Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Fissür Tedavisi

Fissür makat bölgesinin basurdan sonra en sık rastlanan ikinci hastalığıdır. Makat bölgesi ağsrılı hastalıklarının en sık görülenidir. Basit bir çatlak olmasına rağmen yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşüren bir hastalıktır. Tedavisine geçmeden kısaca belirtilerinden bahsedelim
Tuvalette cam çiziyormuş gibi acı
Tuvalet sonrası ağrı
Kaşıntı
Kanama
Küçük bir çıkıntı oluşması (kronikleştiğini gösterir)
Yanma
Makatta Kasılma
Bu bulguların birinin veya birkaçının görünmesi durumunda çatlak olabileceği düşünülüp geciktirmeden muayene olup uygun görülen tedavileri başlamak akıllıca olur.

Fissür Tedavisi

Hastalığın düzeyine göre (yeni çatlak – müzmin çatlak ) seçim yapılır. Erken dönemde daha çok ilaç ve bitkisel ilaçlar denenir, hasta müzmin bir şekilde geldi ya da ilaçla iyileşmediyse o zaman diğer seçenekler uygulanır. İlaç kullanırken kesinlikle kabızlık engellenmelidir. Kabızlığın engellenmemesi durumunda iyileşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Hastalar “genellikle kabız kalmıyorum” derler ama arada bir de olsa kabızlığın yaşanması sorunun tedavisini güzçleştirir, i,yileşse de yeniden oluşmasına neden olabilir.

Fissür Bitkisel Tedavisi
Bu konuda geliştirilmiş ilaçlar kullanılmalıdır, evde yapılacaklarla iyileşme ihtimali çok daha azdır. Bitkisel ilaçlar arasında içerik açısından en etkili olması beklenen ilaç Anuflex Merhemdir, kabız kalmadan uygulanması halinde tatmin edici düzeylerde iyileşme sağlaanabilir. Anuflex Merhemin kullanımında belirlenmiş bir yan etki yoktur. Tuvalete girmeden bir kaç dakika önce ve dışkılama bittikten sonra uygulanması halinde beklenen düzeyde olumlu sonuç elde edilebilir. İçeriğinde hem uyuşturucu etkileri olan hem de makat kaslarını gevşetici etkisi olan bitkisel özler olduğu için Anestol + Rectoderm kullanımıyla elde edilecek sonuç tek ilaçla elde edilmiş olur.

Fissür İlaç Tedavisi
Tek ilaç Rectoderm Merhemdir, bununla birlikte Anestol Pomad kullan ımı da önerilir. Burada Anestolün bölgesel uyuşturucu etkisinden Rectoderm Merhemin kas gevşetici etkisinden yararlanılır. Rectoderm yeterli etkilidir ve başarılı olması beklenir, Rectodermin tek olumsuz yönü ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmasıdır. Hastaların önemli bir kısmı ilk dozdan sonra başğarısı nedeniyle devam edememektedir.
Lazerle Fissür Tedavisi
Çatlağın olduğu zemin lazer ışığı ile yakılıp iyileşmesi beklenir. Başarısının çok düşük olması sebebiyle dünyada pek uygulanmamaktadır. Türkiye’de bir kaç kişi uyguluyorum deyip, düşük başarısı sebebiyle “lazer” kelimesiyle muayenehanesine düşürdüğü hastaya daha etkili yöntemi uygulamaktadır. Yani kelime oyunu dışında kullanımı pek yok denebilir.

Botoxla Fissür Tedavisi
Türkiyeéde ilk defa 9 yıl önce Proktoloji Uzmanı Op Dr Atilla Kaya tarafından uygulanmış, statükocu doktorların ilk başlarda karşı çıkmasına rağmen üstünlükleri sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır. İdea Kliniğin her şubesinde uygulanmaktadır.

Fissür Ameliyatı
Anüsü yakından tanıyın Geçmişte yapılan Parks ameliyatı, fissürektomi, anal dilatasyon yöntemleri yan etkileri ve düşük başarıları dolayısı ile terk edilmiştir. Halihazırda L.İ.S (lateral internal sfinkterotominin baş hafleri) ameliyatı yaygın şekilde yapılmaktadır. Doku içinde yapılan işlem aynı olmakla birlikte kapalı ve açık olarak uygulanmaktadır. Doku içine girildiğinde fissürün iyileşmesini engelleyen makat kası kesilir. Kas kesilince anüs gevşer ve rahatlar buna bağlı olarak hastalık iyileşir.
Açık Ameliyat
Kesilecek kasa ulaşmak için deri 3 cm kadar makat boyunca kesilir, oluşturulan bu açıklıktan kas kesilir. Kapalı yönteme göre çok daha ağrılıdır ve geç iyileşir.
Kapalı Ameliyat
Kasa ulaşabilmek için cilt 1 – 1.5 cm kesilir, makatın içinde kesi yapılmadığı için ağrı daha azdır, iyileşme çok hızlıdır. Kapalı olduğu için kanama, iltihap ve özellikle fistül olma riski düşüktür.

Evde Fissür Tedavisi
Yukarıda bahsedildiği gibi öncelikle kabızlık engellenmeli, arada bir de olsa kesinlikle kabızlık yaşanmamalıdır. Her tuvaletin önünde ve bitiminde hafif can yakacak sıcaklıkta suyun içine oturulmalıdır. Evde bitklerle  tedavi amacıyla karanfil çayı banyosu yapılabilir.
Karanfil çayı şu şekilde kullanılır; Bir demlikte bol miktarda karanfil kaynatılır, bu çaydan bir fincen oturulacak ılık suyun içine dökülür ve 5-8 dakika içine oturulur. Bu uygulama her dışkılamada yapılabilir.

Makat Ameliyatlarının Yan Etkileri
Bölge ameliyatlarının neredeyse hepsinde görülebilen kanama, iltihaplanma, fistül gibi sorunlar fistül ameliyatlarından sonra da görülebilir. Bu yan etkiler arasında en ciddisi ve hastaların da en çok korktuğu ise dışkı kaçırmaktır. Dışkı tutamama olarak tarif edilen bu yan etki en sık fissürden sonra görülür, tedavisi oldukça zordur. Kesilen kasın dikilerek onarılması şeklinde yapılan tedaviler çok başarısızdır. En etkili yöntem dolgu enjeksiyonudur. Dolgu yönteminde hastanın karın bölgesinden alınan yağ dokusu anüs bölgesine enjekte edilir. Türkiye’de ilk defa İdea Klinikte uygulanan “dışkı kaçağının dolgu ile tedavisi” giderek yaygınlaşmaktadır. Seyrek olarak 2.seans gerekebilmektedir ama başarısı % 100 yakındır.

© 2017