilarimi sunuyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tam tersi anal bölge ne kadar sık yıkanırsa o kadar çabuk iyileşir.

 3. hasan diyor ki:

  hocam peki bu ağrılı büyük abdest ne zamana kadar süre. ve bu gaz sonrası kanama da hiç durmayacak durmayacak gibi yani hala aynı üstelik dışkı yumuşak olmasına rağmen. şu anda ağrı kesici kullanmıyorum günde 2 defa sıcak su egzersizi yapıyorum. son olarak hocam ligasure ve anal çatlak ameliyatından 8 gün geçti. arada yürüyüş yapmak iyileşmeyi etkiler mi?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu soruları doktoruna sorsan daha iyi olur.

 4. hasan diyor ki:

  hocam aşağıda anal çatlak ve ligasure ile basur ameliyat olduğumu yazmıştım. peki gastrit ve reflü var bunun sonucunda mı sürekli gaz oluyor yoksa yemeklerden sonra hareket etmeyip yatakta uzandığım için bağırsakların çalışmaması sonucu mu aşırı gaz oluşuyor. her gazdan sonra kanama oluyor çünkü.bir hafta geçti doktorum bunlar normal dedi. ayrıca gazi alsın diye nane kekik rezene anason benzeri çaylar içiyorum. bunlar bana zarar verir mi?son olarak ligasure eve anal çatlak tam olarak ne kadar sürede iyileşir.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yemek ve hareketsizlik gaz şikayetini etkileyebilir,içtiğin çaylara devam edebilirsin,iyileşme süresi ameliyata göre değişebilir,genelde 15 günü bulur.

 5. hasan diyor ki:

  hocam merhaba 5 gün önce ligasure yöntemi ile 4 tane basur memesi alındı ve anal çatlak ameliyati oldum. ameliyattan hemen sonra bir şişlik var. lavaboya 1 kere ciktim işkence gibi. kanlı dışkı geldi. ırtibal bağırsak sendromu olduğu için lavaboda fazla kalıyorum dışkı belirli aralıklarla geliyor. ayrıca sürekli sesli sessiz gaz çıkıyor ve kanlı akıntı oluyor. nerdeyse bez bağlayacağım. bu akıntı sebebi nedir? ayrıca antral gastrıt ve kös yetmezligi var. bur sürekli kanama sebebi nedir? şişlik sebebi ne olabilir ve tam olarak ne zaman iyileşebilirim?
  çok tsk ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ve anal fissür ameliyatı sonrası hafif kanamalar ve şişlikler olabilir,doktorunuza kontrol olun.Tarif ettiğiniz kanamalar mide hastalıkları ile ilgili olmaz çünkü mide cıvarı kanamalarda kan sindirilir ve makattan zift gibi simsiyah gelir.

 6. Fatih diyor ki:

  Hocam İyi Çalışmalar
  Botoxla tedavide, makatta sıkmaya yarayan kasa ilaç enjekte edilerek kronik fissür düzelene kadar o kasın felç olması sağlanıyor sizin sayfanızdan takip ettiğim kadarıyla. Burda 2 sorum olcak hocam.
  1. bu süre zarfında (ilacın etkisi geçinceye kadar) fissür düzelmezse en başa tekrar mı dönülür?
  2. makatta sıkmaya yarayan kas felç ediliyorsa botoxta dışkı ve gaz kaçırma ihtimali neden yok?
  şimdiden teşekkürler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en başa dönülmez çünkü zaten en baştan ayrılmamışsınız demektir bu ihtimal % 5 civarı
  kas guruplarından biri felç ediliyor ameliyatta da aynı kas kesiliyor, bu kas sıkmaya yarayan kaslardan iyileşmeyi engelleyen kas.
  soru hakkınız bittiii :)

 7. Savaş diyor ki:

  Merhaba Doktor Bey, 2 sene önce kanamadan dolayı gittiğimde doktor çatlak var dedi. krem verdi. geçti sonra. kaşıntı ve koku ovardı sonra kanama oldu. doktora gidince kronik fissur var dedi. protolog, proctogyvenol bir sure kullandım kaşıntı vs geçti. ama belirttiğiniz gibi onlar hemoroid kremi. şimdi kullanmıyorum. 7-8 ay geçti ama yine kaşıntı oluyor, tam temizlenme olmuyor gibi. bakınca 2. bir delik var, çatlak o mu? ağrı, acı olmuyor sadece kaşıntı ve koku var. ne tavsiye edersiniz? teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı yoksa fissür tedavisi gerekmez ancak delik varsa fissür değil fistül olabilir

