Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Teşhisi Nasıl Konur.

Her hastalıkta olduğu gibi tedaviyi araştırmaya başlamadan önce tanı konmalıdır. Özellikle hemoroid ile çok sık karıştırılan bu hastalıkta yanlış teşhisin nedeni hastanın kendi kendine tanı koymasıdır. Aslında hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması halinde telefonla bile % 90 doğru teşhis konabilir. Tabiki bu konuda tecrübeli bir proctoloji uzmanı olmak kaydıyla. Yine bir çok hastalıkta olduğu gibi teşhiste hastanın şikayetleri ve anlattıkları önemlidir. Makat çatlağının hasta tarafından anlatılan belirtileri ve muayene bulguları doğru teşhisin konmasında büyük oranda yeterli olur.

Makat Çatlağı Teşhisi

İlk önce hastanın anlattıkları dikaatle dinlenir ve hastaya sorular sorularak aklına gelmeyen sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu şekilde yani hastanın anlattıklarının dinlenilmesi neredeyse %60-70 doğru teşhis konmasını sağlar, hatta bunu telefonla anlatan ya da maille ayrıntılı yazan kişiye bile bu oranlarda doğru teşhis konabilir. Tabiki bu şekilde tanı konması tedavi verilmesini sağlamaz mutlaka normal muayene ve diğer grekenler de yapılmalıdır.
Gözle muayene (inspeksiyon)
anüs her iki elin baş parmaklarıyla hafifçe ayırılır ve anüsün 1-2 cm lik iç kısmı gözle görülür hale getirilir. Hastaların % 99 u bu şekilde tanı edilebilir. Seyrek olarak anüs çok kasıldığı için bu kadar derinlik görülemeyebilir. Gözle görüldüyse ek bir girişime gerek yoktur.
Makatın Parmakla Muayenesi
En basit ve ilk akla gelen usüdür ancak çok ciddi ağrı yapabilir ve bu durumda hasta parmak muayenesine (rektal tuşe) müsade etmeyebilir. Ağrının çok şiddetli olması halinda parmakla bakmak konusunda ısrar etmeden gözle muayeneyle yetinilebilir. Şüpheli durum varsa çatlağı uyuştutup muayene daha insanc
Gözle görülebilen diğer bir bulgu da meme oluşmasıdır. kronikleştiğinde ortaya çıkan bu memeye sentinel tag yada nöbetçi meme denir ve basurla çok karıştırılır. Sıradan genel cerrahlar da bu memeye bakarak basur sanabilir, proctoloji uzmanları bu konuda daha yetkindir.
Makatta kasılma; acı sebebiyle kaslar o kadar kasılır ki parmak sokmak bile mümkün olmayabilir. Bu kasılma dayanılmaz kramp ağrısı yapabilir.
Triad denilen bu üç bulgu (çatlak, meme ve kas kasılması) % 100 doğru tanı konmasını sağlar. triaddan yani bu üç bulgudan ikisinin tespit edilmesi ilaçlarla tedavi olamayacağını gösterir ve ameliyat ya da tercihen botox enjeksiyonu şeklinde tedavilere başlamak için yeterli sebeptir.

Makat Çatlağı Belirtileri
Dışkılarken cam çiziyormuş gibi acı hissi
Dışkıya sürtünme şeklinde taze kan, genellikle tuvalet kağıdında görülür
Akıntı, fissürde iltihaptan kaynaklanır ama önemsizdir
Tuvalet sonrası değişik şiddette 1-5 saat devam eden ağrı (kronikleştiğini gösterir).
Makatta yanma, gün boyu devam edebilir
Dışkı çapında incelme, kasların kasılmasından kaynaklanır, gerçek darlık değildir
Anoskop muayenesi; Çatlakta dayanılmaz ağrıya neden olabildiğinden hastalar genellikle anoskop muayenesi yaptıramazlar. Yine makat endoskopisi de yol gösterici olabilmektedir.

Makat Çatlağı Doktor Tavsiye
Bir hastaya doktor tavsiyesinde bulunmak için tavsiye edilecek doktorun bu konuda eğitim almış ve yetkin kişi olmasına dikkat edilir. Anal fissür konusunda özel çalışan proktoloji uzmanı önerilmesi mantıklı olandır.

Burada adı yazan genel cerrahlar aslında genel cerrahiden çok proktoloji uzmanlarıdır yani asıl ilgi alanlar anüs ve bölgesinin hastalıklarıdır. Böyle az sayıda hastalıkla çalıştırkları için proktolog denir ve tecrübelidirler. Proktolojik hastalıklarda kullanılan teknolojilere ve bu teknolojileri kullanma tecrübesine de sahiptirler.

 

 

194 Comments

Add a Comment
  1. bol sebze-meyve ve bol posalı yiyin,bol su için.kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.sıcak oturma banyosu yapın,dışkılamadan önce ve sonra ve anestol pomat kullanabiirsiniz.
    Op.Dr.Seher Şirin

  2. Merhaba hocam. Ben 17 ağustosta sezeryan doğum yaptim. 3-4 gündür tuvalete gittiğimde sizin bu yazınızda yazdığınız belirtileri yaşıyorum :(( çok canım yanıyor. Otururken bile aciyor aksama kadar.Hamileligimde kabızlık sorunu yaşamadım. Daha doğrusu hiç kabızlık yaşamıyorum.lütfen yardimci olun :(( eczaneden alıp kullanabileceğim ilaç varsa onerin . Hastaneye gitmek istemiyorum bu rahatsızlıktan:(

  3. vardır.kabız kalmayın.tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin.kanama için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırın.kanmaanın nedeni tespit edilmeli.muayene ile hastalığınızın durumu belirlenir ve tedaviniz planlanız
    Op.Dr.Demet Ağras

  4. Hocam 2 gün önce anüsün sol tarafında bi acı hissettim. Cam çizmesi gibi. Ama sürekli olmuyor bu acı arada sırada hissediyorum. 3 ay öncesinde felan çok hafif bir kanamam olmuştu anüs bölgesinde. Sizce yırtılma varmıdır. Kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017