Ben Aldırma Muayene Randevusu Ben Tedavisi Ücretleri

Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür diğer adlarıyla makat çatlağı anüs bölgesinin en fazla ağrı yapan hastalıklarındandır. Klasik kitaplar ağrının şiddetini “hasta tuvalete gülerek girer ama gözü yaşlı çıkar” şeklinde tarif eder. Bütün hastalıklar gibi farklı yaklaşımlarla tedavisi yapılabilmektedir. Dört farklı şekilde tedavi edilebilir. Bunlardan ikisi başarısı düşük diğer ikisi daha radikal seçeneklerdir.

1-Bitkisel ilaçlarla
2- Beşeri ilaçla
3-Botoxla
4-Ameliyatla

Tedavilerden hangisinin uygulanacağı, bu konuda uzman doktorun yani proctoloji uzmanının veya genel cerrahi uzmanının yapacağı muayene sonucunda hastalığın seviyesine göre belirlenir. Hastalığın iki seviyesi vardır;

Anal Fissür Tedavisi

anal fissür botox tedavisiAkut anal fissür yani yeni makat çatlağı; hastalık başladıktan sonraki iki haftalık dönem akut olarak kabul edilir. Bu dönemde hasta dışkılama esnasında cam çizer gibi acı hisseder ancak tuvaletten çıktığında şikayeti kalmaz yani rahattır. Eczanede satılan ilaçların başarısı % 30-50 civarıdır. Kullanan 100 hastadan 30 -50  kadarında tam iyileşme olur. Burada kabızlığın çözülmesi ve kullanılan ilacın içeriği de önemlidir.
Kronik anal fissür yani müzminleşmiş makat çatlağı; İki haftadan sonra müzminleşmiş kabul edilir, bu dönemde bitkisel ilaçlarla ya ilaçlarla iyileşme ihtimali erken döneme kıyasla daha azdır. İyileşmezse botox veya ameliyat tercih edilmelidir. Bir çok üstünlüğü nedeniyle botoks tedavide öne çıkmaktadır. Botoxun kullanımı son 3-4 yılda kullanımı hızla yaygınlaşmaya başlamış, yaygınlaştıkça da cerrahi işlemler giderek azalmıştır.

İlaçla Fissür Tedavisi

Bitkisel Fissür İlaçları;
Evde uygulanabilecek oturma banyosuyla kısmi rahatlama sağlanabilir. Karanfil çayı hazırlanır, bir fincan karanfil çayı 3 litre ılık suya konur ve bu su leğene konup içinde oturulur. Karanfilin kasları gevşeterek rahatlatma etkisi vardır yine ılık su da gevşetici etki yapar. Evde yapılacak bu tedaviden beklenti sınırlı olmalıdır. Bilimsel veriler ışığında fabrika ortamında hazırlanan Anuflex merhem gibi bitkisel ilaçlardan beklenti daha yüksek olabilir. İçeriğindeki bitkisel aktiflerle acı ve ağrıyı azaltan uyuşturucu etki, kas gevşetici etki, yara iyileşmesini hızlandırıcı etki, fissürle dışkı arasında bariyer oluşturma etkileri sayesinde başarısı daha yüksektir. Birden fazla etkisinin olması sebebiyle beşeri ilaç kullanımında iki ilaç kullanmak gerekirken anuflexte tek ilaç yeterli olmaktadır.

Beşeri ilaçlar;
  İki ilaç vardır.
Anestol Merhem; Çatlağı uyuşturarak dışkılama sırasında acı çekilmesini engellemek için kullanılır. Acıyı tamamen geçirmez ama azaltması da olumlu etki sağlar.
İkinci ilaç nitrogliserin içeren yapma ilaç ve hazır ilaç olarak iki çeşittir. Her ikisinin de nitrogliserinden kaynaklanan ciddi baş ağrısı ve tansiyon düşürme yan etkileri vardır. Baş ağrısı nedeniyle ilacı bırakmak zorunda kalan hastalar vardır.
Nitrogliserinli krem; Eczanelerde hazırlanabilmektedir, rectoderm adıyla eczanelerde satışı yapılmaktadır.
Rectoderm Merhem; Eskiden Rectogesic adlı merhem vardı ancak ithalatı 2010 yılında durduğu için artık Türkiye’de satışı yoktur. Rectogesic in ithalatı durunca benzer içerikli Rectoderm Türkiye’de üretilmeye başlandı. Makatın kaslarını gevşeterek dışkılamadan sonraki saatlerde kas kasılmasını azaltır, asıl etkili ilaç budur çünkü fissürün iyileşmemesinin en önemli nedeni makatın kaslarının kramp girmiş gibi kasılmasıdır, bu kasılma ağrının da nedenidir.
İlaç kullanım süresince ve sonrasında kabızlık kesinlikle engellenmelidir. Tedavi döneminde kabız kalınırsa ilaçların başarısı düşük kalır, iyileştikten sonra kabız kalınırsa ilk kabızlıkta % 50 – 60 ihtimalle yeniden oluşur.