 8. serdar kıpırtı diyor ki:

  iyi akşamlar fissür ameliyatı olalı bir buçuk yıl oldu ama devamlı akıntı geliyor neden olduğu ve neler yapacağımı yazarsanız teşekkür ederim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  fistül ameliyatı yapılan yerde fistül gelişmiş olabilir

 9. ali diyor ki:

  Hocam Merhaba,
  Yaklaşık 16 aydır kronik fissürüm var. Zaman zaman iyileşiyor. Bazen aktif oluyor. Sigmoidoskopi yaptırdım, çok şükür bir şey çıkmadı. Benim sorum şöyle, tuvaletten sonra bağısraklarım da yarım saat bazan de saatler sonra birden -sanki ishalmişim gibi- bir spazm oluyor ve bu günlük yaşantımı olumsuz etkiliyor. Acaba makattaki mikro boyuttaki çatlak bile bağırsakları harekete geçirir mi? Bu spazmların -ki zaman zaman böbreğime bile ağrısı oluyor-, çatlakla alakası var mıdır? Bağırsaklar bu kadar hassas mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çatlakla bağırsağın ilişkisi yok

 10. ebh2000 diyor ki:

  Merhaba ; Lis yöntemi ile ameliyat olmuş birine 2. operasyonu uygun bulmuyor musunuz?
  Birde size muayene olmak istesem nasıl ulaşıcam hangi hastanedesiniz?
  İlginize teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.ameliyatta risk artar o sebeple botox tercih edilir ama düzelmezse riski yükselse de ameliyat yapıyoruz
  medicalart tayım

 11. ebh2000 diyor ki:

  Merhaba 2 sen önce doktora gittim kronik anal fissür teşhisi kondu ve hemen ameliyat oldum lis yöntemi ile
  fakat şimdi gene ayni şikayetleri yaşıyorum 2. bir ameliyat olabilirmiyim olursam bunun sonucunda dışkı tutamam problemi yaşarmıyım. birde nitrogliserinli krem kronikleşmiş fissürde etkili olurmu. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2. ameliyatta risk on kat artar binde bir den yüzde bire yükselir ama yinede çok fazla değil,nitrogliserinli krem pek etkili olmaz, botox tedavisini araştırın

 12. fatma diyor ki:

  Hocam tekrar merhaba.yazdiklarinizdan sonra anestol krem kullanmaya basladim ve hemen etkisini gordum.artik daha kolay agrisiz tuvalete cikiyorum.agri aksamdan sabaha kadar surerken simdi en fazla yarim saat bir saat suruyor.bekci memenin buyuklugu degismedi ancak agri suresinin bu kadar kisalmis olmasi iyilesme olabilecegini gosterir mi? Birde memenin kuculmesi icin ne yapmali? İyilesme devam ederse kendiliginden kuculur mu? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ağrı azaldıysa iyileşiyor demektir

 13. fatma diyor ki:

  Hocam tecrübelerinizi, bilgilerinizi bu şekilde paylaşıp yardımcı olduğunuz için Allah razı olsun. Roaccutane ilacını kullanmaya başladığımdan beri tuvlete çıkmak zorlaştı. 4. aydayım. Doktor kronşkleşmiş anal fissür olduğunu söyledi procto gylvenol verdi.yazdıklarınıza ve ilacın üstüne bakınca çatlak için değil hemoroid için olduğu açık.ancak doktor onu verdiği için, doktor olduğu için sorgulamak aklıma gelmedi aylardır kullanıyorum. ve işe yaramadı, yorumlarınızda işe yaramayacağını tasdikledi. botox yaptırmak istiyorum ancak ankarada ikamet ediyorum,istanbula gelmem pek mümkün değil gibi. engin bilgilerinizi paylaştığınız gibi tanıdığınız başarılı bir doktor önerebilir misiniz?internetten araştırdım ancak bazı doktorlar övülüyorken bir yandan da eleştiriliyor. aylardır hemoroid ilacı kullanmama sebep olan doktora da gitmeyi düşünmediğim gibi botoxu da tecrübesiz bir doktor elinde gerçekleştirmek istemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox uygulamayı bilen doktor asla onu eleştirmez çünkü her ne kadar tedavi için gerektiğinde bacak kessek bile vücut bütünlüğünü korumak temel ilkedir.ameliyatta anatomik yapınız değiştiriliyor,hasta istediğinde ben de ameliyat yapıyorum ama botox u eleştimiyorum.
  anal fissürün tek ilacı nitrogliserinli kremdir.
  ankarada botox yapan kliink vardır ama ben bilmiyorum araştırmalısınız

