Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Gaz ve Dışkı Tutamama

Makat çatlağına tedavisi için birçok ameliyat tarif edilmiş ve uygulanmıştır ancak en etkili olan amliyat hastalığın iyileşmesine sebep olan kasın kesilmesi şeklinde uygulanan sfinkterotomi (L.İ.S-lateral internal sfinterotomi ameliyatıdır.

Kapalı ve açık şeklinde uygulanan bir ameliyattır.Açık yöntemde tüm anüs boyunca 3-4 cm cilt kesilerek kas kesilir,kapalı yöntemde ise 1-2.5 cm cilt kesilerek aynı kas kesilir.Kapalı yöntemde tüm yan etkiler daha az görüldüğü için kliniğimizde sadece kapalı yöntem uygulanmaktadır.

Müzminleşmiş anüs çatlaklarında en etkili tedavi yöntemidir.Kasın kesilmek yerine ilaçla felç edilerek tedavi yöntemi de gelişmiş ülkeler de rutin uygulanmaktadır Başarısı ameliyattan biraz düşüktür (%90-95) ama çeşitli avantajları vardır ,konu ilgili sayfada anlatılmıştır.

Gaz ve dışkı kaçırma ihtimali ne kadardır ?

Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir.Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük korkusu budur.

Akat çatlağı cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.Kliniğimizde yapılan 7000 civarında makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük.Bunlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi.Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak makat çatlağı ameliyatında belirli kurallara uyulursa gaz ve dışkı kaçırma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoxla tedavide bu ihtimal yoktur.

Makat çatlağı ameliyatı sonrası görülen dışkı kaçırma sorunu nasıl düzelir ?

Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

262 Comments

Add a Comment
 1. gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip,en uygun yöntemle tedavinizi yapabilirm
  Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhaba ben 24 yaşımdayim uc dort sene evvel uzman doktor tarafindan apse teşhisi konularak ameliyat edildim sonrasinda fistüle cevirdigini soyledi ve bu sefer baska bir uzman doktora ameliyat oldum ondan da sonuc alamadim sonrasinda ilk ameliyat oldugum doktora birkez daha oldum ve yine sonuc alamadim 4.kez profosor doktora oldum seton uygulamasi yapti ve bir yil surdu ben dayanamadigim ve yasamdan artik bunaldigim icin kendi rizamla aldirdim ve su anda akinti devam ediyo ve buyuk tuvaletim geldikten en fazla bir bucuk dakka tutabiliyorum bi kac yerden oranin kapatilabilecegini duydum fakat yakin bir akrabamin da ayni hastaligi var o kapattirdi ama cok sancisi oldugu icin yeniden kestirdi

 3. kronikleşen anal fissür kendiğinden iyileşmez.botox enjeksiyonu yada ameliyatla tedavi olmalıısnız
  Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Hocam merhaba kronik anal fissur hastaligim var zmanla kendiliginden gecer mi uoksa ameliyat sart mi eger ameliyat olursa tekrarlanma ihtimali yuksek midir bu konuda bilgilendirirseniz sevinirm

 5. anal ilişki gaz tutmanızı zorlaştırabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
  Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Merhabalar hocam 1.5 sene once anal fistul amelıyatı oldum Amelıyat sonrasında gaz kacırmaya basladım doktorum anusumu sıkıp sıkıp gevsetmemı soyledı bellı bır sure yaptım ama yınede gaz kacırıyorum 1.5 sene gecmesıne rağmen yenıden bir işlem yada egzersızler yapılabılırmi ıkıncı sorumda eşcinsel birisiyim emlıyat olduktan sonra 3 defa dıkkatlı bır sekılde anal ılıskı yasadım uzun zamandan beri de yapmıyorum anal ılıskı yasamak sorun olurmu ılerleyen zamanlarda

 7. yapılabilir ama başarısı düşüktür
  Op.Dr.Atilla Kaya

 8. Fazladan kesilen kas miktarına göre yaklaşım çok değişir.Çok fazla kas kesilmediyse sorun 2-8 ayda kendiliğinden büyük oranda düzelir ancak zarar gören kas miktarı çok fazlaysa bu sürede düzelmeyebilir.Bu durumda hastaya yeniden ameliyat planlanır.Ameliyatta kesilen kas yeniden dikilir.

  Kesilen kasların tekrar düzelmesi mümkün değil diye biliyorum.Yanlış kesilirse ortaya çıkacak sorun kalıcı olmuyor mu..

 9. muayene ile değerlendirilip dolgu uygulanabilir.anal sex gaz kaçırmanızı artırabilir
  Op.Dr.Seher Şirin

 10. Hocam merhaba 1 sene once anal fıstul amelıyatı oldum.Amelıyat sonrası gaz kacırmaya basladım doktorum anal bolgemı sıkıp bırakmamı soyledı fakat 1 sene gecmesıne rahmen gaz kacırmam devam edıyor, gaz kacırmamamı saglıcak baska teknıkler varmıdır. Bır de anal bolgeden cınsel ılıskı yasam gaz kacırma sorunumu mu daga cok buyulturmu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017