Anal Fissür Ameliyatı;

LİS (L.İ.S- Lateral İnternal Sfinkterotomi) ameliyatıdır. Narkozla veya bölgesel uyuşturmayla yapılabilir. Bölgesel uyuşturmayla yapıldığında hasta bir saat içinde evine dönebilir ancak narkozla yapılırsa bir gün hastanede yatmk gerekir. Makattaki kaslardan bir gurup kesilir. Kasın kesilmesine bağlı olarak makat kalıcı olarak gevşer.
Kapalı ve açık olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Kapalı yöntemde kası kesmek için 1.5 cm yer kesiliri açık yöntemde kesilen deri 3-3.5 cm dir. Sonuç başarısı yaklaşık aynıdır ve % 99 lar düzeyindedir ancak açık yöntemde hasta çok daha fazla acı çeker  ve daha uzun süre yara bakımı pansuman gerekir.
Fissür Ameliyatının Yan Etkileri; Bütün ameliyatlar gibi önemli olmayan kanama, iltihaplanma, fistül gelişmesi ve ağrı yan etkileri vardır ama bir de çok önemli yan etkisi vardır. Kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilmektedir. Dışkı kaçırma ihtimali çok düşüktür ama kalıcı olması hasta açısından çok can sıkıcıdır, olur olmadık yerde gaz veya dışkı kaçırmak sosyal yaşamı olumsu etkilemektedir. Tedavisi de zordur.

Anal Fissür Botox Tedavisi;

Fissür tedavileri arasında en son geliştirilen yöntemdir. Ameliyatta kesilen kas kesmek yerine geçici olarak felç edilir. Botox uygulandığı bölgedeki kası 6-8 aylığına felç eder. Kas felç olunca makat gevşer ve çatlak % 95 ihtimalle tam iyileşir. Ameliyatta olduğu gibi kalıcı dışkı kaçırmaya neden olmaz, böyle bir ihtimal sıfırdır. Yine bunun gibi iltihaplanma ve kanama gibi cerrahiye bağlı yan etkiler de görülmez. Botoxta en önemli şey yapılacak ilaç miktarıdır. Miktar ünite olarak tarif edilmektedir. Botox adlı ilacın bir flakonunda 100 Ünite botox vardır ve tamamı yapılmalıdır. Bir çok klinik ilaçta ekonomi sağlamak için bir flakonu iki hastaya kullanmaktadır bu durumda başarısı çok düşebilmektedir. İlacın kaç ünite kullanıldığını doktorunuza sorgulamalı ve buna göre beklenti oluşturmalısınız.

 

5 Comments

Add a Comment
  1. alooo

  2. botox enjeksiyonu ile tedavi edebiliriz.böylece ameliyatın risklerini yaşamazsınız
    Op.Dr.Adil Altınsoy

  3. merhaba hocam bende 1 sene kadardır makat çatlağı var doktorların verdiği ilaçları kullanıyorum ama bi değişiklik olmuyor ağrı hala devam ediyor hastalık ilerlemiş olabilceğinden korkuyorum ameliyatsız bi tedavisi varmı acaba bu hastalığın ?

  4. botox un etkisi 4-6 ay sonra geçer.fakat bu dönemde siz beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyerek tedavinizi tamamlamış olacaksınız.bu alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz ameliyatda olsanız hastalığınız nüks eder
    Op.Dr.Seher Şirin

  5. hocam iyi günler bana makat çatlağı teşhisi koyuldu. ve çatlağıma ya ameliyat yada botox uygulanabileceği söylendi. ben ameliyattan çekiniyorum bu yüzden botox uygulanmasını istiyorum botoxun etkisi geçer diye bir söylem duydum doğrumudur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017