 14. muammer diyor ki:

  selamlar hocam.yaklaşık 4 yıl önce büyük tuvaletimden ağrısız kan geldiği için hastaneye başvurdum ve anal fissür ameliyatı oldum.uzun zamandır sıkıntı yoktu fakat bir kaç aydır bu defa tuvalet esnasında şiddetli ağrı oluyor.kanama yok.Sebebi ne olabilir teşekkür ederim…
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  küçükte olsa tekrar ihtimali var

 15. murat diyor ki:

  hocam doktora cıkdım ve bana fıssur ondumu soyledı ve telaslandırdı ıkı uc amelıyatta cozulebılır bır hastalık oldunu soyledı ve fakulte gıbı bır yerde bunu olabıleceyımı soyluyor emar cekıleceyım carsamba bu botok surecı yapıldıgında calısma surecını nasıl etkılıyor korkmalımıyım gercekten tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yanlış anlamışsınız size fistül demiş ve bu istenenler normal

 16. ismail Devrim diyor ki:

  Merhaba; 2 defa fissür amelyatı oldum fakat şu an yine aynı sıkıntıları çekmektedim. Tuvalet sonrası çok ağrı oluyor. Birde makatın üst kısmından sarı bir akıntı başladı endoskopi ile bunun yüzeysel bişey olduğunu söylediler yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen bir düzelme yok. Bu sorundan tamamen kurtulmak için ne yapmam gerekir. İş ve ev yaşantım çok sıkıntılı bir hal aldı. Botox bu konuda bir çözüm olabilirmi ? Birde amelyatların makat bölgesini daralttığı söylendi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  botox büyük ihtimalle sorununuzu çözer
  fissür ameliyatı daraltmaz tam tersi genişletir,zaten amaçta makatı gevşetmektir ve ameliyatta kasılan kası keseriz

 17. tuğçe diyor ki:

  merhabalar 5 gün önce anal fissür ameliyatı oldum o günden beri dışkılama sırasında fazlasıyla ağrım oluyor ve bu ağrıya bağlı tansiyonum düşüyor ve bayılacak gibi oluyorum ağrıları hafifletecek yada iyileşmeyi hızlandıracak önereceğiniz bir şey var mı? 5 gündür sıcak suya oturma ve batikon ile temizlememe rağmen hiç iyileşme yok gbi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nitrogliserinli krem kullanın

 18. melek diyor ki:

  merhaba hocam annem 1 ay önce anal fissür ameliyatı oldu. Sonrasında beslenmesine ve ilaçlarına dikkat etti fakat halen tuvalette acı ve kanama var. Sonrasında da ağrıları oluyor. Doktoru fitil, krem vs. vermiş. Şimdi ne yapmalıyız? Halen ağrı ve kanama var. Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başka bir cerrahın fikrini alın

 19. demir diyor ki:

  hocam iyigunler ocak 15 te anal fissur ameliyati oldum. Ameliyat olali 3 ay olcak nerdeyse ama hala tuvalete cikarken agrim oluyor eskisi gibi degil ama ameliyat agrisi belli ve ara ara kan geliyor diskilama sonrasi. acaba bu boyle devam mi etcek cok korkuyorum ne yapmam lazim bilgilendirirseniz cok sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar sürede düzelmesi gerekirdi başka sorun olabilir

 20. ayvaz diyor ki:

  Hocam mrb. 8 ay önce anal fissur başladı. doktara gittim. ilaç verdi düzeldi. O zamandan beri belenmeme dikkat ettim. Acı Hamur işi yemedim bol su lifli gıda aldım. fakat 1 aydır wc ye çıktıktan sonra ağrı yokta; hafif bir sızı huzursuzluk tam çıkamamışım gibi bir durum var. ayakta durmak istemiyom sıcak su torbasına oturuyorum yarım saate kadar düzeliyor. Nedendir acaba şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeniden fissür başlamış olabilir

kucing